HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 15 pro 2017, 2:29. Pogledaj neodgovorene postove
Božji (duhovni) poziv
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Zvijezda

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 21:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo, pronađoh nešto prigodno o ovoj temi od fra Miroslava Bustruca.
http://www.katolici.org/duhovnost.php?action=c_vidi&id=9042

Mi smo želje Boga spuštene do zemlje. (A.B.Šimić)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
emanuel

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 29 sij 2007, 21:42
PostNaslov : Božji poziv
Citiraj i odgovori

Mislim da smo svi pozvani govoriti i svjedočiti Božju Rijeć.Svjedoćiti vlastitim životom na prvom mjestu jer tako imamo kredibilitet pred onima kojima svjedočimo.Mi smo to sveto svećenstvo, sveti puk kako nas apostol Pavle naziva dok se u svojim poslanicama obraća crkvama.
Bog nas poziva sve na taj put i želi nas koristiti gdje god da jesmo.Njegove zadnje riječi i uputstva bijahu...idite po svem svijetu i navještajte radosnu vijest.To nije hoću-neću, već imperativ.Dakle ako ne svjedočimo...tada griješimo grijehom neposlušnosti.
S druge strane zašto razmišljati o stranim misijama...makar se slažem da ima potreba svugdije...kad imamo potrebite svugdije oko nas.Naš prvi susjed, kolega na radnom mjestu...prijatelj niz škole...puno je onih kojima treba Bog...zato smatram da nismo slučajno postavljeni upravo ovdje gdje jesmo...Bog ima plan za naše živote i živote naših najmilijih...dao nam je u ruke silu neba da s njom dotičemo potrebite i mijenjamo lice naših gradova i cijele nacije.Na nama je ta velika odgovornost prema Bogu da talente i sposobnosti koje nam je dao upotrijebimo za širenje Božjeg kraljevstva...umjesto na vlastitu promociju.
Živimo u posljednjim vremenima pred drugi Isusov dolazak...velike su kušnje...a Bog je rekao da nitko bez posvećenja neće vidjeti Gospoda.
Stoga smom pozvani na svetost.Na ljubav prema bilžnjima, na opraštanje i svrhovit život.
Božji blagoslov svima.

Emanuel

Citat:
Prvenstveno se trebamo upitati da li odgovaramo na prvi i glavni Božji poziv:jesmo li na Njegovom putu ili na putu Twisted Evil Ne vjerujem da postoji neki treći put..

E sad,unutar ovog prvog puta,jasno da trebamo prepoznati kako Gospodina što bolje slijediti, kako bi sebe ostvarili u Crkvi. Jasno da to nije jednostavno i to treba osluškivati kroz duboku i ustrajnu molitvu i onda donijeti konačnu odluku...

jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

PostanoPostano: sri 31 sij 2007, 11:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako se odnositi prema pozivu kojeg osjećamo u sebi?

Svaki čovjek u sebi nosi klicu poziva. Preko poziva mi se ostvarujemo. Zato Bog zove svaku osobu da odgovori na ono poslanje što je za nju najbolje, tj. da odgovori tamo gdje će osjećati mir i blagoslov za svoj život. Tako nalazimo većinu ljudi koja se posvećuje obiteljskom životu, ima i osoba koje se ne žene niti idu u redovnički život, nego se posvećuju služenjem među ljudima živeći u beženstvu. Ali ima i onih koji osjećaju da su pozvani živjeti kao redovnici i redovnice ili kao svećenici.

Kada se govori o pozivu - kako pristupamo tome, što osjećamo?

1) Koji su tzv. prvi znakovi:

Postoje mnogi načini za otkriti da li nas Bog zove. Najčešći znakovi mogu biti:
- želimo ostvariti nešto važno u svome životu za sebe i za druge;
- primjećujemo u svojoj nutrini da Bog od nas traži nešto više;
- osjećamo veliku suosjećajnost kada oko sebe vidimo ljude koji pate i traže pomoć;
- tzv. obični, normalni život koji sada živimo, možda nam se sviđa, no ipak u dubini sebe osjećamo da nešto nedostaje.

