HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 19 lis 2019, 17:48. Pogledaj neodgovorene postove
[ostale teme] Izbori i postizborna politika
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Angelus

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 11:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Da malo obrazložim, HDZ je u ovom mandatu vratio dug umirovljenicima,

pravno obrazloženje toga nije vraƦanje duga nego obeÅ”teƦenje,
da obrazložim:
posudiÅ” mi 100 kuna a ja tebi vratim 50?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 11:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima jedna poslovica:

Što se stvari viŔe mjenjaju sve viŔe ostaju iste. Very Happy

ƈini se da je HDZ usprkos mnogim aferama i propustima prihvatljiviji mnogima od antiklerikalne lijeve opcije.
To znaĆØi da su ljudi prepoznali Å”to je manje zlo.

Nažalost kod nas je doŔlo do iste situacije kao u SAD- gdje se bira manje zlo. ImaŔ dvije stranke pa sad biraj...

Zadnja promjena: sv.Franjo legenda; sri 28 stu 2007, 12:23; ukupno mijenjano 1 put.

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Angelus

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 12:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
SinoƦ je lijepo obrazložio profesor Banac na TV pobjednik izborni pobjednik je onaj koji dobije najviÅ”e glasova dotiĆØno mandata. Ovdje je dobio HDZ i prema tome njemu po logici stvari i demokratiĆØnosti izbora (pa zato su i izbori) pripada pravo da prvi pokuÅ”a sakupiti vladu..

vladu ima pravo pokuÅ”ati sastavit svatko, al od mesiƦa mandat dobije onaj koji mu donese potpise veƦine u saboru i time dokaže da ima potporu veƦine
Angelus

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 12:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vidim da ovdje ima dosta desno orjentiranih, pa mi nije jasna obrana HDZ-a nakon svih laži koje je Sanader obeƦao na posljednjim izborima (smanjenje PDV-a, vraƦanje duga ( veƦ obrazližih da nije vraƦen), laganje u medijima o izvjeÅ”Ć¦u europske unije...
kako izabrati politiĆØara koji se toliko puta ispostavio kao lažov?
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 12:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SluÅ”aj Angelus, meni ljudi koji katolike stavljaju nadesno u najmanju ruku pokazuju neznanje i pokazuju da su netolerantni prema katolicima. ZnaĆØi, ako kažem da je HDZ manje zlo onda sam desniĆØar ili ako kažem da sam praktiĆØni vjernik onda sam desniĆØar! Nemoj djeliti ljude na desne i lijeve.... Ako nam se vlast prestavila kao lijeva i desna ne znaĆØi da ljudi tako razmiÅ”ljaju.

Angelus

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 12:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam ja katolike stavio desno nego sam stavio neke forumaŔe desno..
ak je nekom izbor desna politiĆØka opcija onda je valjda desno orjentiran.
ima ovdije valjda i lijevih...
nisam nikog generalizirao nit ikog osobno prozvao...
Wink
Živac

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 12:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelus napisa:
ĆØak je SDP i HNS dobio ukupno najviÅ”e glasova ( raĆØunajuƦi i dijasporu), al zbog izbornog sustava po jedinicama ne i najviÅ”e mandata.
pa onda legitimnost, ne i legalitet , glasanja dovodi u pitanje takav sustav.

Ova logika ne stoji. Izborni sustav je takav kakav je, i stranke su to znale i prema tome se ravnale. Pravednost zakona se preispituje prije njegovog donoŔenja, a ne poslije kad nekome ne paŔe rezultat. Jer ovako ispada da onaj tko se potrudio ravnati po zakonu biva prozivan.

To je isto kao da tenisaĆØ koji je izgubio meĆØ prosvjeduje jer je imao viÅ”e pojedinaĆØno osvojenih poena.

Drugo, odakle ideja da se glasovi mogu samo tako zbrajati? Možda meĆ°u SDP-ovim glasaĆØima ima onih koji ne žele HNS u vladi i obrnuto.

