HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 24 lip 2019, 22:16. Pogledaj neodgovorene postove
[ostale teme]Može li Bog stvoriti kamen koji ne može podiæi?
Zaponi novu temuOva tema je zakljuana: ne moe ureivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
matejic

Spol: muko
PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 12:19
PostNaslov : [ostale teme]Može li Bog stvoriti kamen koji ne može podiæi?
Citiraj i odgovori

Ajmo glavice na razmišljenje..Probudite svoje mozgiæe.. Pogotovo ako ima ovdje teologa, a vidim da ima...
dakle: Može li Bog stvoriti kamen koji ne može podiæi?

Ne zaboravi: Svaki dan ti je pružen kao vjeènost da budeš sretan!!!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
klara

Spol: ensko
PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 12:30
PostNaslov : Re: Može li Bog stvoriti kamen koji ne može podiæi?
Citiraj i odgovori

matejic napisa:
Ajmo glavice na razmišljenje..Probudite svoje mozgiæe.. Pogotovo ako ima ovdje teologa, a vidim da ima...
dakle: Može li Bog stvoriti kamen koji ne može podiæi?

heh, to smo odavno apsolvirali ... Wink Laughing Laughing Laughing

ovdje...
i na još jednoj temi je fat legenda pokrenuo isto pitanje,
samo trenutno ne mogu pronaæi gdje ...

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
matejic

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 12:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sorry..ja sam ovdje novi..tek sam danas došao..

onda prepuštam moderatorima ovo..

ISPRIÈAVAM SE....

klara

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 12:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma sve 5 ... jako sretan

al, eto, imaš peh da je huda baba foruma
trenutno na netu ... Embarassed Laughing Laughing Laughing

nemoj da te obeshrabrim,
samo ti nama piši,
a admin nek kasnije seli ... Laughing Laughing Laughing

ok? Wink

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
matejic

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 12:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne može mene ništa obeshrabriti....

Nemate pojma kakav vam je brbljavac došao Laughing Laughing

Živac

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 17:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa i nije baš apsolvirano tamo. Smile

I sumnjam da je pitanje za teologe, prije je za logièare.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo æe vam se nadodati.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuICQ [Vrh]
braslav

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 18:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog ne moze stvoriti nista sto je proturjecno u samom sebi. Npr Bog ne moze stvoriti trokut u kojem bi zbroj kuteva bio > 180. Jer kada bi mogao znacilo bi da nas razum tj. logos ne valja, a logos je sam Bog pa bi Bog u sebi imao proturjecje, a znamo sto on govori o kraljevstvu koje je proturjecno u samome sebi, da takvo kraljevstvo propada. A mi znamo da Bozje kraljevstvo ne propada dakle Bog ne moze stvoriti ni jedan (matematicki) objekt koji dokazano nepostoji. Dakle nije svemoguc u smislu da sve sto nam padne na pamet moze, ali On zbilja sve sto se moze moze.

A jel moze stvoriti covijeka koga ne moze spasiti? Ili jer moze oprostiti covijeku koji je sagrijesio protiv Duha Svetog?
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 19:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm ispada da On moze sve ono sto se moze ali ono sto se ne može on ne može razmislja
A tko je odredio što se može a što ne može??????
Jel postoji neki Bog iznad ovoga Boga koji to odreðuje????
Ja bih pokušao odgovoriti na konkretno pitanje da li Bog može stvoriti kamen koji ne može podignuti?
Naravno da može On je Svemoguæi, i to se veæ dogodilo On je stvorio tako težak križ koji ni On nije mogao nositi, svi znamo da je Isus triput padao pod križem, iznemogao od naših uvreda i bièeva više ga nije mogao nositi. Morao je neki sluèajni prolaznik uzeti križ i nositi ga, Šimun Cirenac Wink
braslav

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 20:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

On je odredio sto se moze i sto se ne moze, ali ne nekom svojom voljom nego samim svojim postojanjem. Logos je Bog, a Logos sadrzi i svu nasu logiku pa tako ne moze ono sto se protivi njemu samome, a to su logicke nemogucnosti.

I da slazem se da moze stvoriti kamen koji ne moze podici. Primjer s krizem je instruktivan.