2) Treba se biti iskren:
- prema samome sebi i prema Bogu;
Zbog čega?
• Zato jer samo mi, ja trebam(o) odgovoriti Bogu
• Treba se biti iskren zato jer su mnoge mlade osobe koje se boje duhovnoga zvanja, i radije se skrivaju preko tisuću razloga da se ne odazovu;
• Šteta je misliti ili promatrati poziv od Boga kao nešto što ne čini sretnim.

3) Trebamo imati neke kvalitete:

Ako nas dobri Bog zove, darovat će nam sasvim sigurno i sve ono potrebno za postati posvećena osoba. Tu je uvijek važno duhovno vodstvo preko kojega se može pomoći, no s druge strane treba znati da se kvalitete razvijaju s vremenom kako se dublje živi poslanje. Smisao duhovnoga vodstva je pomoći osobi da otkrije što zapravo Bog želi od nje, a ne da se npr. uvjerava osoba da ima zvanje.

4) Sve ovo rečeno vodi do zaključka da je poziv PROCES:

Poziv je dakle proces kao i sve drugo. Kao kada je mladić zaljubljen u neku djevojku, on i djevojka rastu u ljubavi međusobnim upoznavanjem, odricanjem, razumijevanjem itd.

U pozivu je uvijek bitno sjetiti se da se Bog skriva kada zove, jer u nama ostavlja mjesta za slobodan izbor (jer inače to ne bi bio odgovor iz ljubavi). Zato je bitno biti odlučan i s vjerom tražiti Boga kroz molitvu, sakramente, duhovne obnove i duhovno vodstvo.

preuzeto s: www.karmel.hr

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
lujo2

PostanoPostano: ned 04 vel 2007, 16:03
PostNaslov : Narav duhovnog zvanja
Citiraj i odgovori

Svi smo mi dolaskom na ovaj svijet pozvani od Nebeskoga Oca raditi na izgrađivanju
nebeskoga kraljevstva ovdje na zemlji. Svatko na svoj način odgovara Bogu
na taj poziv u svome staležu i prema darovima i sposobnostima koje je
od Boga primio. Međutim, Božji se pogled posebno zaustavlja na ovome ili
onome, na isti način kako se zaustavio na prvim učenicima:

I prolazeći uz Galilejsko more, ugleda Šimuna i Andriju, brata Šimunova, gdje ribare na moru; bijahu ribari. I reče im Isus: "Hajdete za mnom i učinit ću vas ribarima ljudi!" Oni odmah ostaviše mreže i pođoše
za njim.

Pošavši malo naprijed, ugleda Jakova Zebedejeva i njegova brata Ivana:
u lađi su krpali mreže. Odmah pozva i njih. Oni ostave oca Zebedeja u
lađi s nadničarima i otiđu za njim.

(Mk 1, 16-20).

U Isusu Kristu svi vjernici čine sveto i kraljevsko svećeništvo i po njemu
prinose duhovne žrtve Bogu. Dakle, svaki ud ima učešća u poslanju cijelog
Tijela. Sv. Pavao veli da "svi udovi nemaju iste službe" (Rim
12, 4). Sam Gospodin je postavio neke da budu službenici, da u društvu
vjernika posjeduju svetu vlast reda da prikazuju žrtvu i da opraštaju
grijehe te da za ljude javno obavljaju svećeničku službu u Kristovo ime.
Isus je poslao apostole naviještati Radosnu vijest, oni biskupe, a zadatak
njihove službe je u nižem stupnju predan prezbiterima.
sneni
isključen

Spol: muško
PostanoPostano: ned 04 vel 2007, 19:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus pozva ribare, praznih ruku, praznih mrža, razočarana srca... Petar preplašen doživljajem govori: Odlazi od mene Gospodine, jer sam čovjek grješan... Isus se ne obazire na tu ispovjed, ne zanimaju ga grijesi (ta on ih kao Bog pozna) Izaiji čisti usne (i grijehe) Savla ne pita za grijehe...
Isus u susretu s ljudima ne pita što mi daješ, što imaš, što posjeduješ. Nego poziva: izvezi na pučinu...

Naše su ruke prazne, svi znamo što je to poraz, što je to osjećaj bezuspješnosti, svi imamo prazno srce. I nas Isus poziva da isplovimo ( a znaš li što je pučina tvog života)? Jesmo li spremni?