Zadnja promjena: Živac; sri 28 stu 2007, 13:11; ukupno mijenjano 1 put.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Živac

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelus napisa:
vladu ima pravo pokuÅ”ati sastavit svatko, al od mesiƦa mandat dobije onaj koji mu donese potpise veƦine u saboru i time dokaže da ima potporu veƦine

Ne, nego onaj za koga MesiƦ na temelju konzultacija procijeni da ima veƦinu. Nema tu nikakvih potpisa, nije to peticija.

Angelus napisa:

Pretpostavljam da si i mene stavio desno, pa te moram razoĆØarati tezom da sam ja ipak lijevo orijentiran.

Ako mi odgovoriÅ” po ĆØemu je to HDZ desnije od SDP-a, moƦi Ʀu prokomentirati i drugu reĆØenicu. Question

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 14:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vrlo lijepo je sinoƦ profesor pravnog faksa objaÅ”njavao zaÅ”to se koristi ovaj izborni sustav. Ja ne bih u to. A onda opet imamo pitanje moralnosti ĆØinjenice da su umirovljenici sa 100.000 glasova dobili 1 mandat, a HNS sa 180.000 7 mandata.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Natty

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 14:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Vrlo lijepo je sinoƦ profesor pravnog faksa objaÅ”njavao zaÅ”to se koristi ovaj izborni sustav. Ja ne bih u to. A onda opet imamo pitanje moralnosti ĆØinjenice da su umirovljenici sa 100.000 glasova dobili 1 mandat, a HNS sa 180.000 7 mandata.

Kao i pitanje zaŔto je HDZ sa 90000 dobio 5 mandata Rolling Eyes

BTW: HSU je samo u mojoj izbornoj jedinici, dakle osmoj preŔao izborni prag, dakle ne možeŔ zbrajati sve glasove. Jer ako zbrajamo sve onda ih zbrojii za HNS svugdje gdje nisu proŔli izborni prag.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Ivan_KBF

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 14:47
PostNaslov : Izbori i postizborna politika
Citiraj i odgovori

Angelus napisa:
dijaspora , osobito ona iz BiH nije po volje lijevima jer na kraju se ispostavi da je ona ta koja da prevlast desnima. zaÅ”to bi neko ko ne živi u RH trebao odluĆØivati o politiĆØkoj situaciji u RH? ak mu je jedini cilj da na vlast doĆ°e stranka koja obeƦa il Å”alje najviÅ”e love.
ĆØak je SDP i HNS dobio ukupno najviÅ”e glasova ( raĆØunajuƦi i dijasporu), al zbog izbornog sustava po jedinicama ne i najviÅ”e mandata.

Ne znam Å”aliÅ” li se Ti ili ne... Ako, da, onda Ʀu ja nastaviti u tom tonu. Pa nas i Rusa skupa ima 300 milijuna. I bezveze, sad umjesto da se zajedno izmjenjujemo kao stalni ĆØlanovi VijeƦa sigurnosti UN-a, oni su stalni ĆØlan, a mi moramo slaviti to Å”to smo dvije godine nestalni ĆØlan i tko zna kad Ʀemo to opet biti. A zajedno nas toliko ima... Eh... BaÅ” nepravedno...

K tomu, mnogi ne žive u RH (nemaju boraviÅ”te tu), ali imaju prebivaliÅ”te. Å to s njima? Kao i sa Srbima koji dolaze glasovati i doĆ°e ih 280 autobusa... Uostalom, u prvoj reĆØenici si pogodio srž (uz ogradu o definiciji desnih/lijevih i o tome Å”to na kraju to nije bila prevlast u smislu pobjede HDZ-a kao pojedinaĆØno najjaĆØe stranke).

Da ne otvaram nove postove, ukratko samo. Živac, radio sam na izborima i osobno sam dobio jedan upit glasaĆØa zbunjenog onim na listi - "a kako sad ovo, dvije su stranke umirovljenika, koja je razlika?" Rekao sam mu koja je parlamentarna, koja nije. A koliko glasaĆØa ima koji nisi doÅ”li do toga da spoznaju da su dvije stranke umirovljenika, veƦ su zaokružili prvu na koju su naiÅ”li. I da, taj SU su izvorno osnovali ljudi iskuljuĆØeni iz HSU-a u Splitu i JurjeviƦ iz SDP-a (navodi su ovo ljudi iz HSU-a iz Vjesnika i Jutarnjeg od juĆØer) je organizirao njihovo pojavljivanje na svim listama u Hrvatskoj.
Sve u svemu, mislim da bi se, analogijom, osnivaĆØima stranke ADZ taj ĆØin isplatio. Ali, opet, HSS-ovci bivÅ”i (i ne nimalo marginalni ljudi) su pokuÅ”ali s A-HSS pa i nisu baÅ” jako uspjeli.

