HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 20 stu 2017, 16:56. Pogledaj neodgovorene postove
Kako učiti?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: ned 29 lis 2006, 14:18
PostNaslov : Kako učiti?
Citiraj i odgovori

Ljudi, kad učite, kako učite? Imate kakve uvodne ceremonije, pripreme? Rolling Eyes Laughing Koje su vaše tehnike? razmislja
Ako je gradivo užasno dosadno i ne vidiš mu svrhu i korist, kako se natjerati pa učit? dal da udarim glavom u zid
Ajmo, iskusni studenti i svi ostali, nabacite savjete i male tajne velikih majstora učenja Rolling Eyes Wink

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Zvijezda

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 29 lis 2006, 15:26
PostNaslov : Re: Kako učiti?
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Ljudi, kad učite, kako učite? Imate kakve uvodne ceremonije, pripreme? Rolling Eyes Laughing Koje su vaše tehnike? razmislja
Ako je gradivo užasno dosadno i ne vidiš mu svrhu i korist, kako se natjerati pa učit? dal da udarim glavom u zid
Ajmo, iskusni studenti i svi ostali, nabacite savjete i male tajne velikih majstora učenja Rolling Eyes Wink

Vječna tema i što je najvažnije, nikako da počne "raditi" bez nas! Wink
Priča iz iskustva:
Uvodna "ceremonija" = pripremiti literaturu, odstraniti sve što bi možda slučajno moglo odstraniti pažnju s tako važnog posla kao što je učenje i odmah početi!!! diplomiro

Žan napisa:
kako se natjerati pa učit? dal da udarim glavom u zid

Upravo tako - NATJERATI se učiti i tu nema drugog "recepta". Što se prije natjeraš, prije ćeš biti gotov i što je najvažnije imat ćeš 1 ispit manje.

Ovo je stvarno savjet iz iskustva! anđeo A kako se tek čovjek lijepo osjeća kad je to gotovo i nema više! Neopisivo zadovoljno! navijacica

Mi smo želje Boga spuštene do zemlje. (A.B.Šimić)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Korny

PostanoPostano: ned 29 lis 2006, 16:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jooj, dobra tema!!

Hajde, iskusni studenti, pišite, jer meni (brucošici) vaši savjeti dobro dolaze......kako nešto zapamtiti uopće iz knjige od 500 stranica? Mislim, pročitati ću ja to, ali što će ostati, ne znam....a nema vremena da se knjiga iščitava 5 puta..... Confused Confused Question

Lako učiti u srednjoj, par lekcija, 20 str., gotov si za sat - dva......
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Amistad

PostanoPostano: pon 30 lis 2006, 7:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa evo kako ja to radim...

Prvo naravno, pribavim literatur, tj. raspitam se za pitanja koja se vrte, nabavim odgovore (na mom faxu stalno kruze skripite sa pitanjima i odgovorima). Onda si "zabrijem" da mi je to prezanimljivo i da bas to zelim nauciti i znati sve o tome. Ne upali uvijek al.... Onda si isplaniram kad cu ucit, gdje, i kad sto tj. rasporedit pitanja.
A sama akcija ucenja... prvo sve prepisem, i onda jos jednom procitam i na ispit.

diplomiro miiir miiir miiir diplomiro
logica

PostanoPostano: pon 30 lis 2006, 11:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Amistad napisa:

A sama akcija ucenja... prvo sve prepisem, i onda jos jednom procitam i na ispit.
jel to znači da si puno pisao?