Susret s Isusom rađa povjerenjem: Gospodine na tvoju riječ bacit ću mrežu!
I usprkos svakom iskustvu, usprkos svim znanstvenim istraživanjima mreže su, na zaprepaštenje i divljenje Petra i drugova, pune

Jesmo li spremni baciti mrežu usprkos svim znanstvenim preporukama svih modernih teoretičara.

I ako s povjerenjem u Isusovu riječ, bacimo mreže i one će biti pune:

- kad šutim s nekim tko podnosi patnju
- kad nekom bolesniku donesem dah proljeća
- kad sretnem sakatog, a da se pri tom ne osjećam nelagodno
- kad nekom koji me drži za ruku pokažem dom
- kad onom koji zdvaja poklonim malo pažnje i vremena
- kad s nekim koji je zalutao hodam malo dužom putem
- kad sam radostan s nekim tko se veseli i kad tu radost odsijavamo dalje i tako hvalimo našega Gospodina Isusa Krista.

To je naša pučina, izvezimo na pučinu, s povjerenjem recimo: Na tvoju riječ bacit ću mrežu... i one će biti pune pa ćemo čuti Isusov zov: pođi za mnom!

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
jozo

PostanoPostano: pon 05 vel 2007, 10:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lijepo si to rekao sneni.okruženi smo ribama a to ne vidimo
little_angel

PostanoPostano: pon 05 vel 2007, 22:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, baciti mrežu na Njegovu riječ. Predivno je shvatiti neke stvari koje je Isus činio, shvatiti njihovu dubinu i poruku. Kad sam bila manja, mislila sam kako je jedino značenje tog događaja s mrežama i ribom spoznaja da Isus čini čuda. A samo je čudo kako se ta poruka može prenijeti na svakidašnje situacije u našemu životu. Ljudi će nam reći, nemoj, to ti je nemoguće, zašto uopće probati. Ali negdje duboko u sebi, čut ćemo glas da to možemo učiniti. I u onim najbanalnijim stvarima se može očitovati takva poruka. Bog je tu i zove nas. Proslavimo Ga svojim životom...

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
emanuel

PostanoPostano: uto 06 vel 2007, 6:56
PostNaslov : Re: Božji poziv
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Isus je otkrio svoj životni poziv u ostvarenju Očeva Božjeg Kraljevstva na zemlji. Zapovjedio je da se svatko tko se osjeća pozvan odazove pozivu Oca za svećeničku i redovničku službu. Svakome od nas važno je otkriti svoj životni poziv, da se u njemu ostvarujemo u zajedništvu s Bogom i ljudima.

Kako vi gledate na Božji poziv? Kako ga ostvarujete? Da li mislite da ste ga prepoznali? Kako se taj poziv, a osobito redovnički poziv, uopće prepoznaje? Da li Božji poziv u svećeničku službu svatko doživljava na jednak način?

Spasiteljev poziv

Matej 11,28:

"Dođite k meni svi koji ste umorni i opterećeni, i ja ću vas okrijepiti"

Svi smo mi umorni i opterećeni.Svi imamo svoja bremena.Neki od nas imaju mnoga bremena, drugi malo, ali nitko od nas nije bez njih, bez poteškoća,bez kušnji, bez boli i tuge u srcu.Svi ljudi traže žarko dvije stvari.Traže sigurnost.Traže mir.Svi mi želimo znati da ćemo imati dovoljno hrane, da ćemo imati krov nad glavom, odjeću na sebi, krevet u kojem ćemo spavati.Želimo biti sigurni da ćemo imati dovoljno novaca da platimo dugove, odjeću, hranu, obrazovanje i da brinemo za dom i za svoju djecu.Želimo znati da će nam naše zdravlje dopustiti da radimo i da zarađujemo naš svagdašnji kruh.Želimo sigurnost.Bez nje smo uznemireni.

Želimo mir: mir s Bogom,mir sami sa sobom, mir jedni s drugima.To je osnovna potreba ljudske duše.Ništa ne može zauzeti njeno mjesto.Tu glad za mirom otkrit ćete i na najnevjerojatnijim mjestima u najnevjerojatnijim ljudima.Mir je vapaj ljudskog srca.

