HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 21 lis 2019, 23:20. Pogledaj neodgovorene postove
Teologija i izvanzemaljska inteligencija
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
yochanan

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sub 06 sij 2007, 16:35
PostNaslov : Teologija i izvanzemaljska inteligencija
Citiraj i odgovori

Nedavno sam ĆØitao ĆØasopis ZagrebaĆØke zvijezdarnice i naiÅ”ao na jedan tekst o ovoj temi.
PoĆØetkom 50-tih godina 20.stolj. poĆØele su se javljati teoloÅ”ke rasprave o
izvanzemaljcima kao odgovor na sve opsežnija istraživanja svemira. Tako je bilo i tvrdnji kako je postojanje izvanzemaljskog života sukladno znanstvenoj i krÅ”Ć¦anskoj teologiji. Neki su iÅ”li dalje i tvrdili da postojanje izvanzemaljaca ne samo da je u skladu sa KatoliĆØkom teologijom, nego da postoje i valjani razlozi za vjerovanje da takva biƦa doista postoje tj. rijeĆØima jednog sveĆØenika kako: "Bogojavljanje, ustaljeno uĆØenje OĆØeva,tradicija, uzviÅ”ene izjave Papa- niti jedno od ovih ne poriƦe moguƦnost postojanja života drugdje u Svemiru" Neki su pak bili miÅ”ljenja da bi izvanzemaljci mogli slaviti Boga bolje od ljudi. S druge strane je bilo preispitivanja takvih stavova, jer je trebalo odgovoriti i na mnoga druga pitanja.. Uglavnom ima argumenata za i protiv.
Kakvo je vaŔe miŔljenje o tome?

tutio fidei et obsequium pauperum
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
fratar

Spol: muško
PostanoPostano: sub 06 sij 2007, 22:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

netko je jednom rekao, Å”to meni zvuĆØi sasvim ok, ovaj je svemir prevelik da bi mi bili sami u njemu, ali Å”to ja znam.... Wink

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Jole

PostanoPostano: sub 06 sij 2007, 22:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ovo je vrlo diskutabilna tema...
ali ovo sto je fratar napisao da je jednom netko rekao to...pa ja bi se i slozio s tim...znamo koliki je svemir (odnosno ne znamo)...pa nebi bilo ni cudo da nismo sami...ali eto, tko to zna od nas?

"Gdje ti je blago, ondje Ʀe ti biti i srce" (Mt 6,21).
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
merkat

PostanoPostano: ned 07 sij 2007, 17:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

UopƦe ne žimku Å”ta je diskutabilno ?

Yocatan je rekao teorija, neki sveƦenici.
ƈujte, neki sveƦenici misle da je mnogo toga ok ali nije.
Jedino pravovaljano jest katekizam, papa, enciklike....
Teoretiziranje dijela ( ako je yocatanovo uopƦe autentiĆØno ) sveƦenstva niÅ”ta ne znaĆØi.
Eto danas ĆØujem na radiju kako je poljski biskup ( ili kardinal ) priznao kako je Å”pijunirao crkvu za komuniste.
A Ŕto je onda problem laprdanja o vanzemaljcima.

Koja svrha ?
Svemir je beskarajan i Ŕta ?
ZaÅ”to bi bilo logiĆØnio ili važno da netko postoji ? Zbog ĆØega ?

Netko možda bolje slavi Boga ?
Glupost.
Možda bolje netko slavi u Vinjanima Donjim pa Ŕto !

Tako su i nastale sekte, na temelju toga.
Slavi se najbolje u poniznosti i vjernosti.

Isus je JEDINOROƐENI Sin Božji.
Živio je na naŔoj zemljici a ne na kriptonu sa supermenom !
Objavio se nama.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
yochanan

PostanoPostano: ned 07 sij 2007, 18:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isto kao Å”to su teolozi i sam Vatikan odliĆØno suraĆ°ivali sa teoretiĆØarima
"Velikog praska" i na kraju dali velik doprinos razvoju same teorije, tako mogu i po ovom pitanju. Ja sam samo prenio neke tvrdnje jezuitskih znanstvenika i urednika Jezuitskog magazina u SAD-u, L.C. McHugha.
Isus je JEDINOROƐENI Sin Božji. To uopƦe nikada nije ni bilo upitno.
Meni osobno je nepojmljiva moguƦnost postojanja viÅ”e od jedne Marije, Majke Isusove i mislim da je potpuno neprihvatljiva. Ne mora biti niti da su druga biƦa, ako uopƦe postoje, optereƦena IstoĆØnim grijehom.

Roman Catholic Views of Extraterrestrial Intelligence (pdf):
http://ieti.org/tough/books/succeeds/sectVp11.pdf

Science and Christian Belief:
http://www.ictp.trieste.it/~chelaf/ss51.html

Philosophical and Theological Issues:
http://www.ctnsstars.org/conferences/papers/russell.doc

yochanan

PostanoPostano: ned 07 sij 2007, 19:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:

Eto danas ĆØujem na radiju kako je poljski biskup ( ili kardinal ) priznao kako je Å”pijunirao crkvu za komuniste.

