HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 24 ruj 2017, 14:02. Pogledaj neodgovorene postove
Je li Bog konzervativan??
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
teta Jeja
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 25 tra 2007, 13:15
PostNaslov : Je li Bog konzervativan??
Citiraj i odgovori

razgovaram jučer s prijateljem (no, dobro, još uvijek mi je samo pozanik, ali je na dobrom putu da zasluži naziv prijatelja) o ljubavi, Taizeu, duhovosti, Bogu itd., pa me, sukladno temama, pita upravo ovo što napisah u naslov: ''je li Bog konzervativan?''. kaže, citira Linića (''Bog nije konzervativan''), i pita mene (stručnjaka - nekakvog, valjda Rolling Eyes ): ''kaj misliš kaj to znači?''

a ja pitam vas! što to vama znači? doživljavate li ga vi tako?

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
ivoo

Spol: muško
PostanoPostano: sri 25 tra 2007, 21:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Konzervativan, liberalan itd su ljudske podjele. Bog je iznad toga i on ljubi sve ljude i one konzervativne i one liberalne.
Ja bih rekao Bog je dobar.
I u liberalizmu i konzervatizmu ima pozitivnih stvari, ali i negativnih, Recimo liberalizam zna relativizirati stvari tako da na kraju ostaje anarhija i postajemo robovi nagona i veličanja osobnosti te svoga JA. Ja postajem centar cijeloga svijeta JA i moj užitak Wink
Kod konzervatizma zna se formalizirati stvari i stvoriti formu bez sadržaja, postajemo farizeji i licemjeri, robovi Zakona.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
ja

PostanoPostano: čet 26 tra 2007, 8:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se s tobom da Bog nadilazi ljudske podjele i kategorije. Ali to ne znači da se čovjek ne smije služiti antropomorfizmima. U protivnom, čovjek bi mogao skrenuti krivim putem (agnosticizam). I dobrota je ljudsko obilježje. Pa opet je pridjevamo Bogu zbog onog što je napravio za nas.

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
ja

PostanoPostano: čet 26 tra 2007, 8:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je li Bog konzervativan? Ivoo, rekao si da konzervatizam ima i svoje pozitivne stvari. Smatram da bi se Boga moglo nazvati konzervativnim isključivo u tom pozitivnom smislu... Bog zna zašto je ljudima dao Zakon, makar ljudi zbog svoje ograničenosti ne vide njegove razloge pa se ponekad ponašaju kao farizeji i licemjeri. razmislja

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
MatejD

PostanoPostano: čet 26 tra 2007, 11:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus je Bog. Po njegovu djelovanju možemo vidjeti je li Bog konzervativan ili ne. Isus sam govori da nije došao ukinuti zakon Mojsijev nego ga nadopuniti. no ipak prigovara farizejima da su im važnije odredbe ljudske (tradicija) nego Božje. Isus također uvodi novosti: praštanje, ljubav, milosrđe; podiže dostojanstvo žene na dotada neviđenu razinu... Stoga se može zakljućiti kako Isus prihvaća sve što je dobro od staroga (tradicije), ali i uvodi novine. Isus nije ni konzervativan niti je pretjerani modernist, on je zlatna sredina...

Vječna je ljubav Njegova!
ja

PostanoPostano: čet 26 tra 2007, 12:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da Stari i Novi zavjet ne bi trebali strogo dijeliti nego ih gledati kao cjelinu. Sv. Augustin to dobro kaže: Novi se zavjet u Starom skriva, a Stari se u Novom otkriva". Sam je Isus rekao da o dvjema zapovijedima ljubavi visi sav zakon i proroci. A što se tiče farizeja, mislim da je njihov najveći problem što su strogo pazili na slovo Zakona, a "zaboravili" na njegov "duh". Nije čovjek radi Zakona, nego Zakon radi čovjeka. Zakon je Bog dao ljudima radi njihove dobrobiti, da ih "čuva za vjeru koja se imala objaviti te je zakon bio nadzirateljem sve do Krista sa se po vjeri opravdamo" (Gal 23-24). Ako tako gledamo mislim da je Bog ostao "vjeran i dosljedan sam sebi" i svojem odnosu prema čovjeku.

