HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 25 ruj 2017, 6:20. Pogledaj neodgovorene postove
IMAŠ PITANJE? Napiši ga!
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: uto 06 vel 2007, 22:54
PostNaslov : IMAŠ PITANJE? Napiši ga!
Citiraj i odgovori

Dragi forumaši!

Muči vas neko pitanje, situacija, dilema?
Nešto vezano uz Nauk Crkve, život u zajednici, vaš duhovni život?
razmislja

Naš svećenik Silvio odgovarat će na sva vaša pitanja, razjasniti nedoumice,
savjetovati vas i uputiti, jednostavno - biti vam od pomoći!

Napišite ovdje vaše pitanje (ili ako želite anonimnost, pošaljite privatnu poruku svećeniku),
a odgovore očekujte na temi "ODGOVORI na vaša pitanja".

Ukoliko niste zadovoljni odgovorom ili bi željeli detaljnije i jasnije objašnjenje,
zatražite ga preko privatnih poruka, ili napišite ovdje Smile

Radi lakšeg snalaženja, napravljen je POPIS postavljenih pitanja po određenim tematikama pa progledajte Wink

× × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × ×
Na ovoj temi stoje isključivo pitanja na koja odgovara prije navedeni (Silvio).
Ako netko od forumaša može pomoći u odgovoru, neka svoj odgovor proslijedi (privatnom porukom)
teologu koji će razmotriti ispravnost poslanoga i u skladu s time iskoristiti u svom izlaganju.
× × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × × ×

Nakon što se odgovori na postavljeno pitanje, to pitanje se briše s ove teme,
tj. ovdje stoje samo pitanja na koja još uvijek nije odgovoreno.

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: vjernik
elninjo7

PostanoPostano: pet 16 ožu 2007, 16:36
PostNaslov : Zlo ?
Citiraj i odgovori

Može malo opširnije i detaljnije (o zlu)

"Ne boj se, Jakove, crviću, Izraele, ličinko ja sam pomoć tvoja-riječ je Jahvina-
Svetac Izraelov tvoj je otkupitelj"
Iz 41,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
elninjo7

PostanoPostano: čet 22 ožu 2007, 8:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jučer sam na vijestima čuo kao iranici sada slave novu godinu i da taj običaj star 3000 god. i da potiče iz religije masdeizma iz koje su se pojavile ideje pakla,raja i mesije.nesto tako su rekli na vijetima i zanima me zna li neko išta više o tome. Question

"Ne boj se, Jakove, crviću, Izraele, ličinko ja sam pomoć tvoja-riječ je Jahvina-
Iz 41,14
danijela

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 12 lip 2007, 8:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da li bi mi netko mogao preporuciti ili me uputiti gdje da potrazim neku molivu za pronalazak srodne duse?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
elninjo7

PostanoPostano: pet 31 kol 2007, 11:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mnogi teolozi vjeruju da je od svih knjiga Biblije "Otkrivenje" najtamnija i najmističnija knjiga. No, nakon što se pomno iščita "Otkrivenje" i stavi u povijesni kontekst ta knjiga ispada najjasnija i najjednostavnija knjiga.

Što je svrha ove teme?
Dokazati da je Zvijer (Antikrist) u "Otkrivenju" zapravo rimski car Neron.
Zašto bi to bilo bitno?
Bitno je iz razloga što je pisac Ivan očekivao Antikrista, pa poslije i Krista koji će ga pobijediti, u skoro vrijeme (za njegova života). Time pada u vodu buduća apokalipsa (barem ona kakva je ispričana u "Otkrivenju", a time i čitav kršćanski koncept spasenja.

"Otkrivenje" je najstarija knjiga Novog Zavjeta. Ne samo da je autentičnost potvrđena nego se i zna približan datum pisanja. Većina suvremenih bibličara i povjesničara se slaže da je "Otkrivenje" pisano u siječnju 68. ili 69. godine. Neki bibličari ga smještaju oko 96. godine. Izvor za takvo što je pisanje Irineja ("Protiv hereze" 5:30) iz drugog stoljeća koji kaže da je Ivan pisao negdje oko 96. godine.

