HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 25 ruj 2017, 14:55. Pogledaj neodgovorene postove
USA i politika
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Da ste mogli, za koga biste glasali na prošlim američkim izborima?

Za Baracka Obamu 
73%
 73%  [ 11 ]
Za Johna McCaina 
26%
 26%  [ 4 ]

Ukupno glasova : 15

Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: čet 14 ruj 2006, 11:53
PostNaslov : USA i politika
Citiraj i odgovori

Bila nekad ta tema ovdje,ali možda iz drugih motiva..

Želim da samo za sada promišljamo(a onda u svojoj sredini i više činimo)kako ne bi postali Amerikanci u Hrvatskoj,tj.da živimo samo kao da nam je novac ispred nosa jedini životni cilj,ne osvrčući se na druge,posebno ne na potrebite..
Ovo sve potkrepljujem životnim iskustvom jednog od najboljih prijatelja koji je 3 godine živio u Americi i upravo zbog ovako velikog pritiska se vratio doma,ostavivši za sobom "američki san"

Prekjučer gledah priče rodbine onih koji su poginuli u avionu srušenom 11.9.2001.Mnogi od njih pričaju o tome kao da se ne radi o njihovoj djeci,ženama,braći..sve kao da je neki folklor u vezi mjesta pogibije..hladno..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 14 ruj 2006, 12:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nažalost, mi već jesmo amerikanci u Hrvatskoj, ili bar to pokušavamo biti. Pogledajmo oko sebe, vidimo potrošačko društvo, udrugu Iskorak, seksualnu opsjednutost, izgubljene mladosti, drogu, alkohol, nasilje u obiteljima i nad djecom. Po čemu smo mi još drugačiji od Amerike? Po mogućnostima. Prijateljica mi živi u Americi. Nije tip koji trči za lovom, ali tamo gdje jest ne mora razmišljati o njoj - to je rasterećenje, zar ne? S druge strane radi jednako kao i ja, ali ima osjećaj da se njen rad cijeni, što ja baš i nemam, s obzirom da iza 20-tog u mjesecu nemam ni lipe u novčaniku. Ukratko, da sad ne duljim, standardom su daleko ispred nas.

S druge strane, njihov mentalitet je puno drugačiji od našeg. Tako da je i to često razlog da se naši ljudi vraćaju. Otuđenost, nebriga za bližnjega egocentričnost, to su karakteristike amerikanca. Tako je prisiljen živjeti. Nažalost, to već i kod nas vidim. Pred neko vrijeme je čovjek pao u nesvjest, auti su prolazili, ljudi su prolazili dok se nisu moja majka i još jedna žena zaustavile i pokušale pomoći iako nisu mogle gotovo ništa, s obzirom da je to ipak muškarac, a njih dvije same i to bez mobitela. Znatiželjnih pogleda je bilo koliko hoćeš... I što reći? U kakvo smo se društvo pretvorili?

Ismijavamo Ameriku i njihovu naivnost kada slušaju tupaste propovijedi onog grma (Bush), a mi padamo na iste fore. Nezainteresirani smo. Osiromašeni smo, izgubljeni, prisiljeni da gledamo samo sebe i postajemo društvo bez osjećaja i bez ljubavi ispunjavajući svoje obaveze poput robota... I šutimo, i dalje šutimo na nepravdu, jedan čovjek može malo, ali njih puno može sve. Ali ako svi okrećemo glavu što nas čeka?

Homoseksualni brakovi, abortusi, naši sinovi će putovati u Irak skupa s amerima itd.

Amerika glumi svjetskog policajca. I slažem se s Iranom kada je rekao da iranski narod ima pravo na nuklearnu energiju u mirnodopske svrhe. Jer i imaju pravo. Ma tko je ta Amerika uopće? Vlast, moć, novac. To je ono što ona jest i tome ostatak svijeta teži. Nažalost.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 14 ruj 2006, 12:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma najviše me iživciralo kad gledah tu emisiju o 11.9.što su roditelji te djece koja su poginula u avionu svi istaknuli ponos što su položili svoj život za domovinu,za Busha..Kao da im je više stalo do toga da su poginuli za to nego žale za smrću njihovih najbližih..