Ajme, kaj sam ja tu sve napisala. Više ni sama ne znam kaj sam htjela reći. Smile

ivoo

PostanoPostano: pet 27 tra 2007, 20:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, Bog je iznad naših ljudskih mjerenja i on ih nadilazi, i da nisam rekao da mi ljudi ne trebamo koristiti te pojmove kada opisujemo neke ljude jel tako lakše dobijemo sliku o nekome ili nečemu, ali mislim dA Boga ipak ne bi trebali stavljati u taj odnos On je zaista iznad. On je dobar. Naravno da konzervatizam ima svoje pozitivne stvari i slažem se da se Boga moze nazvati konzervativnim u tim pozitivnim stvarima, isto tako ga se moze nazvati liberalnim u oinim stvarima u onom pozitivnom smislu. Wink
Ja mislim da je ovaj tvoj zadnji post bio super i ja bih ga pootpisao, takav je BOG Wink
Pink Panther

PostanoPostano: sub 28 tra 2007, 22:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Treba najprije jasno definirati pojmove.

Što znači pojam "konzervativan"?

Po mom shvaćanju, "konzervativan" je onaj tko pristaje uz tradicionalne vrijednosti.

Dakle, pitanje "je li Bog konzervativan?" sveli smo na pitanje "pristaje li Bog uz tradicionalne vrijednosti?".

Naravno, sad se nameće pitanje: a koje tradicionalne vrijednosti? Naime, različite kulture i civilizacije imaju ponešto različite tradicionalne vrijednosti.

Pretpostavit ćemo, međutim, da govorimo iz perspektive zapadne, nekoć kršćanske, civilizacije. Pristaje li Bog uz ono što se u zapadnoj civilizaciji smatralo "vrijednošću" u vrijeme dok je ta civilizacija još bila pod dominantno kršćanskim utjecajem?

Po meni, odgovor je apsolutno DA; Bog dakle definitivno jest konzervativan, i zato se nikako ne mogu složiti s Linićem.
ivoo

PostanoPostano: uto 01 svi 2007, 22:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eh sad razmislja
sam si i u postu napisao da je za različite kulture postoje različite vrijednosti. Vidiš kada govoriš o pozitivnim vrijednostima kršćanske kulture mislim da njih Linić nigdje nije osporio Wink Bog je kako je već napisano dobar. Bog nije konzervativan u onom negativnom smislu, ali Bog je konzervativan u pozitivnim vrijednostima, jer prave vrijednosti se nikad ne mijenjaju Wink
Pink Panther

PostanoPostano: sri 02 svi 2007, 15:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ivoo,

to nas sad opet vraća na definiranje pojmova. Ne znam, naime, što smatraš pod "negativnim smislom" konzervativnosti.

Čak mi se čini da se današnjem čovjeku pokušava od strane protukršćanskih izvora nametnuti teza da je konzervativnost nešto negativno.
ivoo

