HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 22 lis 2019, 14:26. Pogledaj neodgovorene postove
Odvojen odgoj djeĆØaka i djevojaka
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Kakav bi trebao biti odgoj djeĆØaka i djevojĆØica u Å”kolama?

odijeljeni 
28%
 28%  [ 8 ]
zajedniĆØki 
71%
 71%  [ 20 ]

Ukupno glasova : 28

Autor Poruka
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 07 lis 2007, 14:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
P.S.
Nekako mi se ĆØini da bi daljnja rasprava bila razgovor s hormonima pa Ʀu se suzdržati od daljnje reakcije na ovo.
Mir tebi Shocked

ĆØemu je sad ovo trebalo?
u nedostatku konkretnog odgovora i obrazloženja vlastitog miŔljenja,
najlakŔe je spustiti na osobnu razinu ...
tja ... Rolling Eyes

bezrazložno grizeŔ ...
ako netko tvrdi da Å”kola uopƦe nije odgojna ustanova,
a ne obrazloži tvrdnju i ne ponudi argumente zaŔto to misli
- Ŕto je to no pauŔalna ocjena?

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Gogi

Spol: muško
PostanoPostano: pon 08 lis 2007, 20:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel mozte meni za pocetak reci sta je to upce znaci odgoj?
Za mene je odgoj nesto totalno apstraktno. Jedni te isti roditelji odgajaju svu svoju djecu jednako a oni nakraju ispadnu toliko razliciti Shocked

Primit Ʀete snagu,
Duh Sveti siƦi ce na vas
i bit Ʀete mi svjedoci,
sve do na kraj svijeta!
Dj 1, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 5:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa kako se mogu razliĆØite osobe isto odgajati? Odgoj mora biti prilagoĆ°en osobi. Odgoj je zapravo pomoƦ u sazrijevanju za preuzimanje životnih odgovornosti i samostalan život.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Gogi

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 7:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja se Maro slazem s tobom. Ako uzmemo skup od samo dvije osobe, odgoj koji je prikladan za jednu neznaci da je dobar i za drugu.
A mi bi kao na ovoj temi trebali raspravit koji bi odgoj bio dobar i primjenjiv na skup koji ukljucuje sve osobe Confused

Primit Ʀete snagu,
Duh Sveti siƦi ce na vas
i bit Ʀete mi svjedoci,
sve do na kraj svijeta!
Dj 1, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Sarah

PostanoPostano: uto 09 lis 2007, 21:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
Sarah napisa:
Ni jedno ni drugo ne daje osobite rezultate zato Å”to Å”kole uopƦe nisu odgojne ustanove. Ni kod nas, a kamoli u Britaniji.

po ĆØemu zakljuĆØujeÅ” da Å”kole
uopƦe nisu odgojne ustanove?

jesi li upoznata s ranolikoÅ”Ć¦u odgojnih programa
koji se provode u hrvatskim osnovnim Ŕkolama?
znaÅ” li barem za jedan (a ima ih desetak)?

ili je ovaj zakljuĆØak samo jedna u nizu (negativnih) pauÅ”alnih ocjena
naŔeg Ŕkolstva?

iz kojeg razloga nema spektakularno vidljivih rezultata
odgojnog aspekta Ŕkole? ...

Å kole bi trebale biti odgojne ustanove, ali nisu. Osim ako i negativan odgoj ne uraĆØunavaÅ”. Da bi uĆØitelji i profesori bili odgojitelji trebali bi za poĆØetak biti sami zrele i moralne osobe. Osim toga trebali bi biti educirani. A ja znam kako izgleda pedagoÅ”ka edukacija buduƦih profesora. Rolling Eyes

Å to se tiĆØe programa... Oni dakako postoje, ali provode li se? Ne radim kao profesor, ali imam bliskih izvora (sestra mi je defektolog, rodica uĆØiteljica pa se kod njih interesiram koliko se stvari mijenjaju). Oni uĆØitelji i profesori koji su radili do sada, rade i danas. A bar sudeƦi po ovoj lokalnoj OÅ , veƦinu interesira kako Å”to manje živaca izgubiti i Å”to prije doma doƦi.

Nisam kritiĆØar naÅ”eg Å”kolstva nego druÅ”tva kojeg je ono dio (svejedno naÅ”e, britansko ili bilo koje drugo). NaÅ”e je Å”kolstvo joÅ” uvijek bolje i konkretnije od recimo britanskog, ali to je veƦ neka druga tema.

