HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 20 kol 2019, 14:31. Pogledaj neodgovorene postove
Crkva
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
vasha

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 10:17
PostNaslov : Crkva
Citiraj i odgovori

Ovako, dugo sam "pozitivno" razmiÅ”ljala, bila optimistiĆØna u pogledu Crkve...
Ali danas sam samoj sebi priznala istinu - Crkvi je potrebna jedna dobra reformacija, obnova. Pogledajmo malo ĆØinjenice. Gdje je nestao onaj zavjet siromaÅ”tva u Crkvi, Å”to se dogodilo s njim? Koliki je broj sveƦenika i ĆØasnih sestara koji su se uživjeli u potrebe malog ĆØovjeka i pomažu im? Gdje su sveƦenici koji Ʀe imati znanja u svim podruĆØjima života jednog ĆØovjeka, koji Ʀe biti pristupaĆØni i uvijek na usluzi i pomoƦi ljudima? u svijetu je sve manji i manji broj sveƦeniĆØkih zvanja, sve manji broj istinskih, pravih krÅ”Ć¦ana (ne onih formalnih, onih "90%" s kojima se diĆØimo u Hrvatskoj). Gdje je taj duh krÅ”Ć¦anstva, Isusa, koji mijenja svijet?
Sjetimo se primjera sv. Franje, Majke Tereze... Oni su živjeli skromno, ponizno, služeƦi Bogu, pomažuƦi ljudima i UƈINILI SU NEÅ TO, odjeknuli su u svijetu! Koliko danas imamo sv. Franja i Majki Terezi?

Nije da je sve crno, joÅ” uvijek ima svijetla, nade, divnih sveƦenika, ĆØasnih sestara, krÅ”Ć¦ana. Isus je obeƦao da Crkvu ni vrata paklena neƦe nadvladati. Ali, nije li vrijeme da se pokrenemo, nije li vrijeme da se Crkva promijeni i poĆØne iskorijenjivati zlo iz svojih redova? Nije li vrijeme da se odrekne novca, bogatstva, uzviÅ”enosti, dvostrukog morala i da doĆ°e na Božje visine skromnosti, poniznosti, zavjeta ĆØistoƦe, posluÅ”nosti i siromaÅ”tva.

Naravno, prvu sebe uzimam kao primjer ĆØovjeka koji se mora promijeniti. To svi danas moramo. PoĆØinjem od sebe - poĆØnimo svi! Obnovimo Crkvu![/b]
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 10:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je sve to malo pretjerano i prenapuhano medijski plus price uz druzenja koje se umnazaju nadodavanjem da bi bile zanimljive i da bi se imalo o cemu tracat, a sta je zalosno mi to prihvacamo. Za tri desetljeca oko crkve na tri lokacije nisam primjetio nit jedan jedini gaf, ako se ne racuna casnina psovka " sto mu mrkvica ". Naravno da prihvacam da ima svakakvih i naravno da bi trebalo to rijesiti samo ja neznam kako. ma mozda i znam al sta ja mogu. Zalosno je sto je kriza duhovnih zvanja pa mozda neki kojima nije mjesto u crkvi su tu. Ali neki dan sam na misi pri mladoj misi jednoga svecenika cuo da na svecenika ne gledamo kao na covjeka koji je sklon grijehu nego Bozjeg posrednika preko kojega Bog na nas djeluje. Svecenik nam govori Bozje a ne svoje rijeci a Duh Sveti prisutan u crkvi i Krist kod svakoga oltara pri euharistiji nam daju cvrstinu da na nas ta rijec djeluje i to je najbitnije a ne opterecivanje kako svecenik zivi. Njemu na dusu.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
vasha

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 11:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Mislim da je sve to malo pretjerano i prenapuhano medijski plus price uz druzenja koje se umnazaju nadodavanjem da bi bile zanimljive i da bi se imalo o cemu tracat, a sta je zalosno mi to prihvacamo. Za tri desetljeca oko crkve na tri lokacije nisam primjetio nit jedan jedini gaf, ako se ne racuna casnina psovka " sto mu mrkvica ". Naravno da prihvacam da ima svakakvih i naravno da bi trebalo to rijesiti samo ja neznam kako. ma mozda i znam al sta ja mogu. Zalosno je sto je kriza duhovnih zvanja pa mozda neki kojima nije mjesto u crkvi su tu. Ali neki dan sam na misi pri mladoj misi jednoga svecenika cuo da na svecenika ne gledamo kao na covjeka koji je sklon grijehu nego Bozjeg posrednika preko kojega Bog na nas djeluje. Svecenik nam govori Bozje a ne svoje rijeci a Duh Sveti prisutan u crkvi i Krist kod svakoga oltara pri euharistiji nam daju cvrstinu da na nas ta rijec djeluje i to je najbitnije a ne opterecivanje kako svecenik zivi. Njemu na dusu.

