HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 25 kol 2019, 16:08. Pogledaj neodgovorene postove
BespuƦa kateheza
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
El Pepe

Spol: muško
PostanoPostano: pet 21 ruj 2007, 8:21
PostNaslov : BespuƦa kateheza
Citiraj i odgovori

RazmiÅ”ljam Å”to se sve ne gura u kateheze i jesu li baÅ” svi katehete sposobni nauĆØavati djecu i mlade o vjeri. Koliko su odgovorni za sadržaje koji se koriste u katehezama a nose skroz drugaĆØiju poruku od one koja bi trebala biti.
Bio sam prisutan na jednoj katehezi u kojoj se koristila knjiga Richard Bacha ā€žGaleb Jonathan Livingstonā€œ. Ova knjiga je zapravo pisana u prenesenom znaĆØenju, puna je simbolike koja bi se trebala odnositi na sve nas. Mi predstavljamo Jonathana, mi trebamo prijeƦi sve prepreke i zakone da postanemo slobodni i savrÅ”eniji. Trebamo i drugima pomagati, onima kojima je potrebna pomoƦ i ne treba svakome pronalaziti zamjerke. Uloga Jonathana je da shvatimo naÅ”u stvarnu prirodu i iskoristimo je potpuno.
No u simboliĆØnoj knjizi ne može biti sluĆØajno Å”to je rekord galeba Jonathana 6 puta 66 odnosno 396 kmh-1 a da u osudi njega starijeÅ”ina govori rijeĆØi
ā€ž...zbog svoje nepromiÅ”ljene neodgovornosti - ozbiljni je glas odjekivao - zbog povrede dostojanstva i tradicije porodice galebova...ā€œ
Meni je tu jasna aluzija na KatoliĆØku Crkvu a rekord je postizanje broja 666 dakle broje zvijeri iz Otkrivenja.
Kad se to stavi u kontekst onoga Å”to je kateheta inzistirao da shvatimo "Koliko je život sada bogatiji! To je smisao života, a ne ono sumorno vucaranje do ribarskih brodica i natrag! Možemo se uzdiƦi iz neznanja, možemo postati umjeÅ”na, pametna i savrÅ”ena biƦa. Možemo biti slobodni! Možemo nauĆØiti letjeti!" dobijemo skroz drugaĆØiju poantu svemože ako postigneÅ” 6 puta 66 kmh-1?
Takvim sadržajima se Å”alje skroz kriva poruka od EvanĆ°elja i duha katoliĆØanstva.
Moglo bi se o simbolici ove knjige joÅ” govoriti ali za poĆØetak rasprve je skroz dosta. Å to vi mislite o neprimjerenim sadržajima u katehezama i jesu li naÅ”e katehete sposobni prenositi vjeru na bazi EvanjĆ°elja i prikladnih sadržaja.

Tak si ja to mislim
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 21 ruj 2007, 13:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo je tvoje viĆ°enje stvari, moje recimo nije takvo. Galeb i ne spada u katehezu, a kateheta se mora znati nositi s takvim stvarima. Osim toga kateheta mora imati mandat za poĆØavanje ili barem župnik mora odgovarati za onoga komu povjerava mlade u župi.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
El Pepe

PostanoPostano: sub 22 ruj 2007, 7:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Ovo je tvoje viĆ°enje stvari, moje recimo nije takvo. Galeb i ne spada u katehezu, a kateheta se mora znati nositi s takvim stvarima. Osim toga kateheta mora imati mandat za poĆØavanje ili barem župnik mora odgovarati za onoga komu povjerava mlade u župi.

I po ĆØemu bi tvoje iskustvo trebalo biti mjerodavnije od moga?
"Zar se treba svemu diviti i sve prihvaƦati? Ta sve treba provjeravati, a ako se ovdje iznose i negativna iskustva, znaĆØi da ih ima." Wink

Tak si ja to mislim
Mara

PostanoPostano: sub 22 ruj 2007, 11:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ti si stvari postavio opƦenito i ciljao na sve katehete. A ako kateheta ne vrÅ”i svoju službu u skladu s naukom Crkve to nije pauÅ”alna stvar, nego je treba prijaviti župniku, odnosno biskupu. To nije stvar za igru.
Å to se mene tiĆØe, u Crkvi sam aktivna 40 godina, valjda sam neÅ”to vidjela i nauĆØila.

