HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 19 ruj 2017, 18:57. Pogledaj neodgovorene postove
Astronomija
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: sri 20 vel 2008, 21:14
PostNaslov : Astronomija
Citiraj i odgovori

Ima li među forumašima ljubitelja svemira i svega onoga što se krije iza pojma astronomije? Wink Što vas posebno privlači ovoj tematici, što vas posebno fascinira, navodi na razmišljanje, potiče na istraživanje itd.? Smile

Bog je zaista Kreativac No.1 jako sretan

I imam kratku obavijest za večeras Wink
Citat:
U četvrtak, 21. veljače 2008. rano ujutro, očekuje nas pomrčina Mjeseca. Mjesec u sjenu počinje ulaziti u 02:42h, a iz sjene izlazi u 06:09h.
Središnji dio pomrčine, prolazak Mjeseca kroz sjenu, trajati će 58 minuta. Cijelu pomrčinu Mjeseca moći će otpratiti stanovnici Europe, Afrike, Sjeverne i Južne Amerike.

Nakon ove, slijedeća će pomrčina Mjeseca biti vidljiva iz Hrvatske 16. kolovoza 2008, no Mjesec će te noći samo djelomično ući u Zemljinu sjenu, tj. neće biti potpuna već djelomična pomrčina Mjeseca.

Mjesec počinje ulaziti u Zemljinu sjenu (U1), u 02:42h, a u 04:00h već je cijeli Mjesec u zemljinoj sjeni (U2). Značajnije zatamnjenje će se moći primijetiti tek neposredno pred prvi kontakt Mjeseca sa sjenom (U1), kada će dio Mjeseca koji ulazi u sjenu postati značajno tamniji od ostatka Mjeseca.
Mjesec je najdublje u sjeni u 04:26h (maksimum), a iz sjene počinje izlaziti u 04:51h (U3). U 06:09h Mjesec će potpuno izaći iz sjene (U4).

izvor: Splitski astronomi

Za sve noćne ptice hehehe Wink

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: sri 20 vel 2008, 23:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kewl! Moram naviti alarm da me probudi u te sitne ure... Nadam se samo da neće biti oblaka tuzan

Inače, mene kod svemirskih prostranstava fascinira upravo taj OGROMAN prostor i teško mi je pojmiti ono "ništa" o čemu se puno raspravljalo na nekoj od tema kada smo spominjali mogućnost da čitav naš svemir egzistira "ni u čemu"... ALi ovo nije znanstvena tema nego jedna lijepa lirska... Dakle, nema mjesta (pretjeranoj) znanosti i filozofiji općenito Smile

Sljedeća stvar koja mi budi maštu su drugi svjetovi, je li život na bazi ugljika, postoji li možda neki drugi "periodni sustav elemenata", nešto što nismo otkrili? Je li DNA univerzalna molekula za čitav svemir ili je negdje evolucija sačuvala genetsku uputu u kakvom (možda i kvalitetnijem) obliku...? Uglavnom, moja su sva pitanja (opet samo) znanstvena jer se time i bavim (tj. pokušavam)...

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 9:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da se neću ustati da to gledam...
Jel se netko sjeća kometa halle koji je prolazio prije desetak godina! Ono je bilo spektakularno!

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Kristijan

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 9:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Yeah, gledao sam ga sa svog balkona doma u Dbk... Bio je tako ogroman i imao dva repa, ako se ne varam (jel to bio taj?) U svakom slučaju, bilo mi je žao što nisam imao teleskop da ga mogu vidjeti bolje i slikati... A ništa, pričekat ću kojih 70 godina Smile Smile

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 9:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jest, taj je. Prolazio je pored zemlje desetak dana. Tada je neka sekta u USA počinila kolektivno samoubojstvo jer su vjerovali da ih iza kometa čeka svemirski brod koji će ih povesti.... bože sačuvaj...

Korny

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 20:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I, jel gledao tko na kraju?

