HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 07 lip 2020, 10:28. Pogledaj neodgovorene postove
Samoubojstvo meĆ°u mladima
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Chvembo

Spol: muško
PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 19:09
PostNaslov : Samoubojstvo meĆ°u mladima
Citiraj i odgovori

Otvaram novu temu koja mi se ĆØini aktualna, primjeƦujem da su sve ĆØeÅ”Ć¦i pokuÅ”aji samoubojstava i samoubojstva mladih, posebice srednjoÅ”kolaca. Neki dan je sa svih naslovnica bljeÅ”tao naslov '13 godiÅ”nja djevojĆØica se objesila!'. U razredu moje prijeteljice su se ĆØak tri djevojke pokuÅ”ale ubiti, nagutale se svih moguƦih tableta, neke doma, jedna ĆØak u Å”koli, pod odmorom! Isto tako su mi poznati sluĆØajevi srednjoÅ”kolki koje su se pokuÅ”ale baciti s balkona i jedne koja je zbog deĆØka nekoliko puta rezala žile! U prijeteljiĆØinom razredu kad se ide na izlet je glavna tema 'HoƦe li se tko ubiti?' i svi su onda pod tim pritiskom, gledaÅ” okolo kak se te osobe ponaÅ”aju, paziÅ” da ih ne uvrijediÅ”, koma atmosfera u razredu. I gotovo svaki dan ĆØujem novu potresnu srednjoÅ”kolsku priƦu.
Na zapadu kojem i mi toliko težimo samoubojstvo treƦi uzrok smrti meĆ°u srednjoÅ”kolcima. Od kuda to, zaÅ”to, i koliko sam primjetio posebice meĆ°u djevojkama, podsjetilo me na sluĆØajeve anoreksije kojima smo okruženi. Nekako mi se ĆØini da su sliĆØni razlozi, želja da se doĆ°e u centar pozornosti, da se pokaže koliko je netko hrabar, depresivne mlade osobe koje nisu misle da Ʀe se tako nekome osvetiti, pokazati koliko su moĆØne, onaj stav 'Ako niÅ”ta drugo ne mogu kontrolirati, onda mogu svoje tijelo (anoreksija), svoj život, to je moje i nitko mi to ne može prijeĆØiti'.

Tvoje je svjetlo dana, Tvoja je tama noƦi...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
little_angel

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 23 lis 2006, 21:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, ĆØini se da je ova "pojava" sve ĆØeÅ”Ć¦a upravo meĆ°u mladima. Ali kad se bolje razmisli, da li je to neko ĆØudo? U svijetu gdje su najveƦi oslonci alkohol i droga..? Mladi ljudi se ne snalaze, treba im neÅ”to gdje Ʀe se osloniti, gdje Ʀe se smiriti i naƦi radost. Alkohol im guta probleme na jednu noƦ, ali to mladima nije važno. Bitno je da guta. I bitno da su sretni na jednu noƦ. Sretni jer viÅ”e ne vladaju oni sami sobom. Tužno je to sve.
Svi su nekako nezadovoljni, svime i svaĆØime, svi su u nekoj depri. Kao da je ta depra postala neki trend. Ubijaju se jer u Å”koli nije sve kako treba biti, ubijaju se jer im doma nije sve kako bi trebalo biti, ubijaju se jer im u ljubavi nije sve kako bi htjeli da bude. A kad ĆØovjek zapadne u depresiju, u neku tugu bez izlaza, gdje Ʀe naƦi izlaz? Mi Ʀemo u Bogu, a gdje Ʀe onaj koji Ga nije iskusio. Koji Ga ne poznaje. Gdje Ʀe onaj kome je jedini bog alkohol, droga, izlasci i glazba..? Mislim da upravo tu leži problem. Tako malo mladih Ʀe oslonac potražiti u Bogu. A drugog pravog izlaza ni nema. I Å”to onda preostaje nego oduzeti si život..? Confused Mislim da bi i obitelj tu trebala igrati veliku ulogu. Trebalo bi vladati to obiteljsko zajedniÅ”tvo, ta neka toplina, gdje Ʀe mladi takoĆ°er moƦi naƦi utjehu, lijepu rijeĆØ, neki oslonac. Kao temelj za život. A toliko obitelji viÅ”e ni ne liĆØi na obitelj... Rolling Eyes

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Chiara

PostanoPostano: čet 02 stu 2006, 23:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je najveƦi problem svega nerazgovaranje. Mladi, a i oni malo stariji se suoĆØavaju s mnogim problemima koje neznaju prevladati, a ponekad nemaju s kim podjelti tu patnju. Pogotovo ako im je obitelj ne oticajna i razorena, ako u njoj veƦ nema razgovora iovako...

