HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 25 ruj 2017, 15:12. Pogledaj neodgovorene postove
Plodovi Duha Svetoga
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: sub 10 ožu 2007, 21:00
PostNaslov : Plodovi Duha Svetoga
Citiraj i odgovori

Najvažnije je ono što Isus poručuje: po plodovima ćete ih poznati. Svako oduševljenje za Krista, iskreni život po programu sakramenta krštenja i krizme, mora uroditi plodovima koji se osjećaju i vide. To su plodovi Duha Svetoga jer su direktno povezani s njegovim nadahnućima i njegovim svjetlom i snagom. Kod svetog Pavla u poslanici Galaćanima (5,22-23) imamo niz takvih plodova koji bi se očito mogao proširiti. To su: ljubav, radost, mir, strpljivost, velikodušnost, uslužnost, dobrota, krotkost, vjernost, blagost, uzdržljivost, čistoća. Oni su prepoznatljivi u konkretnom životu svakog vjernika i bez takvih plodova, a osobito bez ljubavi koja je i dar i karizma i plod Duha Svetoga svi bismo bili kao mjed što zveči i ništa drugo.
(izvor: Zvjezdan Linić, GK)

Većina nas ovdje, ako ne i svi, primili smo sakrament Potvrde, darove Duha Svetoga. Vide li se plodovi tih darova u našem životu? Htio bih da u našim razmišljanjima dotaknemo svaki od navedenih plodova... Kad bi katolici koji su primili Duha Svetoga bili svjesni toga koga su primili i prepustili se Njegovom djelovanju, vidjeli bi se i plodovi... Vidimo li u sebi i oko sebe strpljivost, velikodušnost, uslužnost, blagost...? Srca mnogih kao da su postala neplodna zemlja... tuzan

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
little_angel

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 12 ožu 2007, 13:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Onda bi mogli ići po redu... Wink

Prvi nabrojan je - ljubav Smile Ljubav kao plod Duha Svetoga. Što je to uopće - plod Duha Svetoga? Plodovi Duha su savršenosti što ih Duh Sveti izvodi u nama kao prvine vječne slave. Tako glasi definicija koja nam najbliže pokušava opisati onu istinsku bit. Znači ljubav kao savršenost koju Duh Sveti izvodi u nama...

Da li doista ljubav shvaćamo kao plod Duha Svetoga? Puno toga ljubav uključuje, iz nje puno toga proizlazi. Ljubiti druge bez obzira na bilo koju ljudsku osobinu. Jednostavno - ljubiti. I proslavljati i tim plodom Gospodina. Onda mi se javlja misao da su plodovi poput stepenica koje nas približavaju Bogu u našoj svakodnevnici. Koje nas tako približavaju i vječnom životu...

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pon 12 ožu 2007, 18:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Od kuda ti ta definicija?
Kakva savršenost? Toga na ovoj kuglici nema, savršenstvu se teži, ali se postiže Tamo...

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 13 ožu 2007, 9:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Od kuda ti ta definicija?
Kakva savršenost? Toga na ovoj kuglici nema, savršenstvu se teži, ali se postiže Tamo...

Definicija je iz KKC-a (1832), draga Maro Wink Nitko savršeno ne ljubi, nitko nije savršeno radostan, nitko nije savršeno blag, strpljiv, nego baš to, savršenstvu se teži, a upravo ovi plodovi iscrtavaju tu savršenost Smile

Svi ovi plodovi izviru iz Ljubavi. Nije bezveze na prvom mjestu Wink Da nema ljubavi, niti jedan plod ne bi bio plodan.
Sve ove plodove vidim u osobi Isusa Krista, u njegovom životu, načinu odnošenja prema ljudima. On je taj kome težimo, toj savršenosti, i kao što reče Mara, to ćemo postić tek kad se susretnemo s Njim Smile Pozvani smo tijekom cijelog života klesati se, suobličavati i postajati sve više nalik Njemu.

Kakvi su današnji katolici? Primjeti li se na njihovim licima i u srcima radost? Nije li malo čudno da netko tko se drži vjernikom ostavlja dojam hladne i mrzovoljne osobe? Gdje se izgubila ta radost koju mora imat svaki koji je Isusov?

(Iv 13, 35)
little_angel

PostanoPostano: uto 20 ožu 2007, 21:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:

Kakvi su današnji katolici? Primjeti li se na njihovim licima i u srcima radost? Nije li malo čudno da netko tko se drži vjernikom ostavlja dojam hladne i mrzovoljne osobe? Gdje se izgubila ta radost koju mora imat svaki koji je Isusov?

