HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 23 kol 2019, 9:29. Pogledaj neodgovorene postove
FranjevaĆØki svjetovni red (FSR)
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
magivek

Spol: muško
PostanoPostano: sub 20 lis 2007, 18:56
PostNaslov : FranjevaĆØki svjetovni red (FSR)
Citiraj i odgovori

BuduƦi, da meĆ°u forumaÅ”ima, vjerujem, ima i ĆØlanova FranjevaĆØkog svjetovnog reda (jedan takav sam i ja) i onih, koji se možda za to zanimaju za FSR (možda i koji framaÅ” ili framaÅ”ica???), otvaram ovu temu.
Cilj teme je viŔestruki:
1. MeĆ°usobno povezivanje forumaÅ”a-treƦoredaca radi lakÅ”e komunikacije, meĆ°usobne podrÅ”ke i razmjene informacija i iskustava.
2. Zainteresiranima za FSR "otkriti" FSR-ovce u njihovoj blizini i pružiti informacije o FSR-u.
3. Kroz zajedniĆØko druženje želimo jedni drugima biti podrÅ”ka u putu kojeg smo kao FSR-ovci odabrali ili pak doživjeti one, koji to, o ĆØemu se mi dvoumimo, žive...
Ovdje na temi nije nužno ostaviti nikakve osobne podatke, za razmjenu npr. mobitela, mailova... radije koristite pp-ove...
Pozdravljam sve franjevaĆØkim pozdravom MIR I DOBRO!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
dodododoprecjednik

PostanoPostano: sub 20 lis 2007, 23:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo, ja cu samo napisati: lijepa tema
pronalazim se u njoj jer sam krenuo u novicijat fsr-a na kaptolu...
jos uvijek nisam siguran 100% da je to ono sto zelim, vjecno se zavjetovat u fsr-u, ali sam razgovarao vec sa nekim fsr-ovcima koji su mi po frami nekako blizi i rekli su mi da ni oni nisu bili sigurni u svoju odluku u trenutku ulaska u novicijat tako da...
svida mi se tema...

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: ned 21 lis 2007, 8:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kada se može ukljuĆØit i gdje.
Ja sam u Zagrebu.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
dodododoprecjednik

PostanoPostano: ned 21 lis 2007, 12:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

znam da u zgu postoji fsr na kaptolu, sigetu i kozari boku. za to sam siguran, al tko zna, mozda ima jos negdje.
za kaptol ne znam, ali evo raspitat cu se. bas sutra imamo susret novicijata pa cu pitat gdje i kako se mozes prikljucit.
jer, postoji razlika prelazis li u fsr iz frame ili ovako "izvana" ulazis u fsr. ako dolazis iz frame, tada ti priprema za zavjete, odnosno novicijat traje godinu dana zato jer si vec u frami se zblizio s franjevackom duhovnoscu i zato imas godinu dana. a ako nisi prethodno bio u frami, onda to traje malo dulje tako da se stignes i poblize upoznat sa zivotopisima sv. franje, franjevackom duhovnoscu i slicno...
BTB

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 21 lis 2007, 13:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a jel meni moren netko obajsniti kaj je uopƦe FranjevaĆØki svjetovni red? se fsr-ovci smijeu ženiti, ko može uƦi,itd???

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
magivek

PostanoPostano: ned 21 lis 2007, 13:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hehe... morat Ʀu malo ispraviti Domca... novicijat u FSR-u za sve traje izmeĆ°u godinu i dvije (tako piÅ”e u pravilu...), ali one, koji iz Frame prelaze u FSR, se brže puÅ”ta u novicijat, tj. ne moraju ĆØekati odreĆ°eno vrijeme (inaĆØe i do Å”est mjeseci), da budu primljeni u novicijat nego mogu uƦi odmah, jer, kako i sam reĆØe Domac, veƦ poznaju franjevaĆØku duhovnost i samo nastavljaju put franjevaÅ”tva...
Usput, dobro doŔao u FSR-u, brate Domac!
Very Happy

