HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: et 18 srp 2019, 5:09. Pogledaj neodgovorene postove
Kako istinski živimo svoju vjeru - odnos prema obraæenicima
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
Otvoreni

Spol: muko
PostanoPostano: sri 07 vel 2007, 15:03
PostNaslov : Kako istinski živimo svoju vjeru - odnos prema obraæenicima
Citiraj i odgovori

Ova je tema teška jer æemo morati biti iskreni prema sebi.
Ne moramo zapisivati odgovore i nitko nas ne æe ocijeniti. Tu je samo naša savjest. I mi.

Obraæenici. Svi znamo tko su oni. No ovo nije tema o njima. Ovo je tema o nama.
I našem odnosu prema obraæenicima.
Ovo je tema u kojoj se postavljaju pitanja za promišljanje, svojevrstan ispit savjesti našeg odnosa prema onima kojima je sam Bog dao dar. Dar vjere. Prema onima koje je sam Bog pomilovao. A kako se mi odnosimo prema njima?

"Pa to su naša braæa u Kristu, prihvaæamo ih", reæi æemo. Brzopleto, brzopleto. I Petar je bio brzoplet i triput zatajio Isusa. Idemo polako.

Svi znamo kako se sam Sin Božji odnosi prema grješnicima, a onda obraæenicima. Magdalena, Zakej, Savao. Isus ide grješnicima. Isus je došao za grješnike. On ih prihvaæa. "Idi i ne griješi više". Povijest spasenja puna je takvih primjera. Savao je nakon obraæenja postao Pavao, a sam Bog mu je namijenio nevjerojatnu ulogu u svojoj Crkvi. Tako se sam Bog odnosi prema obraæenim grješnicima.

Možemo li si dopustiti biti stroži no što je naš Otac na nebesima i iskljuèivati ne samo grješnika, nego i obraæenika??!

Idemo sad ponoviti pitanje. A kako se mi odnosimo prema njima?"Pa prihvaæamo ih, naravno. Ovo veæ postaje glupo". Molim vas za malo strpljenja (i poniznosti). Ipak nismo bezgrešni koliko mislimo.

"On je prije bio komunist, a sad ide u crkvu."
"Prije nije išao, a gle ga sad".
Ovo su izjave nekih koji se nazivaju katolicima. Reæi æe odmah drugi: "Ja to ne radim, ja nisam takav. Ja prihvaæam obraæenike".

Do sad su bila lagana pitanja. Pa vjerniku je normalno da se raduje zbog svakog obraæenika. Ali što ako je taj obraæenik napadan, oklevetan, na meti medijskog linèa, eksponiran, optužen i ako njegovo prihvaæanje može utjecati na naš glas?

Hoæemo li ga i tada prihvatiti? Malo teže pitanje. Brzopleti æe reæi: "Pa naravno, tada æu ga posebno prihvatit i zaštititi, pomoæi mu".

A sad æu reæi samo jednu rijeè: Thompson.

Koje reakcije se bude u vama? Jeste li se zasramili? Jeste li možda odluèili da æete prestati èitati ovu temu? Tražite li ubrzano opravdanja za sve svoje predrasude prema Marku Perkoviæu? "To što ima obitelj ništa ne znaèi. To što ima troje djece ništa ne znaèi. To što pjeva o Bogu ništa ne znaèi. To što ide na misu ništa ne znaèi, on nije istinski obraæenik. "... Tajac. Zapjenili smo se od bujice optužujuæih misli. Na pamet nam pada pjesma Jasenovac i gradiška stara. Ukoliko smo neinformirani ili loše informirani èak æemo i misliti da je Marko autor te pjesme. E pa nije. Pjevao ju je. Kao i grješnik on je griješio. Svi smo grješni. Ali se i obratio. I pjeva o Bogu. "Marko ima pjesme o Bogu?". Da.

I sada ponavljam pitanje. A mi, kako se mi odnosimo prema obraæenicima?
"Ali on je fašist. On je desnièar. On je ustaša" Stanite!! Dosta je s optuživanjem! Ne sudite da ne budete suðeni. Marko je obraæenik. I trudi se živjeti evanðelje. Po plodovima æete ih prepoznati. Svoju grješnu prošlost je ostavio za sobom. Ostavimo ju i mi.

