HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 17 lis 2017, 22:27. Pogledaj neodgovorene postove
Na križnom putu kroz korizmu
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: pet 10 ožu 2006, 14:15
PostNaslov : Na križnom putu kroz korizmu
Citiraj i odgovori

Kako ga doživljavate i koliko sudjelujete tijekom Korizme?
Vjerujem da u svakoj župi bar jednom tjedno se moli Križni put
Na Trsatu je to petkom i nedjeljom prije mise.
Milosno je prolaziti u srcu i mislima kroz patnju i bol našeg Spasitelja.. Tako se možemo osjetiti koliko nas Bog ljubi jer nam daje udjela u Isusovim bolima i pokazuje put koji vodi do Kraljevstva Nebeskog..Tim putem nam daje snage za dalje,da i mi budemo poput Šimuna i Veronike

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
fratar

PostanoPostano: pet 10 ožu 2006, 15:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kod nas u franjevačkoj crkvu sv. Križa (sv. Antuna) je križni put pol sata prije mise srijedom, petkom i nedjeljom... trudim se ići petkom i nedjeljom redovito, jako volim križni put jer je najbolji način za doživiti Isusovu muku i zasmisliti o vlastitom životu kroz Njegovu žrtvu jako sretan

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveća je među njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: pet 10 ožu 2006, 20:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A u Dolu na Braču križni put petkom i nedjeljom, vjernici sami vode i to ima više djece nego odraslih na križnom putu

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 15 ožu 2006, 0:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Križni put je stvarno nešto posebno, tj. trebalo bi bit za svakog kršćana.
Predočiti si put patnje, krvi, boli, nemoćnosti, a opet put prevelike ljubavi, žrtve, snage, života... Shvatiti kolika je to morala biti ljubav našega Gospodina kada nedužan prihvaća tako bolan bič na Njegovom svetom tijelu, kada prima oštru trnovu krunu na svoju presvetu glavu, kada uzima udarce, pogrde, pljuvačke, pljuske, kada prima na svoja sveta leđa tako teško breme križa... I znati da je taj bič, da je ta kruna, udarci, pogrde, pljuvačke, pljuske, da je taj teški križ zapravo naša krivnja, naš grijeh...

Bio sam prošli vikend na cjelodnevnom križnom putu, oko 23 km pješačilo nas stotinjak po našim bregima... Razmatrali smo Križni put pape Ivana Pavla II. ... Posebno me se dojmio put između 12. i 13. postaje: Isus umire na križu - umire radi mojih grijeha i slabosti, umire radi mojeg života i slobode... Taj dio puta bio je hod u tišini i molitvi... Kako je posebno vidjeti stotinu ljudi, hoda iza križa, ne čuješ ništa, nikakav glas, samo korake, i molitvu u srcu... čarobno Smile Nosio sam tada križ... I čvrsto ga držao... I sjetio se kako ga je i Isus čvrsto držao, tako čvrsto i jako je želio spasiti svakoga čovjeka... Nakon križnog puta, noge su bile umorne, ali duh odmoran i ushićen! Pogledao sam jedan dio filma Pasije i još dublje si posvjestio sve ovo što sam upravo napisao...
Križni put je preveliki blagoslov! Preko nesebične žrtve i neizmjerne ljubavi do vječne nagrade!!
Hvala Ti, Isuse!

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pon 20 ožu 2006, 11:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jučer je u riječkoj katedrali bio Križni put za zajednice posvećenog života. Bilo je jako lijepo, predvodio ga je nadbiskup a postaje su čitali pripadnici zajednica posvećenog života s područja grada Rijeke, dakle crkveni redovi, muški i ženski, FSR i frame grada Rijeke. Lijepo i dostojnstveno. prije toga bilo je pokorničko bogoslužje, a poslije misa. Slijedeće nedjelje Križni put u riječkoj katedrali predvodi nuncij.

Bog moj i sve moje.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: sub 01 tra 2006, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ova mi je pobožnost osobito prirasla srcu,jer shvaćam to kao veliku milost da nam Gospodin daje tu milost da Ga slijedimo na putu Njegovog križa i smijemo proživljavati bar mrvicu boli koje je on pretrpio.