A za 5rich i njezino pitanje...
FranjevaĆØki svjetovni red ili skraƦeno FSR nastao je joÅ” u Franjino doba. Dok su se neženjeni muÅ”karci okupljali oko Franje i pristupali družbi iz koje Ʀe nastati brzo prvi red (franjevci ili "manja braƦa", koja Ʀe se poslije razgranati) a neudate djevojke ulazile u Klarise (nazvane po svetoj Klari AsiÅ”koj, inaĆØe drugi red svetog Franje), ubrzo Franji dolaze i oženjeni ljudi i žene, koji takoĆ°er u svom staležu žele živjeti evanĆ°eoskim životom po uzoru na Franju, Klaru i njihove sljedbenike.
Tada Franjo piÅ”e pravilo za treƦi red, a to je upravo FranjevaĆØki svjetovni red.
FSR je svjetovni red, njegovi ĆØlanovi ne žive u samostanima (izuzetak su tu regulirani treƦoreci, koji su sveƦenici), nego u obiteljima. FSR-ovci mogu imati svoju obitelj (naÅ”a ministra, ili poglavarica, u BeĆØu ima ĆØetvero djece i muža...). I oni zavjetuju posluÅ”nost, ĆØistoƦu i siromaÅ”tvo ali ostaju živjeti u svom staležu i normalno žive braĆØni život, ako su u braku.
Neženjeni FSR-ovci mogu naravno kasnije stupiti u brak.
UƦi može svatko, tko je navrÅ”io 18. godinu života i tko je krizman.
Najprije se ulazi u opƦe upoznavanje bratstva (ono traje izmeĆ°u tri do Å”est mjeseci, a bratstvo se zove zajednica FSR-a). Od tog razdoblja su osloboĆ°eni framaÅ”i i svi, koji su veƦ upoznati s duhovnoÅ”Ć¦u i životom svetog Franje, te oni mogu, ako to žele, uƦi prvom prilikom u novicijat.
Novicijat je faza, koja traje najmanje godinu a najdulje dvije godine, i u kojoj novaci uz pomoƦ uĆØitelja novaka upoznaju pobliže život mjesnog bratstva, polako se uvježbavaju u obveze FSR-ovaca. Nakon toga se podnosi molba mjesnom vijeƦu ("upravi mjesnog bratstva"), koje odluĆØuje o pripuÅ”tanju zavjetima.
Zavjeti se u Hrvatskoj daju, ako sam dobro upoznat, najprije privremeno na godinu dana (i mogu se dva puta produžavati), a onda doživotno.
U Austriji su privremeni zavjeti izaŔli iz prakse, te tamo imaŔ samo doživotne zavjete.
Privremenim zavjetima se postaje punopravni ĆØlan bratstva, koji može i sudjelovati u svim odlukama (stime, da vodeƦe službe u bratstvu može preuzeti samo netko sa doživotnim zavjetima).
Koliko znam, i u Koprivnici postoji bratstvo FSR-a (obrati se fra Peri PosiloviƦu, on je župnik u franjevaĆØkoj župi u Koprivnici...), pa se za detalje obrati najbolje njima. MeĆ°u FSR-ovcima imaÅ” i biskupijskih sveƦenika, a u Hrvatskoj su dvojica biskupa FSR-ovci: varaždinski biskup Josip Mrzljak i Ć°akovaĆØko-srijemski biskup Marin SrakiƦ (možda i koji viÅ”e, ali za ostale ne znam).

Šteta, Ŕto nemamo adresara bratstava FSR-a.

Å to se Zagreba tiĆØe... osim Kaptola, FSR imaÅ” i na Sigetu (Trnsko), kod hercegovaĆØkih fratara na Dubravi, na sv. Duhu (znam neke FSR-ovce tamo). Najbolje se obrati najbližem franjevaĆØkom samostanu, pa Ʀe ti oni reƦi i dali kod njih ima FSR ili gdje ima najbliže bratstvo FSR-a, te kada se možeÅ” gdje i kako ukljuĆØiti.
cassie-10

PostanoPostano: uto 23 lis 2007, 6:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan napisa:
Kada se može ukljuĆØit i gdje.
Ja sam u Zagrebu.

ImaÅ” Framu i u crkvi Sv. Antuna na Sv.Duhu (ƈrnomerec).

Ne zanima me koga poznajeÅ” i kako si dospio ovamo.Želim znati hoƦeÅ” li i dalje sa mnom stajati u žaru vatre i ne posustajati.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 23 lis 2007, 10:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

cassie napisa:

ImaÅ” Framu i u crkvi Sv. Antuna na Sv.Duhu (ƈrnomerec

framaÅ” se može biti samo do tridesete godine a nakon toga tko želi, može prijeƦi u franjevaĆØki svjetovni red. Ili ako se netko oženi prije tridesete takoĆ°e ne može biti framaÅ”, veƦ ako želi prelazi u FSR.

