HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 12 pro 2017, 0:53. Pogledaj neodgovorene postove
Božji (duhovni) poziv
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
gogo6ak

Spol: muško
PostanoPostano: ned 04 svi 2008, 8:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

..ana.. napisa:
Hm...duhovni poziv, ako je isto što i Božji poziv, a jest.. to može biti i roditeljstvo, tj. brak.

točno tako, zato sam i ja rekao da ima više vrsta Božjeg poziva.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Zvijezda

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 05 svi 2008, 7:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svakako, ali mislim da je i Anđeo mislio baš na poziv u svećeništvo i redovništvo. Mislim da je dobro da postoji tema na kojoj se može govoriti isključivo o tome jer to mnoge ljude zanima, ili zato što i sami još nisu sigurni ili zato što možda o tome ne znaju baš puno pa mogu čuti iskustva iz "prve ruke".

Naravno, da je poziv na obiteljski život isto Božji poziv, i to ne manje vrijedan nego jednako vrijedan i važan, jer da nema obitelji ne bi bilo ni svećenika ni redovnika/redovnica koji se od obitelji "uzimaju" i natrag se daju ljudima (obiteljima) na službu.

I ja sam dio tog puta i mogu reći da uz ruže ima i trnja kao i u svakom životu. Ako se čovjek želi potpuno ugraditi u ono što živi, to uvijek iziskuje velike žrtve, ali i ispunjava dušu!

Bvb! Very Happy

Mi smo želje Boga spuštene do zemlje. (A.B.Šimić)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pročitah na jednom mjestu u novom broju Glasa Koncila:
    Gospodin poziva kroz stoljeća uvijek isto, nije kriza zvanja, nego kriza odaziva.

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
valentina

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 12:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Pročitah na jednom mjestu u novom broju Glasa Koncila:
    Gospodin poziva kroz stoljeća uvijek isto, nije kriza zvanja, nego kriza odaziva.

da slažem se da je kriza odaziva

"O, kada bih od svojega života mogao učiniti nešto priprosto i jednostavno,poput bambusove frulice koju Gospodin ispunjava glazbom!"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Čokolada
isključen

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 15:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da se ukine celibat bilo bi puno više svećenika. Smile
5rich
mod team

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 15:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čokolada napisa:

možda..ali gledaj,svećenikovo radno vrijeme nije od 7-15,nego od 0-24, i razmislil,bi li taj svećenik imao vremena za odgoj,za svoju ženu,brak,djecu,i onda onaj koji bi trebao u tome biti primjer, on ne bi bio primjer...i sve bi bilo na ženi, a bit braka je ravnopravnost....

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
MatejD

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 15:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čokolada napisa:

Nažalost (ili na sreću?) ne bih se složio s tobom.

Celibat ne postoji niti u Pravoslavnoj niti u Protestantskoj Crkvi, a unatoč tomu one bilježe pad broja svećenika.
Celibat je potpuno opravdan i o njegovim koristima bih ti mogao pisati jako puno, ali ću radije citirati svetog Pavla...

32A rado bih da budete bezbrižni. Neoženjen se brine za Gospodnje, kako da ugodi Gospodinu. 33A oženjen se brine za svjetovno, kako da ugodi ženi, 34pa je razdijeljen. I žena neudana i djevica brine se za Gospodnje, da bude sveta i tijelom i duhom; a udana se brine za svjetovno, kako da ugodi mužu. 1 Kor 7, 32-34

Vječna je ljubav Njegova!
Čokolada
isključen

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 17:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Niko ne bi htio bez cure biti.Danas su cure puno ljepše nego što su prije bile.+izazovnije se odjevaju, više paze o svom izgledu, kreme i šminka su otišle na viši nivo.Meni je pričala mati da je bilo jako jako malo lijepih žena kad je ona bila mlada, većina ih je izgledala ko baldrick a da je sad skoro svaka ženska lipa.I ona ne more virovat kako se to desilo. Laughing Sve to utječe, znate, na manjak svećenika.
emma

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 19:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljepota je relativna stvar i nije produkt samo vanjskog izgleda, kako god to zvučalo kao klišej. Ne vjerujem da su cure bile ljepše tada, ili su to sada.Mijenjaju se samo kriteriji ljepote, pa bi onim dečkima iz prošlosti današnje cure možda bile neprivlačne sa svim svojim mazarijama (koje i ja koristim, btw). A ako stvarno ljepota- nešto relativno, prolazno i promjenjivo, utječe na postojanost nečijeg poziva- svećeničkog, redovničkog ili bračnog, na ljubav ili "ljubav" .... To je onda veliki bed...