Ja sam htjela, al ipak mi je vrijeme bilo malo nemoguće obzirom na to da sam imala ispit danas Neutral

A šteta, takve stvari uvijek budu u tako neko ludo vrijeme!

Otvori sva čula - istinu traži,
da vjeruješ u dobro - to svijetu pokaži!
Kristijan

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prespavao sam tuzan tuzan tuzan

Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 21:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Galeriju fotografija kako je to izgledalo pogledajte ovdje Wink

Ima li tko od vas teleskop ili nešto slično za promatranje zvijezda?
Jeste bili kad u zvjezdarnici? Ja nikad Shocked a baš bi htio razmislja

(Iv 13, 35)
Kristijan

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 21:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Teleskop želim otkad sam skužio da je znanost moja ljubav... a zaljubili smo se negdje u 7. razredu... TAda sam htio studirati kemiju... BOGU HVALA i majci Božjoj pa sam odustao od te zamisli... sada studiram biologiju : Ali nemam ga kod kuće (to ću popraviti čim se osamostalim malo). U zvjezdarnici nisam bio ali bio sam u planetariju u Tehničkom muzeju i ostao bez daha dok sam gledao sve te projekcije... Isuse, koliko zvijezda, koliko planeta! Koliko smo mi samo mali naspram svega toga!

Kristijan

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 21:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

BTW, jeste li se ikada malo dublje zagledali u tu eng. riječ "eclipse"? Sad sam pratio ovaj link kojeg je Žan stavio pa zato pitam... Pretpostavljam da dolazi iz latinskog, kao i 90% engleskog, ali nekako mi je ta riječ toliko mistična... Pomalo opasna ali opet intrigantna... Zna li itko etimologiju riječi?

Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 04 ožu 2008, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:
BTW, jeste li se ikada malo dublje zagledali u tu eng. riječ "eclipse"? Sad sam pratio ovaj link kojeg je Žan stavio pa zato pitam... Pretpostavljam da dolazi iz latinskog, kao i 90% engleskog, ali nekako mi je ta riječ toliko mistična... Pomalo opasna ali opet intrigantna... Zna li itko etimologiju riječi?

Nađoh na netu ovo:
    From Latin eclīpsis
    From Greek ekleipsis
    From ekleipein - to fail to appear

Što mislite, što to tjera čovjeka u istraživanje svemirskih prostranstava, tolikih zvijezda, planeta, maglica i čega sve ne...?

(Iv 13, 35)
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 04 ožu 2008, 21:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

he he mene Stra trek tjera na istraživanje "the final frontier" jako sretan

MARIJA

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 05 ožu 2008, 16:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja bih u svemir Very Happy veseo

http://www.youtube.com/watch?v=B7kcKczSrDo&feature=related
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Lux

PostanoPostano: čet 06 ožu 2008, 10:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Većina katedrala je u srednjem vijeku imala opservatorije. Jeste znali to?

Ja sam svjedok Isusa Krista u duhu Don Bosca
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pon 24 ožu 2008, 18:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za sve ljubitelje zvijezda jako sretan Nađoh na netu ultra-kul programčić Stellarium Laughing

net.hr napisa:
Stellarium je besplatni planetarij za vaše računalo. Pomoću njega možete promatrati realistično nebo u 3D. Zvijezde će izgledati baš kao da ih promatrate teleskopom.
Kad programu date svoje koordinate, na ekranu ćete vidjeti istu stvar koju biste vidjeli kad pogledate u nebo. Program ima osnovni katalog od preko 600.000 zvijezda, a u dodatnim katalozima se nalazi preko 210 milijuna nebeskih tijela.
Možete promatrati zviježđa kako su predstavljena u 10 različitih kultura na svijetu. Po nebu možete zumirati, tražiti objekte, promatrati ih kao svjetlucave točke ili kao ilustracije.

Možete ga preuzeti na stellarium.org, instalacija ima 37 MB Wink

Kad zumirate planete možete vidjeti točno kak izgledaju, njihove mjesece, i sve to skupa je u pokretu, real-time veseo Možete i ubrzati vrijeme pa vidjeti kak će to izgledati u budućnosti, ili vratiti nebo u prošlost Smile Mene je programčić oduševio pardon

Geografske koordinate za Zagreb: 45°8' N, 16° E, nadmorska visina: 131m.