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
dodododoprecjednik

PostanoPostano: uto 23 lis 2007, 21:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

samo da ne bi bilo zabune, nije da u fsr ne mozes i ranije
u fsr mozes sa 18 godina...
a sto se tice zenidbe prije tridesete, u tom slucaju osoba svejedno ukoliko zeli moze biti na frami. tako stoji u novom Statutu frame koji je potvrden od strane FSR-a negdje u 5.-om mjesecu

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sri 24 lis 2007, 5:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Domac napisa:
znam da u zgu postoji fsr na kaptolu, sigetu i kozari boku.

i u Dubravi!!!! u sv. Mihaelu!!
a Frama je - to veƦ vjerojatno svi znaju Rolling Eyes - kod hercegovaĆØkih fratara u crkvi Uznesenja BDM
bili su pokuŔaji formiranja Frame - daaaavno (prije 15 godina) - i u Mihaelu, ali to je, nakon par godina, neslavno propalo Neutral

SveviÅ”nji, diĆØni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, ĆØvrstu nadu i savrÅ”enu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvrŔim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
davorseljan

PostanoPostano: sri 24 lis 2007, 8:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kada su sastanci jer bi se konaĆØno vilio ukljuĆØit.
Hvala.
Živim na teritoriju Maksimira.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 24 lis 2007, 10:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Domac napisa:
samo da ne bi bilo zabune, nije da u fsr ne mozes i ranije
u fsr mozes sa 18 godina...
a sto se tice zenidbe prije tridesete, u tom slucaju osoba svejedno ukoliko zeli moze biti na frami. tako stoji u novom Statutu frame koji je potvrden od strane FSR-a negdje u 5.-om mjesecu

nisam znao. hvala na info... Kod nas je nekako obiĆØaj da se nakon ženidbe prelazi u fsr. a do tada si u frami....
gdje se može proĆØitati ovaj statut?

znaĆØi framaÅ” možeÅ” biti do tridesete u svakom sluĆØaju osim ako odeÅ” u sveƦenike... Very Happy
A u fsr možeŔ kada napuniŔ 18.

dodododoprecjednik

PostanoPostano: sri 24 lis 2007, 20:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

tako je...ovaj statut koji sam ja spomenuo, je statut HRVATSKOG nacionalnog bratstva frame. vidim da si ti iz hercegovina pa mislim da on ne vazi za vasu framu.
kako ga nabavit? mozda najbolje da pitas kojeg od svojih fratara...
davore, oprosti, ali stvarno nisam stigao kad. nadam se da cu sutra bit gore na kaptolu pa provjerim
oprosti, molim te

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: čet 25 lis 2007, 8:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

davorseljan napisa:
Kada su sastanci jer bi se konaĆØno vilio ukljuĆØit.
Hvala.
Živim na teritoriju Maksimira.

ako pitaŔ za Dubravu, mislim da su srijedom, ali nisam sigurna. prije su bili srijedom, ali tada sam ja iŔla u osnovnu Ŕkolu, pa se od tada moglo dosta toga promijeniti Laughing
najsigurnije je kontaktirati Nikolu BaÅ”neca jer je on nacionalni i provincijski asistent FSR-a (mislim, ali nisam sigurna da je njegov mail: nikola.basnec@zg.t-com.hr) ili Antu BariÅ”iƦa - urednika www.kapucini.hr (negdje na site-u mu je mail).

SveviÅ”nji, diĆØni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, ĆØvrstu nadu i savrÅ”enu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvrŔim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
davorseljan

PostanoPostano: čet 25 lis 2007, 9:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hvala.