5rich, kad je to i gdje GlavaÅ” rekao da je 20 000 uzeo na izborima? Kad smo kod mrtvih ljudi, SDP je u predizbornoj kampanji "molio" mnoge takve da glasuju upravo za njih, slao im pozive doma i sliĆØno. Uostalom, mislim da je dosta manipulacija viÅ”e, a pogotovo na ovakvom forumu. O kakvim Ti anketama priĆØaÅ” koje odudaraju od rezultata, a zbog ĆØega zakljuĆØujeÅ” na prijevaru HDZ-a? Pa i prema rezultatima izbora, SDP je u 6 njih osvojio viÅ”e posto od HDZ-a. A u anketi koju spominjeÅ” (ne znam na koju toĆØno misliÅ”, ali viÅ”e je takvih bilo), prednost ima u 7. I to je razlog (uz "20 000 GlavaÅ”evih listiƦa" o kojima je priĆØao dok je bio u HDZ-u) za onakve zakljuĆØke?
Uz to, vidim da neki ovdje spominju moguƦnost MilanoviƦa (bilo to nakon Sanadeova možebitnog neuspjeha, i tek tada, ili ne) kao mandatara... Pa ne znam sad je li to možda neki novi kandidat? Ili je to Ljubo JurĆØiƦ promijenio osobne podatke - ime i prezime.
Ivan_KBF

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 15:02
Citiraj i odgovori

Natty napisa:

Kao i pitanje zaŔto je HDZ sa 90000 dobio 5 mandata Rolling Eyes

Eto kakvu raspravu PusiƦkina matematika (koja jest toĆØna, ali je mijeÅ”anje kruÅ”aka i jabuka i namjerna zamjena teza) izazove. A koliko je u Tvojoj izbornoj jedinici osvojila mandata stranka koja ima 96972 glasova? Odgovor - 7. RijeĆØ je o SDP-u. I naravno da je uopƦe glupo to spominjati. SDP-u tih 7 mandata pripada kao Å”to pripada i HDZ-u 5 (ili 6, koliko veƦ bude) iz dijaspore.
Ne znam ima li ovdje koga s Politologije, no Vesna PusiƦ je prije ljeta u Otvorenom obrazlagala kako ƈaĆØiƦ ima Å”anse za premijera (iako mu je tada veƦ poĆØela padati popularnost koja prije toga nije rasla), i obrazlagala ovako - strana lijevog centra meĆ°u kojima je i HNS, potpisivat Ʀe se osobno za odreĆ°enog kandidata za premijera i onaj tko osvoji 39 potpisa zapravo Ʀe pokazati da ima natpoloviĆØnu veƦinu od 77. I taj Ʀe biti mandatar. Naravno, nije zaboravila napomenuti da Ʀe to biti ƈaĆØiƦ.
Živac

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 16:31
PostNaslov : Re: Izbori i postizborna politika
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
BTW: HSU je samo u mojoj izbornoj jedinici, dakle osmoj preŔao izborni prag, dakle ne možeŔ zbrajati sve glasove. Jer ako zbrajamo sve onda ih zbrojii za HNS svugdje gdje nisu proŔli izborni prag.

Pa to PusiƦka i radi.