Nekako se uvijek zgrozim na 12.postaji kad se pročita: Isus umire na križu.. Ali posebne su mi i postaje gdje Isusu Šimun i Veronika priskaču u pomoć,svatko an svoj način. Zamislite,Bog dopušta čovjeku da mu pomogne!Toga ima samog u kršćanstvu!

sike

PostanoPostano: uto 11 tra 2006, 12:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sinoć smo za sve frame upriličili križni put našom trsatskom kalvarijom i bilo je lijepa atmosfera jer smo išli za križem s bakljama i svijećama u rukama ali i znakovito jer do 11. postaje nije pala ni kap kiše a na 12. postaji kad Isus umire na križu nebo se otvorilo..

Srki

PostanoPostano: uto 11 tra 2006, 12:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je,bilo je prekrasno! jako sretan

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sri 12 tra 2006, 8:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mi smo u Sigetu po običaju imali umjesto susreta prije uskrsa križni put u kapeli. Bilo je stvarno prekrasno! Uvijek kad smo u toj kapelici se osjeća jedna tak smirena u ugodna atmosfera. Ugašena svjetla, samo svijeće na klupama a u pozadini maestro Matija na gitari. Jako lijepa su bila razmatranja naših križeva za svaku postaju, a preko projektora su prikazivane po par slika iz Pasije za svaku postaju.

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
little_angel

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 19 tra 2006, 20:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:
Mi smo u Sigetu po običaju imali umjesto susreta prije uskrsa križni put u kapeli. Bilo je stvarno prekrasno!

Da, baš je prekrasno bilo, uz slike izmučenog Isusa čitati križni put..posebno je bilo..
Baš sam htjela reći da sam ove korizme po prvi puta vjerojatno u životu baš osjetila pravi smisao..i dubinu križnoga puta. Mogu reći da mi je to stvarno poseban osjećaj, nije bitno da li je to ovaj koji smo organizirali u našoj kapelici s framašima, ili je to pak dvodnevni Planinarski križni put, ili onaj u crkvi.. Baš sam svaki put slušajući razmišljanja o svakoj postaji čula neke riječi koje će mi zauvijek ostati u sjećanju, koje su me baš potakle na neka razmišljanja, pa čak i na neke postupke, na koje sam mislila da neću nikad biti spremna. Uspjele su pobuditi i dar oprosta u meni..i mir, i uvijek osjećam tako divnu Njegovu prisutnost, Ljubav.

I čak kad mi je ponekad bilo teško, nakon križnoga puta uvijek bi osjetila ponovno mir i radost. Za razliku od prošlih godina, kada je to često za mene bilo dosadno i užasno dugačko. Ali treba znati i skupiti hrabrosti i otvoriti svoje srce da i na križnom putu pokažemo Gospodinu da smo uz Njega i u najtežim trenucima, i da On uspije nama pokazati koliko nas ljubi. Naravno, treba i razmišljati i pokušati shvaćati tajnu Njegove muke.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: sri 21 vel 2007, 19:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Križni put je ono što nas dovodi do Uskrslog Krista. Svaka postaja nosi posebno značenje, koje uvijek možemo dovesti u vezu sa našim svakodnevnim životom.

Idete li na križne puteve u korizmi? Kako gledate na križni put, što on znači za vas? Samo spomen na Isusovu muku, ili i nešto što i dan danas dovodi do uskrsnuća? Što vam je najljepše u križnom putu, što vas najdublje dotakne? Wink

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: sub 24 vel 2007, 16:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sada prolazim križni put.
Zbilja zbog čega moram sve ovo prolazit?
Zbog čega??????????????????????????????????????????????????
Osječam se kao Isus u pustinji.

U radu je spas.
Mara

PostanoPostano: sub 24 vel 2007, 19:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na to pitanje Davore nema odgovora. Ali pokušaj si ga postavit ovako: što mogu naučit iz ovog svog križnog puta. I ipak budi uvjeren da Bog i nemoguće čini mogućim ako mu u sebi damo prostora, samo ne ako mi propisujemo što i kako Bog nama treba.

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sneni
isključen

PostanoPostano: sub 24 vel 2007, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Davore, nemoj misliti da si sam na križnom putu. Isus je tri puta padao i išao do kraja.. Popodne mi reče jedan čovjek kome su nogu odrezali: Don Ivica, čitao sam u Glasniku Srca Isusova i Marijina, da sve što nam Bog daje treba uzeti... I znaj nikome Bog ne daje križ teži nego što ga može nositi. Vjeruj u to i tvoj Uskrs će doći.