Poljski nadbiskup, ja evo ĆØujem na Vijestima komentar kako je to osramotilo Crkvu u Poljskoj. Jedna osoba je Å”pijunirala Crkvu i sad bi ta ista Crkva, poljska Crkva, koja je toliko propatila u komunizmu i koja je u ovom sluĆØaju žrtva jer ju se je Å”pijuniralo, trebala, iz nekog razloga, poznatog samo uredniku Vijesti biti posramljena..

Živac

PostanoPostano: ned 07 sij 2007, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratar napisa:
netko je jednom rekao, Å”to meni zvuĆØi sasvim ok, ovaj je svemir prevelik da bi mi bili sami u njemu, ali Å”to ja znam.... Wink

I ovaj planet je prevelik da se samo u jednoj Ŕtali u Betlehemu rodi Bog, pa se ipak samo tamo rodio.

Ja sam miÅ”ljenja da smo ipak sami u svemiru. Ali niti suprotna moguƦnosti ne mijenja niÅ”ta u vjeri. Wink

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
little_angel

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 07 sij 2007, 22:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da uopƦe nije potrebno raspravljati da li života u svemiru ima ili nema. NeÅ”to tako bezgraniĆØno i nepoznato nama ljudima jednostavno može skrivati neke oblike života ili ne mora. Mi možemo samo nagaĆ°ati ili imati svoje stavove o tome.
A Å”to se tiĆØe ovoga da bi ti alieni bolje slavili Boga, pliiiiz Rolling Eyes Wink Isus je bio ĆØovjek, Sin Božji se utjelovio zbog nas ljudi. To je ono Å”to nama treba biti bitno i o ĆØemu možemo raspravljati. A da li netko za koga nemamo pojma da li postoji slavi Boga bolje od nas... Ako neÅ”to postoji, hvala Bogu ako slavi Boga, i to je to Smile

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
fratar

PostanoPostano: ned 07 sij 2007, 23:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
fratar napisa:

I ovaj planet je prevelik da se samo u jednoj Ŕtali u Betlehemu rodi Bog, pa se ipak samo tamo rodio.

Ja sam miÅ”ljenja da smo ipak sami u svemiru. Ali niti suprotna moguƦnosti ne mijenja niÅ”ta u vjeri. Wink

sviĆ°a mi se ovo razmiÅ”ljanje Smile

...
meni je zapravo sasvim svejedno jesmo li sami u svemiru ili ne, nije neÅ”to ĆØime razbijam glavu, a joÅ” manje da li viÅ”e ili manje slave Boga ta nije to natjecanje
mislim da je dovoljno toga Å”to nas muĆØi tu na zemlji, pa nam ne trebaju joÅ” i vanzemaljci koji Ʀe nas sputavat Wink

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 08 sij 2007, 11:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a možda, samo možda je Bog nas posebno ljubio od svih biƦa svemira kako i piÅ”e u Biblije, pa je doÅ”ao k nama... Wink

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
yochanan

PostanoPostano: pon 08 sij 2007, 12:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

[quote="fratar"]
Živac napisa:
fratar napisa:

Dok sam zapoĆØeo pisati o ovome, meni je bilo bitno samo sljedeƦe:
ā€œUvjeren sam, doista: ni smrt ni život, ni anĆ°eli ni vlasti, ni sadaÅ”njost ni buduƦnost, ni sile, ni dubina ni visina, ni ikoji drugi stvor neƦe nas moƦi rastaviti od ljubavi Božje u Kristu Isusu Gospodinu naÅ”emu.ā€
A drago mi je da vi to potvrĆ°ujete.

Joxer

PostanoPostano: uto 09 sij 2007, 18:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kaj vi ne vjeruje da postoje izvanzemaljci?? Shocked Shocked Shocked
Pa pogledajte samo koliko ih samo na ovom svijetu ima... Rolling Eyes
Toliko "ljudi" za koje nikad ne bih rekao da su sa zemlje... žalosno...

Izvanzemaljci...
Ajd, nek postoje, ali je nemoguƦe da imaju razum i inteligenciju poput ili moƦniju od ĆØovjeka. Kad je Bog stvarao svoja stvorenja, stvorio ih je i podložio ĆØovjeku, koji je baj d vej, jedino stvorenje s duÅ”om.
Ajd, nek postoje izvanzemaljci, onda su ili 1) poput biljaka ili životinja, preživljavaju na svojim planetima, ili su 2) inteligentniji pa imaju superiornu tehnologiju pomoƦu koje proizvode leteƦe tanjure i ostale kul stvarĆØice i svako malo posjeƦuju hit destinaciju u svemiru - Zemlju Rolling Eyes Jea rajt...
Izvanzemaljci koje ljudi toliko iÅ”ĆØekuju, vide, sanjaju, postoje jedino na tv ekranu. A u stvarnosti, imposibl. A ako ipak ima neÅ”to vani, onda je to ono pod 1.

The Truth is Out There.