Gdje ćemo naći sigurnost?Hoće li ga novac postići?Hoće li ga za nas postići dobar posao, ugodan ili čak luksuzan dom, društveni položaj, političke prednosti, ekonomski ugled?Tijekom prošlih godina, one stvari koje smo držali najstabilnijima, razbile su se pod našim nogama.Institucije,organizacije, prakse, programi, naizgled izgrađeni na sigurnim temeljima, razbili su se pod snažnim napadom svjetskih sila.Novac je propao.Obrazovanje nije bilo ni od kakve koristi. Vlasti se mijenjaju , svi su gramizljivi za plijenom koji uzimaju od već odavno osiromašenog naroda . Ljudi su potišteni, nesigurni glede vlastite budućnosti, uznemireni su i obeshrabreni.

Gdje ćemo naći mir?Hoće li ga i imetak osigurati? Hoće li ga zabava osigurati? Jesu li bogatašu pomogli njegovi milijuni kad su mu oteli sina ili kad mu je žena iznenada otkrila da boluje od snrtonosne bolesti?Kakv mir i kolikog trajanja može nam dati ovaj svijet i sve na njemu?Kada dođe bolest, kad nas snađe žalost, kad trpljenje postane pravilo, kad nam netko od ljubljenih umre, kada dođe naše vlastito vrijeme da odemo, što onda? Hoćemo li skupiti oko sebe ono što nas je zabavljalo, svoj novac, svoje diplome, svoje dionice, svoja jamstva, svoje časti i svoj prihod te u njima naći mir? Dragi moji,ništa od toga.To je već mnogo puta isprobano.Bog je milostiv da vam ovo kažem, a neka i svima nama bude milostiv da ovo primimo. Kada vaše vrijeme dođe da umrete, kada moje vrijeme dođe da umrem , žalit ćemo za svakom m inutom, za svakim novčićem koji smo potrošili na neki drugi način, a ne u službi i u Kristovu zajedništvu.

Bog je zapisao svoj poziv na gotovo svaku stranicu Biblije.Ne postoji priče, ne postoji obećanje, ne postoji nauka, ne postoji prilika, ne postoji proglas koji negdje u sebi ne sadrži ruku i srce Božje koji posežu za nama.Netko je otkrio da je riječ "DOĐITE" spomenuta 642 puta u toj Knjizi.Razmislite o tome dragi moji!Bog je tako zabrinut za našu dobrobit da nas 642 puta poziva da budemo dionici njegove dobrostivosti .

Na križu Golgote Svevišnji je iscrpio sve svoje planove, sve svoje naume, sve svoje programe, svu svoju snagu da nas uvjeri u svoju ljubav, da nas pozove k svojoj milosti, da nam poželi dobrodošlicu k svome milosrđu.Krist je slika čežnjiva srca Božjega.I upravo zbog krvlju poškropljenog križa motramo doći k Bogu.

Ivan 6,37 :

"A tko dođe k meni, sigurno ga neću izbaciti van" odavno
sneni
isključen

PostanoPostano: uto 06 vel 2007, 16:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i ovo spada u poziv (nađoh među materijalima za nedjeljnu propovijed)

blaženstva
blago mladima
koji ne dopuštaju da ih se hrani
paroloma to ćeš ti vidjeti

blago mladima
koji ne vjeruju da najprije trebaju uspjeti
da bi bili ljudi

blago mladima
koji ne vjeruju društvu koje govori
za mlade treba nešto napraviti

blago mladima
koji ne vjeruju u uspješnost

blago mladima
koji riskiraju drugačije misliti

blago mladima
koji pokušavaju
živjeti drugačije

blago mladima
koji spoznaju da su mnoga
priznanja bez ikakve budućnosti
jer se ljudi otpisuju
i odbacuju

blago mladima
koji traže
iznova vjerovati
nadati se
ljubiti
suprotno od ovog svijeta
bez vjere
bez nade
i bez ljubavi
i onih koji ga čine

blago mladima
koji nalaze uskrs
alfons jestl: mein rahmen fällt in die hoffnung

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 08 vel 2007, 18:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus „onih dana iziđe na goru da se pomoli. I provede noć moleći se Bogu. Kad se razdanilo” (Lk 6, 12 – 13a), „pozove koje sam htjede. I dođoše k njemu. I ustanovi Dvanaestoricu da budu s njim, pa da ih šalje propovijedati…” (Mt, 3, 13 – 21)

Poslije dva mjeseca pošalje ih Isus u Savjetovalište za zvanja u Jeruzalem da čuje mišljenje mjerodavnih stručnjaka o pojedinim kandidatima. Evo očitovanja stručnjaka:

Poštovani rabi Isuse!

