HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 19 kol 2019, 4:20. Pogledaj neodgovorene postove
Celibat
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: pon 09 svi 2005, 22:10
PostNaslov : Celibat
Citiraj i odgovori

kako to nije dogma,Å”to mislite,hoƦe li opstati u Crkvi?
JoŔ me viŔe zanima kakav je vaŔ stav prema tome?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 10 svi 2005, 11:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jasan. Celibat nije iz bilo kakvoga razloga. U katolika je celibat jel je ocito da se svecenici tako najbolje i najvise mogu posvetiti vjeri. Ne vidim razlog da bi ga se ukidalo. Tko god govori suprotno nema na to pravo nego samo svecenici koji tu zrtvu prinose Kristu. Sjajno je objasnio Don Sbutega ( valjda se tak pise ak ne onda Zbutega ) kad su ga pitali sta misli o celibatu i da li je kada bio zaljubljen cak kada je i postao svecenik. Vrlo je iskreno rekao da je bio zaljubljen ali da ga je jednom i kada je vec postao svecenik privukla jedna zena. No u molitvi i meditaciji je dobio odgovor na taj problem i smisao celibata. Svu tu ljubav koju je osjecao prema zeni darovao je Isusu. Tu ja vidim smisao. Najpotpunije je svu ljubav dati Isusu i zato katolicka vjera najpotpunije slijedi Krista kako je Papa rekao. Oni koji zele drugacije ili nisu spremni dat cijeloga sebe Kristu ili ne zele da drugi daju sve Njemu. Zasto? Prosudite sami.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 10 svi 2005, 12:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao i uvijek napasti Ʀemo samo katoliĆØku crkvu zanemarivÅ”i pri tome kako celibat nije niÅ”ta novo gotovo ni u jednoj religiji. Uvriježeno je miÅ”ljenje kako se pravoslavni sveƦenici žene Å”to je netoĆØno. Isto tako religije koje ne propisuju celibat imaju duhovne voĆ°e koje žive u celibatu. Znamo isto tako kako su u celibatu živjeli ljudi posveƦeni Bogu u Isusovo vrijeme (iako je sve Isusovo vrijeme jako sretan mislim na vrijeme kad je kao ĆØovjek bio s nama na zemljici).

Živjeti u celibatu za mene znaĆØi sjediniti se s Bogom. Mislim da Ʀe celibat opstati, u protivnom Ʀe se sve uruÅ”iti poput kule od pijeska, a kako Duh Sveti vodi crkvu, a ne Ʀovjek, Bogu hvala, vjerujem kako se to nikada neƦe dogoditi. Wink

Osim toga sveƦenik ili redovnik koji pristupa takvom životu zna da prihvaƦa i celibat kao naĆØin života. Nitko ih ne tjera puÅ”kom da se zarede, dakle svaka rasprava o tome je za mene besmislena. U svijetu u kojem raspravljamo kako abortus ima smisla i kako žena ima pravo na svoje tijelo (???) usuĆ°ujemo se komentirati naĆØin života koji je sam ĆØovjek za sebe izabrao. Nzvala bi ih licemjeri jednom rjeĆØju!!!

Sori, ali to me razljuti.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 10 svi 2005, 13:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
U svijetu u kojem raspravljamo kako abortus ima smisla i kako žena ima pravo na svoje tijelo (???) usuĆ°ujemo se komentirati naĆØin života koji je sam ĆØovjek za sebe izabrao. Nzvala bi ih licemjeri jednom rjeĆØju!!!

pljesak

vedrana

PostanoPostano: uto 10 svi 2005, 14:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

slažem se s natty. baÅ” smo nedavno raspravljali o tome na župnom susretu... veƦina nas se složila da celibat treba zadržati... i onda Å”ok: kaže naÅ” kapelan kako je to bezveze, da Ʀe do ukidanja celibata neizbježno doƦi u buduƦnosti, a tako i treba, jer je celibat nepotreban i stvar tradicije, a ne vjere, te da ako je Isus stvarno htio da njegovi sveƦenici tako žive, zaÅ”to je na ĆØelo Crkve stavio Petra, koji je imao ženu? Shocked Confused

...samo Tebi da se klanjam, samo Tebi predam sve, da Te ljubim srcem cijelim, kao Marija Isuse...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: uto 10 svi 2005, 20:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
Kao i uvijek napasti Ʀemo samo katoliĆØku crkvu zanemarivÅ”i pri tome kako celibat nije niÅ”ta novo gotovo ni u jednoj religiji.

Nitko nije nikog napao, sike je samo pitao za miŔljenje...

