HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 24 stu 2017, 1:54. Pogledaj neodgovorene postove
Veza s osobom koja ne živi vjeru (još)
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
coldplayer

Spol: muško
PostanoPostano: pet 11 sij 2008, 11:21
PostNaslov : Veza s osobom koja ne živi vjeru (još)
Citiraj i odgovori

Kakva su vaša iskustva s vezama s osobama koje nisu vjernici?
Je li vam uvjet ulaska u vezu taj da druga osoba živi vjeru?
Mislite li da je moguće svojim primjerom i životom pomoći osobi s kojom ste u ljubavnoj vezi da dođe do obraćenja?

discuss, please.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
M-o-S

PostanoPostano: pet 11 sij 2008, 14:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja mislim da nemora uvijet biti da druga osoba živi u vjeri..
meni, osobno, mislim, to ne bi bio uvijet, ali bih gledao nekoga sebi sličnoga, koji i bez vjere cijeni prave životne vrijednosti.. ima ljudi, ateista, koji su bolji, i koji pokazuju svojim životom više nego vjernici..
a onda bi bez nekih većih problema, ta osoba se i obratila...

Htio je ostaviti trag svoj u tebi !!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
lucija

Spol: žensko
Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: pet 11 sij 2008, 21:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

M-o-S napisa:
ja mislim da nemora uvijet biti da druga osoba živi u vjeri..
meni, osobno, mislim, to ne bi bio uvijet, ali bih gledao nekoga sebi sličnoga, koji i bez vjere cijeni prave životne vrijednosti.. ima ljudi, ateista, koji su bolji, i koji pokazuju svojim životom više nego vjernici..
a onda bi bez nekih većih problema, ta osoba se i obratila...

Totalno se slažen s ovim. Doduše, ne mislin da bi obraćenje te druge osobe išlo ekspresno (dapače, mislim da nije ni dobro kad bi bilo na brzinu;) ), ali s vremenom bi vjerojatno sve bilo ok (ako se obe strane ipak trude). Ovo govorin teoretski, al djeluje mi dosta realno Smile . U svakom slučaju bolje nego neki "na papiru vjernik".

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: pet 11 sij 2008, 21:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Složit ću se se i ja s vama, ali nije baš rijetko da naiđem na mišljenja prijatelja i poznanika vjernika kako njima kod traženja dečka/cure u obzir dolaze isključivo kolege vjernici. Kao da odbacuju svaku mogućnost obraćenja i promjene kod drugog čovjeka.

Za mene je bitno da mi potencijalna djevojka živi po savjesti (da koristim otrcane fraze rekao bih "da je dobra u duši", ali pošto ne koristim otrcane fraze, neću to reći Smile ). Ako živi po savjesti znači da nije daleko od Boga, bila ona toga svjesna ili ne. Takvim osobama mislim da nije teško obratiti se jer živjeti kršćanski u skladu je s čovjekovom naravi. Bitno je ostati jak i ne dozvoliti da pomanjkanje vjere kod partnera/ice i nas povuče dolje, već uz Božju pomoć treba djelovati u suprotnom smjeru.
little_angel

PostanoPostano: sub 12 sij 2008, 23:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:
Složit ću se se i ja s vama, ali nije baš rijetko da naiđem na mišljenja prijatelja i poznanika vjernika kako njima kod traženja dečka/cure u obzir dolaze isključivo kolege vjernici. Kao da odbacuju svaku mogućnost obraćenja i promjene kod drugog čovjeka.

Teško je o tome govoriti ovako općenito i generalizirano. Vjerojatno to ovisi od osobe do osobe. Iako mislim da bi teško ušla u vezu s osobom koja nije katolik. Jer ne mogu biti sigurna da će ta osoba jednom to postati unatoč tome što je dobra kao kruh. Poznajem puno osoba koje su zaista primjer i nekim katolicima, ali eto, brak je za mene svetinja koju želim potvrditi pred Bogom.

I još nešto, osoba s kojom sam u vezi mora biti ona koja će me približiti Bogu na neki način, u kojoj ću vidjeti samog Gospodina ako me shvaćate. Znači prijateljstvo uvijek da, ali ulazak u vezu s takvom osobom - ipak ne.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
vjernik

PostanoPostano: ned 13 sij 2008, 0:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
brak je za mene svetinja koju želim potvrditi pred Bogom.
I još nešto, osoba s kojom sam u vezi mora biti ona koja će me približiti Bogu na neki način, u kojoj ću vidjeti samog Gospodina ako me shvaćate.

