HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: et 19 ruj 2019, 4:46. Pogledaj neodgovorene postove
Naši muèenici
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
sneni
iskljuèen

Spol: muko
PostanoPostano: pon 31 srp 2006, 14:51
PostNaslov : Naši muèenici
Citiraj i odgovori

Blaženi Alojzije je proglašen blaženim. No velika i bezimena plejada muèenika za vrijeme partizansko komunistièke vladavine ostala je nepoznata iako je Papa Ivan Pavao II pozvao da se sjetimo i naših muèenika i da ih ne zaboravljamo. Pa evo na ovim stranicama predlažem da se sjetimo i takvih manje poznatih i neproglašenih svetaca i muèenika a umrli su muèenièkom smræu "in odium fidei" kako to piše u Postirima na otoku Braèu na rodnoj kuæi

Don Jurja (Ðorða) Gospodnetiæa

ubijen je u Bosanksom Grahovu, gdje je bio župnik, zajedno sa grupom hrvata katolika koji su se vraæali sa proslave sv. Ane u Kninu 1941 godine.
Užasno muèen (peèen živ na ražnju - pred oèima starice majke).

No da bi stvar bila još gora, taj dan se je u Hrvatskoj slavio kao Dan ustanka, jer su tobože ustali hrvati protiv antifašista. Nikada se ova povijesna nepravda nije javno okajala. Predsjednik Mesiæ, a i bivši premijer, sada voða opozicije Raèan dobrfo znaju za ovo. A hrvatski narod i dalje šuti i pušta da se nekakvi scenariji opet ponavljaju.
Vrlo indikativno!

nadamo se da je Bog primio žrtvu muèenika sveæenika Jurja i njegovih vjernika ali isto tako na nama je zadaæa da se borimo za iznošenje povijesne istine. I da nam mjerodavni rastumaèe zašto su nam lagali!
Ja sam iz rodnog mjesta Don Jurja - kod nas poznatiji Don Ðorðo, ali do devedesetih godina se nije smjelo spomenuti njegovo ime, ako ga se u crkvi spominjalo u civilnoj javnosti ga se nije mjelo spomenuti.
Nikada nismo dosljedno stvar doveli na èistac. Ovo je moj prilog tome.

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je uèinio?
Èašu spasenja uzet æu i Ime Gospodnje prizvat æu.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
logica

Spol: ensko
PostanoPostano: pon 30 lis 2006, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo su sveæenici i jedna èasna sestra Banjaluèke nadbiskupije,
muèenici ovog vremena

vlè. Ivan Grgiæ,
roðen 10. II. 1962.
u Duboševici.
Ubijen 8. XI. 1992.
u Gornjoj Ravskoj.

vlè. Petar Jurendiæ,
roðen 4. I. 1939.
u Peæniku.
Umro od posljedica zlostavljanja
studenog 1992.

vlè, Marko Šaliæ,
roðen 29.V. 1934.
u Trnu.
Umro od posljedica zlostavljanja 21. I. 1993.

fra. Alojzije Atlija, roðen 16. VIII. 1915. u Staroj Rijeci.
Umro 7. V. 1995.
od posljedica zlostavljanja prilikom miniranja
franjevaèkog samostana na Petriæevcu

vlè. Filip Lukenda,
roðen 1. V. 1943.
u Barlovcima.
Zapaljen i izgorio u župnoj kuæi
u Presnaèama
12. V. 1995.

s. Cecilija Grgiæ,
roðena 22. X. 1952.
u Dubravama.
Zapaljena i izgorjela u župnoj kuæi u Presnaèama
12. V. 1995.

vlè. Ratko Grgiæ,
roðen 25. V. 1944.
u Varešu.
Odveden 23. VI. 1992.
iz župnog ureda u Novoj Topoli; od tada mu se gubi svaki trag.

vlè. Tomislav Matanoviæ, roðen 15. I. 1962.
u Prijedoru.
Odveden 19. IX. 1995. skupa s roditeljima;
od tada mu se gubi
svaki trag.