On je sad jedan od nas. Naš brat. "Ali mediji o njemu govore ovo i ono". Prepustimo milosrdnome Ocu sud.

Medijski linè i etiketiranje Marka traju veæ nekoliko godina. Sjetimo se samo kako se ponekad zasramimo priznati da slušamo Thompsona. Sjetimo se samo koliko se puta slušanje Thompsona rabilo za neèije diskreditiranje (pa i od strane vjernika, a primjera ima i ovdje na forumu!).

Prihvaæanjem tih etiketa svrstavamo se na stranu pogana. I nismo ništa bolji od njih. Štoviše, pokazujemo svoje licemjerje. S jedne strane smo vjernici, a s druge strane èinimo nepravdu i ne prihvaæamo obraæenika. Mediji koriste Marka kao izvrsno oruðe u borbi protiv Crkve. To ide toliko daleko, da smo èesto i neinformirani o Marku, ali svejedno prihvaæamo, širimo neistine i uopæe se ne trudimo provjeriti pravo stanje stvari.

Optuživanjem Marka za fašizam i šovinizam optužuju i ono što on predstavlja. A predstavlja katolika, vjernika, èlana Crkve. Nije to ništa nova. Tko god želi napadati Crkvu naæi æe neku temu. Recimo Križarske ratove. Nema veze što mi u tome nismo sudjelovali. Ili inkvizicija. Nema veze što se papa Ivan Pavao II isprièao. Isprièao se. Uviðate li vezu? Isprièati se - obratiti se. Kao naknadu nekome - isprièamo se. Marko se isprièao Bogu - obratio se. Kao što poganima ništa ne znaèi što se papa isprièao tako nekima od nas ništa ne znaèi što se Marko obratio. I dalje se spominjemo njegovih grijeha. I ne prihvaæamo ga. Ne prihvaæamo obraæenika. Ne živimo istinski svoju vjeru. A nazivamo se vjernicima. Hm...

A tako ne bi trebalo biti.

Stara taktika - divide et impera. Tu se vidi tko je jedinstven. Tko nije jedinstven, lako æe se razjediniti - i raspasti. A mi nismo jedinstveni. I preko nekih od nas tijelo Kristovo se cijepa.

I još nešto. Prihvaæanje znaèi NE okretanje leða. A okretanje leða je ono što neki od nas rade. I zatvaraju oèi. I time se èini nepravda kao i neprihvaæanjem. Kad su poèele optužbe na raèun Markovog svjetonazora, što smo mi napravili? Neki su optužbe prihvatili. Neki nisu - no okrenuli su leða. Ostavili su ga samog. Na milost i nemilost vukovima. "Ako stanem u njegovu obranu, povezat æe me s njime, pa æe misliti da sam Ustaša, desnièar, klerofašist...". "Ako prihvatimo Marka, mislit æe da je cijela Crkva takva". Ali kakva? Pa èovjek se obratio.

Sjeæam se kad sam na Radio Mariji zamolio da se pusti Radost s visina od Marka. "Ne moj to, nije on više podoban". Molim??? Zato što se nekoga optuži, on je automatski osuðen? Nije li svatko nevin dok mu se ne dokaže krivica. Nismo li trebali stati u njegovu obranu (barem oni koji poznaju njegov, rad, život - barem malo više od onih koji i ne znaju da pjeva i pjesme o Bogu)?

Umjesto da licemjerno okreæemo leða, kao hrabri vitezovi trebamo stati u obranu svoga brata. Boriti se za istinu. Uvijek æe se naæi materijala za napade na Crkvu. No to ne smije znaèiti da se ograðujemo od svega što se napada. Pa i Isus se napada. Hoæemo se od njega ograditi? Crkva se napada. Hoæemo se od nje ograditi? Pa gdje æemo doæi ako æemo se ograðivati od svega što se napalo? Što æe opstati?