Ma i baŔ bi se Bogu dalo skakat s jednog dijela svemira u drugi, pratit jednim okom Zemlju, a drugim Kripton Laughing Lijepo to On složio ovdje i Božji mir, sve na Dlanu Smile
Ljudi, nemamo kaj razbijat glave izvanzemaljcima. Bog je s nama, objavio nam se potpuno u svome Sinu, imamo spasenje. Kam bi viŔe? Smile Izvanzemaljce? Laughing Ma daaaaj Laughing Laughing Usmjerite se na zemaljce.

Å to je izgubljeni dan? Dan kad se nisi nasmijao. (Phil Bosmans)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: sri 10 sij 2007, 17:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
fratar napisa:

Ovo si super napisao Wink
Ja sam prije isto mislio možda bi moglo biti da postoje i inteligentna živa biƦa u svemiru ( koji ipak nije bezgraniĆØan, jer od Velikog Praska se on Å”iri i stvara prostor/vrijeme), ali sada sam drugaĆØijeg miÅ”ljenja iz viÅ”e razloga. Prvo Ʀu reƦi znanstveno. Mala je vjerojatnost da zaista postoji inteligentni život u svemiru. Iako mnogi to smatraju normalnom stvari i priĆØaju o posjetima izvanzemaljaca itd ali pogledajmo ĆØinjenice. Sve je možda poĆØelo 30. listopada 1938. godine u SAD kada su Amerikanci pomislili da je doÅ”ao smak svijeta jer Marsovci napadaju Zemlju. Naime tada su Amerikanci u strahu sluÅ”ali izvjeÅ”tavanja radioreportera s mjesta dogaĆ°anja. Javljao je susjed susjedu neka ukljuĆØi radio prijemnik. Napadnuti smo! Kad je veƦ izgledalo da je sve gotovo, da Ʀe Zemlja pasti u ruke nemilosrdnih Marsovaca, radio voditelj smirenim glasom govori:
ā€œSluÅ”ali ste radio dramu Orsona Wellsa: ā€˜Invazija s Marsaā€™.ā€ Mnogim Amerikancima taj dan nije zaboravljen do kraja života. Od tada su uĆØestale pojave leteƦih tanjura odnosno neidentificiranih leteƦih objekata (NLO) nad nebom SAD-a.
To viÅ”e pokazuje psihologiju nas ljudi nego govori o pitanju iz ove teme ali to je bila mala digrtesija da nastavim jer su se od tada AmeriĆØke zraĆØne snage zabrinule za sigurnost nacije pa prate ta izvjeÅ”Ć¦a od 1940. godine. Sedam godina kasnije, od 1947. godine, AmeriĆØke zraĆØne snage istražuju pojave NLO-a u projektu Plava knjiga. Od tog projekta se odustalo krajem 1969. godine. Ukupno je evidentirano 12618 zapažanja NLO-a za 95% kojih su pronaĆ°ena racionalna objaÅ”njenja. Pokazalo se da su NLO-i zapravo bili oblaci neobiĆØnog oblika, Mjesec, Sunce, Venera, odrazi automobilskih svjetla na niskim oblacima, meteoroloÅ”ki baloni, jata ptica itd. NeobjaÅ”njen je ostao samo 701 sluĆØaj. Kao rezultat ovih istraživanja zakljuĆØci dugogodiÅ”njeg projekta Plave knjige bili su ovi:
1. Ni jedan objaÅ”njeni sluĆØaj NLO-a ne ukazuje na opasnost za nacionalnu sigurnost.
2. Nema nikakve indikacije da NLO-i predstavljaju neku tehnologiju ili fenomene koji su van granica suvremene znanosti.
3. Nema nikakvih naznaka da viĆ°enja NLO-a koja su ostala neidentificirana predstavljaju izvanzemaljske letjelice.
Talijanski fiziĆØar Enrico Fermi (1901-1954.) uÅ”ao je u povijest znanosti kao ĆØovjek koji je dao veliki doprinos razvoju moderne fizike ali ne samo to. Uz njegovo ime veže se i poznati Fermijev paradoks koji glasi:
ā€œGdje su oni?ā€
Fermi se jednom tako glasno zapitao zaÅ”to nismo zapazili ni jedan trag inteligentnog izvanzemaljskog života? Ako je neka izvanzemaljska civilizacija starija od nas milijune godina, onda bi se vjerojatno danas na nebu vidjela djela njihovih ruku. Kako li je samo napredovala naÅ”a civilizacija u zadnjih sto, dvijesto godina!? Å to Ʀe ĆØovjeĆØanstvo biti u stanju uĆØiniti za tisuƦu, deset tisuƦa, milijun ili sto milijuna godina? Ako smo danas u stanju slati ljude u orbitu i na Mjesec, graditi atomske centrale, kilometarske mostove i tunele, ogromne brane, neƦemo li za sto milijuna godina biti u stanju, na primjer, manipulirati zvijezdama, stvarati od njih crne jame ili ih pak po potrebi premijeÅ”tati s jednog kraja Galaktike na drugi itd.? Ako je neka izvanzemaljska civilizacija starija od nas sto milijuna godina, ona je tako neÅ”to svakako u stanju uĆØiniti. ZaÅ”to onda naÅ”i astronomi u svemiru ne zapažaju nikakvu neprirodnu pojavu koja bi ukazivala na intervenciju takve izvanzemaljske civilizacije? ZaÅ”to se skrivaju?
Godine 1960. zapoĆØinje SETI projekt. SETI je akronim znaĆØenja ā€œPotraga za izvanzemaljskom inteligencijomā€. Tada je prvi put u povijesti jedan radio teleskop uperen prema nekoj bliskoj zvijezdi sliĆØnoj naÅ”em Suncu u nadi da Ʀe ā€œuhvatitiā€ radio signale neke izvanzemaljske civilizacije. Negativan rezultat! Samo obiĆØan radio Å”um. Ni traga ni glasa signalima koji bi ukazivali kako se iza njih krije poruka ili možda radio drama izvanzemaljaca. Znanstvenici se ne predaju. OkreƦu teleskop prema drugoj zvijezdi, treƦoj, ĆØetvrtoj... SETI projekt traje sve do danas.