Slažem se sa svime Å”to ste napisali osim vedrane. Celibat itekako ima smisla i mislim da su merkat i Natty ukratko jako lijepo objasnili zaÅ”to. Iako o celibatu ima mnogih za i protiv osobno mislim da bi trebao ostati i vjerujem da Ʀe se i dalje održati.

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
smjeŔko

PostanoPostano: uto 10 svi 2005, 20:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

yct.kolko sam skužila i sa vedranom se slažeŔ,ali ne sa njenim kapelanom jer ono nisu njene misli nego njenog kapelana ak sam dobro skužila

LJUBAV UVIJEK POBJEƐUJE!!!!
Ycteris

PostanoPostano: uto 10 svi 2005, 21:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Onda se i snjom slažem. Ipak sam plavuŔa, pa sam valjda krivo shvatio na kaj je mislila...

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
frajer
iskljuĆØen

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 11 svi 2005, 12:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znamo zaÅ”to je celibat uveden, zato da se crkvena dobra ne bi djelila na potomke sveƦenika.
Ali, nebitno na prvobitan razlog uvoĆ°enja celibata ĆØinjenica je da je snažan razlog za celibat, osobito u danaÅ”nje vrijeme kad sveƦeniĆØki poziv zahtjeva cijelog ĆØovjeka, svo njegovo vrijeme (Å”to ne amnestira sveƦenike koji se ne predaju svojoj službi 100%).
nata

PostanoPostano: sri 11 svi 2005, 21:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je, Isus je odabrao Petra koji je imao ženu, ali Pavao poziva: bolje vam je da budete kao ja (bez žene) jer oženjen ĆØovjek se brine za svjetovno - kako ugoditi ženi..... Kako to objasniti, neÅ”to naoko kontradiktorno?

Za pretpostaviti je da se u celibatu ĆØovjek može potpunije posvetiti Bogu.
Pa poĆ°imo od samih sebe. Kad je tijelo zadovoljno na bilo koji naĆØin, npr. kad smo siti, brže zaspemo i ne da nam se moliti. Istu svrhu ima i post.

E sad, budi pametan....

Evo neŔto zgodno:

Oko ponoƦi objavio je lažni asketa:
'Vrijeme je da ostavim svoj dom i da potražim Boga. Ah, tko me je tako dugo zadržavao ovdje u zabludi?'
Bog mu Å”apnu: 'Ja', ali uÅ”i toga ĆØovjeka bijahu zatvorene. S uspavanim djetetom na grudima ležala je njegova žena spavajuƦi mirno na jednoj polovici kreveta. ƈovjek reĆØe: 'Tko ste vi Å”to ste me tako dugo pravili budalom?'
Glas ponovno reĆØe: 'Bog', ali on ne ĆØu.
Dijete dreknu, probudi se i pripi ĆØvrsto uz mater svoju.
Bog zapovjedi: 'Stani, luĆ°aĆØe, ne ostavljaj svoj dom', ali on ne ĆØu.
Bog uzdisaŔe i jadikovaŔe: 'ZaŔto me ostavlja sluga moj i odlazi od mene da bi me tražio?'

Rabindranath Tagore

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Natty

PostanoPostano: čet 12 svi 2005, 6:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris, nisam ni mislila da je Sike nekog napao, ja sam se tako izrazila jer je to tema koja se udarno provlaĆØi po svim medijima gdje se nekakvi talenti koji uglavnom nemaju pojma o Crkvi niÅ”ta osim da sveƦenici i redovnici žive u celibatu lupetaju o ljudskosti i posljedicama života u celibatu. I zbog toga Å”to se doista napada katoliĆØka crkva za sve vrijednosti koje ona tisuƦljeƦima nosi i pokuÅ”ava ih se sruÅ”iti.

Sori svijete, ali to je meni dokaz da je to Kristova crkva Cool

Nato, slažem se s tobom Å”to se tiĆØe posta. Rekla bih da to vrijedi za svako svjesno odricanje. Odricanjem ukroƦujemo svoje tijelo i duh mu postaje gospodar, inaĆØe je suprotno. Nosim u glavi neÅ”to zgodno, nemam pojma tko je to rekao:

"Postoje dva naĆØina života: U prvom ĆØovjek živi sebeljublje do prijezira Boga, a u drugom ljubi Boga do prijezira samog sebe." - sve je reĆØeno. Možda nije doslovce citirano, ali smisao je tu. Kako naÅ” Gospodin govori u Sv.Pismu - "Tko ima uÅ”i neka ĆØuje!"