Pa negdje je netko rekao Wink kako ne moramo imati uvijek osmijeh na licu da bismo svjedočili svoju vjeru, iako ona u sebi sadrži radost. Ali optimističniji pogled na svijet, nada koja nikad ne umire, nada koja proizlazi iz naše vjere... to bi trebalo uvijek biti u srcu. A kada je to u srcu, onda se to i vidi, pokazuje kroz svakodnevnicu, kroz naše odluke i misli. Onda to i ljudi oko nas prepoznaju.

Dalo bi se raspravljati o dojmu koji čovjek ostavlja na drugoga. Znamo i sami da se dojam kao takav milijun puta znao pokazati kao netočan. Druga stvar je ako čovjek bolje upozna osobu pa vidi da je stvarno uvijek hladna i mrzovoljna. To svakako ne bi trebala biti osobina jednog katolika.
Ali ljudi kažu, pa ne mogu biti radostan, ne mogu se stalno smijati kad imam tisuću problema. Pa pogledaj kako se živi, itd. Ali baš je tu ta bit naše vjere.

Ne nude nam se slatkiši, gomila novca, igrice, i vječito uživanje u nečemu. Nudi nam se križ kao "prijevozno sredstvo" za Nebo. Zato moramo shvatiti i proniknuti u radost trpljenja. I kada nam sve loše krene, i kada ne vidimo svjetlo na našem putu, ne preostaje nam drugo nego u tom trpljenju pronaći radost. Ne onu običnu, svakodnevnu, kratkotrajnu. Onu dublju, dugotrajnu, a na samom kraju i - vječnu...

Pa sjetite se da u bolnom i mukotrpnom rađanju na svijet dolazi novi život, novo biće. Da nakon kišnog, hladnog i kako ga mi zovemo - ružnog vremena, dolazi duga na nebu, itd. Nakon trpljenja dolazi nešto veliko... Isus nam je to pokazao, nakon križa dolazi Uskrsnuće. Nije nam mogao jasnije približiti tu tajnu nego vlastitim primjerom. A toliko primjera ima i u prirodi oko nas kao što sam prije spomenula. I kad se zamislimo nad tim svim... pa mi doista imamo uvijek razlog više da budemo radosni Smile Ovaj puta sa dokazom koji tako često (što je na neki način ljudski...) tražimo.

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 21 ožu 2007, 9:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jako lijepo napisano, L.A. jako sretan Wink Slažem se s tobom i htio bih da to svatko proba primjenit na sebe, da krene od toga kako ja utječem na druge, sijem li ja tu ljubav, radost, koju posjedujem kao Kristov...?
Osmijeh na licu nije nužno mjerilo radosti, ali kako reče L.A., ako radost izvire iz nutrine, ona bi se trebala osjećat kroz riječi i djela Wink Piše Escriva na jednom mjestu: ta kolika će biti naša radost kada shvatimo da će nam suditi Onaj kojeg smo toliko ljubili Smile Početak svega - opet Ljubav jako sretan Ljubav uključuje radost, onu istinsku radost jer je ljubav okrenuta i vođena Ljubavlju (s velikim slovom) Wink

(Iv 13, 35)
Gogi

PostanoPostano: pet 23 ožu 2007, 22:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Puno ste vi lipih stvari napisali, al ja bi se vratija na pocetak teme tj. naslov.

Darovi Duha Svetog su plod molitve. Nakon Uskrsa su apostoli sa Djevicom Marijom 50 dana molili i tek im je onda dosao Duh Sveti sa darovima.
Eh sad, kad bi danas netko prije krizme 50 dana proveo u molitvi. Hm, baš me zanima što bi bilo?

Primit ćete snagu,
Duh Sveti sići ce na vas
i bit ćete mi svjedoci,
sve do na kraj svijeta!
Dj 1, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Čokolada
isključen

PostanoPostano: pet 23 ožu 2007, 23:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Može Duh Sveti doć u čovjeka i bez krštenja i krizme.To uopće nije uvjet.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 24 ožu 2007, 16:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gogi napisa:
Darovi Duha Svetog su plod molitve. Nakon Uskrsa su apostoli sa Djevicom Marijom 50 dana molili i tek im je onda dosao Duh Sveti sa darovima.
Eh sad, kad bi danas netko prije krizme 50 dana proveo u molitvi. Hm, baš me zanima što bi bilo?

Darovi su jedno, a plodovi drugo Wink Sjeti se samo prispodobe o talentima. Svatko je dobio neki dar, ali nisu svi iskoristili svoje darove da bi donijeli ploda. Darovi su - darovi, nešto darovano ljubavlju darovatelja. Što ti znači neki dar ako nisi svjestan njegove vrijednosti i ne znaš što bi s njim... Kad bi se krizmanici 50 dana pripremali molitvom za sv. Potvrdu, poprilično sam siguran da bi shvatili što im se želi darovati i tko želi darovati Smile Kad shvatiš koje darove primaš sv. Potvrdom, darove Duha Svetoga, prihvaćaš živjeti s tim darovima - donoseći plodove jako sretan Plodovi su tako ono što MI dajemo natrag Gospodinu preko ljudi oko nas.