Godinu dana kasnije, 1961. Astronom Frank Drake daje svoju slavnu ali beskorisnu jednadžbu kojom se može (teorijski) izraĆØunati broj civilizacija u Galaktici. Dovoljno je samo pomnožiti sedam brojeva. Tu meĆ°utim nastaju problemi. Ni jedan od tih sedam brojeva nije poznat! Neki su brojevi vezani uz astronomske faktore (na primjer: postotak planeta koje se vrte oko matiĆØne zvijezde na udaljenosti pogodnoj za razvoj života), bioloÅ”ke faktore (na primer: postotak planeta pogodnih za život na kojima se život i razvio), pa sve do socioloÅ”kog faktora: prosjeĆØno trajanje izvanzemaljske civilizacije.
Godine 1983. Brin daje svoje sumorno objaÅ”njenje Fermijevog paradoksa. Ne vidimo djelovanje izvanzemaljaca u svemiru zato Å”to tako napredne civilizacije ne postoje, a ne postoje stoga Å”to je zadnji faktor slavne Drakeove jednadžbe mali. Taj zadnji faktor je prosjeĆØno trajanje takve razumne civilizacije. Brin smatra da je kraj svih civilizacija negdje u vrijeme kad tehnoloÅ”ki napreduju tako da mogu organizirati svemirska putovanja ali i potpuno uniÅ”titi same sebe. Umjesto kolonizacije svemira, svemirske civilizacije same sebe uniÅ”te. Ovo sumorno objaÅ”njenje zapravo je projekcija stanja sa Zemljanima (vrijeme hladnog rata i opasnosti od nuklearnog samouniÅ”tenja). Brin je ipak dobro zakljuĆØio kako Fermijev paradoks povlaĆØi za sobom zakljuĆØak da je konaĆØni rezultat Drakeove jednadžbe jako mali broj. On je zakljuĆØio kako je zadnji faktor, prosjeĆØno trajanje izvanzemaljske civilizacije, malen ali možda je rijeĆØ o nekom drugom faktoru koji je jako malen broj. Na primjer: postotak planeta pogodnih za život na kojima se život razvio.
Danas svatko može uĆØestvovati u potrazi za izvanzemaljcima! Spomenuo sam SETI program kojeg je zapoĆØela grupa astronoma entuzijasta sada veƦ daleke 1960. godine. AmeriĆØke državne institucije financirale su taj skupi projekt. Nakon Å”to je radio teleskop, usmjeren prema nekoj bliskoj zvijezdi, uhvatio samo bezliĆØni radio Å”um, okrenut je prema drugoj zvijezdi pa treƦoj, ĆØetvrtoj, desetoj, stotoj, tisuƦitoj. PoĆØelo se s ispitivanjem jedne frekvencije pa deset, sto, tisuƦe, milijune frekvencija. Rezultat je stalno bio negativan a traganja za signalima izvanzemaljaca sve sofisticiranija i skuplja. Nakon niza godina traganja za izvanzemaljskim signalima razumnih biƦa bez ikakvog pozitivnog rezultata novac je sve slabije pristizao pa su astronomi potražili sponzore kako bi mogli nastaviti svoju, za sada bezuspjeÅ”nu, potragu za izvanzemaljcima.
Tehnika traganja za signalima izvanzemaljaca toliko se razvila da se istovremeno osluÅ”kuje na milijune kanala i analiziraju podaci, traži u njima neka pravilnost. Ogroman broj gigabajta informacija koje non-stop pristižu iz svemira treba brzo obraditi. Za to je potrebno imati skupa snažna super raĆØunala a SETI projekt nema toliko novaca. Postoji i drugo praktiĆØnije i jeftinije (zapravo besplatno) rjeÅ”enje: umjesto super raĆØunala koristiti milijune osobnih raĆØunala prikljuĆØenih na internet gdje svako raĆØunalo analizira samo jedan mali dio podataka. U ovo istraživanje možete se ukljuĆØiti i vi! Dovoljno je imati raĆØunalo prikljuĆØeno na internet. Potražite u nekoj od internetskih tražilica ā€œSETI homeā€ i dobit Ʀete uputstva kako vaÅ”e raĆØunalo ukljuĆØiti u potragu za izvanzemaljcima. Tko zna, možda Ʀe baÅ” vaÅ”e raĆØunalo uhvatiti zapis radio signala izvanzemaljaca!?
Prije osluÅ”kivanja svemira moglo se vjerovati da on vrvi signalima inteligentnih izvanzemaljaca, ali danas, nakon svih tih godina SETI istraživanja s negativnim rezultatom, može se zakljuĆØiti da svemir Å”uti. Odgovor na pitanje zaÅ”to izvanzemaljci Å”ute, odgovor na Fermijevo pitanje ā€œZaÅ”to se skrivaju?ā€ možda je kratak i jednostavan:
Nema izvanzemaljaca!
Sada dolazimo do temeljnoga pitanja, pitanja nastanka života. SamoreplicirajuƦa RNA molekula, molekula koja je u stanju stvarati druge RNA molekule, viÅ”e ili manje vjerne kopije same sebe koje su takoĆ°er sposobne stvarati nove SRNA molekule je osnova života kakvoga poznajemo. Kako je nastao RNA svijet? Objasnjenje da je slucajno formirana RNA molekula sposobna sama sebe kopirati ne djeluje znanstveno. Sada trebamo uzeti raĆØun vjerojatnosti u obzir. Vjerojatnost nastanka RNA molekule odreĆ°enog redoslijeda baza drastiĆØno opada Å”to je molekula dulja. Uzmemo minimalan broj baza recimo 50. Dakle prva samoreplicirajuca RNA molerkula ima lijevu i desnu replikazu tj 2 x 50 = 100 baza. Sto baza daje oko 10 na 60-u kombinacija. Oceani sadrže oko 10 na 20-u litara vode pa uz jako optimistiĆØnu procjenu da je isto toliko molekula RNA formirano po litri vode doÅ”ao sam do ukupno 10 na 40-u pokuÅ”aja na Zemlji. Pojava života na Zemlji je nevjerojatna, 10 na minus 20-u! Ako je u naÅ”oj galaktici oko 10 na 10-u planeta nalik Zemlji to daje vjerojatnost od 10 na minus 10-u da Ʀe se život pojaviti u naÅ”oj galaktici. KonaĆØno, ukljuĆØimo li 10 na 10-u galaktika u igru, Å”to je zapravo ĆØitav vidljivi svemir, dolazi se do nejvjerojatnog zakljuĆØaka da se u svemiru život pojavio (najvjerojatnije) samo jednom!
