HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 stu 2019, 20:49. Pogledaj neodgovorene postove
SisaĆØka biskupija
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
angelous

Spol: muško
PostanoPostano: čet 11 sij 2007, 10:40
PostNaslov : SisaĆØka biskupija
Citiraj i odgovori

možda je negdje bila tema..ili i sad postoji ali ipak... Laughing

Zanima me vaÅ”e miÅ”ljenje o osivanju sisaĆØke biskupije....u zadnje vrijeme se kod nas puno priĆØa o tome......pa kažu da i papa razmatra to...

ajde...piŔite...... Laughing

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 18 sij 2007, 19:35
PostNaslov : Re: SisaĆØko-KarlovaĆØka Biskupija
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
možda je negdje bila tema..ili i sad postoji ali ipak... Laughing

Zanima me vaÅ”e miÅ”ljenje o osivanju sisaĆØke biskupije....u zadnje vrijeme se kod nas puno priĆØa o tome......pa kažu da i papa razmatra to...

ajde...piŔite...... Laughing

Može tko dat informacije zbog ĆØega se pokrenulo to pitanje osnivanja nove biskupije unutar ZagrebaĆØke nadbiskupije?

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Maki

PostanoPostano: čet 18 sij 2007, 23:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po meni ĆØisto ne potrebno osnivanje. Bilo bi daleko bolje da se ƐakovaĆØko srijemska rascjepi na Srijemsku jer po meni je veoma nelogiĆØno da biskpija bude na teritoriju dvije države, a ujedno biskupija je i povrÅ”inski ogromna.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
arkandeo

PostanoPostano: pet 19 sij 2007, 6:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko sam ja ĆØuo PožeÅ”ka bi se biskupija spojila s ƐakovaĆØko srijemskom i time bi ona postala nadbiskupija.
Po toj logici ZagrebaĆØkoj fali jedna biskupija pa bi se sukladno tome osnovala SisaĆØko karlovaĆØka.
Kakve veze ima to Å”to se ƐakovaĆØko srijemska biskupija rasprostire na teritoriju dvije države? Crkvena vlast nema nikakve veze s državnom vlasti.

Tko je kao Bog?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 19 sij 2007, 7:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

arkandeo napisa:
Koliko sam ja ĆØuo PožeÅ”ka bi se biskupija spojila s ƐakovaĆØko srijemskom i time bi ona postala nadbiskupija.
Po toj logici ZagrebaĆØkoj fali jedna biskupija pa bi se sukladno tome osnovala SisaĆØko karlovaĆØka.
Kakve veze ima to Å”to se ƐakovaĆØko srijemska biskupija rasprostire na teritoriju dvije države? Crkvena vlast nema nikakve veze s državnom vlasti.

ƈitam i ĆØudim se ovakvim informacijama pa neki ljudi ne znaju ni najosnovnije stvari niti razlikuju termine, biskupija, nadbiskupija, metropolija.
A podjela biskupija ima neke sasvim druge razloge (daleko dublje )

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Zvijezda

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 19 sij 2007, 9:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
ƈitam i ĆØudim se ovakvim informacijama pa neki ljudi ne znaju ni najosnovnije stvari niti razlikuju termine, biskupija, nadbiskupija, metropolija.
A podjela biskupija ima neke sasvim druge razloge (daleko dublje )

Pa, dobro, objasni to onda! Arkandeo je napisao da je ĆØuo, a nije rekao da je to tako 100% pa bi bilo dobro onda to objasniti, jer kako piÅ”e u prethodnim postovima, ljudi to žele znati i zanima ih, ali nitko nije, koliko sam ja shvatila, to kritizirao, samo žele ĆØuti toĆØne informacije od onih koji znaju.

Mene to isto zanima, pa te molim da napiŔeŔ neŔto o tome. HVALA!

BTB!

