HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 15 stu 2019, 3:41. Pogledaj neodgovorene postove
Koliko vrijedi istina?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: uto 29 sij 2008, 17:30
PostNaslov : Koliko vrijedi istina?
Citiraj i odgovori

Evo sinoc sam na jednom neobiĆØnom primjeru doÅ”ao do jedne dubioze..
SinoƦ u jednoj seriji je jedna djevojka odluĆØila da ne prokaže jednog zloĆØinca (lagala je da je nevin) da nebi stradalo mnogo nevinih ljudi kao posljedica toga.
RazmiŔljao sam o jednom primjeru:
Netko ne želi reƦi istinu da netko drugi ne strada.... ZakljuĆØuje da Ʀe mnogo manje Å”tete napraviti ako ne govori istinu....
Jel ovo dobra odluka?

Moj je zakljuĆØak bio da istina vrijedi viÅ”e od svega i da se ne može usporeĆ°ivati... ni vagati...

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: uto 29 sij 2008, 20:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da Istina vrijedi viÅ”e od iĆØega. To su samo oprvadanja za negovoreenje Istine.
Ljudi svi koji lažu Ʀe reƦi da to rade da nekome bude bolje. ĆØesto sebi ali ponekad lažu i da drugome bude bolje. Ja ne želim da meni itko laže da mi bude bolje.
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 29 sij 2008, 20:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina je voda duboka..kak veli Å”koro..ali je vrijednija od sveg balaga ovoga svijeta..nažalost izumire...možda smisle neki genetsko modificirano tehnoloÅ”ki naĆØin da je spase.....

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
BiliƦeva

PostanoPostano: čet 31 sij 2008, 20:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina.......... Jako puno!!! Ipak... Danas je sve manje ima...... Da bar doĆ°e vrijeme kad si ljudi govore samo istinu.....

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjeƦaje redovito upravljaj Bogu, pa Ʀe se tvoj duh božanski ražariti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: čet 31 sij 2008, 21:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

BiliƦeva napisa:
Istina.......... Jako puno!!! Ipak... Danas je sve manje ima...... Da bar doĆ°e vrijeme kad si ljudi govore samo istinu.....

Slažem se sa tobom.
Istina puno vrijedi.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
snjegoviƦ

PostanoPostano: pet 01 vel 2008, 10:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se sa svima vama, ali eto nadodajem joÅ” i svoje miÅ”ljenje! Istinu treba slijediti, kazivati, tumaĆØiti. Ponekad je to teÅ”ko prihvatiti. TeÅ”ko nam, možda pada, kada saznamo istinu (o bilo ĆØemu). Ponekad je bolna, ali i tada se moramo nositi s tim.

Pitanje je sad - želimo li prihvatiti istinu?! ZaÅ”to nam smeta?! Jer, ako nam smeta, onda neÅ”to s nama nije u redu. Tko živi po rijeĆØi Božjoj, slijedi Istinu i niĆØeg se ne treba bojati.

A, ovo - ne reƦi istinu kako bi se napravilo manje Å”tete - s tim se ne slažem! Pogotovo ako se radi o ozbiljnim stvarima, kao Å”to je sv. Franjo legenda u svom postu opisao sluĆØaj djevojke. Opet, moramo raĆØunati i na okolnosti koje su postavljene. Možda je bila pod prijetnjom ili tko zna Å”to joÅ”, ali neƦu filozofirati. Moj zakljuĆØak je da treba uvijek govoriti istinu, ali treba je ZNATI govoriti, KAKO i KOME. Da ne bi ispalo: Ne bacajte biserje pred svinje

Kao Å”to rekoh: slijedimo li Put, Istinu i Život, slijedimo Isusa Krista i ne moramo se niĆØeg bojati!!!

Ugodan dan!!!

Kad bi svaki ĆØovjek na svijetu usreƦio barem jednog ĆØovjeka, ĆØitav bi svijet bio sretan!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: pet 01 vel 2008, 11:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bolje živjeti sa istinom koliko god teŔka bila, nego u laži koja guŔi svijest...
sa istinom...srce je ĆØisto...slobodno...

Iako me istina koju sam izrekla znala puno puta povrijediti...ipak je to bio pravi put...Istina je ta koja me oslobodila...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 01 vel 2008, 11:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

snjegovic napisa:
Pitanje je sad - želimo li prihvatiti istinu?! ZaŔto nam smeta?!

O ovome bi se dalo mnogo razmiŔljati. Pogotovo zbog onog Ŕto napisa magali.
Istina oslobaĆ°a!!

Ficko

PostanoPostano: ned 10 vel 2008, 19:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

snjegoviƦ napisa:
Slažem se sa svima vama, ali eto nadodajem joÅ” i svoje miÅ”ljenje! Istinu treba slijediti, kazivati, tumaĆØiti. Ponekad je to teÅ”ko prihvatiti. TeÅ”ko nam, možda pada, kada saznamo istinu (o bilo ĆØemu). Ponekad je bolna, ali i tada se moramo nositi s tim.

