HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 23 srp 2019, 20:34. Pogledaj neodgovorene postove
Obrana i samoobrana
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
sneni
iskljuĆØen

Spol: muško
PostanoPostano: sub 09 pro 2006, 17:58
PostNaslov : Obrana i samoobrana
Citiraj i odgovori

Gogi napisa:
sneni napisa:
No kad je pitanje ĆØuvanja života, kad netko hoƦe oduzeti moj život, onda se imam pravo i braniti.

Meni razum kaze da nemam A ni Isus, ni nijadan svetac mucenik nisu konzumirali svoje pravo na obranu?
TakoĆ°er, kao Å”to ni Isusa nije puno zanimalo stanje kraljevstva njegova roĆ°enja (okupacija Izraela), zaÅ”to bi ja branio jedno od kraljevstava ovoga svijeta koje se zove Hrvatska?

ZBOG ZANIMLJIVOSTI TEME OTVARAM JE:

Gogi:
trebao bi malo viÅ”e poznavati i zakone i nauku Crkve a i povijest svetaca da tako neÅ”to ustvrdiÅ”. Postavljati svoj razum kao vrhovni autoritet neĆØega u najmanju ruku nije mudro ni razborito.

Isus je pravi ĆØovjek, a svakom ĆØovjeku je najveƦi Božji dar uz žovot i domovina.
zemaljska domovina je slika one vjeĆØne na nebesima.

Isus kao vjerni Židov ispunjao je sve odredbe Židovskih domovinskih zakona - roĆ°en za popisa stanovniÅ”tva, obrezan, prikazan u hramu, odlazi na godiÅ”nje hodoĆØaÅ”Ć¦e u Jeruzalem, plaƦa porez (tim porezom se plaƦaju i vojnici!) obavlja obred Pashe.... dakle pravi sin svoje domovine - nigdje ni jednom rijeĆØju ne spominje da je zlo braniti domovinu...
A u diskusiji sa Pilatom jasno ukljuĆØuje i borbu :"Kad bi moje kraljevstvo pripadalo ovom svijetu moje bi se sluge borili da ne budem predan Židovima."

Crkvena nauka: KKC : 2308:" Dokle god bude postojala opasnost rata i dokle god ne bude meĆ°unarodne nadležnosti koja Ʀe raspolagati prikladnim snagama, dotle se neƦe moƦi zanijekati državama pravo na zakonitu obranu nakon iscrpljenja svih moguƦnosti mirnih pregovora.."
2309 govori o strogim uvjetima opravdanja vojne sile.

2310 U takvu sluĆØaju javne vlasti imaju pravo i dužnost graĆ°anima nametnuti obveze potrebne za nacionalnu obranu.

Toliko o KKC i nauci Crkve.

A sada sveci: Hajmo uzeti najpoznatiju sveticu koja se borila za slobodu svog naroda sv. Ivana Orleanska druge Ʀu navesti kasnije doÅ”li mladi za vjeronauk.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 09 pro 2006, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A sv. Ivan Kapistran?

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sub 09 pro 2006, 20:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DA i sv. Ivan Kapistran,

ƈitam veliki leksikon svetaca zaĆØudo otvori se na 1. XI. Rupert Mayer proÅ”ao mnoga evropska ratiÅ”ta u II. svjetskom ratu i bio ranjen.

Sveti Stjepan I. ugarski: "Nakon brojnih pobjeda nad poganskim maưarskim plemiƦima..."
Sveti Ludvig IX francuski kralj:" pod njegovom vladavinom francuska je postala najjaĆØa sila u Evropi. Poduzeo je od 1248 do 1254 sedmi križarski rat i porobio Egipat... bio je velika pomoƦ križarima..."

Eto ti tako o svecima kako oni nisu konzumirali svoje pravo o obrani domovine, ali su zato i te kako vodili ratove... toliko poznaÅ” svece... pa me ne ĆØudi ni tvoj odnos prema hrvatskoj domovini. Vjerujem da je Isus primjer kako treba poÅ”tovati domovinu... a ako je i potrebno boriti se za nju.

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Gogi

PostanoPostano: ned 10 pro 2006, 20:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gogi napisa:

Meni razum kaze da nemam Confused A ni Isus, ni nijadan* svetac mucenik nisu konzumirali svoje pravo na obranu?
TakoĆ°er, kao Å”to ni Isusa nije puno zanimalo stanje kraljevstva njegova roĆ°enja (okupacija Izraela**), zaÅ”to bi ja branio jedno od kraljevstava ovoga svijeta koje se zove Hrvatska?

Off Topic: "Sinoc sam jako kasno lega, pa danas na misu pa rucak pa 3h totalnog nogometa. Al nesto me kopkalo da moram doc na forom baÅ” zbog ove teme."

Ovo je prvi put u zivotu da citiram svoj post, neke sam stvari samo naglasio. Autenticnost se lako moze potvrdit Wink

*-kad buden pisao memoare o svom zivotu napisat cu da zalim sto sam u ovom postu upotrijebio rijeĆØ "nijedan" (bolje pristaje rijeĆØ "mnogi")

** -samo me zanimalo sto je to Isus konkretno cinio po pitanju okupacije svoje domovine Izraela od strane Rimljana (osim sto je koliko vidim uredno placao porez za njihovo nauruzavanje Shocked )

Primit Ʀete snagu,
Duh Sveti siƦi ce na vas
i bit Ʀete mi svjedoci,
sve do na kraj svijeta!
Dj 1, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pon 11 pro 2006, 7:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gogi napisa:

** -samo me zanimalo sto je to Isus konkretno cinio po pitanju okupacije svoje domovine Izraela od strane Rimljana (osim sto je koliko vidim uredno placao porez za njihovo nauruzavanje Shocked )

Isus nije imao poslanje od Oca osloboditi židovsku državu pa se u tu stvar nije ni mijeÅ”ao. Isusovo poslanje je bilo navjeÅ”taj Božjega kraljevstva, ali je jasno rekao Å”to misli o oslobaĆ°anju i borbi za slobodu. "Kad bi moje kraljevstvo bilo od ovoga svijeta moje bi se sluge borile da ne buden predan Židovima." Jasnije ne može biti.
A ne možemo baŔ sve u naŔem životu tražiti kako se Isus ponaŔao...onda on nije gledao televiziju pa sa TV aparatima vanka...