Jesmo li trebali okrenuti leða papi Benediktu poslije napada na njega zbog spominjanja izjave o Muhamedu (nota bene proèitao cijeli tekst papinog govora). Hoæemo li onda zbog toga reæi: Pssst, ne spominji Papu. Ili: njegove govore ne æemo puštati na radiju. Ili on više nije dobrodošao. Mediji su ga napali. Mi æemo se sad ograditi od njega, da nas ne bi povezivali s njime. Jesu li to hrabri kršæani koji bi ginuli za svoju vjeru? A èak se ne moramo ni boriti u areni s lavovima....

Što možemo napraviti. Možemo reæi: dosta je bilo laži. I ja sam siguran da se tako postavimo ušutkali bi medije. Našli bi oni nešto drugo za napadati. Ali bi barem mi pokazali svoju vjerodostojnost. A ne licemjerje!

Svatko od nas u dubini srca zna kako se odnosi prema obraæenicima (pa i onima pod medijskim linèom). A kako bi se trebali odnositi? Isus je pokazao put. Znam da nije jednostavno. Još nam glas govori i želi zagušiti savjest. Još glas govori "Ali mediji, ali on je ovo, ali on je ovo...".

Katolici smo ili se volimo tako zvati. Biti vjernik nije jednostavno. To nije lagodan život na lovorikama. Èesto moramo svjedoèiti životom svoju privrženost Bogu i katolièkoj Crkvi. Nemojmo biti kao pogani. Èvrsto stanimo iza svojih stavova. Držimo se zajedno. Snagu Crkve pokazujemo življenjem vjere, a pravi primjer dat æemo bratskim odnosom prema svakome, pa i obraæenicima. A ne ulizivaèkim iskljuèivanjem napadanih i etiketiranih vjernika. Onda nismo ništa bolji od pogana koji ih napadaju.

Ne trebaju nam neprijatelji vjere ako se meðusobno iskljuèujemo!

Pravi se vjernik raduje svakom obraæeniku.

Obratiti se i vjerovati evanðelju. Taj poziv je upuæen nama.
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

Spol: ensko
PostanoPostano: sri 07 vel 2007, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moram reæi da ne kužim smisao ovog posta. Može li malèice jednostavnije?

Ljubi i èini što hoæeš
sneni
iskljuèen

PostanoPostano: sri 07 vel 2007, 20:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a bome ni ja

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je uèinio?
Èašu spasenja uzet æu i Ime Gospodnje prizvat æu.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
banana

PostanoPostano: et 08 vel 2007, 7:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam zašto ali ja imam feeling da je ovaj post zbog Thompsona.. Rolling Eyes

Bog moj i sve moje!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
CroStorm

PostanoPostano: et 08 vel 2007, 11:55
PostNaslov : Odgovor
Citiraj i odgovori

E pa ja znam...i ja kužim.... Smile
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
banana

PostanoPostano: et 08 vel 2007, 12:28
PostNaslov : Re: Odgovor
Citiraj i odgovori

CroStorm napisa:

Pa ajde mi onda objasni.. Wink
Jer ovak kao da se igramo neke zagonetke..
Pa ako budem što imala dodati æu Wink

Bog moj i sve moje!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Mara

PostanoPostano: et 08 vel 2007, 13:45
PostNaslov : Re: Odgovor
Citiraj i odgovori

CroStorm napisa:

Kršæanska ljubav: objasni i nama!

Ljubi i èini što hoæeš
angelous

PostanoPostano: et 08 vel 2007, 16:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne shvaæam Shocked Rolling Eyes

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i èist.''

