HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 19 stu 2019, 14:00. Pogledaj neodgovorene postove
[ostale teme]Može li Bog stvoriti kamen koji ne može podiæi?
Zaponi novu temuOva tema je zakljuana: ne moe ureivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
arkandeo

Spol: muko
PostanoPostano: sri 01 kol 2007, 5:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

braslav napisa:
...ali je svejedno vraski zanimljiva...

Što bi falilo da si umjesto ove rijeèi upotrijebio rijeè vrlo ili jako ili neku treæu?

A što se tièe pitanja zašto bi mi ljudi trebali odgovoriti na to pitanje?
To je isto kao da odgorvaramo na pitanje tko je bio prije kokoš ili jaje?
Ili još bolje pitanje:
U selu postoji brijaè, njegov je posao da brije ljude koji sami sebe ne briju. Tko onda brije brijaèa?

I na kraju: Tko je kao Bog?

Tko je kao Bog?
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
braslav

PostanoPostano: sri 01 kol 2007, 8:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa prije je bilo jaje definitivno.
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
elninjo7

PostanoPostano: sri 01 kol 2007, 11:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Pa prije je bilo jaje definitivno.

ajme sad æe bit rasprva i oko ovog Laughing

"Ne boj se, Jakove, crviæu, Izraele, lièinko ja sam pomoæ tvoja-rijeè je Jahvina-
Svetac Izraelov tvoj je otkupitelj"
Iz 41,14
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailMSNM [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: sri 01 kol 2007, 11:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

braslav napisa:

Ok recimo da imamo hipotetski svemir u kojem je 2+2=5, mi imamo svemir u kojem je 2+2=4. Pitanje je sto je Bogu istina? Je li Bogu mozda 2+2=8? pa smo i jedni i drugi u krivu jer istina je ono sto je Bogu istina, a ne sto je nama istina i k tome nemogu biti dvije istine.

Hm a sto je tebi istina? Koju valutu koristiš za plaæanje kruha?
Ako ideš u Francuskoj kupiti kruh normalno je da to neæeš uraditi sa hrvatskom kunom. I još nešto i dalje je jedna istina i dalje je u Hrvatskoj platežno sredstvo hrvatska kuna, bez obzira što netko u Parisu ide kupiti kruh bez ijedne kune u novèaniku i što ce to uspjeti ako ima koji euro. Mislim da je to pametnom dosta

braslav napisa:
Bog je jednom na pocetku svega odmah znao da je 2+2=4 istina, nije On to stvorio vec je On to uvidio, i nama je dao isti osjecaj za istinu tako je i nama 2+2=4, tko zna sto je Bog jos vidio da je istina, ali nije nama dao sav svoj razum, ali ono sto nam je dao sigurno je ok i vidi istinu bas kao sto je i Bog vidi.

Nije Bog to uvidio vec je Bog to odredio. Eto to je sva razlika izmedu nasega shvacanja ove filozofske rasprave a sto ti to ne uviðaš i tvrdiš da je onako kako ti govoriš jedino moguæe je na razini djece iz osnovne škole, zaista nema nikakvog razloga da samouvjereno tvrdiš da je jaje nastalao prije kokoši ili obrnuto, svejedno, kako ti tvrdiš. To više govori o tebi nego o temi Wink
braslav

PostanoPostano: sri 01 kol 2007, 20:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ti tvrdis da je Bog odredio sto znaci 3 i sto znaci 5, mozda u nekom svemiru je 1+1+1=5 pa, zapravo postoje 5 Bozanskih osoba (gledano iz tog svemira). Dok za nas eto samo 1+1+1=3. Mozda je nasa dogma da postoje 3 boznaske osobe vezana samo za nas svemir mozda u nekom drugom mora bit neka druga dogma. I ti se zoves krscaninom?