Trenutno sam upoznata s jednim sluĆØajem mladog deĆØka koji želi svoj život skonĆØati jer nazna kako da se nosi sa svojim problemima, kada je to želio podjeliti sa svojim roditeljima odmahnuli su rukom i rekli da ne priĆØa gluposti... i kako onda da ta mlada osoba stekne povjerenje u druge ljude...

Bog tu pomaže puno, ali ti su ljudi toliko daleko od NJega da ih se prvo treba rukama i nogama dovuƦi u svjesnost da su stalno u NJegovom krilu i da ih ne puÅ”ta da klonu...a pogotovo ako su se uz to predali i nekim porocima...

TeŔko je to shvatiti, ja znam da mi ponekad bude teŔko, ali znam se s tim nositi, bez obzira na sve i nikad nisam pomiŔljala na smrt, ali to je pozicija jedne osobe koja ima prijatelje kojima se može povjeriti, obitelj koja uljeva sigurnost i Bog da mu sjedi na ramenu...a oni, oni su daleko od svega toga...i zeto im treba otvoriti srce i pokazati da se to sve iskreno može dobiti i imati...

Sve mogu u Onome koji me jaĆØa!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Apolon

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sub 11 stu 2006, 9:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
A kad ĆØovjek zapadne u depresiju, u neku tugu bez izlaza, gdje Ʀe naƦi izlaz? Mi Ʀemo u Bogu, a gdje Ʀe onaj koji Ga nije iskusio. Koji Ga ne poznaje. Gdje Ʀe onaj kome je jedini bog alkohol, droga, izlasci i glazba..?

Mislim da je glavni problem tolike koliine samoubojstava to Å”to se neke stvari preÅ”uƦuju i to Å”to su neke stvari kod nas nažalost joÅ” uvijek tabu-tema.

Naime 90% uzroka samoubojstava je depresija -bolest suvremenog druŔtva.
A s obzirom da je adolescencija itekako teÅ”ko razdoblje života, pogotovo emotivno, vrlo ĆØesto mladi upadaju u depresiju, a to je stanje iz koje se osoba nemože sama izvuƦi
A kod nas se joÅ” uvijek depresivnoj osobi pristupa kao osobi koja sama sebe može izvuƦ iz tog stanja, te joj se sugeriraju svakakve gluposti tipa "joj, daj se razvedri", "zaÅ”to sve gledaÅ” tako crno"

I Å”ta da onda mlada osoba drugo napravi, kad se joÅ” naÅ”Ć°e pod raznim drugim pritiscima Å”kole, druÅ”tva, fakulteta, emotivnih problema i kad joj se cijeli život uĆØini besmislenim, Å”to drugo nego da poĆØini samoubojstvo, kada se osjeƦa kao da je to jedini izlaz iz užasa koji proživljava.

Nema to veze sa drogom, alkoholom i svim ostalim Ŕto si nabrojala.

A nemojmo se zavaravati da osobe koje vjeruju u Boga nemogu pasti u depresiju. DapaĆØe, nekada je takvim osobama puno teže se izvuƦi, jer sve promatraju kroz prizmu vjere i duhovnosti, neznaju da se depresija MORA ljeĆØiti, te samo tonu dublje i dublje...

A mi joÅ” uvijek živimo u zaostalom balkanskom druÅ”tvu gdje se odlazak psihijatru smatra da je samo za one koji su ludi, gdje Ʀe se prvo isprobati sve moguƦe alternativne metode prije nego se ode doktoru.

