HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 11:58. Pogledaj neodgovorene postove
SVEĆENIK - tko je to?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sneni
isključen

Spol: muško
PostanoPostano: ned 18 lip 2006, 13:40
PostNaslov : Uz svećenička ređenja
Citiraj i odgovori

Ovog tjedna (neka i idućeg) će biti svećenička ređenja. Dozvolite mi jedno kratko razmišljanje . Možda će vam pomoći neke stvari shvatiti a nekoga će i sablazniti.
Prisjećam se sada svog ređenja. Petak, 12 srpnja 1968. u večernjim satima u Postirima, rodnoj župi. Biskup zareditelj, pokojni Celestin Bezmalinović. Nije dopustio tada župniku da za svečenu večeru spremi mesa, već ribe. A tada nije bilo po dučanima smrznute kao danas nit se moglo staviti u škrinju riba par dana prije ulovljena. Jedna ribarska družina se cijele noći i cijelog dana trudila da nešto boljeg uhvati - i ništa. Nama domaćima nije bio problem jer voloimo i mi ribu od "škrape" koja ima puno kostiju, ali jadni kolege iz Slavonije što su se mučili pod večerom baš ih je muka bilo gledati... No kad je prošla polnoć, jasno nakon ređenja i večere kod župnika, ošli mi svi (osim biskupa i župnika) a pridružio ser i don Pave Žanić (kasniji biskup u Mostaru) a mladomisnički propovjednik i udri po toplom svježem kruhu i pršutu. U jutro smo rekli biskupu i župniku da smo jeli pršuta i do 2 sata pa kaže što mene niste zvali...To je onaj materijalni uvod...
A sada ređenje: Večer, sparno, prostrana crkva krcata ljudi jedva se diše. Sve sada ponovo doživljavam. Pozdravni govori na vratima... špalir ministranata djece u bjelini... ulazimo u crkvu narod pjeva "Dođi duše presveti... a ja molim... ipak nek ostane samo za mene što sam molio...
Misa teče svojim obredom... dolazi vrijeme ređenja. neko sveto uzbuđenje se osjeća, Biskup kleči pred oltarom a ja licem prema zemlji ležim na podu crkve. Uz mene kleče tri pjevača i pjevaju litanije svih svetih. Masa odgovara, osjećam kako drhte zidovi crkve, obliva me znoj. pred očima mi lete slike života, pogreške, grijesi (nije ih baš puno bilo) pa slike poziva apostola, Ivana Krstitelja, pa mučeništva svetaca... čekam kad će me početi zahvaćati plamen Duha Svetoga...kad ću ustati i reći narodu ....ništa, mokar sam od znoja jedva dišem.. litanije završile, slike nestale, biskup moli nadamnom... čujem cermonijara (koja igra sadašnji moj biskup) koji kaže: ordinandus surgat , ustajem klečem pred biskupa on mi stavlja ruke na glavu, prilaze drugi svećenici i oni stavljaju ruke na glavu... Zajedno s njima ću podnositi teret žege u vinogradu Gospodnjem, osjećam taj teret koji mi se stavlja na pleća sa misnicom... mažu mi ruke svetim uljem biskup govori "Što budeš posvećivao neka bude posvećeno, što budeš proklinjao neka bude prokleto..." (a ja mislim tko će u ovo vjerovati) I ustajem opet ja onaj isti ništa se u meni nije promijenilo, ne osjećam ništa osim užasne vrućine, znoja (kao da sam u bunar pao) jedva dišem i nastavljam sa biskupom koncelebrirati misu...

sada neki primaju Duha Svetoga kao da ližu sladoled, izvrću se (počivaju u Duhu) govore jezicima... a ja ništa od toga Duha svetoga , možda mu baš za to hvala i slava, jer sam samo ovako mogao izdržati...da da govorim i ja jezike ljudima govorim da se obrate oni me ne razumiju.. ja rečem misa je u 6 a oni razumiju u 8, ja rečem dođite na ispovijed a oni ne dođu...nekim čudnim jezikom govorim pa čak i sada ovdje dok ovo pišem...

