HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 12:00. Pogledaj neodgovorene postove
Biskup odbio vjenčati invalida... (nastavak rečenice u temi)
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
md0711

Spol: muško
PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 10:36
PostNaslov : Biskup odbio vjenčati invalida... (nastavak rečenice u temi)
Citiraj i odgovori

...zbog nemogućnosti konzumiranja braka:

Ovaj članak govori u čemu je stvar, čovjek je doživio prometnu nesreću i donji dio tijela je nepokretan:

http://www.jutarnji.hr/svijet/clanak/art-2008,6,9,,122554.jl

Malo sam pogledao po Kanonskom pravu:

Can. 1084 — § 1. Impotentia coeundi antecedens et perpetua, sive ex parte viri sive ex parte mulieris, sive absoluta sive relativa, matrimonium ex ipsa eius natura dirimit.

§ 2. Si impedimentum impotentiae dubium sit, sive dubio iuris sive dubio facti, matrimonium non est impediendum nec, stante dubio, nullum declarandum.

§ 3. Sterilitas matrimonium nec prohibet nec dirimit, firmo praescripto can. 1098 .

Engleski:
Can. 1084 §1. Antecedent and perpetual impotence to have intercourse, whether on the part of the man or the woman, whether absolute or relative, nullifies marriage by its very nature.

§2. If the impediment of impotence is doubtful, whether by a doubt about the law or a doubt about a fact, a marriage must not be impeded nor, while the doubt remains, declared null.

§3. Sterility neither prohibits nor nullifies marriage, without prejudice to the prescript of ⇒ can. 1098.

§1. kaže da je po prirodi brak ništavan u slučaju prethodne ili trajne nemogućnosti imanja spolnih odnosa, bilo sa strane muškarca, bilo sa strane žene

§3. kaže da sterilnost (neplodnost) niti priječi niti poništava brak.

Dakle obrazloženje bi u ovom slučaju bilo da ne može imati spolne odnose, a to spada pod §1. - drugim riječima ne može konzumirati brak, a nekonzumirani brak se može poništiti prema sljedećem članku:

Can. 1142 — Matrimonium non consummatum inter baptizatos vel inter partem baptizatam et partem non baptizatam a Romano Pontifice dissolvi potest iusta de causa, utraque parte rogante vel alterutra, etsi altera pars sit invita.

engleski:

Can. 1142 For a just cause, the Roman Pontiff can dissolve a non-consummated marriage between baptized persons or between a baptized party and a non-baptized party at the request of both parties or of one of them, even if the other party is unwilling.

Ukratko: Iz pravednog razloga, a na zahtjev barem jednog bračnog druga Papa može poništiti nekonzumirani brak.

Dok je recimo konzumirani brak nemoguće poništiti. Biskup ih ne želi vjenčati zato jer ona ako bude htjela djecu, može jednostavno tražiti poništenje braka i dobila bi ga sigurno.

Čini mi se da je biskup u pravu, no s druge strane čini mi se malo okrutno jer je brak isto tako i nešto što pretpostavlja ljubav, a ovaj par se očito stvarno voli kad se usprkos svemu želi vjenčati. Što vi mislite o tome?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 11:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kanonsko pravo je jasno: bez bračnog (spolnog) čina - brak je ništavan. Čak i ako dvoje ljudi izmjeni zavjete pred svećenikom i svjedocima, brak nije sklopljen sve dok se ne obavi "bračna dužnost". S obzirom da je čovjek impotentan, znači da nije sposoban za kršćanski brak i ne može ga sklopiti.

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
vicky

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 11:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da je biskup trebao vjenčati taj par. očito je da ovo dvoje mladih žele provesti ostatak svojeg života zajedno. svjesni su u što se upuštaju i što je najvažnije čine to bez ikakve prisile.
a što se tiče djece - mislim da na ovome svijetu, nažalost, ima i previše napuštene i odbačene djece koju taj par može posvojiti i na taj način biti roditelji. to što netko nije u stanju biti biološki roditelj ne znači da mu se treba uskratiti mogućnost da nekom širočetu pruži ljubav, dom i sretnu obitelj.