BTW. proĆØitah na kiosku valiki naslov sa izjavom pape Benedikta XVI "TotalitaristiĆØke su zemlje koje dozvoljavaju abortus i eutanaziju. " ŽIVIO PAPA !!!

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
tkoko

PostanoPostano: pet 13 svi 2005, 8:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hvala vam na vasim misljenjima, razjasnili ste mi neke stvari koje bas nisam razumijela
osobno mislim da celibat treba ostati zbog istog razloga koje su naveli merkat i natty

...
Pa da mi je i dolinom smrti proƦi,
zla se ja nebojim, jer ti si sa mnom.
Tvoj Ŕtap i palica tvoja
utjeha su meni.
...
molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva molitva
Daniel

PostanoPostano: ned 15 svi 2005, 19:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

divim se i poÅ”tujem pojedince koji su se odluĆØili na život u celibatu. Gledam na to kao na potpun o predanje pojedinca Bogu, on mu daruje cijeloga sebe i Å”to je najvažnije cijelo svoje potomstvo kojega nikada neƦe imati jer je svoj život posvetio Bogu. To je za sveƦenike i redovnike stvarno jedan od najvažnijih segmenata na njihovom predanju Bogu u njihovoj službi služenja. Uostalom celibat nije neÅ”to Å”to je "izmislila" katoliĆØka crkva, celibat poznaju i druge krÅ”Ć¦anske vjeroispovijesti, pravoslavni monasi žive u celibati kao i budistiĆØki, u islamu postoje derviÅ”ki redovi koji žive u celibatu a hinduizam ima gurue koji žive u celibatu. Tako da ja na celibat gledam kao na potrebu pojedinca da se Å”to potpunije preda Gospodinu, predajuƦi mu sve, cijeli svoj život, proÅ”lost i buduƦnost.
merkat

PostanoPostano: ned 15 svi 2005, 21:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo bih jos nadodao da i laicke udruge imaju ljude koji se posvecuju Bogu i s celibatom. Prvi su tu praksu poceli zidovi Eseni jos prije Krista.

klara

PostanoPostano: uto 31 sij 2006, 17:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slaven_0
Postano: uto sij 31, 2006 12:16

U danaÅ”nje vrijeme ĆØesto se ĆØuju inicijative oko ukidanja celibata, ĆØak iz samih sveƦeniĆØkih krugova. Mislite li da je moguƦe da Ʀe se u buduƦnosti to pitanje morati dotaknuti, odnosno da Ʀe celibat jednom biti ukinut? Osobno smatram da je sveƦeniĆØki poziv dar, ali isto tako nije svakom dana moguƦnost da živi u celibatu. U toj situaciji pojedini sveƦenici ne mogu odluĆØiti izmeĆ°u poziva i obitelji, a možda bi bili dobri obiteljski ljudi kao i sveƦenici...osim toga, ĆØini mi se da je to jedan od razloga - kažem jedan, sigurno ne glavni i jedini - Å”to se u Crkvi pojavljuju seksualni skandali. Iz prve ruke znam da je takvih situacija puno, puno viÅ”e nego Å”to se zna, jer o tome nitko ne želi razgovarati. Å to vi mislite?

.......................................................................................

Mara

Postano: uto sij 31, 2006 15:09

Ja sam da se pitanje smislenosti ovakvih propisa o celibatu ostavi onima kojih se to tiĆØe, kao i rasprava o krÅ”enju ili nekrÅ”enju toga propisa. Ima pro i contra koliko hoƦete stvari, a ta se priĆØa nateže do u besvijest. Å toÅ”ta znam, ali iskreno nisam posve sigurna da bi i promjena (recimo kao kod grkiƦa ili pravoslavnih) neÅ”to promijenila. Pavao kaže da biskup treba biti jedne žene muž, ali vremena su bila druga. Mislim da možemo raspravljat beskonaĆØno i ne postat pametniji.

.......................................................................................

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Daniel

PostanoPostano: uto 31 sij 2006, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dobar mi je bio naÅ” duhovni asistent u svojoj nedjeljnoj propÅ”ovijedi. Progovorio je izmeĆ°u ostalog i o celibatu, te je kazao da pojedinci viÅ”e brige vode o celibati katoliĆØkih sveƦenika kao da Å”aĆØica njih može promjeniti poražavajuƦu demografsku sliku u Hravtskoj dok isti ti ni da bi spomenuli problem sve viÅ”e mladiƦa i djvojaka koji nemaju namjeru stupati u brak.
Ycteris

PostanoPostano: uto 31 sij 2006, 21:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da li Ʀe biti ukinut celibat? Pa, buduƦi je to zapravo uvedeno kao tradicija, radi problema s nasljedstvom i nije nigdje zapovijedan u Svetom pismu, po tom pitanju bi i bilo moguƦnosti. Ali ne vjerujem. Osobno i da idem za sveƦenika, ĆØak i da mogu ne bih se ženio (tj. oženjen se ne bi zaredio) jer sveƦeniÅ”tvo smatram potpunim predanjem Bogu i vjernicima za koje si zadužen. Uglavnom, vjerujem da Ʀe celibat u sveƦeniÅ”tvu ostati i da tu neƦe biti promjene.