"Bog je tako velik da mu se isplati darovati čitav jedan život." Sv. Terezija Avilska
Čokolada
isključen

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 20:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dok si mlad ne smiš razmišljat da je ljepota prolazna.Sve u svoje vrijeme. Smile
valentina

PostanoPostano: pet 23 svi 2008, 20:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Onda se On zagleda u mene, a podne Njegovih očiju obasja me i reče: Ja u tebi volim tebe...drugi vide u tebi ljepotu koja će uminuti prije nego tvoje godine. No Ja u tebi vidim ljepotu koje neće uminuti. Ja jedino volim ono nevidljivo u tebi." H. Džubran

Nije svatko pozvan služiti Bogu, samo se sposobni odluče posvetiti Gospodinu. Celibat će uvijek biti i mislim da se nebi smijeo ukinuti. Ipak je to na neki način život svetosti.

"O, kada bih od svojega života mogao učiniti nešto priprosto i jednostavno,poput bambusove frulice koju Gospodin ispunjava glazbom!"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
MatejD

PostanoPostano: sub 24 svi 2008, 6:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

valentina napisa:
"Onda se On zagleda u mene, a podne Njegovih očiju obasja me i reče: Ja u tebi volim tebe...drugi vide u tebi ljepotu koja će uminuti prije nego tvoje godine. No Ja u tebi vidim ljepotu koje neće uminuti. Ja jedino volim ono nevidljivo u tebi." H. Džubran

Nije svatko pozvan služiti Bogu, samo se sposobni odluče posvetiti Gospodinu. Celibat će uvijek biti i mislim da se nebi smijeo ukinuti. Ipak je to na neki način život svetosti.

thank you Cool

Vječna je ljubav Njegova!
Anđeo

PostanoPostano: ned 25 svi 2008, 18:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zašto sam se ja odlučio za redovnički život? Ne zato što ne mogu ili ne želim imati curu. Božji poziv i ovaj način života je nešto što te ispunja mnogo više od hodanja s curom, od braka, na kariju krajeva i od seksa za kojim toliki mladi čeznu (kao da je to nešto što je najvažnije u životu)... Nije istina da bi bilo više svećenika kad bi se ukinuo celibat, slažem se s MatejD. Svaki muškarac koji se odluči, SVJESNO, za redovnički ili svečenički poziv svojevoljno se "odriče" (ne znam koju bih riječ upotrijebio, nadam se da ovo ne zvuči grubo!) žene, djece, braka, da bi se potpuno mogao posvetiti onomu na što je pozvan. Nitko te ne može natjerati u samostan! Kao što te nitko ne može natjerati na brak!

Da nema Boga, ne bi bilo ni ateista.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Fleki

PostanoPostano: pet 30 svi 2008, 9:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Anđeo napisa:
Božji poziv i ovaj način života je nešto što te ispunja mnogo više od hodanja s curom, od braka, na kariju krajeva i od seksa za kojim toliki mladi čeznu (kao da je to nešto što je najvažnije u životu)...

I brak je Božji poziv jednako vrijedan i uzvišen i sve one koji su pozvani na njega moze ispuniti u najvisoj mjeri. Nema razlike u važnosti ili vrijednosti pojedinog poziva, razlike moze biti samo u nasoj spremnosti i ustrajnosti da se darujemo do kraja.

Ako danas prelomim granu, ne dopusti da uvene drvo...
Anđeo

PostanoPostano: pet 06 lip 2008, 18:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fleki napisa:
Anđeo napisa:
Božji poziv i ovaj način života je nešto što te ispunja mnogo više od hodanja s curom, od braka, na kraju krajeva i od seksa za kojim toliki mladi čeznu (kao da je to nešto što je najvažnije u životu)...