Zahvaljujemo na povjerenju koje si nam iskazao šaljući nam na promatranje Dvanaestoricu ljudi koje si izabrao za glavna mjesta u svojoj novoj Družbi. Svi su prošli potrebna ispitivanja u trajanju od deset dana. Naši su psiholozi razgovarali sa svakim osobno, a i naši viši savjetnici za pojedine zanate i službe susreli su se sa svima pojedinačno i sa svima zajedno. Svaki pojedini član Tvoje zajednice ima svoju kartoteku koju ćeš pažljivo proučiti. Mi bismo iznijeli neke primjedbe koje su potpisali svi naši psiholozi:

Općenito: Svi se u Savjetovalištu slažu da većina Tvojih izabranika nema ni najosnovnije pretpostavke, ni odgoja, niti su imalo prikladni za vodeću ulogu i pothvate koje im kaniš povjeriti. Ne znaju ništa o zajedništvu, ni o zajedničkoj akciji i odgovornosti. Jako ćeš se razočarati u njima. Mi bismo Ti preporučili da potražiš druge osobe koje će imati više iskustva u vodstvu i više potrebnih sposobnosti.

Pojedinačno: Iznosimo samo sažetke o svakom kandidatu…

Šimun Petar: čuvstveno nestabilan. Reagira bez razmišljanja. Ne obuzdava svoju strastvenost. Nedosljedan. Više puta ne zna što je rekao.

Andrija: njegov brat, nema uopće svojstva vođe. Uvijek će biti na drugom ili posljednjem mjestu. Sklon gnjevu.

Jakov i Ivan: također braća, sinovi Zebedejevi, stavljaju svoje osobne i obiteljske interese iznad šire zajednice. Nagli i nepromišljeni. Opasni po družbu.

Filip: veoma naivan, nesnalažljiv, povodljiv.

Bartolomej ili Natanael: pokazuje veliko nepovjerenje prema ljudima, vjerojatno će ga pokazati i prema novoj zajednici i prema Tebi osobno.

Matej: bivši carinik, čovjek loše prošlosti (bio je na popisu Ureda za suzbijanje organiziranog kriminala).

Toma: nepovjerljiv i sumnjičav. Ruši moral u zajednici. Povlači se iz zajednice kad vidi da nije po njegovu.

Jakov Alfejev i Tadej: povučeni u sebe, skloni depresiji. Bilo ih je teško testirati.

Šimun Revnitelj: skloniji svađi i fizičkim obračunima negoli lijepoj riječi i uvjeravanju. Ne uzima u obzir dijalog i toleranciju, nije uopće za Tvoju organizaciju.

- Jedini kandidat koji očituje veliki duhovni potencijal, silnu intelektualnu sposobnost i moralnu podobnost, koji neobično uspješno komunicira s ljudima, tip poslovnog čovjeka, komunikativan i prodoran, snalažljiv i okretan, vrlo motiviran, ambiciozan i odgovoran, jest Juda Iškariotski. On ti može biti desna ruka. Zamjenik. Dobio je najviše bodova u ispitivanjima. Čovjek koji obećava.

Želimo Ti uspjeh u pronalaženju novih ljudi i u Tvome pothvatu!

„Savjetovalište za zvanja”

preuzeto s palotinci.hr

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
little_angel

PostanoPostano: pet 27 tra 2007, 19:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što je s onim osobama koje osjete Božji poziv, budu npr. redovnice neki niz godina i onda ipak odluče izaći iz samostana? (npr. s. Bernardica Juretić) Naravno, ni to se ne događa tek tako jednostavno.

Mislite li da je redovnički život bio pogreška tih ljudi, ili je baš Bog htio da se daju kroz taj poziv neki niz godina, ali ipak ne i cijeli život? Da li one same taj svoj "bivši" redovnički poziv shvaćaju kao pogrešku? I da li postoji podatak koji govori koliko često se to događa uopće?