U ovoj procjeni uĆØestalosti pojave života u svemiru potrebno je oko 10 na 60-u pokuÅ”aja stvaranja samoreplicirajuƦe molekule RNA. U vidljivom svemiru ima oko 10 na 20-u planeta poput Zemlje. To je razumna pretpostavka, možda jedna nula viÅ”e ili manje. Na Zemlji, pa po pretpostavci i na tim drugim planetima, ima oko 10 na 20-u litara vode oceana. Najzad, zadnja pretpostavka je da je u svakoj litri bilo u prosjeku oko 10 na 20-u pokuÅ”aja stvaranja samoreplicirajuƦe molekule RNA. Ta pretpostavka je najneodreĆ°enija. Možda je to i pogreÅ”na procjena. Možda je bilo milijun milijardi pokuÅ”aja po litri, a možda i milijun milijardi milijardi. Tko da to zna? Pretpostavimo sada da je uĆØinjena greÅ”ka.
Ukoliko je bilo deset nula manje pokuÅ”aja nastanka samoreplicirajuƦe molekule RNA, onda je vjerojatnost nastanka života negdje u svemiru jednaka vjerojatnosti da vi dobijete super-loto kojeg igraju svi ljudi svijeta: 10 na minus 10-u! Nastanak života bio bi onda pravo ĆØudo, ravno vaÅ”em dobitku svjetskog super-lota. Isus je nerado ĆØinio ĆØudesa. ƈinio ih je zbog samilosti prema ljudima a ne zato da pokaže svoju moƦ. Bog, dakle, ne voli ĆØudesa i tako je uredio ovaj svemir da nije bilo potrebe za njegovom posebnom intervencijom kako bi nastao život veƦ se sve odvijalo po njegovom Planu po prirodnim (Božjim) zakonima. Zato ova moguƦnost da je bilo deset nula manje otpada.
Preostaje druga moguƦnost. Bilo je deset nula viÅ”e. To bi onda znaĆØilo da se život u ovom svemiru pojavio ne jednom nego deset milijardi puta! Odgovor (za ateiste) bi tada glasio ovako: nismo sami u svemiru ali smo (najvjerojatnije) sami u naÅ”oj galaktici. U prosjeku bi se život po ovom najoptimistiĆØnijem scenariju tada javljao jednom po galaktici pa bi nam prvi najbliži život bio, recimo, u galaktici Andromede. Negdje na nekom planetu u toj galaktici evoluirali su, na primjer, inteligentni puževi s mnogo ticala i pipaka.
Bilo bi nevjerojatno, suprotno mnogim SF filmovima, pretpostaviti da bi ti izvanzemaljci bili poput ljudi, jedino Å”to bi im uÅ”i bile Å”iljate kao u Vulkanaca. Evolucija ima toliko moguƦnosti razvoja da bi bilo krajnje nevjerojatno da se na nekom drugom planetu na kojem bi se pojavio život sve odvijalo na potpuno identiĆØan naĆØin kao na Zemlji. Zato je vjerojatnije da bi u Andromedi evoluirala biƦa nalik na divovske puževe nego na Vulkance - ljude Å”iljatih uÅ”iju ili Klingonce - ljude naborana ĆØela. Za ateiste koji viÅ”e žele vjerovati u izvanzemaljce nego u Boga ne bi bila utjeÅ”na spoznaja da su nama najbliži izvanzemaljci u susjednoj galaktici. Kakva korist od razumnih puževa ako na njihov radio-odgovor morate ĆØekati milijune godina, a za bliski susret milijarde godina? Nema velike razlike izmeĆ°u (ateistiĆØkog) odgovora ā€œsami smo u svemiruā€ ili ā€œsami smo u Galakticiā€.
Ukoliko u Andromedi postoji planet inteligentnih puževa pitanje je imaju li oni duÅ”u ili ne? Ukoliko su to inteligentna, samosvijesna biƦa koja komuniciraju, imaju svoju kulturu, civilizaciju, znanost, filozofiju, umjetnost, religiju, bilo bi besmisleno da Bog i njima nije dao vjeĆØnu duÅ”u. Ako imaju duÅ”u imaju li istoĆØni grijeh ili ne? Pretpostavimo da nemaju istoĆØnog grijeha i da žive u punini Božje milosti i tako redom na deset milijardi planeta, onda bi se postavilo pitanje zaÅ”to su samo ljudi na Zemlji pali u grijeh? Zar grijeh postoji samo na Zemlji, samo jednoj od deset milijardi nastanjenih planeta? I to bi bilo apsurdno.
Ako s druge strane puževi grijeÅ”e i imaju istoĆØni grijeh, to onda znaĆØi da su morali postojati Adam-puž i Eva-puž koji su brstili zabranjenu ružiƦastu salatu u pužjem Edenu. Isus je dakle i za njih prolio svoju predragocijenu krv, ali kako oni to mogu saznati? Kako Ʀe znati da je RijeĆØ tijelom postala i otkupila ih svojom krvlju ako su od Zemlje udaljeni milijune svjetlosnih godina? Osim toga krv za njih niÅ”ta ne znaĆØi jer oni nemaju krv nego neÅ”to drugo. ZnaĆØi li to da se Sin utjelovio i kod njih u obliku Isusa-puža i ponovo proÅ”ao okrutnu muku i smrt na naĆØin puževa i tako na deset milijardi nastanjenih planeta na deset milijardi razliĆØitih naĆØina? Sve ovo toliko je smijeÅ”no i besmisleno da je jedini logiĆØni (teoloÅ”ki) zakljuĆØak da inteligentni puževi i izvanzemaljci ne postoje. PoÅ”to nisam teolog volio bih ĆØuti miÅ”ljenje teologa na ovo razmiÅ”ljanje koje sam iznio. Ukoliko u proraĆØunu ima deset nula viÅ”e u broju pokuÅ”aja stvaranja samoreplicirajuƦe RNA molekule onda bi Bog opet morao uĆØiniti ĆØudo da se inteligentni puževi i drugi izvanzemaljci ne pojave.
Jedini razumni zakljuĆØak ovog razmiÅ”ljanja je taj da je Bog uĆØinio ovaj svemir upravo tako velikim da je najvjerojatnije da se u njemu život pojavi samo jednom i tako je i bilo. Wink
Živac