Mislim da ne odgovara svima jednak način učenja.
Meni je jako važna atmosfera za učenje.
Doma nikad nisam imala baš kvalitetno učenje jer imam još milijun
stvarčica koje mi tad padnu na pamet za radit.
sport gitarist ja sam kompjuteras slika alaj sam kuharica kupa se
To znači da sam morala ići negdje gdje se ne mogu svaki tren dizati
i brbljati s nekim (maknut mobitel s vidika).
Ima nešto što nisam radila baš za svaki ispit - sama smišljat pitanja
i zapisat ih. Kasnije kad ponavljam, odgovaram na pitanja.
Važno mi je i da samu sebe čujem kako zvučim.
Kad imam osjećaj da sam nešto naučila pa pokušam to naglas uobličit,
pronađem "rupe" i onda tražim kako bih to mogla ljepše i tečnije objasnit.
Imala sam uglavnom usmene ispite pa mi je to trebalo.
Opširni ispit skratim u bilježnicu. Treba izdvojit bitne stvari i njih kužit.

A onda kad dođeš na ispit, trebaš imati stav da te nije strah i da to imaš u malom prstu (iako znaš da nemaš Wink ) miiir

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
Amistad

PostanoPostano: uto 31 lis 2006, 8:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

logica napisa:
Amistad napisa:

jel to znači da si puno pisao?

Mislim da ne odgovara svima jednak način učenja.

Da, jako puno. Za neke ispite sam znao ispisati po 3-4 bilježnice, bilo je jednom ako se dobro sjecam i 6, ali prosjecno 2.
Meni odgovara takav način jer tako najlakše zapamtim->vizualan tip, a naravno da svima ne odgovara takav način. Svatko treba sam naučiti kako učiti, kako njemu najviše odgovara.

E da, i jako su dobra grupna učenja, pogotovo za onakve kolegije koje moraš više razumijet nego naučit napamet. Uvijek će se naći netko tko zna ono što ne razumiješ ili nešto što samo ti znaš tako da objasniš drugima.
Zvijezda

PostanoPostano: uto 31 lis 2006, 12:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Amistad napisa:

A ja mislila da samo ja tako učim Embarassed pa nisam to ni napisala! buhahahaha
Odmah mi je lakše! Wink

Meni je taj način učenja uvijek pomagao, jer uz prepisivanje dolazi i koncentracija i podaci se lijepo "slažu" na pravo mjesto! ja sam kompjuteras

Nisam bila sudionik grupnih učenja, ali su mi se često zanale pojasniti neke stvari kad sam čekala na svoj red za odgovaranje i slušala druge kako ponavljaju. jako sretan

Mi smo želje Boga spuštene do zemlje. (A.B.Šimić)
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 15 pro 2006, 9:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prazan želudac vas čini pametnijim
Znanstvenici sa Yale sveučilišta utvrdili su da gladni miševi bolje rješavaju testove inteligencije i vrlo je vjerojatno da slično funkcionira i čovjek. Naime, prazan želudac potiče lučenje hormona grelina koji povoljno utječe na učenje, pamćenje i analizu prostora. Voditelj istraživanja Tamas Horvath kaže: "To je logično, kad ste gladni cijeli vaš sustav se fokusira na pronalaženje hrane u okolini." Neki biolozi tvrde da je razvoj ljudske inteligencije upravo vezan za traženju hrane i snalaženje u lovu. I praktična preporuka znanstvenika: kad idete na ispit budite lagano gladni, postići ćete bolje rezultate. (nyt)

Zanimljivooo razmislja

(Iv 13, 35)
magivek

PostanoPostano: pet 15 pro 2006, 10:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zvijezda napisa:
Amistad napisa:

A ja mislila da samo ja tako učim Embarassed pa nisam to ni napisala! buhahahaha
Odmah mi je lakše! Wink

Meni je taj način učenja uvijek pomagao, jer uz prepisivanje dolazi i koncentracija i podaci se lijepo "slažu" na pravo mjesto! ja sam kompjuteras

Nisam bila sudionik grupnih učenja, ali su mi se često zanale pojasniti neke stvari kad sam čekala na svoj red za odgovaranje i slušala druge kako ponavljaju. jako sretan

Ima nas jos takvih, Zvijezda, bez brige! Wink Ja sam znao mnoga predavanja prepisivati, urediti od tog prepisa skriptu i to onda citati tri cetiri puta. Uglavnom je to bilo dovoljno za prolaz.