Dragi merkat, ja sam praktiĆØki odrasla meĆ°u sveƦenicima i ĆØasnim sestrama i u mojoj obitelji ima takoĆ°er sveƦenika i ĆØasnih sestara i sigurna sam da odliĆØno znam kakvih sve divnih sveƦenika i ĆØasnih sestara ima i koliko svjetla ima u naÅ”oj Crkvi. Ali baÅ” preko toga znam i za one koji Crkvu srozavaju. ZaÅ”to je potreba ĆØasnim sestrama u Slavonskom Brodu odbiti dati dom za napuÅ”tenu i siromaÅ”nu djecu i umjesto toga sebi izgraditi luksuzni samostan? ZaÅ”to je potreba da Crkva ubire tolike poreze, npr., u NjemaĆØkoj? ZaÅ”to je potreba da Crkvu u javnosti predstavlja sveƦenik koji izjavljuje da žena ne može zatrudnjeti jer leži pod mužem ko klada? ZaÅ”to mnogi ljudi danas toliko zaziru od Crkve?
merkat

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 14:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Razumijam to Vasha. Mojoj obitelji su ljudi od crkve uvijek bili jako bliski. Eto jucer sam bio na imendanu kod djeda pa mi je ispricao nesto o sveceniku koji je vjencao njega i baku.
Navodno je volio zenske i to su svi znali. Sto je bilo odlucno da ga moj djed pozove da vjenca ih? Jedna iskrena propovijed. Rekao je vjernicima da mu je jasno da oni znaju kakav je on i da si nemoze pomoci jel je covjek grjesan. Ali bas kako sam i gore naveo, bas je tako rekao, da on je tu da prenosi rijeci Krista i da su samo one vazne. Da se ljudi ne obaziru na njega i da im on nije primjer nego da slusaju Kristove rijeci i pokusaju biti takvi kakvima ih dragi Bog ocekuje jel im samo Krist moze biti primjer.

Tu ti lezi i odgovor djelomican zasto ljudi ne dolaze u ckvu. Jel ne vide Krista nego svecenika. I to im je samo izgovor los. Naravno da svecenik bi trebao biti uzor i primjer ali to nesmije biti presudno u odluci covjeka da ide na misu. Nemoze covijek bez Boga biti pravi, ne moze, samo si misli da moze. Nisam bas toliko star ali imam iskustvo golemo bas proucavajuci takve ljude. Ti koji ne idu u crkvu su najveci moralisti i najbolji im je primjer da oni koji lizu oltare su losi. A to nije istina jel oni ljudi koje ja primjecujem da su najcesce u crkvi su , bar u mojoj najuzorniji, skromniji i najveci dobrotvori.

A ti kojima crkva kao intitucija netreba su doduse uvjerljivi ali na muci se pokazu vrlo losi i labilni samo kaj to ili ne kuze ili se prave mutavi i dalje prde po svojem.
Druga stvar sto ljudi ne idu na mise je sto u ima i svecnika koji su neprimjerenog ponasanja prema vjernicima pa im se stalnim prigovaranjem i kritikom zamjere.
Ali najvise je ljudska lijenost i sebicnost, to je ipak 80 % razloga.

Za Sl. Brod pojma nemam ali ako je tako treba ih optuziti, obratiti se nekome nadleznome i zahtijevati drugacije. Protestirajete ljudi koji ste bliski tim slucajevima, to nam samo moze koristiti. To govorim s rezervom jel neznam, mozda je zaista potreban samostan casnima a mozda bi i drzava mogla dat neki prostor za dom , moze a nece neg napada crkvu. Tko zna pozadinu, ja nebi tako olako donosio zakljucke.

Neznam zasto ti je problem crkveni porez u njemackoj ???
Znas li sta o poreznom sustavu tamo i koje su potrebe ?
Znas li da je njemacki karitas jedan od najaktivnijih i da nasu dragu hrvatsku financira dobrano. Dakle ide u dobre ruke. Eto na KBF sufinanciraju magisterij neprofitnih organiztacija. Idealno za mlade bliske karitativnom djelovanju. Evo to zavrsite pa da ima vise strucnjaka i da nema vise brezovica i sl.