Čokolada napisa:
Može Duh Sveti doć u čovjeka i bez krštenja i krizme.To uopće nije uvjet.

Možeš malo opširnije objasnit? Wink

(Iv 13, 35)
Čokolada
isključen

PostanoPostano: sub 24 ožu 2007, 17:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja nisam krizman.Nisu krizmani ni pripadnici drugih kršćanskih vjeroispovijesti.A opet kad gledaš crnce u Americi kako plješću,pjevaju,uzvikuju za vrijeme mise pitam se gdje je Duh Sveti više prisutan.U nas ili u njih.Ja kad dođem na misu (a to je rijetko) smeta mi što tamo nema emocija.Svi mi djeluju ko neki zombiji.A posebno mi smeta što mladi koji čitaju neki dio iz Biblije čine to bez osjećaja.Uvijek mi dođe misao:vidi ovog robota.Tako je i s propovijedima svećenika.Rijetko koja me dirne.To mi smeta.Fali nekog zanosa,spontanosti.Ja vam kažem,tu nešto nije u redu.Ne mogu objasniti što ali tako ne bi trebalo biti. Rolling Eyes
Mara

PostanoPostano: sub 24 ožu 2007, 18:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pljeskanje, pjevanje i tome slične stvari su dio tradicije ili načina očitovanja, a po sebi nisu dokaz baš ničega. Mnogi ljudi, puni Duha Svetoga, nisu to očitovali nekim vanjskim iskazima. Djelovanje Duha se vidi po djelima.

Ljubi i čini što hoćeš
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: ned 25 ožu 2007, 12:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čokolada napisa:
A posebno mi smeta što mladi koji čitaju neki dio iz Biblije čine to bez osjećaja.Uvijek mi dođe misao:vidi ovog robota.

znam da ću bit offtopic, ali moram izdvojiti i prokomentirati ovaj dio.
oni koji čitaju bez osjećaja, iako su (vrlo vjerojatno) primljeni u "čitače-suradnike kod oltara" nisu imali dobru naobrazbu. to se ne odnosi samo na čitače i psalmiste (čitači čitaju čitanja, psalmisti psalme i molitve - ali to je obično pomiješano, pa se koristi samo izraz čitač - za sve), već i na ministrante, koji su, velikim dijelom, i čitači.
doduše, i bez dobre naobrazbe, trebali bi razmišljati o tome što čitaju, i, po vlastitom nahođenju, naglašavati i unositi osjećaje u tekst. ali, to je, pak, teže ako nemaš kakvu-takvu teološku naobrazbu. ne mislim pri tom strogo na studij teologije ili/i razne seminare, već na bolje razumijevanje Svetog teksta, koje (razumijevanje) općenito, jako fali u Crkvi.

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
banana

PostanoPostano: uto 24 tra 2007, 17:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, puno toga ovisi o našim otvorenim rukama..
Rukama koje su spremne primati i nesebično davati..

Mislim da bi si ono pitanje koje je Žan na početku postavio - vide li se plodovi darova Duha Svetoga i u mome životu - trebali svakodnevno postavljati..
Koliko god mi je lakše kriztizirati druge ( čime se ne ponosim ) toliko mi je lakše u drugima vidjeti ljubav, radost, mir, strpljivost...

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 28 tra 2007, 12:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što znači krotkost kao plod Duha Svetoga?

(Iv 13, 35)
banana

PostanoPostano: čet 21 lip 2007, 23:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Što znači krotkost kao plod Duha Svetoga?

Nemam pojma kada sam zadnji put u izgovoru koristila tu riječ...
Ja bi ju usko povezala sa skromnošću i služenjem. Kao način na koji žbi trebali živjeti svoje odnose sa drugima. Biti ponizan, zalagati se za mir...

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: pet 22 lip 2007, 13:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nekako krotkost doživljavam kao otvorenost Bogu, prihvaćanje Njegovih planova, čak i onda kad sve ne ide super, znaš da netko nepogrešiv upravlja tvojim brodom... Wink Ali mislim da krotkosti nema bez poniznosti i strpljivosti... i što se tiče odnosa sa Bogom, i što se tiče odnosa sa ljudima.

prvi znaci su pobjedi
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 7:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tko je za vas blaga osoba? Je li to ona koja uvijek popušta, gleda kroz prste, ili biti blag znači nešto drugo?

(Iv 13, 35)
El Pepe

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 8:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Tko je za vas blaga osoba? Je li to ona koja uvijek popušta, gleda kroz prste, ili biti blag znači nešto drugo?