Sion

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 01 vel 2006, 7:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije me bilo dugo ovdje ali da kazem koju rijec i ja jako sretan

Zanimljivo kako na mjestu kao sto je forum u kojem kao i u svakom takvom je smisao da svi kazu svoje misljenje potegne se pitanje kao naprimjer ovaj: CELIBAT. Ljudi zapocnu temu ali ako svi nemaju isti stav slijede komentari poput: "Napada se Crkva"... Dobro nema problema, mozda ja ne kuzim ali u ovom trenutku to je za mene vise nego FENOMEN takvo nesto izreci..

Ali da prijedem na stvar sto mislim o celibatu a to je slijedece:
Cinjenice povijesti koje nisam ja izmislio kazu da je celibat u crkvi bio, pa nije bio, pa bio i tako vise puta ukinut pa uveden pa se tako vrtilo. No, zasad postoji u katolickoj crkvi. Sto se povijesti tice.

Mislim da celibat ili necelibat nije nesto sto automatski cini covjeka svetijim ili manje svetim samo na racun toga. To nije po mom uvjerenju nekakava karta za raj i u tome za mene nema nista egzoticno u duhovnom smislu da malo eto karikiram. Ali dobro je u tom smislu da postoji jer ocito neki ljudi osjecaju da se zblizavaju Bogu takvim nacinom zivota. No, nemojmo zaboraviti: SVI to ne osjecaju. Druge ljude SIGURNO privlace druge stvari i osjecaju bozju blizinu iz nekakvih DRUGIH nacina zivota, zrtava ili statigajaznam. Stoga nevidim smisao TRPAT na nos nekom celibat ako to ne zeli jer to isto nije nesto bez cega nemoze covjek koji se zeli posvetiti Gospodinu u potpunosti.

Znam svecenike koji zele da se ukine celibat na taj nacin - ne da nestane sa scene - VEC DA OMOGUCI pravo odabira pojedinih svecenika da ga prime a da isto tako dopusti onima koji ga ne zele da ga NE -prime. Ocito svi ne misle isto o Celibatu kao ni kapelan neki koji je spomenut ovdje u forumu od nekog forumasa. Imamo razlicita misljenja i zelje u Crkvi, to je realnost a ako se to negira onda covjek laze samom sebi.

Dakle, smatram da bi bilo uredu svecenicima dopustiti mogucnost odabira sto se ovoga tice, uostalom mislim da bi se Crka u isti mah i rijesila krize sto se tice manjka odlaska ljudi u svecenicka zvanja ili kako se to vec zove.

Kardinalna je za mene osobno cinjenica koja odredjuje moje misljenje glede ovoga TA sto sami svecenici u ovoj temi NEMISLE isto! Neki zele celibat a neki NE-zele. I ko sam sada ovdje molim lijepo sada ja (?!) da bih ja njima tupio, solio, pametovao nesto tako glupo da su pozvani samo oni koji su naprimjer ZA celibat. Pa mislim, kad bi to rekao i mislio bio bih tako daleko od Gospodina kao sto je Andromedagalaksija od Zagreba!

(Uostalom ako je pavao rekao da je bolje da se ne zene ljudi, pa to je rekao svim vjernicima to je rekao svim zivima koji su uopce vjernici jer je vjerovao da ce Krist uskoro doci jos u vremenu njegovog zivota, tako je krscanska zajednica tada mislila, manipulacija i iskrivljivanje istine je reci da je to rekao samo NEKIMA.)
Dubravko

PostanoPostano: sri 01 vel 2006, 13:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naravno, postoje razlozi za i protiv. Ipak nekako vidim da prevladavaju ovi drugi...posebno mi vodu ne drži priča o tome da se svećenik, kad bi imao obitelj, u potpunosti ne bi mogao posvetiti pozivu. To je čista besmislica, jer to bi se moglo primijeniti na sva zanimanja u puno većoj mjeri nego na svećenički poziv.

ipak, teÅ”ko je govoriti o tome nama koji s time nemamo iskustva. Å to se budućnosti tiče, mislim da celibat nema budućnosti, jer je između ostaloga i jedna od glavnih "zapreka" mladih da se odluče za svećenički poziv, a znamo da je situacija sa brojem svećenika sve gora...[/quote]
sike