I Crkva ima tu neÅ”to reƦi...

Gogi

PostanoPostano: pon 11 pro 2006, 10:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:

Isus nije imao poslanje od Oca osloboditi židovsku državu pa se u tu stvar nije ni mijeŔao. ...

Dakle ja kao krscanin, tj. onaj koji je odlucio sljediti Krista, iman samo jedno i jedino poslanje u zivotu a to je doci u kraljevstvo Božje. I ukoliko moja zemlja bude napadnuta nemam se ja Ŕta mjeŔat???
sneni napisa:

"Kad bi moje kraljevstvo bilo od ovoga svijeta moje bi se sluge borile da ne buden predan Židovima." Jasnije ne može biti.

ImaÅ” pravo, jasno ko dan!
Shvacamo li mi KrÅ”Ć¦ani da naÅ”e kraljevstvo nije od ovoga svijeta? Ako netko smatra da je njegovo kraljevstvo od ovog svijeta neka ga slobodno brani.

!!! Sljedeci partagraf je filozofski! temelji se na netoĆØnim, neprovjerenim, informacijama i insinuacijama, neprofesionalno je odraĆ°en i slobodno ga preskocite. Autor prihvaca punu moralnu i eticnu odgovornost za napisani sadrzaj. !!!

Dakle,
Isus se dragovoljno predao na smrt. Iako se "predao" on nije kukavica. Treba imat vise hrabrosti za predat zemaljsku domovinu neprijatelju, negoli za ju branit.

Of topic: "Joj Ŕto volim ovaj forum!" Wink

Primit Ʀete snagu,
Duh Sveti siƦi ce na vas
i bit Ʀete mi svjedoci,
sve do na kraj svijeta!
Dj 1, 8
ƈokolada
iskljuĆØen

PostanoPostano: pon 11 pro 2006, 14:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da nisi u pravu.Treba svoju domovinu itekako branit.Da je ljudi nisu branili ni ti ni ja sad ne bi bili živi.Ti kao da se ne sjeƦaÅ” Å”to su Srbi sve radili,klali su Hrvate kao svinje,pljaĆØkali su,silovali.Mislim da je dužnost svake osobe da brani svoju domovinu kako najbolje zna ako ju napadnu neprijatelji.ZnaÅ” Gogi ja i ti živimo u gradu kojega rat nije toliko zahvatio pa vjerojatno zato tako gledaÅ”.Nisi objektivan.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pon 11 pro 2006, 18:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Gogi" napisa

Citat:
ImaÅ” pravo, jasno ko dan!
Shvacamo li mi KrÅ”Ć¦ani da naÅ”e kraljevstvo nije od ovoga svijeta? Ako netko smatra da je njegovo kraljevstvo od ovog svijeta neka ga slobodno brani.

Citat:
Dakle,
Isus se dragovoljno predao na smrt. Iako se "predao" on nije kukavica. Treba imat vise hrabrosti za predat zemaljsku domovinu neprijatelju, negoli za ju branit.

Of topic: "Joj Ŕto volim ovaj forum!" Wink

O ovom se ne isplati raspravljati jer niti je na liniji iskrenog domoljublja, niti iskrenog i pravog krÅ”Ć¦anstva, a niti Isusove nauke. OĆØito ovaj gospodin pripada nekim drugim provenijencijama.

Onaj koji ne voli zemaljsku domovinu ne voli ni nebesku domovinu, jer samo preko zemaljske domovine ulazimo u nebesku: "jer poÅ”to se razori dom ovozemnog boravka, stjeĆØe se vjeĆØno prebivaliÅ”te na nebesima. " Amen! -

Bernard

PostanoPostano: ned 31 pro 2006, 16:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gogi, Bog nam je dao krŔteni um da prosudimo Ŕto je pravo, a Ŕto krivo.
Ne znam jesi li bio u Domovinskom ratu. Ja jesam. Nisam morao nikog upucati, ali sama moja prisutnost u vojsci mnogima je pomogla.
Jednom smo uÅ”li u neko naÅ”e selo kojem je prijetila okupacija. Da si vidio kako su nas naÅ”i mjeÅ”tani gledali, kao anĆ°ele koje im je Bog poslao da ih zaÅ”titimo... MisliÅ” da bi trebalo da se predaju neprijatelju bez borbe i da dopuste da im neprijateljski vojnici siluju žene, spale kuƦe, a njih pobiju? U tome je vic, Gogi: zaÅ”tititi onog tko je u potrebi. Nahraniti onog tko je u potrebi. Napojiti onog tko je u potrebi, utjeÅ”iti onog tko je u potrebi, itd. Ako ti silovatelj pred tvojim oĆØima napadne ženu ili kƦer, zar ih neƦeÅ” zaÅ”tititi makar i silom? Da meni nekakav terorist pokuÅ”a uĆØenike poÅ”iÅ”ati automatom, glavu bih mu razbio jer se smatram odgovornim za njih! Å to Ʀe mi Bog reƦi-dragi sine, ne diraj zlotvora jer ƦeÅ” ga samo naljutiti pa Ʀe on biti joÅ” zloĆØestiji?
Usput, Isus uzorom vjere proglaÅ”ava rimskog centuriona, jer "takve vjere ne naĆ°e niti u Izraelu". Nije od njega zatražio demobilizaciju kao uvjet spasenja. JoÅ” je Sv. Pavao tražio od vjernika da bez ustruĆØavanja plaƦaju porez državi, jer ona i maĆØem kažnjava zlo. U ĆØemu je razlika izmeĆ°u vjernika policajca koji mora upucati mafijaÅ”a da ovaj ne bi pobio nekome obitelj, ili mene koji za to plaƦa porez?