Otk 19, 11,14
CroStorm

PostanoPostano: pet 09 vel 2007, 13:50
PostNaslov : Primjer
Citiraj i odgovori

1. Logicno bi bilo da je na katolickom tulumu gdje se okupljaju katolici makar jedna pjesma od Thompsona no to se ne dogadja iako smo istog svjetonazora. ("Poèetak", "Povratak Bogu", "Radost s visina", "Lijepa li si"...) To se ne dogadja jer je d.j -u to gore nego Madonna koji direktno ponizava Isusa.

nastavit ce se...
banana

PostanoPostano: pet 09 vel 2007, 13:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hehe, a ja ti nemam što odgovoriti.. Laughing Wink
Nemam baš niš protiv Thompsona. Prije par godina kada je bio u Rijeci bila sam mu i na koncertu. Ako hoæeš mogu ti poslati i njegov cd Wink . Istina, nije orginal veæ je kupljen u BiH za par maraka..
Navedene pjesme kada me ljudovi oko mene ponesu znam napamet.. Wink
A opet, nije mi najomiljeniji pjevaè..
Ne zbog nekih predrasuda veæ zato što više volim slušati neš drugo Wink

Citat:
nastavit ce se...

Da, ali pametnije da se razgovor o Thompsonu nastavi pod podforumom - glazba Wink

Bog moj i sve moje!
CroStorm

PostanoPostano: pet 09 vel 2007, 14:29
PostNaslov : Primjer
Citiraj i odgovori

2. 23.09.2002 M.P THOMPSON gostovao je na Radio Mariji (jedan od njegovih najboljih intervuja ikad napravljenih) da bi, kako je rekao Otvoreni, na tom istom radiju postao nepopularan. (nakon otkrica montirane afere "jasenovac").
CroStorm

PostanoPostano: pet 09 vel 2007, 14:30
PostNaslov : Ima
Citiraj i odgovori

jos primjera ali neka ova dva budu dokaz kako se mi odnosimo prema obracenicima. ili vam treba jos?
Mara

PostanoPostano: pet 09 vel 2007, 19:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni treba još jer je to prièa o Tompsonu, a ne o obraæenicima. NB s guštom slušam veæinu njegovih pjesama.

Ljubi i èini što hoæeš
Natty

PostanoPostano: uto 13 vel 2007, 8:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja ga ne slušam jer ne volim takav stil muzike. Nažalost javne osobe si teže smiju dozvoliti lapsuze u javnosti. To je jednostavno tako. I to nema nikakve veze s Tomsponom veæ i sa Severinom, Sanaderom, Mesiæem ili šta ja znam kime. Ja volim obraæenike, grlim ih svim srcem. No prije bih u ovu temu uvrstila pitanje - ko je pravi obraæenik?

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: uto 13 vel 2007, 13:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
Ja ga ne slušam jer ne volim takav stil muzike. Nažalost javne osobe si teže smiju dozvoliti lapsuze u javnosti. To je jednostavno tako. I to nema nikakve veze s Tomsponom veæ i sa Severinom, Sanaderom, Mesiæem ili šta ja znam kime. Ja volim obraæenike, grlim ih svim srcem. No prije bih u ovu temu uvrstila pitanje - ko je pravi obraæenik?

Ovo nisam ništa razumjela, pomagaj, Natty, što si htjela reæi?

Ljubi i èini što hoæeš
sike

PostanoPostano: uto 13 vel 2007, 13:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Obratiti se..zadaæa koja nams e nameæe svakog jutra èim otvorimo oèi bez obzira jesam li papa,sveæenik ili obièan laik sa svim moguæim titulama ili pak bez ijednog razreda škole

Imati èisto srce za Boga,spremnost da mu od SAD služim neovisno da li sam i koliko sam juèer,prekjuèer..

Obraæenje u jednom trenutku za Boga kako ga mi smatramo..jedna prekretnica koju treba svaki dan potvrðivati

Svi kreæemo svakoga dana od nulte pozicije i Ljubav nam je snaga koja na spokreæe da idemo od starta k cilju - Bogu

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš rijeèi života vjeènoga!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daisy Adaire

PostanoPostano: uto 13 vel 2007, 14:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lako reæi da je sve super s obraæenicima...

valjda je ljudski reæi da ponekad prema njima gledam sa sumnjom u oèima... nekako ne znam, kad se sjetiš svih stvari koje si doživjela od njega/nje a sad kao ''liže oltar''... hvala Bogu ako se obratio zato što je to osjetio i što mu je Duh Sveti prosvijetlio pamet, ali ak je radi koristi...

..ja sam i dalje oprezna...