El Pepe

PostanoPostano: sub 22 ruj 2007, 11:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Ti si stvari postavio opƦenito i ciljao na sve katehete. A ako kateheta ne vrÅ”i svoju službu u skladu s naukom Crkve to nije pauÅ”alna stvar, nego je treba prijaviti župniku, odnosno biskupu. To nije stvar za igru.
Å to se mene tiĆØe, u Crkvi sam aktivna 40 godina, valjda sam neÅ”to vidjela i nauĆØila.

Ne baÅ” suprotno opisao sam jedan sluĆØaj kateheze uz neprihvatljivu knjigu. Dakle skroz stvar sveo na neopƦenitu razinu. ƈudi me Å”to možeÅ” izvuƦi krivi zakljuĆØak bez obzira Å”to imaÅ” tako puno iskustva.
Ono Å”to sam opisao desilo se na jednom taborovanju dakle ne može se prijaviti nikome. A ta osoba koja je provodila katehezu je ĆØelnik jedne vrlo ugledne udruge ima zavrÅ”en katehetski faks i sposoban je organizator mnogih dogaĆ°anja i okupljanja mladih. Dakle, valjda on ne bi neÅ”to krivo napravio.
Ipak ima i dosta drugih sluĆØajeva istina ali za njih sam samo ĆØuo pa ne neƦu biti traĆØ baba. PriĆØam samo ono Å”to znam i ono u Å”to sam se osobno uvjerio

Tak si ja to mislim
angelous

PostanoPostano: sub 22 ruj 2007, 17:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e, aj sad joÅ” reci da je knjiga ā€žGaleb Jonathan Livingstonā€œ sotonistiĆØka... Rolling Eyes

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: ned 23 ruj 2007, 10:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
e, aj sad joÅ” reci da je knjiga ā€žGaleb Jonathan Livingstonā€œ sotonistiĆØka... Rolling Eyes

Nije ju izdala sotonistiĆØka udruga niti sotona napisao.
Da je puna simbola i da su simboli osnov za razumijevanje to je istina.
Dakle ne može se zanemariti 6 X 66 = 396.
E, aj sad reci da je knjiga baÅ” prikladna za kateheze na planinarskom taborovonju katoliĆØke mladeži ili bilo gdje drugdje? Shocked

Tak si ja to mislim
angelous

PostanoPostano: ned 23 ruj 2007, 10:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ako je smisao toga svega bilo da se kroz život (ili simboliku) galeba ukaže na sliĆØnosti u ljudskom životu, zaÅ”to ne...
jedna (možda i sluĆØajna) simbolika ne ĆØini tu knjigu manje vrijednom, ili neprihvatljivom... Wink
ovo me podsjeƦa na priĆØu o izdavaĆØkoj kuƦi Aquarius iz jednog topica... Rolling Eyes

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
klara

PostanoPostano: ned 23 ruj 2007, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:

Dakle ne može se zanemariti 6 X 66 = 396.

a poanta toga 6 x 66 = 396 i
6 puta 66 kmh-1
je?

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
angelous

PostanoPostano: ned 23 ruj 2007, 12:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da su to tri Å”estice, i da kad se eventualno stave skupa ĆØine 666 , a to koja se brzina dobije, to je u sjeni tog 6 x 66 Rolling Eyes
pretjerano... Rolling Eyes

Otk 19, 11,14
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 23 ruj 2007, 13:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

396 + 000 je brzina svijetlosti ako se ne varam.... Very Happy
Možda je autor mogao
(trebao) izbjeƦu podudaranosti i pretpostavke da je bio malo pažljiviji al eto tako je kako je ...

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Angelina

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 7:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
E, aj sad reci da je knjiga baÅ” prikladna za kateheze na planinarskom taborovonju katoliĆØke mladeži ili bilo gdje drugdje? Shocked

Prikladna je. I ja je koristim. Tko je zlonamjeran, svugdje vidi zlo i strah. Tko je Božji, Njegov Duh ga Ŕtiti i sve Ŕestice svijeta napisane na nekom papiru ne mogu mu niŔta...
El Pepe

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 8:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelina napisa:
El Pepe napisa:

Prikladna je. I ja je koristim. Tko je zlonamjeran, svugdje vidi zlo i strah. Tko je Božji, Njegov Duh ga Ŕtiti i sve Ŕestice svijeta napisane na nekom papiru ne mogu mu niŔta...