No i ucenje u grupi ima dobre strane (simulacija ispita, medusobno procesljavanje, medusobna pomoc u shvacanju nejasnoca...), pa ni njega ne valja zanemariti.

Svaka metoda, koja vodi uspjehu, je dobra. Nije toliko bitno, kako ucimo, nego da nesto i naucimo...

Savjetujem molitvu prije i tjekom ucenja i za sam ispit, jer podrska odozgo u liku blagoslova i mudrosti uvijek je dobro dosla...
Gogi

PostanoPostano: pet 15 pro 2006, 21:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ima bezbroj savjeta: jedan nam je profesor s 1 god. preporucio da pokusamo smjesti sta vise gradiva na sto manju povrsinu papira. Nekakve natuknice formule, grafove i sl. da sve stane na sto manje listova papira.

Ja uvik kad iman previse za naucit. Prvo pokusan nabavit pitanja ili primjere ispita, statistika je kod ucenja jako vazna.
Cesto se moze dobit prolazna ocjena i ako se dio gradiva zanemari.
Vazno je napocetku ucenja odma donit odluku sta ce to bit.

U pravilu ucim ujutro, a nakon rucka nemogu ucit ako ne odspavam. A ako nakon "sieste" popijen kavicu onda san u top formi.

Primit ćete snagu,
Duh Sveti sići ce na vas
i bit ćete mi svjedoci,
sve do na kraj svijeta!
Dj 1, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
nata

PostanoPostano: pet 15 pro 2006, 21:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam isto dosta pisala, ali nisam prepisivala nego skriptirala. Najprije bi ta skripta bila veća, zatim bi napravila manju skriptu, zadržavajući samo ono važnije, s tim da bi ono laganije već zapamtila. Lakše mi je bilo učiti nešto napisano mojim rukopisom, nego iz knjige, pogotovo ako je suhoparna i nedidaktički napisana a gradivo dosadno. A skriptirajući jedan dio i zapamtiš.

E sad - sit ili gladan? Ja osobno sam puno učinkovitija i korisnija kad sam gladna, jer kad se najedem mogu ići leći. Ali ako idem učiti gladna, gledam naokolo što bi bacila u kljun, pa opet ništa od posla.

Naravno da svatko ne pamti jednako. Najbolje je isprobati više načina dok ne dođeš do pravog.
Sretno!

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
ivančica

PostanoPostano: sub 16 pro 2006, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ah, to učenje! Cool
ja sam učila svakako, ovisi kako za koji ispit budući da su bili dosta raznoliki. I ja sam znala pisati i tako bi lakše upamtila, ali ja nisam radila skriptu, već pisala po skripiti, sa strane dodavala natuknice, zaokružavala važne riječi, podvlačila, bojala sto i jednom bojom, tak da mi je na kraju skripta izgledala kao slikovnica, al sam bolje zapamtila gdje je šta.
a ja sam čula da je dobro učiti navečer i to onda kratko ujutro ponoviti dok je još mozak svjež! Čula sam i da dobro dođe koja čokoladica prije ispita da mozak malo probudi; a vjerujem da bi dobro došlo i da ne učimo u zadnji tren buhahahaha , što je malo teško za očekivati! Cool
I za kraj, jedan dobar recept... priča se i da kratka molitvica uvijek dobro dođe Cool

Ljubav je kao pet kruhova i dvije ribice- uvijek premalo dok ne počneš davati... Smile
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Korny

