HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 21 ruj 2017, 17:30. Pogledaj neodgovorene postove
Božji (duhovni) poziv
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
eufrazije

Spol: muško
PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 12:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako netko ima poziv da postane svećenik, redovnik ili redovnica, isto tako netko ima poziv da se postane otac, majka, poziv da se osnuje obitelj. Uvijek će biti onih koji će biti nesretni i sa duhovnim pozivom i onih koji su odabrali bilo koji drugi poziv pa tako i da osnuju obitelj kao otac ili majka (muž i žena). To sve zavisi od osobe koja u sebi izgrađuje taj poziv.

Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, i iz sve duše svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje.....
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Bilićeva

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 16:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja osobno ne mogu reći da je sretniji onaj tko osjeti duhovni poziv... Ipak poziv je poziv, netko je pozvan da bude redovnik ili redovnica, a netko je pozvan za obitelj...
Ipak je to Božja volja i Bog nam daje na izbor odluku... razmislja Na nama je da se odlučimo hoćemo li prihvatiti poziv ili ne... I od samog izbora ovisi sreća u životu.... Wink

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjećaje redovito upravljaj Bogu, pa će se tvoj duh božanski ražariti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
ja

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 17:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bilićeva napisa:
Ja osobno ne mogu reći da je sretniji onaj tko osjeti duhovni poziv... Ipak poziv je poziv, netko je pozvan da bude redovnik ili redovnica, a netko je pozvan za obitelj...
Ipak je to Božja volja i Bog nam daje na izbor odluku... razmislja Na nama je da se odlučimo hoćemo li prihvatiti poziv ili ne... I od samog izbora ovisi sreća u životu.... Wink

Slažem se da je netko pozvan za redovništvo/svećeništvo, netko za obitelj... Ovo ostalo baš i nisam uspjela shvatiti... Embarassed Kažeš da je to Božja volja i da imamo izbor... Po tom pitanju, kosi li se naša želja s Božjom voljom (ili obrnuto), tj. hoće li nas Bog pozvati na nešto što mi sami ne bismo htjeli (ili zar nije ujedno i naša želja da postanemo ono na što nas Bog zove)? Po ovom pitanju, Bog ne radi protiv ili mimo potreba i želja čovjeka i sretan onaj čovjek koji se nađe i ostvari ono što ga ispunjava.

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Čokolada
isključen

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 18:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne postoji poziv.bog nikoga ne tjera da bude redovnik niti da se oženi.ništa se u životu ne mora.Čovjek sam svjesno,slobodno odabire što će i kako će.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
eufrazije

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 18:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog je čovjeku dao slobodu i kako je čovjek shvatio da ima previše slobode, počeo je griješiti....no da ne skrećem sa teme....svatko sam po svom nadahnuću izabire svoj poziv. Wink

Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, i iz sve duše svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje.....
ja

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 20:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

eufrazije napisa:
Bog je čovjeku dao slobodu i kako je čovjek shvatio da ima previše slobode, počeo je griješiti....no da ne skrećem sa teme....svatko sam po svom nadahnuću izabire svoj poziv. Wink

Ja sam osobno u svom prethodnom postu govorila o slobodi izbora između bračnog i svećeničkog života, ništa šire od toga... Wink

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Luka7

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 20:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja isto mislim da je odluka samo na nama, ali da isto tako Bog neke na poseban način poziva. Isto tako vjerujem da Bog uvijek poziva tako da bude dosta, a pošto danas imamo manjak duhovnih zvanja, onda to jedino mogu protumačit činjenicom da puno ljudi ne čuje.
eufrazije

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 20:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa možda i ne čuju, ali ja mislim da je veći problem hrabrost. Treba biti hrabar i odvažan ostaviti se grešnih navezanosti ( ne kažem da svećenici nisu grešnici, svi smo) na ovaj svijet i krenuti na taj put svetosti....krenuti samo za Njega. molitva

ivoo

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja napisa:
Bilićeva napisa:

Slažem se da je netko pozvan za redovništvo/svećeništvo, netko za obitelj... Ovo ostalo baš i nisam uspjela shvatiti... Embarassed Kažeš da je to Božja volja i da imamo izbor... Po tom pitanju, kosi li se naša želja s Božjom voljom (ili obrnuto), tj. hoće li nas Bog pozvati na nešto što mi sami ne bismo htjeli (ili zar nije ujedno i naša želja da postanemo ono na što nas Bog zove)? Po ovom pitanju, Bog ne radi protiv ili mimo potreba i želja čovjeka i sretan onaj čovjek koji se nađe i ostvari ono što ga ispunjava.