PostanoPostano: čet 11 sij 2007, 1:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se ivoo. Smile

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Kristijan

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 21:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije li malo presebiĆØno smatrati da smo sami u beskonaĆØnosti? Jest da ne možemo iskoraĆØiti iz CGS sustava ali možemo pokuÅ”ati razmisliti... ZaÅ”to ne bi postojao život negdje drugo u Svemiru? Bog ih jest stvorio, ali Å”tuju li ga? To ne znamo. Možda ne. Na kraju krajeva, Bog je i ljude stvorio pa ga svi ne Å”tuju...

I da ne citiram ĆØitav Ivoov post, zato sam kao interes naveo usporeĆ°ivanje i stapanje poĆØetka svijeta po Bibliji i po "The Cellu" jako sretan Najsretniji bih bio kada bi znanost sa 100%-tnom sigurnoÅ”Ć¦u rekla da život nije mogao nastati spontano i da je trebala Iskra koja je sve potakla. Bog jako sretan jako sretan jako sretan

Zadnja promjena: Kristijan; sri 16 svi 2007, 21:36; ukupno mijenjano 1 put.

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Živac

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 21:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:
Nije li malo presebiĆØno smatrati da smo sami u beskonaĆØnosti?

ZaÅ”to misliÅ” da je svemir beskonaĆØan?