Slažem se s little angel u potpunosti.
Imam jedan primjer vezano uz temu...
Znam jednu djevojku koja se prošle godine udala.
Ona katolkinja, roditelji su joj dobri ljudi, nema nedjeljne mise da propuste...međutim,upoznala se s jednim dečkom ateistom,u kojeg se ubrzo zaljubila i udala.
Muž joj sad zabranjuje da ide u crkvu, a ona jadna njemu mora lagat da ide negdje drugdje, a ne ne u crkvu na misu.
Takvi brakovi nažalost postoje, i onda otkud nasilje nad ženama, u obitelji,preljuba... Oni koji ne vjeruju u Boga a u braku su, što njih može spriječiti(osim ako doista vole partnera) da ne naprave npr. preljub.
Misle si,ma neće me otkriti i posumnjati.Onaj koji vjeruje u Boga se drži božjih zapovjedi i straha božjega i zna šta smije a šta ne.Brak treba bit blagoslov, a ne kako neki kažu "brak=mrak" mudrost.
Ne rezultiraju svi takvi brakovi-(jedan vjeruje,drugi nevjeruje) ovakvim ishodom,događa se da ga/ju partner koji vjeruje obrati.
Žato riskirati? Wink

"Objavljeno ti je, čovječe, što je dobro,
što Jahve traži od tebe:
samo čini pravicu,
milosrđe ljubiti
i smjerno sa svojim Bogom hoditi."

Mihej 6, 8
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
M-o-S

PostanoPostano: ned 13 sij 2008, 9:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vjernik napisa:
Slažem se s little angel u potpunosti.
Imam jedan primjer vezano uz temu...
Znam jednu djevojku koja se prošle godine udala.
Ona katolkinja, roditelji su joj dobri ljudi, nema nedjeljne mise da propuste...međutim,upoznala se s jednim dečkom ateistom,u kojeg se ubrzo zaljubila i udala.
Muž joj sad zabranjuje da ide u crkvu, a ona jadna njemu mora lagat da ide negdje drugdje, a ne ne u crkvu na misu.
Takvi brakovi nažalost postoje, i onda otkud nasilje nad ženama, u obitelji,preljuba... Oni koji ne vjeruju u Boga a u braku su, što njih može spriječiti(osim ako doista vole partnera) da ne naprave npr. preljub.
Misle si,ma neće me otkriti i posumnjati.Onaj koji vjeruje u Boga se drži božjih zapovjedi i straha božjega i zna šta smije a šta ne.Brak treba bit blagoslov, a ne kako neki kažu "brak=mrak" mudrost.
Ne rezultiraju svi takvi brakovi-(jedan vjeruje,drugi nevjeruje) ovakvim ishodom,događa se da ga/ju partner koji vjeruje obrati.
Žato riskirati? Wink

istina.. ovo je primjer lošeg..
al evo ja ću napisat drugi primjer. ne da ti kontriram,neg čisto da vidimo da ima svega..
moj rođak je upoznao djevojku, ateistkinju, i eto,zaljubili se i on je bio pred odlukom šta napravit.. nije baš kratko razmišljao.. u razgovoru s djevojkom, ona je pristala pristupit svim sakramentima, pa su se kasnije i vjenčali.. i danas sretni, imaju dijete..
eto...
dobro kažeš, zašto riskirati.slažem se s tim. pa onda i mislim da odluka jednostavno ostaje na osobi samoj koja odlučuje što će učiniti... dal će prekinuti vezu il ući u brak.. pa da se dogodi jedno il drugo, dobro ili loše..

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: ned 13 sij 2008, 12:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Iako mislim da bi teško ušla u vezu s osobom koja nije katolik. Jer ne mogu biti sigurna da će ta osoba jednom to postati unatoč tome što je dobra kao kruh...

Što je u životu sigurno? Tko ti garantira da će ti veza s katolikom (tu ne bi bilo loše da definiraš jesi li pod katolikom mislila na osobu koja ima sakramente i ide u crkvu ili osobu koja uz to i svojim životom živi katoličku vjeru) uspjeti?

Ako je osoba dobra kao kruh, a nije vjernik, možda joj samo treba netko tko će ju "pogurnuti" u Božje naručje. Ako netko živi po savjesti, ne može biti toliko daleko od Boga. Imaš takvih primjera u životu jako puno. A tome mogu posvjedočit i ja na primjeru svog prijatelja i njegove cure. Ona nije bila odgojena u katoličkoj obitelji, nije išla u crkvu, niti se držala nekih vjerskih pravila, ali bila je jako dobra cura, s ljubavlju je pomagala kome god je trebalo. Kad je upoznala njega polako je počela upoznavati Crkvu, molitvu, sakramente i Božju ljubav i danas evo već dolazi na framu.