No recimo da postoji kamen koji Sin ne moze podici, ali Otac moze, to bi znacilo da Bog i moze i nemoze podici taj kamen. No po istoj logici je za sve moguce reci da Bog i moze i nemoze nesto.
ivoo

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 20:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, sad zalazis u duboko odreðivanje Boga, ali ova naša logika je naša ali zašto misliš da mora biti i Božja, On nièim nije ogranièen ni sputan, pa ni tim.
Drago mi je da prihvaæaš primjer koji je dokaz da je Bog Svemoguæ jer može stvoriti kamen koji ne može podignuti, ali kada prièaš o neèemu što može Otac a ne moze Sin ili obrnuto moraš znati da je BOG JEDAN a osobe božanske tri a potpuno shvaæanje toga je teže nego prebaciti svo more djecjom kantom u malu rupicu na plaži Wink Ali isto tako moramo prihvatiti da je On koji Svemoguæi svojom voljom stvorio sve pa tako i pravila logosa, a sad što se nekome nekad èini da su ona kontradiktorna sama sebi ne mora biti tako. Za to je i primjer ovaj primjer s kamenom jer bi ispalo da ako postoji kamen koji ne moze podiæi da onda On nije Svemoguæ, a ako Bog ne može stvoriti takav kamen opet On nije Svemoguæ. Ako nije Svemoguæ onda nije Bog. Ali Savršeni Bog je pokazao da je On svemoguæ apsolutno jer On može i ono što se protivi da tako reèemo logosu i logici kakvu je mi shvacamo. Onome što si ti rekao da je zapravo Bog. Treba Božju logiku šire shvacati.
braslav

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 20:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa On je i covijek tako da nasa logika je i njegova, samo sto u njegovoj logici tj u Logosu koji je on sam ima daleko vise nego sto je u nasoj logici. Njegova logika je nadgradnja nase, ali je ne ukida. Sto je u nasoj logici nemoguce i u njegovoj je (ili ti mislis da on moze stvoriti prirodan broj koji je veci od 3, a manji od 2?) po nekoj svojoj siroj ili drugoj logici.

Nasa logika valja upravo zato sto je slika Njegove logike i zato ima veze s Istinom. Jer Bog ne moze stvoriti neku drugu Istinu koja je On sam, tako ne moze stvoriti neku drugu Logiku.

Sto se tice sto Sin ne moze, a Otac moze je znati kada je sudnji dan, to znamo da Sin ne zna, a Otac zna. Dakle ima stvari koje Sin ne moze, a Otac moze.

Zadnja promjena: braslav; pon 02 srp 2007, 21:02; ukupno mijenjano 1 put.
Coje

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 21:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zašto bi se Bog "muèio" podizanjem neke materije - kad može kroz nju prolaziti? Sjetite se samo kako je Isus prošao kroz zatvorena vrata u dvoranu posljednje veèere?

Filozofski - ovo pitanje je pitanje o Božjoj apsolutnosti. Stoga, treba biti dosljedan i reæi - DA; BOG JE APSOLUTAN... èak i više nego što mi možemo misliti o apsolutnome...

http://www.kumi.hr
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: pon 02 srp 2007, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, da nitko ne ukida nasu logiku ali rekoh ti poovise kako ispada ako na nju gledamo i odmah zakljucujemo sa primjerom kamena Wink
Ovdje se postavlja pitanje što su to prirodni brojevi ako ih gledamo kao pravac koji poèinje od jedan pa do u beskonaènost i svaki sljedeci je sljedeci prirodni broj i on je veci od prethodnog, a sad taj pravac iskrivimo i postavimo u krug dakle taj neki broj bi bio iza tri a opet bi bio prije dva hm?
Ali mislim da je ovako besmisleno rasdpravljati uostalom mi se mozemo dogovoriti da ono sto oznbacavamo sa tri oznacavamo sa cetiri i obratno i namjestiti situaciju da da je 2 vece od 3 ali to je stvar terminologije i na to nisi ciljao kad si poistavljao piotanje vise si ciljao na pravilo da ono sto oznacavamo sa 3 je vise od onoga sto oznacavamo sa 2. Ali to su pravila koja su donesena Njegovom voljom. To su temeljna pravila iz kojih je kasnije nastao cijeli svemir i kao vrhunac stvranja mi i mnoga pravila koja su nam potrebna za život ( npr moramo disati da bi živjeli). On ta pravila ako želi može i hoæe mijenjati ( mi na Onom svijetu necemo morati disati da bi živjeli ni jesti ni piti to nece biti uvjet za život)Wink
braslav