Kristijan

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 21:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A zaŔto ti misliŔ da nije? Wink Nitko ne zna niŔta, to je to... Ovo Ŕto do sada znamo, znamo da je OGROMAN, da ima užasno puno planeta na kojima je mogla nastati ribozimska molekula... Je li Bog potaknuo iskru i tamo? Ne zna se... Ja vjerujem da negdje joŔ jest... Ima kod Njega ljubavi za cijeli Svemir, i viŔe...

Sve se svodi na osobno miŔljenje, nema dokaza, ama baŔ nikakvih niti za ZA niti za PROTIV:)

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 21:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uh, ispravak samog sebe... Pa nisi napisao da misliÅ” da nije beskonaĆØan, jel da? Sorry... jako sretan

Živac

PostanoPostano: sri 16 svi 2007, 23:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne, ja ne znam je li konaĆØan ili beskonaĆØan. Ali mislim da smo sami. VeƦ sam pisao o tome na ovom topicu, pa da se ne ponavljam, možeÅ” proĆØitati ako te zanima. Wink

ivoo

PostanoPostano: čet 17 svi 2007, 12:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pitanje je naÅ”ega shvaƦanja konaĆØnosti i beskonaĆØnosti. Najprije je potrebno razumjeti razliku izmeĆ°u "imati kraj" i "biti konaĆØan" jer to nisu dvije iste stvari i u njihovom mijeÅ”anju je korijen veƦine nejasnoƦa. Kozmolozi se obiĆØno ne pitaju ima li svemir kraj veƦ da li je svemir konaĆØan gdje se pri tom misli na konaĆØnost ili beskonaĆØnost njegovog volumena. Naime, volumen je veliĆØina koja se može dobro definirati za prostore razliĆØitih dimenzija i najrazliĆØitijih oblika. (Analogno, povrÅ”ina Zemlje je konaĆØna, ali nema kraja. List papira je konaĆØan i ima kraj). Odgovor na pitanje da li je svemir konaĆØan joÅ” uvijek nije poznat, prvenstveno zbog toga Å”to su sve metode "mjerenja" volumena svemira vrlo neizravne. S druge strane, priliĆØno je vjerojatno da svemir nema kraj tj. "rub" u onom smislu u kojem ga ima list papira.
Ako je svemir konaĆØan, ne mora niÅ”ta biti izvan njega. To Å”to smo mi nesposobni zamisliti konaĆØni svemir je lako razumljivo ograniĆØenje naÅ”e psihe tj. naÅ”eg prostornog zora. Naime, buduƦi da ĆØitavo vrijeme živimo u vrlo slaboj gravitaciji, a time i u približno savrÅ”eno ravnom prostoru, nikad nismo mogli razviti osjeƦaj za zakrivljeni trodimenzionalni prostor i ne možemo pojmiti zakrivljavanje ĆØitavog svemira u samog sebe.
Kad bi na povrÅ”ini Zemlje živjela neka dvodimenzionalna spljoÅ”tena biƦa koja bi se kretala i doživljavala svijet samo kroz te dvije dimenzije lijevo-desno i napred-natrag, ona ne bi mogla niti razviti pojmove "gore" i "dolje" niti si predoĆØiti ĆØinjenicu da je taj dvodimenzionalni "svemir" na kojem žive konaĆØan i zakrivljen.
MeĆ°utim, kako bi razvijali matematiku, ti Ravnozemljani bi prije ili kasnije shvatili da se trokuti i kružnice mogu poopƦiti na viÅ”edimenzionalne objekte: tetraedre i sfere.
I premda si ne bi mogli predoĆØiti sferu, mogli bi iz matematiĆØkih jednadžbi zakljuĆØiti da taj ĆØudni objekt iz "hiperprostora" ima baÅ” identiĆØna geometrijska svojstva potrebna za opis njihovog dvodimenzionalnog "svemira" koji je zakrivljen, konaĆØan i bez kraja/ruba.
Tako i nama naÅ”a matematika precizno opisuje moguƦnost ĆØetverodimenzionalne zakrivljenosti naÅ”eg trodimenzionalog svemira u "hiper-sferu" ĆØija sva svojstva, ukljuĆØujuƦi konaĆØnost, matematiĆØki poznajemo i razumijemo, premda si ih ne možemo zorno predoĆØiti.
Kristijan

PostanoPostano: čet 17 svi 2007, 17:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veoma popularno objaÅ”njenje, i veoma logiĆØno... Ali znaÅ” Å”to mene doslovno prestravljuje? Ono "niÅ”ta". Ako je Svemir ogromna sfera, volio bih onda jednom, od nekoga, ĆØuti kako pojaÅ”njava to "niÅ”ta" u kojem se ta sfera nalazi... Uvijek sam se u srednjoj svaĆ°ao s profesorom iz logike oko nekih zakljuĆØaka.... Smile Kako neÅ”to može egzistirati ni u ĆØemu??? Uh... Mislim da to moj mozak ne može shvatiti... Ili ne želi...
Valjda Ʀe mi jednom Bog objasniti, dosaưivat Ʀu mu dok ne popusti jako sretan jako sretan jako sretan

Živac

PostanoPostano: čet 17 svi 2007, 21:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne mora biti toga "niĆØega" van sfere. DapaĆØe, rijeĆØ niÅ”ta i znaĆØi da toga nema. Ideja da je svemir takva sfera znaĆØi samo da unutar sebe zadovoljava geometrijske zakone sfere. Ne mora vani niÅ”ta postojati.