hej pokušat ću ja odgovoriti
Nerijetko se naša želja kosi s Božjom voljom. Al u biti mi smo sretni tek onda kad se povinemo Božjoj volji, jer Bog zna što je najbolje za nas, za svakoga pojedinačno Ona recenica da od samog izbora ovisi sreća u životu je u skladu s tvojom sretan onaj čovjek koji se nađe i ostvari ono što ga ispunjava jer mi kad imamo izbor možemo i pogriješiti nije uvijek sve što izaberemo super, zato je dobro moliti da otkrijemo što je naš poziv da prihvatimo volju Božju, kao je i Isus molio neka bude volja Tvoja.
penzić

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 22:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čokolada napisa:
Moje mišljenje je da su puno sretniji ljudi koji odaberu duhovni poziv nego ovi koji se ožene.Toliko sretniji da se to uopće ne da usporedit.

mnogi su odgovorili na ovak čokoladin citat, ja bih samo dodao jedno osobno iskustvo:
ja sam sretno oženjeni čovjek malo više od godinu dana. u prvim mjesecima braka super smo se osjećali, ili smo se samo pretvarali da smo sretni. no vremenom je sve to malo plasnulo, sreća se pretvorila u nekakvu strepnju pitali smo se moja žena i ja kaj se to dešava, i ubrzo smo našli odgovor. ona i ja smo naš brak stavili na prvo mjesti, i sve stvari u životu podredili želji da nam u braku bude dobro. sad znamo da je to bilo krivo. shavtili smo da bez obzira kaj smo u braku Bog nam mora biti na prvom mjestu i da zbog braka ni žena ni ja ne smijemo izgubiti svaki svoj, osobni odnos s Bogom. kad smo to shvatili i kad smo počeli Boga stavaljati na prvo mjesto(s neumitnim padovima), počeli smo osjećati onu pravu sreću u braku. sad znam da brak čovjeku nije cilj sam po sebi, nego samo jedan od načina da uz pomoć svoje obitelje i zajedno s njom stekne ulaznicu za nebo.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 22:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U braku postoji samo vas dvoje. Bog i vas dvoje koji ste jedno! Wink Samo tako stvari stoje na svom mjestu

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
ja

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 9:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:

Nerijetko se naša želja kosi s Božjom voljom. Al u biti mi smo sretni tek onda kad se povinemo Božjoj volji, jer Bog zna što je najbolje za nas, za svakoga pojedinačno Ona recenica da od samog izbora ovisi sreća u životu je u skladu s tvojom sretan onaj čovjek koji se nađe i ostvari ono što ga ispunjava jer mi kad imamo izbor možemo i pogriješiti nije uvijek sve što izaberemo super, zato je dobro moliti da otkrijemo što je naš poziv da prihvatimo volju Božju, kao je i Isus molio neka bude volja Tvoja.

Rekla sam već da ovdje govorim o slobodnom izboru između duhovnog poziva i obiteljskog života, a ne ništa šire od toga. Molim da ne izvlačite moje riječi iz konteksta. U ovom kontekstu, nisu mi jasne tvoje riječi kad kažeš da se nerijetko naša želja kosi s Božjom voljom. Naime, koliko ja znam, većina onih koji su prihvatili duhovni poziv (zaredili se), ostali su u samostanu. I obrnuto. Većina onih koji su u braku, ne ostavljaju obitelj da bi otišla u samostan... Wink

eufrazije

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 10:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jadna ja svi te napadaju....nedaj se.... Wink

Bilićeva

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 12:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e ovako, da objasnim.... Nekad bi mi možda htjeli jedno, a Bog misli da je za nas drugo dobro.... Ali On će nam pokazati, vjerojatno, na neki način što je dobro a što ne....u ovom slućaju riječ je o pozivu... Već će on naći nekog posrednika da nam pomogne spoznati što Bog od mene želi... Definitivno, Božja volja i prihvaćanje poziva,kakav on bio, će nas učiniti sretnima!!!! Smile Smile