Kršćanstvo je u to doba bilo samo jedna židovska sekta, a sekte su u to doba nicale kao gljive poslije kiše. Kao potvrda toga može čak poslužiti i samo "Otkrivenje" koje spominje barem tri sekte.

"Otkrivenje" se i stilski i idejno razlikuje od Novog Zavjeta. Ono se bavi posebnom tematikom i posve drugom književnom vrstom. Pisac "Otkrivenja" je nepoznati Ivan koji uopće za sebe ne tvrdi da je apostol Ivan, iako neki kršćanski teolozi to tvrde. Kada Ivan opisuje Novi Jeruzalem u temeljima su ploče 12 apostola iz čega se da zaključiti da su apostoli, uključujući i Ivana apostola, već bili mrtvi za vrijeme pisanja "Otkrivenja". No, za ovu temu zapravo i nije previše bitno je li pisac apostol Ivan ili neki drugi Ivan, ali sasvim sigurno se zna da je Ivan bio Židov što potvrđuje obilje "hebreizama" u njegovom grčkom, te česte gramatičke greške.

"Otkrivenje" počinje sa Ivanovom vizijom gdje mu u zatvoru u Patmosu (gdje je Ivan bio zatvoren zbog propovijedanja kršćanstva) dolazi Isus i diktira mu ukore koje treba poslati sedmerim crkvama. U tim porukama Isus ukorava crkve zbog raznih hereza.

Dobro je napomenuti da Ivan u nekoliko navrata govori kako je vrijeme apokalipse "blizu", "uskoro". Nikada ne odaje dojam da misli na nešto daleko, sigurno ne 2000 godina.

Poslije toga počinje apokalipsa gdje anđeli najavljuju i šalju pošasti ljudima. Tu se prvi put i spominje Zvijer koja izlazi iz Bezdana. Već u 12. i 13. poglavlju se opisuje Zvijer.

Zvijer ima sedam glava i deset rogova:

"Zmaj plamene boje sa sedam glava i deset rogova. Na glavama mu sedam kruna."
(Otk. 12:3)

Ivan govori da je Zvijer smrtno ranjena, ali mu se smrtonosna rana zacijelila, on će imati vlast nad cijelim svijetom i vladati će 42 mjeseca. To je jedna četvrtina svetih sedam godina.

"I vidio sam jednu od njezinih glava kao smrtonosno ranjenu. Ali njezina je smrtonosna rana bila izliječena. Sva se zemlja zanese sa Zvijeri."
(Otk. 13:3)

Zašto je važna ova smrtonosna rana Zvijeri?
Naime, poslije samoubojstva cara Nerona (nakon izdaje i kada mu je prijetila neminovna smrt) kružile su priče da on nije mrtav, nego samo ranjen. Narodom je vladala panika kod nekih, radost kod drugih. Tolika se buka digla da su neki čak i glumili Nerona da bi osvojili vlast. Trojica "dvojnika" su čak podigli velike bune u carstvu. Legende o povratku Nerona su kružile još stotinama godina.

Citati koji dokazuju gornje tvrdnje:

"About this time Achaia and Asia Minor were terrified by a false report that Nero was at hand. Various rumours were current about his death; and so there were many who pretended and believed that he was still alive. The adventures and enterprises of the other pretenders I shall relate in the regular course of my work. The pretender in this case was a slave from Pontus, or, according to some accounts, a freedman from Italy, a skilful harp-player and singer, accomplishments, which, added to a resemblance in the face, gave a very deceptive plausibility to his pretensions. After attaching to himself some deserters, needy vagrants whom he bribed with great offers, he put to sea. Driven by stress of weather to the island of Cythnus, he induced certain soldiers, who were on their way from the East, to join him, and ordered others, who refused, to be executed."
(Tacitus, Histories 2:8, 69. godine)