Onaj svecenik koji je izjavio za klade je budala kao i onaj koji je na latinici ( zato ga je i latin zvao jel da je pametan nebi ga zvao ) rekao da je bilo bolje vrijeme kad su muskarci radjali.
Sta ces ima budala u svim strukturama. Ipak to nije razlog da se crkva napusti ali je tvoj primjer dobar ukoliko se svi borimo protiv budala u nasim redovima.

Slikovito cu ti objasniti na svom primjeru gdje nikada nisam dozvolio da netko ponizava nekoga tko je u mom drustvu jel ako je moj prijatelj budala onda sam i ja. A ne zelim biti. Tko da se slazem da treba takve ljude micati ako rade stetu ali to treba raditi puk, pametni puk a ne blesavi kao u Imotskom gdje fratar potrosi neznam koliko tel. racuna i casti crkve, a seljani vicu " vratita nam pratra, vratite nam pratra "
Dao bi im ja pratra kad on ili oni podmire dug koji nije smio napravit. Pa taman radio u polju da ga vrati.

Edit: lapsus

Zadnja promjena: merkat; čet 30 lip 2005, 17:24; ukupno mijenjano 1 put.

fat drummer

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 16:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

u rh je sve je podredjeno politici i,politickom pogledu. ako predsjednik stranke zasere i to kardinalno (npr kaze da bi trebalo obnovit jugoslaviju i da hrvate treba podcinit srbima) ta stranka je gotova, svi ce se iz nje ispisat, nece za nju glasat itsl. tako je i sa crkvom i svecenicima. ako svecenik uspije dat dreku pljusku (kako sam pristojan, ne zaustavljajte me) ljudi ce to shvatit bas kako i prosli primjer i pa-pa, odo ja u budiste. shvacam ja njih i na prvi povrsni pogleda to je ok. na drugi nepovrsni pogled to nije ok. svecenik je figura u stvari. crkvu zivu cine ljudi i njihovo djelovanje, a ne svecenik i pozovo seks linijama (mmm seks linije)
vci problem se dogodi kad npr dojde do nekog masovnog zataskavnja koje ukljucuje i biskupe a ne samo seoskog fratra. e to je vec gadno al opet nije razlog za odlazak iz crkve. razlog za ozbiljne razgovore i odlucno djelovanje jest, ali za finalni cin popunjavanja ispisnice iz videoteke, ovaj, crkve, ne.
problem takodjer lezi u nedemokratskom izboru (kad kazem ne demokratskom,mislim na to da narod ne odlucuje). mi ne izabiremo kardinale, biskupe i ljudi imaju osjecaj nemoci da nemogu utjecat na moguca zataskavanja i tsl i to frustrira. premjera mozes smjenit, vladu srusit, sabor raspustit. glupo bi bilo ocekivat da cemo birat biskupe, ali treba postojat rigoroznija samokontrola i samoprijegornost crkvenih velikodostojnika. ako znaju da netko radi nesto no-no treba odmah djelovat, makar i malo pregrubo
i treba uvest ringispil u crkve, to bi bilo zakon

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
merkat

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 17:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zataskavanje je produkt medija, recite mi konkretno a citamo stalno kako KC nevalja, tko je , koga, gdje i kada zataskao ?
Govorim o Biskupima koje Fat spominje. Ne mojmo mijesati americkog Biskupa koji je priznao zataskavanje, neznam da li zbog sramote ili sto je mulac ali priznao je.
Naravno da treba biti sto manje losih crkvenih ljudi ali ja zataskavanje ne vidim.
Evo danas u slobodnoj citam kako voditelj dnevnika, koji je trudnu Nensi Brlek istjerao s pozicije sredisnjeg dnevnika kojeg je vrlo uspjesno vodila godinama ( a i ljepsa je bila ) te sad kao majka bebe vodi ponocni ( zivjela prava zena, di ste babe, rode...) izjavio kako crkva u hrvata ima jedan mali plus i jedan veliki minus !!!!!!!!!!!!!
Priznajmo da nije sve idealno, ali zar je bas tako ?
Ja koji sam blizak crkvi, ljudima uz crkvu i karitativnim djelatnostima mislim upravo suprotno. Al ko mene pita, tko uopce cita ovaj forum , jedan od stotine, ali g. Sprajc ( do 90-e Jovanovic , citirao bi Skoru " ...i tko ne ljubi svoje, nece Bozjeg lica vidjeti.." ) je centralna figura dnevnika, najgledanije emisije u hrvata, skromnog naroda sa vjerom velikoga minusa.