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 10 ožu 2007, 20:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zanimala bi me vaša iskustva i svojevrsna usporedba križnih puteva u polsatnoj pobožnosti i onih planinarskih, biskupijskih, jednodnevnih, dvodnevnih... Koliko dolazi do izražaja duhovnost i svjesnost stvarnosti Križnog puta? Izgubi li se to na višednevnim križnim putevima u masi, umanji li to mladenačka zaigranost itd.?

(Iv 13, 35)
Magali
mod team

PostanoPostano: sri 14 ožu 2007, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Krizni put...Nedavno sam bila na jednom prekrasnom...riječi sam zamisljala u svojoj glavi i shvatila njihovu dubinu...

Svatko ima svoj put, i cijeli naš život je križni put..ali to nije ništa loše već dapače...to je put do našeg vječnog spasenja...i trebamo ići njime...a ne vrludati različitim stazama...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
banana

PostanoPostano: čet 15 ožu 2007, 12:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U ovo Korizmeno vrijeme više razmišljam o Križu. Muci koju je Isus pretrpio...

Zadnje što mi je ostalo od pobožnosti Križnog puta bila je 12. postaja na pkp-u. Koje slučajnosti, baš na toj postaji bura je bila tako jakaa, vjetar nam je nosio kosu, jedva se čuo govor čitača postaje..
Poslije, dio koji je bio planiran za šutnju, hodanje razmatrajući taj veliki čin..
Ništa, vjetar se smirio, dapače i sunce se probijalo kroz grane stabala.. Wink

Meni je nekak gušt ići tako među mnoštvom. Hodati za križem sa mišlju da su godinama prije ljudi hodali za Križem, onim kojega je nosio naš Spasitelj. Hodati među tolikim ljudima sa željom da ne budem ona koja će ga sa svojim riječima, djelima osuditi...
Zanimljiva mi je i draga pobožnost Križnog puta.. Wink

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 30 ožu 2007, 20:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Križni put - Božje upute za moj i tvoj život...
Osudit će te, navaliti ti križ na leđa, padat ćeš pod teretom, ali i ustajati, osjetit ćeš blizinu i snagu duša koje te ljube, primit ćeš pomoć, ali i davati, bit ćeš zraka djelotvorne ljubavi, opet ćeš padat, ali ćeš se i dizat, sažaljevat će se nad tobom, i gle, opet ćeš pasti, ali opet i opet ustat, bit ćeš posramljen i izvrijeđan, pribit će tvoje ruke i noge, neće ti dat da djeluješ, htjet će tvoju konačnu smrt i nestanak...
Ali s neizmjernim pouzdanjem u Milost Ljubavi, koja ti je dala blago, strpljivo i ustrajno srce i koja te je svaki put dizala iz blata, ti ćeš stisnut zube, i gledat u sebi onaj sveti Križ koji daje smisao, a izmrcvareno srce radovat će se savršenoj i konačnoj preobrazbi koju će preko smrti donijeti Život...
Ma nek te pritisnu, udaraju, pljuju, režu... samo gledaj prema Svjetlu... Gledaj prema Svjetlu! Uvijek!

Križni put? Želim da to bude i moj i tvoj put.
Jer će na kraju tog puta čekati Otac raširenih ruku...

(Iv 13, 35)
little_angel

PostanoPostano: čet 05 tra 2007, 21:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Na ovogodišnjem križnom putu pokraj Koloseja u Rimu, na 14 postaja, bit će unesene promjene u meditacije o Isusovoj patnji. Križni put kod Koloseja u Rimu vjernici, naime, pohode od 1750. godine pa će ove godine zasigurno biti iznenađeni. Jer, primjerice, neće se meditirati o prizorima poput onoga u kojemu Veronika briše Isusovo lice ili kako Isus pada pod težinom križa, nego o Judi. Meditacije za ovogodišnji Križni put kod Koloseja, koji će na Veliki petak predvoditi papa Benedikt XVI., napisao je pročelnik Ambrozijanske knjižnice u Milanu mons. Gianfranco Ravasi."

preuzeto sa stranice Večernjeg lista

Tko želi više pročitati o nešto drugačijim postajama Križnog puta,
ovdje su uz opis postaja priložene i slike koje prikazuju svaku postaju.

prvi znaci su pobjedi
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 06 ožu 2009, 14:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da oživimo malo temu Wink

Postavljam opet pitanje iz uvodnog posta: Kako doživljavate križni put i koliko sudjelujete u njemu tijekom korizme?