"He met his death in the thirty-second year of his age, on the anniversary of the murder of Octavia, and such was the public rejoicing that the people put on liberty-caps and ran about all at city. Yet there were some who for a long time decorated his tomb with spring and summer flowers, and now produced his statues on the rostra in the fringed toga, and now his edicts, as if he were still alive and would shortly return and deal destruction to his enemies. Nay more, Vologaesus, king of the Parthians, when he sent envoys to the senate to renew his alliance, earnestly begged this too, that honour be paid to the memory of Nero. In fact, twenty years later, when I was a young man, a person of obscure origin appeared, who gave out that he was Nero, and the name was still in such favour with the Parthians that they supported him vigorously and surrendered him with great reluctance."
(Suetonius, The Lives of the Caesars - Life of Nero 57, 119. godine)

"In his reign also the False Nero appeared, who was an Asiatic named Terentius Maximus. He resembled Nero both in appearance and in voice (for he too sang to the accompaniment of the lyre). He gained a few followers in Asia, and in his advance to the Euphrates attached a far greater number, and finally sought refuge with Artabanus, the Parthian leader, who, because of his anger against Titus, both received him and set about making preparations to restore him to Rome."
(Casius Dio - Roman History - Epitome of Book LXVI 19:20:3, 229. godina)
____
Dalje anđeo još bolje pojašnjava tko je Zvijer, a tko žena koja je "pijana od krvi svetih i od krvi Isusovih svjedoka.":

"Ja ću ti objasniti tajnu ove Žene i Zvijeri koja je nosi, Zvijeri sa sedam glava i deset rogova. Zvijer "bijaše i nije", koju si vidio, izići će ponovo iz bezdana da ode u propast. I čudit će se stanovnici zemlje kojima ime stoji upisano od postanka svijeta u knjizi života, kad vide Zvijer koja "bijaše i nije" i opet će se pojaviti. Ovdje treba prodornosti, ti koji imaš mudrost! Sedam glava je sedam gora na kojima Žena sjedi. To je i sedam kraljeva, od kojih su petorica pala, jedan živi, a posljednji još nije došao. Kada dođe, treba da ostane samo kratko vrijeme. Što se tiče Zvijeri "bijaše i nije", ona je osmi, ali je i jedan od sedmorice."
(Otk. 17:7)

Dakle, ovdje nam Ivan jasno poručuje da je Zvijer zapravo car Neron, a Žena Rim. Rim je poznati grad na sedam brda (a città dei sette colli). Rim se također opisuje kao grad bluda i razvratništva, kao grimizna Dama (boja raskoši, luksuza i kraljeva). Sedmorica kraljeva su (po redu):

Augustin, Tiberije, Kaligula, Klaudije, Neron je peti, Galba je šesti. Sada je jasno da je vrijeme pisanja knjige 68. ili 69. godina u vrijeme kratke vladavine Galbe (24.12.3 p.n.e. – 15.1.69 n.e.). Očito je da Ivan očekuje povratak, vjerojatno i pod utjecajem priča o povratku, Nerona. Očekuje tog prvog velikog progonitelja kršćana, od koga strahuje i čijom je zaslugom vjerojatno i u zatvoru. Dakle, Ivan očekuje onoga koji "bijaše i nije", koji je pao i koji će se vratiti. Primijetite da Ivan stalno poziva na odgonetanje njegovih zagonetki: "Ovdje treba prodornosti, ti koji imaš mudrost!".

Još jedan dokaz je misteriozni broj 666.

"Ovdje treba prodornosti! Tko je prodoran neka odgoneta značenje broja Zvijeri. To je, uistinu, broj čovjeka: njegov je broj šesto šezdeset i šest."
(Otk. 13:18 )

Dakle, Ivan nam točno kaže da je ovo zagonetka koju treba odgonetnuti da bi se dobilo ime Zvijeri, koji je čovjek.