A to što si sve napisala je istina,makar se naočigled naš svijet i njihov u globalu razlikuje.Nedavno sam par puta na kavu sjeo s američkim studentima u rijeci i oni se dive kako je ovdje ritam života usporeniji,što možemo sjesti i popiti kavu a da to nije onako s nogu,što su ljudi otvoreniji..Eto,oni tako doživljavaju život kod nas!

Istina,na žalost,sve više postajemo kao Ameri u onom negativnom..

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: čet 14 ruj 2006, 12:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bila sam s dragim u italiji ovo ljeto. Tamo su ljudi donekle slicni nama po temperamentu. ali ocigledno je koliko taj kapitalizam koji potjece od amerike sve vise zahvaca sve sfere njihova života.

Naime, tamo je samo novac bitan. Čovjek? to je zastarjel pojam. Sindikati? također... Pod kapitalizmom se zapravo krije neoropstvo. I shvatila sam koliko je zapravo kod nas lijepo. Kad sam iz jednom manjeg, ruralnog mjesta stigla u zagreb, bilo me je strah njegove brzine. Ali sad shavaćam koliko je zapravo i zagreb pitom sa svojim ljudima koji možda svakamo jure, ali uvijek nađu vremena za jednu kaficu koja često bude i višesatna...

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 14 ruj 2006, 12:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U Americi, kaže mi prijatelj, ne postoji socijalni sustav za siromašne,pa onda ne čudi što postoje cijeli kvartovi,gradovi onih koji su građani drugog reda..Jednostavno,to je borba za preživljavanje!

Natty

PostanoPostano: pet 15 ruj 2006, 8:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina je da ne postoji. Ali ameri imaju strahovito jake udruge koje se bore za prava građana. I tu je odgovor u Hrvatskoj za istu priču. Vlada neće puno, ali ako budu pritisnuti udrugama i građanima, morat će. Snaga je u narodu, ništa se bez borbe ne dobiva...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
andeli apokalipse

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 02 kol 2007, 13:23
PostNaslov : Amerika zemlja snova ili košmara?
Citiraj i odgovori

Kakvo je vaše mišljenje o Americi i njezinoj politici?

http://www.voanews.com/croatian/archive/2007-03/2007-03-10-voa2.cfm http://www.wsws.org/sh/1999/jun1999/usa-j23.shtml http://www.voanews.com/Serbian/archive/2007-01/2007-01-22-voa4.cfm http://www.voanews.com/croatian/archive/2004-11/a-2004-11-10-3-1.cfm http://www.voanews.com/bosnian/archive/2007-06/2007-06-08-voa1.cfm http://www.voanews.com/bosnian/archive/2007-06/2007-06-13-voa1.cfm http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/page/2007/06/04/0503006.html http://www.bihweb.com/index.php?option=com_content&task=view&id=168&Itemid=2
Najnovije istraživanje je pokazalo kako stanovnici SAD-a nisu upoznati s pravim stanjem u zemlji, te nisu svjesni siromaštva koje pogađa 33 milijuna njihovih sugrađana, objavila je američka katolička agencija CNS. Prema istraživanju koje je proveo Media Research Bureau iz Washingtona, Amerikanci smatraju kako je u SAD-u između milijun i pet milijuna siromašnih, te ističu da je za zadovoljavanje minimalnih potrebna četveročlane obitelji godišnje potrebno 35 tisuća američkih dolara. Podaci američke savezne vlade potpuno su suprotni od mišljenja građana – u SAD-u je oko 33 milijuna osoba koje žive ispod egzistencijalnog minimuma, a četveročlanoj obitelji godišnje za preživljavanje, odnosno da bi bili iznad toga minimuma, treba 18 tisuća dolara. Katolička biskupska konferencija SAD-a svakoga siječnja priređuje medijsku kampanju kako bi upozorila na problem siromaštva. Na tiskovnoj konferenciji u Washingtonu o. Robert Vitillo, izvršni direktor Katoličke akcije za razvoj BK SAD, upozorio je kako siromaštvo u toj zemlji raste, a zabrinjava ga što je samo 3% ispitanika u anketi navelo siromaštvo kao problem za SAD. Većina ispitanika izjednačuje siromašne s beskućnicima što je u potpunosti pogrešno, rekao je o. Vitillo, tumačeći da je u SAD-u 6 milijuna beskućnika. Zabrinjavajuće je što 29% američkih obitelji, od kojih jedan ili oba roditelja imaju stalni posao, ne može zaraditi dovoljno novca za hranu, odjeću i stan, rekao je o. Robert Vitillo, ističući da su smanjene donacije za karitativne potrebe nakon terorističkog napada u rujnu 2001.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 30 kol 2007, 15:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nažalost nametnut im je jedan stil života iz kojeg se može izvući samo ako se odseli na selo....a 96% ih živi u gradovima (planski su preseljeni)