Neka ova tema bude za naša iskustva, gotovi tekstovi križnih puteva su na drugoj temi Wink

(Iv 13, 35)
angelous

PostanoPostano: pet 06 ožu 2009, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ove godine još nisam bio (jer sam imo operaciju,pa se trenutno oporavljam), ali inače....pošto ministriram, uvijek nosim križ na križnom putu. I svaki put se zamislim na onim pitanjem : A kako ti nosiš svoj križ?
I stvarno. Ako je On primio na se križ, ako ga je nosio, unatoč padovima i izrugivanjima...zašto je onda nama tako ''teško''?
O sretna li Šimuna...
Zaboravljamo li prečesto na Šimuna? Zaboravljamo li postupiti kao on? Pomoći bližnjemu kada pada... Ili se prečesto vadimo onom: a tko meni pomaže? Čovječe, Krist je umro za tebe na križu da bi imao život vječni. Zar ima veće pomoći? Čovjek je stvoren na Božju sliku. Ako ljubiš Boga, ljubiš i sliku njegovu- čovjeka. A zar ne ljubimo čovjeka kada mu pomažemo? O sretna li Šimuna... Smile

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
Felicita

PostanoPostano: pet 19 vel 2010, 14:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo nam opet korizme.... Jučer je u našoj župi započeo križni put, prvi put ove godine.... Stvarno ta molitva prizemlji čovjeka, opet ga podsjeti što nam je zapravo važno u životu. I nekako nakon tog križnog puta kao da nestanu svi oni problemčići koji su te umarali, i shvatiš ono bitno i nakako osjetiš mir u sebi....
Korizma mi je najbolji period godine baš zbog toga, to je vrijeme kad kroz križni put stvarno možeš proispitat svoju vjeru, obnovit je i uronit u nju opet iznova... Hvala ti Bože na tome molitva

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Magali
mod team

PostanoPostano: čet 01 tra 2010, 14:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PRIGODAN TEKST KOJEG DOBIM ZA OVAJ VELIKI TJEDAN:

VELIKI ČETVRTAK

Ime Veliki četvrtak (njem. Gründonnerstag) dolazi od plakati (njem. greinen = weinen). Podsjeća na suze koje kao pokornici trebamo lijevati jer smo Isusa u svome životu opet i opet izdali. Ali drugi jezici taj dan tumače drukčije. U latinskome stoji: In coena Domini = Dan Večere Gospodnje“. Francuzi ga nazivaju „Jeudi-Saint = Sveti četvrtak“. Toga se dana u Prvoj crkvi događalo pomirenje pokornika. Ujutro Velikoga četvrtka posvećuje i blagoslivlje biskup u vlastitoj crkvi sveta ulja: krizmu, katekumensko i bolesničko ulje. Ova se ulja zatim odnose u sve župe i svečano unose u župnu crkvu na misi Večere Gospodnje. Ipak u središtu ovoga dana stoji svečanost Večere Gospodnje koju je ustanovio Isus te večeri prije svoje muke.

Tri su važne teme o kojima toga dana trebamo meditirati: euharistijska gozba koju je ostavio Isus kao oporuku svoje ljubavi, pranje nogu kao izraz čitava njegova života i njegove ljubavi i samoća Maslinske gore u kojoj se sam hrva sa svojim Ocem. Zato želimo kratko razmatrati o ove tri teme.

