HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:42. Pogledaj neodgovorene postove
Biskup odbio vjenčati invalida... (nastavak rečenice u temi)
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
malena

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 16 lip 2008, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ovaj slučaj me prilično razočarao tuzan otvorio mnoga pitanja, uzrokovao srdžbu...
a čula sam da ovdje ima ljudi koji bi mi mogli odgovoriti na neka pitanja Smile

pa... da krenem Smile

rečeno je da Crkva ne zastupa stav da je svrha seksa stvaranje novog života, nego da predstavlja vrhunac sjedinjenja žene sa mužem Smile šta je sa starim ljudima? oni više nisu sposobni obnašati svoju bračnu dužnost... prema toj logici, to znači da njihov brak tada nema smisla?

također, zamislimo situaciju u kojoj trudnoća može ugroziti ženin život... bilo koji oblik kontracepcije je zabranjen... da li i taj brak ima smisla?

na kraju... na samom obredu vjenčanja se spominje famozna rečenica: u dobru i zlu.. da bi mogla to reći na samom obredu vjenčanja, moram to prije toga osjećati... nisu li oni ovim postupkom negirali njenu spremnost?

i da... kad sam išla na krizmu, imali smo skriptu koju smo morali naučiti... tamo je bilo svega: darovi Duha Svetoga, zapovijedi, otajstva krunice... zašto u toj knjižici nije bilo govora o ovakvim pravilima Crkve? možda žalosno... ali, kada sam čula za cijeli ovaj slučaj, palo mi je napamet da možda nikad ne bih pristala na krizmu da sam to tada znala...
ražalostila me ta misao... odrasla sam u obitelji u kojoj su Bog i Crkva najvažniji... i nekako sam sve to doživljavala kao nešto jako lijepo... Bog voli... a ovo mi djeluje jako okrutno od Boga... doduše, mislim da Bog ne bi to baš ovako rekao Smile da bi Njemu bila bitnija ljubav od samog seksa...

neznam... zbunjena sam tuzan

neka mi netko rasvjetli sve ovo... imam osjećaj da se vrtim u krug...
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: pon 16 lip 2008, 23:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

malena napisa:
šta je sa starim ljudima? oni više nisu sposobni obnašati svoju bračnu dužnost...

Zašto ne? Confused

Citat:
također, zamislimo situaciju u kojoj trudnoća može ugroziti ženin život... bilo koji oblik kontracepcije je zabranjen... da li i taj brak ima smisla?

Svaka trudnoća može ugroziti ženin život. Posebno može biti jedino to da nekoj ženi, zbog nečega, trudnoća predstavlja povećan rizik. Ali nikada se ne radi o sigurnoj smrti, pa prema tome bitne razlike nema. I takva žena može u brak i pozvana je da rodi.

Citat:
na kraju... na samom obredu vjenčanja se spominje famozna rečenica: u dobru i zlu.. da bi mogla to reći na samom obredu vjenčanja, moram to prije toga osjećati... nisu li oni ovim postupkom negirali njenu spremnost?

Ne razumijem baš pitanje, možeš li objasniti?

Citat:
zašto u toj knjižici nije bilo govora o ovakvim pravilima Crkve?

A to pitaj onoga tko je pisao tu skriptu. Po meni to treba pisati. Malo sam zabezeknut neznanjem Crkvenog nauka po ovom pitanju koje primjećujem ovdje.

Citat:
možda žalosno... ali, kada sam čula za cijeli ovaj slučaj, palo mi je napamet da možda nikad ne bih pristala na krizmu da sam to tada znala...
ražalostila me ta misao... odrasla sam u obitelji u kojoj su Bog i Crkva najvažniji... i nekako sam sve to doživljavala kao nešto jako lijepo... Bog voli... a ovo mi djeluje jako okrutno od Boga... doduše, mislim da Bog ne bi to baš ovako rekao Smile da bi Njemu bila bitnija ljubav od samog seksa...

Bitnija mu je ljubav od seksa. Ali ovdje govrimo o braku, a to nužno uključuje seks po Božjem naumu. Nitko te ne priječi od ljubavi bez braka. Wink

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
malena

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 0:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
malena napisa:
šta je sa starim ljudima? oni više nisu sposobni obnašati svoju bračnu dužnost...