Zadnja promjena: Bernard; uto 02 sij 2007, 12:03; ukupno mijenjano 1 put.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Bernard

PostanoPostano: uto 02 sij 2007, 12:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sneni, imao sam i ja u proÅ”losti dvojbi sliĆØnih Gogijevima. To se dogaĆ°a.
Ako malo predoslovno shvatiÅ” Novi zavjet, lako ƦeÅ” se poistovjetiti s opozicijom prvih krÅ”Ć¦ana prema državnoj vlasti koja ih je tjerala na neprihvatljive kompromise s vjerniĆØkim uvjerenjem.
Upravo su me stradanja konkretnih ljudi, mojih bližnjih i susjeda tijekom Domovinskoga rata zauvijek izlijeĆØila od pacifizma takve vrste, a osobito od spiritualistiĆØkih nagnuƦa da je samo Svijet koji dolazi ono konkretno, a ovo sad je nekonkretno, nebitno i nepotrebno.
Bog nas je posadio u konkretan narod. Zato smo kao vjernici odgovorni pred Bogom za dobrobit toga naroda, a to znaĆØi za svakog bližnjeg.
Ako je taj narod fiziĆØki ugrožen, moja je dužnost da se angažiram na polju sprjeĆØavanja ugroženosti. Ako narod tone u mraku nevjere, moja je dužnost da se angažiram na promicanju vjere.
Ako se u narodu puno krade, trebam dati svjedoĆØanstvo svojim životom da mogu biti sretan iako ne kradem.
Sve je to vrlo jednostavno.
Ako se prenaglasi materijalno, a zanemari duhovno, dobijemo materijalizam i nevjeru.
Ako se prenaglasi duhovno, a zanemari materijalno, dobijemo gnosticizam, spiritualizam, bijeg od stvarnoga života i pojavu raznih sekti sastavljenih od "ĆØistih", "jedino spaÅ”enih", "uistinu jedino opravdanih i Bogu ugodnih"...zajednica u kojima nema grijeÅ”nika.
Ako se u ravnoteži drži duhovno i materijalno, dobijemo katolicizam.

Gogi

PostanoPostano: sri 03 sij 2007, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bernard napisa:
MisliÅ” da bi trebalo da se predaju neprijatelju bez borbe i da dopuste da im neprijateljski vojnici siluju žene, spale kuƦe, a njih pobiju?

Mislim da kad bi netko to napravio iz pouzdanja u Bozju providnost i prikazao to Bogu kao zrtvu. To bi za mene bila veca hrabrost nego uzet Å”majser i pucat u sve Å”to se miƦe.

Bernard napisa:
U ĆØemu je razlika izmeĆ°u vjernika policajca koji mora upucati mafijaÅ”a da ovaj ne bi pobio nekome obitelj, ili mene koji za to plaƦa porez?

Inace iz poreza se u ovoj drzavi financiraju i aborusi i Ŕtosta drugo. Unatoc tome ja se nadam da cu ga, ako Bog da, za koju godinu i ja placat. I svaki je posao jednako vrijedan i onog tko profesionalno igra poker i policajca i onog programera koji je isprogramirao ovaj forum.

Da bude jasno nemam ja osobno nista protiv bilo kojeg policajca ili gardista ili bilo koga koji konzumira samoobranu. Niti ja trazim od bilo koga da se ne brani. Svako nek provodi ono iz EvanĆ°elja sto je razumio.

Samo hocu reci da meni nitko nemoze oduzeti zivot ukoliko mu nije dano odozgor. TakoĆ°er policajac koji upuca mafijaÅ”a da ovaj ne pobije obitelj, samo je toj obitelji produžio zemaljski zivot. A silovana je zena pred Krisom jednako cista kao i prije silovanja. Pa i Njega su skinuli do gola prije negu su ga razapeli.

Zapravo kad sam postavio pitanje na temi s pitanjima, mislio sam da ce mi Sneni ponudit odgovor koji ce mi pomoc da promjenim miŔljenje. No sto vise vasih postova procitam sve sam uvjereniji da sam u pravu.

Primit Ʀete snagu,
Duh Sveti siƦi ce na vas
i bit Ʀete mi svjedoci,
sve do na kraj svijeta!
Dj 1, 8
Bernard

PostanoPostano: čet 04 sij 2007, 11:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gogi napisa:
TakoĆ°er policajac koji upuca mafijaÅ”a da ovaj ne pobije obitelj, samo je toj obitelji produžio zemaljski zivot.

Nisi pomislio na to da je obitelj kojoj je "nepotrebno produžen život" možda u grijehu, i da bi joj prerana smrt oduzela moguƦnost obraƦenja i spasenja? Å to s ljudima koji tu obitelj vole? OĆØito je jako lijepo vidjeti djecu kako leže mrtva i kako krvare, jer viÅ”e "neƦe morati nepotrebno dugo živjeti na zemlji". A ubojice bi po toj logici bili Božji sluge koji nekim sretnicima pomažu da brže stignu u raj. Krasan bog koji bi takvo Å”to odobravao i koji ne bi žalio za nasilno oduzetim životima i koji bi nas pouĆØavao da ne budemo grubi prema ubojicama, jer Ʀemo ih samo viÅ”e naljutiti i osujetiti ubrzan odlazak ljudi u raj. Takav bog meni ne treba, i ja se takvog boga ovdje na forumu javno odriĆØem i ne želim s njim imati nikakvog posla, jer je njegov "raj" zapravo pakao najgore vrste. Tad bi zapravo abortere trebali proglasiti svecima, jer su mnogoj abortiranoj djeci pomogli da ne žive nepotreban zemaljski život, nego da odmah ostanu uz Boga. Gogi, promisli malo, molim te kao brata! Zar ne vidiÅ” kamo vodi takva logika? Uostalom, zar po njoj lopovi ne bi trebali biti Božji sluge, jer ako nas okradu, vraƦaju nas u stanje "blagoslovljenog siromaÅ”tva?" Ili bi Hitler bio Božje oruĆ°e jer je pomogao milijunima u raj...pa Staljin... pa Å”to se mi uopƦe imamo buniti protiv totalitarnih diktatora?