Tonka

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 17:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Crkva je graĆ°ena od ljudi, a ima nas svakakvih. Naravno, da se cjelina ponekad sudi po pojedincu Å”to obiĆØno ima loÅ”e posljedice, ali s tim se treba pomiriti. Vjerojatno bi svatko od nas trebao biti svjestan da ga se ne sudi samo kao individuu nego i kao pripadnika neke skupine. Situacija u crkvi nije idealna, ali tako je bilo ĆØesto kroz povijest. Imam osjeƦaj da su novi redovi ĆØesto nastajali kao reakcija na ondreĆ°ene negativnosti u zajednicama. Ne treba se sramiti pogreÅ”aka, mislim da se treba samo plaÅ”iti nemoguƦnosti da se te pogreÅ”ke priznaju i isprave. Reforme u Crkvi? Pozitivne su uvijek dobrodoÅ”le, ali velikim rijeĆØima i programima se rijetko neÅ”to rjeÅ”ava. Možda ona ideja iz filma Å alji dalje i nije tako loÅ”a, promijeni svijet tako da promijeniÅ” sebe i joÅ” "samo" tri osobe jako sretan jako sretan
IspriĆØavam se zbog nesuvislosti, svaÅ”ta mi je palo na pamet kad sam proĆØitala uvodni post. ƈak se i sada pitam je li se moguƦe promijeniti, možda je potrebno samo nauĆØiti kako iz onog Å”to jesam izvuƦi najbolje.
fat drummer

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 19:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja sam govorio upravo o americkim biskupima jer su i oni dio crkve (amerikanicu su, priznajem, al ipak!!)
sto se tice zavjeta siromastva i cestitosti i zavjeta ringispila (progurat cu ja to makar na mala vrata). kolko sam cuo gradjevina vojnog ordinarijata je vrlo vrlo vrlo neskromna i vrlo vrlo vrlo velebna (mramor, podzemna garaza, rigispil)
crkva ima tolko posjeda u zagrebu (doduse konfisciranog za vrijeme juge, al vraca jedan dio) da je to milina. pravni faklutet (e jesmo antikristi) ima neka otvorena pitanja s nekim casim sestrama (potuci cemo ih na bojnom polju!!!) oko vise gradjevina i nekretnina

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Coje

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 19:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad shvatimo da je svatko od nas bitni dio Crkve i kad svatko od nas uĆØini sve da ta Crkva kroz nas bude sveta onda možemo poĆØeti prosuĆ°ivati gdje su drugdje problemi?... Do tada je to prebacivanje loptice na druge,... Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
vasha

PostanoPostano: ned 03 srp 2005, 16:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Kad shvatimo da je svatko od nas bitni dio Crkve i kad svatko od nas uĆØini sve da ta Crkva kroz nas bude sveta onda možemo poĆØeti prosuĆ°ivati gdje su drugdje problemi?... Do tada je to prebacivanje loptice na druge,... Cool

Gle Coje, naglasila sam veƦ da i sama moram poĆØistiti puno toga ispred svojih vrata. Jasno mi je da su i sveƦenici greÅ”nici. Ali ono Å”to me žalosti jest stanje u danaÅ”njoj Crkvi koje je stvarno tužno. Npr., danas gledam u emisiji "Mir i dobro" kako je veliki broj sjemeniÅ”ta u Hrvatskoj zatvoren. To je joÅ” samo jedan segment u cijeloj priĆØi. Ne namjeravam istupiti iz Crkve, nego upravo iz ljubavi prema Njoj i Kristu ovo sve govorim i ovo sve me žalosti, jako. NajlakÅ”e je zabiti glavu u pijesak i reƦi "pa i mi smo greÅ”ni, pa to rade i drugi...". A mi smo pozvani na SVETOST! Ne na prosjek, ne na dobrotu, nego na SVETOST.
merkat

PostanoPostano: ned 03 srp 2005, 18:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sjano si to rekla Vasha, bas sjajno.
Moje misljenje je da je katolicka crkva " na tapeti". I drugi su grjesni i to podosta ali takva je medijska politika, razloga svakako ima. Tek ce konacni sud najpravednije suditi.
Kako mi tezimo, kako sama kazes ne prosjeku nego svetosti nesmijemo dozvoliti nit stititi ili kriti lose ljude. Nitko nema pravo biti jatak zla. Bas mi koji smo pozvani na svetost imamo obvezu biti ne manji od toga a oni koji to nemogu pratiti neka se ne zovu katolicima ili barem nek priznaju svoju grjesnost, pokaju se i prime borbe jel samo oni koji se ne bore moraju se pakla bojati netko rece ovdije.