Ne popušta nego prašta.
ne popušta nego je odmjeren u akciji te prvo vidi sve aspekte situacije.
Blagost isto znači pristupiti čovjeku na razumljiv način tako da shvati što je problem, ne s visoka.
No da bi se to postiglo čovjek se treba mjeriti prema Božjim zapovjedima a ne ljudskim pogotovo ne osobnim mjerilima.
Blag čovjek je aktivan ne pasivan da promišlja pa udari, on propitkuje objašnjava izvodi na pravi put. Ponešto od ovih osobina se dobije rođenjem a ponešto dobije životnim iskustvom te svatko ima šansu za povećanje blagosti. Blagost je i dar Duha svetoga naravno ali tu postoji i opasnost da netko zavoli neku moćnu funkciju pa postane ohol i samodopadan, kad mu funkcija ili možda samo okolnost da neku moć nad drugima pa im on kao gleda kroz prste, a u biti akumulira bijes na tu osobu. Takve stvari smanjuju mogućnost blagog djelovanja pa samim tim i čovjek ne postaje blag već rob funkcije ili oholosti, ma koliko hvaledostojnu funkciju obnašao. Dakle ostaje zatvoren za darove Duha svetoga.

Tak si ja to mislim
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 02 vel 2008, 15:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Među plodovima Duha Svetoga navedena je i uzdržljivost. Što mislite, što se misli konkretno pod time?

(Iv 13, 35)
Čokolada
isključen

PostanoPostano: sub 02 vel 2008, 16:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uzdržljivost je naprimjer: Odlučiš da želiš smršaviti a doma naprave kolače,tortu,donesu kikirikija,pereca,smokija,čipsa zato jer je neki blagdan ili je nekome rodjendan.A ti se svejedno,uz svu tu zamamnu hranu ne pokolebaš te nastaviš sa svojom dijetom. Smile
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 02 vel 2008, 19:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Među plodovima Duha Svetoga navedena je i uzdržljivost. Što mislite, što se misli konkretno pod time?

ne znam.. jesi li postavio pitanje iz znatiželje ili ne znaš odgovor?

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 02 vel 2008, 19:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Žan napisa:

ne znam.. jesi li postavio pitanje iz znatiželje ili ne znaš odgovor?

Laughing Laughing Zar je to bitno?

Čokolada napisa:
Uzdržljivost je naprimjer: Odlučiš da želiš smršaviti a doma naprave kolače,tortu,donesu kikirikija,pereca,smokija,čipsa zato jer je neki blagdan ili je nekome rodjendan.A ti se svejedno,uz svu tu zamamnu hranu ne pokolebaš te nastaviš sa svojom dijetom. Smile

Dobar primjer Wink A jel uzdržljivost vezana samo za hranu ili? Gdje se još može prepoznati taj plod Duha Svetoga?

(Iv 13, 35)
Čokolada
isključen

PostanoPostano: sub 02 vel 2008, 20:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uzdržljivost od krađe,laži,bludnosti..

Zadnja promjena: Čokolada; sub 02 vel 2008, 23:30; ukupno mijenjano 1 put.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 02 vel 2008, 23:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo o piću i jelu je prije Suzdržljivost, ili je to riječ koja znači isto??
Žan, baš si me zbunio sa ovom riječju! Embarassed

Nemam kod sebe riječnik pa ne mogu provjerit....

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 10 svi 2008, 18:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sutrašnji blagdan Duhova nije sjećanje na događaj koji se zbio prije 2000 godina, to je događaj koji se događa i danas! Jer Duh Sveti je taj koji oživljava ovo naše biće, On je taj koji je prostrujao prvim Adamom i udahnuo u njega život, i taj isti Duh strujat će do kraja vremena. On je taj koji je slomio strah i nesigurnost apostola, On je taj koji ih je potaknuo da izađu na ulice i propovijedaju Uskrsloga, On je taj koji im je dao nepokolebivu vjeru i spremnost dati svoj život za Njega!

Je li se dogodila u nama ta božanska, izvanredna promjena koja je nekad apostole od strašljivih učinila odlučnim i gorljivim navjestiteljima Krista Uskrsloga? Vide li se ti plodovi postojanosti u nauku apostolskom, zajedništvu, lomljenju kruha i molitvama?

Moramo dopustiti Duhu da djeluje u nama i s nama.
To dopuštenje je naša vlastita želja, naša vlastita odluka - Vjerujem! Duše Sveti, djeluj u meni...

Dahni u mene, Duše Sveti, da moje misli budu svete!
    Pokreni me, Duše Sveti, da moj posao bude posvećen!
    Privuci moje srce da zavolim samo ono što je sveto!
    Zaštiti me, Duše Sveti, da mogu uvijek biti svet.

sv. Augustin

(Iv 13, 35)
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.