HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 17:25. Pogledaj neodgovorene postove
Astronomija
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
ivoo

Spol: muško
PostanoPostano: uto 15 srp 2008, 15:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
ivoo napisa:
Ne, varaš se, nije se on igrao prizmom već promatranjem svemira, on je bio astronom i gledao nebo, te je shvatio da svjetlost igra značajnu ulogu. On je zapazio kako svijetlo koje prolazi kroz različito obojene filtere različito zagrijava stvari, pa je odlučio napraviti eksperiment kako bi testirao svoje zapažanje. Upotrijebio je prizmu da razluči bijelu svijetlost u boje spektra. Možeš reći da to nije istraživanje svemira al nama najveća svjetlost dolazi sa Sunca, a on je dio istraživanja svemira i promatranja isto kao i svjetlost sa zvijezda, a to je astronomija.

Meni je to nekako nategnuta priča, al dobro pardon Wink Iako smo svi mi skupa sa Zemljom u svemiru, ja nekako u globalu pojmim svemir kao prostor izvan Zemlje. Sunčeva svjetlost kao takva je nama dostupna jer se promatra na Zemlji.

Sad si me zbunio, pa mi eksploziju supernove isto promatramo sa Zemlje. Po noći je nama dostupna svjetlost i ostalih zvjezdanih maglica i dalekih zvijezda, pogledaj za vedre noći nebo, pogotovo negdje gdje nema baš gradske rasvjete Wink Svjetlost je svjetlost bila ona sa Sunca ili sa Siriusa, samo je nama Sunce bliže pa je njegova svjetlost jačaWink U cijelom svemiru je karakteristika svjetlosti ista Wink
Žan napisa:

ivoo napisa:
I to je sve otkriveno promatranjem i naravno da je do toga došlo promatranjem, i to te nema tko zašto razuvjeravati, ali iz činjenica otkrivenih promatranjem mi se možemo samo diviti kako ti predlažeš ili zaključiti i primijeniti u praktičnom životu kako se i radi

Svakako da treba iskoristiti ako u promatranome vidimo neku primjenu, nemam ja ništa protiv istraživanja svemira, dapače, al ono što se meni ipak čini je da iz promatranja svemira ne možemo ne znam što tako korisnoga otkriti da bi se moglo iskoristiti za dobrobit i korist ljudi Wink Možda mi se krivo čini, al eto Wink

A ok to je legitimno razmišljanje, pa u svemiru se mogu testirati razne situacije sa vakuumom što može biti korisno ljudima.
Žan napisa:

ivoo napisa:
pa sam već spomenuo gdje se sve infracrveno zračenje konkretno primjenjuje u životu. Tako da ti dalje ne nabrajam mnoštvo je stvari iskorišteno u praktičnom životu od spoznaja otkrivenih istraživanjem svemira. Pa npr zbog istraživanja svemira stvaraju se mnogi proizvodi koji dobijaju svoju primjenu u praktičnjom životu.

Ono što je stvoreno ZBOG istraživanja svemira, tj. da bi olakšalo sâmo istraživanje svemira, nije stvoreno primjenom nečega otkrivenog u svemiru, meni se to čini bitnom natuknicom u priči o Herschelu i infracrvenom zračenju Wink

Hm infracrveno zračenje je otkriveno zahvaljujući istraživanju svemira tj primjenom otkrića tog sam naveo za što se sve koristi to zračenje, ali ova ti je natuknica dobra jer ovo što ti spominješ ZBOG istraživanja svemira to se više odnosi onaj drugi primjer gdje sam naveo čip koji je konstruirala NASA zbog istraživanja svemira. Herschel nije stvorio infracrveno zračenje zbog istraživanja svemira već ga je otkrio istražujući svemir. Razlika je između stvoriti i otkriti, ali sam htio ukazati kako ne bi smjeli gledati odvojeno znanost, to je u biti sve jedna cjelina i primjenom znanja iz jedne grane u drugoj otkrivamo novo i upotpunjujemo opće znanje, jer sve je jedan svemir i isti zakoni svugdje vladaju, a dragi Bog nam to polako otkriva kako više evoluiramo ( ja vjerujem da kad spoznamo kako se obraniti od asteroida koji mogu se obrušiti i uništiti sav život na Zemlji, da će nam tek tad zapravo zaprijetiti opasnost. Zadnji put je pao veliki kad su pomrli dinosauri)
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 15 srp 2008, 16:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Laughing Laughing Baš se lijepo vrtimo u krug (ko Zemlja oko Sunca zeleni) Wink

ivoo napisa:
Sad si me zbunio, pa mi eksploziju supernove isto promatramo sa Zemlje. Po noći je nama dostupna svjetlost i ostalih zvjezdanih maglica i dalekih zvijezda, pogledaj za vedre noći nebo, pogotovo negdje gdje nema baš gradske rasvjete Wink Svjetlost je svjetlost bila ona sa Sunca ili sa Siriusa, samo je nama Sunce bliže pa je njegova svjetlost jačaWink U cijelom svemiru je karakteristika svjetlosti ista Wink