Mi smo želje Boga spuÅ”tene do zemlje. (A.B.Å imiƦ)
Živac

PostanoPostano: pet 19 sij 2007, 11:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Maki napisa:
Bilo bi daleko bolje da se ƐakovaĆØko srijemska rascjepi na Srijemsku jer po meni je veoma nelogiĆØno da biskpija bude na teritoriju dvije države, a ujedno biskupija je i povrÅ”inski ogromna.

Pa ZagrebaĆØka nadbiskupija je veƦa.

arkandeo napisa:
Koliko sam ja ĆØuo PožeÅ”ka bi se biskupija spojila s ƐakovaĆØko srijemskom i time bi ona postala nadbiskupija. Po toj logici ZagrebaĆØkoj fali jedna biskupija pa bi se sukladno tome osnovala SisaĆØko karlovaĆØka.

Å to? ZaÅ”to bi se spajala? Možda hoƦeÅ” reƦi da bi se ZagrebaĆØka metropolija podijelila na 2 i požeÅ”ka bi pripala metropoliji sa ƐakovaƦko-srjemskom nadbiskupijom? Al tada ZagrebaĆØkoj ne bi falila biskupija jer imaÅ” Varaždinsku. TeÅ”ko mi je vjerovat da bi PožeÅ”ka biskupija otiÅ”la iz ZagrebaĆØke metropolije, a do nedavno je bila dio ZagrebaĆØke nadbiskupije.

Aj, Sneni, ti ovo objasni. Koji su to dublji motivi za podjele biskupija?

Citat:

Ima, jer Crkva nastoji slagati biskupije prema državnim granicama.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 19 sij 2007, 17:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ok hajde pokuÅ”at Ʀu malo rastumaĆØiti, Å”to ne znaĆØi da je ovo RIJEƈ BOŽJA!

1. Svaka biskupija ima svoju povijest, kao i svako pdruĆØje... Tako nekada bijaÅ”e SisaĆØka biskupija, ModruÅ”ka, Skradinska, Trogirska. Neke od tih biskupija su se ugasile iz razno raznih razloga. nastajale su druge biskupije ili su se spajale sa drugim niskupijama (Makarska sa Splitom pa je splitski nadbiskup i Splitsko makarski nadbiskup.

U borbi za metropoliju izmeĆ°u Splita i Zadra nastala je prije 900 godina Hvarska biskupija jer je bio potreban joÅ” jedan sufragan (tj. biskup koji potpada pod tog nadbiskupa)

Zadar nije htio kao nadbiskupija postati sufragan splitske metropolije pa su ostali pod samu jurizdikciju sv. Stolice. Što se pokuŔava sada rijeŔiti.

Tako sam kratko pokazao da su se promjene dogaĆ°ale uvijek i dogaĆ°aju se danas.

2. ZagrebaĆØka nadbiskupija je danas prevelika, pastoralni razlozi traže preustrojstvo zagrebaĆØke nadbiskupije. Tu ima mnogo razloga koje treba imati u vidu - od ekonomskog stanja do politiĆØkih odnosa, a jasno najviÅ”e diktiraju potrebe pastorala.

Koji su razlozi da se do sada nije oživila sisaĆØka biskupija i hoƦe li se oživjeti ne znam, jer mi nisu poznati razlozi za to.

3. Postoji ideja o osnivanju ƐakovaĆØke metropolije i uzdignuƦu Ć°akovaĆØkog biskupa na titulu nadbiskupa, da bi se to moglo potrebno je da bude nekoliko biskupa sufragana. Da li požeÅ”ka biskupija ima viÅ”e veze i pastoralne povezanosti i problematike sliĆØnije Ɛakovu ili Zagrebu ne znam. Sigurno da je najmanje važno to Å”to je ona bila nekada dio zagrebaĆØke nadbiskupije.

