HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 12 stu 2019, 19:40. Pogledaj neodgovorene postove
Kako uĆØiti?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Ycteris

Spol: muško
Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sri 31 sij 2007, 15:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bicikl napisa:
u jednom tekstu sam procital kak je dobro prije samog citanja i meditirati kako bi brzo citanje bilo uspjesnije.
meditiranje?! Question
sve to meni mirisi na new age. Confused

E sad ovisi na kaj naletiÅ”. Brzo ĆØitanje kao takvo bazira se na ĆØisto znanstvenoj osnovi. Ne dogodi se sad da ti pomoƦu brzog ĆØitanja možeÅ” jednom proƦ stranicu u par sekundi i sve veƦ znaÅ”. Tehnika brzog ĆØitanja se bazira na preletavanju teksta i pritom zapažajuƦi neke važne rijeĆØi/pojmove. PomoƦu tehnike brzog ĆØitanaj neƦete odmah proĆØitati ni zapamtiti sve detalje, ali Ʀete zato shvatiti Å”to se dogaĆ°a u Å”irem kontekstu, pa ako je to neÅ”to zbilja važno proĆØitat ƦeÅ” opet normalno i pažljivo. Za brzo ĆØitanje treba puno vježbat, treba imat mir i tiÅ”inu bez puno okolnih zvukova i treba se smiriti kako ne bi bili rastreseni. NiÅ”ta od toga nije tu zbog neke ĆØiribu - ĆØiriba seanse koja slijedi nego iz ĆØisto jednostavnog razloga kako bi se mogli Å”to viÅ”e koncentrirati na ono Å”to ĆØitamo. Kada neÅ”to ĆØitaÅ” ako si smiren i usredotoĆØen vidjet ƦeÅ” i zapamtiti puno viÅ”e nego ako ti samo i neki mali zvuk odvlaĆØi pozornost. Isto tako puno stvari vidimo ali ih nismo odmah svjesni, ali one ipak postoje u naÅ”oj podsvjesti. Tako i ovdje, puno toga vidimo ali mozak nije u moguƦnosti sve odmah svjesno obraditi nego neke stvari ostaju u podsvijesti. Zato se ĆØesto i zaĆØudimo kad ispadne da znamo neÅ”to ĆØega se ne sjeƦamo da smo negdje vidli/nauĆØili.

E sad, ovo je bio jedan normalan i koristan naĆØin brzog ĆØitanja koji bi zbilja bilo zgodno znat, pogotovo ako studirati na nekom druÅ”tvenom faksu gdje treba puno ĆØitati. Ali, postoje i neke izvrnute verzije i malo drugaĆØiji naĆØini (da ne napominjem neke potpuno besmislene sisteme kojima se vara ljude). Tako da se može naƦ i raznih New Ageovskih verzija i treba ipak pripaziti kaj se sve od vas traži da radite a ne sam srljat i slijepo sve sluÅ”at. Al ima i primjera di ti zbilja doĆ°e da punkeÅ” od smijeha od sistema koji je oĆØito glupost. Naletio sam nekoƦ davno na jedan post di je netko opisival jedan takav teĆØaj, ne sjeƦam se toĆØno kak je iÅ”lo, al baziralo se na stvarima tipa:"Gledaj knjigu, osjeti knjigu, budi jedno s knjigom", pa malo New Ageovskih gluposti i sliĆØno, al to je preoĆØito bila ĆØista glupost.

Mind mapping je odliĆØna tehnika, nisam je probao osobno, ali puno ljudi koje znam ju koriste i kažu da stvarno puno pomaže. Wink

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
logica

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 01 vel 2007, 21:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:

Mind mapping je odliĆØna tehnika, nisam je probao osobno, ali puno ljudi koje znam ju koriste i kažu da stvarno puno pomaže. Wink

Mind mapping ili mape uma ili mentalne mape su neÅ”to Å”to je "izmislio" Tony Buzan. On je napisao i knjigu Brzo ĆØitanje.
Moram priznati da sam bila skeptiĆØna prema tome jer sam za to ĆØula od Å”efice koja je plodno tlo za New Age. Ali pokazalo se dobrim. Mentalne mape koristimo u radu s djecom s teÅ”koƦama u uĆØenju. Malo ih je zafrkano radit jer je ideja da bude Å”to viÅ”e crteža i njihova izrada izgleda dugotrajna. Treba imati smisla za izradu vlastitih simbola.
Ja ih najviŔe volim za planiranje, npr, nekog važnog razgovora, plana za neku ideju koju bih željela ostvariti. To ne traje predugo.