ZaŔto u udruzi pri katehezama koristite literaturu koja nije odobrena? Shocked

Tak si ja to mislim
davorseljan

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 8:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Angelina napisa:
El Pepe napisa:

Doslovce se može, na žalost radit Å”to se hoƦe.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Angelina

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 8:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:

Shocked Odobrena od koga? Kaj Ʀu za svaki tekst ili molitvu koju želim upotrijebiti zvat - koga Question - da mi kaže jel to prikladno? Pa zaÅ”to nam je onda Gospdoin dao razum i slobodnu volju? I tko to zna moju struku bolje od mene?
El Pepe

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 9:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelina napisa:
El Pepe napisa:

Shocked Odobrena od koga?

Valjda postoji netko tko odobrava Ekosspiritus-ove kateheze. Koako je Mare rekla nije to mala stvar da bi svatko radio Å”to hoƦe. Shocked Rolling Eyes

Tak si ja to mislim
Angelina

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 9:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Angelina napisa:
El Pepe napisa:

Shocked Odobrena od koga?

Valjda postoji netko tko odobrava Ekosspiritus-ove kateheze. Koako je Mare rekla nije to mala stvar da bi svatko radio Å”to hoƦe. Shocked Rolling Eyes

Kakve sad Ekosspiritusove kateheze?! Spominjao si prije Taborovanje katoliĆØke mladeži, pretpostavljam da je to bilo ono koje je organizirala Planinarska bratovÅ”tina sv. Bernarda na Velikom Lovniku...

Ekosspiritus je izdao dvije knjige s katehezama za mlade i obje imaju imprimatur (odobrenje) Hrvatske biskupske konferencije, prije izdavanja kojeg su se neke stvari morale mijenjati i to je uĆØinjeno. ZnaĆØi, ako želiÅ” biti farizej, da, postoji odobrenje. Nije da ono bilo kojem vjerouĆØitelju treba. Zato i idu na faks - inaĆØe - ĆØemu sve?
Chico

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 9:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

na ovo se moram nadovezati,sve kateheze koje su bile prije podjele u bratovŔtini napisali su katehete koje su sad u ekosspiritusu,a bratovŔtina nakon podjele nije organizirala nikakva taborovanja

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
El Pepe

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 10:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelina napisa:

Ekosspiritus je izdao dvije knjige s katehezama za mlade i obje imaju imprimatur (odobrenje) Hrvatske biskupske konferencije, prije izdavanja kojeg su se neke stvari morale mijenjati i to je uĆØinjeno. ZnaĆØi, ako želiÅ” biti farizej, da, postoji odobrenje. Nije da ono bilo kojem vjerouĆØitelju treba. Zato i idu na faks - inaĆØe - ĆØemu sve?

I dalje ne kužim zaŔto koristiŔ neodobrene knjige za svoje kateheze?
Jer je ovo Ŕto si rekla skroz suprotno od onoga Ŕto je tvoja kolegica rekla a ona ima 40 g iskustva.
Mara napisa:
Galeb i ne spada u katehezu, a kateheta se mora znati nositi s takvim stvarima. Osim toga kateheta mora imati mandat za poĆØavanje ili barem župnik mora odgovarati za onoga komu povjerava mlade u župi.

Dakle možda si izaŔla iz okvira struke?

Tak si ja to mislim
angelous

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 14:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i sad ispada da je jedna knjiga zbog 6 x 66 km/h neprikladna Rolling Eyes
e pa,ja ovo zovem cjepidlaĆØenjem Laughing Rolling Eyes Rolling Eyes

Otk 19, 11,14
El Pepe

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 15:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
i sad ispada da je jedna knjiga zbog 6 x 66 km/h neprikladna Rolling Eyes
e pa,ja ovo zovem cjepidlaĆØenjem Laughing Rolling Eyes Rolling Eyes

Knjiga se snažno protivi vjerovanju utemeljenom na tradiciji.
Svatko tko je katolik zna koliko je KatoliĆØanstvo utemeljeno na apostolskoj tradiciji te bi mu trebalo biti jasno Å”to je prihvatljivo a Å”to ne. Ali eto neki su zavrÅ”ili i katehetski faks pa im je isprdavanje s tradicijom bezopasna igrarija. Drugima je to cjepidlaĆØenje a meni postupanje po onoj pavlovoj "Sve provjeravajte"
Problema oĆØito oma ma koliko se zatvarale oĆØi nad tim.

