HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 24 ruj 2017, 14:02. Pogledaj neodgovorene postove
Konačno i redovnici imaju pravo na samoobranu
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Treba li redovnicima omogučiti nošenje oružja za samobranu?

a)Da ako je život redovnika ili vjernika ugrožen 
50%
 50%  [ 8 ]
b)Ne zaštitu treba jamčiti policija ili zaštitarska služba 
50%
 50%  [ 8 ]

Ukupno glasova : 16

Autor Poruka
andeli apokalipse

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 21 kol 2008, 0:49
PostNaslov : Konačno i redovnici imaju pravo na samoobranu
Citiraj i odgovori

Konačno i redovnici imaju pravo na samoobranu

--------------------------------------------------------------------------------

Crkva nema ništa protiv naoružanih svećenikaU noći s ponedjeljka na utorak nepoznati je počinitelj provalio u Župni ured Sv. Nikole u Poljanici Bistranskoj i 51-godišnjem svećeniku Tomislavu Novoselu ukrao pištolj marke RossiJedan od modela pištolja marke RossiZanimljivo je da je nepoznati počinitelj, iz samo njemu znanih razloga, ukrao isključivo svećenikov pištolj vrijedan nekoliko tisuća kuna.

Policija tvrdi da je svećenik posjedovao urednu dozvolu za držanje oružja. Za kradljivcem se intenzivno traga.

Na pitanje kako Zagrebačka nadbiskupija gleda na naoružane svećenike i štete li oni ugledu Crkve, glasnogovornica Zagrebačke nadbiskupije Matilda Kolić Stanić je odgovorila kako prema crkvenom zakonu nema zabrane da svećenik posjeduje oružje.

'Ako postoji stvarna pogibelj, posjedovanje oružja može biti opravdano', zaključila je. tportal.hr
srijeda, 20.8.2008 Cool
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
davorseljan

Spol: muško
PostanoPostano: čet 21 kol 2008, 5:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I redovnici su ljudi tako da tu ne treba radit razliku.
Mislim da je ako im je život ugrožen mogu nosit legalno oružije.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 21 kol 2008, 9:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus je lijepo rekao Petru u maslinskom vrtu što misli o oružju.
Svatko ima pravo na samoobranu, al pištolj je napravljen da ubija.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
ja

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 21 kol 2008, 10:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:

Svatko ima pravo na samoobranu, al pištolj je napravljen da ubija.

A kako bi se onda netko (bio svećenik ili ne) trebao/mogao obraniti, ako mu prijeti smrtna pogibelj od napadača i može si spasit život samo ako puca u napadača?

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 21 kol 2008, 11:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako nekome direktno prijeti smrtna opasnost onda to treba prijaviti policiji i tražiti zaštitu.
Teoretski je svatko u opasnosti.
Svi bi trebali nositi pištolje za opasačem.
Pištolj je opasan i napravljen je da ubija. Više puta ubija nevine nego krivce.

davorseljan

PostanoPostano: čet 21 kol 2008, 11:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je ovo nošenje oružija na svakome da odlući. Hoće ili ne.
Možda ako mu je život u opasnosti onda svakako.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
ja

PostanoPostano: čet 21 kol 2008, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
Ako nekome direktno prijeti smrtna opasnost onda to treba prijaviti policiji i tražiti zaštitu.
Teoretski je svatko u opasnosti.
Svi bi trebali nositi pištolje za opasačem.
Pištolj je opasan i napravljen je da ubija. Više puta ubija nevine nego krivce.

Postoji situacije kada se ne stigne doći do policije i tražiti pomoć. Ili bi možda svatko (preventivno) trebao unajmiti jednog policajca da ga prati kuda god ide i da ga spasi od nepredviđenih napada na njegov život?

Ljubiti nekog čovjeka znači vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: čet 21 kol 2008, 21:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tko ti garantira da ćeš stići do pištolja?? Možda ti dijete dođe do njega pa slučajno upuca tebe?
Pištolj je napravljen da ubija.

ivoo

PostanoPostano: čet 21 kol 2008, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa ja ne bih unajmljivao policajca ali ne bih uzimao ni pištolj jer on sluzi za ubijanje. Ako se netko bas toliko boji da ce ga netko ubiti moze nositi prsluk koji stiti od metaka Wink Al na kraju krajeva to je osobni izbor, meni je osobno draže da mene ubiju nego da ja nekoga ubijem ( na kraju krajeva svi moramo prije ili kasnije umrijeti ). Dakle ako netko prijeti meni npr ja bih ili uzeo taj prsluk ili uzeo tjelohranitelja ili prijavio policiji eto ga to je to.
gogo6ak