Ima takvih primjera još. A da se moj prijatelj slijepo držao pravila da ne ulazi u vezu s curama koje nisu vjernice, danas ne bi bio u ovako dobroj vezi niti bi imao ovo što ima.

Što se mene tiče, kada bih birao između djevojke koja je u crkvi svake nedjelje, ima sve sakramente, ali životom se ne trudi živjeti svoju vjeru, niti joj to puno znači u životu i između cure koja možda ne ide u crkvu, ali trudi se živjeti po savjesti, koja je dobra, suosjećajna, koja ljubi čovjeka i život, izabrao bih ovu drugu jer je po meni ona veća vjernica od ove prve.
To što ona još ne pozna bogatstvo i sreću koju pruža život u Kristu i s Kristom, ne znači da neće. Često je takvima lakše obratiti se, nego tradicionalnim vjernicima koji su u crkvi otkad znaju za sebe, a nikad ništa nisu u njoj doživjeli.

Ne zaboravite da je Isus rekao da će jedini kriterij po kojem će nam se suditi taj koliko smo ljubili, a ne koliko smo nedjelja u crkvi proveli i koliko Očenaša izmolili.
little_angel

PostanoPostano: ned 13 sij 2008, 14:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:

Što je u životu sigurno? Tko ti garantira da će ti veza s katolikom (tu ne bi bilo loše da definiraš jesi li pod katolikom mislila na osobu koja ima sakramente i ide u crkvu ili osobu koja uz to i svojim životom živi katoličku vjeru) uspjeti?

Prvo, u životu nije ništa sigurno. Drugo, apsolutno nitko mi ne garantira da će mi veza s katolikom uspjeti, niti sam ja to negdje rekla. Nije dovoljno da je netko katolik da bi veza uspjela. Ali, cilj veze je brak, i na to se treba misliti čim se ulazi u vezu, što mnogi mladi u današnje vrijeme zaboravljaju. A ako ćemo oboje potvrditi svoju ljubav pred Bogom koji će i mome budućem suprugu i meni biti najveći u srcu, ako ćemo njemu povjeriti našu ljubav da je vodi i da nam pomaže u svakoj životnoj situaciji, u našem zajedničkom životu, u odgoju djece, u baš svemu, onda mi u ovom životu nema veće garancije da je moj brak blagoslovljen.

I može neka osoba biti doista dobra, može ljubiti drugog čovjeka, ali to meni kao vjernici nije dovoljno da s njom uđem u brak. Takva osoba mi može biti i najbolji prijatelj, ali suprug ne. Poznajem jednu osobu koja je ušla u brak sa jako dobrom osobom kojoj Bog ništa ne predstavlja u životu, pa kaže da se osjeća kao da uopće nije udana kad nedjeljom dođe na Euharistiju, kaže da joj doista jako nedostaje da može sa mužem slaviti Gospodina.

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: ned 13 sij 2008, 15:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
I može neka osoba biti doista dobra, može ljubiti drugog čovjeka, ali to meni kao vjernici nije dovoljno da s njom uđem u brak. Takva osoba mi može biti i najbolji prijatelj, ali suprug ne.

Ako se ne varam, s osobom koja ti se sviđa najprije ulaziš u vezu, a potom nakon izvjesnog vremena upoznavanja, ako je sve u redu, stupate u brak. A ne obrnuto. Ne bih ni ja ušao u brak s osobom koja ne živi u vjeri. ALI tema ove rasprave je VEZA s osobom koja nije vjernik, a ne brak. Naravno da bi svaka veza trebala imati u perspektivi mogućnost da preraste u brak, ali to što netko ima jedan stav o vjeri i Bogu na početku veze, ne mora značiti da ga s vremenom neće promijeniti. A ti tu mogućnost a priori odbijaš i zaključuješ da nema smisla ulaziti u vezu s takvom osobom. Što uopće ne mora biti točno. Može biti, ali ne nužno. Dao sam ti u prošlom postu primjer svog prijatelja i njegove djevojke koja nije živjela u vjeri, što se tijekom veze promijenilo, prvenstveno Božjom zaslugom, ali Bog je djelovao i preko tog dečka s kojim je bila u vezi. Nažalost imam dojam kao da nisi ni pročitala sve što sam napisao.
little_angel

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 20:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:

A ti tu mogućnost a priori odbijaš i zaključuješ da nema smisla ulaziti u vezu s takvom osobom. Što uopće ne mora biti točno. Može biti, ali ne nužno. Dao sam ti u prošlom postu primjer svog prijatelja i njegove djevojke koja nije živjela u vjeri, što se tijekom veze promijenilo, prvenstveno Božjom zaslugom, ali Bog je djelovao i preko tog dečka s kojim je bila u vezi. Nažalost imam dojam kao da nisi ni pročitala sve što sam napisao.

