HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 21 lis 2019, 10:42. Pogledaj neodgovorene postove
Kako se suprotstaviti svijetu, sotoni i tijelu???
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
vjernik

Spol: muško
PostanoPostano: sub 03 stu 2007, 17:58
PostNaslov : Kako se suprotstaviti svijetu, sotoni i tijelu???
Citiraj i odgovori

Evo, razmiŔljao sam puno o ovoj temi i zanima me vaŔa miŔljenja.
Dakle,kako se suprostaviti svijetu, sotoni i tijelu?

Svaki ĆØovjek koji živi na svijetu ima probleme s tim oblicima napasti.
Kako živjeti a da ne zalutaŔ ili da ne živiŔ po svijetu i onome Ŕto on nudi?
Kako se osloboditi sotonskih napasti? ProĆØitao sam u jednom molitveniku gdje piÅ”e ovako.
Pita mladi Monah starijeg sveƦenika kada se treba obratiti,a ovaj odgovara da je dovoljno jedan sat prije smrti?? Mudro, zar ne?? Pitao ga je i kako se oduprijeti sotoni i njegovim napastima, a stariji sveƦenik odgovara da su napasti kao ose.Napadaju te ako si nemiran, a ako mirujeÅ” otiĆ°u.

I nakraju o tijelu.Ono vodi straÅ”ne borbe sa naÅ”im duhom. Tijelo i duh se nikako ne slažu. Kako se oduprijeti seksualnim napastima, neumjerenosti u jelu i piƦu, drogi, ... i mnogim grijesima glede tijela?

Zanima me, a vjerujem i vas odgovori na ova pitanja?? robijas

Zadnja promjena: vjernik; uto 22 sij 2008, 16:43; ukupno mijenjano 1 put.

"Objavljeno ti je, ĆØovjeĆØe, Å”to je dobro,
Ŕto Jahve traži od tebe:
samo ĆØini pravicu,
milosrĆ°e ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Gogi

PostanoPostano: ned 04 stu 2007, 18:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako je ista na ovom svijetu hitno, onda je to sigurno obracenje. Ali uz najbolju volju sami od sebe malo mozemo napravit pogotovo sto se tice odupiranja sotoni, svijetu i tijelu.
Mislim da sv. Pavao negdi pise da se trebamo oboružati Kristom. Da krist uvijek bude ispred, izad i iznad nas.
Meni osobno u borbi protiv Zloga pomazu najvise sv. Sakramenti. Nezelim si dopustit da se npr. dva tjedna zaredom nepricestim, pa docim napravim neki tezi grijeh odma na ispovjed molitva . I naravno molitva i poboznosti. I zahvalan sam dragom Bogu sto nas toliko voli da nam se cijeli daruje i sto nam toliko pomaze da budemo sretni i slobodni. Da nedujim....

Primit Ʀete snagu,
Duh Sveti siƦi ce na vas
i bit Ʀete mi svjedoci,
sve do na kraj svijeta!
Dj 1, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
vjernik

PostanoPostano: sri 07 stu 2007, 14:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gogi slažem se s tobom.

Jednostavno, razmiÅ”ljam puno kako odbiti te tri najveƦe napasti.
Ima trenutaka kad pomislim da Ʀu jednostavno jednom odustati i pasti, odnosno prepustiti se sotoni,svijetu i tijelu...
...ali to je sotonino maslo, koje HVALA BOGU odmah prepoznam.

Nažalost,Ŕto me žalosti jest da ljudi "padnu" i prepuste da ih svijet vodi.
PoĆØnu se tako i ponaÅ”ati i prenositi poruku na druge ljude.I tako zlo raste.
Zaboravljaju Boga ili Ŕto je gore "izmiŔljaju" nove bogove!!

Ljudi, ajde podjelite s nama svoja miŔljenja molitva molitva molitva

Zadnja promjena: vjernik; uto 20 stu 2007, 13:29; ukupno mijenjano 1 put.

Ŕto Jahve traži od tebe:
samo ĆØini pravicu,
milosrĆ°e ljubiti

Mihej 6, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
nina2

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 07 stu 2007, 18:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja mislim da je vec veliki korak biti svjestan da sotona doista postoji, tada se zelimo boriti protiv njegovih napasti, postajemo ih svjesni. najgore je zavaravati sebe onim poznatim frazama: pa... jednom se živi, svi tako žive, uživaj dok možeŔ...

iÅ”tite i dat Ʀe vam se!
tražite i naƦi Ʀete!
kucajte i otvorit Ʀe vam se! (Lk 11:9)
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Otkrivenje

PostanoPostano: sri 07 stu 2007, 19:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najbolji naĆØin za odupiranje požudi su odreĆ°eni lijekovi. Neki lijekovi uzrokuju potpuno pomanjkanje libida. Nema tog Ć°avla koji bi te tada mogao dovesti u napast.
Živac

PostanoPostano: sri 07 stu 2007, 22:57
PostNaslov : Re: KAKO SE SUPROSTAVITI SVIJETU,SOTONI I TIJELU ???
Citiraj i odgovori

vjernik napisa:
Tijelo i duh se nikako ne slažu.