Zašto ne? Confused

smanjena vlažnost kod žena... oslabljena erekcija ili njen izostanak kod muškaraca...

Citat:

Svaka trudnoća može ugroziti ženin život. Posebno može biti jedino to da nekoj ženi, zbog nečega, trudnoća predstavlja povećan rizik. Ali nikada se ne radi o sigurnoj smrti, pa prema tome bitne razlike nema. I takva žena može u brak i pozvana je da rodi.

pa mislila sam na žene kojima trudnoća predstavlja povećan rizik...

Citat:

Ne razumijem baš pitanje, možeš li objasniti?

da bih ja mogla nekome reći da sam spremna udati se za njega, za tu osobu moram biti spremna osjećati da mogu biti vjerna, voljeti i poštovati u dobru i u zlu... ne dođe taj osjećaj tek na vjenčanju... dali je ta ceremonija vjenčanja bitna da potvrdi moju spremnost? po meni, ona je bila spremna na dobro i zlo onda kada se zaručila za njega, a ne u trenutku udaje... ne negira li Crkva sa ovakvim stavom njenu spremnost da bude s njim u dobru i zlu?

Citat:
zašto u toj knjižici nije bilo govora o ovakvim pravilima Crkve?

A to pitaj onoga tko je pisao tu skriptu. Po meni to treba pisati. Malo sam zabezeknut neznanjem Crkvenog nauka po ovom pitanju koje primjećujem ovdje.

skripta je generacijama ista... neznam da li se sad kod seke situacija promijenila... meni u onoj dobi nisu padale napamet mogućnosti da se mom zaručniku prije vjenčanja dogodi ovakva nesreća i da mi onda nedaju da se vjenčam... da su mi to rekli tada, prilično sam sigurna da nebih otišla na krizmu... ono što je meni bilo prezentirano, bilo je u skladu s mojim uvjerenjima

Citat:
možda žalosno... ali, kada sam čula za cijeli ovaj slučaj, palo mi je napamet da možda nikad ne bih pristala na krizmu da sam to tada znala...

Bitnija mu je ljubav od seksa. Ali ovdje govrimo o braku, a to nužno uključuje seks po Božjem naumu. Nitko te ne priječi od ljubavi bez braka. Wink

ako brak nužno uključuje seks, što je sa parovima kojima se ovakva nesreća dogodi u braku? onda se povodi za onim: u dobru i zlu... a mislim da spremnost na dobro i zlo dolazi prije samog braka

kako bi Crkva gledala da to dvoje odluči zajedno živjeti? znači, ne mogu se vjenčati jer ne mogu imati seksualne odnose Smile Da li to znači da smiju zajedno živjeti?
malena

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 0:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ispričavam se zbog malkice nepreglednih postova... ne vidi se kaj je citat, a kaj odgovor Smile
još nisam prokužila ovaj forum
labirint

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 1:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa svaki kršćanin bi trebao imati Katekizam katoličke Crkve, ako ne njega onda makar Kompendium. I da se čita KKC onda bi sve bilo jasno : Kompendium u pitanju 338 kaže:
" Bračno zajedništvo muškarca i žene, koje je Stvoritelj zasnovao i vlastitim zakonima opskrbio, po svojoj je naravi određena za zajedništvo i dobro ženidbenih drugova, te za rađanje i odgoj djece. Prema izvornom božanskom naumu ženidbeno je zajedništvo nerazrješivo...."

Sva mudrovanja su suvišna.
coldplayer

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 2:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

malena napisa:
kako bi Crkva gledala da to dvoje odluči zajedno živjeti? znači, ne mogu se vjenčati jer ne mogu imati seksualne odnose Smile Da li to znači da smiju zajedno živjeti?

Zašto ne bi smjeli zajedno živjeti? Pa nije ta "zabrana" zajedničkog života parovima prije braka sama sebi svrhom (stavio sam zabranu pod navodnike jer nitko nikome tu ništa ne brani, svatko ima pravo na slobodan izbor), već je ona tu zato što je u slučaju zajedničkog života jako teško, ako ne i nemoguće odoliti napastima po pitanju seksa. A ako te napasti nema, zašto ne bi zajedno živjeli? Priječi li Crkva bratu i sestri da žive zajedno?