Možda je to teÅ”ko za shvatiti jer za 2D sferu mi uvijek vidimo i treƦu dimenziju. Koju sad ta spljoÅ”tena biƦa ne vide, ali je ima. Ne mora je biti, može postojati i 2D sfera koja zadovoljava sve geometrijske formule 2D sferu, a da ta sfera nije unutar nikakvog veƦeg prostora.

Ok, i dalje se možeŔ pitati Ŕto je vani. Ali se uvijek možeŔ pitati Ŕto je vani, bio svemir zakrivljen ili ne. I možeŔ se pitati i Ŕto je izvan tog 4D sustava, ili Ŕto je u 17. dimenziji jer si zamislio da je svaki 3D prostor unutar 17D prostora. Je, istina, može se uložiti u 17D prostor, ali može postojati i sam za sebe. Wink

ivoo

PostanoPostano: pet 18 svi 2007, 18:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, ne mora biti niĆØega van sfere, ali može biti. Nitko ne garantira da, nema svejedno i neĆØega "izvan" njega. Ali sve dok nemamo nikakvih eksperimentalnih pokazatelja ili barem teorijskih argumenata da tako neĆØeg ima (a nemamo) onda je uvijek najznanstveniji pristup ignorirati naÅ”u nelagodu, vjerovati matematici i ne uvoditi nekakve nepotrebne "vanjske prostore". Sve drugo je filozofiranje. A ako Ʀe mo filozofirati onda treba zamisliti to niÅ”ta baÅ” kao Å”to kaže ta rijeĆØ to bi trebalo biti stanje bez prostora i vremena. Mi cijeli svoj život živimo u nekom prostoru kroz neko vrijeme tako da je naÅ”em naĆØinu razmiÅ”ljanja teÅ”ko prihvatiti neÅ”to bez prostora i vremena. Ali mi znamo da je svemir u kojem živimo zapoĆØeo prije petnaestak milijardi godina u Velikom prasku, u nezamislivoj eksploziji koja je stvorila ne samo materiju, veƦ i prostor i vrijeme. AmeriĆØki astronom Edwin Hubble mjerenjem brzina udaljenih galaktika (pomoƦu Dopplerovog pomaka njihovog spektra) u ovisnosti o njihovoj udaljenosti otkrio je da se velika veƦina galaktika udaljava od nas te da je brzina udaljavanja proporcionalna udaljenosti galaktike. Drugim rijeĆØima, Hubble je otkrio da se svemir Å”iri.
Ja bih rekao svemir se Å”iri stvarajuƦi prostor. Dakle ne Å”iri se u prostoru dakle u neĆØemu Wink
yochanan

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 21:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Molim vas samo nemojte o NLO-ima i SETI-ju. To nije tema. Tema je pokazati kako eventualno postojanje izvanzemaljskog života niÅ”ta ne mjenja u vjeri, veƦ da je u skladu sa vjerom.
Netko je rekao kako ateisti viÅ”e vjeruju u postojanje nekakvih svemiraca od krÅ”Ć¦anskih vjernika. To je sasvim toĆØno, ali ateistiĆØki znanstvenici se istodobno i potajno boje moguƦnosti da neka eventualna izvanzemaljska inteligencija vjeruje u Boga. InaĆØe u trinaestom stoljeƦu herezom se smatralo reƦi kako 'Bog nije mogao stvoriti druge svjetove'
Dakle, kljuĆØno je u ovoj temi reƦi kako kaže isusovac o. Guy Consolmagnom (astronomom koji radi u Vatikanskoj zvjezdarnici) "da Crkva, ako bi se bilo gdje u svemiru otkrio život, s time ne bi imala nikakvih problema."
Nedavno je izaÅ”ao ĆØlanak u GK na tu temu:
http://www.glas-koncila.hr/rubrike_razgovor.html?broj_ID=9176

Otkrivenje

PostanoPostano: sri 18 srp 2007, 9:53
PostNaslov : Kakav je stav Crve prema moguƦnosti postojanja izvanzemaljac
Citiraj i odgovori

Mene zanima kakav je službeni stav Crke u vezi moguƦnosti da postoji inteligentni život na nekom drugom planetu. TakoĆ°er me zanima da li bi izvanzemaljcima trebalo navjeÅ”tati EvanĆ°enje u sluĆØaju da se uspostavi prvi kontakt. Možda su izvanzemaljci veƦ upoznali Isusa i njegovo nauĆØavanje te bi nam pomogli u jaĆØanju naÅ”e vjere. To su neka od pitanja o kojim bih želio raspraviti s vama. Ja osobno vjerujem u moguƦnost postojanja života na drugim planetima jer je Svemir jednostavno preveliko mjesto da bi mi bili sami u njemu.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.