Ivan_KBF napisa:
Da ne otvaram nove postove, ukratko samo. Živac, radio sam na izborima i osobno sam dobio jedan upit glasaĆØa zbunjenog onim na listi - "a kako sad ovo, dvije su stranke umirovljenika, koja je razlika?" Rekao sam mu koja je parlamentarna, koja nije. A koliko glasaĆØa ima koji nisi doÅ”li do toga da spoznaju da su dvije stranke umirovljenika, veƦ su zaokružili prvu na koju su naiÅ”li. I da, taj SU su izvorno osnovali ljudi iskuljuĆØeni iz HSU-a u Splitu i JurjeviƦ iz SDP-a (navodi su ovo ljudi iz HSU-a iz Vjesnika i Jutarnjeg od juĆØer) je organizirao njihovo pojavljivanje na svim listama u Hrvatskoj.

Aha, tako dakle. Evil or Very Mad

Zanimljivo da nitko od pobornika SDP-a ovdje ovo ne komentira. Confused

Citat:
Sve u svemu, mislim da bi se, analogijom, osnivaĆØima stranke ADZ taj ĆØin isplatio. Ali, opet, HSS-ovci bivÅ”i (i ne nimalo marginalni ljudi) su pokuÅ”ali s A-HSS pa i nisu baÅ” jako uspjeli.

Nije baÅ” isto. Svi znaju da je kratica HDZ-a HDZ i HSS-a HSS. S druge strane HSU se ĆØesto naziva jednostavno "Umirovljenici" ili "Stranka umirovljenika", pa ljudi baÅ” i ne znaju koji je pravi naziv stranke, posebno stariji koji su njihovo biraĆØko tijelo.

5rich
mod team

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 16:42
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
[

Zanimljivo da nitko od pobornika SDP-a ovdje ovo ne komentira. Confused

ja sam rekla da viÅ”e ne kometiram na ovoj temi..vidim da nema smisla..a i ne stignem baÅ” sve pratiti.....jer ne debatiramo, nego se svaĆ°amo...i igramo onu moj konj je jaĆØi od tvog...

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Srki

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 21:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bilo bi najbolje da se zatvori ova tema,jer smo se veƦ poĆØeli vrijeĆ°ati.
Naravno da ne mislimo svi isto. I nitko nikome neƦe dokazati da je ovaj drugi u pravu. Svaki ima svoje stajaliÅ”te koje je veƦ prije netko usadio u njega.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Živac

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 21:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja ne mislim da smo se poĆØeli vrijeĆ°ati.

Volio bih da razgovaramo argumentirano, a ne ja mislim ovo i ono, ovi su kriminalci, ovi lažu...

Aj mi pokuÅ”ajte odgovoriti na pitanje po ĆØemu je SDP lijevije od HDZ-a zbog ĆØega tu neki preferiraju SDP?

Ja osobno ne vidim tu lijevo-desnu razliku izmeĆ°u HDZ-a i SDP-a, a isto tako je oĆØito da je HNS najdesnija stranka u Hrvatskoj. Pa mi sad nije jasno kako to netko navija za SDP-HNS jer su "lijevi".

Da objasnim, veƦina ljudi misli da je HNS lijevo jer je anacionalan. Naprotiv, stranke su lijevo ili desno po gospodarskim programima - lijevi smatraju socijalnu pravdu bitnijom od gospodarskog napretka, a desni obrnuto. Po tome je HNS izrazita desnica.

Luka7

PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 22:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac možda si i u pravu, ali ako krenemo sa tom terminologijom nastupit Ʀe opƦa pomutnja. Osim toga ja baÅ” nisam sklon tako gruboj podjeli.. ovi žele poÅ”to potom gospodarski razvoj, a ovi ne. U mnogim državama doduÅ”e to stvarno je istina, ali kod nas nije, niti Ʀe biti u dogledno vrijeme. Zato se pojmovi lijevo i desno kod nas odnose na moralne vrijednosti i tome sliĆØno. Recimo u americi su krÅ”Ć¦ani uvijek prije glasali za demokrate jer su bili protiv smrtne kazne, dok danas zbog pobaĆØaja i drugih moralnih pitanja raĆ°e daju glas republikancima.