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daisy Adaire

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 18 lip 2006, 19:24
PostNaslov : Re: UZ SVEĆENIČKA REĐENJA
Citiraj i odgovori

sneni napisa:

sada neki primaju Duha Svetoga kao da ližu sladoled, izvrću se (počivaju u Duhu) govore jezicima... a ja ništa od toga Duha svetoga , možda mu baš za to hvala i slava, jer sam samo ovako mogao izdržati...da da govorim i ja jezike ljudima govorim da se obrate oni me ne razumiju.. ja rečem misa je u 6 a oni razumiju u 8, ja rečem dođite na ispovijed a oni ne dođu...nekim čudnim jezikom govorim pa čak i sada ovdje dok ovo pišem...

dok sam citala tvoj post kao da sam sve to proživljavala s tobom!

i nemoj tako govorit! ' ...a ja ništa od tog Duha svetoga...' ponekad i ne vidimo plodove svoga rada a drugi ih sigurno uživaju... nemoj tako...

Live. Love. Laugh.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: ned 18 lip 2006, 20:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ništa od Duha Svetoga onako spektakularno - pa intimno sam mislio da će me promijeniti makar malo--- ono poput Savla--- u tom stilu mišljeno.

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 19 lip 2006, 10:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A zar mora biti spektakularnog? Zar nije samim time što si svećenik,donosiš Krista u tuđe živote,duhovnu glad za Bogom utažuješ..što ima spektakularnijeg od toga?! jako sretan

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
riječ
isključen

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 19 lip 2006, 10:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
Ništa od Duha Svetoga onako spektakularno - pa intimno sam mislio da će me promijeniti makar malo--- ono poput Savla--- u tom stilu mišljeno.

sviđa mi se tvoja iskrenost i glad za duhom , ako si dovoljno gladan sigurno ćeš se nasititi Smile
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 19 lip 2006, 10:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne kužim zakaj sad svi "suosjećate" sa snenim,
njegov post shvatila sam sasvim drugačije ... Confused Embarassed
a može bit da sam krivo shvatila ...

kod većine je konstantno prisutna glad
za nekakvim "euforičnim" manifestacijama darova Duha ...
i toj silnoj "pomami" za govorom u jezicima, počivanjima u Duhu,
ispada kao da je "spektakularnost" jedini pokazatelj da smo Bogu blizu ...

čini mi se da je sneni na to ciljao ...
ili mi se samo čini?

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
riječ
isključen

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 19 lip 2006, 11:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

svi mi moramo biti gladni duha i težiti za duhovnim ,ako osoba to zeli zašto da ne primi ,u ostalom to je dar od Boga ko to nebi želio , to nije jedini pokazatelj ,ali je jedan od pokazatelja,
ja sebe nebih mogao zamisliti bez tog.
sneni
isključen

PostanoPostano: pon 19 lip 2006, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
ne kužim zakaj sad svi "suosjećate" sa snenim,
njegov post shvatila sam sasvim drugačije ... Confused Embarassed
a može bit da sam krivo shvatila ...

kod većine je konstantno prisutna glad
za nekakvim "euforičnim" manifestacijama darova Duha ...
i toj silnoj "pomami" za govorom u jezicima, počivanjima u Duhu,
ispada kao da je "spektakularnost" jedini pokazatelj da smo Bogu blizu ...

čini mi se da je sneni na to ciljao ...
ili mi se samo čini?

Bravo Klara, upravo to Idea

Nisam primio nikakvog Duha koji me je uzdigao u oblake, već jednoga koji me je čvrsto prizemljio: "Jaram je moj sladak a breme je moje lako..." a od ovih pustih jezika još ne čuh ni breme ni jaram... govorim jezike govorim (one koje sam naučio) ali i jednim kojeg možete čitati na jednooj drugoj temi.

pingi

PostanoPostano: uto 20 lip 2006, 14:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sneni, kad si spomenuo svećeničko ređenje, htjela bih reći da sam nedavno upoznala jednog mladog svećenika koji je došao u moj grad na svoju prvu službu. Iznenadilo me koliko je pun Duha, a tako mlad (ima 25. godina, jednako koliko i ja Laughing ), a posebno me iznenadilo i oduševilo s koliko žara govori i djeluje... Uskoro mu se bliži godišnjica svećeničkog ređenja, a lijepo je da i danas postoje svećenici oduševljeni Duhom Gospodnjim...