PostanoPostano: sub 16 pro 2006, 22:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heh, eto ja ću sad laganini morati početi učiti za ispite koji me čekaju u 2. mj. jer imamo dosta masivnu literaturu i stvarno ne znam kako ću to sve stići... Shocked
ali ova zadnja metoda se i meni čini najfunkcionalnijom - pisanje vlastitih natuknica po već napravljenoj skripti, neko nadopunjavanje i obavezno podcrtavanje markerima u boji.....tu metodu koristim već jedno godinu - dvije i jako mi se sviđa.....pogotovo kad svaku cjelinu podcrtavam svojom bojom...onda nekad i slikovno zapamtim: "aha, to je ono zeleno..." Laughing Rolling Eyes Laughing
samo, ne znam, na našem faxu stariji studenti i nisu baš susretljivi, nitko neće da nam da skripte...nego se prave pametni i kažu - pročitajte knjigu, pišite si natuknice na komp i eto vam skripte.... Shocked kolegijalnost... Rolling Eyes
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: pon 18 pro 2006, 7:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je inače (siguran sam kao i svima ostalima) jako teško prisilit se da idem učit čak i ako nađem slobodnog vbremena za to. Al čak i bez previše korištenja te famozne pojave zvane učpenje, uspio sam proć i srednju i zasad sredit sve kolokvije na faksu. Eh, al kad se uči, skužil sam da mi je jako teško učit po danu jer uvijek nekaj buči oko tebe, osim na faksu u jednoj prostoriji baš namjenjenoj za učenje di te stvarno potakne da ideš radit kad vidiš nekog kak marljivo uči. Al uspio sam si nać način kak i doma učinkovito učit! Kak sam ja inače noćna ptica i teško se prisilim otić u krevet rano (mora da mi je u genima, pol familije mi je takvo), odlučil sam probat iskoristit to vrijeme. Tak da negdje oko 21 sati kad svi već posjedaju po kauču il u krevete i gletaju telku, ja se fino spustim dole u kuhinju, napravim si dve - tri šalice kave, uzmem literaturu i na posao. I sve se fino zapamt! jako sretan Tak sam za završni ispit iz RTS-a u srednjoj bil dole do 3 u noći i cijelu godinu si fino ponovil. Jedino kaj je to malo nezgodno sad kad su zornice u 6 ujutro, al eto, kako kome po volji. Wink

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 12:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jeste čuli možda za brzo čitanje? razmislja Prenosim s net.hr-a dijelove teksta o tome:
Citat:
Kvaliteta Brzog čitanja nije samo u brzini pročitanog teksta nego i u boljoj koncentraciji te mogućnosti bržeg pamćenja što definitivno pomaže da se školsko ili studensko gradivo brže i lakše usvoji. Brzim čitanjem nam je potrebno samo petnaest do dvadeset minuta za pročitati knjigu te je to optimalno vrijeme koje ulažemo svakodnevno u usavršavanje ove vještine.

Brzo čitanje mi je jako puno pomoglo. Maturantica sam i Brzo čitanje mi skraćuje vrijeme učenja i priprema za maturu. Bolja koncentracija i korištenje brzih tehnika učenja daju odlične rezultate, obzirom da želim nastaviti svoje školovanje nije mi bitno samo to što pet puta brže čitam nego prije, već i kvaliteta pamćenja gradiva, objasnila je maturantica M. Poje.

Pripremanje ispita mi više ne stvara problem jednostavno se koncentriram, uzmem knjigu te ovisno o ispitnom gradivu u deset dana naučim ispit prosječne težine. Koristeći tehnike Brzog čitanja i učenja, spoznala sam kreativnost i kvalitetu učenja te proširenje memorije što rezultira dugoročnijim pamćenjem gradiva, korisnost vještine Brzog čitanja otkrila je A. Mandekić studentica Pravnog fakulteta.