Zgrćite sebi blago na nebu, gdje ga ni moljac ni rđa ne nagrizaju i gdje kradljivci ne potkapaju niti kradu. Doista, gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce. (Matej 6:20-21)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 11:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vicky napisa:
a što se tiče djece - mislim da na ovome svijetu, nažalost, ima i previše napuštene i odbačene djece koju taj par može posvojiti i na taj način biti roditelji. to što netko nije u stanju biti biološki roditelj ne znači da mu se treba uskratiti mogućnost da nekom širočetu pruži ljubav, dom i sretnu obitelj.

Nije problem u tome što ne mogu imati djecu, nego u tome što je on impotentan, dakle fizički nije sposoban za seks. Budući da je spolni čin conditio sine qua non kršćanskog braka, takav brak u kojem jedan od supružnika nije sposoban za seks jednostavno nije valjan. S druge strane, neplodnost nije prepreka za sklapanje braka, dokle god su oba supružnika upoznata i svjesna tog nedostatka.

Benedikt XVI.
penzić

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 11:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:
Kanonsko pravo je jasno: bez bračnog (spolnog) čina - brak je ništavan. Čak i ako dvoje ljudi izmjeni zavjete pred svećenikom i svjedocima, brak nije sklopljen sve dok se ne obavi "bračna dužnost". S obzirom da je čovjek impotentan, znači da nije sposoban za kršćanski brak i ne može ga sklopiti.
nek mi niko ne zameri, ali meni ovo zvuči strašno!!! ja se ne razumijem u kanonsko pravo i ne želim se postavljati iza njega, ali ovo je za mene užasno diskriminirajuće.
pogotovo ak se uzme u obzir da se u crkvi vjenčaju ljudi koji se samo mazivaju katolici, koji od svete potvrde nisu vidjeli crkvu i koji poslije dolaze u crkvu samo na krštenja. da ne govorim o situacijama kad se u crkvi vjenčaju župnoj zajednici i policiji poznati nasilnici, alkoholičari, narkomani...
u ovom slučaju nije samo riječ o uskraćivanju sakramenta ženidbe zbog fiizčkog nedostatka mladoženje, već je ovim činom biskup unaprijed osudio mladu da će nakon nekog vremena dignuti ruke od tog braka zbog impotencije.
ako se svećenici, redovnici, časne sestre odlučuju za celibat zbog vjernog služenja Bogu, zar ne bi bilo plemenito i vrijedno divljenja da se neka žena ili muž odrekne svoje seksualnosti zbog bračnog druga?
ovakvim postupkom po mom mišljenju od određene skupine ljudi stvaramo građane ali i kršćane drugog reda
coldplayer

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zašto bi bilo diskriminirajuće? Čovjek jednostavno nije sposoban za osnovne dužnosti koje brak sa sobom nosi, a to su spolni odnosi. I ja bih htio trčati ispod 10 sekunda na 100 metara i ići na Olimpijske igre, ali jednostavno za to nisam sposoban. Hoću li zbog toga tužiti Hrvatski olimpijski odbor što mi ne da da idem u Peking?

Nitko tog čovjeka i njegovu djevojku ne sprječava da budu, žive, vesele se i tuguju zajedno. To je zapravo prijateljska ljubav. Što će im za to brak?

Inače, ako nisi znao, svećenici prije ređenja prolaze detaljne fizičke pretrage i ukoliko se utvrdi da je čovjek impotentan - ne može postati svećenik.

Benedikt XVI.
Mara

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, u povijesti se znade da je bilo crkvenih brakova uz djevičanstvo, odnosno uzdržavanje od spolnih odnosa. Ne razumijem se toliko u pravo, ali mi se čini da je brak pravovaljan ako su obje strane upoznate sa stvarnim stanjem i prihvaćaju ga. i da je moguće sklopiti pravovaljanu kršćansku ženidbu i bez spolnog čina. Pokušat ću se raspitat.