Svako dobro!
Maki

PostanoPostano: uto 20 lip 2006, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mogu ti reći da i moj prijatelj koji bi se trebao slijedeći četvrtak zarediti za svećenika govori pun Duha, a također je pun znanja, a sve iz ljubavi prema tome. jako sretan jako sretan jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: pon 26 lip 2006, 6:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

24. VI. dan svećeničkog ređenja mladića koji je imao svoj put do svećeništva. Mnoštvo svijeta ispunilo prostranu crkvu pretežno mladi. danas Mlada misa, paklena vrućina sve sami mladi angažirani. A ovo je 11 svećenik iz mjesta koje ima 1200 stanovnika. Imamo i još jednog bogoslova. Čudno Duh Sveti nema nikakvih izvanrednih stvari tipa blebetanja, padanja 8sim što je jedno dijete onesvješteno zbog vrućine izneseno iz crkve). Ali kad je ređenik legao na pod kad su dva mlada čovjeka u litanijama svih svetih zapjevali: Da se dostojiš ovog izabranika blagosloviti i posvetiti a masa odgovorila TEBE MOLIMO USLIŠI NAS pa oept Da se dostojuiš ovog izabranika zarediti i posvetiti: TEBE MOLIMO USLIŠI NAS učinilo mi se kao da je grom pukao tresli su se zidovi crkve od pjevanja, a onda biskup u tišini stavlja ruke na glavu ređenika --- tišina mrtva u crkvi-- to čine svi prisutni svećenici -- u crkvi tišina a ja osjećam kako Bog u lahoru prolazi kao što je ono Ilija osjetio Boga u lahoru pred pećinom.
Sretno ti mladomisniče,don Ante, i njegovim trima kolegama.

sneni
isključen

PostanoPostano: ned 23 srp 2006, 9:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Župnik

Župnik je jedan od mnogih udova. On nije glava (to mjesto je rezervirano samo Isusu), ali se može usporediti sa živčanim sustavom koji poruke iz glave prenosi pojedinim udovima. Mnogi članovi župe ovo ne prepoznaju. Ako ne očekuju da župnik sve čini, ali očekuju da on učini veći dio. Mnogi misle da župnik mora ostvariti brojna očekivanja: treba biti dobar govornik, prokušani dušebrižnik, učeni teolog, stručnjak u javnom komuniciranju, socijalni savjetnik, moderator, evanđelist, učitelj, specijalist za pokope i u, svim drugim zemaljskim stvarima – osim možda u hodanju po vodi. Ovakvog «svemogućeg» župnika traži stotine župa.
Naravno da ga nisu i ne mogu naći. Svatko tko je imao vezu s darovima Duha zna da toga nema.
Peter Wagner: Kao u zrcalu.

Natty

PostanoPostano: pon 24 srp 2006, 8:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da svaki župnik svoje nedostatke može popuniti duhovnošću koja će svakako dati svoj odraz i na dušebrižništvo i na pastoral i na socijalna pitanja i na sve drugo što nama vjernicima je prijeko potrebno. Biti čovjek, to se traži. Imati samilost, dati i pokazati ljubav, oprostiti i tražiti oprost. To je sve.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
merkat

PostanoPostano: pon 24 srp 2006, 13:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve što je sneni nabrojao jest poželjno.
Možda i nije moguće biti sve to, barem ne svakome ili većini ali svaki svećenik bi trebao željeti sve to raditi najbolje što može, pa bez obzira na rezultat, tu želju bi prepoznali vjernici i to je dovoljno.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
sneni
isključen

PostanoPostano: pet 06 srp 2007, 5:22
PostNaslov : SVEĆENIK - tko je to?
Citiraj i odgovori

Jutros za svoje duhovno štivo pročitah sljedeće - pa bi me zanimalo vaše razmišljanje

Svećenik osjeća neuklonjivu napetost između "Crkve i "svijeta" između "Crkve" i "društva". Toliko puta ga potiče¸koncilska konstitucija "Gaudium et spes" da izgradi zajedništvo sudbine s ljudima, a tako intenzivno osjeća suprotnosti koje se javljaju između istine života i mišljenja ljudi. Tako postoji opasnost da upadne u nekakav ravnodušni pastoral, nekakvo neometano prihvaćanje društva i moćnika. Jedan takav prilagodiv svećenik niti odgovara željama Isusovim niti pravo služi ljudima.