4. Problem ƐakovaĆØko - srijemske biskupije. Ta se biskupija sada naÅ”la u dvije države, vjerujem da Ʀe se osnovati srijemska apostolska administratura dok se konaĆØno ne sredi stanje sa granicama. BuduƦi da i Hrvatska i Srbija žele biti ĆØlanice ujedinjene Evrope onda je pitanje kako Ʀe se urediti granice a prema tome i odnosi unutar Ć°akovaĆØke biskupije (metropolije) Pa i sada Kotorska biskupija spada u splitsku metropoliju iako je Kotorska biskupija u drugoj državi.
Mislim da sam donekle razjasnio stvar.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
angelous

PostanoPostano: sub 20 sij 2007, 10:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ok...evo da ja napiŔem...

SisaĆØka biskupija je postojala i prije, i nije to neÅ”to novo... i ĆØak je sisaĆØki biskup postao svecem(sv. Kvirin)....po meni je ponovno osnivanje potrebno...... Wink

1. ZagrebaĆØka biskupija bi se mogla rasteretiti.....neƦe se morati juriti u Zg.....ZagrebaĆØa biskupija je jaako velika pa bi e odvajanjem viÅ”e pažnje moglo posvetiti manjim sredinama unutar SisaĆØke biskupije....

2. Sisak i okolica bi mogli malo oživjeti, viÅ”e dogaĆ°aja bi moglo biti, viÅ”e života jer bi osnivanje biskupije bilo svjetlo u ovom ružnom sivilu i mrtvilu Siska.... tuzan Rolling Eyes

eto jako sretan

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Živac

PostanoPostano: sub 20 sij 2007, 14:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A Ŕta je s Karlovcem?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 20 sij 2007, 17:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prvi put ĆØujem da se spominje Karlovac u priĆØi o novoj biskupiji. InaĆØe, veƦ je u mojim studentskim danima bilo jasno da je ZagrebaĆØka nadbiskupija prevelika, da neÅ”to treba uĆØiniti, samo Å”to tada nisu bila pogodna vremena.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Živac

PostanoPostano: sub 20 sij 2007, 23:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

1997. su veƦ odcijepljene dvije biskupije od ZagrebaĆØke nadbiskupije, PožeÅ”ka i Varaždinska. Prije toga je nadbiskupija bila stvarno velika...

Koliko je meni poznato, Milanska je nabiskupija najveƦa u svijetu. Je li tako i koliko je velika? Za usporedbu.

angelous

PostanoPostano: ned 21 sij 2007, 11:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hmmm ja sam naĆØuo s bi karlovac trebao isto biti u SisaĆØkoj biskupiji.....SisaĆØko- karlovaĆØkoj.....i da bi tamo trebalo biti kao pomoƦno sjediÅ”te biskupa il tak neÅ”t...ali za to je potrebna nova i brza cesta do karlovca jer je postojeƦa koma Wink

Otk 19, 11,14
Živac

PostanoPostano: ned 21 sij 2007, 15:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
ali za to je potrebna nova i brza cesta do karlovca jer je postojeƦa koma Wink

E, baÅ” sam to htio reƦi, cesta je joÅ” neasfaltirana koliko ja znam (je li?). Malo je glupo imati jednu administratovnu jedinicu, makar to bila biskupija, sa dva urbana srediÅ”ta koja su spojena tako loÅ”om cestom. Kad se sve to misli napraviti?

angelous

PostanoPostano: ned 21 sij 2007, 17:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nadamo se u roku 2-3 godine Wink Wink ...do osnivanja biskupije, ne znam jeli asfaltirana...ali svejedno je koma...ĆØak nema ni direktne željezniĆØke linije........... Rolling Eyes Rolling Eyes

