HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:47. Pogledaj neodgovorene postove
Biskup odbio vjenčati invalida... (nastavak rečenice u temi)
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
coldplayer

Spol: muško
PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 0:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jeremy napisa:
Što se tiče prava, ja ću radije slušati Isusov zakon i zakon savjesti nego pravo koje su izmislili ljudi.

Crkva donosi zakone na temelju onoga što je Isus rekao i činio. A Isus je bio vrlo jasan po pitanju braka (Mt 19, 3-12):

"Pristupe mu tada farizeji pa, da ga iskušaju, kažu: "Je li dopušteno otpustiti ženu s kojega god razloga?" On odgovori: "Zar niste čitali: Stvoritelj od početka muško i žensko stvori ih i reče: Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu; (op.a. prionuti u semitskom rječniku predstavlja bračni čin, tj. seks) i dvoje njih bit će jedno tijelo? Tako više nisu dvoje, nego jedno tijelo. Što, dakle, Bog združi, čovjek neka ne rastavlja." Kažu mu: "Zašto onda Mojsije zapovjedi dati otpusno pismo i - otpustiti?" Odgovori im: "Zbog tvrdoće srca vašega dopusti vam Mojsije otpustiti žene, ali od početka ne bijaše tako. A ja vam kažem: Tko otpusti svoju ženu - osim zbog bludništva - pa se oženi drugom, čini preljub." Kažu mu učenici: "Ako je tako između muža i žene, bolje je ne ženiti se." A on im reče: "Ne shvaćaju toga svi, nego samo oni kojima je dano. Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga. Tko može shvatiti, neka shvati."

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: sv.Franjo legenda
Jeremy

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 18:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa ipak je npr. odbacila predestinaciju kao učenje za vrijeme reformacije. Crkva nastoji činiti prema onome što je Isus rekao. Pogledajmo malo bolje. Crkva kaže da muškarac i žena ne smiju zajedno živjeti prije ženidbe. Invalid koji je nesposoban ne smije se ženiti jer ne može stupiti u spolni odnos. Dakle, dragi invalidu koji nisu skrivio nesreću buidi sam do kraja života. To nije nešto što bi Isus rekao niti učinio. Nije čovjek radi subote, nego je subota radi čovjeka. Dakle, zakon postoji i ja sam toga svjestan, no isto tako sam svjestan da je taj zakon fleksibilan. Apostoli i prva Crkva nisu imali kanonsko pravo pa su bili više u duhu nego današnji naraštaji.
I dobro, čak i da se ne mogu vjenčati jer je smisao braka posveta spolnog života, tako da je on stavljen u svoju ispravnu funkciju, opet, taj čovjek mora biti sam jer ne smije biti sa ženom ako nije vjenčan. To je potpuno degutantno i izvan svake pameti.

Možeš zatvoriti sva vrata i prozore ali to neće spriječiti sv. Duha da napravi propuh.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 18:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:

Dakle, dragi invalidu koji nisu skrivio nesreću buidi sam do kraja života
Nije čovjek radi subote, nego je subota radi čovjeka.

Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga

Nije čovjek stvoren radi braka.

Zadnja promjena: sv.Franjo legenda; sri 12 stu 2008, 19:01; ukupno mijenjano 1 put.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Jeremy

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 18:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne tvrdim da sam u pravu, ostavljam prostora mogućnosti da ne razumijem i da sam u krivu. No mislim da su pogreške iz ljubavi manje strašne od formalizma koji ne vidi čoveka.

Možeš zatvoriti sva vrata i prozore ali to neće spriječiti sv. Duha da napravi propuh.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 19:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

možda malo okrutno izgleda ovaj stav crkve al je ispravan. znam da izgleda kao pomalo okrutna iskrenost.
pardon

Jeremy

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 19:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kužim ja to. Ljudi misle, ah bez braka je život besmislen i onda se ti isti rastanu. No ja sam već revidirao svoje mišljenje i sada me zanima jedna druga stvar - treba li taj čovjek ostati sam?

Drosera

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 19:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

naravno da ne treba ostati sam Smile moje mišljenje je: neka bude sretan u zajedničkom životu sa svojom izabranicom bez obzira na brak (ili bez braka), kad se već ne smije ženit. srce ne pita.

Zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.
Jeremy

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 19:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I moje.

Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 20:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa oni će i tako živjet kao brat i sestra pa neka žive, nitko im ne brani takvu životnu zajednicu. Odnosno neka to i zakonski reguliraju s obzirom na imovinu i slične stvari, ali to ne možemo nazvati brakom

Ljubi i čini što hoćeš
coldplayer

PostanoPostano: sri 12 stu 2008, 21:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jeremy napisa:
No ja sam već revidirao svoje mišljenje i sada me zanima jedna druga stvar - treba li taj čovjek ostati sam?

Citiraj mi gdje to Crkva zabranjuje jednom muškarcu i jednoj ženi da žive zajedno? Smijem li ja živjeti sa svojom sestrom?

Benedikt XVI.
Jeremy

PostanoPostano: čet 13 stu 2008, 16:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Well, they use to say: no, young can't live together before they are married. Ali ako mogu živjeti zajedno ok. Koliko sam shvatio - radi se o tome da je brak posvećenje ljudske seksualnosti (ne samo fizičke). Obzirom na to, vjenčati nekoga tko nije sposoban imati spolni odnos u biti nema smisla.

sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 13 stu 2008, 16:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Well, they use to say: no, young can't live together before they are married. Ali ako mogu živjeti zajedno ok. Koliko sam shvatio - radi se o tome da je brak posvećenje ljudske seksualnosti (ne samo fizičke). Obzirom na to, vjenčati nekoga tko nije sposoban imati spolni odnos u biti nema smisla.

tako je.

coldplayer

PostanoPostano: čet 13 stu 2008, 17:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jeremy napisa:
Well, they use to say: no, young can't live together before they are married.

To nije zabrana, već preporuka s obzirom da bi u takvom zajedničkom životu bilo praktički nemoguće očuvati čistoću do braka. No, ako takve "opasnosti" nema, kao što je u slučaju spomenutog impotentnog invalida, ne postoji zapreka zajedničkom životu.

Benedikt XVI.
Jeremy

PostanoPostano: sub 15 stu 2008, 11:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fala. To mi je sad sve skupa mnogo jasnije. Nisam prije razmišljao o tim temama previše...

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.