Svećenik nalazi nekakvu stalnu napetost između svog ideala zvanja, onoga kako to ljudi gledaju i očekuju i svog života. On na mnogostruko načina nije onaj koji bi trebao biti, pa niti onaj koji bi mogao biti. Svećenik se često nalazi u klinču sa samim sobom – ima vrlo malu mogućnost otvoreno i ozbiljno sa nekim pričati. Tada postoji kod ljudi dojam da se igra prekrivenim kartama i da se kod nekih stvari zatvaraju oči, posebno ako se tiče celibata.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 06 srp 2007, 20:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Doista zanimljiva tema. Danas je najveći problem za svećenike pronaći vrijeme za molitvu. Sve više su opterećeni menadžmentom i vođenjem župe. To je jedna situacija koja je vrlo teška.
Danas treba svećenicima pomoći da imaju više vremena za molitvu i onda će župa cvjetati. Blagoslov će doći.
treba i moliti za njih

Celibat. Čuo sam kako je jedna komisija(ili odbor) razgovarala i pitala se kako je Ivan Pavao II bio tako običan i kako je mogao imati tako uzoran pristup prema djeci, ženama.... Kako je mogao biti tako jednostavan...
Došli su do zaključka da je to mogao jer je svoj svećenički poziv posvetio Djevici Mariji. Gledajući nju spoznao je kako da uistinu voli sve žene neiskvareno i bez požude.

Svećenicima bi bilo mnogo lakše kada bi ljudi znali da jedini uzor treba biti Isus Krist a ne ljudi.
cromahalia

PostanoPostano: pet 06 srp 2007, 21:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sviđa mi se ova rečenica,
da prilagodljiv svećenik niti služi ljudima niti odgovara željama Isusovim.
teško je suditi o radu i djelu nekog svećenika ili čitavog svećenstva ali koliko vidim, svećenici koji se ne pokušavaju nasilu infiltrirati u društvo do te mjere da se po ničem ne razlikuju od ostalih vjernika, su mnogo mirniji, sretniji i uspješniji u svojem radu.
zašto je to tako?
pa znam po sebi - neuredan život djeluje destruktivno po molitveni život, a taj je svima vrlo potreban, naročito svećenicima.
svećenici su u svijetu, ali nisu od svijeta. tog se treba držat 24/7. a mislim da je u današnje vrijeme definitivno to najteže - i prije je bilo teško, ali su barem bili cijenjeni. a sada ih s jedne strane mame "blagodati" modernog društva koje su im dostupne, a sdruge strane su prezreni. nije baš zavidna situacija. za to stvarno treba iznimna duhovna snaga.

dobar bi svećenik trebao biti dobar
- slušač
- ispovjednik
- propovjednik
- prijatelj
- organizator
- glazbenik
- kuhar
i još da ima uvijek vremena za svakoga, vječito dobro raspoložen, nikad umoran...ma naravno.
mene doduše smeta kada nekom svećeniku dolazi pomoć od strane laika da kompenziraju njegovo odstupanje od tog ideala, da mu pomognu u organizaciji, sitnim poslovima itd.a on se uljuljka u svoju ravnodušnost i ne pušta nikog blizu. takvih sam primjera vidjela. možda je ključ upravo u tome da nemaju s kim razgovarati na način na koji drugi razgovaraju s njima.
teško je biti sretan u tom pozivu danas kad je on toliko izrugan, a od njega se očekuje više nego ikad.

When you are through with the blues, you've got nothing to rest on.
(Mahalia Jackson)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
majče

PostanoPostano: ned 08 srp 2007, 10:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao i svaki čovek, svećenik ako nije uravnotežio svoj odnos prema svetu i prema Bogu oseća nemir... i naravno ne može donositi mir i ljubav drugima... I sv. Pavao kaže : "Bože sačuvaj da bih se ja ičim ponosio osim križem Gospodina našega Isusa Krista po kojem je meni svijet raspet i ja svijetu" Gal 6,14
cromahalia napisa:

i još da ima uvijek vremena za svakoga, vječito dobro raspoložen, nikad umoran...ma naravno.