Tak si ja to mislim
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 15:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
RazmiÅ”ljam Å”to se sve ne gura u kateheze i jesu li baÅ” svi katehete sposobni nauĆØavati djecu i mlade o vjeri. Koliko su odgovorni za sadržaje koji se koriste u katehezama a nose skroz drugaĆØiju poruku od one koja bi trebala biti.

Vjerujem da je svim autorima kateheza cilj potaknuti na dobro, na razmiÅ”ljanje o Bogu i na kraju krajeva - na djelovanje. NaĆØin na koji Ʀe ta kateheza biti prenesena je jako bitan i nepripremljen kateheta može samo zbuniti one koji sluÅ”aju. Potrebna je dobra vjeÅ”tina da bi se ostvario prvotni cilj, tako da to ne mogu baÅ” svi napraviti u potpunosti... Pa normalno da Ʀe kod osmiÅ”ljavanja neke kateheze autor koristiti sadržaje za koje smatra da bi mogli dobro usmjeriti i pokazati na poantu same kateheze... Svaka priĆØa ima pozitivnu i negativnu stranu, je li ĆØaÅ”a na pola puna ili na pola prazna ovisi o pristupu. Pristupit nekom tekstu, u ovom sluĆØaju s galebom Jonathanom, s pozitivne strane, može pomoƦ u ostvarenju poante kateheze - al naravno - ovisi o vjeÅ”tini katehete da to uspije prenijeti na ispravan naĆØin. Tri Å”estice se spominju i u Otkrivenju; u Knjizi Postanka mogu se izvuƦ iz konteksta sotonine zavodljive rijeĆØi i iz toga zakljuĆØit da Biblija navodi na grijeh, na neposluÅ”nost Bogu, itd... Å to hoƦu reƦi: sve ovisi o tome u ĆØijim se rukama neÅ”to nalazi...

Tak si ja mislim Wink

El Pepe napisa:
Angelina napisa:

I dalje ne kužim zaŔto koristiŔ neodobrene knjige za svoje kateheze?

Kako neodobrene kad ti je tu gore Angelina rekla da te knjige imaju odobrenje od HBK?

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Pink Panther

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 15:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dobro, gledajte, tih 6 x 66 zbilja može biti sluĆØajnost. A i ne mora.

Ali ja bih opet postavio pitanje malo opƦenitije. Ne razumijem, naime, koja je uopƦe logika koriÅ”tenja jedne sekularne knjige - koja, ĆØini se, joÅ” k tome promiĆØe buntovniÅ”tvo i nepoÅ”tovanje autoriteta - u svrhu kateheze? Pa ako knjiga sama po sebi možda ĆØak i nije loÅ”a (ne znam, nisam ĆØitao), opet ne vidim ni logiku ni motivaciju temeljenja kateheze na jednoj sekularnoj knjizi.

Pitam se Å”to ti ljudi uopƦe smatraju pod pojmom kateheze? Prema definiciji, ona bi trebala biti pouĆØavanje vjerskim istinama. ƈemu onda izmiÅ”ljati toplu vodu, ĆØemu uvoditi priĆØe o galebovima i ne znam Å”to sve ne, kad je stvar jednostavna? Postoji jedan skup objektivnih ĆØinjenica, koje znamo sa sigurnoÅ”Ć¦u na temelju Božje objave - i te ĆØinjenice nazivamo vjerskim istinama. ZadaƦa kateheze sastoji se u prenoÅ”enju tih istina s onih koji znaju na one koji ne znaju. I to je to. Ovakva "galebovanja" po meni samo nepotrebno zamuƦuju i skrivaju istine koje bi trebale biti jasne.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 17:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I joÅ” reci da sve to treba nabubati napamet i stvar gotova!

Angelina

PostanoPostano: pon 24 ruj 2007, 17:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pink Panther napisa:
ƈemu onda izmiÅ”ljati toplu vodu, ĆØemu uvoditi priĆØe o galebovima i ne znam Å”to sve ne, kad je stvar jednostavna? .

Jooj, vidjela bi tebe kako bi tu 'jednostavnu' stvar prenio pubertetlijama koje u globalu niÅ”ta ne zanima, a sve Å”to makar i smrdi na Crkvu je staromodno i bez veze. Sve Å”to takve može dovesti do približavanja ljepoti Kristove poruke dobroje doÅ”lo u mojim katehezama. Pa ĆØak i ideje iz knjiga koje je odobrila HBK... Laughing Laughing Laughing
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.