Live. Love. Laugh.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailICQ [Vrh]
CroStorm

PostanoPostano: et 15 vel 2007, 18:13
PostNaslov : Obracenje
Citiraj i odgovori

Ne bi trebali raditi razliku izmedju Thompsona ili bilo kojeg drugog obracenika niti postavljati granice obracenja. Samo znam i mogu svjedociti kako je Thompson manje pozeljan u glazbenom i svakom drugom smislu kao obracenik u nekim katolickim krugovima. O njima cu uskoro progovoriti...kad bude vrijeme.
Otvoreni

PostanoPostano: pet 16 vel 2007, 11:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:

Ovo nije tema o novopridošlim èlanovima Crkve. Ovo je tema o nama. I našem odnosu prema njima. Upravo o ovakvom odnosu kao što je primjerice tvoj: sumnjièav, nepovjerljiv. Zar nas tako Isus uèi? Ne.
Isus zove grješnike. Krist zove sve nas. Mi se ponekad odazovemo. A ponekad grijehom kažemo - ne. Ostavlja li nas Bog tada? Ne.
I dalje je s nama. I nudi nam otajstveno pomirenje u sakramentu ispovijedi. I je li poslije toga sumnjièav i nepovjerljiv prema našoj odluci da æemo se truditi Iæi i ne griješiti više? Ne.
Mjerom kojom mjerite bit æe i vama mjereno.
Otvoreni

PostanoPostano: uto 20 vel 2007, 15:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daisy Adaire napisa:
lako reæi da je sve super s obraæenicima...
valjda je ljudski reæi da ponekad prema njima gledam sa sumnjom u oèima... nekako ne znam, kad se sjetiš svih stvari koje si doživjela od njega/nje a sad kao ''liže oltar''... hvala Bogu ako se obratio zato što je to osjetio i što mu je Duh Sveti prosvijetlio pamet, ali ak je radi koristi...
..ja sam i dalje oprezna...

Nije jednostavno.
No rješenje nije biti uvijek na oprezu.
Biti na oprezu podrazumijeva zatvorenost, a ne otvorenost; povlaæenje, a ne pristupanje; sumnjièavost, a ne povjerenje; hladnoæu, a ne toplinu; tamu, a ne svjetlo; okretanje leða, a ne prihvaæanje.
Oprez je majka mudrosti. Da, Zemaljske mudrosti.
Kristova mudrost, s druge strane, nije sumnjièavost i nepovjerenje.

Pa da i izgorimo za nekoga tko toga nije vrijedan, bolje je, nego uèiniti jednome pravednome nepravdu.
Dati siromahu na cesti. "Ali ima onih koji to zapiju". Bolje je dati, nego ne dati i samo jednome potrebitome.
A obraæenici su nas potrebni. Nas, svoje braæe.

Znamo da je Bog uvijek uz nas. No, svi smo u nekom trenutku svoga života, iz razlièitih spleta okolnosti, iskusili osjeæaj samoæe.
Trudimo se da ne budemo razlog našoj mladoj braæi da se zbog nas osjeæaju ostavljeni.
CroStorm

PostanoPostano: sub 24 vel 2007, 11:09
PostNaslov : Tako je
Citiraj i odgovori

Otvoreni, slazem se...sad kad bi vodeci ljudi nekih katolickih udruga shvatili bilo bi super.
Natty

PostanoPostano: pet 02 ou 2007, 7:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po èemu sam ja to sumnjièava?

Živimo u materijalnom svijetu i trebalo bi u skladu s tim i razmišljati. Ukoliko se sve svede na duhovno, ne valja jer još nismo u duhovnom u potpunosti, takoðer vrijedi i za materijalno.

Vjera i razum moraju stajati na vagi, svaka sa svoje strane. Ako prevagne vjera postat æemo fanatici, a ako prevagne razum postat æemo ateisti.

Stoga u svom životu sve provijenjujem razumom, a tamo gdje moj razum ne može doprijeti, prepuštam se vjeri. To je domena Boga, Onoga kojem se nikada neæu i ne mogu približiti u potpunosti.

Razumom vidim ljude koji se busaju u prsa kako su vjernici, u prvim redovima crkve, a ne èine dobro, dapaèe èak èine i zlo drugim ljudima.