Citat:
A silovana je zena pred Kristom jednako cista kao i prije silovanja. Pa i Njega su skinuli do gola prije negu su ga razapeli.

Sad se veƦ moram prisiliti na to da ostanem pristojan. Krist se dobrovoljno predao na Križ i bio razapet i podnio sva poniženja koja se toga tiĆØu. On je to uĆØinio u skladu sa potpuno slobodnom svojom voljom. Drugim rijeĆØima-dobio je ono Å”to je sam tražio. Nijedna normalna žena se ne da dobrovoljno silovati da bi bila ĆØista pred Kristom i ne pada joj na pamet dati se silovati za spasenje svijeta. Osim poniženja njenog fiziĆØkog i duÅ”evnog integriteta, silovanje je i nasilno krÅ”enje njene slobode. I Å”to, ne bi se trebala braniti, ili možda ne bi trebala prijaviti silovanje da policajci možda ne budu pregrubi prema jadnoj silovateljskoj duÅ”ici, ili da možda jadnik ne dospije u zatvor? Za svaku ženu je silovanje najgore poniženje koje joj se može dogoditi. Ne vjerujem da bi ijedna bila Bogu zahvalna zato Å”to ju je netko silovao. Bog to zna, pa je za silovanje predvidio smrtnu kaznu joÅ” u Starom zavjetu. Jednako tako se nitko normalan ne da dobrovoljno zaklati ili spaliti od neprijateljskih vojnika. A usporeĆ°ivanje "Kristova skidanja" (nisu ga skinuli do kraja) sa nasilnim skidanjem silovane žene, to radije neƦu komentirati. Ne samo da je besmisleno, nego neizravno opravdavaÅ” ukidanje slobode i prava ljudi koja je Bog proklamirao joÅ” u Deset zapovjedi (ne biti fiziĆØki ugrožen, ne biti silovan, ne biti zaklan, ne pretrpjeti uniÅ”tenje imovine). Å toviÅ”e, kakav je to Bog koji dade Deset zapovjedi (ne ubij, ne ukradi, ne sagrijeÅ”i bludno) a ne predviĆ°a nikakvu moguƦnost da se te zapovjedi provedu u djelo? Da se zaÅ”titi fiziĆØki integritet osobe ili njena imovina? Naravno da predviĆ°a, joÅ” od Mojsijeva zakona pa mnogo viÅ”e do Kristova evanĆ°elja.

Citat:
Zapravo kad sam postavio pitanje na temi s pitanjima, mislio sam da ce mi Sneni ponudit odgovor koji ce mi pomoc da promjenim miŔljenje. No sto vise vasih postova procitam sve sam uvjereniji da sam u pravu.

Radije proĆØitaj Bibliju, pa ƦeÅ” vidjeti da je itekako mnogo Božjih ljudi poduzimalo nasilne akcije po providnosti Božjoj, ili zato Å”to je Bog preko njih kažnjavao neki grijeh...ili Å”titio svoj narod od zla. Eto ti Abrahama, koji je silom spasio neƦaka Lota iz zarobljeniÅ”tva. Eto ti Mojsija, koji je itekako sudjelovao u nasilnom krƦenju puta prema ObeƦanoj zemlji. Eto ti Davida, "kralja po Božjem srcu" koji je vodio ratove, ubio Golijata i masu drugih ljudi, zaÅ”titivÅ”i time integritet tadaÅ”njeg Božjeg naroda kojem je prijetilo fiziĆØko uniÅ”tenje od strane nadmoƦnijih neprijatelja, poganskih naroda. Da to nije uĆØinio, Izrael bi nestao kao narod jer bi ga Filistejci, a kasnije Aramejci istrijebili i time bi bio ugrožen Božji naum da se Mesija rodi od izraelskog naroda. Na sreƦu Bogu nije bilo na kraj pameti da takvo Å”to dopusti. Eto ti proroka Ilije koji je pobio Baalove proroke. Možda ƦeÅ” mi reƦi da je to Stari zavjet koji s nama danas nema nikakve veze. A Isusu se Mojsije i Ilija ukazuju u nebeskoj slavi na Gori Preobraženja, a Isus Abrahama spominje da je u raju...a o pozivanju na Davida da ne govorim. Pa ako im Isus ne zamjera to Å”to su ponekad morali pribjeƦi nasilnom rjeÅ”avanju stvari, tko smo mi da budemo pametniji od Isusa? Ne vidim da su se Abraham, Mojsije i Ilija ikad pokajali za svoje nasilne ĆØine. OĆØito nisu ni trebali. Ilija nije ni stigao, jer su ga ognjena kola odnijela izravno u nebo. Pa to probaj pobiti ako ikako možeÅ”.
Oprosti na malo grubom mojem tonu, ali nisam mogao drugaĆØije. Jedno je samoobrana, drugo je namjerno ubojstvo. VeƦ u Starom zavjetu to Bog razlikuje: u sluĆØaju nehotiĆØnog ubojstva ubojica je mogao otiƦi u grad utoĆØiÅ”te. U sluĆØaju namjernog ubojstva "odvuci ga i s mojeg žrtvenika da se pogubi".
Možemo joÅ” malo po Bibliji: Nehemija je prilikom obnove Jeruzalema morao angažirati Židove da rade s pripasanim oružjem na sebi, jer su Samarijanci i drugi prijetili da Ʀe ih doƦi silom rastjerati. Da su to Židovi dopustili, osujetio bi se Božji naum s obnovom Jeruzalema. Sveti Petar, Sveti Pavao i drugi apostoli mogli su, da su htjeli, odmah izravno otiƦi k Herodima ili Rimljanima i dati se ubiti za slavu Božju. MeĆ°utim, nisu to uĆØinili: radije su izmicali zasjedama i progoniteljima, osujetivÅ”i "Božje sluge" koji bi ih ubojstvom izravno poslali u raj i skratili "nepotrebno dug život" na Zemlji. Da su tako radili, pitanje Å”to bi bilo od Crkve i bismo li mi ovdje uopƦe razgovarali.

merkat

PostanoPostano: ned 07 sij 2007, 17:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U katekizmu je napisano neŔto o nužnoj obrani.