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
Fleki

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 6:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

malena napisa:
odrasla sam u obitelji u kojoj su Bog i Crkva najvažniji... i nekako sam sve to doživljavala kao nešto jako lijepo... Bog voli... a ovo mi djeluje jako okrutno od Boga... doduše, mislim da Bog ne bi to baš ovako rekao Smile da bi Njemu bila bitnija ljubav od samog seksa...

Postoji božanski i ljudski zakon. Božanski se djeli na naravni i pozitivni zakon, a ljudski na crkveni i civilni.

Božanski naravni zakon je onaj koji je upisan u srce svakog covjeka kao onoga koji je stvoren na sliku Božju....

Kanonsko pravo je ljudski zakon koji je promjenjiv i pogresiv po samoj svojoj naravi, ono sto stoji u kanonima nisu doslovno Bozje rijeci vec pokusaj Crkve i crkvenog zakonaodavstva da pravilno pravno uredi zivot crkvene zajednice na izgradnji dobra i da i kroz to posreduje spasenje i potakne na spasenje.

Naravno da nas kao clanove Crkve kanonski zakon obvezuje i naravno da je on dobra i potrebna stvar u zivotu Crkve, ali nije apsolutan.

Ako danas prelomim granu, ne dopusti da uvene drvo...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 7:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To znači da kanonski zakon nije savršen i da može imati nedostatke.
malena

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 8:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

labirint napisa:
Pa svaki kršćanin bi trebao imati Katekizam katoličke Crkve, ako ne njega onda makar Kompendium. I da se čita KKC onda bi sve bilo jasno : Kompendium u pitanju 338 kaže:
" Bračno zajedništvo muškarca i žene, koje je Stvoritelj zasnovao i vlastitim zakonima opskrbio, po svojoj je naravi određena za zajedništvo i dobro ženidbenih drugova, te za rađanje i odgoj djece. Prema izvornom božanskom naumu ženidbeno je zajedništvo nerazrješivo...."

ako je rađanje i odgoj djece svrha braka, zašto se onda od supružnika ne traži da na vjenčanje ponesu potvrdu da mogu imati djecu?
malena

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 8:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:
malena napisa:

Zašto ne bi smjeli zajedno živjeti? Pa nije ta "zabrana" zajedničkog života parovima prije braka sama sebi svrhom (stavio sam zabranu pod navodnike jer nitko nikome tu ništa ne brani, svatko ima pravo na slobodan izbor), već je ona tu zato što je u slučaju zajedničkog života jako teško, ako ne i nemoguće odoliti napastima po pitanju seksa. A ako te napasti nema, zašto ne bi zajedno živjeli? Priječi li Crkva bratu i sestri da žive zajedno?

nikad nisam probala živjeti sa nekim koga volim kao muškarca, pa neznam Smile
ali... ne javlja li se i kod njih napast? oni nemogu imati odnose kao i drugi ljudi, ali postoje drugi načini na koje on nju može "zadovoljiti"...

i pitanjce... što u slučaju, da je brak konzumiran prije nesreće? jel onda stav Crkve isti?

i da... još jedno pitanjce... na ovoj temi sam našla navode iz Kanonskog zakona... na jednom drugom forumu, u raspravi na istoj temi, rečeno mi je da navodim promjenjivi Kanon... neka potražim nepromjenjivi...
može li mi netko objasniti koji je koji?
malena

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 8:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fleki napisa:
malena napisa:
odrasla sam u obitelji u kojoj su Bog i Crkva najvažniji... i nekako sam sve to doživljavala kao nešto jako lijepo... Bog voli... a ovo mi djeluje jako okrutno od Boga... doduše, mislim da Bog ne bi to baš ovako rekao Smile da bi Njemu bila bitnija ljubav od samog seksa...

Postoji božanski i ljudski zakon. Božanski se djeli na naravni i pozitivni zakon, a ljudski na crkveni i civilni.

Božanski naravni zakon je onaj koji je upisan u srce svakog covjeka kao onoga koji je stvoren na sliku Božju....

Kanonsko pravo je ljudski zakon koji je promjenjiv i pogresiv po samoj svojoj naravi, ono sto stoji u kanonima nisu doslovno Bozje rijeci vec pokusaj Crkve i crkvenog zakonaodavstva da pravilno pravno uredi zivot crkvene zajednice na izgradnji dobra i da i kroz to posreduje spasenje i potakne na spasenje.

