HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 22 ruj 2017, 18:55. Pogledaj neodgovorene postove
SVEĆENIK - tko je to?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 06 kol 2008, 13:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"ljubim ruke onome po kome mi Krist dolazi"

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: uto 07 srp 2009, 22:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Povjerenstvo za duhovna zvanja Američke biskupske konferencije izdalo je prije par godina izvanredan! film "Fishers of Men" (Ribari ljudi) od 20-tak minuta u kojem se na poseban način kroz svjedočanstva drugih svećenika i zanimljive scene poziva mladiće da razmisle o svećeničkom pozivu jako sretan Film se može pogledati naravno i na youtubeu Wink

Film je napravljen profesionalno i mislim da ne ostavlja ravnodušnim Wink Pričal sam s biserom o njemu pa smo odlučili predložiti našem povjereniku za duhovna zvanja da se iskoristi nekako u programu i radu našeg povjerenstva Smile Mislim da bi jako dobro poslužil za približavanje svećeničkog poziva mladima i da bi bio dobar poticaj za razmišljanje, pa možda i odluku jako sretan

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
enkidu

PostanoPostano: sri 08 srp 2009, 5:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Wink Uza svu formaciju i radu na profilu budučeg svećenika od strane poglavara i, dakako, njegovom osobnom; od presudne je važnosti zajednica vjernika. Bitno je da mladi čovjek osjeti da ga vjernici trebaju i da ga poštuju.
To je ujedno i jedna od važnih motivacija da se mladi odluče biti svećenici.
Čovjek je društveno biće i jako mu je stalo kako ga zajednica prima.
Uza sve to što nema svećenika i što si svaka župa želi dobrog i sposobnog, postoji jedan mentalitet, napose u kajkavskim krajevima, gdje je nekad kler bio odmah do plemića; da ga se mjeri dvostrukim mjerilima. Kako upravo iz takvih sredina i dolazi najviše svećeničkih kandidata, mnoge mlade ljude smeta to nepovjerenje.
Bogoslovi i kandidati bi trebali aktivnije sudjelovati u radu s mladima. Dobri animatori u župi imaju najbolji kontakt s mladima i njih će najbolje razumjeti i iz tog rada moguća su nova zvanja.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Žan
Bernard

PostanoPostano: uto 13 tra 2010, 18:02
PostNaslov : P. Luka Rađa o svećeništvu
Citiraj i odgovori

Evo jednog vrlo nadahnutog komentara o svećeništvu, ne baš novog, kojeg je prije nekih osam godina na stranicama SKAC-a objavio p. Luka Rađa. Vrijedi pročitati.

A o kontemplativnoj molitvi; o nama svećenicima koji vozimo skupe aute, i živimo u raskošnim stanovima; i o 'penzićima' od kojih očekujemo da nam sve to plate…
Da nisam svećenik vjerojatno bi bio žestoki antiklerikalac. Jer zbilja… Ali,
ovako budući da stvar vidim iz prve ruke. Vidim kolege, vidim sebe. Znam čitavu priču. Znam da se gotovo od reda radi o ljudima koje je samo visoki idealizam nosio do svećeništva. Poznat mi je ponor kušnji kroz koje prolaze, i drama suočavanja s vlastitom nemoću da se iskorači iz korumpiranosti i dvoličnosti. I da danas, kakvi su takvi su – stoje na prvim linijama. Možda i gluposti rade, ili uopće ništa ne rade – ali ustrajno stoje u taboru čiji je profil jasan. Taboru koji je protuteža zlu ovoga svijeta. Onom koji je prvi na udaru kad stvari u društvu krenu naopako. Danas ih se možda može nazivati farizejima i parazitima, ali takvi su, i takvi će uvijek kad ustreba – prvi završiti kao svjedoci i mučenici dobra. Bilo kao vlč. Bulešić u drugom svj. ratu, ili vlč. Grahovar u domovinskom ratu. I tisuće kolega, koji samim time što su to što jesu, bdjeli su i bdiju na linijama razdjelnicama kao zečevi na brisanom prostoru. Pusti ih molim te. Neka rade, ili ne rade. Neka kontempliraju, ili ne kontempliraju. Dok su to što jesu – jasno je čiji žele biti. Više od riječi njihovih molitava, ili snage njihovih propovijedi – njihov životni status govori. Dok kao koze preživljavaju po seocima Velebita, ili mladost provode po bosanskim gudurama s par baka; ili makar u gradovima žive, nakon nedjeljne propovijedi ručaju ribu iz konzerve; pa i ako sve imaju što se novcima može kupiti – uvijek im samo Bog ostaje: bilo kao utjeha, bilo kao pustinja. Htjeli ili ne htjeli: njegova su slava, ili su njegova sramota. Ali uvijek samo njegovi.
Eto, tako ti ja vidim svećenike. A za ostalo… sad mi se ne da. Idem vani, luta mi se po snijegu. Sam.
Od srca, p. Luka

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: lucija
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.