Joooj, ma nema veze od kud dolazi svjetlost Wink Jedno je kad nam svjetlost služi jedino kao "prijenosnik" slike (tvoj primjer promatranja eksplozije supernove SA Zemlje), a drugo je kad tu svjetlost rastavljamo na spektre i proučavamo njezina svojstva (ne moramo uopće znati da ona dolazi iz svemira). Tako da ja ipak ne bih proučavanje sunčeve svjetlosti nazvao astronomijom, tj. istraživanjem svemira Wink Al ok, zapravo malo sitničarimo sad Wink Dobro kažeš, istraživanje svemira je samo jedna grana znanosti, sve skupa se razvija zajedno, paralelno, koriste se znanja sa svih strana i gura jedno drugo naprijed.

Moj stav o svemu tome je zapravo išao iz mojeg gledišta, "običnog smrtnika", jednog od većine onih koji teško da će otkriti nešto spektakularno u istraživanju svemira i tako dati doprinos znanosti i čovječanstvu, pa nam na kraju krajeva ipak preostaje samo ono što govorim od početka - diviti se Stvoritelju Cool

pozdrav

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: uto 15 srp 2008, 16:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da baš sitničarimo, to si dobro napisao Wink
Ali mi i eksploziju sa supernove rastavljamo u spektre i proučavamo a ja kao i ti sam obični smrtnik pa ni sunčevu svjetlost ne proučavam a kamoli sa supernove. A u biti proučavanje svjetlosti i nije astronomija, ona je samo promatranje zvijezda, ovo zračenje je otkriveno zahvaljujući tom promatranju. Ma razumijem ja tvoj stav, i to je sasvim ok al treba to prihvatiti kao i sve u životu, ne ide ništa preko noći, to samo mediji mogu nešto pričati o senzacionalnom. npr otkrije se neki detalj koji nam govori o mogućnosti da je možda nekad na Marsu postojala voda pa oni počnu pričati o životu na Marsu, zbog otkrića fosilne bakterije to se u medijima prezentira pa ljudi dobiju dojam da tamo i sad imaju sigurno neki vanzemaljci kao što su bili u Americi Indijanci prije otkrića Amerike.
little_angel

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 15 srp 2008, 18:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Paaa, da prestanemo sa sitničarenjem Laughing Wink jeste li čuli za ovo? Što kažete na to? Kad sam iz kolegija Latinska Amerika učila o civilizaciji Maya, ostala sam zadivljena koliko su zapravo bili ispred svog vremena sa brojnim dostignućima u znanosti iako s Europom i Azijom nisu imali doticaja. Osobito je astronomija bila njihovo značajno polje istraživanja. Zato me baš zanima taj 21.12. Wink

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Gita

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 15 srp 2008, 19:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čula sam za to. meni su isto Maye fescinantni, al mi se baš i ne čini da će smak svijeta. pa smak svijeta je "siiiigurno" trebao biti 2000., onda je "siiigurno trebao biti 6.6.2006. jel se to meni samo čini ili nije bio? Wink
A ako i bude, pa šta? pravednici se nemaju čega bojati...
Al bit će sigurno lijepo kad se to sve poklopi... nadam se da ću si nabavit teleskop do tad...

Ti si moj život, drugog nemam ja, Ti si moj put, moja istina. Po svakoj Tvojoj riječi želim živjet ja dokle daha je u meni, sve dok želiš Ti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
ivoo

PostanoPostano: uto 15 srp 2008, 19:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam znao za ovo, ali mi je ovo dalo odgovor odakle nekim ljudima koji su govorili da su negdje čitali da će biti smak svijeta 2012. Već sam u jednom od prijašnjih postova naveo da neki predviđaju kraj svijeta 2012 neki 2016 te da su neki fulali koji su predviđali 2000 godine. Čim je nešto čudno odmah je smak svijeta tako da je to više nemoguće sve pratiti. zato i nisam provjeravao odakle ovim da će biti 2012. Da mayi su bili dosta napredni ali ne znam ja baš puno o njima da bih mogao nešto puno priočati
Žan
mod team leader

PostanoPostano: čet 01 sij 2009, 17:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na inicijativu UNESCO-a i Međunarodnog astronomskog saveza 2009. proglašena je godinom astronomije, koja će se održavati pod geslom 'Svemir: Na vama je da ga otkrijete'.