Nije mi zapravo jasno. Kao da si se osjetila pogoĆ°ena mojim komentarom? nemam blage
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 7:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja se osobno osjeƦam pogoĆ°ena ovim komentarom. Prosvjetar sam i znam koliko truda najveƦi broj nas ulaže u rad s djecom i koliko podrÅ”ke dobivam od roditelja, a koliko se nama pokuÅ”ava prebaciti roditeljskih obveza. Tako, ne mali je broj djece koja veƦ u prvi razred dolaze sa znakovima prave neuroze, bez osnovnih postulata pristojnosti i normalne samostalnosti. Nema tu ni Å”kole ni uĆØitelja koji Ʀe to promijeniti.
Sigurno je da i u ovom pozivu ima kojeĆØega - gdje nema, ali se veƦina i te kako trudi pružiti uĆØenicima i odgoj i znanje. Istina jest da druÅ”tvo ne stoji iza nas, nema nikakvih sankcija za neljudska ponaÅ”anja. No, to je jedan drugi problem.

Sarah

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 10:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Stoji Mare to Ŕto govoriŔ, ali ne umanjuje onu drugu stranu o kojoj sam govorila.

NemaÅ” razloga biti pogoĆ°ena. Koliko vidim moj post govori o konkretnim sluĆØajevima u koje se ti ne ubrajaÅ” pa ne vidim u ĆØemu je problem.

Nisam kritiĆØar "prosvjetara". I sama sam po vokaciji profesor, tata mi je profesor, baka mi je bila profesorica, svekrva, teta, sestra, tri susjede, itd. Nagledala sam se prekrasnih i prežalosnih primjera i na temelju iskustva govorim. Nikakve pauÅ”alne ocjene.

Meni osobno nije ni najmanja intencija bilo Å”to "prebaciti" na profesore. Jadna bi ja bila majka da oĆØekujem da itko drugi odgoji moje dijete. To je prvenstveno dužnost roditelja. Od ostalih oĆØekujem samo da mi ne kvare posao. A mnogi upravo to rade.

ƈinjenica je da postoje profesori koji se trude i oni koji se ne trude. Roditelji koji suraĆ°uju i doma rade svoj posao i oni koji ne suraĆ°uju, a oĆØekuju da profesori poprave njihove greÅ”ke. U oba negativna sluĆØaja stradaju djeca.

Ali mislim da smo se udaljili od teme.
Mara

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 12:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, ali tvoj post je bio opƦenit i upuƦen svima, zato sam reagirala.

robert

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 17:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈinjenica 1.:
Profesor, uĆØitelj, odgojitelj itd je profesija i malo je plaĆØena. Bez primjerene plaƦe rijetki su s motivacijom za rad.

ƈinjenica 2.:
U zemljama EU roditelji uopƦe ne odgajaju svoje dijete. To je posao dadilja i ustanova, dok roditelji dijele poljupce prije spavanja i eventualno koji izlet za vikend. ( mi smo super odliĆØni veseo )

ƈinjenica 3.:
Generacije roditelja koja sada odgaja svoju djecu i same su neodgojene, dok su mnogi jednostavno izmoreni u borbi s egzistencijom i postaju indiferentni prema druÅ”tvu i odgoju svoje djece. Rijetki su i oni , ali ih ima, koji svojim statusom "tajkuna" u svom snobovskom pristupu druÅ”tvu daju sebi za pravo ponaÅ”ati se prema uĆØiteljima kao svom vlasniÅ”tvu ili robovima.

ZakljuĆØak. NaÅ”e je druÅ”tvo teÅ”ko bolesno. Rijetko tko uopƦe radi svoj posao bilo plaƦeni bilo moralno-obvezni. I tako se vrtimo u krug, tko bi Å”to morao i zaÅ”to. Dok mi koji smo iole odgovorniji i sudjelujemo u razvoju civilnog druÅ”tva, moramo 6 pari oĆØiju otvoriti s kim nam se djeca druže u Å”kolama, da li se za vrijeme Å”kolskog odmora u dvoriÅ”tu motaju sumnjivi delikventi, zaÅ”to su na Å”kolskom igraliÅ”tu baĆØene Å”price i polomljene skalene boce, glumiti i policiju i ravnatelje i uĆØitelje i na kraju ne daj Bože i pravosuĆ°e.
Dok ne smognemo snage i upremo prstom u problem i onaj u koga se prst upro ne shvati da to nije optužba nego ruka pomoƦi, dok se ponovo ne bude gubilo pravo Å”kolovanja zbog propusta u kuƦnom odgoju itd tonemo sve dublje i dublje u problem, koji Ʀe u skoro vrijeme nažalost postati nerijeÅ”iv.
P.S.
Sorry na off topicu ali sam se morao nadovezati.