Na Veliki četvrtak spominjemo se ustanove Euharistije. Isus je sa svojim učenicima održao posljednju gozbu prije svoje smrti, oproštajnu večeru. Kod ove gozbe na nov je način protumačio obred pashalne gozbe. Kruh, koji je razlomio učenicima za njega je postao znakom njegove nasilne smrti u kojoj je dao sebe slomiti za nas da se mi u svome životu ne bismo slamali. On svojim učenicima daje ne samo razlomljeni kruh kao znak svoje smrti, nego im i govori: „Uzmite i jedite, ovo je tijelo moje.“ On u razlomljenome kruhu daje sama sebe. Daje sebe sa svojom ljubavlju koja svoj vrhunac doseže u njegovoj smrti na križu. I pruža im kalež s riječima: „Pijte iz njega svi; ovo je krv moja, krv saveza koja se prolijeva za otpuštenje grijeha“ (Mt 26,27 i dalje). Vino je za Židove i Grke znak ljubavi. Vino postaje slika Isusove ljubavi kojom se predao za nas na križu. U vinu pijemo njegovu ljubav koja je čovjekom postala, njegovu božansku ljubav. U pijenju vina postajemo jedno s Kristom. Isus poistovjećuje vino sa svojom krvlju koju je iz ljubavi za nas prolio. Ljubav je uvijek povezana s krvlju. Mi govorimo o krvi srca onih koji ljube. Isus vidi u krvi kao prvo izraz svoje ljubavi, zatim govori o krvi saveza. Podsjeća na savez kojega je Bog sklopio sa svojim narodom. Isus u svojoj smrti na križu obnavlja ovaj savez. Bog se u svome Sinu povezuje zauvijek s nama. Krvlju svoga Sina opečaćuje ovaj savez. I premda mi ovaj savez uvijek iznova kršimo, Bog ga neće kršiti. On se uz nas vezao zauvijek ljubavlju koja nikada ne prestaje.

Gozbu se slavi uvijek s drugim ljudima. Posljednja večera nas sjedinjuje ne samo s Kristom, nego i s vjernicima, koji sa mnom slave Presvetu Euharistiju. Euharistijska gozba je početak Crkve. Ovdje je oblikovana Crkva. Ovdje se ljudi u Kristu međusobno povezuju. Ovo je za prve kršćane bilo duboko iskustvo: da su u svetoj gozbi Židovi i Grci, muško i žensko, siromah i bogataš, gospodari i robovi postali međusobno jedno. Tako je Posljednja večera Velikoga četvrtka mjesto na kojemu crkvena zajednica slavi svoj pravi temelj: Sam Krist je spona koja međusobno povezuje ljude. Ova spona drži bolje od osjećajâ koje međusobno dijelimo. To je božanska spona koja još i danas može međusobno sjediniti najrazličitije ljude.

Za vrijeme euharistijskoga slavlja na Veliki četvrtak čita se Evanđelje o pranju nogu (Iv 13,1-17). Za Ivana je to oproštajni obred kojim Isus sažima još jednom čitav svoj život i izražava najdublju namjeru svoga djelovanja. Isus je u svome životu postao rob. Prignuo se do čovjeka do u prašinu njegovih nogu. A cilj njegova života bio je očistiti i ozdraviti čovjeka. Izvanjski čin postaje simbolom nutarnje stvarnosti. Isus odlaže haljinu svoje božanske naravi i pojavljuje se s lanenim platnom kao rob. Bog postaje čovjekom i djeluje prema nama ljudski. Perući nam noge iskazuje nam služenje u ljubavi.

Simbolika pranja nogu postaje vidljiva i u Isusovu razgovoru s Petrom. Petar ne želi dopustiti pranje nogu. On to očito razumije kao službu roba. Isus mu odgovara: „Što ja činim ti sada ne znaš, ali shvatit ćeš kasnije“ (Iv 13,7). Pranje nogu upućuje na jedno drugo događanje, naposljetku na Isusovu smrt. Ono je slika posljednjega služenja koje će Isus iskazati učenicima, njegove prijateljske smrti na križu. Tko odbije ovo služenje, nema dijela na otkupljenju, na Isusovoj slavi: „Tko je okupan, sav je čist i ne treba oprati drugo nego noge“ (Iv 13,10). Učenici su već očišćeni njegovim djelovanjem i njegovim riječima. Tko vjeruje u Isusa, nad njim svijet svojim mjerilima nema više nikakve vlasti. On neće biti više uprljan igrama moći, intrigama i neumjerenim težnjama. Pranje nogu za Isusa je znak njegova još predstojećega djela ljubavi, njegove smrti na križu. U njemu se dovršava njegova ljubav. U vjeru spada da učenici vjeruju ne samo Isusovim riječima, nego prije svega njegovu umiranju. U njemu se dovršava vjera kršćanina da on u toj smrti na križu vidi najveći iskaz Isusove ljubavi.