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Maki

PostanoPostano: pon 30 lis 2006, 12:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo dio èlanka iz Glasa koncila ne znam od kada:

"Meðu prvima ubijen je župnik Ivan Burik

Kako bi mještane zastrašili i unijeli što veæu paniku, srpski okupatori meðu prvima u Tovarniku ubili su župnika Ivana Burika. Pronaðen je s velikom prostrijelnom ranom u grudnom košu. Po ustaljenoj metodi koji su provodili diljem Hrvatske srpski su okupatori župnu crkvu spalili i razorili
."
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailICQ [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: ned 15 tra 2007, 9:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima dosta muèenika današnjeg vremena...svaki vjernik u svom životu upozna barem jednog...trebamo promatrati kako su se oni oduprli svemu i vjerno slijedili svoju vjeru...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 07 srp 2007, 12:17
PostNaslov : MUÈENICI
Citiraj i odgovori

Muèenici ne tako davno. Primjer:
Franjevaèke ustanove na Širokomu Brijegu bile su posebni trn u oku komunistièkoga pokreta, koji se veæ i prije Drugog svjetskog rata širio i po hrvatskim krajevima. Njegova je nauka slabo prodirala meðu siromašni hercegovaèki narod, koji je radije slijedio kršæansku nauku nego komunistièku. Partizani su 1944g na podruèju Širokog ubili 66 sveæenika franjevaca a veæinu su streljali i bacili u jamu pored crkve. Te ih zapalili. mnogi su još bili živi. Sveæenici su prije smrti imali priliku da se odreknu Boga i prisegnu komunistima. Svi redom su odgovarali "BOG MOJ I SVE MOJE" i odlazili u smrt.
Njihova muèenièka krv je bila veliki blagoslov za Hercegovinu, gdje se oèuvala vjera i rodila mnoga zvanja zahvaljujuæi njima.

Ako znate još neke primjere,pišite, ili nadodajte na ovo.
BVB anðeo
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 09 srp 2007, 18:51
PostNaslov : Diva Grabovèeva
Citiraj i odgovori

Ne zna se toèno godina kada je živjela i umrla Diva Grabovèeva. Negdje poèetkom devetnaestog stoljeæa. Po predaji bijaše ona prelijepa ramska èobanica u koju se nesretno zaljubio Tahir beg Kopèiæ. Oblijetao je oko Dive mladi i lijepi beg, ali mu ona nije uzvratila ljubav. Zaslijepljen Divinom ljepotom, beg nije odustajao, pa je Divin otac pokušao sakriti kæerku, davši je u najam da èuva ovce kod nekog Muslimana. No, beg je ipak doznao "adresu" Divinu na Vran planini. Kako se mlada Ramkinja nije željela biti njegova i postati muslimanka ubio je Divu a onda i sebe.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 9:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pokolj kod Drvara 27. srpnja 1941. je bio organizirani napad na podruèje rimokatolièke župe Drvar, s ciljem fizièkog istrjebljenja svih stanovnika u toj župi, mahom Hrvata katolika. Nakon tog napada, župa Drvar je u potpunosti bila zatrta.Poèinitelji su bili èetnici.
Pokolj kod Drvara, na podruèju župe Drvar, je bio dijelom organiziranog etnièkog èišæenja zapadne Bosne i istoène Like od Hrvata. Tada su posve zatrti Hrvati u župama Bosanski Petrovac, Krnjeuša, Bosansko Grahovo u zapadnoj Bosni (Bosanska Krajina, Turska Hrvatska), a u Hrvatskoj (u Lici) župa Borièevac.

Slijed dogaðaja
Tog 27. srpnja 1941. je ubijen drvarski župnik Waldemar Maksimilijan Nestor i veæa skupina pripadnika njegove župe koji su se vraæali sa hodoèašæa svetoj Ani u Kninskom polju.
Hodoèasnièki vlak je pri povratku zaustavljen nekih 18 km od Drvara. Svi hodoèasnici su okrutno poubijani, a tijela su im baèena u jamu Golubnjaèu.
Istog dana, orkestrirano je, uz iste metode etnièkog èišæenja, izveden i napad na susjednu katolièku župu Bos. Grahovo, tako da sluèajni preživjeli nakon pokolja u Drvaru ne mogu upozoriti susjede, odnosno da grahovljanski Hrvati ne mogu pobjeæi nakon što doznaju što se dogodilo drvarskim Hrvatima.
Imena i prezimena svih poginulih nisu do kraja utvrðena; utvrðeno je 568 osoba koje za koje se poimence zna da su muèki ubijeni u tom zloèinaèkom napadu.
Imena svih identificiranih ubijenih župljana su uklesana na spomen-ploèi u dvorani gdje se drvarski katolici okupljaju na bogoslužju. Postoji i posebna mramorna ploèa sa slikama i osnovnim podatcima ubijenih župnika iz drvarske i susjednih župa.

izvor - wikipedia
sneni
iskljuèen

PostanoPostano: pet 23 stu 2007, 8:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Posjedujem presudu vojnog suda u Visu kojom su osuðeni na smrt Don Jakov Raèiæ župnik u Velom Grablju na Hvaru, èasna sestra Kornelija Horvat milosrdnica sa još 5 ljudi od kojih je najmlaði bio tek 16 god. Osuðeni su preko mjesec dana iza smaknuæa.
Pristup grobnom mjjestu je rodbini bio zabranjen do 1971, kada su ekshumirani civili, ali ne i sveæenik i èasna sestra.
Pokušao sam u Koprivnici pokrenuti kod nekih uglednih ljudi postupak za rehabilitaciju èasne sestre Kornelije, i da joj se digne spomenik ili neka ulica nazove njenim imenom, jer je iz Koprivnice ali nije naišlo na odaziv.