Hoćuuu i jaaa toooo

(Iv 13, 35)
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 12:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je to je jako dobra fora, baš mi je pričal još negdje prošle godine moj vjeroučitelj o tom, on je to isto učil i puno mu je pomoglo da završi fakultet. Al ipak treba za to puno vježbat da se nauči, ni to sam prek noći. Probal sam i ja vježbat malo po tom kaj mi je govoril i mogu vam reć da se osjeti razlika. Kak bi tek bilo da to baš uzčiš kak spada. Super stvar za pravnike, filozofe i ine koji moraju čitat knjige bdebljine Biblije za svaki ispit. Wink

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
bicikl

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 13:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

u jednom tekstu sam procital kak je dobro prije samog citanja i meditirati kako bi brzo citanje bilo uspjesnije.
meditiranje?! Question
sve to meni mirisi na new age. Confused
klara

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 16:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bicikl napisa:
u jednom tekstu sam procital kak je dobro prije samog citanja i meditirati kako bi brzo citanje bilo uspjesnije.
meditiranje?! Question
sve to meni mirisi na new age. Confused

sad ćem bit malo off topic ... Wink

a zašto bi odmah zbog spomena riječi meditacija mirišalo na new age?
ako se ne varam, postoji i kršćanska meditacija ...
a istoimenu temu, btw, imamo na podforumu molitva,
s meditacijama ...
i to je new age? Wink Laughing Laughing Laughing

naravno, ipak ovisi tko je pisac teksta i na kakvu meditaciju se misli ... Wink

učenje će zacijelo biti uspješnije ukoliko su nam misli u miru ...
čemu će sigurno doprinijeti i meditacija prije početka učenja ...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
little_angel

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 22:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što se tiče onog brzog čitanja, isprobala sam danas jednu tehniku koju sam pronašla na ovim web predjelima... Wink
Nije čak ni tolko loša ko neke Laughing Evo vam opisa tehnike ovdje mudrost

Razmislite o ovomu: u čemu se razlikuju slova T I l i r / h n / c č ć e / s š / z ž (primjera ima još puno, a ovise i o fontu)? Ako pažljivo pogledate, primijetit ćete da je donja polovica mnogih slova potpuno ista! Naravno da to ne vrijedi za sva slova abecede, ali za velik dio možemo reći kako su slova uglavnom definirana u gornjoj polovici znaka. Kako nam to može koristiti pri čitanju? Pokušajte se pri brzom čitanju svjesno usredotočiti pretežito na gornju polovicu reda. Na taj način mozak mora obrađivati manje informacija, a brzina čitanja se uz jednako razumijevanje može povećati do 20%.

Možda ste primijetili kako je teže čitati TEKST KOJI JE SAV NAPISAN VELIKIM SLOVIMA (verzalom), ali možda niste znali zbog čega je to tako? Sad znate.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Živac

PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 22:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa ovo čak i djeluje. jako sretan

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
bicikl

PostanoPostano: uto 30 sij 2007, 10:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko sam ja slusal o molitvama i meditacijama od svecenika, molitva bi bila molitva i sav nas zivot je molitva ili bi barem trebal biti, a meditacija moze biti nacin na koji molimo.
Meditacija se obicno veze uz upravo procitani poticajni tekst nad kojim se meditira, mi to zovemo i kontemplacija. Ono kaj su u new ageu meditacije kod nas bi tome najslicnije bile duhovne vjezbe.

Kod nas nema meditacija za otvaranje uma kako bi se isti zajedno s tijelom spojio s kozmickom energijom koja bi onda pozitivno djelovala na nas i na naš meditacijom oslobodeni um kako bi mi brze citali, sorry uz svu dobru namjeru tu ne vidim niš kršćanskog.