Ovo s psihijatrom je najžalosnija od svih stvari. Znam za jednu curu koja teÅ”ko pati od depresije, nagovaram je veƦ dulje vremena da ode psihijatru na psihoterapiju te da joj propiÅ”e antidepresiv, ali ona i njeni roditelji smatraju da to ne dolazi u obzir jer nije ona luda da ide psihijatru, a pogotovo ne da pije tablete (jer ljudi danas joÅ” uvijek smatraju da su antidepresivi Å”tetni i da ih nije dobro uzimati, a to je notorna neistina)

I dok god je takva percepcija problema depresije u naÅ”em druÅ”tvu, nemojmo se ĆØuditi Å”to imamo ovako velik broj samoubojstava.

Jer kad se netko ubije zbog loŔih ocjena, zbog nesretne ljubavi ili bilo koje druge sitnice, znajte da uzrok nisu loŔe ocjene, nesretna ljubav, nego jedan puno dublji problem koji se zove depresija.

"Raffiniert ist Herr Got, aber bosshaft ist er nicht" - -Einstein, 1921.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sub 11 stu 2006, 10:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa uglavnom se slažem.
U pubertetu sam patila od suicidalnih misli i jaÅ”o teÅ”ko se s time nosila, ali sam uvijek razmiÅ”ljala kako bi to pogodilo moju okolinu - tada joÅ” mi Bog nije baÅ” neÅ”to znaĆØio.
Kad sam se suoĆØila s gotovo bezizlaznom situacijom, zazvonila je u mojoj glavi da je Bog jedini gospodar života i smrti, a onda su priskoĆØili i prijatelji. Jasno, kad je trebalo koristila sam i lijeĆØniĆØku i medikamentoznu pomoƦ. No istina je da ĆØovjek mora i sam sebi pomoƦi. Dobro se primiti knjiga za samopomoƦ, npr. odliĆØni su seminari V. GraĆØner i M. MatauÅ”iƦa. No, stvarno je osobito važno imati na umu Božju ljubav koja želi da se i sami potrudimo oko svog zdravlja.
Mislim da su razlozi, bar velikim dijelom, Å”to se djeca suviÅ”e paze i ĆØuvaju, a premalo vole i uĆØe sama boriti od poĆØetka. Onda kad se suoĆØe s teÅ”koƦama, raspadnu se. Narano da i naĆØin danaÅ”njeg života - tempo, buka, odsustvo prirode, poremeƦaj vrednota ... igraju veliku ulogu.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
little_angel

PostanoPostano: sub 11 stu 2006, 11:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Apolon napisa:

A nemojmo se zavaravati da osobe koje vjeruju u Boga nemogu pasti u depresiju. DapaĆØe, nekada je takvim osobama puno teže se izvuƦi, jer sve promatraju kroz prizmu vjere i duhovnosti, neznaju da se depresija MORA ljeĆØiti, te samo tonu dublje i dublje...

Da, to je sigurno da mogu pasti u depresiju, tu se slažem. Ali ĆØini mi se da je jednom jedan sveƦenik rekao da je u zapadnom druÅ”tvu krivo to Å”to ljudi bez problema i ikakvog nazovimo to srama idu kod psihijatra, te misle da Ʀe on rijeÅ”iti sve njihove probleme. Zar ne bi Bog trebao biti taj koji Ʀe nas izvuƦi? Zar ne postoje ljudi poput naÅ”ih bližnjih, prijatelja, ili veƦ nekog sveƦenika kojima bi takve ljude trebalo uputiti, prije nego psihijatru?
Antidepresivi ĆØesto ne rjeÅ”avaju dugoroĆØno takve sluĆØajeve... Uklanjaju možda simptome depresije, a ono u nama Å”to nas vodi ka depresiji se samo potiskuje dublje. A to u nama se mora mijenjati da bi se uspjeli izvuƦi. A mislim da to može mijenjati samo Božja ljubav, kroz sve one ljude i kroz sve ono Å”to susreƦemo.

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Apolon

PostanoPostano: sub 11 stu 2006, 18:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:

Ali ĆØini mi se da je jednom jedan sveƦenik rekao da je u zapadnom druÅ”tvu krivo to Å”to ljudi bez problema i ikakvog nazovimo to srama idu kod psihijatra, te misle da Ʀe on rijeÅ”iti sve njihove probleme.

ToĆØno, ljudi na zapadu zamjenjuju ispovjed psihijatrom.
Meni je isto tako jedan sveƦenik rekao (ali u drugom kontekstu od ove priĆØe) da ljudi ĆØesto zamjenjuju ispovijed za duhovni razgovor.
Ispovjed i psihoterapija su dvije potpuno razliĆØite stvari, i nesmije ih se mjenjati.