PostanoPostano: sri 01 vel 2006, 13:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Budimo jasni:pravoslavnim sveƦenicima to nije zapreka pa pogledajte koliko ih ima.Jako malo.
A bilo bi zanimljivo napraviti istraživanje danas zbog ĆØega se neki sveƦeniĆØki ili redovniĆØki kandidati "skidaju". Jako bi se iznenadili kad bi saznali (znam puno primjera jer sam studirao teologiju zajedno s sadaÅ”njim i bivÅ”im bogoslovima, a i usko sam vezan s franjevcima)da u jako malo sluĆØajeva je celibat razlog njihovog odlska,tj.ljubav.
Možemo se mi tjeÅ”iti da bi bilo viÅ”e sveƦenika da nema celibata al uopƦe ne mislim da bi tako bilo

Uostalo,Å”to god se u buduƦnosti dogodilo,kod redovnika celibat ostaje jer to je dio njihovih zavjeta i to se ne može promjeniti ni da hoƦe.

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: sri 01 vel 2006, 13:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Budimo jasni:pravoslavnim sveƦenicima to nije zapreka pa pogledajte koliko ih ima.Jako malo.

Ali to se odnosi samo na svjetovne sveƦenike, monasi (ĆØitaj redovnici) se ne smiju ženiti kao ni episkopi, stoga se visoki pravoslavni kler uglavnom "regrutira" iz redova monaha.
Ukidanje celibata ne bi niÅ”ta poboljÅ”alo sliku sveĆØeniƦkih zvanja, pogledajte pravoslavne i protestante, i tu je kriza jednaka. Mislim da je problem u moralnoj degradaciji druÅ”tvenih vrijednosti, koja se odražava na obitelj te ova kao takva viÅ”e ne može niti normalno funkcionirati a niti iznjedriti dovoljan broj kandidata za sveĆØeniƦko zvanje.
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sri 01 vel 2006, 14:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Samo bih jos nadodao da i laicke udruge imaju ljude koji se posvecuju Bogu i s celibatom. Prvi su tu praksu poceli zidovi Eseni jos prije Krista.

a vestalinke?

Kakvo poŔtivanje celibata od razvratnih rimljana, da ako su vodili koga na smrt a mimo proŔla vestalinka bilo mu je oproŔteno!

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Dubravko

PostanoPostano: čet 02 vel 2006, 11:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Činjenica je da u zemljama zapadne Europe, gdje vlada velika kriza oko zvanja, primjerice u Njemačkoj i Francuskoj, raste zanimanje za trajni đakonat...i to svakako ukazuje na neÅ”to...trajni đakoni smiju zasnivati obitelj i istovremeno vrÅ”iti đakonsku službu.
sike

PostanoPostano: čet 02 vel 2006, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E,trajni Ć°akonat je neÅ”to Å”to mi svi u globalu joÅ” dovoljno ne poznajemo a vjerujem da Ʀe se za to ĆØuti sve viÅ”e pa nek nam sneni malo struĆØno to pojasni i ukaže koliko je veƦ raÅ”iren po svijetu.
A može i netko tko to dobro zna

sike

PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 14:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Broj katolika u svijetu porastao je za 1,1 posto i sada iznosi milijardu i 98 milijuna. To proizlazi iz novoga službenoga vatikanskoga godiÅ”njaka Anuaria pontificia, ĆØiji je prvi primjerak u subotu 18. veljaĆØe predstavljen Svetome Ocu.

Broj sveƦenika sada iznosi 405.891, a razlika u rastu i padu ovisi o kontinentima. Dok je u Africi i Aziji broj sveƦenika porastao za 1422, dotle je u Europi 1876 sveƦenika manje. U Amerikama i Oceaniji njihov se broj uglavnom zadržao na proÅ”logodiÅ”njemu. Nasuprot tome porastao je broj stalnih Ć°akona, Å”to je stalni trend od 1978. godine. Tako je 2004. bilo 32324 stalnih Ć°akona u službi, Å”to je iznosilo 2,5 posto viÅ”e od godine ranije. Gotovo polovica stalnih Ć°akona (47,3 posto) djeluje u Sjevernoj Americi, a oko treƦine (32,3 posto) u Europi.

I broj je sveƦeniĆØkih kandidata porastao za 113.044, od ĆØega se najveƦi rast bilježi u Africi i Aziji, dok broj sveƦeniĆØkih kandidata u Europi opada.

IKA / Križ života

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.