npr. U njih postoje opasni kvartovi tj. siromašni kvartovi, jer se kod njih cijeli kvartovi grade odjednom za dobrostojeće obitelji, a kada kuće ostare i izgube vrijednost onda se u njih useljavaju siromašni i nezaposleni... i tako talje...
kod nas ne postoje bogati i siromašni kvartovi. Svatko gradi na svojoj zemlji, neovisno o tome koliko ima novca...
Nažalost u većim gradovima se pomalo počinje događati amerika i po meni, to je najlakši način da potakne kriminal i sl. u nekoj državi...

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
little_angel

PostanoPostano: sub 15 ruj 2007, 10:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jeste li gledali one Milićeve emisije o SAD-u? Proputovao je čitavu zemlju, i još se jednom potvrdilo da nije čitava zemlja bogata, puna visokih nebodera, blještavih izloga, velikih kuća itd. Zapravo smo više gledali trošne drvene kućice, u kojima žive ljudi koji imaju vrlo male prihode, za razliku od možda 5 gradova u kojima je situacija "savršena", poput New Yorka, Los Angelesa, Chicaga, Washingtona, San Francisca... ima ih još. Savršena sam stavila pod navodnike jer je daleko od toga. Kuće vrtoglavo gube na vrijednosti ako vam se kojim slučajem crnac doseli u kuću do. Što na to reći? Upravo zato crnci žive u svojim "kvartovima", a bijelci u svojim. To je što se tiče srednjeg sloja. Jedino oni bogatiji slojevi žive zajedno. Ali više situacija u Americi nije ni približno ista kao što je bila... nije to više ona zemlja u kojoj teče med i mlijeko.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
andeli apokalipse

PostanoPostano: čet 04 lis 2007, 20:34
PostNaslov : Kraj Amerike sve bliži
Citiraj i odgovori

Dvije političke grupe planiraju otcjepljenje od SAD-a
Middlebury Institute i League of the South dvije su separatističke grupe koje su se sastale kako bi raspravljale i planirale otcjepljenje od SAD-a. Dvije grupe dijele geografske, ideološke i filozofske razlike, no povezuje ih zajednički cilj. Middlebury Institute tako predstavlja liberale iz Nove Engleske koji kritiziraju stalno uplitanje SAD-a u strane ratove te se zalažu za pravo na abortus i kontrolu oružja, dok League of the South predstavlja ideju južnjačke neovisnosti, a u slučaju otcjepljenja fokusirali bi se na zaustavljanje ilegalnih imigranata. Separatisti se nadaju kako će privući pozornost pristaša iz Kalifornije, Aljaske i Havaja koji također teže otcjepljenju. AP... Permalink http://news.yahoo.com/s/ap/20071003/ap_on_re_us/secessionist_movement_1 http://dixienet.org/New%20Site/index.shtml http://middleburyinstitute.org/
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 07 lis 2007, 8:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prema ustavu SAD-a svaka članica sjedinjenih država ima pravo na otcjepljenje... Više puta mi je pala na pamet misao da će Latinosi zbog njihovog položaja pokušati da odvoje Californiu, Floridu , Novi Mexico i Arizonu tj zemlje u kojima su većina...

Al ipak mislim da to neće učiniti još dugo vremena...

M-o-S

PostanoPostano: ned 07 lis 2007, 12:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da vec po samom ustavu SAD-a kojim odobravaju otcjepljenje u svakom trenutku se može izvuć zaključak, da onaj ko se odcjepi će izvuć deblji kraj, tj. da neće bolje proć nego da ostane u zajedn. SAD-a...

i da neko misli da bi SAD tad loše prošo da bi već promijenio tu točku ustava.. pa se onda slažem da se neće nitko odcijepit još dugo vremena..