PostanoPostano: čet 03 svi 2007, 16:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, slažem se s tobom da se današnjem čovjeku pokušava od strane protukršćanskih izvora nametnuti teza da je konzervativnost nešto negativno.
Ali još jednom ću ponoviti da ne treba ici u krajnosti i isključivost, jer to na kraju ni Krist nije bio Wink Što mislim pod negativnim smislom konzervatizma mislim da je već napisano, da zna postati važnija forma od sadržaja. Kao što je ja napisao/la najveći problem je što se strogo pazi na slovo Zakona, a "zaboravi" na njegov "duh". Nije čovjek radi Zakona, nego Zakon radi čovjeka. Zakon je Bog dao ljudima radi njihove dobrobiti, da ih "čuva za vjeru koja se imala objaviti te je zakon bio nadzirateljem sve do Krista sa se po vjeri opravdamo" (Gal 23-24).
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 06 svi 2007, 10:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pojam konzervativan dolazi iz latinskog: conservare, što znači sačuvati, održati. A neka definicija je otprilike da biti konzervativan znači čuvati, održavati ustanovljene oblike života i sustava vrijednosti. Nađoh jedno predavanje sa Hrvatskih studija o konzervatizmu, odakle sam i naveo definiciju.
Ne znam, slažem se sa ivoom kad kaže da je Bog iznad takvih podjela, ovo - konzervativan mi zvuči previše politički Rolling Eyes Bog kaže za sebe da je milostiv i milosrdan Otac. Ako ćemo upotrijebiti pojam konzervatizma, onda On definitivno čuva svoje stado i drži ga živim, daje upute - zapovijedi za svoje ovce, ali nikog ne zatvara u konzervu.

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 12 lip 2007, 13:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U današnjem vremenu u kojem živimo prva asocijacija za konzervativnost jest radikalnost života.
Isus je zbog svoje radikalnosti otišao na križ da bi sačuvao (konzervirao Wink ) vrijednosti, zapovijedi.. ma, život čovjekov, koji bi prema svakom od nas brzo bili izgubljeni

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 06 srp 2007, 21:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mrzim riječ konzervativan. To je Američka propaganda koja djeli sve ili na komzervativne ili progresivne....
Treba naći neku drugu riječ.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 07 srp 2007, 11:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog je Istina i ništa drugo.

Nemojmo ga ograničavati sa riječima konzervativan.
Bernard

PostanoPostano: sri 31 lis 2007, 18:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Postoji bolje tumačenje konzervativnosti, a to je da je riječ o svjetonazoru koji gradi na povijesno provjerenim vrijednostima.
U tom smislu bi Bog sigurno bio konzervativac, ali nikako ne zatucanac, kako se pogrešno tumači konzervativizam.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 17 pro 2008, 9:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bernard napisa:
Postoji bolje tumačenje konzervativnosti, a to je da je riječ o svjetonazoru koji gradi na povijesno provjerenim vrijednostima.
U tom smislu bi Bog sigurno bio konzervativac, ali nikako ne zatucanac, kako se pogrešno tumači konzervativizam.

tako je. inače, definicija konzervativnosti je danas pogrešno postavljena.
Npr. javnost se dijeli na lijeve (tzv progresivne) i desne (tzv zaostale iliti konzervativne)....
A u biti onaj koji svoja uvjerenja definira kao racionalizam,agnosticizam i sl. on je u biti konzervativan u nazadnom smislu.
Dok crkva baš kao što kažeš stoji na temeljima pravih vrijednosti koje su univerzalne i nepromjenjive.

ako to što su nepromjenjive predstavlja konzervativizam onda mogu spomenuti staru francusku o promjenama... "što se stvari više (češće) mjenjaju, sve više ostaju iste"

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
El Pepe

PostanoPostano: uto 24 ožu 2009, 7:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Bernard napisa:

tako je. inače, definicija konzervativnosti je danas pogrešno postavljena.
Npr. javnost se dijeli na lijeve (tzv progresivne) i desne (tzv zaostale iliti konzervativne)....
A u biti onaj koji svoja uvjerenja definira kao racionalizam,agnosticizam i sl. on je u biti konzervativan u nazadnom smislu.
Dok crkva baš kao što kažeš stoji na temeljima pravih vrijednosti koje su univerzalne i nepromjenjive.

ako to što su nepromjenjive predstavlja konzervativizam onda mogu spomenuti staru francusku o promjenama... "što se stvari više (češće) mjenjaju, sve više ostaju iste"

Je ni to tak konzervativni mogu biti i lijevi i desni i srednji.

Tak si ja to mislim
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.