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 01 vel 2007, 22:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mentalne mape se ne koriste samo u radu s djecom s teÅ”koƦama u radu,
veƦ se od ove godine primjenjuju u redovnoj nastavi sa svim uĆØenicima ...
jedna od novina koje je donio HNOS (premda nisu nikakva novost u svijetu
veƦ kojih tridesetak godina) ...

inaĆØe, opÅ”irno o mentalnim mapama sam napisala tu ... Wink
nije nužno da ima puno crteža ... onoliko koliko pojedincu treba ...
i izrada nije uopƦe komplicirana kako u poĆØetku izgleda ...
u rujnu sam jako bila skeptiĆØna prema tome i kvocala
(poput veƦine kad se naưu pred novim i nepoznatim)
da "koji lumen misli da su klinci od 8 godina u stanju to radit" ...
meĆ°utim, oni su vrlo brzo skužili sistem i moram priznat
da je metoda uĆØinkovita, njima puno zanimljivija
i jednostavno uživaju u njihovoj izradi ...
i svaki put me iznova iznenadi i oduŔevi njihova kreativnost
i naĆØini na koje svaki od njih radi svoju mapu ...
joÅ” uvijek zajedniĆØki izdvajamo kljuĆØne pojmove (imenujemo ih),
a sve ostalo rade sami ...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
logica

PostanoPostano: ned 18 ožu 2007, 15:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U Glasu Koncila piÅ”e da Ʀe u Zagrebu u ovu srijedu u Palmi održati tribina "Brzo ĆØitanje - da ili ne?"

BaÅ” mi je žao Å”to ne mogu doƦi, ali ako Ʀe netko iƦi nek napiÅ”e neÅ”to o tome ovdje.

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 28 tra 2007, 12:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Od kada sam na faxu, veƦinu materijala i skripti dobivamo preko neta. PoÅ”to toga ima hrpetinu, ne printam, nego uĆØim direkt s ekrana. Jeste li probali tako uĆØit? Evo, ja moram priznat da sam se relativno naviknuo uĆØit gledajuƦi u ekran, ali prava muka je kad ti je net nadomak ruke, kad imaÅ” 10 tisuƦa drugih stvari za radit na kompu, i upravo kad bi trebao najžeÅ”Ć¦e uĆØit, ti lutaÅ” okolo Rolling Eyes dal da udarim glavom u zid Embarassed Probao sam onda printat materijale i uĆØit kao svaki student vulgaris, i mogu reƦ da imam tako veƦu koncentraciju i lakÅ”e ide Smile Ali, i nakon tog mog "otkriƦa", ja i dalje "uĆØim" uz ekran, pa to na faxu izgleda sve zbrda zdola Rolling Eyes

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Srki

PostanoPostano: sub 09 lip 2007, 20:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

BaÅ” je teÅ”ko sada uĆØiti,a sad je najgore.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Maki

PostanoPostano: ned 10 lip 2007, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Srki napisa:
BaÅ” je teÅ”ko sada uĆØiti,a sad je najgore.

Znam kako ti je. Wink Wink Wink jako sretan jako sretan jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 09 srp 2009, 13:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ReĆØe mi jednom jedan isusovac da njih sv. Ignacije savjetuje da se uĆØi po dva sata u komadu, a onda izmeĆ°u toga malo pauze ispunjene drugim korisnim posliƦima. ZnaĆØi: 2 sata bez prestanka, malo odmora, 2 sata bez prestanka, malo odmora, 2 sata bez prestanka, malo odmora, itd.(Laughing) Wink
Mislim da se za kvalitetno uĆØenje treba maknuti Å”to dalje od svega Å”to odvlaĆØi pozornost i smanjuje koncentraciju, tipa: mobitel, tv, radio, drugi zvukovi, ljudi... Jer ĆØovjeka kad uĆØi baÅ” sluuĆØajnoo i nevjerojatno jako zanima sve drugo na Å”to naleti bilo kojim osjetilom Laughing Laughing Jedva ĆØeka da naĆ°e neÅ”to Laughing Ma najbolje bi bilo kad bi postojale neke zvuĆØno i vizualno izolirane prostorije gdje imaÅ” pred sobom samo knjigu i Å”iŔŔŔaaaj 2 po 2 sata Laughing