Pitanje je sad - želimo li prihvatiti istinu?! ZaÅ”to nam smeta?! Jer, ako nam smeta, onda neÅ”to s nama nije u redu. Tko živi po rijeĆØi Božjoj, slijedi Istinu i niĆØeg se ne treba bojati.

A, ovo - ne reƦi istinu kako bi se napravilo manje Å”tete - s tim se ne slažem! Pogotovo ako se radi o ozbiljnim stvarima, kao Å”to je sv. Franjo legenda u svom postu opisao sluĆØaj djevojke. Opet, moramo raĆØunati i na okolnosti koje su postavljene. Možda je bila pod prijetnjom ili tko zna Å”to joÅ”, ali neƦu filozofirati. Moj zakljuĆØak je da treba uvijek govoriti istinu, ali treba je ZNATI govoriti, KAKO i KOME. Da ne bi ispalo: Ne bacajte biserje pred svinje

Kao Å”to rekoh: slijedimo li Put, Istinu i Život, slijedimo Isusa Krista i ne moramo se niĆØeg bojati!!!

Ugodan dan!!!

Potpuno se slažem snjegoviƦ s tobom!
Samo istina i istina i niŔta doli istine!!!
Istina je zakon!!! veseo veseo veseo

Sve je ispraznost, samo ispraznost, živite u dobroti i jednostavnosti, budite dobri ako možete,jer sve drugo je ispraznost!
merkat

PostanoPostano: pon 11 vel 2008, 14:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije se uvijek lako odluĆØiti za istinu ali ona dugoroĆØno spaÅ”ava.
Nekada je bolje Ŕutiti ali laž ne donosi dobro.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 11 vel 2008, 15:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas je ĆØest primjer da se ljudima ne kaže da su smrtno bolesni... Po meni to je velika greÅ”ka.

Znam jedan primjer gdje majka nije kƦeri rekla da je smrtno bolesna. Rekla joj je da ima jaku astmu. Mlada Djevojka je imala tumor na mozgu i poĆØela je dobivati napadaje. Jedno je dobila jak napad i pala u nesvjest a majka je lijeĆØnicima rekla samo astmu... Taj put su je jedva izvukli. LijeĆØnici su joj davali lijek za astmu...
Djevojka je tada mogla umrijeti a nije imala priliku da se ispovjedi....

zvrk

PostanoPostano: pon 11 vel 2008, 21:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pitanje istine i govorenja istine je slozeno gotovo kao ljudska savjest. Ne pricam o velikim primjerima, tipa kako je ta majka postupila prema kceri, to doista ne treba komentirati, ali......... Koliko puta presutimo ili ubkazimo istinu da ne bi nekog povrijedili ili sebe doveli u neugodnu situaciju. Svi to radimo, redovito i cesto Embarassed
Slazem se istina je zakon, ali nikad je necemo moci potpuno primjeniti u svojim zivotima iako tome tezimo slijedeci Krista!
Lako je biti iskren i dobar, suosjecajan, pristojan u dobrom drustvu,poput svecenika, prijatelja s istim stavovima, krscanski odgojenoj obitelji, ali ralje zivota nas prebrzo i precvrsto zgrabe i drze place
Magali
mod team

PostanoPostano: uto 12 vel 2008, 22:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve Ŕto dajemo po Istini...
i u istini...
kad tad Ʀe uroditi plodom...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 13 svi 2008, 20:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈitam danas novine i neÅ”to razmiÅ”ljam....
Izgleda da je danas u prvom planu "dijelomiĆØna istina"
Najteže je postalo biti objektivan....

vicky

PostanoPostano: sub 17 svi 2008, 20:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

danas je najteže govoriti potpunu, pravu i neiskvarenu istinu.

i sama se ponekad zateknem u smiÅ”ljavanju ljepÅ”ih strana istine. malo celofana, malo ovakvih ukrasa, malo onakvih, i na kraju maÅ”na. iako se takva nafrizirana istina ĆØini ok - budimo iskreni - dio te "istine" je laž. iako su to sve male bezazlene laži na kraju krajeva to su ipak laži kako god ih nazivali

nekiput je teÅ”ko reƦi sve onako kako je. meni prvoj. znam pribjeƦi sitnim uljupÅ”avanjima istine. i da budem iskrena - jednom kad poĆØneÅ” s takvim metodama one su ti sve ĆØeÅ”Ć¦e potrebne. može se dogoditi da ta navika preraste u neÅ”to puno gore.

nema druge nego krenut s odvikavanjem dok je joÅ” vrijeme

ja sam tu navela samo blagi primjer izvrtanja istine koji je sveprisutan. ima i daleko gorih stvari koje bi se dale nabrojat.

istina je sama po sebi neprocjenjiva, a s obzirom kamo danaŔnji svijet
ide pitanje je Å”to Ʀe na kraju ostati od te istine s obzirom na naÅ”u sklonost izvrtanju

ZgrƦite sebi blago na nebu, gdje ga ni moljac ni rưa ne nagrizaju i gdje kradljivci ne potkapaju niti kradu. Doista, gdje ti je blago, ondje Ʀe ti biti i srce. (Matej 6:20-21)
valentina

PostanoPostano: ned 18 svi 2008, 10:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se s vama...
Istina je veoma važna, ali s istinom se ljudi teÅ”ko suoĆØavaju!