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 3:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da je moj život u smrtnoj opasnosti, ja bi se branio jer meni je moj život puno važniji od nekog života manijaka koji me pokušava ubiti. jer ako mene pokuša i uspije tada to može ponoviti jos 100 puta, a ako ja svoj život spasim spasit cu vjerojatno i zivote onih koje je jos pokusao ubiti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 7:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nošenje oružja i njegovo korištenje je stvarno u skladu sa Isusovim naukom. Confused

Nije bit vjere pouzdati se u Gospodina kada sve ide dobro nego onda kada smo na rubu ponora.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Ponosna_Hrvatica

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 8:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad je takvo nešto u pitanju, uvijek sam skeptična. Ako je sve s dooobrim razlogom i zakonski uređeno, onda ću to prihvatit tako kako je. Sve mora imati svoje granice.

Kao košuta što za vodom žudi,
žudim za Tobom ja...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 8:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
nošenje oružja i njegovo korištenje je stvarno u skladu sa Isusovim naukom. Confused

Nije bit vjere pouzdati se u Gospodina kada sve ide dobro nego onda kada smo na rubu ponora.

Ako sam te dobro shvatio, da neki manijak pred tobom krene na tvoje dijete, ti bi kleknula i molila Boga da se ništa ne dogodi?

Upaliti šibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
Natty

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 8:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne, nisi me dobro shvatio, jer tada nikad ne bih otišla kod doktora, borila bih se rukama i nogama, zubima i ne znam čime sve ne ali ne bih nosila oružje. Nešto što se možda može dogoditi ne smije biti dopuštenje za nošenje oružja. Jer tako se nikad ne bih vozila autom jer će me neki manijak slupat, ne bih letila avionom jer se može srušit. Ideš li ti u avion s padobranom?

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: ivoo
penzić

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 9:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

župni uredi jesu u zadnje vrijeme česta meta provalnika.
ali mislim da pištolj i nemre baš puno pomoći, jer provalnici su mahom profesionalci koji svoje naprave prije nego čovek more kaj napraviti!
mislim da bi, budući da biskupije imaju novca za raznorazne luksuze, više pažnje trebalo posvetiti protuprovalnoj opremi. ne veli narod uzalud. "bolje spriječiti nego liječiti"
coldplayer

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 9:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
ne, nisi me dobro shvatio, jer tada nikad ne bih otišla kod doktora, borila bih se rukama i nogama, zubima i ne znam čime sve ne ali ne bih nosila oružje. Nešto što se možda može dogoditi ne smije biti dopuštenje za nošenje oružja. Jer tako se nikad ne bih vozila autom jer će me neki manijak slupat, ne bih letila avionom jer se može srušit. Ideš li ti u avion s padobranom?

Ne, jer nikad nisam doživio neugodno iskustvo na letovima. Da jesam, dobro bih promislio da li da uopće uđem u avion. Isto kao što više ne sjedam u automobil onako bezbrižno kao prije saobraćajke koju sam doživio kao klinac.

Čovjek kada jednom doživi traumatično iskustvo osjeća potrebu učiniti sve što je u njegovoj moći da se to više ne dogodi. Svećenik kojem je ukraden pištolj u ovoj priči vrlo vjerojatno ima dobar razlog zašto ga je držao u ladici. Da je tebi netko provalio u kuću i napao ti dijete, vjerojatno ti pištolj kao sredstvo zaštite više i ne bi zvučao kao loša ideja. Uostalom, s moralnog gledišta, u čemu je razlika hoćeš li ti u samoobrani udariti napadača šakom, bejzbolskom palicom ili ćeš ga pogoditi metkom?

Benedikt XVI.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Drosera
Drosera

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 9:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pištolji, osim za ubijanje, mogu biti i vrlo vrijedni, s povijesnom vrijednošću. netko skuplja skupe mačeve i ima ih izložene na zidu, netko skuplja marke, netko novčiće, a netko skuplja pištolje i staro vrijedno oružje, zašto ne? pa što ako je to svećenik? zašto ne bi smio imati strast prema što ja znam, revolverima. jer ako sam dobro shvatila, pištolj koji je ukraden nije bilo kakav već neki skupi. dakle razlozi za imat pištolj su različiti. pa čak da je i za samoobranu, mislim da je i to u redu. najgluplje je reći, pouzdaj se u boga, pa bu sve dobro?! da, ali to ne znači da sjedneš i čekaš, pa što bude. ako te napadnu, braniš se. čime god možeš. upotrebljavaš oružje s namjerom da se obraniš, ne da ubiješ. mislim da tu postoji bitna razlika.