Koje objašnjenje za 666 daje Biblija?

"Broj 6 dvostruko je nesavršen broj: 7 – 1, kao i polovica 12. Zato broj 666 označuje potpunu bespomoćnost Zvijeri."
(Biblija, Kršćanska sadašnjost, Uvod i napomene)

I ovo je odgonetka Zvijeri? Pa to nema nikakvog smisla. Po ovome bi potpuno nesavršeni broj bio 666666 jer ima 6 znamenki, a ne 666 koji ima 3 znamenke (božji broj po bibliji).
No, da zakompliciramo stvari. U nekim prijepisima se pojavio i broj 616 kao broj Zvijeri. Ta pretpostavka je dobila potvrdu kada je nađen papirus sa dijelovima knjige "Otkrivenja" na kojemu piše 616, a ne 666.

Na slici ispod se vide brojevi: chi iota sigma = 616

http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_numerals

Kako objasniti ovo? Biblijsko-kršćanskom simbolikom "nesavršenih" brojeva nikako!

Ali, na svu sreću postoji objašnjenje.
Negdje oko 300 godina prije nove ere Židovi su počeli koristiti njihova slova kao brojeve. Taj sustav se zove gematriah i koristio se za mističnu interpretaciju kabale. Tajne riječi su se izgovarale pridavajući brojeve znakovima. Na linku ispod možete vidjeti matricu tih brojeva.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gematria
http://en.wikipedia.org/wiki/Hebrew_alphabet

Sada samo treba dokazati da i broj 666 i 616 daju isti rezultat, ime čovjeka – cara Nerona.
Car Neron se na hebrejskom piše kao na slici ispod:

Ovo napisano znači Neron Kesar (na hebrejskom Car Neron).
Dakle, ako slova provučemo kroz matricu gamatrie dobijemo (svako slovo ima brojčanu vrijednost u tablici):

50+200+6+50+100+60+200 = 666

Kako je u nekim prijepisima došlo do 616?
Pa jednostavno, kada je neki "latinski prepisivač" prepisivao pogledao je broj, razumio je što se želi reći i napisao je 616 umjesto 666. Zašto?
Ako izuzmemo zadnje slovo prve riječi (slovo "nun sofit" tj. "n") dobijemo Nero Kesar. Nero je latinsko ime (izvorno ime) Nerona.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nero

Sada se sve poklapa i "misteriozna" knjiga je vrlo jasna.
Ivan je predviđao skori povratak Nerona, progonitelja kršćana, onoga koji "bijaše i nije", koji je pao i koji će se vratiti. Predviđa njegovu vladavinu užasa 42 mjeseca ili 1260 dana.
Poslije vladavine užasa dolazi Isus Krist koji kažnjava Nerona Antikrista, uništava u vatri Rim i počinje vrijeme blagostanja.
___

molim odgovorite mu na ovo.Surfajući na internetu sam pronašao mnogo stranica na kojima ukazuju na navodne kontradiktornosti u Bibliji i druge razne "dokaze" kojima se nastoji sruišiti cijela kršćanska vjera pa bi me zanimalo zna li netko za koju kršćansku stranicu koja daje odgovore na te njihove tvrdnje.
Hvala i BVB!

Iz 41,14
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 02 ruj 2007, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik! (Lk 14, 26)

Na nekoliko mjesta Isus govori kako treba mrziti, i to najbliskije, najdraže osobe, na kraju krajeva i samog sebe... Kako tumačiti te riječi, tu "mržnju", kako to povezati s ljubavlju na koju On prije svega poziva?

u bibliji piše(kod mene, kršćanska sadašnjost, zagreb, 1980g.):

Ako tko dođe k meni, a više voli svoga oca, majku, ženu, djecu, braću i sestre pa čak i svoj vlastiti život, ne može biti moj učenik.
Lk,14, 26

Bit će da ti imaš neki drugi prijevod...