"O, kada bih od svojega života mogao uĆØiniti neÅ”to priprosto i jednostavno,poput bambusove frulice koju Gospodin ispunjava glazbom!"
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
emma

PostanoPostano: pon 19 svi 2008, 10:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å to biste uĆØinili u situaciji da sluĆØajno saznate neÅ”to o nekome, a taj netko ne želi da se to zna i ne zna da ste saznali i ponaÅ”a sa u skladu s tim (možda i laže da bi to skrio). Da li mu reƦi da znate (jer znate i nema se smisla pretvarati) ili se praviti blesav (jer ne biste to zapravo trebali znati i ne želite ispasti zabadalo)? Ovo prvo mi se ĆØini malo grubo, kao da nekoga pozivam na red, a ovo drugo mi je licemjerno...

"Bog je tako velik da mu se isplati darovati ĆØitav jedan život." Sv. Terezija Avilska
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 19 svi 2008, 11:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

uf emma, to je pomalo zbunjoza...
PoÅ”to to o ĆØem govoriÅ” nisi definirala... malo Ʀu opƦenito
Ispod mog nicka piÅ”e "ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem"
TraĆØ je:
-kada govorimo neŔto negativno o nekome
-govorimo to osobi koja to ne treba znati
- nikome ne pomažemo time

Ako ƦeÅ” time Å”to ƦeÅ” reƦi pomoƦi toj osobi onda reagiraj, a ako neƦeÅ” onda zadrži to za sebe.
To je moje miÅ”ljenje (opƦenito) Wink

Mara

PostanoPostano: pon 19 svi 2008, 16:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

emma napisa:
Å to biste uĆØinili u situaciji da sluĆØajno saznate neÅ”to o nekome, a taj netko ne želi da se to zna i ne zna da ste saznali i ponaÅ”a sa u skladu s tim (možda i laže da bi to skrio). Da li mu reƦi da znate (jer znate i nema se smisla pretvarati) ili se praviti blesav (jer ne biste to zapravo trebali znati i ne želite ispasti zabadalo)? Ovo prvo mi se ĆØini malo grubo, kao da nekoga pozivam na red, a ovo drugo mi je licemjerno...

Mislim da treba Å”utjeti i u tome ne vidim licemjerje nego poÅ”tivanje tuĆ°e intime. Ako kažeÅ”, hoƦe li iz togfa iziƦi neko dobro ili ƦeÅ” samo osobu povrijediti? Jedino ako se radi o zlu koje ta osoba ĆØini, smatram da trebaÅ” reƦi u 4 oka, tj. upozoriti da je to Å”to ĆØini zlo.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
emma

PostanoPostano: pon 19 svi 2008, 20:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hvala Legendo i Maro na odgovoru thank you (pogotovo jer je popriliĆØno maglovito opisano Laughing )
Da se razumijemo, i mislila sam na razgovor u 4 oka, tj. da li reƦi toj osobi o kojoj se radi, ne javno.
Uvijek Å”utim, ali nekad mi se ĆØini da bih trebala pokazati da znam i ponuditi pomoƦ, ali opet, ako me nitko nije niÅ”ta pitao...TeÅ”ko je procijeniti kako bi moglo ispasti, makar hoƦeÅ” pomoƦi, i stalno sam na vagi nekako jer mi to saznanje stoji kao zid izmeĆ°u te osobe i mene. majko mila

"Bog je tako velik da mu se isplati darovati ĆØitav jedan život." Sv. Terezija Avilska
DIDY

PostanoPostano: čet 29 svi 2008, 19:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Smatram da se Istina uvijek treba govoriti,bez obzira na sve treba uvijek reƦi istinu! Istina zna biti bolna, i nekada teÅ”ko prihvatljiva ali opet je bolje kada vam netko kaže istinu a ne kada vam laže samo da bi se bolje osjeƦali,a tako i vi nekome. Svi mi s vremenom prihvatimo Istinu koja nam se govori,neki prije a neki poslije. Samim prihvaƦanjem Istine mi zapravo joÅ” viÅ”e prihvaƦamo Krista koji je rekao "Ja sam Put, ISTINA i Život!"

Gdje je ljubav i prijateljstvo,
gdje je ljubav ondje je i BOG!
..ana..

PostanoPostano: čet 29 svi 2008, 21:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

BITI ISKREN i GOVORITI ISTINU... sliĆØnosti i razlike izmeĆ°u ovih dviju fraza?
ObiĆØno kažemo da je "biti iskren" isto Å”to i reƦi Å”to misliÅ” kako jest, tj. istinu o neĆØemu, ali to je "naÅ”a istina". Dalo bi se o tome Å”to je to zapravo i postoji li objektivna istina za koju bi se moglo reƦi da "vrijedi" na svima ili se može govoriti o osobnoj i zajedniĆØkoj istini.

I am too blessed to be stressed.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.