HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 13 lis 2019, 21:21. Pogledaj neodgovorene postove
Koji Božiæ je pravi?
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
Žan
mod team leader

Spol: muko
PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 15:10
PostNaslov : Koji Božiæ je pravi?
Citiraj i odgovori

Što kažete na praksu "katolika" da sklanjaju sve božiæne simbole (bor, jaslice itd.) do 7. sijeènja, kada pravoslavci po julijansku kalendaru slave Božiæ? Kažu neki, to je "srpski Božiæ" pa se mora sve maknut Rolling Eyes Recite mi, kakve to veze ima s pameæu i katolièkom vjerom? Confused Božiæ je jedan, kako za katolike tako i za pravoslavne. Slavi se roðenje istoga Krista. Mi slavimo Isusov roðendan po gregorijanskom 25.12., oni po julijanskom 7.1. I kako se onda možemo nazivati katolicima kad se na Božiæ po julijanskom kalendaru ponašamo ko bezbošci? Gdje je èestitka bratu kršæaninu koji danas slavi Božiæ? Zar je to ona kad slanjamo borove i jaslice? Confused Inaèe, božiæno vrijeme bi katolicima trebalo trajati do blagdana Krštenja Gospodinova...

Po ovom æe svi znati da ste moji uèenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 15:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I naš župnik je to juèer spomenuo pred kraj mise i rekao je da moramo raditi na zajedništvu. Rekao je da smo licemjerni jer uglavnom isti ljudi sklanjaju sve simbole pred pravoslavni Božiæ a u isto vrijeme slušaju cajke.

ne ubij, ni maèem, ni traèem!
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
smješko

Spol: ensko
PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 16:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ove godine eto prvi put imam priliku zajedno sa suprugom odluèiti kada æemo sklanjati bor...tako mi je drago da smo se jednoglasno složili da bor ostaje dokle traje i božiæno vrijeme Smile Smile Smile Smile Smile !!!!!!Ali naravno da je bilo od drugih raznih komentara...sklonite bor što æe vam susjedi reæ...tak je jedan susjed imao lani lampice pa su ga prozvali èetnikom i blja blja blja nam doðu prièat....samo im se nasmijemo,nek ljudi prièaju što ih volja,za nas još uvijek traje božiæno vrijeme... ne æu se sigurno brinut o tome što æe mi reæ ljudi koji stavljaju lampice po vani veæ sredinom 11 mjeseca a zato ih skidaju na 3 kralja.....za mene koja sam aktivni vjernik Božiæ ipak još traje...a pusti selo neka prièa....

LJUBAV UVIJEK POBJEÐUJE!!!!
magivek

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 16:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sama rasprava s teološkog stajališta je kriva. Nema "pravog" i "krivog" Božiæa. Isus, koji se rodio u betlehemskoj štalici nije bio ni katolik ni pravoslavac nego - židov!
Razlika je nastala samo zbog toga, jer je papa Grgur izraèunao, da je tadašnji kalendar imao 15 dana viška. On ih je maknuo i to kršæani istoènog obreda (a meðu njima ima i onih, koji prihvaæaju papu i koji su time dio katolièke Crkve!) nisu preuzeli, dok su se kršæani zapadnog obreda ravnali prema novom kalendaru.
Dakle nema teološke razlike i zato je govor o pravom i krivom Božiæu teološka greška.

Što se tièe božiænih ukrasa i obilježja: svatko ih može maknuti, kad za njega proðe Božiæ. To može biti i odmah poslije nove godine. A ako slavlje Božiæa ocjenjujemo po nakitu onda æemo ubrzo i bez naše braæe istoènog obreda dobiti problem.
Znamo, da se veæ sredinom studenog u izlozima pojave božiæni nakiti i da nam veæ tada u duæanima puštaju božiæne pjesme. Prema tome bi slavlje Božiæa poèelo veæ sredinom studenog... a na tu ideju nitko od nas ne dolazi.
Ako božiæni nakit prema tome nije pokazatelj, kad je Božiæ, onda njega možemo skinuti i bez toga, da to znaèi kraj Božiæa.
Božiæni nakit nije izraz slavlja Božiæa.
A liturgijsko vrijeme Božiæa poèinje veèernjom na Badnjak (24.12.) i završava veèernjom na dan Krštenja Gospodinova, koje slavimo u nedjelju poslije Bogojavljenja (a ona može pasti na 07.01., ako se Bogojavljenje slavi 06.01 i taj datum pada na subotu). U to vrijeme su u Crkvama postavljene i jaslice i ostali ukrasi (pa se i mi u kuæama možemo ravnati po tome).
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 19:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

magivek napisa:
Dakle nema teološke razlike i zato je govor o pravom i krivom Božiæu teološka greška.

Ako božiæni nakit prema tome nije pokazatelj, kad je Božiæ, onda njega možemo skinuti i bez toga, da to znaèi kraj Božiæa.
Božiæni nakit nije izraz slavlja Božiæa.