Moram samo konstatirati da je gornja reĆØenica u suprotnosti sa naukom KatoliĆØke Crkve.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 6:20
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
vjernik napisa:

Moram samo konstatirati da je gornja reĆØenica u suprotnosti sa naukom KatoliĆØke Crkve.

Objasni malo molim te.
Nisi ti autoritet da to samo po sebi znaĆØi ako si ti to izgovorio. Wink

Tak si ja to mislim
vjernik

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 8:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprostite, nisam mislio na taj naĆØin!!
Sad vidim za zvuĆØi ružno i grubo.Ma slažu se, samo duh i tijelo barem u mom sluĆØaju "lome koplja"! I to ne stalno, nego kad sotona napada.
Duh se suprostavi a tijelo bi najradije popustilo napastima...

Ŕto Jahve traži od tebe:
samo ĆØini pravicu,
milosrĆ°e ljubiti

Mihej 6, 8
Mara

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 8:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vodimo raĆØuna da je pojam tijelo dvoznaĆØan: oznaĆØuje i ovo naÅ”e tijelo koje Ʀe preobraženo biti dionikom vjeĆØnosti, ali i krhkost, lomnost, smrtnost pa i zla nagnuƦa. Vidim da bi zaboravljanje te dvoznaĆØnosati moglo dovesti do nerazumijevanja.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Atolla

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 11:13
PostNaslov : Re: KAKO SE SUPROSTAVITI SVIJETU, SOTONI I TIJELU???
Citiraj i odgovori

vjernik napisa:
Evo, razmiŔljao sam puno o ovoj temi i zanima me vaŔa miŔljenja.
Dakle,kako se suprostaviti svijetu, sotoni i tijelu?

Svaki ĆØovjek koji živi na svijetu ima probleme s tim stvarima.
Kako živjeti a da ne zalutaŔ ili da ne živiŔ po svijetu i onome Ŕto on nudi?
Kako se osloboditi sotonskih napasti? ProĆØitao sam u jednom molitveniku gdje piÅ”e ovako.
Pita mladi Monah starijeg sveƦenika kada se treba obratiti,a ovaj odgovara da je dovoljno jedan sat prije smrti?? Mudro, zar ne?? Pitao ga je i kako se oduprijeti sotoni i njegovim napastima, a stariji sveƦenik odgovara da su napasti kao ose.Napadaju te ako si nemiran, a ako mirujeÅ” otiĆ°u.

I nakraju o tijelu.Ono vodi straÅ”ne borbe sa naÅ”im duhom. Tijelo i duh se nikako ne slažu. Kako se oduprijeti seksualnim napastima, neumjerenosti u jelu i piƦu, drogi, ... i mnogim grijesima glede tijela?

Zanima me, a vjerujem i vas odgovori na ova pitanja?? robijas

Prvo i osnovno ne treba im se suprotstavljati nego oduprijeti. Treba živjeti po nauku Isusa Krista i to na naĆØin slobodnog izbora predanja Njemu, držanje Njegovih zapovijedi. Dakle ljubiti sam sebe kao i druge i obrnuto. Ako sam sebe voliÅ” i poÅ”tujeÅ” onda ne možeÅ” upasti u grijeh, iako smo slabi i to nam se dogaĆ°a treba imati na umu da nije svaka stvar od sotone, neke stvari mi sami sebi radimo.
Monah je po ovoj priĆØici lijepo objasnio da tijelo pati kad duh nije ĆØist. Tijelo i duh na ovoj naÅ”oj zemlji ne mogu jedno bez drugoga, jer tjelo je hram duha i treba ga njegovati da bi duh lijepo i opuÅ”teno prebivao u njemu te na taj naĆØin on može svojom snagom, mudroÅ”Ć¦u i ljubavlju saĆØuvati tjelo. Dok god slijedimo Isusa možemo vidjeti da smo jednom nogom u Njegovom kraljevstvu , dok god vjerujemo u Isusa ne može nam nitko niÅ”ta.
ƈovjek je sastavljen od duha duÅ”e i tijela i to se nesmije raÅ”ĆØlanjivati svaki od tih da ih tako nazovem djelova ima svoju ulogu za bolji lijepÅ”i i kvalitetniji život. Ne vodi tijelo borbe sa duhom, nego obrnuto, jer duh je taj koji nas ĆØini živima. U svemu tome bitan je naÅ” um koji nam je problem koji nas vodi na razmiÅ”ljanje i nerazmiÅ”ljanje, naÅ” um upravlja tjelom. Dakle nema borbe ,nego je odupiranje, racionalno razmiÅ”ljanje i beskrajno povjerenje u Isusa.