sike

PostanoPostano: sri 06 srp 2005, 7:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajde neka nas za promjenu vode ideali u nasoj Crkvi, gledajmo na dobro, pa cemo tako pobjediti ono zlo sto ne valja..Ako idemo ya onim dobrim, pozitivnim, dobivat cemo volju i snagu za naprijed, a ako se osvrcemo samo na ono sto ne valja, onda cemo jednostavno stati, plakati nad sobom i drugima i tako poceti unazadovati
Idemo zajedno naprijed s Isusom na celu i bit ce sve ok! jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mash

PostanoPostano: pet 03 ožu 2006, 20:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovdje su prebaĆØeni neki postovi sa teme
ZaŔto se mladi katolici boje braka i veze:

Merkat

Citat:
Kad crkva govori da je abortus zloĆØin kao i umjetna oplodnja pri kojoj, ponavljam pri kojoj Å”to mnogi ne vide u kontekstu, se stvara mnogo žaĆØeƦa gdje se samo jedan vrati u maternicu ( ili viÅ”e ) a ostali ili se uniÅ”te ili zamrznu ili dilaju dalje kao donacija Å”to je takoĆ°er zložin.
Kad govore da je homosexualizam grijeh, promiskuitet takoưer svi se dignu na zadnje noge i riƦu ko lavovi i sad ti naưi kompromis da crkva bude otvorenija !
Ona jednostavo propovijeda nauk koji nam dragi Bog preko nje prenosi i samo je na nama da ga prihvatimo ili ne, dakle želimo li bit vjernici ili glumci Ŕto svakoga dana dokazujemo.
I ja sam mnogo toga neznao i mislio si kako bi crkva mi trebalo to malo bolje pojasniti a onda sam shvatio kako godinama neidem na vjeronauk, kako nijednog sveƦenika nisam niÅ”ta upitao, kako crkve nema novinama ( osim danas kad ju se blati) kako ne ĆØitam katoliĆØke ĆØasopise, kako na misi razmiÅ”ljam o svemu osim o onome kaj priĆØa sveƦenik.....
Sve Å”to ĆØovjeku nije jasno mu je ustvari nadohvat ruke , samo kaj smo svi lijeni ( prvi ja ) pa nalazimo opravdanja za sebe.
Internet je sad idealan za sve nas ljenivce, mnoge odgovore možemo naƦi na mnogim sranicama.
Forum je takodjer ok, samo kaj na ovom službenom HBK nema podforuma gdje bi sveƦenici HBK-a odgovarali na pitanja.

Coje

Postano: sri vel 23, 2005 0:54 Naslov:

Citat:
Crkva može biti fleksibilna i prilagodljiva do mjere kad ostaje vjerna povjerenom Kristovom nauku. Ona je isto vezana: njen autoritet stoji ili pada ukoliko ostaje ili prestaje biti vjerna onome Å”to joj je Krist ostavio da mora navjeÅ”tati. Kako vjerujemo da Crkvu vodi Duh Sveti - to nam daje dovoljno razloga da možemo prihvaƦati UĆØiteljstvo Crkve za autoritet kojeg valja slijediti (u stvarima vjere i morala).

Ono Å”to se može i mora napraviti jest Kristov nauk izreƦi na naĆØin da bude jasan danaÅ”njem naraÅ”taju, a to svaki vjerouĆØitelj pokuÅ”ava na svoj naĆØin uĆØiniti. Neki su sigurno u tome uspjeÅ”niji - ali skoro svi se trude Å”to bolje mogu...

Merkat

Postano: pet vel 25, 2005 21:39 Naslov:

Citat:
Odlicno objasnjeno Coje, to je bit. Eto mnogi nalaze mane crkvi zeljeci je preokrenuti bas kao i kriz koji okrenut nose oko vrata koji im predstavlja izokrenut svijet naopacke sto i zele. Izokrenut u mjeri da se dobro prikazuje kao zlo a zlo kao dobro. Temelj sljedbenika znamo koga.

Takodjer je odlicno objasnjeno o temi dijete dar ili stvar.
Gost kojem je svakodnevni zivot vezan u crkvu mislim da laze ili je neobicno neinteligentan ako je ipak to tocno. Zanima me na koji nacin je vezan uz crkvu svaki dan a interpretira stvari bas kao i zlonamjerni mediji.
Jasno je da je svako dijete dar ali nije kritizirano dijete nego jasno nacin na koji se pokusva silovanjem prirode i nelegalnim i amoralnim nacinom doci do nj.
Dakle nacin u kojem se pokusom nad mnogo zaceca slucajnim odabirom pojavi jedan zametak koji uspije a ostali se uniste ili prodaju cesto nelagalno sto se pokazalo istinitim. Jel ima nacina na koji se pomaze oplodnja medicinski a crkva se naravno ne protivi.
Koliko je vec objasnjeno o stavu crkve oko MPO a ljudi ponovo pitaju bedastoce do boli.
Kako je rekao Einstein..." dvije stvari su bezgranicne, svemir i ljudska glupost, samo sto za svemir nisam siguran ...."