A to Å”to na zapadu ljudi idu psihijatru umjesto na ispovjed nikako nebi smio biti izgovor da se ne ode psihijatru ako se ima problema s depresijom -u krajnjoj liniji on je kompetentnija osoba od sveƦenika za rjeÅ”avanje takove vrste problema, ali nipoÅ”to se ne smije iskljuĆØiti Boga i vjeru u njega.
DapaĆØe, ĆØak je provedeno istraživanje ĆØiji su rezultati pokazali kako ljudi koji su vjernici a ljeĆØe se od depresije, obiĆØno lakÅ”e prebrode depresiju od onih koji su ateisti.

Naravno, to nije sluĆØaj ako se ĆØovijek ne lijeĆØi

"Raffiniert ist Herr Got, aber bosshaft ist er nicht" - -Einstein, 1921.
banana

PostanoPostano: uto 05 pro 2006, 13:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
S. D., uĆØenik 6. razreda Osnovne Å”kole u Dvoru, oko 18 sati iz dnevne sobe otiÅ”ao je u svoju sobu, povezao dva kožna remena, jedan kraj je zavezao oko vrata, a drugi za prozorsku kvaku prethodno se popevÅ”i na kauĆØ. Odgurnio se unatrag i omĆØa se zategnula. PronaÅ”la ga je mlaĆ°a sestra i vriÅ”teƦi pozvala roditelje.

Shocked place place Shocked

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 05 pro 2006, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

banana napisa:
Citat:
S. D., uĆØenik 6. razreda Osnovne Å”kole u Dvoru, oko 18 sati iz dnevne sobe otiÅ”ao je u svoju sobu, povezao dva kožna remena, jedan kraj je zavezao oko vrata, a drugi za prozorsku kvaku prethodno se popevÅ”i na kauĆØ. Odgurnio se unatrag i omĆØa se zategnula. PronaÅ”la ga je mlaĆ°a sestra i vriÅ”teƦi pozvala roditelje.

Shocked place place Shocked

Ono Å”to mi se nikako ne sviĆ°a u novinama, po crnim kronikama, je to da daju detaljne izvjeÅ”taje, svaki potez kako je netko napravio zloĆØin, ubojstvo, samoubojstvo itd... Pa mislim stvarno, to mi izgleda kao upute onima koji su na rubu da naprave neko takvo zlo... Confused Confused tuzan Žalosno...

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Chico

PostanoPostano: pet 08 pro 2006, 11:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ionako ne vidim poantu samoubojstva kad Ʀe ionako svi umrijeti od neke boleÅ”tiine,bilo rak ,leukemije,srĆØani udari su isto tako sad u modi,ak se veƦ žele ubiti neka jednostavno uopƦe ne idu doktoru,neƦe ispasti kao samoubojstvoo a umrijeti Ʀe kako je želio.

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: pet 08 pro 2006, 12:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Chico napisa:
ionako ne vidim poantu samoubojstva kad Ʀe ionako svi umrijeti od neke boleÅ”tiine,bilo rak ,leukemije,srĆØani udari su isto tako sad u modi,ak se veƦ žele ubiti neka jednostavno uopƦe ne idu doktoru,neƦe ispasti kao samoubojstvoo a umrijeti Ʀe kako je želio.

naravno da ne vidiÅ” poantu samoubojstva kad je ni nema!
ali za one koji su na rubu, samoubojstvo ima itekako smisla. bar tako misle...
ja razumijem, recimo, da misle da je to jedini izlaz i da Ʀe tako biti bolje drugima (bez njih) - to mi je jasno i vjerojatno nisam jedina koja katkad pomisli da bi bilo bolje bez nje (ali se brzo predomislim i shvatim da možda i bi (bilo bolje) da me nikad nije bilo, a sad je kasno da me nema kad me ima Smile), ali ono Å”to mi nikako nije jasno je, ako ti ljudi, koji se naĆ°u na rubu i vide jedini izlaz u svrÅ”etku života (a ne mogu doĆØekati svrÅ”etak prirodnim tijekom), imaju djecu (i ako im je zadnja pomisao prije ... bila njihovo dijete), kako im nije u tom trenutku proÅ”lo kroz glavu "pa njemu neƦe biti bolje bez mene!"?!?!?
ako imaÅ” dijete, ma kolko si god sve drugo u životu zezno i možda se ni ne može hrpa tog popravit, kako Ʀe bit djetetu odrastat u spoznaji da svom roditelju nije bilo dovoljno važno da ipak izdrži u svom groznom životu?!?!?!?