Pitanje:
Kako je moguće da prijevodi Biblija mogu biti različiti toliko, da se potpuno izmjeni smisao nekih poruka?

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 02 ruj 2007, 13:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad smo već kod prijevoda, je li Isus uznesen ili uzašao na nebo?

I dok ih blagoslivljaše, rasta se od njih i uznesen bi na nebo. (Lk 24, 51)
I Gospodin Isus, pošto im to reče, bude uzet na nebo i sjede zdesna Bogu. (Mk 16, 19)

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Davidov san

PostanoPostano: pon 03 ruj 2007, 18:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nedavno sam naletila na neki video s youtuba i zanima me što vi mislite o njemu.

Meni je smiješan, ali vjerojatno je i grešan. Je li grijeh smijati se takvim stvarima?

Pogledajte: http://www.youtube.com/watch?v=eJA9RPX9mRY
http://www.youtube.com/watch?v=fTzXJMU1sLc&mode=related&search=

Zaboravili ste da molitvom i postom možete ukloniti ratove i ukinuti prirodne zakone
mala princeza

Spol: neodređen
PostanoPostano: pet 05 lis 2007, 10:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iz kojeg vremena datiraju najstariji zapisi Biblije i Kurana te gdje su locirani? Baš sam neznalica. Embarassed

...Ima dana kada ne znam šta ću sa sobom...
gi-gi

PostanoPostano: pon 15 lis 2007, 17:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pozdrav! Smile

Zanima me da li bi postojala teološka potkrepa za štovanje Presvetog Srca Očeva?

Štovanje Presveto Srca Isusovog pronalazimo već kod sv. Bonaventure te nekih srednjovjekovnih mistika. Pobožnost dobiva zamah s ukazanjima sv. Marije Margarete.
O Presvetom Srcu Isusovu progovara i Haurietis Aquas in Gaudio, enciklika Pija XII.

Štovanje Prečistog Srca Marijinog proširilo se zahvaljujući Fatimi.

Za mene je sada pitanje, može li se štovati Srce Očevo, jer kod Marije i Isusa ono je odobreno. Proizlazi li Srce iz čovječnosti (tjelesnosti) ili iz božanstvenosti. Ako proizlazi iz čovječnosti, što mi je teško vjerovati onda se mi se čini da se i Srce svetog Josipa i svih ostalih svetaca može štovati, ali ne i Očevo, jer prema tome On ga ne može imati je nema temelj u tjelesnosti. Ako Srce proizlazi iz božanstvenosti, jer je upravo i središte svih božanskih osobina, a ako Sin ima te ono proizlazi iz božanstvenosti, zašto ga i Otac ne bi imao, ako imaju istu bit, te po tome i svojstvo da imaju i Srce. Zašto se onda i Oca ne bi častilo, te njegovom Srcu prinosila zadovoljština zbog načinjenih grijeha, jer kao što i Sin pati, tako i Otac pati zbog naših opačina. Ali kako onda se časti Srce Marijino, koja nije božanska osoba, ali najuzvišenije biće, ne Stvoritelj, već stvorenje, od kuda izvire kod Marije to da ima Srce, je li to možda ono što se kaže da nas je Bog stvorio na Svoju sliku i priliku (Duša i Srce?). Ako onda jedno stvorenje ima u tom smislu Srce, zašto ga ne bi imao i drugo te se štovalo, npr. Srce svetog Josipa?

Ovo su nekako moja razmišljanja. Veoma sam nepodučen u teologijij, zapravo potpuna neznalica, tako da se ne znam izraziti onako kako bi se trebalo. Nadam se da ovo nije čista demagogija i mlačenje prazne slame.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: pet 26 lis 2007, 17:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nekaj sam čula ako na dušni dan moliš za jednu dušu, odeš na misu, (ispovjediš je ako je potrebno),pričestiš se, izmoliš aposolsko vjerovanje,..možeš izmolit da jedna duša pređe iz čistilišta u raj....mio možete nekaj još reći o tome???