Ljubi i čini što hoćeš
Kristijan

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 11:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čekajte malo... Ja sam mislio da je cilj i dužnost svakog kršćanskog braka imati djecu i obitelj, zar ne? Pa zašto je onda impotentnost zapreka, a sterilnost nije? I u jednom i u drugom slučaju par ne može imati djece. I slažem se s vicky, kad već ne mogu imati svoju djecu bilo bi predivno kada bi posvojli jedno ili dvoje, gdje ćeš većeg milosrđa od toga!

Ovo mi je pomalo smiješno jer je seks obično prikazivan u "lošem" svjetlu, služi jedino imanju djece i ničemu više. Nama je rekao svećenik na vjeronauku da čak ni u braku ne smiješ koristiti kondome ili bilo kakav oblik kontracepcije nego da, ako hoćeš seks, onda to moraš raditi s namjerom da ti žena zatrudni (pustimo sad postrani plodne i neplodne dane). Iz ovoga se može iščitati, dakle, da nije bitno što ne mogu imati djece nego je dečko impotentan i ne može fizički zadovoljiti partnericu. Zar bi se onda sterilni supružnici uopće smjeli upušati u spolni čin? Mislim, rezultat njihova seksa nikad neće biti dijete nego čisti užitak...

Zbunjujuće mi je to malo... Uz dužno poštovanje Kanonskom pravu (ne želim ispasti heretičan sada) ali mislim da naš Bog nije toliko sitničav... Zamisli da ti, zbog svoje impotencije, ne možeš provesti život sa ženom koju voliš. Jel to Crkva radi iz straha da ta žena ne ode nekom drugom po "konzumaciju" i tako počini preljub?

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 11:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:
Čekajte malo... Ja sam mislio da je cilj i dužnost svakog kršćanskog braka imati djecu i obitelj, zar ne? Pa zašto je onda impotentnost zapreka, a sterilnost nije?

Ne. Dužnost supružnika je uzajamno bračno darivanje i OTVORENOST prema životu. Dakle oni kada stupaju u spolne odnose su otvoreni ka mogućem začeću, ne poduzimaju ništa da to spriječe, no ukoliko zbog biologije to nije moguće - OK. To ne znači da oni nisu otvoreni ka životu.

Citat:
Ovo mi je pomalo smiješno jer je seks obično prikazivan u "lošem" svjetlu, služi jedino imanju djece i ničemu više.

O čemu pričaš? Seks je u katoličkoj vjeri upravo prikazivan kao nešto najsvetije što postoji. Dakle, ne da nije loše, čak nije ni samo dobro, već sveto. Žao mi je ako si naišao na isfrustriranog svećenika koji je o seksu govorio u negativnom kontekstu.

Citat:
Zar bi se onda sterilni supružnici uopće smjeli upušati u spolni čin? Mislim, rezultat njihova seksa nikad neće biti dijete nego čisti užitak...

Ovo sam ti već odgovorio. Bitno je da postoji otvorenost prema životu kod oba supružnika i da ne poduzimaju ništa da fizički ili mehanički spriječe začeće (pilule, kondomi, spirale, etc.), a to hoće li im biologija omogućiti da začnu dijete druga je stvar. To prepuštaju Bogu da odluči.

Citat:
Zamisli da ti, zbog svoje impotencije, ne možeš provesti život sa ženom koju voliš.

A tko im brani da provedu život zajedno? Jel im potreban brak da se vole i provedu život kao najbolji prijatelji?

Benedikt XVI.
coldplayer

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 12:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Hm, u povijesti se znade da je bilo crkvenih brakova uz djevičanstvo, odnosno uzdržavanje od spolnih odnosa. Ne razumijem se toliko u pravo, ali mi se čini da je brak pravovaljan ako su obje strane upoznate sa stvarnim stanjem i prihvaćaju ga. i da je moguće sklopiti pravovaljanu kršćansku ženidbu i bez spolnog čina. Pokušat ću se raspitat.