Inace sto se tice jaja dinosaurova jaja su bila puno prije nego sto su postojale kokosi, a i sasvim je sigurno pitaj bilo kojeg biologa pa ce ti reci da je kokosje jaje bilo prije kokosi, vidis lakse je da jaje=jedna stanica promijeni vrstu nego odrasla zivotinja.
Živac

PostanoPostano: sri 01 kol 2007, 20:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

arkandeo napisa:
A što se tièe pitanja zašto bi mi ljudi trebali odgovoriti na to pitanje?

Zato što vjera mora biti konzistentna. Pa da znamo sebi i drugima obrazložiti tu konzistentnost, jer inaèe i vjera pada u vodu.

Citat:
To je isto kao da odgorvaramo na pitanje tko je bio prije kokoš ili jaje?

Jaje.

Citat:
Ili još bolje pitanje:
U selu postoji brijaè, njegov je posao da brije ljude koji sami sebe ne briju. Tko onda brije brijaèa?

Takvo selo ne postoji.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo æe vam se nadodati.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuICQ [Vrh]
arkandeo

PostanoPostano: et 02 kol 2007, 4:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjerojatno je to Potemkinovo selo. Laughing

Tko je kao Bog?
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: et 02 kol 2007, 10:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ovaj primjer s novcem ne stoji....
Kao da smo rekli u hrv je 30° a u fra 25°celzijusa....iliti brdo u hr visoko 120m a u fra 350m... Ili ako na poskupi kruh pa mi tvrdimo da je do druga istina... Wink Dvije razlièite istine??? ma ne !
Postoje univerzalije i to je zajednièko svima... To nam je svima Bog usadio pri stvaranju.
A ako æemo relativizirat ono što je sigurno onda možemo i boga relativizirat, pa reæi i da je sai baba druga istina u indiji.

ne ubij, ni maèem, ni traèem!
ivoo

PostanoPostano: et 02 kol 2007, 12:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Braslave nije 5 bozanskih osoba nego 3 Wink I to je Istina, ali mi ne poznamo potpuno Boga, Bog je uvijek i svugdje isti ali matematika ne mora biti, ali može. Bog je i Otac i Sin i Duh Sveti i nièim nije ogranièen Wink To je izgleda jedna razlika koja je vama teska za shvatiti. Bog nije matematika ali matematika je Bog Wink A franjo temperatura zraka ili visina brda nije zakonom odredena za razliku od valute za zakonsko sredstvo plaæanja Wink
Vi oèito ne shvacate razliku rasprave o necemu izvan naseg svemira o èemu mi zaista nemamo nikakvih moguænosti znanstvenih provjera i ozbiljnih rasprava i i necemu unutar nasega svemira ( npr u Indiji koja je u našem poznatom svemiru) Wink
braslav

PostanoPostano: et 02 kol 2007, 14:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa ti skaces sam sebi u usta, ako je matematika Bog onda ne mogu biti razne matematike. (Mozda je ipak pravilnije reci da je matematika dio Boga)

Bog je ogranicen samim sobom, a ako je matematika dio Njega onda je ogranicen i matematikom. On ne moze misliti Istinu protiv vlastita razuma, a Njegov razum nije stvoren vec postoji oduvijek.
ivoo

PostanoPostano: et 02 kol 2007, 15:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, a pogledaj prvu i drugu stranicu ove teme i moje postove na njoj pa mi onda reci jel ja sebi skaèem u usta? Matematika je Istina, a Istina je Bog, a jel matematika sva Istina? Rekli smo i da je fizika Bog, jel to onda znaèi da ne mogu postojati razne fizike. Ti tvrdiš da mogu. Nije u redu izvrtati rijeèi sugovornika, pogotovo kada postoji prva i druga stranica pa svatko može proèitati što tamo piše.
Matematika je stvorena za naš razum, to je savrseni alat koji nam je dao Bog da pomoæu njega razumijemo svijet oko nas Wink
braslav