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Mod team

PostanoPostano: čet 07 vel 2008, 0:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Opaska iz uvodnog posta ove teme:

Na ovoj temi stoje isključivo pitanja na koja odgovaraju prije navedeni (Silvio, magivek i Coje).
Ako netko od forumaša može pomoći u odgovoru, neka svoj odgovor proslijedi (privatnom porukom)
nekome od teologa koji će razmotriti ispravnost poslanoga i u skladu s time iskoristiti u svom izlaganju.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: uto 12 vel 2008, 2:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Postoji li u kalendaru neki zapovjedani blagdan (dakle s obvezom dolaska na sv.misu), a da nije ujedno i neradan dan?
Živac

PostanoPostano: čet 03 tra 2008, 13:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što su to tenebrae?

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
AbFab

PostanoPostano: sub 05 srp 2008, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Može li se vjerom nekoga izliječiti od homoseksualnosti? Kako? Kome se obratiti?
vjernik

PostanoPostano: pon 18 kol 2008, 13:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Molio bih da mi netko pojasni 1. od šest grijeha protiv Duha Svetoga.
Dakle, 1. Preuzetno se pouzdavati u milosrđe Božje.

Zahvaljujem! Very Happy

"Objavljeno ti je, čovječe, što je dobro,
što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 18 kol 2008, 18:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bilo je slično pitanje,
a dok čekaš odgovor
- možda ti pomognu raniji odgovori ... Wink

pogledaj ovdje
i ovdje
pa ako imaš još kakvih dodatnih pitanja
- samo pitaj ...

BTB+ Very Happy

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: vjernik
ja

PostanoPostano: sri 20 kol 2008, 20:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako treba tumačiti hebrejski izraz za Boga Elohim s obzirom da se radi o pluralu te kada u Knjizi postanka Bog kaže "Načinimo čovjeka na svoju sliku..." (Post 1,26) što u hebrejskom isto dolazi u množini?

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Mara

PostanoPostano: čet 11 ruj 2008, 20:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedno je posebni sud koji se događa pojedincu kada umre, a drugo opći. Nakon općeg suda nema čistilišta i tijelo se pridružuje duši u vječnoj slavi ili vječnoj propasti.

Ljubi i čini što hoćeš
Ponosna_Hrvatica

PostanoPostano: pon 27 lis 2008, 8:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedno pitanje: kod kuće imam dvije verzije katoličkog kalendara.
Na jednom piše da mi je imendan u studenom (12.11.), a na drugom mi uopće nema imena. Inače, ime mi je Linda.
Zna li netko nešto više o mom imenu? tuzan To me muči... Neki mi kažu da mi ime spada u američki katolički kalendar.
Hvala vam dobri ljudi!

Kao košuta što za vodom žudi,
žudim za Tobom ja...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Specijalac

PostanoPostano: sub 01 stu 2008, 23:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bubica napisa:
Je li u redu ici na pricest ako zakasnimo na sv.misu?

npr. dogodilo mi se da sam bila na faxu do 19h, i nakon toga sam jurila na misu koja je upravo tada pocinjala i uletila sam taman na propovijed... tuzan
odlucih teskom mukom ne otici na pricest jer sam mislila da nije u redu bas toliko zakasniti...i onda na kraju mise, bila sam onak tuzna, neispunjena, ko da mi je nesto strasno usfalilo...i puno sam razmisljala - bih li ucinila grijeh da sam se tada pricestila?

Ne studiram teologiju pa ako sam u krivu neka me neko ispravi. Meni je jedana svečenik rekao da se može zakasniti najviše do evanđelje(da moramo biti na evanđelju!), i da se tada možemo pričestiti. To naravno podrazumjeva da ne zakasnimo namjerno i da uletimo u crkvu netom pred evanđelje. ako kasnimo zbog opravdanog razloga to je maksimum koliko se može kasniti.
Zato mislim da nebi bio grijeh da si se tada pričestila. Ali zato sada znaš. Pozdrav Very Happy

Ko zna (ah, niko, niko ništa ne zna. Krhko je znanje!)

