HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 10:15. Pogledaj neodgovorene postove
Sisačka biskupija
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
angelous

Spol: muško
PostanoPostano: čet 11 sij 2007, 10:40
PostNaslov : Sisačka biskupija
Citiraj i odgovori

možda je negdje bila tema..ili i sad postoji ali ipak... Laughing

Zanima me vaše mišljenje o osivanju sisačke biskupije....u zadnje vrijeme se kod nas puno priča o tome......pa kažu da i papa razmatra to...

ajde...pišite...... Laughing

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 18 sij 2007, 19:35
PostNaslov : Re: Sisačko-Karlovačka Biskupija
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
možda je negdje bila tema..ili i sad postoji ali ipak... Laughing

Zanima me vaše mišljenje o osivanju sisačke biskupije....u zadnje vrijeme se kod nas puno priča o tome......pa kažu da i papa razmatra to...

ajde...pišite...... Laughing

Može tko dat informacije zbog čega se pokrenulo to pitanje osnivanja nove biskupije unutar Zagrebačke nadbiskupije?

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Maki

PostanoPostano: čet 18 sij 2007, 23:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po meni čisto ne potrebno osnivanje. Bilo bi daleko bolje da se Đakovačko srijemska rascjepi na Srijemsku jer po meni je veoma nelogično da biskpija bude na teritoriju dvije države, a ujedno biskupija je i površinski ogromna.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
arkandeo

PostanoPostano: pet 19 sij 2007, 6:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko sam ja čuo Požeška bi se biskupija spojila s Đakovačko srijemskom i time bi ona postala nadbiskupija.
Po toj logici Zagrebačkoj fali jedna biskupija pa bi se sukladno tome osnovala Sisačko karlovačka.
Kakve veze ima to što se Đakovačko srijemska biskupija rasprostire na teritoriju dvije države? Crkvena vlast nema nikakve veze s državnom vlasti.

Tko je kao Bog?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: pet 19 sij 2007, 7:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

arkandeo napisa:
Koliko sam ja čuo Požeška bi se biskupija spojila s Đakovačko srijemskom i time bi ona postala nadbiskupija.
Po toj logici Zagrebačkoj fali jedna biskupija pa bi se sukladno tome osnovala Sisačko karlovačka.
Kakve veze ima to što se Đakovačko srijemska biskupija rasprostire na teritoriju dvije države? Crkvena vlast nema nikakve veze s državnom vlasti.

Čitam i čudim se ovakvim informacijama pa neki ljudi ne znaju ni najosnovnije stvari niti razlikuju termine, biskupija, nadbiskupija, metropolija.
A podjela biskupija ima neke sasvim druge razloge (daleko dublje )

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Zvijezda

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 19 sij 2007, 9:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
Čitam i čudim se ovakvim informacijama pa neki ljudi ne znaju ni najosnovnije stvari niti razlikuju termine, biskupija, nadbiskupija, metropolija.
A podjela biskupija ima neke sasvim druge razloge (daleko dublje )

Pa, dobro, objasni to onda! Arkandeo je napisao da je čuo, a nije rekao da je to tako 100% pa bi bilo dobro onda to objasniti, jer kako piše u prethodnim postovima, ljudi to žele znati i zanima ih, ali nitko nije, koliko sam ja shvatila, to kritizirao, samo žele čuti točne informacije od onih koji znaju.

Mene to isto zanima, pa te molim da napišeš nešto o tome. HVALA!

BTB!

Mi smo želje Boga spuštene do zemlje. (A.B.Šimić)
Živac

PostanoPostano: pet 19 sij 2007, 11:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Maki napisa:
Bilo bi daleko bolje da se Đakovačko srijemska rascjepi na Srijemsku jer po meni je veoma nelogično da biskpija bude na teritoriju dvije države, a ujedno biskupija je i površinski ogromna.

Pa Zagrebačka nadbiskupija je veća.

arkandeo napisa:
Koliko sam ja čuo Požeška bi se biskupija spojila s Đakovačko srijemskom i time bi ona postala nadbiskupija. Po toj logici Zagrebačkoj fali jedna biskupija pa bi se sukladno tome osnovala Sisačko karlovačka.