Bl. Ivan Merz je doživio svoje obraƦenje za I svj. rata u italiji gdje je shvatio važnost i vrijednost života.

Na jedno pitanje moje sveƦeniku da li uvijek treba trpjeti tuĆ°e zlo, rekao je kako treba trpjeti i boriti se dobrime ali isto tako da ne smijemo time utoÅ”iÅ”te grijehu i greÅ”niku.

Nikada ne treba napadati, braniti svakako.
Mnogi masonski enciklopedisti i povjesniĆØari izvrgavaju ĆØinjenice križarskih ratova bez kojih bi Sahat kula bila mjesto Big Bena danas.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Gost

Spol: neodrešen

PostanoPostano: pet 12 sij 2007, 17:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gogi napisa:
Bernard napisa:
MisliÅ” da bi trebalo da se predaju neprijatelju bez borbe i da dopuste da im neprijateljski vojnici siluju žene, spale kuƦe, a njih pobiju?

Mislim da kad bi netko to napravio iz pouzdanja u Bozju providnost i prikazao to Bogu kao zrtvu. To bi za mene bila veca hrabrost nego uzet Å”majser i pucat u sve Å”to se miƦe. .

Gledaj, mi smo duzni pomagati bratu u nevolji. A sto misliÅ” ti da mi lijepo iz pouzdanja u Bozju providnost prikazemo Bogu kao žrtvu sve gladne svijeta, To bi bi bilo hrabrije nego uzeti komad kruha i odnijeti ga gladnoj djeci na ulicama Calkute kako je to radila majka Terezija. Mozda ova moja usporedba zvuĆØi prenategnuto ali tako meni zvuĆØi ovo Å”to si napisao. Naravno da se to ne odnosi na ono da Å”majserom pucamo u sve Å”to se miĆØe. To je tvoja teza, nije uvijek potrebno ubiti kad se brani. Ako ti nekome dozvoljavas da ucini grijeh ubojstva i ti sudjelujes u tome a ti ovime to potiĆØeÅ”. Krscani su duzni spaÅ”avati ljudske živote i Isus je lijeĆØio i tjelesne bolesti znaĆØi lijeĆØio i za ovaj život, a ne samo za vjeĆØni. Isus nas veƦ ovdje oslobaĆ°a. Po njegovu uĆØenju i mi smo pozvani na obranu slabijih i pomoƦ svakome ĆØovjeku. Ako nekome prijeti opasnost da ga siluju ili ubiju mi bi mu trebali pomoƦi koliko je to u naÅ”oj moƦi pa kakav god bio taj ĆØovjek, bio dobar ili loÅ”, bio nama drag ili mrzak. U obrani je potrebno i da pazimo na zivot drugoga koliko je to god moguƦe viÅ”e. VidiÅ” smrti se dogadaju, ljudi susdjeluju u prometnim nesrecama i ubiju ĆØovjeka iako nisu recimo krivi ipak su ubili ĆØovjeka. U ratu postoje neka pravila koja bi se trebala poÅ”tovati. I dogode se smrti, ali nikad ne smije ubojstvo biti motiv obrane vec spas ljudi, protivnika se mozer izbaciti iz pogona i na druge naĆØine, a moramo znati da velika vecina ljudi koja je u ratu nije birala rat, rat joj je nametnut. U ratovima dolazi do izrazaja karakter ljudi. Tu mnogi ljudi pokazuju svoje najniže strasti ali isto tako je rat i vrijeme u kojem drugi ljudi iskazuju svoju požrtvovnost, plemenitost i vrline i iskazuju veliku ljubav prema bratu ĆØovjeku. U ratovima ima puno obicnih ljudi koji su Veliki ljudi jer pokazuzju zaÅ”to rijeĆØ Ćˆovjek treba napisati velikim slovom Wink

Gogi napisa:

Samo hocu reci da meni nitko nemoze oduzeti zivot ukoliko mu nije dano odozgor. TakoĆ°er policajac koji upuca mafijaÅ”a da ovaj ne pobije obitelj, samo je toj obitelji produžio zemaljski zivot. A silovana je zena pred Krisom jednako cista kao i prije silovanja. Pa i Njega su skinuli do gola prije negu su ga razapeli. .

Naravno da tebi nitko ne moze oduzeti zivot ukoliko mu nije dano odozgor.
Pa i Isus je svojim sucima na sudenju rekao da nista ne bi mogli bez dozvole Oca SvemoguƦega. Ni ptica ne pada na zemlju bez volje OĆØeve Wink
Ali Bog je dobar Bog, toliko dobar da dozvoljava da mu recemo i ne. I on nas ne prisiljava na niÅ”ta, žao mu je za svakoga ĆØovjeka koji mu reĆØe ne ali poÅ”tuje njegovu volju. Tako zbog toga jer se ĆØovjek uzoholio i pomislio da može biti kao Bog onda kaže Bogu ne i radi sve u suprotnosti sa Bogom, zato imamo tolike nepravde, ratove i gladi u svijetu. Ali Bog ne želi zlo, želi da se svi ljudi spasu zato je poslao svoga Sina da umre za nas, i mi smo tu da mijenjamo svijet. Svi ti ratovi gladi i nepravde su tu da se mi krscani iskazemo i pomognemo ĆØovjeku u nevolji. Zlo se pobjeduje dobrim i stalnim prikazivanjem Bogu zrtve koju podnosimo mi postajemo sudionici spasenja. Dakle na zlo odgovaramo dobrim kako je to ĆØinio i Krist. SpaÅ”avanje ljudskog života je svakako dobro.
Dakle policajac ovdje u tvom primjeru spaÅ”ava ljudski život i ĆØini dobro djelo i to je veliko djelo, a ne samo Wink Isus je isto tako spaÅ”avao ljudski život, neki koje je spasio i nisu mu bili zahvalni. I lijeĆØnik spaÅ”ava ljudski život i ĆØini dobro djelo iako je samo produzio ljudski život tom bolesniku.
Silovana žena je ĆØista pred Kristom i nakon silovanja, ali je isto tako i sa pobaĆØenom djecom, pa ipak smo mi pozvani da damo glas protiv pobaĆØaja. Svi smo pozvani na borbu protiv grijeha, a silovanje je svakako grijeh i onda smo pozvani sprijeĆØiti silovanje ako ikako možemo.
I Krist je npr oŔtro reagirao i borio se protiv zla kad su npr trgovci od hrama Bozjeg napravili supermarket Wink
[Vrh]
Gost

Spol: neodrešen

PostanoPostano: pet 12 sij 2007, 17:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gogi napisa:
Bernard napisa:

Mislim da kad bi netko to napravio iz pouzdanja u Bozju providnost i prikazao to Bogu kao zrtvu. To bi za mene bila veca hrabrost nego uzet Å”majser i pucat u sve Å”to se miƦe. .