PostanoPostano: uto 03 srp 2007, 10:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naravno da ti mozes definirati da je da 2 i 3 zamijne mjesta ili nesto takvo, ili iskriviti brojevni pravac i slicno, ali time ne dobivas prirodne bojeve vec dobivas neke ivoo-ve brojeve.

Zaboravi na oznake 1,2,3,4, jer uvijek mozes izmijeniti oznake, ali bit broja ne mozes izmijeniti pa da te prosvjetlom sto je to bit prirodnih brojeva 0,1,2,..

Neka je o prazan skup. sa {a,b,c} oznacimo skup koji ima za elemente a,b,c

0=o
1={o}={0}
2={o,{o}}={0,1}
3={o,{o},{o,{o}}}={0,1,2}
4...sada kuzis kako dalje

znaci svaki sljedeci broj je unija svih onih predhodnih, a biti veci odnosno manji je relacije inkluzije. Sada mi uvedemo imena za te brojeve pa ih zovemo 0,1,2,... ali kako god ih zvali njihova bit je nepromijenjena, i takva da ne mozes relacijom inkluzije dobiti da je broj veci od 3, a manji od 2.
Ako probas dolazis do kontradikcije.
Živac

PostanoPostano: uto 03 srp 2007, 11:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Ali isto tako moramo prihvatiti da je On koji Svemoguæi svojom voljom stvorio sve pa tako i pravila logosa...

Ne. Logos Jest Bog (Iv 1:1) i nije stvoren.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo æe vam se nadodati.
hilarije

PostanoPostano: uto 03 srp 2007, 12:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

papin govor u Regensburgu napisa:
Odluèujuæa reèenica u toj argumentaciji protiv obraæenja silom glasi: ne djelovati prema umu protivi se Božjem biæu. Izdavaè, Theodore Khoury, komentira uz to: za cara, koji je bio Bizantinac, odrastao u grèkoj filozofiji, ta je reèenica evidentna. A za muslimanski nauk, kaže nam Khoury, Bog je potpuno transcendentan. Njegova volja nije vezana ni na koju našu kategoriju, pa ni na razumnost.

Khoury pri tom citira rad poznatog francuskog islamologa R. Arnaldeza koji upuæuje na to da Ibn Hazn ide tako daleko te izjavljuje kako se Bog ne mora držati ni vlastite rijeèi i da ga ništa ne obvezuje na to da nam objavi istinu. Ako on to želi, èovjek mora vršiti idolopoklonstvo. Na tom se mjestu dolazi na raskršæe u razumijevanju Boga i onda u konkretnom ostvarivanju religije, što nam danas neposredno postavlja izazov. Je li vjerovati da djelovanje protiv uma protuslovi Božjem biæu, samo grèki naèin, ili to vrijedi uvijek i po samom sebi? Mislim da je na tom mjestu vidljiv duboki sklad izmeðu onoga što u najboljem smislu nazivamo grèkim i vjere u Boga utemeljene na Bibliji.
ivoo