SveviÅ”nji, diĆØni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, ĆØvrstu nadu i savrÅ”enu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvrŔim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pet 08 pro 2006, 12:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

KrÅ”Ć¦anin bi uvijek morao misliti na to da ljudski život je Božji izbor. Na svijetu sam jer me Bog htio i za me predvidio zadatak. Nikako ne bi svijet bio ljepÅ”i bez mene, dapaĆØe, neÅ”to bi mu falilo. Bog je jedini gospodar života. Mislim da je veƦina samoubojica (ako ne i svatko) otiÅ”ao u psihiĆØku nenormalnost - pukao.

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: pet 08 pro 2006, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:

Na svijetu sam jer me Bog htio i za me predvidio zadatak. Nikako ne bi svijet bio ljepÅ”i bez mene, dapaĆØe, neÅ”to bi mu falilo.

to znam, ali svakome od nas doĆ°u crne misli i vjeruje da bi bilo bolje bez njega. ali, oĆØito, velika veĆØina nas pobjeĆ°uje te krize.
meni je nejasno da ljudima koji se naĆ°u usred takve krizne situacije najjaĆØi objekt obrane nije njihovo dijete. nemam djece, ali ono Å”to me ĆØesto puta drži iznad vode su lica mojih neĆØaka (i roditelja i sestara, dakako), a to nije toliko bliska i jaka veza ni ljubav kao ona "roditelj-dijete"...

dakako, svjesna sam toga da nikad neƦu ni uspjeti shvatiti naĆØin razmiÅ”ljanja u takvoj situaciji, jer nikada ne padnem tako duboko...

Zadnja promjena: teta Jeja; pet 16 ožu 2007, 15:53; ukupno mijenjano 1 put.

nata

PostanoPostano: pet 08 pro 2006, 16:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U tome i jest problem depresije i sliĆØnih stanja, ne može se vidjeti realnost, sagledati svijet oko sebe kakav jest.

Mladi gledaju big brother, emisije o zvijezdama i njihovim savrÅ”enim životima, Å”und filmove, imaju krive uzore, a naravno u svemu tome je i Bog daleko. Roditelji su sliĆØni njima (pouzdano znam da mnoge bake gledaju b.b.). Obitelji su grupice ljudi razliĆØitog uzrasta koje, tako, žive pod istim krovom, vide se negdje oko doruĆØka (prepoznaju se ali se ne poznaju) i odazivaju se na isto prezime.

Zahtjevi su sve veƦi, moguƦnosti manje. Tko bi se pametan snaÅ”ao?

Ne znam za psihijatre, to je ipak 'predaja ljudska koja se ne oslanja na mudrost Božju'. Puno krivih zakljuĆØaka. Tablete imaju nuspojave. Znam one koji su ih prestali piti.

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
cossette

PostanoPostano: pet 08 pro 2006, 21:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i andol ima nuspojave! i tablete protiv bolova imaju nuspojave! i antibiotici imaju nuspojave! znaĆØi li to da ih neƦemo uzimati kad su nam propisani? ili da neƦemo iƦi kod doktora opƦe prakse kad nas boli grlo ili kod ortopeda kad nas boli noga? u tome je problem - psihijatar se ne smatra lijeĆØnikom pa se bolest (depresija) ne lijeĆØi i dolazi do puno težih posljedica nego Å”to su nuspojave antidepresiva!

ja bih izabrala nuspojave antidepresiva radije od samoubojstva u svakom trenutku. problem kod antidepresiva je taj Å”to popravljaju simptome, ali ne izlijeĆØe (do kraja) bolest, veƦ se uz njihovo uzimanje treba rijeÅ”iti problem koji je i doveo do depresije.

depresija je bolest, a psihijatar je lijeĆØnik, a ne neki vraĆØ!