Što? Zašto bi se spajala? Možda hoćeš reći da bi se Zagrebačka metropolija podijelila na 2 i požeška bi pripala metropoliji sa Đakovaćko-srjemskom nadbiskupijom? Al tada Zagrebačkoj ne bi falila biskupija jer imaš Varaždinsku. Teško mi je vjerovat da bi Požeška biskupija otišla iz Zagrebačke metropolije, a do nedavno je bila dio Zagrebačke nadbiskupije.

Aj, Sneni, ti ovo objasni. Koji su to dublji motivi za podjele biskupija?

Citat:

Ima, jer Crkva nastoji slagati biskupije prema državnim granicama.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: pet 19 sij 2007, 17:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ok hajde pokušat ću malo rastumačiti, što ne znači da je ovo RIJEČ BOŽJA!

1. Svaka biskupija ima svoju povijest, kao i svako pdručje... Tako nekada bijaše Sisačka biskupija, Modruška, Skradinska, Trogirska. Neke od tih biskupija su se ugasile iz razno raznih razloga. nastajale su druge biskupije ili su se spajale sa drugim niskupijama (Makarska sa Splitom pa je splitski nadbiskup i Splitsko makarski nadbiskup.

U borbi za metropoliju između Splita i Zadra nastala je prije 900 godina Hvarska biskupija jer je bio potreban još jedan sufragan (tj. biskup koji potpada pod tog nadbiskupa)

Zadar nije htio kao nadbiskupija postati sufragan splitske metropolije pa su ostali pod samu jurizdikciju sv. Stolice. Što se pokušava sada riješiti.

Tako sam kratko pokazao da su se promjene događale uvijek i događaju se danas.

2. Zagrebačka nadbiskupija je danas prevelika, pastoralni razlozi traže preustrojstvo zagrebačke nadbiskupije. Tu ima mnogo razloga koje treba imati u vidu - od ekonomskog stanja do političkih odnosa, a jasno najviše diktiraju potrebe pastorala.

Koji su razlozi da se do sada nije oživila sisačka biskupija i hoće li se oživjeti ne znam, jer mi nisu poznati razlozi za to.

3. Postoji ideja o osnivanju Đakovačke metropolije i uzdignuću đakovačkog biskupa na titulu nadbiskupa, da bi se to moglo potrebno je da bude nekoliko biskupa sufragana. Da li požeška biskupija ima više veze i pastoralne povezanosti i problematike sličnije Đakovu ili Zagrebu ne znam. Sigurno da je najmanje važno to što je ona bila nekada dio zagrebačke nadbiskupije.

4. Problem Đakovačko - srijemske biskupije. Ta se biskupija sada našla u dvije države, vjerujem da će se osnovati srijemska apostolska administratura dok se konačno ne sredi stanje sa granicama. Budući da i Hrvatska i Srbija žele biti članice ujedinjene Evrope onda je pitanje kako će se urediti granice a prema tome i odnosi unutar đakovačke biskupije (metropolije) Pa i sada Kotorska biskupija spada u splitsku metropoliju iako je Kotorska biskupija u drugoj državi.
Mislim da sam donekle razjasnio stvar.

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
angelous

PostanoPostano: sub 20 sij 2007, 10:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ok...evo da ja napišem...

Sisačka biskupija je postojala i prije, i nije to nešto novo... i čak je sisački biskup postao svecem(sv. Kvirin)....po meni je ponovno osnivanje potrebno...... Wink

1. Zagrebačka biskupija bi se mogla rasteretiti.....neće se morati juriti u Zg.....Zagrebača biskupija je jaako velika pa bi e odvajanjem više pažnje moglo posvetiti manjim sredinama unutar Sisačke biskupije....

2. Sisak i okolica bi mogli malo oživjeti, više događaja bi moglo biti, više života jer bi osnivanje biskupije bilo svjetlo u ovom ružnom sivilu i mrtvilu Siska.... tuzan Rolling Eyes

eto jako sretan

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Živac

PostanoPostano: sub 20 sij 2007, 14:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A šta je s Karlovcem?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 20 sij 2007, 17:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prvi put čujem da se spominje Karlovac u priči o novoj biskupiji. Inače, već je u mojim studentskim danima bilo jasno da je Zagrebačka nadbiskupija prevelika, da nešto treba učiniti, samo što tada nisu bila pogodna vremena.

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Živac

PostanoPostano: sub 20 sij 2007, 23:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

1997. su već odcijepljene dvije biskupije od Zagrebačke nadbiskupije, Požeška i Varaždinska. Prije toga je nadbiskupija bila stvarno velika...