Gledaj, mi smo duzni pomagati bratu u nevolji. A sto misliÅ” ti da mi lijepo iz pouzdanja u Bozju providnost prikazemo Bogu kao žrtvu sve gladne svijeta, To bi bi bilo hrabrije nego uzeti komad kruha i odnijeti ga gladnoj djeci na ulicama Calkute kako je to radila majka Terezija. Mozda ova moja usporedba zvuĆØi prenategnuto ali tako meni zvuĆØi ovo Å”to si napisao. Naravno da se to ne odnosi na ono da Å”majserom pucamo u sve Å”to se miĆØe. To je tvoja teza, nije uvijek potrebno ubiti kad se brani. Ako ti nekome dozvoljavas da ucini grijeh ubojstva i ti sudjelujes u tome a ti ovime to potiĆØeÅ”. Krscani su duzni spaÅ”avati ljudske živote i Isus je lijeĆØio i tjelesne bolesti znaĆØi lijeĆØio i za ovaj život, a ne samo za vjeĆØni. Isus nas veƦ ovdje oslobaĆ°a. Po njegovu uĆØenju i mi smo pozvani na obranu slabijih i pomoƦ svakome ĆØovjeku. Ako nekome prijeti opasnost da ga siluju ili ubiju mi bi mu trebali pomoƦi koliko je to u naÅ”oj moƦi pa kakav god bio taj ĆØovjek, bio dobar ili loÅ”, bio nama drag ili mrzak. U obrani je potrebno i da pazimo na zivot drugoga koliko je to god moguƦe viÅ”e. VidiÅ” smrti se dogadaju, ljudi susdjeluju u prometnim nesrecama i ubiju ĆØovjeka iako nisu recimo krivi ipak su ubili ĆØovjeka. U ratu postoje neka pravila koja bi se trebala poÅ”tovati. I dogode se smrti, ali nikad ne smije ubojstvo biti motiv obrane vec spas ljudi, protivnika se mozer izbaciti iz pogona i na druge naĆØine, a moramo znati da velika vecina ljudi koja je u ratu nije birala rat, rat joj je nametnut. U ratovima dolazi do izrazaja karakter ljudi. Tu mnogi ljudi pokazuju svoje najniže strasti ali isto tako je rat i vrijeme u kojem drugi ljudi iskazuju svoju požrtvovnost, plemenitost i vrline i iskazuju veliku ljubav prema bratu ĆØovjeku. U ratovima ima puno obicnih ljudi koji su Veliki ljudi jer pokazuzju zaÅ”to rijeĆØ Ćˆovjek treba napisati velikim slovom Wink

Gogi napisa:

Samo hocu reci da meni nitko nemoze oduzeti zivot ukoliko mu nije dano odozgor. TakoĆ°er policajac koji upuca mafijaÅ”a da ovaj ne pobije obitelj, samo je toj obitelji produžio zemaljski zivot. A silovana je zena pred Krisom jednako cista kao i prije silovanja. Pa i Njega su skinuli do gola prije negu su ga razapeli. .

Pa i Isus je svojim sucima na sudenju rekao da nista ne bi mogli bez dozvole Oca SvemoguƦega. Ni ptica ne pada na zemlju bez volje OĆØeve Wink
Ali Bog je dobar Bog, toliko dobar da dozvoljava da mu recemo i ne. I on nas ne prisiljava na niÅ”ta, žao mu je za svakoga ĆØovjeka koji mu reĆØe ne ali poÅ”tuje njegovu volju. Tako zbog toga jer se ĆØovjek uzoholio i pomislio da može biti kao Bog onda kaže Bogu ne i radi sve u suprotnosti sa Bogom, zato imamo tolike nepravde, ratove i gladi u svijetu. Ali Bog ne želi zlo, želi da se svi ljudi spasu zato je poslao svoga Sina da umre za nas, i mi smo tu da mijenjamo svijet. Svi ti ratovi gladi i nepravde su tu da se mi krscani iskazemo i pomognemo ĆØovjeku u nevolji. Zlo se pobjeduje dobrim i stalnim prikazivanjem Bogu zrtve koju podnosimo mi postajemo sudionici spasenja. Dakle na zlo odgovaramo dobrim kako je to ĆØinio i Krist. SpaÅ”avanje ljudskog života je svakako dobro.
Dakle policajac ovdje u tvom primjeru spaÅ”ava ljudski život i ĆØini dobro djelo i to je veliko djelo, a ne samo Wink Isus je isto tako spaÅ”avao ljudski život, neki koje je spasio i nisu mu bili zahvalni. I lijeĆØnik spaÅ”ava ljudski život i ĆØini dobro djelo iako je samo produzio ljudski život tom bolesniku.
Silovana žena je ĆØista pred Kristom i nakon silovanja, ali je isto tako i sa pobaĆØenom djecom, pa ipak smo mi pozvani da damo glas protiv pobaĆØaja. Svi smo pozvani na borbu protiv grijeha, a silovanje je svakako grijeh i onda smo pozvani sprijeĆØiti silovanje ako ikako možemo.
I Krist je npr oŔtro reagirao i borio se protiv zla kad su npr trgovci od hrama Bozjeg napravili supermarket Wink
[Vrh]
ivoo