PostanoPostano: uto 03 srp 2007, 15:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, braslave nitko ne ukida logiku to sam veæ napisao, a i ovo što mi pišeš zapravo odgovaraš na ono što sam veæ napisao "namjestiti situaciju da da je 2 vece od 3 ali to je stvar terminologije i na to nisi ciljao kad si poistavljao piotanje vise si ciljao na pravilo da ono sto oznacavamo sa 3 je vise od onoga sto oznacavamo sa 2. Dakle u biti tu se slažemo, dakle ne govorimo o ivoo vim brojevima Wink
Govorimo o onome što sam dalje napisao Ali to su pravila koja su donesena Njegovom voljom. To su temeljna pravila iz kojih je kasnije nastao cijeli svemir i kao vrhunac stvranja mi i mnoga pravila koja su nam potrebna za život
Dakle ti si to nazvao biti brojeva i tu se slažemo, dakle da citiramo tebe
znaci svaki sljedeci broj je unija svih onih predhodnih, a biti veci odnosno manji je relacije inkluzije.
A zašto je to tako? Jel zato što si ti tako odredio ili zato što sam ja tako odredio ili je to neki dogovor ili možda je to Bog tako odredio.
To pravilo je Bog odredio Wink Kao što zakon državni može promijeniti samo država tako i zakon Božji ili pravilo može promijeniti samo Bog, ali nije država zakon, niti je Bog samo zakon ili pravilo, to pravilo možemo nazvati Bog ali ne možemo Boga samo staviti u usku tu definiciju. Bog je širi pojam od Logosa Wink
Iv 1,1
U poèetku bijaše Rijeè i Rijeè bijaše u Boga i Rijeè bijaše Bog

Isus je Bog, ali Bog je i Duh Sveti i Otac Wink
A opet je jedan Bog.

Matematika i logika su nešto najljepše što nam je Bog darovao i pomoæu njih otkrivamo mnoga nova pravila i dolazimo do njih. Time se bave prirodne znanosti, za razliku od humanistièkih znanosti kod kojih pravila donosi èovjek, a svi znamo za onu izreku sto ljudi sto æudi pa tako moze svatko proizvoljno tumaèiti kako hoæe neke drustvene situacije ( tako npr u razlièitim kulturama imas razlièite naèine sporazumjevanja za neku kulturu je nešto izraz èasti dok je za drugu kulturu to uvreda), dok kod prirodnih je 2 i 2 uvijek 4 Wink Stvarno se u matematici mozemo diviti njezinoj savršenosti isto kao i promatrajuæi ovaj naš svemir kako savršeno funkcionira pa onda i naše tijelo kako je to samo ureðeno. sve to saznajemo preko biti naseg naèina razumijevanja a to je matematika koja je u biti logika, ali nije to razlog da ta pravila smatramo Bogom. Evo citata iz Knjige mudrosti
Po naravi su glupi svi ljudi koji ne upoznaše Boga, oni koji iz vidljivih ljepota ne mogu spoznati onoga koji jest - nisu kadri prepoznati umjetnika po djelima njegovim;
Nego smatraju bogovima koji svijetom vladaju oganj ili vjetar ili hitri zrak, zvijezdan krug ili silnu vodu, ili svjetlila nebeska.
Jer ako su ih opèinjeni njihovom ljepotom, uzeli smatrati bogovima, morali su spoznati koliko ih tek nadmašuje njihov gospodar, jer ih je stvorio sam Tvorac ljepote.
Ako ih je i zadivila njihova sila i snaga, morali su iz toga zakljuèiti koliko je tek silniji njihov stvoritelj.
Jer prema velièini i ljepoti stvorova možemo, po sliènosti, razmišljati o njihovu Tvorcu.
Pink Panther

PostanoPostano: uto 03 srp 2007, 16:07
Citiraj i odgovori

matejic napisa:
Može li Bog stvoriti kamen koji ne može podiæi?

Iako se ovaj put slažem s braslavom glede teze da pojam "svemoguæ" podrazumijeva samo da može uèiniti sve ono što nije samo u sebi proturjeèno, na ovo konkretno pitanje obièno odgovaram potvrdno.
Ako ni zbog èeg drugog, a onda zbog provokacije i navlaèenja sugovornika na tanak led.
Dakle, kažem da može.
Hajde da vidimo tko æe mi se usprotiviti, i zašto. Cool
ivoo

PostanoPostano: uto 03 srp 2007, 16:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Misliš u onome što nije za tebe ili za nas samo po sebi proturjeèno place
Za mnoge je bilo a danas za manjinu proturjeèno tj neshvatljivo da ako je Zemlja okrugla da oni sa druge strane Zemlje ne propadaju u svemir. Bog nije proturjeèan jedino mi možda nešto ne poznajemo pa onda iz naše nesavršenosti pokušavamo potpuno objasniti Savršenog Wink
Pink Panther