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

sike

PostanoPostano: pet 10 ožu 2006, 12:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈudi me da ovu temu slabo posjeƦujemo a vjerujem da nas to i najviÅ”e kopka..
Ne znam dal postoji netko tko u jednom trenutku nije preispitivao svoju crkvenost,ulogu u Crkvi i dal mu je tu mjesto ili bar bio ljut na Crkvenu hijerarhiju zbog nekih greŔaka i propusta.

Å to mi obiĆØni,mali laici možemo uĆØiniti u Crkvi?

PUNO!

Biskupi i sveƦenici ne mogu toliko doprijet do potrebitih koliko mi možemo,isto njima mladi nisu toliko dostupni koliko su nama jer živimo u svijetu i imamo puno veƦu ulogu mijenjati ovaj svijet na bolje

Mnogi Ʀe reƦi da nedostaje podrÅ”ke,financijske i druge potpore od ljudi koji vode Crkvu ali pogledajmo samo sv.Franju kojem s epuno toga nije svidjelo kakava je Crkva bila u to vrijeme ali nije poput drugih zaÅ”ao u sekte nego je ostao vjeran Crkvi i biskupima te REFORMOM LJUBVI i sviojim vlastitim zalaganjem u ĆØemu je uĆØinio on sam prvi korak,popravio Crkvu koja se ruÅ”ila
zar se i danas Crkva ne ruÅ”i pored sve veƦeg odlijeva ljudi iz nje ili skandala na sve strane? Å to nam je ĆØiniti?Sjediti i plakati?Ili se možda ljutiti?

I ne daj Bože da se ogluÅ”imo na ovu Isusovu: "Zar Ʀete i vi otiƦi?"
Ako odluĆØimo ostati u krilu Crkve,zajedno,onda s epokrenimo i poĆØnimo popravljati Crkvu

Odakle da krenemo?
Osvrnimo se na gubavce oko nas,one neznatne u druÅ”tvu,jer otuda je i Franjo poĆØeo i na kraju ĆØak i Papi pokazao put

Ne bojte se!!!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: sub 11 ožu 2006, 0:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ova vijest je prekretnica u pogledu klerika prema laicima i veƦeg angažmana vjernika laika u Crkvi:

VeƦ duže vrijeme primjeƦuje se potreba brige za studente i studentice laike Varaždinske biskupije koji studiraju na KatoliĆØkom bogoslovnom fakultetu te Katehetskom institutu u Zagrebu, rekao je varaždinski biskup Marko Culej.
U Varaždinskoj biskupiji trenutno predaje vjeronauk u Å”kolama neÅ”to viÅ”e od 120 laika te su potrebe novog zapoÅ”ljavanja u tom segmentu vezane uz brojku od tridesetak novih vjerouĆØitelja. Kako studenata teologije ima znatno viÅ”e, biskupija aktivno radi na drugim moguƦnostima zapoÅ”ljavanja koja bi bila vezana uz samu Crkvu. Biskup Culej je na tu temu istaknuo kako postoji potreba za aktivnim i snažnim ukljuĆØivanjem laika u rad župnih zajednica, Å”to bi u buduƦnosti moglo omoguƦiti zapoÅ”ljavanje teologa laika u župama na puno radno vrijeme uz plaƦu.

ucenik

PostanoPostano: sri 15 ožu 2006, 22:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer napisa:
kolko sam cuo gradjevina vojnog ordinarijata je vrlo vrlo vrlo neskromna i vrlo vrlo vrlo velebna (mramor, podzemna garaza, rigispil)

Koliko mi je poznato (nek me ispravi netko ako grijeŔim) izgradnju vojnog ordinarijata financira država u sklopu ugovora Ŕto ga je Hrvatska potpisala sa Svetom Stolicom.
ucenik

PostanoPostano: sri 15 ožu 2006, 22:28
PostNaslov : Re: Crkva
Citiraj i odgovori

vasha napisa:
Ali, nije li vrijeme da se pokrenemo, nije li vrijeme da se Crkva promijeni i poĆØne iskorijenjivati zlo iz svojih redova? Nije li vrijeme da se odrekne novca, bogatstva, uzviÅ”enosti, dvostrukog morala i da doĆ°e na Božje visine skromnosti, poniznosti, zavjeta ĆØistoƦe, posluÅ”nosti i siromaÅ”tva.