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjećaje redovito upravljaj Bogu, pa će se tvoj duh božanski ražariti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
eufrazije

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bilićeva napisa:
e ovako, da objasnim.... Nekad bi mi možda htjeli jedno, a Bog misli da je za nas drugo dobro.... Ali On će nam pokazati, vjerojatno, na neki način što je dobro a što ne....u ovom slućaju riječ je o pozivu... Već će on naći nekog posrednika da nam pomogne spoznati što Bog od mene želi... Definitivno, Božja volja i prihvaćanje poziva,kakav on bio, će nas učiniti sretnima!!!! Smile Smile

Ej Bilićeva...tu si sigurno u pravu....Bog će nam sigurno pokazati koji je naš put pljesak Ja osobno osjećam duhovni poziv i osjećam se jako sretan, neću reći privilegiran Cool

ivoo

PostanoPostano: sri 16 sij 2008, 15:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja napisa:
ivoo napisa:

Rekla sam već da ovdje govorim o slobodnom izboru između duhovnog poziva i obiteljskog života, a ne ništa šire od toga. Molim da ne izvlačite moje riječi iz konteksta. U ovom kontekstu, nisu mi jasne tvoje riječi kad kažeš da se nerijetko naša želja kosi s Božjom voljom. Naime, koliko ja znam, većina onih koji su prihvatili duhovni poziv (zaredili se), ostali su u samostanu. I obrnuto. Većina onih koji su u braku, ne ostavljaju obitelj da bi otišla u samostan... Wink

Ma eufrazije ne napada nitko JA
Mislim da je Bilićeva lijepo objasnila a i ti si se s njom složio, a što se mene tiče jedna od mojih mana je da nekad znam početi malo previše filozofirati pa me se ne razumije, vjerojatno nisam dobro objasnio pa me JA nije razumjela. Dakle moj je stav da nije izbor između duhovnog poziva i obiteljskog poziva već između dobra ( BOG) i zla (odbijanje volje Božje)
Moja tvrdnja da se nerijetko naša želja kosi s Božjom voljom proizlazi iz toga što u mnogim situacijama u životu izabiremo nešto drugo osim Boga, osim dobra. Nije Božja želja da ima toliko ratova, ubijanja nevinih, nepravdi i svega zloga u svijetu, to je sve posljedica naših izbora, Bog je toliko dobar da poštuje našu slobodnu volju pa čak i onda ako to ide nama na štetu. On ne želi ničim našu slobodnu volju ugroziti. On nas stalno zove i poziva k sebi, postoji stotinu načina koje on izabire, jedan je i preko posrednika koji toga možda nekada i nisu svjesni ali pristaju biti oruđe Božje, čudni su putovi Gospodnji, On za svakoga pojedinca ima plan, svatko ima nešto što samo on može učiniti na ovom svijetu i Bog ga je za to stvorio. Svaki čovjek je jedinstven i poseban. Tako i Sveti Pavao piše da nije svakome dano sve, nekome jedno nekome drugo zato bih ponovio ono što je Bilićeva na kraju napisala Definitivno, Božja volja i prihvaćanje poziva,kakav on bio, će nas učiniti sretnima!!!! Mislim da je penzić napisao jedan vrlo lijep post koji to potvrđuje, a s druge starne da ima puno nesretnih brakova to vam ne trebam pričati. Bit je uvijek prihvaćanje Božje volje, možda je nekad teže obiteljski poziv, al opet ako su dvoje jedno kako kaže Franjo onda bi sve bilo lakše. Zato ne valja donositi nagle odluke nego moliti, moliti i moliti i Bog će nas pripremiti za naš poziv ma kakav bio. I onda će mo biti najsretniji.
merkat

PostanoPostano: čet 17 sij 2008, 13:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Božji poziv vidim smatramo redovničkim ili svećeničkim.
Nekako ispada vrijedniji od obiteljskog ili laičkog u celibatu ( svjetovni instituti ).
Možda je bolji izraz "duhovni poziv "
Smatram da je brak često teži, pogotovo ženama.
Vjerujem i da treba u svakome slučaju tražiti Božju volju.
Kažu ljudi koji su izabrali duhovni poziv da nikada nisu bili sigurni 100% nego su se prepustili vjeri i Bogu. Neki su i mijenjali redove.
Mnogi su pak kroz duhovne vježbe ( Ignacijevske su poznate po tome ) spoznali Božju volju, eto bl. Ivan Merz je shvatio kroz njih da Bog ne želi od njega da bude svećenik nego posvećeni laik.
Znam ljude koji su kroz te iste vježbe došli do duhovnog poziva.
Također je za to potreban i stalni duhovnik koga treba slušati.