Isus se na križu prigiba najdublje k nama ljudima. Prigiba se do u prašinu smrti. Na križu dodiruje naše noge i pere ih. Noge su slika našega odnosa prema svijetu. Njima stupamo u svijet i prljamo se. Isus nas dodiruje na svjetovnome mjestu, da nas oslobodi vlasti svijeta. Ali noge su i najranjivije mjesto. Grci govore o Ahilovoj peti. Za gnostike su pete zaposjednute demonima i određivane nagonima, prije svega seksualnim nagonom. Za druge narode, recimo za Indijce, noga je sjecište između duha i tijela. Preko nogu duh dospijeva u tijelo. Drugi narodi noge dovode u vezu s darom ozdravljenja. Antikna služba pranja nogu nikada nije bila samo čišćenje, nego uvijek i ozdravljenje. Budući da se normalno nisu nosile sandale, noge se često pri hodu ozlijedilo. Rob je tražio rane po nogama i utrljao ih uljem da ih ozdravi. Isus u svojoj smrti na križu dodiruje naše rane i ozdravlja ih svojom ljubavlju. Najranjivije naše mjesto jest smrt. Da smo smrtni, krhki, prolazni, za Grke je bila najveća ugroza ljudskoga dostojanstva. Isus nas svojom smrću na križu ozdravlja od naše smrtne rane. I čisti nas od svega što nas prlja.

Pranje nogu je ne samo slika Isusova djelovanja sve do njegova križa, nego i uzor nama kršćanima. Isus upućuje učenike na svoj čin. On je Gospodin i Učitelj. „Ako dakle ja Gospodin i Učitelj vama oprah noge, treba da i vi jedni drugima perete noge“ (Iv 13,14). I mi se kao i Isus trebamo prignuti k svojoj braći i sestrama i dodirnuti ih ondje gdje su uprljani, gdje sami sebe ne mogu prihvatiti. Trebamo ih očistiti svojom ljubavlju. Tko se osjeća ljubljen, osjeća se besprijekornim i čistim. Prestaje sebe mrcvariti osjećajima krivnje. Bezuvjetna ljubav oslobađa ga od njegova samoobezvrjeđivanja i samopreziranja. I trebamo jedni druge dodirnuti na našim ranama. Tko dodirne gnojnu ranu drugoga, uprljat će svoje ruke. Potreban je ljubeći i nježan dodir, pomazanje uljem ljubavi da bi rane mogle zacijeliti. Isus poziva svoje učenike na novo ponašanje. On želi zajednicu prijatelja u kojoj će jedni drugima iskazivati prijateljsko služenje pranja nogu. Želi zajednicu braće i sestara u kojoj jedni druge bezuvjetno prihvaćaju i ljube da bi se svatko u ovoj zajednici osjećao besprijekornim i čistim.

Treća tema na Veliki četvrtak jest Isusovo usamljeno hrvanje na Maslinskoj gori. Nakon Euharistije oltar se ogoli i euharistijski darovi donesu u kriptu. Matej govori za Isusa: „Spopade ga žalost i tjeskoba. Tada im reče: 'Duša mi je na smrt žalosna. Ostanite ovdje i bdijte sa mnom!“ (Mt 26,37 i dalje). Ali i uporno Isusovo zaklinjanje ne može učenike dovesti do toga da s njime bdiju. Oni spavaju i ostavljaju Isusa sama u njegovu hrvanju s Ocem. Isus na Maslinskoj gori ispunja molitvu koju nas je sam naučio: da se dogodi Očeva volja, premda ga mi ne razumijemo: „Oče moj! Ako je moguće, neka me mimoiđe ova čaša. Ali ne kako ja hoću, nego kako hoćeš ti“ (Mt 26,39). Isus hoće umaknuti trpljenju i smrti. Ali on moli predajući sebe Očevoj volji: „Oče moj! Ako nije moguće da me čaša mine da je ne pijem, budi volja tvoja“ (Mt 26,42). Kao Isus trebamo se i mi u molitvi Očenaša predati Božjoj volji, s povjerenjem da će njegova volja biti za nas i za druge na spasenje.

Svakomu od nas čini dobro nakon svečanosti Večere Gospodnje izići u tamu noći i pitati se što je za njega volja Božja. Ili pak može u crkvi, ako je tijekom čitave noći otvorena, bdjeti s Isusom i zajedno s Isusom moliti da se dogodi volja Božja. Tada će s Isusom usred sukobâ svoga života iskusiti nutarnju slobodu. Postat će slobodan od očekivanja ljudi i od svojih vlastitih predodžbi o životu i u volji Božjoj naći duboki mir i upokojiti se.