U radu je spas.
sike

PostanoPostano: čet 25 lis 2007, 11:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Godinu dana sam vjeĆØno zavjetovan u FSR-u na Trsatu. Na taj sam se korak odluĆØio nakon desetljetnog iskustva u Frami,pa mi se to ĆØinio kao logiĆØan korak dalje.
Do sada je ta zajednica u Hrvatskoj bila na margini,omalovažavana,ĆØak i od samih fratara,kao skup bakica koje se mole. Bogu hvala na tim bakicama Å”to su u najtežim vremenima za Crkvu oĆØuvale FSR i sad ga predale svim sadaÅ”njim generacijama da ga izgraĆ°uju.
Na Trsatu je u shvaƦanju Å”to je to FSR na van puno pomoglo PrihvatiliÅ”te za beskuƦnike koje upravo naÅ” FSR vodi,pa nakon 6 mjeseci rada te kuƦe za potrebite ovu nedjelju Ʀe biti primljeni u FSR i tako zapoĆØeti svoju godinu novicijatu 5-6 sestara koje volontiraju u prihvatiliÅ”tu i tu su doÅ”le u dodir s franjevaÅ”tvom.
No,veseli Å”to meĆ°u njima ima i 3 framaÅ”ice Very Happy

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 25 lis 2007, 12:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i u nas postoji neka slika o fsr-u kao o skupini bakica, al u zadnje vrijeme su malo živnuli i par žena vrlo sposobnih su ih pokrenule... (iako sa duhovne strane je uvijek bilo na nivou) Sada su se malo viÅ”e angažirali u župi. Ja i neki moji prijatelji smo se dogovorili da Ʀemo za par godina takoĆ°e preƦi u fsr.... TrenutaĆØno sam viÅ”e angažiran oko mladih.

Magali
mod team

PostanoPostano: pet 26 lis 2007, 16:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Napokon (nakon mora) odluĆØih da se viÅ”e zainterisiram za FSR...
BuduƦi da nikad nisam bila dijelom Frame...tj. prekasno sam se odluĆØila da bi bilo lijepo kad bi se okrenula i tom dijelu duhovnog života vjernika katolika jer mislim da je to dobar put...
Stoga drago mi je da postoji FSR...tj. da nama koji smo stariji od 23 g., a nismo prije bili u Frami bude omoguƦeno da djelujemo i sljedimo djelo i poruke Sv. Franje, Sv. Klare i svih ostalih Franjevaca...
Sad samo treba odluĆØiti gdje...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Cordelia

PostanoPostano: pet 26 lis 2007, 20:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pax et bonum!
Pozdrav braƦi i sestrama franjevaĆØkim treƦorecima cvjetic ... kao i svima onima koji to žele postati.
Ja sam u FSR-u Kaptol.

"Ja sam Put, Istina i Život. Nitko ne dolazi Ocu osim po meni." (Iv 14,6)
dodododoprecjednik

PostanoPostano: ned 28 lis 2007, 18:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa evo cordelia, da se ja ne raspitujem okolo, mozda da ti iz prve ruke objasnis njima sta moraju ucinit da postanu clanovima fsr-a...
za mene ta pravila ne vaze jer sam ja u frami i krecem od sutra u novicijat.
vodi nas dario brigic...

Cordelia

PostanoPostano: sri 31 lis 2007, 14:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Domac, hvala na poticaju... ali mislim da je magivek veƦ dao vrlo iscrpan odgovor. Zainteresirani za ĆØlanstvo u FSR-u trebaju se obratiti najbližem mjesnom bratstvu FSR-a, odnosno njihovom duhovnom asistentu, koji Ʀe ih uputiti da se ukljuĆØe u neku od simpatizerskih grupa. Na Kaptolu npr. je uvijek na oglasnoj ploĆØi ispred sakristije raspored susreta (zasebno simpatizerske grupe, zasebno novaci, a zasebno generacijske grupe, odnosno zavjetovani treƦoreci), pa se zainteresirani mogu javiti i direktno voditeljima simpatizerskih skupina i raspitati se primaju li joÅ” uvijek zainteresirane.

Možete se obratiti najbližem mjesnom bratstvu FSR-a i putem e-maila, odnosno interneta, pa Ʀete dobiti detaljne odgovore... za kaptol je URL adresa: www.fsr-kaptol.hr.

Božji blagoslov svima! anĆ°eo

"Ja sam Put, Istina i Život. Nitko ne dolazi Ocu osim po meni." (Iv 14,6)
sike

PostanoPostano: pet 02 stu 2007, 13:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da vas i ovdje sve podsjetim da kao ĆØlanovi FSR-a Trsat ovu nedjelju u 17h u crkvi sv. Franje na Kaptolu gostujemo na skupÅ”tini FSR-a Kaptol na kojoj Ʀemo predstaviti rad prihvatiliÅ”ta za beskuƦnike u Rijeci kojeg naÅ”e bratstvo vodi pa doĆ°ite!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.