Ja ne kazem kako brzo citanje nije dobra stvar, sam velim da mi je upitna meditacija u svemu tome, a kak sam procital u nekim slucajevima je dio toga.
Ak pomaze u ucenju, okej koristite taj nacin citanja, al mislim da se ne treba zaletavati u nekake sumnjive tehnike meditacije koje bi vam u tome trebale pomoci, a koje se u nekim tekstovima spominju kao dobra nadopuna.

mozda sad ovo zgleda kao da sad ja nekom solim pamet, al ne ja sam velim svoje misljenje. Smile

lijepi je dan, uzivajte
klara

PostanoPostano: uto 30 sij 2007, 13:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

joj, baciklin, tu si toliko toga netočnoga naveo da ...
idemo redom ...

bicikl napisa:
Koliko sam ja slusal o molitvama i meditacijama od svecenika, molitva bi bila molitva i sav nas zivot je molitva ili bi barem trebal biti, a meditacija moze biti nacin na koji molimo.
Meditacija se obicno veze uz upravo procitani poticajni tekst nad kojim se meditira, mi to zovemo i kontemplacija. Ono kaj su u new ageu meditacije kod nas bi tome najslicnije bile duhovne vjezbe.

meditacija i konteplacija nisu jedno te isto ...
konteplacija je najviši stupanj molitve (pretposljednji stupanj jedinstva),
a meditacija je stupanj koji prethodi konteplaciji ...
ak si toliko slušal o molitvi, onda bi to trebal znat ... Laughing Laughing Laughing
ok je imati vlastito mišljenje, ali bazirano na točnim činjenicama ... Wink
meditirati možemo svi (manje-više, ovisno o našoj volji),
a konteplirati na žalost baš i ne ...
nisu tako brojni oni koji u svom životu dođu do stupnja konteplacije,
bilo dugotrajnim duševnim naporima i vježbom, bilo darom Božje milosti ...
tako da meditacija i konteplacija nisu sinonimi ...
a pojam kršćanske meditacije ipak se poprilično razlikuje od pojma duhovnih vježbi ...

bicikl napisa:
Kod nas nema meditacija za otvaranje uma kako bi se isti zajedno s tijelom spojio s kozmickom energijom koja bi onda pozitivno djelovala na nas i na naš meditacijom oslobodeni um kako bi mi brze citali, sorry uz svu dobru namjeru tu ne vidim niš kršćanskog.

nitko nije ni spominjao "otvaranje uma" ...
poanta onoga što sam napisala je
da je za uspješno učenje važno da ne vlada kaos u mislima ...
a kršćanska meditacija unosi mir i spokoj ...
koji su itekako bitni za kvalitetno obavljanje bilo kakvog posla
pa tako i učenja ...
valjda ćeš sad shvatit ... Wink

Chiara

PostanoPostano: uto 30 sij 2007, 20:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo ja sam našla nešto zanimljivo, neznam dali djeluje ali čini se da bi moglo...

http://www.step.hr/std-info/zanimljivosti/kako-uciti.shtml

Sve mogu u Onome koji me jača!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
bicikl

PostanoPostano: sri 31 sij 2007, 7:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jooj klaro, Wink kaj sam ja zapravo netocno naveo?!

1. znam da je kontemplacija najdublji stupanj meditacije, mozda nisam bil dovoljno jasan. Embarassed Mada bas i nisam siguran da je kontemplacija namijenjena samo za neke, a ne za nas sve ako to zelimo pokusati i ustrajati. Da li cemo kontemplirati nije pitanje u samoj kontemplaciji nego u nama.

2. zakaj izvrces moje rijeci?! Smile Smile Smile

2a. gdje sam ja to rekao da je krscanska meditacija isto sto i duhovne vjezbe?! Iako zapravo i nisu toliko razlicite obzirom da je sv. Ignacije koristio krscansku meditaciju prilikom Duhovnih vježbi.

3. krscanska meditacija podrazumjeva sadrzaj na kojeg ces se ograniciti i na kojeg ces meditirati. To moze biti misno citanje za taj dan, tekst iz evanđelja, neka molitva, vjerovanje... Sumnjam da to moze biti dobra priprema za brzo citanje. Koliki je zapravo smisao krscanske meditacije ako ti sluzi samo kako bi mogla bolje brzo citati nakon nje (krscanske meditacije). Ako ti jedna tako jaka molitva kojom bi trebala ostvariti duboki odnos s Bogom, kojom trebas cuti ono sto ti Bog kroz meditirani tekst zeli reci sluzi samo kao uvod u brzo citanje onda bolje nemoj niti citati niti meditirati, nego radije pogledaj neki dobar film. Smile Smile Smile

4. koje je to moje misljenje bazirano na netocnim cinjenicama (kako ti kaza) u tome da ne treba krivim metodama (citaj meditacijom) ici ka cilju boljeg razumjevanja teksta koji se brzo cita.?!