Pročitala sam sve što si napisao Wink To ne znači da se moram sa svime slagati, jel tako? Stoga, da, ja a priori odbacujem mogućnost ulaska u vezu sa takvom osobom. Veza za mene nije neka zezancija koju ću prekinut kad skužim da moj dečko ipak neće postati vjernik, i da mu Bog ipak nikad neće ništa predstavljati u životu. S takvom osobom mogu jedino biti prvo prijatelj, pa ako se ustvrdi da ta osoba želi postati vjernik, onda je već druga stvar.

prvi znaci su pobjedi
coldplayer

PostanoPostano: uto 15 sij 2008, 22:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Veza za mene nije neka zezancija koju ću prekinut kad skužim da moj dečko ipak neće postati vjernik, i da mu Bog ipak nikad neće ništa predstavljati u životu. S takvom osobom mogu jedino biti prvo prijatelj, pa ako se ustvrdi da ta osoba želi postati vjernik, onda je već druga stvar.

OK, to je tvoj stav i ja ga poštujem. Wink
Meni je samo ponekad žao kad čujem ljude oko sebe kako se žale da nemaju gdje upoznati potencijalnog dečka/curu i kako je mali "izbor"...
Kao da nije ionako već dovoljno teško pronaći pravu osobu, nego si mi još uz to i sami moramo postavljati neke bespotrebne kriterije i ograničenja koja nam dodatno otežavaju stvari.

pozdrav zivio
merkat

PostanoPostano: čet 17 sij 2008, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

osobi kojoj je vjera najveći prioritet u životu ne može biti u vezi s osobom koja toga nije svjesna i ne poštuje.
kod vjere nema kompromisa, mislim pritom na vjernika koji neće odustajat od svoje vjere kako bi odbrovoljio drugoga.
u dva navrata kada kod osobe pravoslavne vjere ( sinoć sam ju sanjao kako me ljubi i bježim Laughing ) i jedne ateistkinje koje su mi bile onako moguće za vezu sam poveo temu o tome kako bi mi za brak jedina stvar oko koje nebi mogao popustiti je moje prakticiranje vjere i odgoj djece u vjeri. obje su mi rekle da bi zbog ljubavi to prihvatile. malo je reći da mi je herc zatitrao. tada bi i ja nastojao biti što bolji imajuć na svijesti da mi je žena dala najvažnije.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
minores

PostanoPostano: uto 22 sij 2008, 0:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa ovako, iz stava malo mladjih. Wink Posto pred nama prestoji skolovanje, a zenidba je tek na trecem mjestu, tu bi sebi i dozvolio vezu sa osobom koja ne zivi vjeru. Zasto? Smatram da ja imam neko blago koje mogu nekome dati, a taj neko moze uspjeti, moze se izvuci iz tame, poceti ici na sv. Misu, moliti se... Ovo sve vrijedi za osobu koja je onako "normalna", kako bi vi rekli bez vjere, ali cijeni prave životne vrijednosti. A sad, ja kao ja, musko sam i znam da u vecini slucajeva, uvijek je zakon jaceg i smatram kad bih se i ozenio sa tom osobom, da bi ona prihvatila mene iz ljubavi i obratila se(gore su navedena dva primjera takvoga;jedan pozitivni i jedan negativni).Nemojte misliti da ja nesto pokusavam na silu, nego kazem ono sto jest i kako ja znam, svi se hvale mjesovitim brakovima, a meni kako je poznato, niko se ne izjasnjava po majci, kakve je ona vjere, nego po ocu. Dakle, u pitanju je zakon jaceg. A slazem se sa misljenjima starijih, kojima je vec vrijeme za zenidbu/udaju i da njihova svaka veza moze vrlo lako zavrsiti brakom, htjeli oni to ili ne( kad se zaljubis nikad se ne zna Wink ). Zato ici u svaku vezu mlako i mudro, jer to nas moze kostati. Shocked Ako sam ja usao u vezu sa nekom ateistkinjom i ako ona nije se obratila nakom 3 mjeseca provedenih sa mnom, onda se nece ni obratiti ako sa mnom stupi u brak.