Naravno da nas kao clanove Crkve kanonski zakon obvezuje i naravno da je on dobra i potrebna stvar u zivotu Crkve, ali nije apsolutan.

Božanski naravni zakon... što kada je u nesuglasku sa Kanonskim pravom? je li grijeh slijediti glas savjesti?
Mara

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 9:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Savjest je nužno odgajati u skladu s objektivnim mjerilima, odnosno prema nauku Crkve. Savjest nije gotov paket i savjest može biti u zabludi. Istina jest da je ona mjerilo prema kojemu ćemo biti suđeni, ali istina jest da je imamo dužnost odgajati.

Ljubi i čini što hoćeš
Mara

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 9:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

malena napisa:
labirint napisa:

ako je rađanje i odgoj djece svrha braka, zašto se onda od supružnika ne traži da na vjenčanje ponesu potvrdu da mogu imati djecu?

Zašto si jedan elementa istrgla iz konteksta. Na prvom mjestu je dobro ženidbenih drugova.
Ljubav nije nešto idealno i kroz život nije lako ljubiti. Ima dana i vremena kad emocije posve presahnu i ostaje tvrda volja. I često zajedništvo tijela kao čvrsta veza koja drži. Kriza prođe, ne lako, ali prođe. Ako nema tjelesne veze brak je u neusporedivo većoj opasnosti, odnosno ljudi moraju biti sveci da ga održe. A ne možeš računati na to da su ljudi sveci, to može vrijediti samo za iznimke. Zakon se ne kreira za iznimke.

Ljubi i čini što hoćeš
Dubravko

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 9:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:

Zašto si jedan elementa istrgla iz konteksta. Na prvom mjestu je dobro ženidbenih drugova.
Ljubav nije nešto idealno i kroz život nije lako ljubiti. Ima dana i vremena kad emocije posve presahnu i ostaje tvrda volja. I često zajedništvo tijela kao čvrsta veza koja drži. Kriza prođe, ne lako, ali prođe. Ako nema tjelesne veze brak je u neusporedivo većoj opasnosti, odnosno ljudi moraju biti sveci da ga održe. A ne možeš računati na to da su ljudi sveci, to može vrijediti samo za iznimke. Zakon se ne kreira za iznimke.

Ne bih se složio u potpunosti s tobom, jer ljudi su različiti, netko će bez problema izdržati i bez tjelesne veze, netko drugi neće. Na tom području ljudi zaista raličito reagiraju. Osim toga, na svetost smo pozvani svi, a ne samo pojedinci, iznimke.
Mara

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 10:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nitko normalan neće izdržati lako bez tjelesne veze, tako smo skrojeni. Čovjek mora nešto odrezat u sebi da bi mogao ne željet tjelesnu vezu, a ako imaš pored sebe osobu koju voliš posve je normalno da je i želiš u seksualnom smislu. Manjak toga je defekt. Poziv na svetost je jedno, a ostvarena svetost je drugo.

Ljubi i čini što hoćeš
Dubravko

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 10:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisi me shvatila...kod nekih je spolna želja jače, a kod nekih slabije izražena...tako da ne reagiraju svi jednako i zbog toga nisu defektni. Ali nedostatak i negiranje spone želje jesu defekt. Tu se slažem.
El Pepe

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 11:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pak si mislil spolne želje?

Tak si ja to mislim
Dubravko

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 11:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jesam.
Živac

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 13:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

malena napisa:
ako brak nužno uključuje seks, što je sa parovima kojima se ovakva nesreća dogodi u braku?

Oni nastavljaju biti u braku jer su, zbog prethodnog seksa, već jedno tijelo.

malena napisa:

Zato što to nije nužno za brak. Za brak je nužna njihova otvorenost da imaju djecu, a da li će je dobiti je u Božjim rukama.

malena napisa:
i pitanjce... što u slučaju, da je brak konzumiran prije nesreće? jel onda stav Crkve isti?

Ako su oni prije nesreće, koja je došla prije vjenčanja, živjeli pravim bračnim životom (ne ulazeći u razloge), brak de facto postoji i morao bi se moći formalizirati.

malena napisa:
Božanski naravni zakon... što kada je u nesuglasku sa Kanonskim pravom? je li grijeh slijediti glas savjesti?

