HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 24 ruj 2017, 13:52. Pogledaj neodgovorene postove
Naši mučenici
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sneni
isključen

Spol: muško
PostanoPostano: pon 31 srp 2006, 14:51
PostNaslov : Naši mučenici
Citiraj i odgovori

Blaženi Alojzije je proglašen blaženim. No velika i bezimena plejada mučenika za vrijeme partizansko komunističke vladavine ostala je nepoznata iako je Papa Ivan Pavao II pozvao da se sjetimo i naših mučenika i da ih ne zaboravljamo. Pa evo na ovim stranicama predlažem da se sjetimo i takvih manje poznatih i neproglašenih svetaca i mučenika a umrli su mučeničkom smrću "in odium fidei" kako to piše u Postirima na otoku Braču na rodnoj kući

Don Jurja (Đorđa) Gospodnetića

ubijen je u Bosanksom Grahovu, gdje je bio župnik, zajedno sa grupom hrvata katolika koji su se vraćali sa proslave sv. Ane u Kninu 1941 godine.
Užasno mučen (pečen živ na ražnju - pred očima starice majke).

No da bi stvar bila još gora, taj dan se je u Hrvatskoj slavio kao Dan ustanka, jer su tobože ustali hrvati protiv antifašista. Nikada se ova povijesna nepravda nije javno okajala. Predsjednik Mesić, a i bivši premijer, sada vođa opozicije Račan dobrfo znaju za ovo. A hrvatski narod i dalje šuti i pušta da se nekakvi scenariji opet ponavljaju.
Vrlo indikativno!

nadamo se da je Bog primio žrtvu mučenika svećenika Jurja i njegovih vjernika ali isto tako na nama je zadaća da se borimo za iznošenje povijesne istine. I da nam mjerodavni rastumače zašto su nam lagali!
Ja sam iz rodnog mjesta Don Jurja - kod nas poznatiji Don Đorđo, ali do devedesetih godina se nije smjelo spomenuti njegovo ime, ako ga se u crkvi spominjalo u civilnoj javnosti ga se nije mjelo spomenuti.
Nikada nismo dosljedno stvar doveli na čistac. Ovo je moj prilog tome.

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
logica

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 30 lis 2006, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo su svećenici i jedna časna sestra Banjalučke nadbiskupije,
mučenici ovog vremena

vlč. Ivan Grgić,
rođen 10. II. 1962.
u Duboševici.
Ubijen 8. XI. 1992.
u Gornjoj Ravskoj.

vlč. Petar Jurendić,
rođen 4. I. 1939.
u Pećniku.
Umro od posljedica zlostavljanja
studenog 1992.

vlč, Marko Šalić,
rođen 29.V. 1934.
u Trnu.
Umro od posljedica zlostavljanja 21. I. 1993.

fra. Alojzije Atlija, rođen 16. VIII. 1915. u Staroj Rijeci.
Umro 7. V. 1995.
od posljedica zlostavljanja prilikom miniranja
franjevačkog samostana na Petrićevcu

vlč. Filip Lukenda,
rođen 1. V. 1943.
u Barlovcima.
Zapaljen i izgorio u župnoj kući
u Presnačama
12. V. 1995.

s. Cecilija Grgić,
rođena 22. X. 1952.
u Dubravama.
Zapaljena i izgorjela u župnoj kući u Presnačama
12. V. 1995.

vlč. Ratko Grgić,
rođen 25. V. 1944.
u Varešu.
Odveden 23. VI. 1992.
iz župnog ureda u Novoj Topoli; od tada mu se gubi svaki trag.

vlč. Tomislav Matanović, rođen 15. I. 1962.
u Prijedoru.
Odveden 19. IX. 1995. skupa s roditeljima;
od tada mu se gubi
svaki trag.

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Maki

PostanoPostano: pon 30 lis 2006, 12:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo dio članka iz Glasa koncila ne znam od kada:

"Među prvima ubijen je župnik Ivan Burik

Kako bi mještane zastrašili i unijeli što veću paniku, srpski okupatori među prvima u Tovarniku ubili su župnika Ivana Burika. Pronađen je s velikom prostrijelnom ranom u grudnom košu. Po ustaljenoj metodi koji su provodili diljem Hrvatske srpski su okupatori župnu crkvu spalili i razorili
."
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: ned 15 tra 2007, 9:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima dosta mučenika današnjeg vremena...svaki vjernik u svom životu upozna barem jednog...trebamo promatrati kako su se oni oduprli svemu i vjerno slijedili svoju vjeru...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 07 srp 2007, 12:17
PostNaslov : MUČENICI
Citiraj i odgovori