To je isto kada bi stupali u brak sa osobom kojom smo prije imali vezu i koja nas nije zavoljela i da stupamo u brak sa nadom da ce nas zavoljeti. Ako nije kroz vrlo ozbiljnu vezu, onda nece ni kroz brak, ili su vrlo male sanse... A sto se tice druge vjere, u to ne bih sigurno ulazio. mnogo je razloga, prvo ja ne bih znao u sta ona vjeruje i u sta hoce da vjeruje, a drugo ako ja budem toliko uvjerljiv i potaknut od Duha Svetoga i fascinirao tu osobu svojom vjerom i ona predje na moju vjeru, onda postoji opasnost da rodbina, osobito roditelji, mene preziru zbog takvog dobrog dijela, jer obicno ljudi to ne prepoznaju i ne cijene(nazalost).

"Sve što želite da ljudi čine vama, činite i vi njima!"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
mala_ive21

PostanoPostano: pet 01 vel 2008, 23:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neznam,,,..ja sam možda primitivna,nisam u skladu s vremenom ili nešto.nije u redu samnom...ali sama sebi nebi mogla dopustiti biti u vezi s nekim tko je druge vjere ili tko nije praktičan vjernik moje vjere Embarassed .
Znam ljude koji bi to željeli ali pod uvjetom da preobrate tog svog dečka /curu...
ja uopće takve negledam ko potencijalne,mogu bit prijateljica i poštujem ali brate ;stay away.
al šta ću ja tražit u drugim vjerama kad kod nas ima dovoljno kršnih momčina,e!!!
Laughing

.. kako bismo mogli uživati u nekoj stvari, ako je ne bismo ljubili? Ljubav prethodi i nadi. Jer nadamo se samo onome što ljubimo. Ljubav prethodi i mržnji. Jer mi mrzimo zlo samo za volju ljubavi koju gajimo prema dobru. (Franjo Saleški, Teotim)
Bilićeva

PostanoPostano: pet 01 vel 2008, 23:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mala_ive21 napisa:
neznam,,,..ja sam možda primitivna,nisam u skladu s vremenom ili nešto.nije u redu samnom...ali sama sebi nebi mogla dopustiti biti u vezi s nekim tko je druge vjere ili tko nije praktičan vjernik moje vjere .

ja uopće takve negledam ko potencijalne,mogu bit prijateljica i poštujem ;

Laughing

Slažem se u potpunosti s tobom.. Mislim da nam je svakome Bog odredio osobu koja je naše vjere.... Nema potrebe da idemo među neke ostale... ajoj

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjećaje redovito upravljaj Bogu, pa će se tvoj duh božanski ražariti.
Čokolada
isključen

PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 10:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

samo vi postavljajte uvjete, što više uvjeta pa će vam cijela mladost proć dok nekoga ne nađete.A kad nađete, više i nije bitno jer će te vi i vaš odabranik/ca već biti olupine i jednom nogom u grobu.Pa se vi mislite.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 12:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kriteriji a ne uvjeti... Wink

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Čokolada
isključen

PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 17:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da,kriteriji Embarassed .Ja za razliku od vas nemam puno kriterija.Samo dva.Prvi kriterij je da bude ljepa ko Monica Bellucci ili Jennifer Lopez.Drugi je da ima dioptriju +7 na lijevom a -13 na desnom oku tako da ne vidi kako loše izgledam.Muhaha Laughing zeleni
merkat

PostanoPostano: sub 09 vel 2008, 10:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hahahahahahahahahahahahaha

svaka čast čokoladni, a jesi me nasmijao..... Laughing

kriteriji izgleda su vrlo površni baj d vej, a ljepota ionako je u očima onoga tko gleda ( eh što sam mudar, neš ti...) i prolazna je...
ima puno više i puno bitnijih stvari koje su važne za vezu a od najvažnijih je spremnost na kompromise...
tek kada ako ne baš da zavolim ali prihvatim mane nekoga gdje su mi one sitnica s obzirom na vrline, mogu reći da nekoga volim...