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sub 28 tra 2007, 7:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na neka od ovih pitanja ili na većinu nije moguće odgovoriti. U pravilu je redovništvo do groba, ali... Tisuće je razloga zašto netko promijeni odluku. Što Bog o tome misli, donekle može znati osoba sama kroz svoju savjest, mi drugi ne. Što je vrijeme vaganja odluke za ulazak u neki red dulje i zahtjevnije to je odustajanja manje. To se vidi kod klauzurnih redova.

Ljubi i čini što hoćeš
Čokolada
isključen

PostanoPostano: pon 09 srp 2007, 20:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Al ja moram osjetit božji poziv i otić u svećenike ili redovnike?Šta ako ja osjetim poziv kasnije u mladosti,recimo sad kad imam 24-25 godina,u smislu da Bog želi totalno predanje od mene- da budem bez svjetovnih želja,da samo želim Njega,da budem u apsolutnoj čistoći i celibatu a da opet ostanem "samo" vjernik laik.Ha,ljudi?! Rolling Eyes
braslav

PostanoPostano: pon 09 srp 2007, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A da odes u Opus Dei? Tamo vecinu cine laici koji zive u celibatu.
Coje

PostanoPostano: pon 09 srp 2007, 22:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čokolada napisa:
Al ja moram osjetit božji poziv i otić u svećenike ili redovnike?Šta ako ja osjetim poziv kasnije u mladosti,recimo sad kad imam 24-25 godina,u smislu da Bog želi totalno predanje od mene- da budem bez svjetovnih želja,da samo želim Njega,da budem u apsolutnoj čistoći i celibatu a da opet ostanem "samo" vjernik laik.Ha,ljudi?! Rolling Eyes

Bez brige! Kad Bog daje svoj poziv, daje ga na način da bude i ostvariv. Ne poziva On nikoga na nešto što je nemoguće. Ako te poziva na neko laičko redovništvo ili nešto slično - dat će ti i jasne smjernice što to treba biti i što je Njegova volja za tebe. Ne boj se, ako te zove. Cool Cool Cool

Zadnja promjena: Coje; uto 10 srp 2007, 21:04; ukupno mijenjano 1 put.

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: uto 10 srp 2007, 5:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog zove na razne načine i na razne službe, ali ne zove tek tako!

krenuvši od sebe i svog života, iako sam katkad (odn. često Laughing) tužna što sam još sama i razmišljam što mi On time želi reći, upravo u tome nalazim snage. On je prvi u mom srcu! ali, On me stvorio sa željom prema ''drugome''. ne bez razloga. u tom mom čekanju On me uči cijeniti, ne samo Njega, nego i njega (drugoga). u tome ja prepoznajem Njegov poziv za mene.

ne zove nas sve na redovništvo, ne zove nas sve u isto vrijeme života, ne zove nas sve na celibat, ne zove nas sve na dugotrajno čekanje, ne zove nas sve na potpunu čistoću - ali zove nas SVE! svakoga po njegovim/njenim karakteristikama

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Čokolada
isključen

PostanoPostano: uto 10 srp 2007, 18:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zašto malo bolje ne čitate što sam napisao?!rekao sam što ako,nisam rekao da sam osjetio božji poziv
pingi

PostanoPostano: sri 11 srp 2007, 7:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da se Božji poziv ne događa tek tako i preko noći.
osobno smatram (a možda sam u krivu) da se to u čovjeku
mora "kuhati" neko vrijeme...
Srki

PostanoPostano: sri 12 ruj 2007, 11:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina je da taj poziv u čovjeku tinja kroz dulje vrijeme,ne odjednom.
Kao i obraćenje. Svaku veliku stvar u životu ne možeš napraviti u trenu,čim to zamisliš,jer to onda ne završi dobro.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
eufrazije

PostanoPostano: pon 14 sij 2008, 18:17
PostNaslov : Duhovni poziv
Citiraj i odgovori

Volio bi da pod ovom temom iznesete iskustva svoga poziva da odete u sjemenište ili samostan. Uključite se vi bogoslovi, mladi redovnici, redovnice. Opišite svoj put.