Mučenici ne tako davno. Primjer:
Franjevačke ustanove na Širokomu Brijegu bile su posebni trn u oku komunističkoga pokreta, koji se već i prije Drugog svjetskog rata širio i po hrvatskim krajevima. Njegova je nauka slabo prodirala među siromašni hercegovački narod, koji je radije slijedio kršćansku nauku nego komunističku. Partizani su 1944g na području Širokog ubili 66 svećenika franjevaca a većinu su streljali i bacili u jamu pored crkve. Te ih zapalili. mnogi su još bili živi. Svećenici su prije smrti imali priliku da se odreknu Boga i prisegnu komunistima. Svi redom su odgovarali "BOG MOJ I SVE MOJE" i odlazili u smrt.
Njihova mučenička krv je bila veliki blagoslov za Hercegovinu, gdje se očuvala vjera i rodila mnoga zvanja zahvaljujući njima.

Ako znate još neke primjere,pišite, ili nadodajte na ovo.
BVB anđeo
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 09 srp 2007, 18:51
PostNaslov : Diva Grabovčeva
Citiraj i odgovori

Ne zna se točno godina kada je živjela i umrla Diva Grabovčeva. Negdje početkom devetnaestog stoljeća. Po predaji bijaše ona prelijepa ramska čobanica u koju se nesretno zaljubio Tahir beg Kopčić. Oblijetao je oko Dive mladi i lijepi beg, ali mu ona nije uzvratila ljubav. Zaslijepljen Divinom ljepotom, beg nije odustajao, pa je Divin otac pokušao sakriti kćerku, davši je u najam da čuva ovce kod nekog Muslimana. No, beg je ipak doznao "adresu" Divinu na Vran planini. Kako se mlada Ramkinja nije željela biti njegova i postati muslimanka ubio je Divu a onda i sebe.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 9:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pokolj kod Drvara 27. srpnja 1941. je bio organizirani napad na područje rimokatoličke župe Drvar, s ciljem fizičkog istrjebljenja svih stanovnika u toj župi, mahom Hrvata katolika. Nakon tog napada, župa Drvar je u potpunosti bila zatrta.Počinitelji su bili četnici.
Pokolj kod Drvara, na području župe Drvar, je bio dijelom organiziranog etničkog čišćenja zapadne Bosne i istočne Like od Hrvata. Tada su posve zatrti Hrvati u župama Bosanski Petrovac, Krnjeuša, Bosansko Grahovo u zapadnoj Bosni (Bosanska Krajina, Turska Hrvatska), a u Hrvatskoj (u Lici) župa Boričevac.

Slijed događaja
Tog 27. srpnja 1941. je ubijen drvarski župnik Waldemar Maksimilijan Nestor i veća skupina pripadnika njegove župe koji su se vraćali sa hodočašća svetoj Ani u Kninskom polju.
Hodočasnički vlak je pri povratku zaustavljen nekih 18 km od Drvara. Svi hodočasnici su okrutno poubijani, a tijela su im bačena u jamu Golubnjaču.
Istog dana, orkestrirano je, uz iste metode etničkog čišćenja, izveden i napad na susjednu katoličku župu Bos. Grahovo, tako da slučajni preživjeli nakon pokolja u Drvaru ne mogu upozoriti susjede, odnosno da grahovljanski Hrvati ne mogu pobjeći nakon što doznaju što se dogodilo drvarskim Hrvatima.
Imena i prezimena svih poginulih nisu do kraja utvrđena; utvrđeno je 568 osoba koje za koje se poimence zna da su mučki ubijeni u tom zločinačkom napadu.
Imena svih identificiranih ubijenih župljana su uklesana na spomen-ploči u dvorani gdje se drvarski katolici okupljaju na bogoslužju. Postoji i posebna mramorna ploča sa slikama i osnovnim podatcima ubijenih župnika iz drvarske i susjednih župa.

izvor - wikipedia
sneni
isključen

PostanoPostano: pet 23 stu 2007, 8:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Posjedujem presudu vojnog suda u Visu kojom su osuđeni na smrt Don Jakov Račić župnik u Velom Grablju na Hvaru, časna sestra Kornelija Horvat milosrdnica sa još 5 ljudi od kojih je najmlađi bio tek 16 god. Osuđeni su preko mjesec dana iza smaknuća.
Pristup grobnom mjjestu je rodbini bio zabranjen do 1971, kada su ekshumirani civili, ali ne i svećenik i časna sestra.
Pokušao sam u Koprivnici pokrenuti kod nekih uglednih ljudi postupak za rehabilitaciju časne sestre Kornelije, i da joj se digne spomenik ili neka ulica nazove njenim imenom, jer je iz Koprivnice ali nije naišlo na odaziv.