I brak je Božji poziv jednako vrijedan i uzvišen i sve one koji su pozvani na njega moze ispuniti u najvisoj mjeri. Nema razlike u važnosti ili vrijednosti pojedinog poziva, razlike moze biti samo u nasoj spremnosti i ustrajnosti da se darujemo do kraja.

Slažem se s tobom, ne omalovažam ja poziv na brak, pa i ja sam došao na svijet iz ljubavi dvoje ljudi koji su u braku. Ja sam napisao zašto sam ja izabrao taj put, a ti biraj koji hoćeš i ne izvlači riječi iz konteksta, molim te!
thank you

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
clarisse

PostanoPostano: sub 07 lip 2008, 23:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Često razmišljam o ovoj temi. Kažu mi neki da ima mladića koji su pozvani na svećenstvo ali ne i u celibat... Mislim si ja i slažem se s Anđelom nitko te ne može ili te ne bi smio, natjerati u samostan. Ako već i uđeš vjerujem da kroz određeno vrijeme vidiš možeš li biti čitav život u celibatu. Nitko se ne zaređuje za svećenika preko noći. Ako netko uistinu nema tu milost da živi celibat u svom životu, a privlači ga svećenički poziv ..pruža mu se lijepa mogučnost da postane ĐAKON!!

Valjalo bi razmisiti i o ovoj opciji, jer ju smatram bogatstvom naše Crkve. I cvijetom nade u ovom vremenu smanjenja odaziva... thank you

Išli su, išli plačući noseći sjeme sjetveno: vraćat će se s pjesmom noseći snoplje svoje. (Ps 126)
Bepo

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 6:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ponekad se upitam da li sam ja imao poziv, a nisma se odazvao, osijećam neku veliku želju za bilo kakvim oblikom POSVEĆENOG života, a u braku sam.

Što sam duže razmišljao sve mi se više činilo da ako je Bog htio mene pozvati u službu da bi pronašao načina da u tome i uspije. Shvatio sam, kako kaže sv. Pavao u poslanici, mnogo je darova u zajednici i prorokovanja i služenja i svega kako on nabraja.

Htio sam spomenuti dvije stvari:
1.) Nije lako u braku jer si rastrgan između osobnih želja, želja supruge i želja djece. Ponekad se osijećam da ne mogu ispuniti svačije želje i da vrlo često uglavnom pokrijem svoje potrebe, ali se neumorno trudim da moj brak bude svet, da moja djeca budu dobro odgojena i da nas, ako je to ikako moguče drugi primjete kao drugačije - odnosno one koji pripadaju Bogu. I u ovome se vrši apostolski poziv - idite po svem svijetu i propovijedajte evanđelje. Danas je potrebno propovijedati ne po svem svijetu nego nažalost u svom najužem krugu, jer su sve vrijednosti izokrenute i nitko više ne vjeruje u ništa pozitivno. Stoga, smatram da je služenje Bogu i u braku težak teret ali slatka naplata.

2.) Nedavno je naš svećenik otputova na duhovne vježbe, a zamijenio ga je njegov kolega. Po prvi put u životu, ovo je sramotno što sada kažem, sam iskreno molio za nova duhovna zvanja i za snagu i vjeru svećenika, a osobito onih koji nisu baš najsvjetliji primjer. Moj svećenik je svećenik u svakom pogledu, ponekad svi u župi mislimo da nigdje na svijetu ne postoji takav čovjek, ali kada ga nema i kada dođe netko drugi upoznaš onu, danas žalosnu stranu, nedostatka pravih primjera. Zato molim Boga da stalno poziva nove ljude pa ako želi da i moja djeca krenu za njim.