PostanoPostano: pet 03 kol 2007, 12:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Hm, a pogledaj prvu i drugu stranicu ove teme i moje postove na njoj pa mi onda reci jel ja sebi skaèem u usta? Matematika je Istina, a Istina je Bog, a jel matematika sva Istina? Rekli smo i da je fizika Bog, jel to onda znaèi da ne mogu postojati razne fizike. Ti tvrdiš da mogu. Nije u redu izvrtati rijeèi sugovornika, pogotovo kada postoji prva i druga stranica pa svatko može proèitati što tamo piše.
Matematika je stvorena za naš razum, to je savrseni alat koji nam je dao Bog da pomoæu njega razumijemo svijet oko nas Wink

Samo si ti rekao da je fizika Bog, ja odpocetka kao i Zivac tvrdim da je fizika stvorena znaci da nije Bog. Probaj me ili Zivca citirati gdje kazemo to sto ti tvrdis.
Ok ti si rekao matematika je Bog sto znaci da nije stvorena , a sada kazes stvorena za nas razum, ja bi rekao da je to ocigledno skakanje u svoja usta.

Kada naucis logicki razmisljati napisi jos koji post, ali dotle suti jer ispadas smijesan.
ivoo

PostanoPostano: pet 03 kol 2007, 15:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa i Mr Bean je smijesan pa ga dosta ljudi voli pogledati. Wink Ja sam izgleda smiješan kada nešto napišem, valjda netko i to voli proèitati i nasmijati se, barem ti i živac Wink a smijeh nije grijeh.
Hm, nista ne znaci dragi braslav, jeli stvorena ili ne, ja sam lijepo napisao da je ona savrseni alat koji nam je Bog dao da shvacamo svijet oko nas ( a valjda je onda stvorena za nas razum). , a usto sam vec nekoliko puta napisao da analogno onome sto vi kazete da je matematika Bog tako i ja kazem da je fizika Bog. To nigdje niste komentirali ili opovrgnuli jer znate da kao sto mozete stvoriti mnostvo fizika tako isto mozete i matematika ali isto svi znamo da nijedno od tih tkz stvorenih nije moguce da postoji u ovome nasemu svemiru Wink I to je sva filozofija. Usto živac je rekao da je matematika Bog. Usput jedno pitanje jel matematika onda 4 bozanska osoba po tebi kada tako doslovno shvacas to što je živac napisao a ja prihvatio Wink
braslav

PostanoPostano: pet 03 kol 2007, 18:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Matematika je dio druge Bozanske osobe, to tvrdimo od pocetka. Kuzis Logos sadrzi logiku = matematika. A vjerujemo da je Bog stvorio svijet, dakle svijet nije Bog, jer sto god Bog stvori ne moze biti Bog. Istina da je i fizika odredjen dio matematike, ali kada kazemo da je fizika stvorena to znaci da je Bog odabrao taj dio matematike, taj izbor je umjetnicki i mogao je biti drugaciji jer ne proizlazi iz cistog razuma dakle fizika je stvorena.
ivoo

PostanoPostano: sub 04 kol 2007, 10:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ok braslave to je u redu objasnjenje i tvoje je pravo da imas takvo mišljenje Wink Ja samo kazem da je Bog mogao u svojoj umjetnièkoj slobodi izabrati i drugu matematiku da je htio. Ovo je kljuèna tvoja rijeè Istina da je i fizika odredjen dio matematike, i ja zato mislim da je fizika roðena iz matematike Wink kao sto i Isus nije stvoren vec roden Wink .
Ali mi se ne svida i ne slazem se sa ostatkom recenice ali kada kazemo da je fizika stvorena to znaci da je Bog odabrao taj dio matematike, taj izbor je umjetnicki i mogao je biti drugaciji jer ne proizlazi iz cistog razuma dakle fizika je stvorena.
jer i Isus se mogao roditi na drugaciji naèin i doæi na drugaciji naèin, mogao je npr doci kao kralj ili Cezar ali nije to je stvar Bozje volje ili izbora, a ako primijenimo tvoju logiku iz ove tvoje recenice onda bi ispalo i da je Isus stvoren
braslav