5. kako to mislis „nitko nije spominjao otvaranje uma“?! pa ja sam to spomenuo zato jer taj tekst kojeg sam procital govori i o tome.

6. slazem se da je molitva bitna da se covjek smiri kako bi mogao kvalitetnije obaviti posao kojeg se uhvatil.

Molitva prije citanja da, meditacija ne.
Krscanska meditacija prije citanja ne, ona treba biti zbog i za tebe, a ne nekog teksta kojeg bi ti nakon meditacije citala (brzo).
Bilo kakva druga meditacija nenene, ni prije citanja, ni poslije citanja, ni za vrijeme citanja.

Sad slobodno ispravi moje netocne navode, ali... Prvi sam počel, prvi cu i zavrsiti.

Zavrseno

Lijep je dan, uzivajte.
klara

PostanoPostano: sri 31 sij 2007, 11:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kad se nađem u ovakvoj poziciji
uvijek se sjetim citata iz Družbe Pere Kvržice:
"kad bi pametniji uvijek popuštali, svijetom bi vladale budale" ...

no, isto tako se sjetim i one: "uzalud vam trud svirači" ... Cool

tako da mi je zbilja besmisleno dalje o ovome raspravljati,
ne samo jer je totalno off topic,
već ponajprije zbog tvoje površnosti u čitanju ...
ulovio si se za to brzo čitanje ko pijan za plot,
a ja uopće ni ne spominjem povezanost tehnike brzog čitanja i meditacije ...

a sad on topic ...

izvrsna pomoć u učenju su mentalne mape ...
odnosno, tehnika učenja mind maping ...
nije novost, no kod nas tek sada u sustav školstva
ulazi na mala vrata (uvođenjem HNOS-a u osnovne škole) ...

zanimljivija je od klasičnih metoda učenja ...
temelji se na crtanju mentalnih mapa, skica koje olakšavaju mozgu
da brže i dugotrajnije pamti
...
bez brige, ne trebate biti da Vinci da bi mogli primjenjivati ovu tehniku učenja ...

pri izradi mentalne mape, uvijek je centar ključni pojam (glavni problem, tema)
iz kojeg se onda granaju područja ... poprilično jednostavno,
iako možda tako ne izgleda na prvi pogled ...
bitno je ključne pojmove i područja popratiti i slikom, koja ih najbolje opisuje,
jer ćemo tako najbolje pamtiti ...

mind (mentalna) mapa izgleda zanimljivije od skripta koje inače radite,
a vrijeme potrebno za izradu je jednako ili manje ...

za jednu manju knjigu bit će nam potrebna samo jedna stranica A4 formata ...
ukoliko se radi o većoj knjizi bit će vam za svako poglavlje potrebna
po jedna mentalna mapa ...

evo kako bi izgledala jedna mentalna mapa s podrušja informatike ...

još nekoliko primjera mentalnih mapa:

Mind Mapping poštuje prirodna načela memoriranja
te koristi kortikalne sposobnosti obiju polutki mozga,
pri čemi je naglasak stavljen na uporabu slika, boja, ritma i ključnih riječi...

PREDNOSTI:

* ušteda vremena
* bolja koncentracija
* bolje pamćenje
* veća motivacija za učenjem
* preglednost
* razvoj kreativnosti
* brže, bolje i efikasnije učenje
* široka upotreba tehnike...

p.s. riječ, si se to ti preoblekel i dopeljal na biciklu? Wink Laughing Laughing Laughing Cool

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.