PostanoPostano: pet 12 sij 2007, 17:40
PostNaslov : Obrana samoobrana
Citiraj i odgovori

Gogi napisa:
Bernard napisa:

Gogi napisa:

robert

PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 22:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E pa ja sam dugo bio opsjednut mislima o grijesima obrane samoobrane.
Bio sam branitelj, na prvoj liniji, pucao sam, gaĆ°ao sam da pogodim, ubijem. To mi je bio zadatak, dužnost i obveza prema roditeljima, djevojci, susjedima, prijateljima, djeci i starcima.
To mi je bila misija poslana od Boga, uz molitvu za oproŔtenje i krunicu u ruci.
Nisam nikad vidio jesam li usitinu ubio, oduzeo život, ali znam da sam itekako bi u prilici.
VeleĆØasni je rekao da to jest grijeh, no s obzirom na namjeru i okolnosti, ne može se uzeti za smrtni grijeh osbito uz kajanje, te da su svi branitelji koji nisu poĆØinili ZLOƈIN ili su ODGOVORNI za isti, uz odijeÅ”enje grijeha dobili oprost SvemoguƦeg. Ovo drugo je diskutabilno i nije vezano za temu, da ne bježimo do iste.

Dakle dugo mi je trebalo da se uistinu osjetim odrijeŔenim toga grijeha nakon rata.

Vezano za usporedbe koje ste naveli ipak bi uoĆØio i jednu bitnu razliku u primjerima. Kad se priĆØa o MUƈENICIMA treba voditi raĆØuna o politiĆØkim prilikama u tom vremenu i da su oni bili i umrli ispred naroda , za svoga Boga i narod.
Narod nije umirao za njih i radi njih, Å”to je u naÅ”em sluĆØaju itekako razliĆØito. Da se nismo branili bili izbrisani.
I uvijek slabije naoružani pobjeĆ°uju, jer je braniti ĆØasno, uz branitelje je zagovor Majke Marije, vojska anĆ°ela, hrabro Srce .
A sjetite se Sinjske Gospe:
"Dok su se raspuknute zidine mjestimice poĆØele odvaljivati, lice se Majke Božje, priĆØali su oĆØevici, poĆØelo mijenjati.Pred neprijateljima se poĆØela pojavljivati Bijela GospoĆ°a koja im je ulijevala strah.I kad se ĆØinilo 14. kolovoza da Ʀe TvrĆ°ava i posada u njoj biti uniÅ”tena u najžeÅ”Ć¦em juriÅ”u o podne, tursku vojsku spopade neprotumaĆØiv, iznenadan, i strahovit strah, a i naglo masovno umiranje"
Zar da su se predali? Kako bi to kroz povijest uopƦe izgledalo?

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Živac

PostanoPostano: pet 04 svi 2007, 9:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

robert napisa:
Bio sam branitelj, na prvoj liniji, pucao sam, gaĆ°ao sam da pogodim, ubijem. To mi je bio zadatak, dužnost i obveza prema roditeljima, djevojci, susjedima, prijateljima, djeci i starcima.
To mi je bila misija poslana od Boga, uz molitvu za oproŔtenje i krunicu u ruci.
Nisam nikad vidio jesam li usitinu ubio, oduzeo život, ali znam da sam itekako bi u prilici.
VeleĆØasni je rekao da to jest grijeh, no s obzirom na namjeru i okolnosti, ne može se uzeti za smrtni grijeh osbito uz kajanje, te da su svi branitelji koji nisu poĆØinili ZLOƈIN ili su ODGOVORNI za isti, uz odijeÅ”enje grijeha dobili oprost SvemoguƦeg.

ƈekaj sad, je li ti to bila misija poslana od Boga, ili je to bio grijeh kako veli veleĆØasni?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: pet 04 svi 2007, 12:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bernard napisa:
Sneni, imao sam i ja u proÅ”losti dvojbi sliĆØnih Gogijevima. To se dogaĆ°a.
Ako malo predoslovno shvatiÅ” Novi zavjet, lako ƦeÅ” se poistovjetiti s opozicijom prvih krÅ”Ć¦ana prema državnoj vlasti koja ih je tjerala na neprihvatljive kompromise s vjerniĆØkim uvjerenjem.
Upravo su me stradanja konkretnih ljudi, mojih bližnjih i susjeda tijekom Domovinskoga rata zauvijek izlijeĆØila od pacifizma takve vrste, a osobito od spiritualistiĆØkih nagnuƦa da je samo Svijet koji dolazi ono konkretno, a ovo sad je nekonkretno, nebitno i nepotrebno.
Bog nas je posadio u konkretan narod. Zato smo kao vjernici odgovorni pred Bogom za dobrobit toga naroda, a to znaĆØi za svakog bližnjeg.
Ako je taj narod fiziĆØki ugrožen, moja je dužnost da se angažiram na polju sprjeĆØavanja ugroženosti. Ako narod tone u mraku nevjere, moja je dužnost da se angažiram na promicanju vjere.
Ako se u narodu puno krade, trebam dati svjedoĆØanstvo svojim životom da mogu biti sretan iako ne kradem.
Sve je to vrlo jednostavno.
Ako se prenaglasi materijalno, a zanemari duhovno, dobijemo materijalizam i nevjeru.
Ako se prenaglasi duhovno, a zanemari materijalno, dobijemo gnosticizam, spiritualizam, bijeg od stvarnoga života i pojavu raznih sekti sastavljenih od "ĆØistih", "jedino spaÅ”enih", "uistinu jedino opravdanih i Bogu ugodnih"...zajednica u kojima nema grijeÅ”nika.
Ako se u ravnoteži drži duhovno i materijalno, dobijemo katolicizam.

ovo potpisujem. Sama sam jako oprezna kad je ta tema u pitanju, ali svjesna sam da sama nisam bila u konkretnoj ratnoj situaciji osim možda jednom izdaleka. Ovo je jako teŔka tema.

Htjela bih samo jedan komentar na dogaĆ°aj koji mene ko krÅ”ĆØanku priliĆØno kopka. Ovo naÅ”e poslijeratno stanje.