Koliko je meni poznato, Milanska je nabiskupija najveća u svijetu. Je li tako i koliko je velika? Za usporedbu.

angelous

PostanoPostano: ned 21 sij 2007, 11:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hmmm ja sam načuo s bi karlovac trebao isto biti u Sisačkoj biskupiji.....Sisačko- karlovačkoj.....i da bi tamo trebalo biti kao pomoćno sjedište biskupa il tak nešt...ali za to je potrebna nova i brza cesta do karlovca jer je postojeća koma Wink

Otk 19, 11,14
Živac

PostanoPostano: ned 21 sij 2007, 15:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
ali za to je potrebna nova i brza cesta do karlovca jer je postojeća koma Wink

E, baš sam to htio reći, cesta je još neasfaltirana koliko ja znam (je li?). Malo je glupo imati jednu administratovnu jedinicu, makar to bila biskupija, sa dva urbana središta koja su spojena tako lošom cestom. Kad se sve to misli napraviti?

angelous

PostanoPostano: ned 21 sij 2007, 17:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nadamo se u roku 2-3 godine Wink Wink ...do osnivanja biskupije, ne znam jeli asfaltirana...ali svejedno je koma...čak nema ni direktne željezničke linije........... Rolling Eyes Rolling Eyes

Otk 19, 11,14
magivek

PostanoPostano: ned 28 sij 2007, 21:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čitajući ove postove, pomalo se pitam, dali je pročitano ono, što je sneni napisao o tome u svom zadnjem postu...
Dali Karlovcu treba nekakva brza cesta, o tome raspravljaju grad, županija i država i to nema nikakve veze, dali će Karlovac ostati samo grad s više župa ili će biti biskupija... Ni do Gospića nema nekakve autoceste, a ipak je biskupija...
O osnutku, preustroju i ukinuću biskupija odlučuje Sveta stolica na temelju onoga, što procjene biskupi one biskupske konferencije, na čijem području se treba izvršiti preustroj. Razlozi preustroja često su prvenstveno pastoralni i oni, koji su vezani uz funkcioniranje crkvenog života na dotičnom području.
Zato imamo i slučajeve, gdje se crkvene granice ne poklapaju s državnim granicama (đakovačko-srijemska biskupija se proteže na dio prostora u Republici Srbiji).
Sisačka biskupija imala je, koliko znam, čak rang nadbiskupije (ako se ne varam, trenutno je naslovni sisački nadbiskup mons. Nikola Eterović, koji je tajnik svjetske biskupske sinode...).
angelous

PostanoPostano: sub 05 pro 2009, 14:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U radosti prenosim:

http://www.glas-koncila.hr/portal.html?catID=2&conID=14184&act=view

Very Happy

Otk 19, 11,14
ioannes corvus

PostanoPostano: ned 06 pro 2009, 19:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

II. vatikanski koncil u dokumentu Christus Dominus kaže sljedeće: Stoga, s obzirom na granice biskupija, Sveti sabor određuje da se - ako to traži dobro duša - što prije razborito pristupi odgovarajućem preispitivanju. Pritom će se biskupije podijeliti, razdvajati ili spajati, odnosno mijenjat će se njihove granice ili će se za sjedište biskupije odrediti koje prikladnije mjesto. (CD 22).
Dalje govori: Pri preuređenju biskupijskih granica mora se prije svega osigurati organsko jedinstvo svake pojedine biskupije s obzirom na osobe, službe i ustanove, tako da ona bude poput zdravog i za život sposobnog tijela. (CD 23) I želio bih još nadodati citat iz istog dokumenta: Neka se također pripazi, ako bude takav slučaj, na granice državnih okruga kao i na posebne okolnosti osoba i mjesta, koje su primjerice, psihološke, gospodarske, zemljopisne ili povijesne naravi. (CD 23)

Mislim da je potez HBK hvalevrijedan.

Suvremeni čovjek radije sluša svjedoke negoli učitelje ili ako sluša učitelje, sluša ih zato što su svjedoci!
Pavao VI (Evangeli Nuntiandi)
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
angelous

PostanoPostano: sub 23 sij 2010, 15:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

6. veljače, u Sisku- svečano ustoličenje mons. Vlade Košića na mjesto biskupa Sisačke biskupije. Svi pozvani, naravno! jako sretan

Otk 19, 11,14
angelous

PostanoPostano: uto 26 sij 2010, 20:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo i c/p programa proslave Smile

Ponovna uspostava Sisačke biskupije
Katedrala Uzvišenja Svetog Križa Sisak
Trg bana J. Jelačića 1, Sisak

Petak 5. veljače 2010.