možda sam preburno reagirala, ali ne volim kad se govori tipa: samo se ti pomoli Bogu i sve Ʀe biti dobro. neƦe! naravno da Ʀe molitva pomoƦi, ali ne ako mi ne mrdnemo malim prstom. ƈisto sumnjam da je Bog sve zamislio tako da mi njega nekaj zamolimo i onda sjedimo prekriženih ruku dok nam on to ne ostvari bez da potražimo pomoƦ koja nam je pred nosom. stvoreni smo da živimo, uz sve teÅ”koƦe, patnje i boli i da se borimo za taj život!
klara

PostanoPostano: sri 13 pro 2006, 9:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

dosta vremena u svom životu provela sam
u razmiŔljanjima o samoubojstvu, o razlozima koje ljude
natjeraju na takav krajnji korak ...
i kada "voda doĆ°e do grla" - ne pomažu tu priĆØe o tome
kako nas Bog ljubi i kako je jedino Bog gospodar naŔeg života ...
jer, da oni osjeƦaju Božju prisutnost i ljubav u svom životu
- ne bi ni pomiŔljali na takav korak ...

uvriježeno je razmiÅ”ljanje meĆ°u ljudima
da oni koji o tome priĆØaju, u pravilu to ne uĆØine ...
da su "opasni" oni koji su tihi, povuĆØeni, ...

no, svako pravilo ima izuzetke ...
viÅ”e puta sam bila u situaciji kad su ljudi "fantazirali" da Ʀe se ubit ...
i mislila sam isto kao i ostali,
sve dok moja dva frenda nisu to i uĆØinila ...
jedan se polio benzinom i zapalio, pokoj mu duŔi ...
bio je delikvent, "pomaknut" totalno ...
te veĆØeri hodao je s kanisterom benzina po gradu,
u oĆØajnom stanju i svi su mislili: a pusti luĆ°aka, opet izvodi ...
na kraju je otiŔao pred pravoslavnu crkvu, polio se, zapalio i umro ...
nakon par godina drugi frend je rekao da Ʀe se upucat ...
opet se ponovila ista priĆØa ...
pucao si je u usta, ali se tu dogodilo ĆØudo ...
metak mu je na drugu stranu izaŔao van,
a da pri tome nije oŔtetio ni jedan vitalni dio mozga ...
bio je dugo na intenzivnoj, ali je ostao živ ...
i otada puŔem i na hladno ...
u pravilu ljudi koji priĆØaju to ne uĆØine,
ali u vlastitom životu imala sam ĆØak dva izuzetka od tog pravila ...
i vjerujem da su mi to posljednja dva takva iskustva ...
da nisam tada robovala stereotipnim razmiŔljanjima
i da sam tada mislila srcem (kao Å”to to danas ĆØinim),
da sam tada s njima probdjela noƦ
(a noƦi su u takvim situacijama beskrajno duge i beskrajno mraĆØne)
- možda se to ne bi dogodilo i možda bi onaj prvi
joÅ” uvijek hodao ovim svijetom ...
možda Ʀe netko hladnokrvno reƦ - da nisu to uĆØinili tad,
uĆØinili bi za dan, dva, tri, mjesec ...
i don't think so ...
no, od razmiŔljanja "Ŕto bi bilo da je bilo" nema vajde ...
samo pouka za buduƦnost ...
priĆØa je vapaj u pomoƦ
i svaki takav vapaj treba shvatiti ozbiljno ...

malo vremena i pažnje usmjerene na druge u potrebi
nekome može doslovno spasiti i darovati novi poĆØetak, život ...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Mara

PostanoPostano: sri 13 pro 2006, 11:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sigurno je da se i te kako može pomoƦi nekome tko je na rubu samoubojstva, ali u akutnoj situaciji. Na duge pruge to slabo hoda. Iskusila sam to i sama, a i bila u situaciji da i sama o tome ozbiljno razmiÅ”ljam. Spasilo me to Å”to sam se sjetila da je Bog jedini gospodar života i pobjegla sam od sebe same. Jasno tada su se naÅ”li i oni koji su priskoĆØili u pomoƦ.
No, osoba koja nema minimum unutraÅ”nje vitalnosti Ʀe teÅ”ko odustati od svog nauma i pronaƦi motiv za borbu. Da bismo spasili utopljenika i on mora pružiti ruku.