sneni
iskljuèen

PostanoPostano: pet 23 stu 2007, 20:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedan od nekoliko sveæenika koje su ubili Partizani na Braèu je i Don Marijan Kneževiæ - ubijen na Ložiškom groblju. Pravedan.. kažu oèevici da iako je noæ bila mirna bez vjetra kad su ga vodili na stratište na ložiško groblje da su se èempresi savijali i tako mu se klanjali.

Sjeæam se jedne žene, teško bolesne, prije nego što se potpuno razbolila prièala mi je kako su don Marijana bili zatvorili u jedan podrum...
i nisu mu davali nikakve hrane ni piæa a on je kroz prozorèiæ molio prozanike da mu dadu malo vode . I ona je sa drugim curicama tuda prolazila i "izazivala ga da im pita vode da se napije.. a mi mu nismo davale." A kad se potpuno i teško razbolila onda je stalno ponavljaja: "A što sam ja Bogu sagriješila da me ovaok kaznio? " A kad sam reako sjetite se pokojnog don Marjana u konobi kad vas je molio vode a vi mu više niste dali..." Tada me potjerala i rekla svojima da me više u kuæu ne puštaju."

Luka7

PostanoPostano: pet 23 stu 2007, 23:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko je meni poznato u II.svj. ratu i poraæu 15% sveæenstva u hrvatskoj je bilo ubijeno. U BiH èak 30%!! Krv muèenika je sjeme za nove kršæane. Njihove žrtve nisu uzalud.

Vidim da nitko nije spomenuo Miroslava Bulešiæa. Dakle on je sveèenik ubijen 1947. Proces za proglašenje blaženim je završen na razini biskupije. Sad je red na kongregaciji za kauzu svetaca da napravi svoj dio posla. Ovog ljeta ( 24.08 ) je proslavljena 60.-ta obljetnica muèenièke smrti.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
sneni
iskljuèen

PostanoPostano: sub 24 stu 2007, 12:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Pokolj kod Drvara 27. srpnja 1941. je bio organizirani napad na podruèje rimokatolièke župe Drvar, s ciljem fizièkog istrjebljenja svih stanovnika u toj župi, mahom Hrvata katolika. Nakon tog napada, župa Drvar je u potpunosti bila zatrta.Poèinitelji su bili èetnici.
Pokolj kod Drvara, na podruèju župe Drvar, je bio dijelom organiziranog etnièkog èišæenja zapadne Bosne i istoène Like od Hrvata. Tada su posve zatrti Hrvati u župama Bosanski Petrovac, Krnjeuša, Bosansko Grahovo u zapadnoj Bosni (Bosanska Krajina, Turska Hrvatska), a u Hrvatskoj (u Lici) župa Borièevac.

Slijed dogaðaja
Tog 27. srpnja 1941. je ubijen drvarski župnik Waldemar Maksimilijan Nestor i veæa skupina pripadnika njegove župe koji su se vraæali sa hodoèašæa svetoj Ani u Kninskom polju.
Hodoèasnièki vlak je pri povratku zaustavljen nekih 18 km od Drvara. Svi hodoèasnici su okrutno poubijani, a tijela su im baèena u jamu Golubnjaèu.
Istog dana, orkestrirano je, uz iste metode etnièkog èišæenja, izveden i napad na susjednu katolièku župu Bos. Grahovo, tako da sluèajni preživjeli nakon pokolja u Drvaru ne mogu upozoriti susjede, odnosno da grahovljanski Hrvati ne mogu pobjeæi nakon što doznaju što se dogodilo drvarskim Hrvatima.
Imena i prezimena svih poginulih nisu do kraja utvrðena; utvrðeno je 568 osoba koje za koje se poimence zna da su muèki ubijeni u tom zloèinaèkom napadu.
Imena svih identificiranih ubijenih župljana su uklesana na spomen-ploèi u dvorani gdje se drvarski katolici okupljaju na bogoslužju. Postoji i posebna mramorna ploèa sa slikama i osnovnim podatcima ubijenih župnika iz drvarske i susjednih župa.

izvor - wikipedia

A zaboravio si dodati kako se toga dana u Hrvatskoj slavio kao veliki državni praznik Dan ustanka naroda Hrvatske (dan kad su Srbi poklali Hrvate) a naš vrli Predssjednik je otišao u Karlovac na proslavu nekih antifašista, ali se ovoga podatka i ove nepravde nije mogao sjetiti.