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
andeli apokalipse

PostanoPostano: pet 02 stu 2007, 0:01
PostNaslov : Volja naroda se nemože ugušiti silom
Citiraj i odgovori

Ako budu narodi htjeli da odu iz tamnice naroda onda ih nikakva sila u tome ne može spriječiti a Milić je pokazivao samo elitu u americi a zaobilazio je stvarnu ameriku zbog svoje amerofilije.
little_angel

PostanoPostano: pet 02 stu 2007, 11:15
PostNaslov : Re: Volja naroda se nemože ugušiti silom
Citiraj i odgovori

andeli apokalipse napisa:
...a Milić je pokazivao samo elitu u americi a zaobilazio je stvarnu ameriku zbog svoje amerofilije.

Ako ovo tvrdiš, nisi baš gledao Milićeve dokumentarce Wink Ja sam gledala i baš nisam često vidjela tu elitu o kojoj pričaš. Već sam napisala na ovoj temi da je baš u tim dokumentarcima super prikazano kako postoji i druga strana medalje u Americi koju mi ovdje nismo baš svjesni.

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
cassie-10

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 8:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Amerika je za mene Sodoma i Gomora, zvijer opisana u Bibliji u posljednjim vremenima. Sve zlo koje dolazi uvezeno je od njih, kriminal, nasilje, dvostruki moral, sekte i njihov Bog novac. Narod im je zaveden, pa bauljaju po ovom svijetu uvjereni kako im ništa nitko ne može, postavili su sami sebe za gospodare na ovoj planeti i da li si pravo da nekažnjeno divljaju pod krinkom mira i uspostavljanja reda tamo gdje je njima u interesu. Bush je samo figurica postavljena od moćnika koji drmaju ovim svijetom i radi kako mu je naređeno. Znam da to zvuči kao teorija zavjere ali zar nije tako? Dolar drastično pada, barel je blizu 100 dolara bliži li se financijski slom i ekonomska kriza? Bojim se da se polako ostvaruju neka crna predviđanja a kakve će to posljedice prouzročiti na ostatak svijeta bojim se i pomisliti. Znam da se oni neće odreći uloge svjetskog policajca i da će učiniti sve da tako i ostane. Uglavnom nisam uopće optimistična u vezi njih i ne mogu pronaći neku svijetlu točku u budućnosti. Twisted Evil Twisted Evil

Ne zanima me koga poznaješ i kako si dospio ovamo.Želim znati hoćeš li i dalje sa mnom stajati u žaru vatre i ne posustajati.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 11:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ameri su manji licemjeri od nas u Europi.... Ako ste ikada bili u Americi ili poznate par stvarnih obitelji to ćete odmah prepoznati. Nisu oni krivi što je njihova zemlja postala idealan poligon za širenje svakakvih pošasti.... Nemojte Ameriku gledati samo kroz filmove i Oprah show....
Kod njih nema šanse da prođu neki zakoni koji postoje u Europi. Nema šanse da političar obeća jedno , učini drugo pa opet pobijedi na izborima.... Mnogo su tolerantniji od prosječnog hrvata tj. Eurpoljanina koji se prema njima uglavnom odnose tutorski kao neznalicama...
Amerika je danas simbol zapadnog svijeta ali nije najgora. EU je mnogo gora....