(Iv 13, 35)
angelous

PostanoPostano: čet 09 srp 2009, 19:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Ma najbolje bi bilo kad bi postojale neke zvuĆØno i vizualno izolirane prostorije gdje imaÅ” pred sobom samo knjigu i Å”iŔŔŔaaaj 2 po 2 sata Laughing

e ja onda nebi niÅ” nauĆØio Laughing Laughing
nemrem uĆØit u apsolutnoj tiÅ”ini nikak Wink
il mi glazba svira, il otvorim prozor pa ptice i ostali zvukovi izvana dopiru do mene...
tak lakÅ”e uĆØim... Wink

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali, Kristijan, agape
Kristijan

PostanoPostano: sub 18 srp 2009, 15:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tokom ove tri godine na faksu iskuÅ”ao sam milijun i jednu metodu... I sve pale tj. niti jedna ne pali. Kod mene sve ovisi o tome Å”to uĆØim. Ako je neki predmet iz kojeg imam knjižurinu i po kojoj treba udarit, sjednem za stol i prepisujem. Vadim opÅ”irne biljeÅ”ke. Onda iz njih vadim kraƦe biljeÅ”ke. Kao srednjovjekovni pop, prepisuj, prepisuj, prepisuj! Meni to najbolje funkcionira i uživam u prepisivanju. K tome, Bog me blagoslovio moguƦnoÅ”Ć¦u da istovremeno prepisujem neki tekst i pjevam iz svega glasa (samo pjesma mora biti na drugom jeziku!). I Å”to je najbolje, sve ostaje u glavi (od onoga Å”to uĆØim). Tako mi je i zabavno i uĆØim.

NSK mi je užasno mjesto za uĆØiti jer je pretiho. ƈujem kako tipu do mene kola krv po žilama. Svaki zvuk je pojaĆØan. Volim knjižnicu na faksu ili "Bogdana OgrizoviƦa" na Cvjetnom trgu (u Zagrebu, jelte Smile ). Tamo je zadovoljavajuƦi nivo buke.

Ali ĆØovjeĆØe, kad mi se ne da, ne da mi se! Nema toga Å”to Ʀe me natjerati da uzmem knjigu! Možda je to razlog zaÅ”to beskralježnjake potežem veƦ godinu dana Wink

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 30 sij 2010, 22:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedne djelotvorne metode kako uĆØiti - REDOVITO fora

(Iv 13, 35)
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Korny, teta Jeja
5rich
mod team

PostanoPostano: ned 31 sij 2010, 11:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i k tome pridodati veliku dozu samokontrole,i pogasit fejsiƦe,majspejsiƦe i ine iƦe Laughing

i fenomenalna je opcija disable network connections...obožavam ju..

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: dora
vjernik

PostanoPostano: ned 31 sij 2010, 12:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

... ili iƦi u knjižnicu - sveuĆØiliÅ”nu, gradsku, nacionalnu,... i uĆØiti u miru.
Ja kad imam vremena skoknem do Pule u Gradsku knjižnicu i za razliku od doma, uĆØim u miru Wink

"Objavljeno ti je, ĆØovjeĆØe, Å”to je dobro,
Ŕto Jahve traži od tebe:
samo ĆØini pravicu,
milosrĆ°e ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: ned 31 sij 2010, 21:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja nemogu uĆØit u knjižnici..uĆØim na glas,pa vjerujem da bi to smetalo ostale Laughing Laughing

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
dora

PostanoPostano: pon 01 vel 2010, 14:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5rich napisa:
i k tome pridodati veliku dozu samokontrole,i pogasit fejsiƦe,majspejsiƦe i ine iƦe Laughing

oo da,zvuĆØi poznato...tek sam ove godine stekla tu samokontrolu.. Cool
znam neke koji su iskljuĆØili face sad za vrijeme rokova.. Very Happy ja ga sreƦom nemam...haha

Ma tko ja bio,
ti me poznajeÅ”,
tvoj sam
Bože moj!
Felicita

PostanoPostano: uto 01 lip 2010, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za koji dan ovo Ʀe pitanje opet bit aktualno (iako možda i ne na ovom forumu s obzirom da je veƦina ljudi misteriozno nestala)...
Mislim da nema nekog posebnog odgovora... treba samo sjesti i krenuti Wink

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.