(Iv 13, 35)
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: ivoo, angelous
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: uto 25 ožu 2008, 12:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fora jako sretan

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: čet 27 ožu 2008, 0:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pljesak pljesak pljesak thank you
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 11 srp 2008, 23:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

MARIJA napisa:
ja bih u svemir Very Happy veseo

Pa u svemiru si cijelo vrijeme belji se Wink

Lux napisa:
Većina katedrala je u srednjem vijeku imala opservatorije. Jeste znali to?

Baš je to zanimljivo Smile Istraživanje svemirskih prostranstava, iako zapravo nikakve prevelike koristi od toga za život, ali stvara svijest o nedokučivom i nenadmašnom umijeću Kreatora i Upravitelja svega toga jako sretan Možda je to razlog postojanja svemira Wink - da se možemo diviti Stvoritelju jako sretan Vjerojatno su zato i u katedralama bili opservatoriji, zar ne? Wink Ako je tako, sad je samo pitanje zašto se to promijenilo razmislja Mislim da se današnji čovjek više ne divi baš Stvoritelju... Neutral

(Iv 13, 35)
ivoo

PostanoPostano: sub 12 srp 2008, 14:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan pa nije da nema koristi od istraživanja svemira. Pa zahvaljujući istraživanju svemira medicina je jako puno napredovala, zatim istraživanje energija i konačno u budućnosti naseljavanje planeta, da ne pričamo o industriji i ostalom, a svakako treba znati da ne može se u moderrnoj znanosti gledati odvojeno svaki dio jer svi smo u istom svemiru, biologija, kemija fizika sve je to povezano. A ono što pokreće čovjeka na istraživanje su pitanja odakle smo i kako je sve stvoreno i i što nas očekuje u budućnosti, razmišljanje i promišljanje, a to čovjek radi od svog nastanka i to je jedna od stvari koja nas čini ljudima, inteligentnim bićima sa dušom ( stvoreni smo na sliku Božju) i možemo samostalno razmišljati i to nas razlikuje od životinja.
Ali si potpuno u pravu kad zaključuješ da se današnji čovjek više ne divi Stvoritelju. Čovjek se često divi stvorenom. Prekrasan je ovaj svemir, ispunjen veličinom, snagom, ljepotom, a znanost je otkrila postojanje i “nevidljive ljepote”, ljepote i mudrosti skrivene našim očima ali koje znanost otkriva koristeći svoje instrumente i metode. Jedan od načina prepoznavanja i upoznavanja Boga je gledanje njegovih djela, njegovih VIDLJIVIH djela. Evo što o tome piše u Svetom Pismu
Mudr 13, 1-5
Po naravi su glupi svi ljudi koji ne upoznaše Boga, oni koji iz vidljivih ljepota ne mogu spoznati onoga koji jest - nisu kadri prepoznati umjetnika po djelima njegovim; 2nego smatraju bogovima koji svijetom vladaju oganj ili vjetar ili hitri zrak, zvjezdan krug ili silnu vodu ili svjetlila nebeska. 3Jer ako su ih, opčinjeni njihovom ljepotom, uzeli smatrati bogovima, morali su spoznati koliko ih tek nadmašuje njihov gospodar jer ih je stvorio sam Tvorac ljepote. 4Ako ih je i zadivila njihova sila i snaga, morali su iz toga zaključiti koliko je tek silniji njihov stvoritelj. 5Jer prema veličini i ljepoti stvorova možemo, po sličnosti, razmišljati o njihovu Tvorcu.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Žan, Gita
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 12 srp 2008, 14:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Žan pa nije da nema koristi od istraživanja svemira. Pa zahvaljujući istraživanju svemira medicina je jako puno napredovala, zatim istraživanje energija i konačno u budućnosti naseljavanje planeta, da ne pričamo o industriji i ostalom, a svakako treba znati da ne može se u moderrnoj znanosti gledati odvojeno svaki dio jer svi smo u istom svemiru, biologija, kemija fizika sve je to povezano. A ono što pokreće čovjeka na istraživanje su pitanja odakle smo i kako je sve stvoreno i i što nas očekuje u budućnosti, razmišljanje i promišljanje, a to čovjek radi od svog nastanka i to je jedna od stvari koja nas čini ljudima, inteligentnim bićima sa dušom ( stvoreni smo na sliku Božju) i možemo samostalno razmišljati i to nas razlikuje od životinja.