ali kako neko ko ima devet filijala u svojoj župi, pri tom uči za postdiplomski da nikad nije umoran, da je uvek raspoložen i naspavan? Question
i onda dođu još "pametne" babe: joj što je on samo naduren, ne smeš mu niš reći... i ostale spike... di je otišao, kad će se vratiti... dobro da ne ogovaraju i šta je jeo... to me jako nervira... Mad Mad Shocked Mad Mad
i bilo bi to još i ok da je to samo u jednoj župi, a ja mislim da u svakoj župi postoje "pametne" babe Rolling Eyes
mislim da smo mi previše radoznali... i ne tako često preterujemo u svojoj radoznalosti i nemamo baš puno poštovanja prema svećenicima... i tako im otežavamo da budu slika Kristova u današnjem svetu...

Voliš li me?
Iv 21,17
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailYIMMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: sri 25 srp 2007, 12:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heh, često smo mi ljudi po ovom sistemu kad su svećenici u pitanju ...

Ako slučajno govori deset minuta više: "To je obični brbljavac!"
Ako posjeduje automobil: "On je svjetovni kapitalist!"
Ako nema automobila. "Nije sposoban prilagoditi se vremenu!"
Ako obilazi vjernike u župi, onda: "Neprestano luta!"
Ako posjećuje obitelji: "Nema ga nikad kod kuće!"
Ako je često u kući: "Taj ti je samo živac i ne voli nikoga!"
Ako spominje milostinju ili štogod traži: "Samo misli na zaradu!"
Ako kasni u ispovjedaonicu: "Nikad nije točan!"
Ako žuri: "Taj ne može slušati nikoga!"
Ako je točan za misu: "Njegov je sat uvijek naprijed!"
Ako malo kasni s misom: "Tjera narod da gubi dragocjeno vrijeme!"
Ako uređuje crkvu ili župni stan: "Razbacuje se s novcem!"
Ako ne gradi: "Ne brine se ni za što!"
Ako je mlad: "Neiskusan je!"
Ako je star: "Taj je izvan vremena !"
Ako umre: "Zar nema nikoga da ga zamijeni?"

sto ljudi, sto ćudi ...
ali, isto tako ima i svećeničkih ćudi različitih ...
sve je to ok, dotle dok svećenikova ćud ne dovede u pitanje
funkcioniranje župe (pogotovo župe kao zajednice) ...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
5rich
mod team

PostanoPostano: pon 06 kol 2007, 18:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

prema meni, svećenik je običan čovjek s posebnim poslanjem od Boga...grešan je kao svi ljudi,zato je tu On da mu oprosti grijehe,ima vrlina,ima i mana,nije svemoguć,svemoguć je samo On
i uvijek poludim kad čujem bakice kak ogovaraju svećenike..ko da su one svaršene..ali najbolje mi je bilo nedavno dok su naricale za jednim svećenikom koji uskoro odlazi, a te iste su prije par mjeseci uvjeravale drugr kak on ima ljubavnicu, ak ne i dve i kaj ja znam sve ne...svašta...a nesmeš im nikaj reći jer si odmah šmrkavica, balavica ili si s njim u vezi pa ga braniš...glupostil...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
saturn

PostanoPostano: čet 27 ruj 2007, 18:43
PostNaslov : Svećenički poziv danas
Citiraj i odgovori

Volio bih čuti vaša promišljanja o svećeničkom pozivu. zanima me što se po vašem mišljenju očekuje od svećenika danas. koliko je uopće poziv svećenika "popularan" danas. i konačno, poneko iskustvo bi nam dobro došlo. hvala.
El Pepe

PostanoPostano: sub 12 sij 2008, 17:28
PostNaslov : Re: Svećenički poziv danas
Citiraj i odgovori

saturn napisa:
Volio bih čuti vaša promišljanja o svećeničkom pozivu. zanima me što se po vašem mišljenju očekuje od svećenika danas. koliko je uopće poziv svećenika "popularan" danas. i konačno, poneko iskustvo bi nam dobro došlo. hvala.

Pa žao mi je što ti nitko nije odgovorio i što je ova tema malo potisnuta pred onim "atraktivnijim"
Svećenički poziv je rad u vinogradu Gospodnjem pa je i sve manje popularan kao i svaki manualni rad.