Hej, ali to se i dogaĆ°a. Jedino Å”to možda to ne primjeƦujeÅ”. PoĆØelo je joÅ” sa Pavlom VI. koji je pozvao vjernike da mole za novu pedestnicu u Crkvi.
I stvari su se zaista poĆØele dogaĆ°ati. Ima mnoÅ”tvo novih pokreta, vrlo živih u Crkvi: karizmatici, neokatekumeni, fokolarini, Marijina legija, KolpinÅ”ke obitelji, Schonstatski pokret i niz drugih. Nažalost ĆØesto puta se u medijima eventualno pokazuju oni pripadnici tih pokreta koji traže nekakve senzacije, ali o onim istinskim obraƦenicima, onima koji žive EvanĆ°elje, molitvu, odricanje... Za njih nema mjesta u medijima, jer to nije interesantno. Mediji traže prljavi veÅ”.

A ako malo pogledaÅ” te pokrete koje sam nabrojao (a to je samo mali dio onih koji sve postoje) vidjet ƦeÅ” koliko se toga pozitivnog dogaĆ°a, svjedoĆØkog. Koliko se tu zaista živi EvanĆ°elje i navijeÅ”ta i to ne samo rijeĆØima nego i životom, konkretnim djelima. jako sretan
Mara

PostanoPostano: čet 16 ožu 2006, 7:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedna napomena - veliki broj vjernika svoju vjeru živi tiho i bez tih pokreta. A svaki pokret treba prosuĆ°ivat po njemu samom, koliko se ugraĆ°uje u Crkvu kao takvu. Moje iskustvo s ljudima koji pripadaju jednom odreĆ°enom pokretu nije ni malo lijepo.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Natty

PostanoPostano: čet 16 ožu 2006, 7:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina jest da neki pokreti malo zaglibe i doista je važno da svaki od njih ima svog duhovnog voĆ°u. Opet kad pokret naraste, nije viÅ”e dovoljan jedan.

U razgovoru s ponekim nevjernicima o crkvi primjetila sam da oni oĆØekuju od crkve pravdu, poÅ”tenje, pomoƦ ... i mnoge druge vrline. A kad primjete da toga nema ili da je toga vrlo malo okrenu leĆ°a crkvi u potpunosti. Da li je to opek neka Ć°avolÅ”tina ili je problem u tim ljudima jer su netolerantni, ne kuže kako su crkva ljudi koji su slabi i grijeÅ”ni kao i oni sami.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: čet 16 ožu 2006, 7:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znam da sam ja osobno najmanje ljudskosti doživjela od ljudi koji se smatraju velikim vjernicima - puno mole, redoviti su crkvi, dive se ĆØudima Božjim, slave. Ljudskost su mi iskazali rubni - razvedeni, vjernici koji su u mnogim stvarima klimavi, kolege koji su daleko od Crkve. E, sad Å”to je to? A radilo se o konkretnoj vrlo teÅ”koj životnoj situaciji.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Natty

PostanoPostano: čet 16 ožu 2006, 11:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SliĆØno i ja... Kako to objasniti? Pa ja to objaÅ”njavam time da ti ljudi zapravo nisu vjernici. Mislim da su to oni za koje je Isus rekao da su mlaki. Oni obavljaju svoje dužnosti i najgore je Å”to ih i shvaƦaju kao dužnosti, a od milosrĆ°a i suosjeƦanja ĆØesto niÅ”ta.

Podsjetilo me ovo na crticu iz života sv. Faustine Kowalske. Kaže kako je jednom veselo nosila cvijeƦe jednoj osobi i kako ju je Isus presreo i zapitao: "Kome nosiÅ” cvijeƦe?". ShvativÅ”i Å”to je uĆØinila odbacila je cvijeƦe i otrĆØala moliti za oprost.

I meni je to uÅ”lo pod kožu pa se znam prekoriti u nekim sliĆØnim situacijama i sebi postaviti upravo to pitanje ...