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: pet 23 stu 2007, 20:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedan od nekoliko svećenika koje su ubili Partizani na Braču je i Don Marijan Knežević - ubijen na Ložiškom groblju. Pravedan.. kažu očevici da iako je noć bila mirna bez vjetra kad su ga vodili na stratište na ložiško groblje da su se čempresi savijali i tako mu se klanjali.

Sjećam se jedne žene, teško bolesne, prije nego što se potpuno razbolila pričala mi je kako su don Marijana bili zatvorili u jedan podrum...
i nisu mu davali nikakve hrane ni pića a on je kroz prozorčić molio prozanike da mu dadu malo vode . I ona je sa drugim curicama tuda prolazila i "izazivala ga da im pita vode da se napije.. a mi mu nismo davale." A kad se potpuno i teško razbolila onda je stalno ponavljaja: "A što sam ja Bogu sagriješila da me ovaok kaznio? " A kad sam reako sjetite se pokojnog don Marjana u konobi kad vas je molio vode a vi mu više niste dali..." Tada me potjerala i rekla svojima da me više u kuću ne puštaju."

Luka7

PostanoPostano: pet 23 stu 2007, 23:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko je meni poznato u II.svj. ratu i poraću 15% svećenstva u hrvatskoj je bilo ubijeno. U BiH čak 30%!! Krv mučenika je sjeme za nove kršćane. Njihove žrtve nisu uzalud.

Vidim da nitko nije spomenuo Miroslava Bulešića. Dakle on je svečenik ubijen 1947. Proces za proglašenje blaženim je završen na razini biskupije. Sad je red na kongregaciji za kauzu svetaca da napravi svoj dio posla. Ovog ljeta ( 24.08 ) je proslavljena 60.-ta obljetnica mučeničke smrti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: sub 24 stu 2007, 12:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Pokolj kod Drvara 27. srpnja 1941. je bio organizirani napad na područje rimokatoličke župe Drvar, s ciljem fizičkog istrjebljenja svih stanovnika u toj župi, mahom Hrvata katolika. Nakon tog napada, župa Drvar je u potpunosti bila zatrta.Počinitelji su bili četnici.
Pokolj kod Drvara, na području župe Drvar, je bio dijelom organiziranog etničkog čišćenja zapadne Bosne i istočne Like od Hrvata. Tada su posve zatrti Hrvati u župama Bosanski Petrovac, Krnjeuša, Bosansko Grahovo u zapadnoj Bosni (Bosanska Krajina, Turska Hrvatska), a u Hrvatskoj (u Lici) župa Boričevac.

Slijed događaja
Tog 27. srpnja 1941. je ubijen drvarski župnik Waldemar Maksimilijan Nestor i veća skupina pripadnika njegove župe koji su se vraćali sa hodočašća svetoj Ani u Kninskom polju.
Hodočasnički vlak je pri povratku zaustavljen nekih 18 km od Drvara. Svi hodočasnici su okrutno poubijani, a tijela su im bačena u jamu Golubnjaču.
Istog dana, orkestrirano je, uz iste metode etničkog čišćenja, izveden i napad na susjednu katoličku župu Bos. Grahovo, tako da slučajni preživjeli nakon pokolja u Drvaru ne mogu upozoriti susjede, odnosno da grahovljanski Hrvati ne mogu pobjeći nakon što doznaju što se dogodilo drvarskim Hrvatima.
Imena i prezimena svih poginulih nisu do kraja utvrđena; utvrđeno je 568 osoba koje za koje se poimence zna da su mučki ubijeni u tom zločinačkom napadu.
Imena svih identificiranih ubijenih župljana su uklesana na spomen-ploči u dvorani gdje se drvarski katolici okupljaju na bogoslužju. Postoji i posebna mramorna ploča sa slikama i osnovnim podatcima ubijenih župnika iz drvarske i susjednih župa.

izvor - wikipedia

A zaboravio si dodati kako se toga dana u Hrvatskoj slavio kao veliki državni praznik Dan ustanka naroda Hrvatske (dan kad su Srbi poklali Hrvate) a naš vrli Predssjednik je otišao u Karlovac na proslavu nekih antifašista, ali se ovoga podatka i ove nepravde nije mogao sjetiti.