Magivek, ne znam jesi li shvatio skroz zašto otvorih ovu temu Wink Naslov teme je provokacija, ne toèka teološke rasprave Wink Nisam htio da rasprava krene u tom pravcu, koji je Božiæ pravi ili krivi (zbog nedostatka vremena taj naslov mi prvi pao na pamet), u uvodnom postu napisah da je Božiæ jedan, veæ ono što sam htio istaknuti je licemjerstvo mnogih katolika koji u inat "srpskom Božiæu" tada brišu sve znakove Božiæa (koji su do 6.1. blještali u njihovim kuæama ko u Betlehemu Rolling Eyes)...

Po ovom æe svi znati da ste moji uèenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: pon 07 sij 2008, 20:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mah..da ja odluèujem sve bi svetlilo pri meni do korizme...mene ne cuka jel je pravoslavni božiæ ili ne...ali kad moji tak oæe...kad zbog niæeg drugog, ja bi ostavila iz solidarnosti prema susedima pravoslavcima....danas je cela ulica prestala svetiti...samo oni svete...Božiæ je u srcu..

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraèiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoæ moli.
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraæa u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: uto 08 sij 2008, 10:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mi doma isto držimo jaslice do nedilje Krštenja Isusova (jer je to kraj božiænog vrimena, ko šta je reka i Žan) Very Happy ...
Samo šta je ljudima ostalo u glavi da je kraj božiænog vrimena na sv. tri kralja; i uvik se ponovo èude Rolling Eyes kako sad to da ipak traje duže...

Nemojmo zaboraviti: ispunjajuæi Volju Božju prolazi se iznad poteškoæa... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
M-o-S

PostanoPostano: uto 08 sij 2008, 13:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni su moji uvijek govorili da se bor i jaslice drže do 3 kralja ili duže ak do tad ne doðe sveæenik za blagoslov obitelji.. a poslje blagoslova se "sklanja".. mislim da to i nije tolko bitno, kad tko sklanja il ostavlja bor i jaslice, nego je bitno što mi osjeæamo,... ako ja u srcu osjeæam i mislim si sklonit æu sve jer sutra je pravoslavni Božiæ,.. onda je moje srce prazno.

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 08 sij 2008, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam nikada povezivao skidanje bora na Sveta Tri Kralja s Božiæem po julijanskom kalendaru ili pravoslavnim Božiæem. Ta i grkokatolici slave tada Božiæ, ne ?!

Tek sam prije koju godinu èuo da se bor skida tjedan kasnije tj. na Isusovo krštenje.
Istina, mogao sam primjetiti da u crkvi bor ostaje duže,a ali valjda nisam na to obraæao pažnju.
I tako bi se bor sasušio od radijatora do 06.01.

Jedino što smo se doma šaliili da bi radi ekonomiènosti trebali bor dati susjedima pravoslavcima na njihov badnjak, hehe, al tada bi bor morao biti u nekoj tegli i zalijevan. Wink

Sve u sveme ne treba potencirat neku netrpeljivost ili nepotrebna okajanja za nešto što kod veæine ne postoji iako uvijek može biti razloga.

Što æe mi život bez vjere ?
Što æe mi vjera bez života ?
Giovi

PostanoPostano: uto 08 sij 2008, 15:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Grkokatolici (barem u Zagrebu koliko znam) koriste gregorijanski kalendar. Julijanski se možda u nekim krajevima još koristi, ali mislim da nema smisla da katolici slave blagdane odvojeno zbog kalendara.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: sri 09 sij 2008, 13:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po èemu su onda grkokatolici ?
U èem je onda razlika ?

Što æe mi život bez vjere ?
Što æe mi vjera bez života ?
Giovi

PostanoPostano: sri 09 sij 2008, 15:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kalendar nije stvar vjere. Do 1582 svi su koristili julijanski, a onda je reformom pape Grgura nastao gregorijanski kako bi se izbjegao pomak od jednog dana na svakih 128 godina. Veæ su i neke pravoslavne crkve (Grèka npr.) prešle na gregorijanski kalendar. Zanimljivo je da æe 2100 Božiæ po julijanskom kalendaru biti 8. 1. pošto æe se razlika izmeðu ova dva kalendara poveæati za još jedan dan.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: sri 09 sij 2008, 16:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Po èemu su onda grkokatolici ?
U èem je onda razlika ?

Kad su oni prelazili na julijanski bila je rasprava i svakoj crkvenoj opæini je ostavljeno na volju da izabere koji æe kalendar koristiti u obredima. Svi su prešli osim par opæina jedna od njih je i Radatoviæ na Žumberku.