Ako je bilo takvih brakova uz djevičanstvo, onda se tu de facto ne radi o braku. Bez spolnog čina, brak ne postoji, potvrđeno od strane svećenika specijaliziranog za tematiku teologije tijela.

Zapravo, ne vidim ni smisao ulaska u brak s nekime s kim ne mislim podijeliti ono najintimnije što imam.

Benedikt XVI.
Živac

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 18:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Spravak netočnog navoda (očito nenamjernog, ali radi jasnoće ipak sam naveo):

coldplayer napisa:
Kanonsko pravo je jasno: bez bračnog (spolnog) čina - brak je ništavan. Čak i ako dvoje ljudi izmjeni zavjete pred svećenikom i svjedocima, brak nije sklopljen sve dok se ne obavi "bračna dužnost".

Ne, bez bračnog čina brak je tvrd, i može se raskinuti odlukom pape, ali do tada nije ništavan. Ovo je situacija kada kršćanski brak zaista može biti razveden. Na neki način možemo reći da nekonzumirani brak i nije brak u punom smislu riječi, ali Crkva ga ipak priznaje takvim i naziva "samo tvrdim". Ako nije bilo bračnog čina zbog impotencije onda zaista nema nikakvog braka, ovaj slučaj se odnosi na situaciju kada supružnici nisu impotentni, ali nisu spavali iz ne znam kojeg razloga. Mislim da u normalnoj praksi ovo i ne postoji.

vicky napisa:

Ne radi se ovdje o nemogućnosti imanja djece, nego o nemogućnosti bračnog čina, to je drugo. Dok par koji ne može imati djecu može imati valjan brak, nemogućnost bračnog čina onemogućuje brak po svojoj naravi.

penzić napisa:
ako se svećenici, redovnici, časne sestre odlučuju za celibat zbog vjernog služenja Bogu, zar ne bi bilo plemenito i vrijedno divljenja da se neka žena ili muž odrekne svoje seksualnosti zbog bračnog druga?

Ne možeš se odreći bračnog čina zbog braka, to je proturječno u sebi. U ovakvoj situaciji se eventualno možeš odreći braka da se možeš posvetiti određenoj osobi, ali očito ne bračno posvetiti jer to fizički ne možeš. Wink

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 20:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac je odlično objasnio... ja bi samo nadodao...

Kada sam danas pročitao ovu vijest, i ja sam prvo bio užasnut al kada sam malo bolje razmislio shvatio sam da to nije bio nikakav hir već odluka koja je sigurno vagana mnogo vremena...

mara napisa:
Ne razumijem se toliko u pravo, ali mi se čini da je brak pravovaljan ako su obje strane upoznate sa stvarnim stanjem i prihvaćaju ga

da al u ovo ne ulazi svako subjektivno stanje.

Citat:
nemogućnost bračnog čina onemogućuje brak po svojoj naravi.

ovo je odgovor.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
angelous

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 20:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:

zašto? Neutral to onemogućuje ljubav?

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 21:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
Citat:

A tebi treba brak da bi nekoga volio? Ili se misliš ženiti za sve svoje prijateljice?

Benedikt XVI.
lucija

Lokacija: tu...pa tamo...al uvik se vraća u Isusov zagrljaj;)
PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

angelous napisa:
Citat:

Već je u prethodnim postovima odgovoreno, al eto...
Dakle, brak bez bračnog čina nije brak. To je prejasno i očito (a gore je netko i napisao već da tako stoji i u kanonskom pravu), pa mislim da nema potrebe ni smisla o tome raspravljati. Wink
Nitko nije rekao da taj par nije sposoban za ljubav, niti im je itko zabranio da se vole. Ali, to jednostavno nije brak...

Meni su to jednom davno objasnili na ovom primjeru: ako netko nema noge, očito je da ne može igrati nogomet. Može on igrati rukom, ali to onda nije nogomet.