Tak si ja to mislim
5rich
mod team

PostanoPostano: sub 12 sij 2008, 17:59
PostNaslov : Re: Svećenički poziv danas
Citiraj i odgovori

saturn napisa:

puno toga....
naišla nedavno na jedan tekst:
Savršeni župnik
Savršeni župnik propovijeda točno deset minuta. Pritom oštro osuđuje sve grijehe, ali tako da se nitko ne osjeća povrijeđenim. Radi od ranoga jutra do ponoći, ali uvijek je svjež i odmoren. Savršeni župnik zadovoljan je s malim prihodom, uvijek je pristojno obučen, vozi novi auto, kupuje i studira najnovije knjige, a polovicu svoga prihoda daje za potrebe župe i siromašnih. Star je 29 godina, a ima 40 godina iskustva. Uz to još dobro izgleda.
Savršeni župnik izgara u radu s mladeži, a najviše vremena provodi sa starijim ljudima. Njegovo se ozbiljno i dostojanstveno lice uvijek smiješi, jer on ima smisla za humor koji ga osposobljava da se strogo veže za župu. Savršeni župnik dnevno posjeti desetak obitelji i bolesnika, a uvijek je u župnom uredu kad ga netko treba.
Savršeni župnik u svemu sluša savjet svog župskog vijeća, a donosi samostalne odluke na opće zadovoljstvo svih župljana.
Svim se srcem posvećuje redovitim polaznicima nedjeljne svete mise, a sve vrijeme troši na obraćanje mlakih i rubnih kršćana.
Savršeni župnik obično živi u susjednoj župi.

premalo je svećenika...ponosim se time kaj u mojoj biskupiji bude iduće godine,ako bog da desetak ređenja, što đakonskih,što svećeničkih...ali to je ipak premalo..
žalosno je to kaj od 33 bogoslova na godini 3 uspije...ali treba moliti

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Joxer

PostanoPostano: ned 20 sij 2008, 18:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima jedna zgoda, kad su sv. Franji doveli svećenika uhvaćenog u grijehu, Franjo je pristupio svećeniku, poljubio mu ruke i rekao: "Ljubim ruke po kojima mi Krist dolazi" (a kasnije ga u osami prekorio).

Što je izgubljeni dan? Dan kad se nisi nasmijao. (Phil Bosmans)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
M-o-S

PostanoPostano: pon 21 sij 2008, 15:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
heh, često smo mi ljudi po ovom sistemu kad su svećenici u pitanju ...

Ako slučajno govori deset minuta više: "To je obični brbljavac!"
Ako posjeduje automobil: "On je svjetovni kapitalist!"
Ako nema automobila. "Nije sposoban prilagoditi se vremenu!"
Ako obilazi vjernike u župi, onda: "Neprestano luta!"
Ako posjećuje obitelji: "Nema ga nikad kod kuće!"
Ako je često u kući: "Taj ti je samo živac i ne voli nikoga!"
Ako spominje milostinju ili štogod traži: "Samo misli na zaradu!"
Ako kasni u ispovjedaonicu: "Nikad nije točan!"
Ako žuri: "Taj ne može slušati nikoga!"
Ako je točan za misu: "Njegov je sat uvijek naprijed!"
Ako malo kasni s misom: "Tjera narod da gubi dragocjeno vrijeme!"
Ako uređuje crkvu ili župni stan: "Razbacuje se s novcem!"
Ako ne gradi: "Ne brine se ni za što!"
Ako je mlad: "Neiskusan je!"
Ako je star: "Taj je izvan vremena !"
Ako umre: "Zar nema nikoga da ga zamijeni?"

sto ljudi, sto ćudi ...
ali, isto tako ima i svećeničkih ćudi različitih ...
sve je to ok, dotle dok svećenikova ćud ne dovede u pitanje
funkcioniranje župe (pogotovo župe kao zajednice) ...

da... istina.
dok sam živio na selu, bio je kod nas jedan svećenik i dok je bio tamo svi su se uvijek žalili, da je ovakav, da je onakav, da niš nevalja.. a kad je došlo vrijeme da ode, e onda je bilo čak i plača.. mislim, od strane starijih ljudi.. nek se vrati Smile da ovaj novi niš ne valja
a tako je to

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.