PostanoPostano: uto 03 srp 2007, 18:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ivoo, govorim o proturjeèju u striktnom smislu rijeèi.
To znaèi: istovremena afirmacija i negacija iste stvari.
Odnosno, istovremeno kazati da nešto i jest i nije.
Nekadašnja "neshvatljivost" okruglosti Zemlje tu ne spada,
jer nije rijeè o istodobnom afirmiranju i negiranju iste tvrdnje.
ivoo

PostanoPostano: uto 03 srp 2007, 19:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa naveli smo da Bog nije proturjeèan, mislim da je to dovoljno Wink
Mozda ga mi nekad našom logikom ne mozemo shvatiti jer nemamo tu širinu pa nam se èini da upadamo u zamku tvrdeæi da logièki Bog nešto ne možeWink
BOG MOŽE SVE Isto kao sto recimo mi mozemo sutra otici u bilo koji grad u Hrvatskoj ali isto tako znamo da necemo posjetiti svaki grad u Hrvatskoj. Mi o Bogu nešto i znamo, ne sve ali nešto da, npr da je BOG LJUBAV, stoga ce nam BOg oprostiti i pozvati k sebi kad se kajemo iako On to nije duzan po nikakvom zakonu On moze i da nam salje zlo ali On je dobar, On je Ljubav, On nam oprašta, nikakvim Zakonom veæ svojom miloscu, On nam šalje dobro i želi nam dobro, On nas ljubi i to su Njegove karakteristike, a ne neki Zakoni, ali On ne bi bio Ljubav kad ne bi mogao nego samo to. ON MOŽE SVE ALI NAMA ŽELI SVE NAJBOLJE I TO NAM DAJE Wink
braslav

PostanoPostano: uto 03 srp 2007, 22:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog nije stvorio Logos ni Istinu, prema tome nama ljudima nije mogao dati neku drugu logiku nego onu koju nam je dao, nasa logika je slika Logosa i nije potpuna, On nam je jedino mogao dati vise ili manje te logike i to vidimo svaki dan jer ima ljudi koji su zaostali i koji su primili manje njegove logike i ima ljudi koji su nadprosjecno inteligentni i koji su ocito primili vise te logike, ali ne neku drugu logiku nego samo vise.

Logika je jedna jer je Logos jedan.

Da Bog moze stvoriti neku drugu logiku koja bi izvirala iz nekog drugog Logosa, to bi znacilo da moze stvoriti razne vidove Istine, a znamo da je samo jedna Istina.

Pitanje: Moze li Bog stvoriti neku drugu Istinu? Ili moze li Bog stvoriti nekog drugog Boga? Oba pitanja su apsurdna i odgovor je ne. Kada bi Bog bio svemocan u smislu da bas sve pa i nelogicnosti moze napraviti onda bi ogovor na dva postavljena pitanja bio da, ali to ocito nije.
MARIJA

PostanoPostano: sri 04 srp 2007, 13:15
Citiraj i odgovori

matejic napisa:
Može li Bog stvoriti kamen koji ne može podiæi?

ha?

http://www.youtube.com/watch?v=B7kcKczSrDo&feature=related
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sri 04 srp 2007, 14:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja se u potpunosti slažem s MARIJOM i njenim komentarom!! jako sretan

Svevišnji, dièni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, èvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
ivoo

PostanoPostano: sri 04 srp 2007, 20:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A Braslave zašto Bog ne bi mogao stvoriti neku drugu matematiku????
To je pitanje, a sad sto si ti matematiku poistovjetio sa Istinom je drugi par rukava. Ja se u globalu slažem s tobom da je matematika Istina, ali u ovom kontekstu kojem ti ovdje pišeš to ne stoji. Mi ne poznajemo drugu matematiku a i ne znamo da ne postoji, isto kao sto ne znamo za stvari izvan našeg Svemira. Mi znamo da zakoni fizike vrijede u našem Svemiru ali izvan njega ništa ne znamo, stoga ne vidim razlog zašto bi Bogu bilo nemoguæe da tamo vrijedi neka druga logika, neka druga matematika. Ja ne tvrdim da postoji samo konstatiram da ne vidim razlog zašto je nemoguæe bilo staviti i neka druga pravila, a ne samo ova, za neki eventualno drugi svemir Wink
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOva tema je zakljuana: ne moe ureivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.