Nemojmo zaboraviti: ispunjajući Volju Božju prolazi se iznad poteškoća... ili ispod njih... ili sa strane. Ali se... prolazi! (Escriva)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
vicky

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 21:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

po toj logici je brak=seks. sorry ljudi ali za mene poanta braka nije seks. to je dio bračnoga života, ali nije jedini i osnovni razlog zašto ljudi stupaju u brak (ukoliko isključimo posljedice seksa kao npr mlade pred oltarom sa škembom do zuba i sl).

jednog dana kada ću se udavati vjerujte mi zadnja stvar koja će mi biti na pameti je seks. puno važnije od toga je kakva je ta osoba s kojom namjeravam podijeliti ostatak svojega života.

Zgrćite sebi blago na nebu, gdje ga ni moljac ni rđa ne nagrizaju i gdje kradljivci ne potkapaju niti kradu. Doista, gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce. (Matej 6:20-21)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 21:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sorry, ali seks je jedina stvar koja svoju puninu ostvaruje isključivo u braku. ljubiti, voljeti, razgovarati, žrtvovati se i sve ostalo možeš i izvan braka.

Benedikt XVI.
little_angel

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 21:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Točno, ali ako se dvoje ljudi voli pravom istinskom ljubavi kojom se mogu voljeti jedan muškarac i jedna žena, zar će im blagoslov kao što je brak biti uskraćen jer ne mogu ostvariti sam čin spolnog odnosa? Znači taj muškarac zbog svog fizičkog nedostatka ne bi smio nikada ući u brak?

Moje mišljenje je da je to skroz nepravedno, i ako partner/partnerica znaju za taj fizički nedostatak, a i dalje žele ući u brak, znači možda vide blagoslov svog braka u posvajanju svog djeteta itd., da je sasvim opravdano i pošteno da uđu. Mislim da je Bog tog muškarca takvim stvorio, kao što ima nas koji smo bolji u ovome, manje dobri u nečem drugom. Ako zbog samog seksualnog čina ljubav muškarca i žene ne može biti blagoslovljena od Boga i ispred oltara, onda sam stvarno razočarana... Neutral

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 23:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

little_angel napisa:
Točno, ali ako se dvoje ljudi voli pravom istinskom ljubavi kojom se mogu voljeti jedan muškarac i jedna žena, zar će im blagoslov kao što je brak biti uskraćen jer ne mogu ostvariti sam čin spolnog odnosa? Znači taj muškarac zbog svog fizičkog nedostatka ne bi smio nikada ući u brak?

Što podrazumijevaš pod "pravom istinskom ljubavi kojom se mogu voljeti muškarac i žena"?

Ako između njih nema nikakve mogućnosti ni želje za tjelesnim sjedinjenjem, po čemu se taj odnos razlikuje od odnosa dvoje jako bliskih prijatelja? Postoje tri vrste ljubavi - eros, agape i filia. Brak je namijenjen za muškarca i ženu koji jedno prema drugom osjećaju svo troje. U čisto prijateljskom odnosu obično nije prisutan eros, a o tome je riječ i u ovom konkretnom slučaju.

Citat:
Mislim da je Bog tog muškarca takvim stvorio, kao što ima nas koji smo bolji u ovome, manje dobri u nečem drugom. Ako zbog samog seksualnog čina ljubav muškarca i žene ne može biti blagoslovljena od Boga i ispred oltara, onda sam stvarno razočarana... Neutral

U to zašto je Bog njega takvim stvorio neću ulaziti, ali pretpostavljam da za njega očito nije namijenio bračni život, kao što za mene Bog nije namijenio da budem svjetski prvak u skoku s motkom jer za to jednostavno nemam predispozicije.

Ne znam zašto polaziš od pretpostavke da taj čovjek i ta žena ne mogu živjeti sretno i bez ulaska u "brak". Zamisli da imaš jednog jako jako dobrog prijatelja, s kojim se odlično slažeš i voliš ga, ali gledaš na njega samo kao na prijatelja. Stalo ti je do njega kao do rođenog brata i nema te stvari koje ne bi za njega učinila, ali jednostavno ti nije privlačan na "onaj" način. Zar vam treba odlazak pred oltar da taj odnos ostane takav kakav jest?