Inaèe radi se o jednom blagdanu i dva kalendara. Božiæ je jedan i nema pravi i krivi

Tak si ja to mislim
Magali
mod team

PostanoPostano: sri 09 sij 2008, 22:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mi moramo razmišljati o tome što nam Božiæ predstavlja, i što je smisao samog blagdana, a to je Kristovo roðenje...
To je isto tako kao i Uskrs...Mi ga slavimo svaki put u razlièito vrijeme (opet ovisno o kalendaru jel tak) ali nam Uskrs kao takav znaèi Isusovo uskrnuæe od mrtvih...i to æe nam uvijek znaèiti.
U biti razlikuju se kalendarski datumi, a blagdani su uvijek isti...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: sub 12 sij 2008, 17:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

MAGALI napisa:
Mi moramo razmišljati o tome što nam Božiæ predstavlja, i što je smisao samog blagdana, a to je Kristovo roðenje...
To je isto tako kao i Uskrs...Mi ga slavimo svaki put u razlièito vrijeme (opet ovisno o kalendaru jel tak) ali nam Uskrs kao takav znaèi Isusovo uskrnuæe od mrtvih...i to æe nam uvijek znaèiti.

Joj ne baš. Božiæ ima stalni datum a Uskrs se utvrðuje prema lunarnom kalendaru (stari židovi su tako utvrðivali vrijeme pashe). I naravno Uskrs je daleko najvažniji katolièki i kršæanski blagdan.

Tak si ja to mislim
Anny

PostanoPostano: sub 12 sij 2008, 18:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koji je Božiæ pravi? Pa i sam naslov / tema ima pomalo blesav naslov. Pitaš koji je pravi pa odgovaraš da je Božiæ samo jedan.
Confused Confused Confused Confused Confused

Naravno da je jedan i nitko tko je iole razuman neæe govoriti o božiæima nego Božiæu Exclamation

Èesto èujem te fore-srpski i katolièki -

mislim dakle gdje je tu pamet - nitko nije rekao;poljski, rumunjski, grèki, talijanski, hrvatski......
Nego, srpski i katolièki

I uostalom, Božiæ se ne dijeli ni po èem a najmanje po narodnostima

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
Magali
mod team

PostanoPostano: sub 12 sij 2008, 22:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
MAGALI napisa:

Joj ne baš. Božiæ ima stalni datum a Uskrs se utvrðuje prema lunarnom kalendaru (stari židovi su tako utvrðivali vrijeme pashe). I naravno Uskrs je daleko najvažniji katolièki i kršæanski blagdan.

Nisi me shvatio...Božiæ ima stalni datum ali misljah na razliku nas rimokatolika od grkokatolika...jer imamo razlièite datume Božiæa, al nam Božiæ isto znaèi - roðenje Spasitelja...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
majèe

PostanoPostano: ned 13 sij 2008, 10:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heh, ovo je veoma zanimljiva tema za mene Wink
Dobro ste to konstatovali kako Božiæ se deli... na srpski i hrvatski?
Još kad se naðe neko pametan (gimnazijalac, buduæi intelekutualac, buduæa elita) pa pukne pitanje "zašto ideš u hrvatsku crkvu kad ti je tata srbin"; kad prièaš s nekim o Osijeku i Zagrebu, i onda se ubaci neko petnaesti sa strane i kaže prekini prièati o Hrvatskoj; Komentare na to što ti mama predaje katolièki veronauk u školi, ne želim ni pominjati... ili kad ti prva susjeda, s kojom se viðaš svaki dan, super ste si dobri neæe èestitati Božiæ, i niko iz razreda tvog dragog i miljenog ti neèestita Božiæ, sem jednog, jedinog normalnog deèka... onda shvatiš koliko su ljudi ogranièeni i glupi. Iskreno, ove godine nisam nikom ni htela èestitati Božiæ po julijanskom kalendaru, osim frendu iz razreda, tati i nekim porodiènim prijateljima. Da, znam da sam se spustila na taj ogranièen i primitivan nivo, ali su me te sve stvari jako povredile. Kod mene u kuæi poštuju se "oba" Božiæa, a na pitanje koji je pravi jedna pametna žena je rekla... oba su prava. Isto tako slavim i Uskrs. Seæam se 2000. kalendari su se poklopili, i slavili smo Uskrs na moj roðendan Wink Baš mi je bilo drago.
Što se tièe raskiæavanja, znam da kod nas u crkvi, po nekom starom obièaju to obavljalo na Svijeænicu, no zadnjih godina to bude ranije, nikad taèno u dan, veæ kad se dogovorimo. A kuæi, uglavnom isto tako.

Voliš li me?
Iv 21,17
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailYIMMSNMICQ [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: ned 13 sij 2008, 16:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zanimljivo pitanje.
Znam da se bor raskitavao 6 sijeènja tj na Tri kralja.
Ja sam pokušao da bor ostane narem do mog povratka iz bolnice ali nije mi uspiejlo.
Mislim da su oba Božiæa prava i da bi ih trebali slaviti.

U radu je spas.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.