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
emma

PostanoPostano: čet 14 vel 2008, 18:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da se malo priključim na ovu i nadovežem na onu temu gdje je netko rekao da se katolici ne bi trebali zatvarati pred drugima van njihova kruga... nedavno sam i sama bila u sličnoj dilemi: može li ta veza uspjeti ako on ne živi vjeru koliko i ja (ali je katolik). to sam rekla jednoj prijateljici iz crkve i ona mi je rekla neka me to uopće ne brine. ispričala mi je kako je njima na vjeronauk došla jedna gospođa, vjernica, čiji muž nije bio toliko u vjeri koliko i ona, ali uz nju je počeo više ići u crkvu i sada imaju veliku i sretnu obitelj. i rekla im je da možda i oni (koji su slušali) nađu tako nekoga i vrate ga vjeri....

ali to naravno ovisi od osobe do osobe

"Bog je tako velik da mu se isplati darovati čitav jedan život." Sv. Terezija Avilska
M-o-S

PostanoPostano: sub 16 vel 2008, 20:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bilićeva napisa:
Slažem se u potpunosti s tobom.. Mislim da nam je svakome Bog odredio osobu koja je naše vjere.... Nema potrebe da idemo među neke ostale... ajoj

a ja pak imam protupitanje belji se belji se

a što ako ti je Bog "odredio" baš nekog ko je malo udaljeniji od crkve ili spada pod ostale?? Very Happy

Citat:
Da,kriteriji Embarassed .Ja za razliku od vas nemam puno kriterija.Samo dva.Prvi kriterij je da bude ljepa ko Monica Bellucci ili Jennifer Lopez.Drugi je da ima dioptriju +7 na lijevom a -13 na desnom oku tako da ne vidi kako loše izgledam.Muhaha

ufff... kak sam se smijo...
choco, bilo ti sa srećom u potrazi Laughing Laughing

Korny

PostanoPostano: sri 17 vel 2010, 10:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heh, vidim da je ova tema malo zamrla, ali sad ću je ja opet pokrenuti jednim pitanjem... Wink

Kako potaknuti osobu koja se u zadnje vrijeme udaljila od crkve da se ponovno vrati? Mišljenja sam da ne treba previše siliti, nikako uvjetovati, ali kako jednostavno potaknuti osobu da ponovno počne razmišljati o tome i da ponovno počne ići na misu?

Otvori sva čula - istinu traži,
da vjeruješ u dobro - to svijetu pokaži!
Felicita

PostanoPostano: sri 17 vel 2010, 19:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je najviše što možeš učiniti: kao prvo moliti za nju, a kao drugo pokazati toj osobi koliko si ti sretan što sudjeluješ u životu crkve i koliko to daje smisao tvom životu... Jednostavno pokazat to oduševljenje, i ako to ne potakne tog drugoga tko se malo zapustio, ne znam što bi moglo... Silit na razne načine, i ja se slažem, nema smisla... Jer Bog nam je dao slobodu da sami odaberemo..

Što se tiče teme konkretno, ja mislim da ne bih mogla u vezu s nekim tko ne živi svoju vjeru... Eventualno ako bi se ta osoba pokazala kao netko tko jeste na tom putu ali mu treba malo poticaja. Tu bi vrijedilo uložit truda, i ne odmah bježati jer osoba nije praktični vjernik...

Ali ići se sad upuštat sa nekim tko nema pojma kad je zadnji put bio na misi, i kome vjera i Bog uopće i nisu na ljestvici važnih stvari u životu...ne fala. Vjera je meni ipak nešto predragocjeno u životu... I ako taj netko nema oslonac u Bogu (i vidiš odmah da nije ni blizu tom putu), kako ću onda ja imati oslonac u takvoj osobi... Na čemu ćemo mi onda graditi svoju ljubav?

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: little_angel
Korny

PostanoPostano: čet 18 vel 2010, 12:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Felicita napisa:

Ali ići se sad upuštat sa nekim tko nema pojma kad je zadnji put bio na misi, i kome vjera i Bog uopće i nisu na ljestvici važnih stvari u životu...ne fala. Vjera je meni ipak nešto predragocjeno u životu... I ako taj netko nema oslonac u Bogu (i vidiš odmah da nije ni blizu tom putu), kako ću onda ja imati oslonac u takvoj osobi... Na čemu ćemo mi onda graditi svoju ljubav?

Slažem se u potpunosti...ako te ta osoba treba podržavati u svemu, a ne može te podržati u nečemu tako važnom i ne može biti uz tebe, kako ti uopće može biti oslonac...?
Iako, postoji mnoštvo primjera brakova u kojima su supružnici različitih vjera, ali ne znam...meni to nije to, ja mislim da ja ne bih mogla tako živjeti...

Otvori sva čula - istinu traži,
da vjeruješ u dobro - to svijetu pokaži!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.