"Ljudi danas žive kao da Boga nema"
robert

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 17:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sada bi samo argumentirao moj glas za zajedniĆØkim odgojem.
Odgoj i obrazovanje u danaŔnjem svijetu jednostavno mora pratiti jednakost spolova. ZaŔto? Pa zato Ŕto jednako kvalitetan i obrazovan menager , predsjednik, kirurg itd može biti žena kao i muŔkarac.
Samim tim i u njihovom odgoju, smatram da bi odvajanjem bila zakinuta i jedna i druga strana, manjkom iskustva druženja, komunikacije, kompetencije itd s drugim spolom, a Å”to Ʀe im kasnije u životu itekako trebati.
Odgoj kakv je prije bi poznat, mogao bi se primjeniti iskljuĆØivo na osobe manjeg intelektualnog kapaciteta , pa ih svrstati u klasu fiziĆØki radnik/domaĆØica ĆØistaĆØica Å”to je vrlo diskriminantno, pa tako i neupotrebljivo. Dakle prije je odgoj djevojke iÅ”ao u smjeru odgovorne žene majke i domaƦice, koja Ʀe se brinuti za svoga muža i svoju djecu, a odgoj djeĆØaka da sazre u odgovornog muÅ”karca koji Ʀe biti sposoban raditi i pridonositi da može prehraniti obitelj.
Sada to viŔe nije tako.

Sarah

PostanoPostano: sri 10 lis 2007, 18:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

robert napisa:

ƈinjenica 2.:
U zemljama EU roditelji uopƦe ne odgajaju svoje dijete. To je posao dadilja i ustanova, dok roditelji dijele poljupce prije spavanja i eventualno koji izlet za vikend. ( mi smo super odliĆØni veseo )

Oprosti, ali imaÅ” krive informacije. U Velikoj Britaniji je posve normalno zanimanje i "stay at home mum" ili "full time mum". Pogotov kad žena ima dvoje ili troje djece. Å to i nije toliko rijetko ko Å”to se priĆØa. Kod nas te u takvim sluĆØajevima gledaju ili kao ljenĆØinu ili kao jadnicu koja ne zna naƦi posao. U Americi je sliĆØno. DapaĆØe, sve viÅ”e se javlja i kuƦno obrazovanje.
robert

PostanoPostano: čet 11 lis 2007, 17:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sarah napisa:

Oprosti, ali imaÅ” krive informacije. U Velikoj Britaniji je posve normalno zanimanje i "stay at home mum" ili "full time mum". Pogotov kad žena ima dvoje ili troje djece. Å to i nije toliko rijetko ko Å”to se priĆØa. Kod nas te u takvim sluĆØajevima gledaju ili kao ljenĆØinu ili kao jadnicu koja ne zna naƦi posao. U Americi je sliĆØno. DapaĆØe, sve viÅ”e se javlja i kuƦno obrazovanje.

OpraÅ”tam ti Wink ali u Italiji za razliku od Velike Britanije nije tako. A i u NjemaĆØkoj je sliĆØna situacija.
Koliko su u Britaniji plaĆØena ta zanimanja "mum"?
A volio bih da mi definiraÅ” pojam "kuƦno obrazovanje".

Sarah

PostanoPostano: pet 12 lis 2007, 10:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bas lijepo od tebe Ŕto opraŔtaŔ cvjetic

Nisu plaƦena. StojiÅ” kuƦi i brineÅ” se za djecu. Samo sam htjela reƦi kako se to smatra normalnim. Financije se nadoknade tako Å”to suprug uzme prekovremenih. Dobro, postoji neka naknada za nezaposlenost ili tako neÅ”to. Uostalom, to Å”to žena radi uopƦe nije isplativo. Ja sam raĆØunala da ti od neke obiĆØne plaƦe ostane neto 500 kn. Za to se ne isplati terorizirati cijelu obitelj.

KuƦno obrazovanje. Djeca stoje kuƦi i poduĆØavaju ih mame. U Americi se kombiniraju tako (recimo ĆØitala sam o grupi katoliĆØkih obitelji koji su to napravili) da se roditelji podijele. Svaki uzme ono u ĆØemu je struĆØan ili joÅ” nekog izvana i kuƦi uĆØe djecu. Djeca onda u Å”koli polažu zavrÅ”ne ispite, dobiju svjedodžbe i to je to. Njima je to legalno. Kod nas djeca moraju iƦi u Å”kolu.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.