Nedavno sam bila u posjetu vukovarskom podruĆØju i bilo je veoma emotivno. Ali jedna stvar mi je bila gotovo nepodnoÅ”ljiva. Naime, voditelj nam je bio jedan obližnji sveƦenik koji nas je vodio kroz svoju župu i vukovar te nam vrlo jasno davao do znanja kako su Hrvati Božji narod, kako je Bog u ratu bio iskljuĆØivo na naÅ”oj strani, kako su srbi obiĆØne svinje i Bog ih ne može voljeti kao takve...

To me je boljelo. Možda sam naivna, ali smatram da je u ratu najviŔe patio sam Bog zbog ljubavi koju je gajio prema oba naroda i prema svakom pojednicu koji je u ratu sudjelovao. Bez obzira dal je taj branio ili klao.

A da ne govorim o tome da nas je taj sveƦenik odveo do tenka koji stoji kao spomenik na ulazu u vukovar i tamo smo bili pola sata, ali u crkvu u vukovaru nismo stigli. Pa nisu tenk i crkva ista stvar makar ih je oboje obilježio rat!

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
robert

PostanoPostano: pet 04 svi 2007, 13:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
ƈekaj sad, je li ti to bila misija poslana od Boga, ili je to bio grijeh kako veli veleĆØasni?

A nije od samog vraga.
Nismo mi inicirali rat, mi smo branili živote. Da bi obranili živote, morali smo ih i uzimati.
Ne možeŔ bezgrijeŔno oduzeti nekome život.
Isto tako oduzeti život nenaoružanoj bakici u selu, nije isto kao i uniformiranom snajperistu ili tenkisti.
Kako bi ti to protumaĆØio?

Živac

PostanoPostano: pet 04 svi 2007, 23:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja bih protumaĆØio da moje pitanje ima jedan od dva odgovora:

"To je misija od Boga"
ili
"To je grijeh"

Nema izmeĆ°u. Koji je odgovor, ne znam.

I ne bih se složio da ne možeŔ bezgreŔno oduzeti život. Postoje situacija kada ipak možeŔ, kao Ŕto je možda ova tvoja.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Mara

PostanoPostano: sub 05 svi 2007, 6:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Braniti nevinog od napadaĆØa je sveto djelo. U neprekoraĆØenoj obrani, tj. u ne koriÅ”tenju pretjerane sile, nema grijeha. Pravi bi grijeh bio prepustiti nemoƦne krvolocima. Ako je zato napadaĆØ poginuo njegova je krivica, njegov se zloĆØin okrenuo njemu na glavu.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
robert

PostanoPostano: sub 05 svi 2007, 10:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OK. Slažem se u potpunosti.
Ali velika je unutarnja borba kad se naĆ°eÅ” u toj situaciji, iako straha nema i uzdaÅ” se u Boga i da ĆØiniÅ” pravu stvar.
U trenutku kad nema napada,održavaÅ” položaj ali ĆØim vidiÅ” neprijateljskog vojnika stavljaÅ” ga na niÅ”an i ako ima prilike pucaÅ”, a upravo da on to ne uĆØini tebi u trenutku nesmotrenosti.
Naravno nema ni zapovijedi o prekidu ili suzdržavanju vatre.
ZnaĆØi generalno jest obrana, ali u trenucima nije nužno...
ƈuj ja sreƦom nemam posljedica kao ptsp, mada ĆØeÅ”Ć¦e refleksno reagiram burnije nego prije Embarassed ...ali vjerujem da se mnogi s tim nisu pomirili opravdano il ne opravadano, kao Å”to je u jednoj temi netko napisao, kad ĆØovjek sam sebi ne može oprostiti, pa ne oĆØekuje ni Božji oproÅ”taj, Å”to definitivno smatram pogreÅ”nim.

Ali ovo je danas teÅ”ka tema, u drukĆØijem sam raspoloženju jako sretan
P.S.
Sad sam se vratio s priprave i spovijedi za sutraÅ”nju Prvu priĆØest moga prvopriĆØesnika. Å to je to smijeÅ”no i simpatiĆØno kako oni priĆØaju o svojim grijsima i strahu od ispovijedi Smile

Živac

PostanoPostano: sub 05 svi 2007, 13:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

robert napisa:
Ali velika je unutarnja borba kad se naĆ°eÅ” u toj situaciji, iako straha nema i uzdaÅ” se u Boga i da ĆØiniÅ” pravu stvar.

UopƦe ne sumnjam u to.

Citat:
U trenutku kad nema napada,održavaÅ” položaj ali ĆØim vidiÅ” neprijateljskog vojnika stavljaÅ” ga na niÅ”an i ako ima prilike pucaÅ”, a upravo da on to ne uĆØini tebi u trenutku nesmotrenosti.

VidiÅ”, ako pretpostavimo da on nije dobrovoljno pristao na sudjelovanje u agresiji nego je uvojaĆØen i ima nareĆ°enja, nalazi se u istoj situaciji kao i ti i može pucati isto zato da ti ne bi njega. Ispada da svo to pucanje nije nikome grijeh, a nužno Ʀete se upucati. Koje apsurdne situacije postoje. Confused

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 07 srp 2007, 16:53
PostNaslov : nelogiĆØno
Citiraj i odgovori

Isus je jasno rekao da ovo Kraljevstvo nije od ovoga svijeta. . on je dao svoj život da bi druge spasio. Život se može dati na viÅ”e naĆØina... To ne znaĆØi samosmrt. Ako netko posveti život jednoj ženi ili obitelji ili crkvi...
ta osoba takoĆ°e daje svoj život...

Kada su srbi napali Hrvatsku ,Hrvati su branili i davali živote za svoju ženu, djecu brata sestru....
Isus kaže da nema niÅ”ta veƦe nego dati svoj život za prijatelja!

Dakle , Trba braniti svoju obitelj, porodicu, grad i državu.

Gleadti kako ih netko ubija siluje ili masakrira ili pomoƦi i dati svoj život za bližnje????
Odgovor je jednostavan Wink
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.