Pošto nisam nešto upućen, može ukratko o tome kako su zahvaljujući istraživanju svemira napredovale druge znanosti, medicina itd? Wink

Kad sam rekao da nema neke prevelike koristi od istraživanja svemira za život, onda sam mislio na nešto neophodno, nužno potrebno ili veoma olakšavajuće za život... Čovjek je živio puninu života i onda kad nije znao da svemir kao takav postoji Wink Istražujući svemir možemo shvatiti neke fizikalne zakone, dio povijesti, na koji način nastaju planeti i zvijezde, od kojeg su materijala itd. i sve je to divno i krasno, ali mislim da je to otprilike to - istraživanje svemira je upoznavanje okoline, isto kao kad dijete izađe u prirodu i otkriva što se nalazi oko njega, ali teško da će znati nešto iskoristiti, osim da gleda i da se divi Wink

A što se tiče naseljavanja drugih planeta, ja si mislim ovako: da je dragi Bog htio da nas ima na više planeta, dao bi određene preduvjete za to, a ovako - nit ima planeta pogodnih za život, nit su eventualni takvi planeti dovoljno blizu da se napravi eventualna seoba, nit mislim da će se tehnologija stići razviti do takve razine... Tak da sve ovo ostaje Star Trek Laughing Wink

(Iv 13, 35)
ivoo

PostanoPostano: ned 13 srp 2008, 13:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa evo jedan primjer. Astronomija i istraživanje svemira je oduvijek bilo zanimljivo. Tako je npr Friedrich Wilhelm Herschel bio astronom krajem 18 i početkom 19 st. Prijelomni trenutak u njegovom životu bio je otkriće planeta Urana, 13. ožujka 1781. godine. Ovo ga je otkriće učinilo poznatim te mu omogučilo da se potpuno posveti astronomiji. Herschel je tijekom svoje karijere konstruirao više od 100 teleskopa. Herschel je radio na detaljnom katalogu nebeskih maglica, rezultat čega je Herschelov katalog. Herschelu se pripisuje otkriće infracrvenog zračenja (oko 1800. godine).
Herschel je infracrveno zračenje otkrio puštajući sunčevu svjetlost kroz prizmu i držeći termometar neposredno iza crvenog kraja vidljivog spektra. Termometar je pokazao porast temperature što je Herschela navelo na zaključak da postoji i nevidljiva svjetlost. Infracrveno zračenje ima široku primjenu. Vojska ga koristi za aktivno otkrivanje ciljeva u mraku. Termalno infracrveno zračenje koje emitiraju sva tijela ovisno o svojoj temperaturi koristi se za pasivni nadzor prostora (alarmni uređaji), otkrivanje požara i u medicini. Blisko se infracrveno zračenje koristi u slobodnom prostoru za daljinsko upravljanje i komunikacije malog dometa, a kada ga se usmjeri pomoću svjetlovoda omogućuje vrlo brzi prijenos podataka i na veće udaljenosti. U astronomiji se koristi za otkrivanje objekata koji ne emitiraju vidljivu svjetlost ili je ona blokirana oblacima plina i prašine.
Al tako se može pronaći mnoštvo primjera koji nam olakšavaju život, ali
istina je ono što si napisao. Čovjek je živio puninu života i onda kad nije znao da svemir kao takav postoji