PostanoPostano: sub 04 kol 2007, 13:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da samo Isusovo rodjenje od zene Marije ne bi trebalo mijesati sa Logosovim rodjenjem od Boga prije sveg vremena.
ivoo

PostanoPostano: sub 04 kol 2007, 15:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjerujem u jednoga Boga, Oca svemoguæega, stvoritelja neba i zemlje, svega vidljivoga i nevidljivoga.
I u jednoga Gospodina Isusa Krista, jedinoroðenoga Sina Božjega. Roðenog od Oca prije svih vjekova. Boga od Boga, svjetlo od svjetla, pravoga Boga od pravoga Boga. Roðena, ne stvorena, istobitna s Ocem, po kome je sve stvoreno. Koji je radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa. I utjelovio se po Duhu Svetom od Marije Djevice: i postao èovjekom.......
braslav

PostanoPostano: sub 04 kol 2007, 15:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa da jedno je rodjenje prije svih vjekova, a drugo je utjelovljenje i rodjenje od Marije. Tu se valjda slazemo.
ivoo

PostanoPostano: sub 04 kol 2007, 15:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa da, mislim da smo tu fazu vec prošli na prošlim stranicama Wink Isus je istobitan sa Ocem, a ne sa Marijom Smile Isus je roðen od Oca isto kao sto je fizika rodena od matematike.
braslav

PostanoPostano: sub 04 kol 2007, 15:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus se mogao roditi i kao princ, a ne u stali i to bi bio isti Isus kojeg mi znamo, stvar je Bozje umjetnosti da se Isus rodio bas u stali od Marije jer je Bog mogao uciniti da se i drugacije utjelovi od nekog drugog. Ali to ne znaci da je Isus stvoren stovise On je rodjen prije svih vjekova.

Jel se barem slazemo da fizika nije cijela matematika, da je samo njen dio.
I slazemo li se da je matematika dio Boga? To jest ona je ono sto Bozji razum vidi da nemoze biti drugacije sto je moja najdraza definicija matematike. Ali netko (Bog) je odabrao taj dio da bude fizika, taj izbor cini da za fiziku kazemo da je stvorena dok je matematika rodjena, taj izbor je mogao biti i drugaciji jer da nije mogao biti drugaciji morali bi u vjerovanju imati da je nas svijet isto Bog, sto nije.
ivoo

PostanoPostano: sub 04 kol 2007, 17:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

P ne moramo se mi oko svega sloziti Wink
Prvi stupac je ono sto stalno pišem Wink
A da fizika nije cijela matematika mislim da je jasno svakome, ali su oni povezani kao Otac i Sin a jedan je bitak Wink
Sada ti u drugome dijelu povezujes matematiku i Boga. Nema nikakvoga razloga da vjerujemo ovo sto ti kazes da ne može biti drugaèije. Zašto ne može drugaèije? Bogu je sve moguæe. Bog ne gleda što moze a što ne može, On odreduje što može a što ne Wink
Živac

PostanoPostano: pet 10 kol 2007, 10:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Braslave, aj nemoj gubiti vrijeme, vidiš da mu se ne može ništa dokazati.

Ivoo, ova rasprava je krajnje besmislena, a i sumnjam da je itko èita ovim vas dvojice. Može postati smislena ako postaneš malo skromini i dozvoliš Braslavu i meni (ili nekom treæem) da ti objasnimo stvari o kojima oèito nemaš pojma. Do tada uživaj u pametovanju ako te to veseli.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo æe vam se nadodati.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuICQ [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: pet 10 kol 2007, 20:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ok
Primljeno na znanje velikoumni gospodine Živac Wink
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOva tema je zakljuana: ne moe ureivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.