Otk 19, 11,14
magivek

PostanoPostano: ned 28 sij 2007, 21:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈitajuƦi ove postove, pomalo se pitam, dali je proĆØitano ono, Å”to je sneni napisao o tome u svom zadnjem postu...
Dali Karlovcu treba nekakva brza cesta, o tome raspravljaju grad, županija i država i to nema nikakve veze, dali Ʀe Karlovac ostati samo grad s viÅ”e župa ili Ʀe biti biskupija... Ni do GospiƦa nema nekakve autoceste, a ipak je biskupija...
O osnutku, preustroju i ukinuƦu biskupija odluĆØuje Sveta stolica na temelju onoga, Å”to procjene biskupi one biskupske konferencije, na ĆØijem podruĆØju se treba izvrÅ”iti preustroj. Razlozi preustroja ĆØesto su prvenstveno pastoralni i oni, koji su vezani uz funkcioniranje crkvenog života na dotiĆØnom podruĆØju.
Zato imamo i sluĆØajeve, gdje se crkvene granice ne poklapaju s državnim granicama (Ć°akovaĆØko-srijemska biskupija se proteže na dio prostora u Republici Srbiji).
SisaĆØka biskupija imala je, koliko znam, ĆØak rang nadbiskupije (ako se ne varam, trenutno je naslovni sisaĆØki nadbiskup mons. Nikola EteroviƦ, koji je tajnik svjetske biskupske sinode...).
angelous

PostanoPostano: sub 05 pro 2009, 14:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U radosti prenosim:

http://www.glas-koncila.hr/portal.html?catID=2&conID=14184&act=view

Very Happy

Otk 19, 11,14
ioannes corvus

PostanoPostano: ned 06 pro 2009, 19:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

II. vatikanski koncil u dokumentu Christus Dominus kaže sljedeƦe: Stoga, s obzirom na granice biskupija, Sveti sabor odreĆ°uje da se - ako to traži dobro duÅ”a - Å”to prije razborito pristupi odgovarajuƦem preispitivanju. Pritom Ʀe se biskupije podijeliti, razdvajati ili spajati, odnosno mijenjat Ʀe se njihove granice ili Ʀe se za sjediÅ”te biskupije odrediti koje prikladnije mjesto. (CD 22).
Dalje govori: Pri preureĆ°enju biskupijskih granica mora se prije svega osigurati organsko jedinstvo svake pojedine biskupije s obzirom na osobe, službe i ustanove, tako da ona bude poput zdravog i za život sposobnog tijela. (CD 23) I želio bih joÅ” nadodati citat iz istog dokumenta: Neka se takoĆ°er pripazi, ako bude takav sluĆØaj, na granice državnih okruga kao i na posebne okolnosti osoba i mjesta, koje su primjerice, psiholoÅ”ke, gospodarske, zemljopisne ili povijesne naravi. (CD 23)

Mislim da je potez HBK hvalevrijedan.

Suvremeni ĆØovjek radije sluÅ”a svjedoke negoli uĆØitelje ili ako sluÅ”a uĆØitelje, sluÅ”a ih zato Å”to su svjedoci!
Pavao VI (Evangeli Nuntiandi)
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
angelous

PostanoPostano: sub 23 sij 2010, 15:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

6. veljaĆØe, u Sisku- sveĆØano ustoliĆØenje mons. Vlade KoÅ”iƦa na mjesto biskupa SisaĆØke biskupije. Svi pozvani, naravno! jako sretan

Otk 19, 11,14
angelous

PostanoPostano: uto 26 sij 2010, 20:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo i c/p programa proslave Smile

Ponovna uspostava SisaĆØke biskupije
Katedrala UzviŔenja Svetog Križa Sisak
Trg bana J. JelaĆØiƦa 1, Sisak

Petak 5. veljaĆØe 2010.

19.00 ā€“ molitveno bdijenje
ā€“ Festival mladih SisaĆØke biskupije

Subota 6. veljaĆØe 2010.