Zato je dobro što si spomenuo malo dijete koje istrazuje svoju okolinu. Jer dijete otkriva i iskoristi, npr otkrije da kad zaplače dode mama i smiri ga, i onda on to primijeni. Tako on gleda i uči svijet oko sebe. Tako i mi. Jer koja je razlika između svemira i Zemlje koju dijete istrazuje, ili mora koje znanstvenici istrazuju. Sam si odgovorio Mariji da smo u svemiru Wink
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 13 srp 2008, 23:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Tako je npr Friedrich Wilhelm Herschel bio astronom krajem 18 i početkom 19 st. Prijelomni trenutak u njegovom životu bio je otkriće planeta Urana, 13. ožujka 1781. godine. Ovo ga je otkriće učinilo poznatim te mu omogučilo da se potpuno posveti astronomiji. Herschel je tijekom svoje karijere konstruirao više od 100 teleskopa. Herschel je radio na detaljnom katalogu nebeskih maglica, rezultat čega je Herschelov katalog. Herschelu se pripisuje otkriće infracrvenog zračenja (oko 1800. godine).
Herschel je infracrveno zračenje otkrio puštajući sunčevu svjetlost kroz prizmu i držeći termometar neposredno iza crvenog kraja vidljivog spektra.

Iz navedenoga, to što je Herschel otkrio infracrveno zračenje puštajući sunčevu svjetlost kroz prizmu i nije neka direktna poveznica s istraživanjem svemira - nije to otkrio istražujući svemir, nego igrajući se s prizmom Laughing, i to je eventualno iskoristio ZA istraživanje svemira Wink

Ak nije problem, ja bih neke druge primjere o tome kako su zahvaljujući istraživanju svemira napredovale druge znanosti Wink

ivoo napisa:
Zato je dobro što si spomenuo malo dijete koje istrazuje svoju okolinu. Jer dijete otkriva i iskoristi, npr otkrije da kad zaplače dode mama i smiri ga, i onda on to primijeni. Tako on gleda i uči svijet oko sebe. Tako i mi. Jer koja je razlika između svemira i Zemlje koju dijete istrazuje, ili mora koje znanstvenici istrazuju. Sam si odgovorio Mariji da smo u svemiru Wink

E, al vidiš, dijete se može u prihvatljivom vremenu kretati unutar tog prostora (na Zemlji), proučavati stvari, iskoristiti plač za zvanje mame Laughing i mnoge druge stvari - to mu je sve dohvatljivo i pristupačno. Ja sam u svom primjeru zapravo ciljao na samu prirodu, (ne)živa stvorenja koja dijete može samo promatrati, ne i dohvatiti Wink Svemir možemo u globalu samo promatrati. Zvijezde, druge galaksije i udaljeni planeti nisu nam dohvatljivi, ne možemo se kretati svemirom u prihvatljivom vremenu, skoknuti do nekog drugog planeta itd. Slanje bezpilotnih letjelica i proučavanje uzoraka s površina planeta i nije od neke koristi osim znanja sastava površine i eventualne povijesti nastajanja - opet ništa tako neophodno korisno za život Wink Tako da što se tiče istraživanja svemira, sve je u zapravo u promatranju, da vidimo i da se divimo Wink Ako postoje argumenti i činjenice koji pokazuju da istraživanje svemira nije "samo" promatranje, stvarno bih to volio čuti Smile

Trenutno mi pada na pamet Römerov pokušaj mjerenja brzine svjetlosti promatrajući pomrčine Jupiterovog satelita, ali - pomoću zupčanika i, u novije vrijeme, pomoću lasera došlo se do puno veće preciznosti u određivanju brzine svjetlosti, tak da ono Wink A i ovakvo definiranje nekih fizikalnih zakona ili drugih spoznaja zahvaljujući istraživanju svemira (zapravo nit ne znam koje bi to bile Wink) je opet na temelju promatranja Wink Kao i u slučaju brzine svjetlosti, vjerojatno se i takvi zakoni mogu dobiti bez direktne povezanosti s istraživanjem svemira zeleni Ah pardon Kako sam rekao prije: što se tiče istraživanja svemira, sve je zapravo u promatranju, da vidimo i da se divimo Wink Nek me netko razuvjeri Cool

