HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 12:01. Pogledaj neodgovorene postove
Koje boje je bio Isus?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
dijetebozje

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 25 srp 2007, 17:16
PostNaslov : Koje boje je bio Isus?
Citiraj i odgovori

Sjećam se jednom kad smo na vjeronauku raspravljali da li je Isus bio bijelac ili crnac...i velečasni je rekao kako nema nigdje dokaza o tom. A stvar je jako intrigantna, jer Isus voli sve ljude. Znači pošto voli crnce, mogao je biti i crnac...isto tako je mogao biti i kinez i indijanac i cigan i ne znam sve kaj. Zanima me zbog čega se onda u crkvama Isusa prikazuje kao bijelca.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: sri 25 srp 2007, 17:23
PostNaslov : Re: Koje boje je bio Isus?
Citiraj i odgovori

dijetebozje napisa:
Zanima me zbog čega se onda u crkvama Isusa prikazuje kao bijelca.

Zato jer je Isus kao čovjek živio u narodu bijele puti Wink Da se rodio u Africi, vjerojatno bi bio crnac, ili da se rodio u Kini, žuti... Al eto, rođen je od Marije iz Nazareta i Josipa čiji preci su iz naroda koji je tamo živio mnoge i mnoge generacije. U ono vrijeme nije bilo tolko migracija kao danas, tada nisi mogao baš vidjeti na istom mjestu kineza i crnca s bijelcem... Wink Ali nije ni toliko bitno koje je boje kože bio Isus, čovjek crne, bijele, žute, il bilo koje druge boje - čovjek je, a to je bitno Wink

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
braslav

PostanoPostano: sri 25 srp 2007, 18:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije tocno da se u svim crkvama Isus prikazuje kao bijelac, jer ako pogledas u neku africku crkvu cesto ces naici na crnog Isusa.
braslav

PostanoPostano: sri 25 srp 2007, 18:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Inace ovdje cu ti dijetebozje odgovoriti na tvoj pobrisan post, znaci ovo je off topic, a ionako je ovaj topic gotov jer je sve receno.

Covijek se uvijek ispovijeda po vlastitom osjecaju sto je grijeh, ali ne vrijedi ti ispovijed ako se stvarno ne kajes za ono sto si napravio. Pretnja batinama moze biti bezazleno prijateljska ili ozbiljno neprijateljska pa ti prosudi o svojoj situaciji. Sto se tice davanje love prosjacima moras sam prosuditi kome dati, jer ima ljudi koji ti nece pruziti ruku, ali na njima vidis da im bas sada treba pomoc kao i oni na kojima vidis da mogu bez tih tvojih 5 kuna, tako da je i to stvar situacije. Sto se tice seksualnih eksperimenata ili bilo kakvih slicnih cina pitanje je osjecas li da si sam sebi ostetio dostojanstvo nakon tog cina, jesi li se sveo na zivotinju ili si gospodario sobom kao covijek jer ako osjecas da si zakinuo svoje dostojanstvo to ti je grijeh jer je grijeh oduzimati sam sebi dostojanstvo jer nije tvoje da si ga mozes uzimati vec je tvoje dostojanstvo Bozje vlasnistvo.
Bernard

PostanoPostano: pon 13 kol 2007, 16:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus je bio Židov, semitske rase, pa vjerojatno nešto tamnije bijele puti, ako ćemo doslovno odgovoriti na pitanje.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
dodododoprecjednik

PostanoPostano: pon 13 kol 2007, 20:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sigurno ga u africi ne prikazuju kao bijelca ...
recimo, oni koji su bili u Grecciu(jedno mjesto u italiji), mogli su vidjeti izlozbu jaslica pa mozes vidit svetu obitelj kao indijance, kineze, crnce, bijelce, niske, visoke, debele, mrsave...da ne nabrajam dalje...
ovisno kako u kojem narodu i u kojoj kulturi...isus je drugacije prikazan

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: uto 14 kol 2007, 5:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zar je to važno?
Mislim da nije.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: uto 14 kol 2007, 11:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U konačnici Isus je i Bog, pa kao takav ima potencijal pripadati svim ljudima na zemlji, neovisno o boji kože, Zato ga mnogi narodi likovno prikazuju kao svojeg pripadnika. Jedno južnoameričko indijansko pleme zamišljalo ga je kao Indijanca koji s njima hoda prašumom, itd.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Čokolada
isključen

PostanoPostano: pon 12 stu 2007, 12:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bijele.To sam već jedanput napisao i ne znam zašto je taj moj post izbrisan.Što sam trebao napisati??Na jednostavno pitanje dao sam jednostavan odgovor.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 12 stu 2007, 13:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U podne bijel, pri zalasku sunca crvenkast, po noći crn a ujutro pri izlasku sunca žut Wink

Ovo je doista nevažno za nas Kršćane... al svejedno možemo zaključit da je bio kao i ostali ljudi koji su živjeli oko njega u Palestini....