"Krotak je onaj tko zna podnositi sebe i svoga bližnjega."

SV. Ivan od Križa
Živac

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 13:34
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Živac napisa:
vjernik napisa:

Objasni malo molim te.
Nisi ti autoritet da to samo po sebi znaĆØi ako si ti to izgovorio. Wink

Vidi KKC 362.-368. Npr. tamo piŔe:

"365 To jedinstvo duÅ”e i tijela tako je duboko da se duÅ”a mora smatrati "formom" tijela, tj. zahvaljujuƦi duhovnoj duÅ”i tijelo sastavljeno od tvari jedno je i zivo ljudsko tijelo.
Duh i tvar u ĆØovjeku nisu dvije zdruzene naravi, nego njihova povezanost
tvori jednu jedinu narav."

Osim toga u vjerovanju (valda) moliÅ”: "Vjerujem u (...) uskrsnuƦe tijela".

Svakako, krÅ”Ć¦anstvu je strano bilo kakvo sotoniziranje tijela ili odvajanje duha i tijela.

Ja nisam ovo iznio kao nekakav autoritet, nego s nevjericom kako je uopƦe moguƦe da neki katolik ovo ne zna. Ne radi se o nekakvoj dubokoj teologiji nego o jednom od temeljnih stavova krÅ”Ć¦anstva Å”to bi svatko tko sebe smatra krÅ”Ć¦aninom trebao znati.

Kroz povijest je bilo mnogo hereza na ovu temu, a i danas mnoge sekte sotoniziraju tijelo.

VjerniĆØe, ne napadam ovdje tebe, znam da nisi tako mislio. Ja eto samo volim biti precizan. Å to možda dovodi i do previÅ”e sukoba. tuzan Al opet, moramo biti jasniji jer u protivnom svatko može svaÅ”ta zakljuĆØiti iz onoga Å”to govorimo.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Živac

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 13:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Vodimo raĆØuna da je pojam tijelo dvoznaĆØan: oznaĆØuje i ovo naÅ”e tijelo koje Ʀe preobraženo biti dionikom vjeĆØnosti, ali i krhkost, lomnost, smrtnost pa i zla nagnuƦa. Vidim da bi zaboravljanje te dvoznaĆØnosati moglo dovesti do nerazumijevanja.

Da, toĆØno.

Off topic pitanje za tebe: ZaÅ”to u teologiji ima tako puno dvoznaĆØnih termina? Malo zbunjuje.

El Pepe

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 14:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pozdravljam objaŔnjenje koje je dao Živac.
Mara je pogodila srž zabune koja je vrlo bitna.
Drago mi je dikliƦ da smo to rijeÅ”ili u miru i ljubavi. Wink Laughing Laughing

Tak si ja to mislim
Mara

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 15:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Mara napisa:

Da, toĆØno.

Off topic pitanje za tebe: ZaÅ”to u teologiji ima tako puno dvoznaĆØnih termina? Malo zbunjuje.

Nemoj me to pitati jer ne znam. Ovo je dvoznaĆØno veƦ iz Svetog pisma. Naime, židovski misaoni svijet i grĆØki su dva silno razliĆØita svijeta, a valjalo je govoriti jezikom kojega ljudi razumiju. Kad se na to doda prijevod i vremenska udaljenost (a i kojekakva druga) eto puno problema. Pa zato se Biblija i mora tumaĆØiti u skladu s UĆØiteljstvom Crkve, u protivnom nastaje svaÅ”ta.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
vjernik

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 17:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Draga braƦo i sestre u Kristu...

Prije svega želim vam se ispriĆØati Å”to sam podignuo praÅ”inu, koja je ipak zahvaljujuƦi upuƦenijim ljudima od mene rijeÅ”ena.
Žao mi je Å”to je moje nepoznavanje tako važnog podruĆØja dovelo je do nesuglasica.