mate

PostanoPostano: uto 20 stu 2007, 22:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Donedavno sam živio u Houstonu, država Texas. Proveo sam tamo studirajući nepune 3 godine.
Po dolasku sam pronašao zajednicu katolika na sveučilištu - gotovo svako sveučilište ima nešto kao župu na čelu sa studentskim kapelanom. Na početku sam se trebao prilagoditi razlikama u liturgiji - koju sam kasnije strašno zavolio i sada mi nedostaje: drugačiji jezik, vrijeme za klečanje i stajanje, držanje za ruke kod Očenaša, pričest pod obje prilike, pozdravljanje i dočekivanje na ulasku u crkvu.
U Hrvatskoj je pastoralna briga lošije organizirana nego tamo. Unatoč manjem broju svećenika, župne zajednice uspjevaju voditi bogat duhovni život. Mnogo laika je zaposleno i plaćeno od strane crkve da pomaže svećeniku u župnim poslovima: voditelji pjevanja, administratori, pravnici, čistačice, knjižničari i katehete. Uz to, na 2 svećenika dolazi po jedan stalni đakon. Laici pokreću i vode mnoge vjerničke aktivnosti u župi, mnogo više nego ovdje. Vjernici su mnogo poduzetniji, žarči u vjeri, ne boje se. Amerikanci su inače više takvi, poduzetni. Uz to, dojma sam da novčano više daju Crkvi: mnogi pokušavaju dati 10% prihoda.
Kod nas se mnogo moli za duhovna zvanja, a tamo još i više, a uz to oni su i vrlo praktični. Ja sam kao neoženjen momak stalno bio pozivan na duhovne susrete na kojima se pričalo i razmišljalo o duhovnom zvanju. Ne samo svećenički poziv, već i redovništvo i bračni život - svi se potiču na aktivno sudjelovanje.
Mise su na raznim jezicima: engleski, latinski, španjolski, vijetnamski - jer ima raznolikog stanovništva.
Ja sam se bojao da ću se odlaskom u USA izgubiti, a ispada da sam se tamo našao.
Inače, ljudi su na američkom jugu dosta srdačni i gostoljubivi. Svakako je mentalitet drugačiji nego kod nas, teško je uspoređivati. Nismo niti mi anđeli. Iskreno ja sam se kao stranac osjećao uvijek rado primljen u društvo. Prijateljstva su tamo plića, površnija. Ne očekuje se da ostanete zajedno cijeli život. Ide se dalje, seli se. Ljudi nisu tako statični kao kod nas.
I tako. Nije sve crno. Daleko od toga. Ljudi ko ljudi, svi imaju vrline i mane. I teško je generalizirati. Ako ipak želimo onda i mi imamo svoje mane: mržnja prema Srbima, prezir prema Romima, u našim gradovima su ljudi više stranci nego tamo. u Houstonu je normalno pozdraviti neznanca na ulici, to je kod nas nezamislivo, ljudi misle da si lud, neće odzdraviti. Ja sam tamo naučio više cijeniti svoje, ali manje se busati u prsa svojom posebnošću. Shvatio sam da su svi posebni, a još važnije da su svi ljudi.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Srki

PostanoPostano: sri 21 stu 2007, 10:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zašto uopće uspoređivati Ameriku s Hrvatskom,i to sve u korist Amerike?

Tamo ne znaš koja je hrana zdrava,a koja GMO. Ovdje se još uvijek proizvodi prirodna,organska hrana. Njihov stil života uopće ne volim. Zarazili su nas fast foodom,ali ne dajmo se pobijediti.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
M-o-S

PostanoPostano: sri 21 stu 2007, 12:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Srki napisa:
Zašto uopće uspoređivati Ameriku s Hrvatskom,i to sve u korist Amerike?

Tamo ne znaš koja je hrana zdrava,a koja GMO. Ovdje se još uvijek proizvodi prirodna,organska hrana. Njihov stil života uopće ne volim. Zarazili su nas fast foodom,ali ne dajmo se pobijediti.

misliš da nema ništ dobro u americi?? pa nebi reko da nema.. nekazem da je sve idealno i da volim amere (a možda bi i promjenio mišljenje kad bi proveo mal vremena tamo).. al mate je bio u americi i živio tamo, pa valjd covjek zna..
Wink

mate sviđa mi se ovo što si napiso, bilo bi ljepo kad bi mi i pokupili neš od njih.. Smile

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: sri 21 stu 2007, 17:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

M-o-S napisa:

misliš da nema ništ dobro u americi?? pa nebi reko da nema.. nekazem da je sve idealno i da volim amere (a možda bi i promjenio mišljenje kad bi proveo mal vremena tamo)..