Ja bih predložio da s ovog mjesta krene inicijativa da se taj dan uvede kao dan Hrvatskih muèenika! I da to bude i državni i crkveni blagdan!

sneni
iskljuèen

PostanoPostano: sub 24 stu 2007, 12:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Koliko je meni poznato u II.svj. ratu i poraæu 15% sveæenstva u hrvatskoj je bilo ubijeno. U BiH èak 30%!! Krv muèenika je sjeme za nove kršæane. Njihove žrtve nisu uzalud.

Vidim da nitko nije spomenuo Miroslava Bulešiæa. Dakle on je sveèenik ubijen 1947. Proces za proglašenje blaženim je završen na razini biskupije. Sad je red na kongregaciji za kauzu svetaca da napravi svoj dio posla. Ovog ljeta ( 24.08 ) je proslavljena 60.-ta obljetnica muèenièke smrti.

Sluga Božji M. Bulešižæ je toliko javno poznat, ovdje je nakana bila i jest podizati svijest o nepoznatim žrtvama...

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 07 ou 2008, 12:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Spomenuo bi da se prisjetite svih muèenika koji stradavaju u Indiji.
U indiji se dogaða mnogo napada na vjernike i crkve od strane Hindusa a u medijima sve to prolazi bez spomena.

ne ubij, ni maèem, ni traèem!
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 08 tra 2008, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nedavno sam slušao pripovjedanje o Hercegovaèkim muèenicima"fratrima" koji su ubijeni na kraju 2.svjetskog rata. ovo mi posebno zapelo :
Upozoravali su ih da bi moglo doæi do likvidacija...
Oni su zakljuèili da je došlo vrijeme za svedoèenje i odluèili su da se neæe skrivati i da æe nastaviti normalno živjeti. Veæina ih je ubijena....
Meni ovo znaèi da mi Kršæani trebamo svjedoèiti makar bili u opasnosti. Moramo jednostavnim životom (bez skrivanja) svjedoèiti za Krista.

Na ovo razmišljanje me ponukalo jedno pitanje postavljeno Glasu koncila "jesu li muèenici kao kamikaze"

ne ubij, ni maèem, ni traèem!
Magali
mod team

PostanoPostano: sri 03 pro 2008, 13:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U povodu važne obljetnice proglašenja blaženim, muèenika današnjeg vremena bl. Alojzija Stepinca

07.12 - 07.12.2008 | IKA N - 107970/12

Kardinal Bozaniæ predvodi misna slavlja u Kaznionici Lepoglava i mjesnoj župnoj crkvi

Lepoglava, (IKA) - Zagrebaèki nadbiskup i metropolit kardinal Josip Bozaniæ u povodu nekoliko važnih obljetnica vezanih uz blaženog kardinala Alojzija Stepinca slavit æe u nedjelju 7. prosinca mise u Lepoglavi, i to u Kaznionici sa zatvorenicima te u župnoj crkvi s vjernicima župe. Suslavit æe varaždinski biskup Josip Mrzljak i drugi sveæenici.
Misno slavlje u zatvorskoj kapeli Bl. Alojzija Stepinca poèinje u 9 sati, a u župnoj crkvi Bezgrešnog zaèeæa BDM misa æe se slaviti u 11 sati.
Slavlja se održavaju u prigodi 57. godišnjice izlaska Stepinca iz lepoglavske kaznionice 5. prosinca 1951. godine i prelaska u kuæni pritvor u Krašiæ, te u prigodi ovogodišnje 110. obljetnice njegova roðenja i 10. obljetnice beatifikacije.
U prigodi tih obljetnica u petak 5. prosinca u Lepoglavi æe se održati cjelodnevni znanstveni skup pod nazivom "Kardinal Alojzije Stepinac - svjedok vremena i vizionar za treæe tisuæljeæe", u organizaciji Varaždinske biskupije i župe Lepoglava. Tog dana misno slavlje u 18 sati u župnoj crkvi u Lepoglavi predvodit æe varaždinski biskup Josip Mrzljak, koji æe u toj crkvi ujedno predvoditi misno slavlje u ponedjeljak 8. prosinca u 11 sati u prigodi proslave župnog blagdana Bezgrešnog zaèeæa Blažene Djevice Marije, odnosno Dana župe i Dana grada Lepoglava.

Koliko smo mi svjesni o muèeništvu koje su prolazili naši prethodnici koji su branili našu vjeru???
Mnoštvo je ovakvih primjera u hrv. povijesti i trebamo ih se sjetiti i poštivati ono za što su oni radili po Duhu Svetom.

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.