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Čokolada
isključen

PostanoPostano: pon 12 stu 2007, 13:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A da, to je ona šema ka sa Budom.Prikazuju ga kosooka iako je zapravo bio indijac. Laughing
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 12 stu 2007, 13:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus je bio one boje kojom Ga ti sada vidiš.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
lujo2

Spol: neodređen
PostanoPostano: pon 12 stu 2007, 21:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijep primjer divljeg muškarca Isusa za mene je ona priča u Marka 3, 1-6. Tu u krugu slušatelja stoji jedan muškarac »s usahlom rukom« (Mk 3, 1). Čovjek se prilagodio. Povukao je svoju ruku s kojom može fizički sudjelovati u događaju, iz straha da ne bi dobio po prstima. Prestao je svoj život uzimati u svoje ruke, oblikovati i formirati. Rukama dodirujemo jedni druge. Taj čovjek uskraćuje svoju ruku muškarcima i ženama u svojoj okolici. On je bez povezanosti s drugima, nesposoban je za odnos.
Oko tog čovjeka sjede farizeji koji dobro paze na to hoće li Isus subotom ozdravljati. Jer to bi bilo dopušteno samo u najvećoj životnoj opasnosti, ali ne i u ovoj bezazlenoj bolesti. Isus se ne da zaplašiti tim zbijenim bojnim redom farizeja. On zapovijeda čovjeku s usahlom rukom: »Ustani i stani u sredinu!« (Mk 3, 3). Treba napustiti svoju rubnu poziciju i stati ondje kamo pripada, u sredinu. Mora naučiti imati samopouzdanja pred drugima. I znati otkriti svoje središte.

cijeli tekst
Čokolada
isključen

PostanoPostano: uto 13 stu 2007, 13:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

divlji muškarac Isus?? O čemu ti to? Confused Question
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 13 stu 2007, 14:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lujo, i mene si zbunio.... o čem ti?

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
M-o-S

PostanoPostano: uto 13 stu 2007, 15:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lujo2 napisa:
Lijep primjer divljeg muškarca Isusa

mislim da ovo baš nije dobar način izražavanja,..

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Cordelia

PostanoPostano: sri 26 ožu 2008, 16:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To je vjerojatno lujo2 preuzeo iz knjige Anselma Gruena "Slike o Isusu". Gruen time nije želio reći da je Isus stvarno bio nekakav divljak, već da je bio u toj mjeri svoj i siguran u svoje božansko poslanje (jer ipak je on Riječ Božja!), da je svojim sunarodnjacima, koji su često doslovno robovali Zakonu, ponekad znao izgledati kao pravi divljak, odnosno kao divlji čovjek koji prezire zakone njihovog društva i izruguje im se, pa i sam Zakon (u njihovom tumačenju). Zato su ga i mogli optužiti da "ima đavla", odnosno da "huli na Boga".

A što se tiče same teme, mislim da je vrlo lako zaključiti koje je boje bio, s obzirom da se rodio kao Židov. Dakle, bijelac tamnije puti i semitske fizionomije, poput naroda na Bliskom Istoku. To što se Isus rodio kao bijelac, naravno, nije nikakav argument za neku tobožnju superiornost bijele rase nad ostalim rasama, što bi (barem danas) bilo smiješno uopće i pretpostaviti s obzirom na spoznaje suvremene genetike. Isus je rođen kao Židov, ali po Božjoj milosti, a ne po nekakvim posebnim zaslugama židovskog naroda. Osim toga, rodio se ne zato da bi se njegov narod mogao oholiti pred drugima, već na spasenje svim narodima, i takav bi bio i da se slučajno po Božjem promislu rodio kao Bušman.

"Ja sam Put, Istina i Život. Nitko ne dolazi Ocu osim po meni." (Iv 14,6)
M-o-S

PostanoPostano: sri 26 ožu 2008, 18:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Cordelia napisa:
A što se tiče same teme, mislim da je vrlo lako zaključiti koje je boje bio, s obzirom da se rodio kao Židov. Dakle, bijelac tamnije puti i semitske fizionomije, poput naroda na Bliskom Istoku. To što se Isus rodio kao bijelac, naravno, nije nikakav argument za neku tobožnju superiornost bijele rase nad ostalim rasama, što bi (barem danas) bilo smiješno uopće i pretpostaviti s obzirom na spoznaje suvremene genetike. Isus je rođen kao Židov, ali po Božjoj milosti, a ne po nekakvim posebnim zaslugama židovskog naroda. Osim toga, rodio se ne zato da bi se njegov narod mogao oholiti pred drugima, već na spasenje svim narodima, i takav bi bio i da se slučajno po Božjem promislu rodio kao Bušman.

slažem se a posebno sa ovim boldanim...

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Anđeo

PostanoPostano: sub 14 vel 2009, 13:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel znate da je prema izvještaju jednog Rimskog časnika imao plavu kosu i plave oči?

Da nema Boga, ne bi bilo ni ateista.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sub 14 vel 2009, 17:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Anđeo napisa:
Jel znate da je prema izvještaju jednog Rimskog časnika imao plavu kosu i plave oči?

???

Ljubi i čini što hoćeš
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.