Isto tako pitam kome takvi vjernici nose cvijeƦe...

sike

PostanoPostano: čet 16 ožu 2006, 14:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sigurno da ima takvih s jedne ili druge strane,ali pazimo se zamke da ne poĆØnemo generalizirati. Jer nisu svi Srbi krivi za rat u Hrvatskoj pa niti svi bliži oltaru greÅ”nici..
Sigurno je da ona osoba koja spozna Boga i nastoji ga Å”to viÅ”e tražiti u crkvi,takva osoba možda nije dovoljno jaka da nosi svoj teret pa pada i tada mnogi na njoj vide da je samo ĆØovjek bez obzira koliko puta dnevno bila na misi

ucenik

PostanoPostano: čet 16 ožu 2006, 16:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hej Natty ajde mi molim te malo pojasni ovaj citat o sv. Faustini jer nisam ĆØitao njen životopis, a teÅ”ko mi je shvatiti Å”to se htjelo reƦi sa time ovako izvan konteksta u kojem je zapisano.

A ovo Å”to se tiĆØe ovih koji su non stop u crkvi, a da su ustvari dosta grubi i sliĆØno.

Ne znam... Možda je to kao i sa molitvom... MožeÅ” krunicu moliti makar jednu deseticu, ali tako da svako zrnce proživiÅ” ili pak ( kako to jedan sveƦenik) kaže naÅ”tepati 5 krunica maltene u jednom dahu.

A to da su ovi rubni ljudi iskazali viÅ”e razumijevanja i pomoƦi govori o njihovoj iskrenosti, jer ĆØovjek koji je iskren, svjestan je svoje slabosti i neƦe tako olako drugoga osuĆ°ivati, a kod tih koji nonstop mole pretpostavljam da si naiÅ”la upravo na one koji Å”tepaju 5 krunica u dahu. Znam nekolicinu takvih, ali isto tako znam i one koji podjednako vremena provode u crkvi, ali njihova duhovnost ne pluta na povrÅ”ini na splavi od 5 Å”tepanih krunica, nego roni u dubinu tražeƦi bisere sa dahom koji ĆØini tih 10 zrnaca krunice.
sike

PostanoPostano: čet 16 ožu 2006, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo neŔto s Križa života:

"Slogan "Isus da, Crkva ne" nepomirljiv je s Kristovim naumom o postojanju i poslanju njegove Crkve, a dvanaestorica apostola njegov su najvidljiviji znak, jamstvo da izmeĆ°u Krista i Crkve nema nikakve suprotnosti, istaknuo je papa Benedikt XVI. na opƦoj audijenciji 15. ožujka u Vatikanu.
Crkva je ustanovljena na temelju apostola kao zajednica vjere, nade i ljubavi. Po apostolima, dostižemo samoga Isusa, poruĆØio je Papa.
U predstojeƦim nagovorima Papa bi htio pokazati kako se upravo Kristova svjetlost odražava na liku Crkve unatoĆØ ograniĆØenjima i sjenama naÅ”e krhke i greÅ”ne ljudskosti. Nakon Marije, ĆØistog odsjaja svjetla Kristova, apostoli su, svojom rijeĆØju i svojim svjedoĆØanstvom, ti koji nam predaju istinu Kristovu. Njihovo poslanje ipak nije osamljeno, veƦ se smjeÅ”ta unutar otajstva zajedniÅ”tva, koje ukljuĆØuje ĆØitav Narod Božji te se ostvaruje kroz viÅ”e koraka, od staroga do novog Saveza, kazao je Papa.
IzmeĆ°u utjelovljenoga Sina Božjega i njegove Crkve postoji dubok, neuniÅ”tiv i otajstveni kontinuitet, po kojemu je Krist danas prisutan u svome narodu, a osobito u onima koji su nasljednici apostola, poruĆØio je Papa."

Natty

PostanoPostano: pet 17 ožu 2006, 8:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ucenik napisa:
Hej Natty ajde mi molim te malo pojasni ovaj citat o sv. Faustini jer nisam ĆØitao njen životopis, a teÅ”ko mi je shvatiti Å”to se htjelo reƦi sa time ovako izvan konteksta u kojem je zapisano.

Ma niÅ”ta specijalno. Ponekad zaboravimo kome dolazimo u crkvu. Npr. zasviĆ°a nam se sveƦenik ili druÅ”tvo ili kava poslije mise ili bilo Å”to drugo. To se dogodilo i sestri Faustini. OdraĆ°ivala je svoj redovniĆØki posao koji je ukljuĆØivao i ukraÅ”avanje prostora te neke osobe. Ona ju nije imenovala, ne znam da li je muÅ”ko ili žensko. Osjetila je radost Å”to toj osobi nosi cvijeƦe, u tom je trenu zaboravila oĆØito zbog koga je tamo i da je sav njen rad tamo za samog Isusa te da je svoj život i svoju ljubav Njemu darovala i samo to kratko pitanje ju je povratilo u svijest. Ona je i dalje nosila cvijeƦe, ali sada prvenstveno Isusu i za Isusa.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.