Iskusio sam da ništa u životu ne pruža toliko zadovoljstvo kao onda kada shvatiš da si uspio stupiti s Bogom u kontakt i kada primjećuješ da hodate zajedno i to onim putem koji ti je on namjenio.
eufrazije

PostanoPostano: pon 30 lip 2008, 21:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako se bliže rokovi za prijavu u bogoslovije diljem Hrvatske zanima me kakav je odaziv? Jel se odvažio tko i rekao EVO ME GOSPODINE? Ja sam osobno nakon nekoliko godina razmišljanja odgovorio EVO ME.... Uskoro me čeka prijemni ispit....

Molimo za duhovna zvanja molitva

Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, i iz sve duše svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje.....
Anđeo

PostanoPostano: sri 02 srp 2008, 7:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čestitam, brate!

davorseljan

PostanoPostano: sri 02 srp 2008, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čestitam.

U radu je spas.
davorseljan

PostanoPostano: sri 02 srp 2008, 12:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mnogo mojih prijatelja i prijateljica je ili se sprema otič u redovničke zajednice ili je več otišli.
Mnogi koji se danas odlučuju na redovnički život, samo to nije dovoljno, ali i ovo je nešto.
Mnogi se za redovnički život odlučuju kada ne vide izlaza iz trenutne sitvacije ili im se otvore oći kada več zađu u godine.
Mislim da bi svatko od nas trebao svaki dan trebao molit za duhovna zvanja.

U radu je spas.
Ficko

PostanoPostano: sri 02 srp 2008, 19:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan napisa:

Mislim da bi svatko od nas trebao svaki dan trebao molit za duhovna zvanja.

Ne mogu se više s tobom složiti!
Citat:
Žetva je velika, a radnika malo, zato molite gospodara žetve da pošalje radnike u žetvu svoju
Biblija!

Sve je ispraznost, samo ispraznost, živite u dobroti i jednostavnosti, budite dobri ako možete,jer sve drugo je ispraznost!
zadranin

PostanoPostano: pon 07 srp 2008, 7:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo i meni novi sam i pozdravljam sve
celibat je velika stvar u Crkvi i ja mislim da je jako bitan ili dobar ali u isto vrijeme je i karizma odnono dar koji često puta ne ide uz poziv,tako mi se čini....duhovni poziv dolazi od Boga a celibat nije božankog prava,uostalom mislim da je donekle i udaljio i podjelio Crkvu a razlog je sto se ljudima nije govorilo o njemu na adkvatan način....nego samim životom u celibatu svećenika se stavlja n višu skalu pa onda je javna osoba i mora usklađivati svoj život sa onim što naviješta i na kraju krajeva to ispada ogromna rastrganost...i onda kad nesto zgrijesi jer e samo čovjek onda udri drvlje i kamenje po njemu, a tko će mu stat u obranu tada samo se loptica prebacuje...pa ovo pa ono....
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Fleki
Mara

PostanoPostano: pon 07 srp 2008, 9:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zadranin napisa:
evo i meni novi sam i pozdravljam sve
celibat je velika stvar u Crkvi i ja mislim da je jako bitan ili dobar ali u isto vrijeme je i karizma odnono dar koji često puta ne ide uz poziv,tako mi se čini....duhovni poziv dolazi od Boga a celibat nije božankog prava,uostalom mislim da je donekle i udaljio i podjelio Crkvu a razlog je sto se ljudima nije govorilo o njemu na adkvatan način....nego samim životom u celibatu svećenika se stavlja n višu skalu pa onda je javna osoba i mora usklađivati svoj život sa onim što naviješta i na kraju krajeva to ispada ogromna rastrganost...i onda kad nesto zgrijesi jer e samo čovjek onda udri drvlje i kamenje po njemu, a tko će mu stat u obranu tada samo se loptica prebacuje...pa ovo pa ono....

Zašto bi celibat bio neka viša razina od vjernog bračnog života?

Ljubi i čini što hoćeš
zadranin

PostanoPostano: pon 07 srp 2008, 12:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma krio si shvatila nije on na visoj razini nego je on nesto sto nije naravno ako je Bog stvorio obitelj kao naravnu ustanovu....u tom kontekstu...znaci celibat u kršćanskom poimanju je ipak malo više htjela priznat ili ne.....
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.