Ja osobno osjećam da me Bog zove da krenem putem sjemeništa, no o tome ću nešto kasnije. Htio sam pokrenuti ovu temu kako bi svi zajedno podjelili svoja iskustva i možda potaknuli druge na razmišljanje o duhovnom pozivu.
Čokolada
isključen

PostanoPostano: pon 14 sij 2008, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moje mišljenje je da su puno sretniji ljudi koji odaberu duhovni poziv nego ovi koji se ožene.Toliko sretniji da se to uopće ne da usporedit.
eufrazije

PostanoPostano: pon 14 sij 2008, 22:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dijelimo isto mišljenje iako uvijek ima iznimaka, nismo svi jednaki.
Pa evo krenut ću ja od sebe. Imam 28 godina,iako to nije mali broj godina, ipak sam odlučio krenuti tim putem - želim postati svećenik. Svi u sebi imamo taj poziv koji bi ja okarakterizirao kao poziv služenja narodu Božjemu kjega samo treba otkriti, a najlakše se otkriva sakramentalnim načinom života. Prije svega tu je osobna molitva koja je razgovor s Gospodinom, Euharisija gdje nam se daruje sam Krist u živom obliku, i naposljetku ispovijed - pomirenje s Bogom, obraćenje od starog grešnog čovjeka. Ja sam taj poziv prepoznao prije otprilike 4 godine kada sma bio na tećoj godini fakulteta. Tada sam se našao na raskrsnici. Da li prekinuti fakultet kojeg sam započeo ili odmah sve ostaviti i krenuti u sjemenište. Odlučio sam još malo razmišljati i u toj nezainteresiranosti za fakultet kojega sam pohađao shvatio sam da to zvanje nije za mene. Želim biti svećenik. Naravno, bilo je tu uspona i padova. Ipak sam završio taj studij i kada sma ga završio osjećao sam se jako prazo, sam sam sebi govorio da to zvanje nije za mene. Bog je bio uporan i na kraju sam eto odlučio ove godine upisati bogosloviju. Moji kod kuće još ne znaju (samo nekoliko osoba), ali kada im kažem, mislim da se neće previše iznenaditi. Tražim posao do ljeta u struci (dipl.oec.) iako s druge strane molim Boga da ga ne dobijem jer bi mi se okolnosti mogle promjeniti...bojim se da ne skrenem s puta i da odustanem. Ustrajat ću u molitvi i nadam se da da ću biti upotpunosti ispunjen kada postanem svećenik.

Možda je moje svjedočansvo malo dugo, ali samo sam htio malo potaknuti i vas da se priključite temi i da kažete vaša svejdočansta, kako ste osjetili poziv, kako ga ostvarujete i sl. Very Happy
Luka7

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 8:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, obično niti roditelji koji su vjernici ne reagiraju baš svaki put preveselo, ali sam vidio slučajeva di su na kraju i roditelji koji su ateisti, prihvatili to i podržali odluku. Najgore je kad te uhvati nasred studija, kao što je tebe uhvatilo. Jer niti si na početku pa da možeš lako odustat, a niti si pri kraju pa da možeš reć, ajde još malo pa ću izgurat. Ali upravo je to veliko blago crkve, da ima veliki intelektualni potencijal u svećenicima.
Ponekad baš razmišljam koliko puno molim za neke stvari, a za duhovna zvanja malo. Zbilja nam treba više soli u ovom svijetu!
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 9:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo da se nadovežam na čokoladu: Istina je i vidi se da su ljudi koji se odazovu na duhovni poziv sretni. Njih je nekako lakše zamjetit. Al ja bi rekao da je sretan svatko tko posveti svoj život i zvanje Gospodinu.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Chico

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 11:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čokolada napisa:
Moje mišljenje je da su puno sretniji ljudi koji odaberu duhovni poziv nego ovi koji se ožene.Toliko sretniji da se to uopće ne da usporedit.

ovdje se ne mogu složiti s tobom.nitko ne može reći da oni koju odaberu put obitelji nisu barem jednako sretni ako ne i više od onih koji su odabrali duhovni poziv.
ako su tako sretniji zašto se zato danas sve više i više svako malo čuje da je neki svečenik izašao.hvala Bogu na onima koji uspiju izdržati sve kušnje

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.