Ja bih predložio da s ovog mjesta krene inicijativa da se taj dan uvede kao dan Hrvatskih mučenika! I da to bude i državni i crkveni blagdan!

sneni
isključen

PostanoPostano: sub 24 stu 2007, 12:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Koliko je meni poznato u II.svj. ratu i poraću 15% svećenstva u hrvatskoj je bilo ubijeno. U BiH čak 30%!! Krv mučenika je sjeme za nove kršćane. Njihove žrtve nisu uzalud.

Vidim da nitko nije spomenuo Miroslava Bulešića. Dakle on je svečenik ubijen 1947. Proces za proglašenje blaženim je završen na razini biskupije. Sad je red na kongregaciji za kauzu svetaca da napravi svoj dio posla. Ovog ljeta ( 24.08 ) je proslavljena 60.-ta obljetnica mučeničke smrti.

Sluga Božji M. Bulešižć je toliko javno poznat, ovdje je nakana bila i jest podizati svijest o nepoznatim žrtvama...

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 07 ožu 2008, 12:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Spomenuo bi da se prisjetite svih mučenika koji stradavaju u Indiji.
U indiji se događa mnogo napada na vjernike i crkve od strane Hindusa a u medijima sve to prolazi bez spomena.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 08 tra 2008, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nedavno sam slušao pripovjedanje o Hercegovačkim mučenicima"fratrima" koji su ubijeni na kraju 2.svjetskog rata. ovo mi posebno zapelo :
Upozoravali su ih da bi moglo doći do likvidacija...
Oni su zaključili da je došlo vrijeme za svedočenje i odlučili su da se neće skrivati i da će nastaviti normalno živjeti. Većina ih je ubijena....
Meni ovo znači da mi Kršćani trebamo svjedočiti makar bili u opasnosti. Moramo jednostavnim životom (bez skrivanja) svjedočiti za Krista.

Na ovo razmišljanje me ponukalo jedno pitanje postavljeno Glasu koncila "jesu li mučenici kao kamikaze"

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Magali
mod team

PostanoPostano: sri 03 pro 2008, 13:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U povodu važne obljetnice proglašenja blaženim, mučenika današnjeg vremena bl. Alojzija Stepinca

07.12 - 07.12.2008 | IKA N - 107970/12

Kardinal Bozanić predvodi misna slavlja u Kaznionici Lepoglava i mjesnoj župnoj crkvi

Lepoglava, (IKA) - Zagrebački nadbiskup i metropolit kardinal Josip Bozanić u povodu nekoliko važnih obljetnica vezanih uz blaženog kardinala Alojzija Stepinca slavit će u nedjelju 7. prosinca mise u Lepoglavi, i to u Kaznionici sa zatvorenicima te u župnoj crkvi s vjernicima župe. Suslavit će varaždinski biskup Josip Mrzljak i drugi svećenici.
Misno slavlje u zatvorskoj kapeli Bl. Alojzija Stepinca počinje u 9 sati, a u župnoj crkvi Bezgrešnog začeća BDM misa će se slaviti u 11 sati.
Slavlja se održavaju u prigodi 57. godišnjice izlaska Stepinca iz lepoglavske kaznionice 5. prosinca 1951. godine i prelaska u kućni pritvor u Krašić, te u prigodi ovogodišnje 110. obljetnice njegova rođenja i 10. obljetnice beatifikacije.
U prigodi tih obljetnica u petak 5. prosinca u Lepoglavi će se održati cjelodnevni znanstveni skup pod nazivom "Kardinal Alojzije Stepinac - svjedok vremena i vizionar za treće tisućljeće", u organizaciji Varaždinske biskupije i župe Lepoglava. Tog dana misno slavlje u 18 sati u župnoj crkvi u Lepoglavi predvodit će varaždinski biskup Josip Mrzljak, koji će u toj crkvi ujedno predvoditi misno slavlje u ponedjeljak 8. prosinca u 11 sati u prigodi proslave župnog blagdana Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije, odnosno Dana župe i Dana grada Lepoglava.

Koliko smo mi svjesni o mučeništvu koje su prolazili naši prethodnici koji su branili našu vjeru???
Mnoštvo je ovakvih primjera u hrv. povijesti i trebamo ih se sjetiti i poštivati ono za što su oni radili po Duhu Svetom.

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.