Čovjek se može ostvariti i naći mir tek kada spozna Božju volju koja dakako nije takva da Bog pošalje mail gdje opiše gdje nas želi nego i uz vjeru i tamo gdje osjetimo mir ( tako vele oni koji su krenuli u duhovni put ).
I jako je lijepo ako netko postane časna sestra, brat, đakon, posvećeni laik ili svećenik a isto je lijepo ako se ostvari u braku.

Jedan čovjek je prije više od 30 godina želio biti svećenik ali se ipak oženio.
Danas su njegovo dvoje djece redovnica i redovnik ! Very Happy

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
eufrazije

PostanoPostano: čet 17 sij 2008, 14:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:

Možda je bolji izraz "duhovni poziv "

Ja sam stavio takav naslov za temu (Duhovni poziv), ali mi je admin obrisao i svrstao sve skupa u ovu temu ''Božji poziv''....al neka, valjda on/ona zna šta nadi. Wink

Ma osoba zna koji poziv ''čuje''.....to se lako prepozna iako mogu biti nekakve sumnje, ali se i te sumnje s vremenom isklistaliziraju.

Ficko

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 12:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Cijeli naš život treba biti odaziv na Božji poziv!!!

''Mnogo je zvanih,malo odazvanih'' (ne znam tko je to rekao, ali je izrekao!!!)

A kada se odazoveš i Bog te počne obdarivati darovima svakovrsinm da ih djeliš drugima, onda se osječaš ovako woohoo juhuu jupi eeehaa palac gore navijacica thank you

Sve je ispraznost, samo ispraznost, živite u dobroti i jednostavnosti, budite dobri ako možete,jer sve drugo je ispraznost!
Anđeo

PostanoPostano: pon 21 sij 2008, 15:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Teško je to otkriti. potrebno je dosta moliti i razgovarati s nekim tko je ostvario duhovni poziv. meni je pomogla jedna sestrica kojoj sam neizmjerno zahvalan. da nije bilo nje, vjerojatno bih odbacio Božji poziv, kao i prije. ali eto me, tu sam...

NE BOJ SE!!!

Da nema Boga, ne bi bilo ni ateista.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
valentina

PostanoPostano: sri 30 tra 2008, 11:06
PostNaslov : Duhovni poziv
Citiraj i odgovori

U subotu 10.5.2008. biti će duhovna obnova u Podsusedu, s početkom u 9.30h. Duhovna obnova namjenjena je osobam koje razmišljaju o duhovnom pozivu. Prijaviti se možete na mail mirjanajuranovic@gmail.com ili na stranici www.klanjateljice.hr.

Što mislite o duhvnom pozivu? Dali razmišljate o njemu?

"O, kada bih od svojega života mogao učiniti nešto priprosto i jednostavno,poput bambusove frulice koju Gospodin ispunjava glazbom!"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
Anđeo

PostanoPostano: čet 01 svi 2008, 18:28
PostNaslov : Re: Duhovni poziv
Citiraj i odgovori

valentina napisa:

Što mislite o duhvnom pozivu? Dali razmišljate o njemu?

Ja sam razmislio! A TI???

Da nema Boga, ne bi bilo ni ateista.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
clarisse

PostanoPostano: pet 02 svi 2008, 22:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

razmišljam o tome, ali nije samo to dovoljno..

Išli su, išli plačući noseći sjeme sjetveno: vraćat će se s pjesmom noseći snoplje svoje. (Ps 126)
gogo6ak

PostanoPostano: sub 03 svi 2008, 16:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima više vrsta Božjeg poziva, i svaki od njih ima puno prednosti. Zanimljivo je to što ni jedan nema nedostatke.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
..ana..

PostanoPostano: sub 03 svi 2008, 18:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm...duhovni poziv, ako je isto što i Božji poziv, a jest.. to može biti i roditeljstvo, tj. brak.

I am too blessed to be stressed.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.