Benedikt XVI.
coldplayer

PostanoPostano: uto 10 lip 2008, 23:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mt 19, 3-12

Pristupe mu tada farizeji pa, da ga iskušaju, kažu: "Je li dopušteno otpustiti ženu s kojega god razloga?" On odgovori: "Zar niste čitali: Stvoritelj od početka muško i žensko stvori ih i reče: Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu; i dvoje njih bit će jedno tijelo? Tako više nisu dvoje, nego jedno tijelo. Što, dakle, Bog združi, čovjek neka ne rastavlja." Kažu mu: "Zašto onda Mojsije zapovjedi dati otpusno pismo i - otpustiti?" Odgovori im: "Zbog tvrdoće srca vašega dopusti vam Mojsije otpustiti žene, ali od početka ne bijaše tako. A ja vam kažem: Tko otpusti svoju ženu - osim zbog bludništva - pa se oženi drugom, čini preljub."

Kažu mu učenici: "Ako je tako između muža i žene, bolje je ne ženiti se." A on im reče: "Ne shvaćaju toga svi, nego samo oni kojima je dano. Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga. Tko može shvatiti, neka shvati."

Benedikt XVI.
gogo6ak

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 3:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

vojno je stanje ... imate nedostatak vojnika ... na raspolaganju vam stoje ljudi koji neznaju držati ni pušku, a kamoli upravljati s njom ... dali bi vi uzeli takve ljude u rat na prve linije?

Ako ga vi tamo pošaljete, već ste ge na neki način i ubili.
Tako je i s brakom, nemože netko u brak koji nije spreman za to.

to je to ukratko od mene.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 6:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja mislim da je ovo krajnost u koju ne treba ići...seksualni čin nije jedina stvar na kojoj se brak temelji. Svaki zakon ima rupa, tko kaže da nema i kanonski....?
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 8:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da se ponovno javim....
Mislim da je Coldplayer ovim retkom iz Sv.Pisma rekao sve... pretpostavljam da se i kanonsko pravilo tenelji na njemu.

Nije samo ljubav dovoljna za brak. Ona je najvažnija al nije sama dovoljna. ako bi samo ljubav bila dovoljna onda bi u obzir došli i homoseksualni parovi i incest...
Pravila postoje i brak ne može sklopiti svatko. Takođe ni svećenik ne može postati svatko. Postoje pravila.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
El Gibbor

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 8:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Još jedan ispravak netočnog navoda:

Živac napisa:

Ne, bez bračnog čina brak je tvrd, i može se raskinuti odlukom pape, ali do tada nije ništavan.

Bez bračnog čina brak je MEKAN, a ne tvrd Laughing Laughing Laughing

Oni koji nikada ne mijenjaju mišljenje, vole sebe više nego istinu.
Joseph Joubert
little_angel

PostanoPostano: sri 11 lip 2008, 9:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam, nekako mi je jako teško to shvatit Wink Jer svrha i blagoslov braka su djeca. A ona se mogu posvojiti i živjeti tako u normalnoj obitelji umjesto u nekom dječjem domu.
coldplayer napisa:

Zamisli da imaš jednog jako jako dobrog prijatelja, s kojim se odlično slažeš i voliš ga, ali gledaš na njega samo kao na prijatelja. Stalo ti je do njega kao do rođenog brata i nema te stvari koje ne bi za njega učinila, ali jednostavno ti nije privlačan na "onaj" način. Zar vam treba odlazak pred oltar da taj odnos ostane takav kakav jest?

Pa dobro, ali ako bi već s nekim htjela ući u brak, očito da bi me i fizički privlačio, tj. privlačio bi me i na onaj drugi način.

Imam pitanje. Ljubav između prijatelja i prijateljice, i ljubav između muškarca i žene, razlikuje jedino želja za seksualnim sjedinjenjem? Sve ostalo je potpuno isto u oba slučaja? Vjerojatno glupo pitanje, ali nije mi više ništa jasno Wink

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.