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: čet 11 lis 2007, 8:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

uz rizik offtopikovanja
(recimo) hipotetska situacija:
mladi par je nakon kratke veze poĆØeo zajedniĆØki život, i nakon jedva godinu dana poznanstva postali su troĆØlana obitelj. jednako brzo obitelj se, uz svaĆ°e i pomoƦ hrvatskog sudstva, raspala. nakon nekoliko godina takvog, danas (na žalost), priliĆØno ĆØestog obiteljskog života, kada je dijete, s dijagnozom ADHD-a, imalo 5 godina, otac (30), uz joÅ” hrpu toga Å”to se istovremeno okomilo na njega (Å”to nije bilo dovoljno, ali njemu se ĆØinilo da je), odluĆØio je okonĆØati svoje muke.
ono Å”to mene u svemu tome najviÅ”e zbunjuje jest stav djeĆØjih psihologa i psihijatara ĆØiji je jednoglasan zakljuĆØak bio: ''reƦi djetetu (ponavljam petogodiÅ”njem djetetu) da se tata ubio''.
neka meni netko objasni (ako može!): kako dijete može shvatiti Å”to znaĆØi smrt? kako može shvatiti takvu smrt?
iako sam pedagoÅ”ke struke, poÅ”to ne radim u struci, možda stvarno ne razumijem osnove djeĆØje psihe. ali, aktivno sudjelujem u odgoju troje djece, ma mislim da ipak neÅ”to malo znam...
meni je u 28-oj samoubojstvo, a i smrt, u stvari, jedna velika nepoznanica (iako sam se puno susretala s njome) i znam da Ʀe mi biti nepoznanica sve dok se ja sama ne naĆ°em pred licem Božjim.
pa, kako je, onda, n o r m a l n o da Ʀe predÅ”kolsko dijete to shvatiti? kako je normalno da neƦe jednoga dana pomisliti ''ako je mogao tata, to nije niÅ”t loÅ”e. mogao bih i ja''
Shocked

davorseljan

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 14:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imao sam nekoliko pokuŔaja samoubojstva.
Kada vam to doĆ°e u glavu mislite kako da se rijeÅ”ite ovog života.
Meni nije ni jedan uspio.
To je neopistivo stanje koje dovodi to toga da se ako se ima snage može doƦi do pomoƦi.
Kod samubojstva imate želju da nestanete, da vas nema.
Mnogi na sreƦu ne uspiju.
To je jedno žasno stanje i samo dobrom intervencijim se može sprijeĆØit. Samo do kuda to vodi.
Nakon Ŕto ga ne napravite zavrŔavate u ludarama na tjedan, dva, tri. Šopaju vas teŔkim lijekovima kod kojih van se spava.
Jedan dan u ludari u tjednu:
- dizanje
- pospremanje
- doruĆØak
- lijekovi
- dosaĆ°ivanje
- vizita (obilazak svih lijeĆØnika, pitaju vas dali vam je dobro, daju vam veƦu ili smanje dozu lijekova)
- dosaĆ°ivanje ili razgovor sa lijeĆØnikom.
- ruĆØak
- lijekovi
- dosaĆ°ivanje
- posjete
- dosaĆ°ivanje
- veĆØera
- lijekovi
- spavanje
To je moje iskustvo.
U dosaĆ°ivanje spada spavanje.
Kada vide da si dobro pute te doma.
Svaka ĆØast medicinskom osoblju koje je na visi (govorim za KBC Rebro).

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
nina2

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 22:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

svi svojevremeno upadamo u kojekakve situacije i probleme, pa samim time pomiÅ”ljamo kako bi prvenstveno za nas same ponekad bilo bolje da nas nema. ponekad postaje preteÅ”ko, život je nemilosrdan i izgleda kao da su problemi nerjeÅ”ivi... naÅ” život postaje muĆØenje, ne vidimo izlaz, nada nestaje... i tada se odluĆØujemo na samoubojstvo, pomiÅ”ljamo kako jedino tako možemo izaƦi iz tog kruga problema po kojem neprestano tapkamo.
no... isto tako kao vjernici znamo i moramo se sjetiti da je samoubojstvo teÅ”ki grijeh, a za svoje grijehe Ʀemo placati kaznu, prema tome samoubojstvom neƦemo nestati.
mislim da je kod mladih ljudi važan otvoren i iskren razgovor jer kad znamo da nismo sami sve je lakÅ”e. zato su dobrodoÅ”li svi seminari, organizacije, udruge... koje omoguĆØuju mladima da uvide da nisu sami i da se njima mogu obratiti te da nece biti gledani s predrasudama i osudama.