(Iv 13, 35)
ivoo

PostanoPostano: pon 14 srp 2008, 17:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:

Iz navedenoga, to što je Herschel otkrio infracrveno zračenje puštajući sunčevu svjetlost kroz prizmu i nije neka direktna poveznica s istraživanjem svemira - nije to otkrio istražujući svemir, nego igrajući se s prizmom Laughing, i to je eventualno iskoristio ZA istraživanje svemira Wink

Ne, varaš se, nije se on igrao prizmom već promatranjem svemira, on je bio astronom i gledao nebo, te je shvatio da svjetlost igra značajnu ulogu. On je zapazio kako svijetlo koje prolazi kroz različito obojene filtere različito zagrijava stvari, pa je odlučio napraviti eksperiment kako bi testirao svoje zapažanje. Upotrijebio je prizmu da razluči bijelu svijetlost u boje spektra. Možeš reći da to nije istraživanje svemira al nama najveća svjetlost dolazi sa Sunca, a on je dio istraživanja svemira i promatranja isto kao i svjetlost sa zvijezda, a to je astronomija. I to je sve otkriveno promatranjem i naravno da je do toga došlo promatranjem, i to te nema tko zašto razuvjeravati, ali iz činjenica otkrivenih promatranjem mi se možemo samo diviti kako ti predlažeš ili zaključiti i primijeniti u praktičnom životu kako se i radi, pa sam već spomenuo gdje se sve infracrveno zračenje konkretno primjenjuje u životu. Tako da ti dalje ne nabrajam mnoštvo je stvari iskorišteno u praktičnom životu od spoznaja otkrivenih istraživanjem svemira. Pa npr zbog istraživanja svemira stvaraju se mnogi proizvodi koji dobijaju svoju primjenu u praktičnjom životu. Tako su npr znanstvenici u NASA-i konstruirali čip otporan na izuzetno visoke temperature. Čip je izdržao preko 1700 sati rada na temperaturi od čak 500 C. NASA tvrdi da nova tehnologija pruža sto puta veću otpornost na ekstremne temperature u usporedbi sa trenutno dostupnim rješenjima. Novi silikon karbidni čipovi bi se trebali koristiti u avioindustriji, naftnoj industriji i istraživanju svemira. Dugoročno gledano, korist od nove tehnologije bi mogla imati i informatička industrija. Možda ne razumijete što hoću reći ali bit moga posta je da je čovjek biće stvoreno da istražuje i otkriva svijet oko sebe, zato je primjer djeteta najbolji primjer, on ne može dohvatiti ali želi znati, sve će pitati i istraživati i primijenjivati. Mi smo dio svemira, dakle istražujemo sve. Treba gledati dugoročno ne samo kratko, istina neki predviđaju kraj svijeta 2016, neki 2012 neki su fulali kad su predvidjeli 2000 godine, ali u svakom slučaju za nas kao pojedince to će se dogoditi u trenutku naše smrti, recimo maksimalno u sljedećih stotinjak godina, ali mi kao društvo moramo gledati u budućnost i činjenica je da na zemlji postaju uvjeti sve teži zbog zagađenja a i prenapučenosti ( te se probleme može riješiti kako se npr primjenjuje u npr Kini zabranom roditeljima da imaju više od jednog djeteta ili stvaranjem novih prostora i iskorištavanjem prirode koju nam je dragi Bog udijelio) U prirodu spada i svemir. Dugoročno je cilj naseliti i druge planete tomu je najbliži Mars. Vidiš prije 2020 sigurno neće čovjek neće stupiti na Mars, a vjerojatno ni tada jer se ozbiljno kasni u tom projektu ( njega je najviše zbog promidžbe inicirao George Bush), ali hoće jednog dana, i zato su potrebna prethodna istraživanja i otkrivanja. Postoje neki planovi kako pripitomiti taj planet ili kako bi to u zvjezdanim stazama nazvali teraformirati. Prema nekim procjenama to bi se moglo učiniti u roku 900 do 1000 godina ( U Star Trek to urade u pola dana Wink ) a valjda će mo do onda pronaći i način za brži i sigurniji prijevoz do Marsa. U još daljoj budućnosti mi znamo iz istraživanja svemira da će Sunce pojačati grijanje i da će u nekom vremenom sve na Zemlji izgoriti, a na Marsu će postati toplije što s obzirom na sad vrlo hladni planet za nas ljude ( možda najsličniji Aljasci) stvara novu zemlju Wink
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 15 srp 2008, 13:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Ne, varaš se, nije se on igrao prizmom već promatranjem svemira, on je bio astronom i gledao nebo, te je shvatio da svjetlost igra značajnu ulogu. On je zapazio kako svijetlo koje prolazi kroz različito obojene filtere različito zagrijava stvari, pa je odlučio napraviti eksperiment kako bi testirao svoje zapažanje. Upotrijebio je prizmu da razluči bijelu svijetlost u boje spektra. Možeš reći da to nije istraživanje svemira al nama najveća svjetlost dolazi sa Sunca, a on je dio istraživanja svemira i promatranja isto kao i svjetlost sa zvijezda, a to je astronomija.