19.00 – molitveno bdijenje
– Festival mladih Sisačke biskupije

Subota 6. veljače 2010.

09.00 – Program Dječjih zborova Sisačke biskupije
10.30 – formiranje procesije
11.00 – Euharistijsko slavlje i preuzimanje službe novoimenovanog sisačkog biskupa mons. Vlade Košića
13.00 – agape - druženje uz darovani gulaš, grah, vino i sok za sve hodočasnike
13.30 – svečani ručak u hotelu panonija za goste s pozivnicom
14.00 – Program u organizaciji KUD-ova s područja Sisačke biskupije
19.00 – koncert klasične glazbe u čast Biskupije

a više o samoj biskupiji možete pročitati klikom na link:
http://www.svetikrizsisak.hr/vijesti_opsirnije_kosic_biskup_siska_2009.htm

Otk 19, 11,14
angelous

PostanoPostano: čet 04 vel 2010, 20:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sutra počinjemo program proslave ponovne uspostave Euharistijom, molitvenim bdijenjem i festivalom mladih.
Stoga preporučam u vaše molitve našu biskupiju, da je Duh Sveti vodi; naročito mlade, koji su budućnost ove biskupije. Molite za nas i naše zajedništvo. Very Happy

Otk 19, 11,14
angelous

PostanoPostano: ned 07 vel 2010, 21:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao što ste mogli i vidjeti u izravnom prijenosu, jučer je ustoličen novi nasljednik sv. Kvirina Sisačkog, mons. Vlado Košić. veseo
Da sad tu ne lijepim c/p, sažeti prikazi se nalaze na brojnim vjerskim portalima kao što su ika, križ života, glas koncila...no, nažalošt, na premalo svjetovnih portala.
Sve u svemu, neviđen odaziv vjernika (za grad kao Sisak). Veoma lijepa proslava, kao i festival mladih prije nje. Molimo da lijep bude i život ljudi pod vodstvom biskupa nam Vlade. Very Happy

Otk 19, 11,14
davorseljan

PostanoPostano: uto 09 vel 2010, 16:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sada treba da se još odvoji i Karlovac i Zagorje i nadbiskupija više nebi bila tako velika tj ogromna.
Molimo za nove biskupije koje će rasteretit orgomnu Zagrebačku.
Sisačkoj puno Božjeg Blagoslova.

U radu je spas.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: angelous
angelous

PostanoPostano: pon 22 vel 2010, 15:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

prenosim vijest Smile

http://www.facebook.com/event.php?eid=313300845731&ref=mf

10. Kutinski planinarski križni put

Križni put će se održati 13.ožujka.2010. godine sa početkom u 07:00h
-krećemo ispred crkve Majke Božje Snježne u Kutini

U znaku Svećeničke godine koju je Sveti Otac proglasio 19.lipnja prošle godine,geslo ovogodišnjeg, jubilarnog križnog puta je biskupsko geslo VELIKOG hrvatskog svećenika bl.Alojzija Stepinca čiju 50.-u obljetnicu prelaska u nebo slavimo:

"U tebe se Gospodine uzdam."
Ps, 31

Što više reći!

DOĐITE!! Sa sobom ponesite dobru volju, ustrajnost te dobre nakane!!

*KRIŽNI PUT SE NE ODGAĐA ZBOG LOŠEG VREMENA!!

Otk 19, 11,14
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
angelous

PostanoPostano: čet 01 tra 2010, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na Uskrsni Ponedjeljak mladež Sisačkog dekanata organizira biciklijadu, u spomen na put u Emaus.

Biciklijada počinje u 10 sati ispred bazilike sv. Kvirina Sisačkog u Sisku. Cilj je sv. Misa u župi Martinska Ves. Nakon Mise, uslijediti će blagoslov bicikala, te prigodan program uz tamburaše Smile

(Eto i ovaj kraj Lijepe nam naše živi! Otkad je papa Benedikt XVI. ustanovio Sisačku biskupiju, mladi kao da su dobili krila u ovome kraju Smile Zahvaljujemo Bogu na tome Very Happy )

Otk 19, 11,14
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.