Ma ne vjerujem da je Srki mislio reći da nema ništa dobro u Americi (nije to ni rekao Laughing ). Ja mislim da svi mi imamo svojih prednosti i mana. Već sam tu napisala da svi moramo gledat s obje strane medalje Smile

Mate, super mi je bilo ovo čitati, baš mi je drago što si to podijelio s nama. Nadam se da ćeš napisati više i o drugim stvarima, vezanim uz možda obrazovanje, općenito način života, financijsko stanje, život mladih... Jako volim čitati o takvim stvarima paaa... jako sretan Wink

prvi znaci su pobjedi
M-o-S

PostanoPostano: sri 21 stu 2007, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Mate, super mi je bilo ovo čitati, baš mi je drago što si to podijelio s nama. Nadam se da ćeš napisati više i o drugim stvarima, vezanim uz možda obrazovanje, općenito način života, financijsko stanje, život mladih... Jako volim čitati o takvim stvarima paaa... jako sretan Wink

ja bi isto volio kad bi još neš napiso.. baš me zanima. ameriku viđamo sam u filmovima.pa da doživimo neš iz prve ruke Smile

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 12:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bijah tamo 2 puta . Obišao sam preko 20 država.
Ljudi su mnogo srdačniji nego mi. (znaš kako kad ovdje dođeš na kavu konobar te mrko pogleda i "kaže šta ćeš?". Wink ) Gradovi su uglavnom isti. Imaju centar (downtown) sa visokim zgradama i velika predgrađa gdje su ljudi podjeljeni prema statusu(zaradi). To je jedna stvar koja mi se ne sviđa. Nakon što sam vidio deset veilikih gradova više niam znao koji je koji jer su svi isti. Jedino bi izdvojio San Francisco koji je stvarno lijep. Ono što me najviše zadivilo je priroda! Čini mi se da je ljepša nego u EU.
Ljudi mnogo vremena provode u autu (čak doručkuju u autu, i zato dobro rade (drive in restorani)). Auta su ogromna na odnos naših. Išli smo jednom na večeru i ja ih pitam koliko ima do restorana i oni i kažu "sat i pol" smračilo mi se he he... Mogao sam otići iz mog mjesta do Dubrovnika... he he
Washington mi je bio najhladniji grad u kojem sam bio ikad (osjećaj- ne temperatura)
Na zapadnoj obali se više voze EU-Azijska auta nego made in USA. Dok u Detriotu koji je centar auto industrije nisam vidio nijedno EU auto Smile
U Restoranima je obvezan tip (napojnica). Ja sam htio ostavit tip u jednoj butiku al nisu htjeli uzeti pa smo se dobro nasmijali....
Ako vas zanima nastavit ću... moram ići..

Kika

PostanoPostano: sub 22 pro 2007, 22:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajde da i ja kazem nesto na ovu temu....

Naime trneutno sam u Americi, tocnije u drzavi Conneticut, u gradicu Southbury-u. Moram priznati da mi se svidja. Pale su mnoge moje predrasude o americi i o amerikancima, sve predrasude (bolje mozda receno misljenja o americi) su nam mediji nametnuli....

Gradicu kojem sam ja je malo mjestasce sa puno sume okolo i uistinu ti treba auto ako zelis do ducana jer je dosta udaljeno.... usudila bih se usporediti sa gorskim kotrom... ali malko vece, organiziranije i sadrzajnije...

No bila sam u New Yorku Smile

e, to se zove ogroman grad! Veliki je, mora se priznati.... jako jako velik... sa jaaako jako visokim zgradama... ali opet nije kao na tv da ce te tamo netko napasti ili orobiti ili kaj vec...naravno ne mogu reci da se nikada ne dogodi tako nesto, ali ruku na srce to isto se dogadja i u Zagrebu puno manjem gradu nego sto je NY....
Ima razlicitih cetvrti.... u jednoj su pretezno jedni u drugoj pretezno drugi...

Jedno sto me je jaaako iznenadilo je ljubaznost ljudi... posebice onih koji rade u ducanima.... prvo kaj kazu Hello, how are you, how was your day... ali ne onako kao da ih ne zanima, vec sa punom paznjom, jedno 90 posto njih je uvijek tako raspolozeno, uvijek ce pomoci, nema frke... dapace jako je jako coool

Moram priznati da mi se jako svidja!

jedno je kad to gledas preko tv-a a drugo kad nesto dozivis....

Naucih jedno.. ne treba suditi o necemu gdje nisi bio i nisi vidio....

mozes imati svoje razmisljanje koje je u vecini slucajema nametnuto zbog medija...ako nesto zelis nauciti odi tamo, vidi isprobaj,ako ne mozes ostvariti to nemaj neko misljenje - ostani neutralan..