POTICAJI ZA DAN

1. Slavljenje Euharistije hoće posvetiti i gozbe u obitelji. Isus je – tako govore trojica evanđelista – slavio posljednju gozbu kao pashalnu gozbu. Židovi su pashalnu gozbu slavili u obitelji. Gozba u obitelji bila je osvjedočenje da je Bog zaštitni bedem našega života, da ondje, gdje je u našoj sredini Bog, vlada mir. U obitelji se mislilo na to što nam je Bog učinio. Zato možeš pokušati ovoga dana kod kuće održati jednostavnu gozbu, u kojoj možeš svjesno iskusiti darove stvorenja kao darove Božje. To što u Euharistiji doživljava svoj vrhunac, događa se u svakoj gozbi: mi u darovima kruha i vina primamo Božju ljubav, Božju skrb, Božju blagonaklonost, Božji blagoslov. Gozba je mjesto razmjene. Ali ti možeš gozbi u obitelji na Veliki četvrtak dati poseban naglasak, da ju blaguješ šuteći. Netko može – kao što je uobičajeno u samostanu – pročitati nešto iz Biblije ili neke druge religiozne knjige. Najprikladniji su Isusovi oproštajni govori u Ivan poglavlja 13 - 17. Kad netko ove riječi glasno čita, a svi drugi šuteći uživaju u Božjim darovima, obitelj tada iskusuje nešto od onoga za čime su čeznuli Židovi na Pashi: za prostorom koji Bog štiti, za prostorom mira, za prostorom Pashe, prijelaza iz ovoga čisto svjetovnoga svijeta u svijet Božji koji nas već sada okružuje, u kojemu smo zaštićeni od svih prijetećih i kaotičnih sila ovoga svijeta.

2. Isus je nakon zajedničke gozbe prekoračio potok Cedron. Ušao je u noć. On je – ispunjen ljubavlju – zakoračio u vlast tame da ju rasvijetli. Možeš te večeri – nakon gozbe ili nakon bogoslužja – svjesno jednom sam izići u noć. Pritom te mogu pratiti dvije misli: Prva misao: ti u tamu izlaziš s Kristom u svome srcu. Ništa te ne može ugroziti. Jer Krist, život je u tebi. On je jači od svake vlasti tame i smrti. Tada možeš iskusiti nešto od onoga što se događa u Isusovoj muci. On se predaje u ruke moćnika da ih pobijedi svojom ljubavlju. Ništa te ne može rastaviti od ljubavi Kristove. Druga misao: Ti s Isusom izlaziš u njegovu osamljenost, u njegovo hrvanje na Maslinskoj gori. Postavljaš si u ovoj osamljenosti pitanje što Bog danas od tebe hoće. Je li tvoj život, takav kakav je sada, u redu? Ili bi trebao, kao odgovor na Isusov križ i uskrsnuće, promijeniti nešto u svome životu? Možda bi trebao postaviti nove naglaske u svome životu? Zamoli Boga da te prati na tvome putu i da ti – kao i svomu Sinu Isusu na Maslinskoj gori - pošalje anđela koji će te okrijepiti.

MOLITVA

Gospodine Isuse Kriste, ti si nam u Euharistiji ustanovio oporuku svoje ljubavi. U svetoj gozbi smijemo iskusiti da nas ljubiš do kraja. U jedenju i pijenju smijemo ljubav uživati i tjelesno osjetiti. Molim te, daj mi sve dublje spoznavati i iskusiti tajnu Euharistije. Daj mi vjerovati u ozdravljujuću snagu tvoje ljubavi koja pretvara moj strah od prikraćenosti, od premalo ljubljenosti u zahvalnost da u pričesti smijem biti potpuno ispunjen tvojom ljubavlju. Daj mi večeras bogoslužje Velikoga četvrtka doživjeti novim očima i otvorena srca. Daj mi biti nazočan kao i Petar koji je bio posve očaran kad si mu oprao noge. Daj mi biti otvoren kao Ivan, ljubljeni učenik, da u svetoj gozbi uistinu osjetim tvoju ljubav i da tvoja ljubav utoli moju najdublju glad i utaži žeđ, da se u tvojoj ljubavi smirim kao što i psalam govori: „Ja sam se upokojio i smirio dušu svoju; kao dojenče na grudima majke duša je moja u meni“ (Ps 131,2).

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.