Meni je to nekako nategnuta priča, al dobro pardon Wink Iako smo svi mi skupa sa Zemljom u svemiru, ja nekako u globalu pojmim svemir kao prostor izvan Zemlje. Sunčeva svjetlost kao takva je nama dostupna jer se promatra na Zemlji.

ivoo napisa:
I to je sve otkriveno promatranjem i naravno da je do toga došlo promatranjem, i to te nema tko zašto razuvjeravati, ali iz činjenica otkrivenih promatranjem mi se možemo samo diviti kako ti predlažeš ili zaključiti i primijeniti u praktičnom životu kako se i radi

Svakako da treba iskoristiti ako u promatranome vidimo neku primjenu, nemam ja ništa protiv istraživanja svemira, dapače, al ono što se meni ipak čini je da iz promatranja svemira ne možemo ne znam što tako korisnoga otkriti da bi se moglo iskoristiti za dobrobit i korist ljudi Wink Možda mi se krivo čini, al eto Wink

ivoo napisa:
pa sam već spomenuo gdje se sve infracrveno zračenje konkretno primjenjuje u životu. Tako da ti dalje ne nabrajam mnoštvo je stvari iskorišteno u praktičnom životu od spoznaja otkrivenih istraživanjem svemira. Pa npr zbog istraživanja svemira stvaraju se mnogi proizvodi koji dobijaju svoju primjenu u praktičnjom životu.

Ono što je stvoreno ZBOG istraživanja svemira, tj. da bi olakšalo sâmo istraživanje svemira, nije stvoreno primjenom nečega otkrivenog u svemiru, meni se to čini bitnom natuknicom u priči o Herschelu i infracrvenom zračenju Wink

ivoo napisa:
Možda ne razumijete što hoću reći ali bit moga posta je da je čovjek biće stvoreno da istražuje i otkriva svijet oko sebe, zato je primjer djeteta najbolji primjer, on ne može dohvatiti ali želi znati, sve će pitati i istraživati i primijenjivati. Mi smo dio svemira, dakle istražujemo sve.

Apsolutno Smile

(Iv 13, 35)
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 15 srp 2008, 13:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nađoh još jedan programčić za sve ljubitelje astronomije: WorldWide Telescope Wink

Izgleda mi puno naprednije (i po mogućnostima i vizualno) od Stellariuma, pa isprobajte jako sretan U programu postoje i video-vodiči, audio-vizualna objašnjenja određenih fenomena i pojava u svemiru Wink Kolko sam skužio, prilikom izvođenja programa potrebna je veza na internet da bi se dohvatili podaci i informacije o tome što vas zanima jako sretan

(Iv 13, 35)
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: little_angel, gogo6ak, spocky
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.