Ako ti je savjest ispravna, ne. Ova mogućnost u teoriji postoji. Ali Crkva naravno nastoji urediti zakon tako da se ovakve situacije smanje na minimum.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Živac

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 13:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dubravko napisa:
Mara napisa:

Ne bih se složio u potpunosti s tobom, jer ljudi su različiti, netko će bez problema izdržati i bez tjelesne veze, netko drugi neće. Na tom području ljudi zaista raličito reagiraju. Osim toga, na svetost smo pozvani svi, a ne samo pojedinci, iznimke.

Slažem se s tobom. Ovo što Mara veli bi moglo voditi do zaključka da zakon zapravo sputava svece jer je rađen za rulju. I, na stranu moje zezanje sa latinskim poslovicama, nije to temeljni razlog zašto je spolnost nužna. Radi se o samoj naravi braka. Wink

Mara

PostanoPostano: uto 17 lip 2008, 17:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:

Slažem se s tobom. Ovo što Mara veli bi moglo voditi do zaključka da zakon zapravo sputava svece jer je rađen za rulju. I, na stranu moje zezanje sa latinskim poslovicama, nije to temeljni razlog zašto je spolnost nužna. Radi se o samoj naravi braka. Wink

Ovo je vrlo ružno rečeno. Zakon je za sve, ali zakon osigurava minimum, a tko teži svetosti ne zadovoljava se minimalnim.

Ljubi i čini što hoćeš
Drosera

PostanoPostano: čet 26 lip 2008, 22:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

previše filozofije oko svega ovoga... crkva ima toliko pravila oko sexa (koja svi različito tumače) da nije čudo da su svi zbunjeni. ako se ljudi vole i žele se vjenčati ja ne kužim razlog zbog kojeg bi im to bilo zabranjeno. možete vi nabrajati do sutra što brak jest i što nije, i vrijedi li brak ili ne vrijedi. na kraju mi se čini da se sve svodi na to da se to dvoje ljudi ne može sexati. a što se mene tiče, uz malo mašte i pomagala, to se može riješiti tako da nitko ne ostane nezadovoljen. zašto bi invaliditet bio prepreka braku? ovdje je jedina prepreka presavjestan svećenik.

Zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.
Cordelia

PostanoPostano: sri 02 srp 2008, 14:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni se nameće jedno pitanje: kako se uopće kršćanski bračni moral može temeljiti na biologističkom shvaćanju ljudske spolnosti, i svejedno pretendirati na to da ga se i dalje smatra kršćanskim?!

Katastrofa...

"Ja sam Put, Istina i Život. Nitko ne dolazi Ocu osim po meni." (Iv 14,6)
Živac

PostanoPostano: sri 02 srp 2008, 19:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Šta je to biologističko shvaćanje ljudske spolnosti?

Jeremy

PostanoPostano: uto 11 stu 2008, 19:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Židovski zakon pretvorio je vjeru starog zavjeta u puko obdržavanje propisa koje je smjenilo vjeru srca. Sv. Pavao piše kako su kršćani oslobođeni zakona; to naravno ne znači da zakon za nas ne postoji jer sam Isus kaže da nije došao ukinuti nego ispuniti zakon. Međuti, prvi je zakon zakon ljubavi prema Bogu i bližnjemu - tko se drži tog zakona, drži se svih zakona. Naravno, tokom stoljeća i u Crkvi se razvilo pravo koje je u neku ruku dobro, jer svaka zajednica mora imati pravila. Međutim, pravo ispred čovjeka nije dobro i biskup je bio u krivu. Ako je centar kršćanskog braka seks, onda samo pakiramo standardni svijet u pakovanje svetosti. Sv. Pavao čak i preporuča ljudima da se ne žene. Osim toga, brak se razvrgava u slučaju da je jedan od supružnika lagao o svojem manjku.
Što se tiče prava, ja ću radije slušati Isusov zakon i zakon savjesti nego pravo koje su izmislili ljudi. jer zakon je zbog ljudi, a ne ljudi zbog zakona.

Možeš zatvoriti sva vrata i prozore ali to neće spriječiti sv. Duha da napravi propuh.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.