BVB
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Bubica
spavanko

PostanoPostano: sri 05 stu 2008, 15:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

luka 1, 4

isus je radio cuda u kafarnaumu pa ga zbog toga tjeraju, pa tek onda ide u kafarnaum ili se onda opet vraca???

redosljed mi je malo mutan....di je prvo bio a kam je onda isao?? misao je jasna al je redosljed upitan....

make love, no war
silvestar

PostanoPostano: sub 08 stu 2008, 20:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Molio bi da mi odgovorite na dilemu vezanu uz biblijski tekst o Abrahamovoj žrtvi tj. njegovoj kušnji, kada dobiva zadatak od Jahve da ubije sina Izaka.
Možda je temeljna poruka koja proizlazi iz ovog teksta - Jahve nije poput izmišljenih poganskih bogova koji "traže" od ljudi da mu žrtvuju ljude, već, naprotiv, on će kasnije žrtvovati svog sina radi ljudi. Ali, ono što mene zanima je pitanje tzv. kušnje i izvora moralne spoznaje i prosuđivanja.
Naime, Abraham bespogovorno započinje izvršavati Jahvinu zapovijed. Ali ja se pitam kako bi ja (ili većina ljudi) reagirao na takvu Božju zapovijed. Ne bi li rekao :"NE! - ja ne želim to učiniti, ja svog sina volim i neću ga žrtvovati, ja poštujem ljudski život, moja se savjest tome protivi, ti nisi dobar Bog!..." I u kakvom su uopće odnosu moja savjest (njene norme i prosuđivanje) i konkretna Božja zapovijed ("ubij sina!") !? S jedne strane - naša je savjest (barem bi tako trebalo biti) zrcaljenje Božje volje i pravila, a s druge strane čujem tog istog Boga koji zapovijeda nešto sasvim suprotno...Ne postoji li tu kontradikcija !? Postavljam pitanje: kako uopće može postojati suprotnost između Božje volje i sustava vrijednosti koji nam taj isti Bog nudi i promiče !? Kako to da Abraham koji je svet i savjestan čovjek uopće ne vidi tu dilemu, ne zbunjuje se, ne razmišlja, ne čudi se, već (po Bibliji) bespogovorno počinje vršiti volju Jahvinu !? Je li to zato što on vjeruje u Božju providnost pa zna da će sve na kraju dobro završiti !? Možda ćete reći: "Ali, dilema ne postoji - jer Jahve je na kraju opozvao svoju zapovijed!" Ali - pitam se zašto ga je Jahve kušao baš na taj način; kao da mu kaže: "Učini zlo da vidim koliko si dobar i poslušan !?"
osjecanka

PostanoPostano: ned 09 stu 2008, 11:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako djeci petog i sestog razreda najbolje docarati i objasniti ispovjed, kada se ispovjedati, koliko puta godisnje, mali i veliki grijesi? Meni je sve jasno oko ispovjedi, no sada vodim biblijsku skupinu za djecu i odlucila sam im malo docarati ispovjed (i oni su sami poceli pitati kada smo radili ponasanje na nedjeljnoj svetoj misi), ali ono sto znam i imam "materijale" treba prilagoditi njima. Pa me zanima ako vec netko ima gotove materijale. Izvinjavam se ako je pitanje u krivom podforumu.

Svi smo mi andjeli sa samo jednim krilom, moramo se zagrliti da bismo mogli letjeti!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
ja

PostanoPostano: čet 13 stu 2008, 21:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imam dva pitanja:

1. Koja je razlika između svetaca i blaženika? Molim i pojašnjenje naziva "sluga Božji".

2. Zašto se pod misom više ne prakticira pričest pod obje prilike?

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.