Kad se veƦ hvataÅ” HNS-a.... neznam ako je tko gledao jednu od ovih predizbornih emisija kad su pusiƦku pitali da nabroji par heroja domovinskog rata. Nabrojala je dva i ostala zbunjena, viÅ”e nije znala nikog. Onda joj je netko dobacio "a Gotovina?", a ona se neƦkala onako, možda, vidit Ʀemo. Da recimo u americi ili francuskoj postoji takav politiĆØar, veƦ bi ga odavno izgnali. Udruge koje promiĆØu prava homoseksualaca su rekle i prije izbora da je HNS najbolji od svih Å”to se tiĆØe stavova oko legalizacije istospolnih brakova i sl.

Ok, ni sam neznam zaÅ”to sam sad krenuo o hns-u. Uglavnom, ajme lijepo bez svaĆ°anja, argumentirano raspraviti neke stvari ovdje. Pozivam one koji su glasali za SDP, da mi objasne zaÅ”to ih viÅ”e zanima kazniti sanaderovu bahatost nego recimo glasat za neku drugu stranku koja promiĆØe krÅ”Ć¦anske vrijednosti?
Ivan_KBF

PostanoPostano: čet 29 stu 2007, 8:07
Citiraj i odgovori

Živac napisa:

Ja osobno ne vidim tu lijevo-desnu razliku izmeĆ°u HDZ-a i SDP-a, a isto tako je oĆØito da je HNS najdesnija stranka u Hrvatskoj. Pa mi sad nije jasno kako to netko navija za SDP-HNS jer su "lijevi".

Da objasnim, veƦina ljudi misli da je HNS lijevo jer je anacionalan. Naprotiv, stranke su lijevo ili desno po gospodarskim programima - lijevi smatraju socijalnu pravdu bitnijom od gospodarskog napretka, a desni obrnuto. Po tome je HNS izrazita desnica.

Upravo tako. Rekoh Ti prije nekoliko dana bih HNS definirao kao "anacionalnu desnicu".
little_angel

PostanoPostano: čet 29 stu 2007, 11:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Luka7 napisa:
Pozivam one koji su glasali za SDP, da mi objasne zaÅ”to ih viÅ”e zanima kazniti sanaderovu bahatost nego recimo glasat za neku drugu stranku koja promiĆØe krÅ”Ć¦anske vrijednosti?

Da, to i mene zanima, i baÅ” bi voljela ĆØuti vas ljudeke koji ste glasali za SDP. JoÅ” bi samo htjela pripomenuti da po mom miÅ”ljenju Sanader nije bahat. Samo Å”to o nekim stvarima mora odluĆØivati kao politiĆØar koji želi da njegova zemlja uĆ°e u EU, a priliĆØno sam sigurna da te odluke on kao ĆØovjek ne bi nikad donio.

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 29 stu 2007, 11:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little angel napisa:
Samo Å”to o nekim stvarima mora odluĆØivati kao politiĆØar koji želi da njegova zemlja uĆ°e u EU, a priliĆØno sam sigurna da te odluke on kao ĆØovjek ne bi nikad donio

Ja ocjenjujem politiĆØare po njihovim djelima. Po onome Å”to su uĆØinili a ne Å”to bi uĆØinili da su mogli. Jasno mi je da upravljanje traži mnoge kompromise, ali kada ti kompromisi gaze svoje stavove i uvjerenja onda govorimo da je ĆØovjek dvoliĆØan. Sanader je upravo to. Nažalost moram priznati da je i takav bolji od tzv lijeve opcije HNS SDP koji su antiklerikalni, i koji su protiv ljudske naravi. To je jedini razlog zbog kojeg podržavam da se HDZ-u dade mandat iako nisam glasao za njih. TakoĆ°e postoje sluĆØajevi da je nositelj liste u nekoj županiji mnogo bolji od ostalih ali presudan bi trebao biti program stranke.. Djeluj lokalno misli globalno Wink

I mene zanima zaŔto bi jedan katolik dao glas SDP-u? Mislim da su biskupi bili jasni u svojim smjernicama pa me zanima dali sam ja neŔto pogreŔno shvato?

Angelus

PostanoPostano: čet 29 stu 2007, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Angelus napisa:

Ne, nego onaj za koga MesiƦ na temelju konzultacija procijeni da ima veƦinu. Nema tu nikakvih potpisa, nije to peticija.

Angelus napisa:

Pretpostavljam da si i mene stavio desno, pa te moram razoĆØarati tezom da sam ja ipak lijevo orijentiran.