Ideja Međunarodne godine astronomije je pomoći svim ljudima na svijetu otkriti njihovo mjesto u svemiru i pokazati sve ono što je 1609. godine otkrio Galileo Galilei, kada je kroz prvi teleskop pogledao u nebo, a što je do temelja promijenilo naša dotadašnja uvjerenja.

U Hrvatskoj je uloga nacionalnog organizacijskog središta pripala Zvjezdarnici Zagreb i Hrvatskom astronomskom društvu.

Osim javnih opažanja teleskopima iz zvjezdarnica, bit će organizirana javna promatranja u gradskim središtima (tzv. ulična astronomija), predavanja, izložbe astrofotografija, te u sklopu inicijative za tamno nebo upoznavanje građanstva s problemom svjetlosnog onečišćenja.

Svečano otvorenje Međunarodne godine astronomije bit će održano u sjedištu UNESCO-a u Parizu, 15. i 16. siječnja 2009. godine.

izvor: net.hr

(Iv 13, 35)
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 18 sij 2009, 11:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

O godini astronomije govori isusovac otac José Gabriel Funes, ravnatelj Vatikanske zvjezdarnice: "Mislim da je ovo za Crkvu veoma dobra prigoda, s jedne strane, da bolje očituje svoju zauzetost za znanost, naročito za astronomiju, a s druge pak da govori od drugim argumentima, više pastoralnim i vjerskim, jer promatranje ljepote svemira pomaže nam bolje shvatiti Stvoriteljevu ljepotu." jako sretan

Na upit može li znanost približiti vjeri, rekao je kako znanost može pomoći približavanje vjeri. Današnje saznaje o položaju Zemlje u svemiru – maloga planeta koji kruži oko Sunca, koje je naša najbliža zvijezda u svemiru od 100 milijardi galaksija – pomaže nam bolje shvatiti svoju krhkost, kako u svome postojanju ovisimo o Stvoritelju. jako sretan

Više na web stranici Radio Vatikana.

(Iv 13, 35)
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 18 sij 2009, 12:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hej vidim da si ti baš zagrijan za astronomiju Wink
Imaš li teleskop doma?

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 18 sij 2009, 12:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
hej vidim da si ti baš zagrijan za astronomiju Wink

Hej, a izgleda da jesam

sv.Franjo legenda napisa:
Imaš li teleskop doma?

Nemam

(Iv 13, 35)
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 19 sij 2009, 12:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hehe neka neka,doći će na red!
Od prve plaće Wink
Ja sam imao jedno razdoblje kad sam bio jako zagrijan za to al nisam nigdje našao da ga kupim.
Vjerujem da gore pored Zagreba postoji zvjezdarnica koja se može koistiti. Jel da?

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
angelous

PostanoPostano: pon 19 sij 2009, 12:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zar nema KN Gimnazija na šalati zvjezdarnicu? Wink

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Specijalac

PostanoPostano: pon 19 sij 2009, 14:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
Zar nema KN Gimnazija na šalati zvjezdarnicu? Wink

Koliko je meni poznato nema (ali provjerite) ali mislim da se može nekim danom ići na zvjezdarnicu na gornjem gradu.
Zapravo sigurno evo linka pa gledajte
http://www.zvjezdarnica.hr/

Pozdrav

Ko zna (ah, niko, niko ništa ne zna. Krhko je znanje!)

BVB
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 04 srp 2009, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pregledavao sam malo filmiće na youtubeu o svemiru i naišao na neke meni zanimljive pa bih ih želio s vama podijeliti Smile
(po mogućnosti gledajte ih prek cijelog ekrana pritiskom na drugi gumb s desne strane video prozora i s upaljenim zvučnicima/slušalicama Wink)

Gledajući te filmiće, u glavi mi se vrtila jedna misao: Gledam ti nebesa, djelo prstiju tvojih, mjesec i zvijezde što ih učvrsti - pa što je čovjek da ga se spominješ, sin čovječji te ga pohodiš? (Ps 8,4-5) Smile Kolika su to nepregledna prostranstva oko nas, Bože dragi... Koliko smo mi sićušni, neznatni, ništa, a opet tako veliki kako psalmist nastavlja: Ti ga učini malo manjim od Boga, slavom i sjajem njega okruni. Vlast mu dade nad djelima ruku svojih, njemu pod noge sve podloži (Ps 8, 6-7)... I kak da onda nemam strahopoštovanja prema Onome koji je to sve stvorio, kak da mu se ne divim? jako sretan

(Iv 13, 35)
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: little_angel
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.