09.00 ā€“ Program DjeĆØjih zborova SisaĆØke biskupije
10.30 ā€“ formiranje procesije
11.00 ā€“ Euharistijsko slavlje i preuzimanje službe novoimenovanog sisaĆØkog biskupa mons. Vlade KoÅ”iƦa
13.00 ā€“ agape - druženje uz darovani gulaÅ”, grah, vino i sok za sve hodoĆØasnike
13.30 ā€“ sveĆØani ruĆØak u hotelu panonija za goste s pozivnicom
14.00 ā€“ Program u organizaciji KUD-ova s podruĆØja SisaĆØke biskupije
19.00 ā€“ koncert klasiĆØne glazbe u ĆØast Biskupije

a viÅ”e o samoj biskupiji možete proĆØitati klikom na link:
http://www.svetikrizsisak.hr/vijesti_opsirnije_kosic_biskup_siska_2009.htm

Otk 19, 11,14
angelous

PostanoPostano: čet 04 vel 2010, 20:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sutra poĆØinjemo program proslave ponovne uspostave Euharistijom, molitvenim bdijenjem i festivalom mladih.
Stoga preporuĆØam u vaÅ”e molitve naÅ”u biskupiju, da je Duh Sveti vodi; naroĆØito mlade, koji su buduƦnost ove biskupije. Molite za nas i naÅ”e zajedniÅ”tvo. Very Happy

Otk 19, 11,14
angelous

PostanoPostano: ned 07 vel 2010, 21:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao Å”to ste mogli i vidjeti u izravnom prijenosu, juĆØer je ustoliĆØen novi nasljednik sv. Kvirina SisaĆØkog, mons. Vlado KoÅ”iƦ. veseo
Da sad tu ne lijepim c/p, sažeti prikazi se nalaze na brojnim vjerskim portalima kao Ŕto su ika, križ života, glas koncila...no, nažaloŔt, na premalo svjetovnih portala.
Sve u svemu, neviĆ°en odaziv vjernika (za grad kao Sisak). Veoma lijepa proslava, kao i festival mladih prije nje. Molimo da lijep bude i život ljudi pod vodstvom biskupa nam Vlade. Very Happy

Otk 19, 11,14
davorseljan

PostanoPostano: uto 09 vel 2010, 16:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sada treba da se joŔ odvoji i Karlovac i Zagorje i nadbiskupija viŔe nebi bila tako velika tj ogromna.
Molimo za nove biskupije koje Ʀe rasteretit orgomnu ZagrebaĆØku.
SisaĆØkoj puno Božjeg Blagoslova.

U radu je spas.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: angelous
angelous

PostanoPostano: pon 22 vel 2010, 15:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

prenosim vijest Smile

http://www.facebook.com/event.php?eid=313300845731&ref=mf

10. Kutinski planinarski križni put

Križni put Ʀe se održati 13.ožujka.2010. godine sa poĆØetkom u 07:00h
-kreƦemo ispred crkve Majke Božje Snježne u Kutini

U znaku SveƦeniĆØke godine koju je Sveti Otac proglasio 19.lipnja proÅ”le godine,geslo ovogodiÅ”njeg, jubilarnog križnog puta je biskupsko geslo VELIKOG hrvatskog sveƦenika bl.Alojzija Stepinca ĆØiju 50.-u obljetnicu prelaska u nebo slavimo:

"U tebe se Gospodine uzdam."
Ps, 31

Å to viÅ”e reƦi!

DOƐITE!! Sa sobom ponesite dobru volju, ustrajnost te dobre nakane!!

*KRIŽNI PUT SE NE ODGAƐA ZBOG LOÅ EG VREMENA!!

Otk 19, 11,14
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
angelous

PostanoPostano: čet 01 tra 2010, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na Uskrsni Ponedjeljak mladež SisaĆØkog dekanata organizira biciklijadu, u spomen na put u Emaus.

Biciklijada poĆØinje u 10 sati ispred bazilike sv. Kvirina SisaĆØkog u Sisku. Cilj je sv. Misa u župi Martinska Ves. Nakon Mise, uslijediti Ʀe blagoslov bicikala, te prigodan program uz tamburaÅ”e Smile

(Eto i ovaj kraj Lijepe nam naÅ”e živi! Otkad je papa Benedikt XVI. ustanovio SisaĆØku biskupiju, mladi kao da su dobili krila u ovome kraju Smile Zahvaljujemo Bogu na tome Very Happy )

Otk 19, 11,14
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.