iÅ”tite i dat Ʀe vam se!
tražite i naƦi Ʀete!
kucajte i otvorit Ʀe vam se! (Lk 11:9)
Mara

PostanoPostano: sub 13 lis 2007, 6:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ReƦi Ʀu svoje iskustvo:
davno, nisam bila viÅ”e posve mlada upala sam u objektivno užasno teÅ”ku situaciju iz koje nisam vidjela izlaza. Bila sam tik do samoubojstva i tada me spasila Božja zapovijed, sjetila sam se da je Bog gospodar i da ja tu nemam Å”to razmiÅ”ljati mogu li ili ne. Jasno da su se poslije mnoge stvari promijenile. Danas sam zadovoljna žena, baka dvoje unuĆØiƦa, sa ne tako loÅ”om profesionalnom karijerom.
ƈini mi se da su ljudi danas premalo svjesni tko je gospodar i suviÅ”e žele biti sretni po svoju. Moje iskustvo jest da kad je užasno teÅ”ko se treba podložit Božjoj volji, živjeti i raditi po razumu, onako kako znaÅ” da je Božja volja, ne tražeƦi za se naravne užitke i radosti. Dalje veƦ Bog uĆØini svoje.

cromahalia

PostanoPostano: sub 13 lis 2007, 13:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nedavno sam se ukljuĆØila u jedan mali znanstveni projekt na temu samoubojstava i dobila sam hrpetinu povijesti bolesti o osobama koje su pokuÅ”ale samoubojstvo.
dosad sam mislila da su to devedeset posto branitelji, ali sad sam uvidjela da je to problem koji u daleko veƦoj mjeri zahvaƦa moje vrÅ”njake ali i nažalost one mlaĆ°e, ĆØak 16-17 godina.
nevjerojatno ih mnogo ima, ali buduƦi da im (Bogu hvala) ne uspije uvijek a i da ne koriste svi piÅ”tolje i užad, ne dospijevaju u novine.

svi smo u razdoblju adolescencije jako ranjivi i svaku nevolju duboko proživljavamo, ali ovo je upravo epidemija mladih koji se ne mogu i ne znaju nositi sa životom.

When you are through with the blues, you've got nothing to rest on.
(Mahalia Jackson)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Mara

PostanoPostano: čet 29 stu 2007, 18:27
PostNaslov : ZaÅ”to?
Citiraj i odgovori

Puno vas je mladih ovdje. Možda ne tako mladih kao ove uĆØenice koje su se ubile, ali dovoljno mladih da bude bliski razmiÅ”ljanju njihove dobi. Ja ne mogu doƦi ni na približnu misao Å”to ih tome dovelo, ali ja pripadam jednoj drugoj generaciji, skoro mi doĆ°e da kažem, drugom svijetu. U mojoj glavi je uvijek odzvanjalo kako je Bog jedini gospodar života i poneÅ”to sam ga se bojala. Zanima me može li itko doƦi na ideju Å”to se to dogaĆ°a kad je ĆØinjenica da danas mladi tako dobro žive (materijalno) kako mi nismo mogli ni misliti da se može.

5rich
mod team

PostanoPostano: čet 29 stu 2007, 18:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da je u glavi osobe koja doživljava promjene,kako tjelesne, tako i fiziĆØke, joÅ” pogotovo ako je pod pritiskom dovoljna banalna sitnica za tak nekaj...
prvenstveno, mislim na Å”kolu i Å”kolske probeleme, a da ne spominjem probleme oko pitanja tko sam ja, Å”to želim i ono najgore moram li ispuniti ono Å”to od mene okolina oĆØekuje da bi me voljeli i prihvatili....

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Mara

PostanoPostano: čet 29 stu 2007, 19:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dobro, ali ta razmiŔljanja i pitanja su bila prisutna i u drugim generacijama, ali ne i suicid.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.