Ljudi su u americi isti kao i kod nas... svi smo mi Njegova stvorenja samo je neke stavi na jedno mjesto druge na drugo.... sada vidim da smo uistinu svi smo mi jedno.... Smile

mislim znala sam ja to i prije ali sad mi je to nekako "sjelo"

POzdrav iz Southbury-a Smile

When GOD leads you to the edge of the cliff, trust Him fully! Only one of the two things will happen; either He will catch you when you fall or He will teach you how to fly!
andeli apokalipse

PostanoPostano: uto 03 lip 2008, 15:25
PostNaslov : Fresh news from Usa
Citiraj i odgovori

http://www.voanews.com/croatian/2008-06-02-voa5.cfm Zemlja blagostanja ima tri milijuna beskućnika.
http://www.voanews.com/croatian/2008-05-07-voa12.cfm Gotovo šest milijuna obitelji u Sjedinjenim Državama ove je godine podnijelo zahtjev za vladinom pomoći u plaćanju računa. Samo u Minnesoti, 450 obitelji dnevno ostaje bez struje zbog neplaćenih režija.
andeli apokalipse

PostanoPostano: čet 25 ruj 2008, 21:06
PostNaslov : Obavezno pročitati oba posta o sado-mazo odnosima EU-a i SAD
Citiraj i odgovori

Europa i Amerika trebaju početi slagati novu transatlantsku agendu, naglasio je u predavanju na temu suradnje dvaju obala Atlantika predsjednik Europske komisije.

Pismo iz Bruxellesa budućem američkom predsjedniku, bez obzira bio to McCain ili Obama, predstavljalo je podlogu predsjedniku Europske komisije Jose Manuel Barrosu za predavanje o transatlantskim odnosima.

"Imamo transatlantsko tržište, NATO, Transatlantsko ekonomsko vijeće i druge instrumente u našu korist, ali se moramo maknuti još naviše od toga - sada je vrijeme početi razmišljati o atlantskoj agendi za globalizaciju. Ne govorim o ekskluzivnom klubu zatvorenom za one izvana ili protuteži novostvorenim silama, govorim o atlantskoj zajednici vrijednosti koja efikasnije radi s drugima oblikujući strukturu globalnog upravljanja i rješavanja novih vidova izazova s kojima se danas suočava čitav svijet.

U vremenima nesigurnosti" - poručio je Barroso - "Europska unija treba Sjedinjene države kao što Sjedinjene države trebaju Europsku uniju. Mijene koje donosi globalizacija ne uvažavaju državne granice, valja im se suprotstaviti zajednički."

"Nicanje novih moćnih država vodi multipolarizmu, a to je sustav utemeljen na nadmetanju i rivalstvu.

Radijee prepuštam natjecanje biznisima i međunarodnim sportskim događajima" - kaže predsjednik Europske komisije, tvrdeći da kombinacija globalizacije i novih sila na svjetskoj sceni zahtijeva prilagođavanje.

Primarno je jačanje transatlantskog gospodarstva što možda izgleda pretjerano očekivati obzirom na četiri trilijuna dolara vrijednu godišnju robnu razmjenu ili 40 posto sveukupne svjetske. Potpora trgovinskoj razmjeni bez carinskih barijera između dvaju obala Atlantika ključna je za njihov razvoj. I SAD i EU mogu, zajednički, doprinijeti miru i stabilnosti. "Sada nije vrijeme za hladni rat nego za hladne glave“ - ustrvdio je duhovito Barroso, uz opasku na račun Rusije: "dali smo do znanja predsjedniku Medvedevu da, ukoliko Rusija želi biti doživljavana kao velila sila, što je njezino pravo, ona mora braniti legitimne interese kroz politički dijalog, multilateralizam i diplomaciju a ne arhaičnim sredstvima koja trebaju ostati u najtamnijim danima dvadesetog stoljeća“.

Sve su ovo teme koje se jednako tiču i američkog predsjednika- završio je predsjednik Europske komisije pismo budućem 44. predsjedniku SAD.

http://www.voanews.com/croatian/2008-09-25-voa5.cfm Rolling Eyes
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.