Ako mi odgovoriÅ” po ĆØemu je to HDZ desnije od SDP-a, moƦi Ʀu prokomentirati i drugu reĆØenicu. Question

niÅ” tu mesiƦ ne procjenjuje, malo prati vijesti i zakon koji govori da predsjednik daje mandat onom ko dokaže da ima potporu veƦine u saboru.

a Å”to se tiĆØe lijevo-desno
imaÅ” tu u tablici
http://en.wikipedia.org/wiki/Left-right_politics

pa sad vidi...
istina nisu to skroz lijevo-desno orjentirane stranke...
al ipak neke smjernice su tipiĆØnije za jednu odnosno drugu stranku pa se onda tak otprilike svrstavaju....

nikog ne prozivam...
samo sam komentirao generalni osobni dojam

Zadnja promjena: Angelus; čet 29 stu 2007, 13:19; ukupno mijenjano 1 put.
Angelus

PostanoPostano: čet 29 stu 2007, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Angelus napisa:

Ova logika ne stoji. Izborni sustav je takav kakav je, i stranke su to znale i prema tome se ravnale. Pravednost zakona se preispituje prije njegovog donoŔenja, a ne poslije kad nekome ne paŔe rezultat. Jer ovako ispada da onaj tko se potrudio ravnati po zakonu biva prozivan.

To je isto kao da tenisaĆØ koji je izgubio meĆØ prosvjeduje jer je imao viÅ”e pojedinaĆØno osvojenih poena.

Drugo, odakle ideja da se glasovi mogu samo tako zbrajati? Možda meĆ°u SDP-ovim glasaĆØima ima onih koji ne žele HNS u vladi i obrnuto.

izborni sustaj je takav kakav je ,i samo sam komentirao da ne odražava volju graĆ°ana jer po zbornim jedinicama neĆØiji glas vrijedi viÅ”e a neĆØiji manje pa se volja graĆ°ana na taj naĆØin ne preslikava u sliku saborskih mandata
Wink
nisam ti ja stranka da me prozivaŔ Ŕto komentiram izborni zakon nakon izbora
Wink
takav stav imadoh i prije...
a ideja o zbrajanju glasova je ta da SDP želi li formirati vladu treba koalirat s HNSom kao bliskom strankom, pa pretpostavljam da SDPovi glasaĆØi žele HNS u vladi, a obrnuto: HNS je najavljaivao koaliranje s SDP-om prije izbora pa su njegovi biraĆØi bili svjesni toga
Wink
Angelus

PostanoPostano: čet 29 stu 2007, 13:09
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
S druge strane HSU se ĆØesto naziva jednostavno "Umirovljenici" ili "Stranka umirovljenika", pa ljudi baÅ” i ne znaju koji je pravi naziv stranke, posebno stariji koji su njihovo biraĆØko tijelo.

bit Ʀu zloĆØest pa Ʀu reƦi :
ak nisu dosta pametni da skuže kak im se stranka zove kak onda mogu bit dovoljno pametni uopƦe da odaberu politiĆØku opciju
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 29 stu 2007, 13:20
Citiraj i odgovori

angelus napisa:
ak nisu dosta pametni da skuže kak im se stranka zove kak onda mogu bit dovoljno pametni uopƦe da odaberu politiĆØku opciju

Bolje svaÅ”ta pojest nego svaÅ”ta reƦ.

Živac

PostanoPostano: čet 29 stu 2007, 21:43
Citiraj i odgovori

Angelus napisa:

A ja Ʀu biti joÅ” zloĆØestiji pa Ʀu reƦi da 90% ovog (i svakog) naroda nije dovoljno pametno da odluĆØuje o bilo kakvoj politici.

I zato uopƦe nije poanta da izborni sustav preslikava volju graĆ°ana u saborske mandate (tada bi se koristila Sainte-LaguĆ« metoda sa jednom izbornom jedinicom bez izbornog praga, a ne ova ĆØuda koja imamo) nego da se uspostavi Å”to efikasniji parlament koji Ʀe uspjeÅ”no voditi zemlju.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.