Razumom takve ljude ne prihvaæam, vjerom im ne zamjeram. Zar nije Isus rekao : "draže mi je milosrðe nego žrtva".

Zašto ih ne prihvaæam? Zato jer time iskrivljavaju samoga Boga, zato jer kvare sliku Crkve i netko ko možda želi pristupiti zajednici ne pristupa zbog takvih i mislim da to nije dobro.

I takvi daju izmeðu ostalog temelj da nas povlaèe po novinama i prikazuju kao nenormalne.

Ovo je zdrava kritika, nije upiranje prstom i dok svi vjernici ne shvate da su DUŽNI i POZVANI ukazivati na zlo, kritizirati, boriti se za pravdu, nema kruha na zemljici.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: ned 04 ou 2007, 15:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty slažem se s tvojim postovima Wink
A kada govorimo o obraæenicima još nitko nije spomenuo prièu o dva sina od kojih je jedan od oca zatražio svoj dio dok drugi je ostao sa ocem i u svemu mu služio. Ovaj je prvi sve potrošio i vraæa se ocu, on je pravi obraæenik, on je kod oca došao da mu da mu služi ne da bude kao sin jer kako sam kaže nije to zaslužio. Naravno da je oèevo milosrðe neizmjerno i da mu on priprema gozbu itd. Ovaj sin koji je bio sa ocem to baš nekako i ne gleda sa simpatijama. To je sve ljudski al Isus traži da budemo što više Kristovi da se veselimo poput Oca obraæenicima, istinskim obraæenicima, kojima je prije taj isti Otac dozvolio slobodu da odu od Njega uzmu što im kako oni smatraju pripada. Trebalo je vrijeme da izgubljeni sin shvati da Oèevo bogatstvo nije u materijalnom ( iako to nitko ne spori pa sam ga je Otac materijalno nakon obraæenja nagradio gozbom npr), veæ u Njegovom milosrðu, ljubavi prema svakom èovjeku ( mogli bi reæi prema svakom biæu i stvorenom na Zemlji(okoliš i priroda), bilo materijalno bilo duhovno), a kako tek neæe prema svome sinu koji je od Njegove krvi ( mogli bi reæi koji je stvoren na Njegovu sliku i priliku).
Mi smo pozvani na tu gozbu, pozvani smo da budemo što slièniji Ocu kako kaže natty Onoga kojem se nikada neæu i ne mogu približiti u potpunosti, svi smo mi ponekad jedan, ponekad drugi sin ali smo svi pozvani da težimo da se priblizimo Ocu, kojemu ce mo se u potpunosti približiti u raju sa Blaženom Djevicom Marijom i svim svecima i sveticama anðeo
CroStorm

PostanoPostano: pon 05 ou 2007, 10:32
PostNaslov : Sutnja
Citiraj i odgovori

je jedan od nacina na koji se odnosimo prema obracenicima, toliko je to lose. Osjecam je bas u slucaju Marka.
Otvoreni

PostanoPostano: pon 12 ou 2007, 15:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, Natty, mislim da razumijem. Ukoliko kukolj dospije na njivu, brzo æe se proširiti i postoji opasnost da usjev propadne.
Kad bi svi obraæenici bili kao što si opisala ispalo bi da stvarno nema iskrenih obraæenika.
No znaš da tomu nije tako. Bog djeluje, na razlièite i neopisive naèine.
Pitanje je dakle kako se mi postavljamo prema obraæenicima. Jesu li to za nas zloèinci koji su apriori krivi i koji tek trebaju dokazati svoju nevinost?
Hm. Nije li i u civilnom pravu svatko nevin dok mu se ne dokaže krivica?Kako li je onda tek s "Božanskim pravom".
To što ima obraæenika koji se i dalje kockaju sa svojom vjeènošæu, ne daje nama za pravo da prema svim obraæenicima èinimo nepravdu. Ne daje nam pravo da prema svim obraæenicima pristupamo prvo sumnjièavo, a onda, ako se tek dokažu, onda nam se možda smile...
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.