Zahvaljujem se Ŕto ste mi a i drugima koji možda ovo nisu znali, objasnili zapravo stvarnu situaciju glede ove teme.
Razz

Ŕto Jahve traži od tebe:
samo ĆØini pravicu,
milosrĆ°e ljubiti

Mihej 6, 8
Atolla

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 20:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel mene netko doživljava na ovom forumu ili da se iskljuĆØim?

SV. Ivan od Križa
BiliƦeva

PostanoPostano: čet 08 stu 2007, 21:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je molitva najvažnija da se uspijemo odupjeti sotoni!! I niÅ”ta drugo osim molitve!!! Mi smo samo ljudi i teÅ”ko se danas oduprjeti grijehu, tj. sotoni no uz molitvu sve je moguƦe!!!m Stoga molimo!!!

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjeƦaje redovito upravljaj Bogu, pa Ʀe se tvoj duh božanski ražariti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 7:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Atolla napisa:

Kak to misliÅ”? Shocked

Tak si ja to mislim
Atolla

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 10:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

El Pepe napisa:
Atolla napisa:

Kak to misliÅ”? Shocked

Znam da je ovo offtopic, no veƦ mi se na par tema ovdje dogodilo da sam se ukljuĆØila u raspravu iznijevÅ”i stavove no po vaÅ”im daljnjim postovima ĆØini mi se kao da niÅ”ta ni nisam napisala pa se pitam ĆØemu trud da nekome prenesem svoje znanje i da mu pomognem ako to nitko ne ĆØita.

SV. Ivan od Križa
Natty

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 10:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:

Sarx?

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
BiliƦeva

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 14:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Atolla napisa:

nemoj sve preosobno shvatiti......... nemoj se iskljuĆØivati!!! Možda i sada sotona vreba da se iskljuĆØiÅ” sa ovoga foruma....., no nemoj, ostani na ovome tako dobrom forumu......
Mislim da je on svuda i stalno vreba, no mi se moramo znati oduprijeti........

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjeƦaje redovito upravljaj Bogu, pa Ʀe se tvoj duh božanski ražariti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 14:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako ti nitko ne citira, ili ne proturijeĆØi, to uglavnom znaĆØi da se slaže s tobom Wink

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
vjernik

PostanoPostano: pet 09 stu 2007, 16:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Draga Atolla, naravno da ne želimo da se iskljuĆØiÅ”.
Nemoj nam zamjerit ako te nismo spomenuli ili citirali.
Tvoj odgovor mi je pomogao, a vjerujem i drugima da jasnije gledamo na ovu temu!!

ImaÅ” pravo, treba se oduprijeti a ne suprostaviti svijetu, sotoni i tijelu.

Razz Razz

BTB

Ŕto Jahve traži od tebe:
samo ĆØini pravicu,
milosrĆ°e ljubiti

Mihej 6, 8
Fleki

PostanoPostano: pet 16 stu 2007, 17:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ReƦi Ʀu samo jednu stvar.

Kako se oduprijeti tijelu?

Kakvo je to pitanje?

Pa Krist se utjelovio, a mi govorimo o odupiranju tijelu????

Ne smijemo poistovjeƦimati tijelo, tjelesnost, seksualnost s grijesima na podruĆØju seksualnosti.

ƈovjek je duh, duÅ”a i tijelo, tako je Bog zamislio i stvorio ĆØovjeka. Sve troje je jednako važno i jednako sveto da bi ĆØovjek moga živjeti svoj život normalno i u punini.

Ako danas prelomim granu, ne dopusti da uvene drvo...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
pahuljica

PostanoPostano: ned 06 sij 2008, 22:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fleki napisa:
ReƦi Ʀu samo jednu stvar.

Kako se oduprijeti tijelu?

Kakvo je to pitanje?

Pa Krist se utjelovio, a mi govorimo o odupiranju tijelu????

Ne smijemo poistovjeƦimati tijelo, tjelesnost, seksualnost s grijesima na podruĆØju seksualnosti.

ƈovjek je duh, duÅ”a i tijelo, tako je Bog zamislio i stvorio ĆØovjeka. Sve troje je jednako važno i jednako sveto da bi ĆØovjek moga živjeti svoj život normalno i u punini.

Upravo tako. Tijelo je neÅ”to sveto i tome se ne treba odupirati. I kad pomislimo da je tijelo neÅ”to bezveze, možemo se sjetiti Isusa. On, sam Bog, postao je ĆØovjekom, uÅ”ao je u tijelo nas ljudi. To zaista dovoljno govori o vrijednosti naÅ”eg tijela, i kako ga doista trebamo ĆØuvati, i prema njemu se ĆØasno odnositi.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.