Citat:
Nešto što se možda može dogoditi ne smije biti dopuštenje za nošenje oružja. Jer tako se nikad ne bih vozila autom jer će me neki manijak slupat, ne bih letila avionom jer se može srušit. Ideš li ti u avion s padobranom?

pa nitko nije rekao da treba nosit pištolj za pojasom kud god išla. kad voziš auto, ne očekuješ da će te bog čuvati ako se provozaš po lijevoj strani ceste brzinom 100 na sat, jel da? oprezan si i poštuješ pravila prometa. ljudi se bave borilačkim vještinama i sposobni su ozlijediti čovjeka, treba i to zabraniti? nažalost živimo u svijetu u kojem je potreban oprez. treba biti spreman obraniti se. nauči se boriti i uzdaj u boga da nikad nećeš morati udariti čovjeka. kupi pištolj i uzdaj se u boga da ga nikad nećeš morati upotrijebiti. ako se netko osjeća sigurnijim s oružjem u kući, ja mu ne zamjeram, po uvjetom da ga zna pravilno upotrijebiti (badava ti pištolj ako ne znaš na koju stranu da ga okreneš Wink )

Zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 13:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Malo ću ironizirat pa ču reći da i atomska bomba ima povijesnu vrijednost. Oružje je oružje.
Ako netko ima strast prema oružju onda nešto s njim nije u redu.

Što se tiče trauma i sl.... To se može usporediti i sa ovakvim primjerom...
Mladić se zaljubi i djevojka ga prevari... i on odluči da više neće vjerovati djevojkama...
Jel tako da bi svi rekli da nije u pravu?

I ja kažem da nije u pravu onaj koji zbog neke traume sada hoda sa pištoljem....

Što se tiče pljačkanja župnih ureda... Jel bolje pustiti novac ili ubiti provalnika?

ja

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 15:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Franjo leđend, što bi npr. trebala napravit jedna mlada djevojka (srednjoškolka) koja odluči u subotu otići s prijateljiccama van do kasnih noćnih sati. Pretpostavimo da živi na drugom dijelu grada od svojih prijateljica te se mora sama vraćati kući. Pretpostavimo da mora proći kroz park u kojem u to doba noći nema žive duše. Pretpostavimo i to da nema mobitel pa ne može zvati policiju. I baš se u tom trunutku nađe u tom parku neki manijak koji jedva dočeka prvu žrtvu da je siluje i ubije... Što bi ona u tom trenutku trebala napraviti? Pustiti ga da "napravi svoje" jer ga iz kršćanskog milosrđa i ljubavi ne bi smjela ubiti i tako obraniti sebe? Ili učiniti nešto da obrani svoju čast i život pa makar to bilo nešto što bi rezultiralo oduzimanjem života napadača? U ovakvoj situaciji baš mi i ne izgleda da postoji neka treća mogućnost... Situaciju sam izmislila. Ne želim "tjerati" nikakvu paranoju; razgovaramo samo hipotetski - dokle bi trebale biti granice u samoobrani...

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: coldplayer
coldplayer

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 16:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Još uvijek čekam da mi netko objasni u čemu je razlika, s moralnog gledišta, koristiš li u samoobrani šake, nož, palicu ili pištolj?

Po meni, ključno pitanje ovdje nije koje sredstvo koristiš, već kako se prema njemu odnosiš. Ako si odgovoran i savjestan čovjek kojemu nije cilj nikoga napadati, već se isključivo braniti u najkrajnijem slučaju nužde, a živiš u strahu za sebe i svoje bližnje, zašto ne bi imao pravo posjedovati pištolj ako ti to doprinosi osjećaju sigurnosti? Po čemu je to "manje kršćanski" od slučaja da se od manijaka obraniš bejzbolskom palicom?

Benedikt XVI.
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: ja
ivoo

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 17:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heh, a čini mi se da neke stvari koje su napisane potpuno krivo shvaćate Rolling Eyes
Pa ja evo čitam i ne vidim tko je to napisao da se ne smijemo braniti???????
Meni je osobno glupo imati nešto što ne mislim koristiti. Ako nosim pištolj da bi nekoga zastrašio a ne mislim ga koristiti onda to djeluje neuvjerljivo. Ako ga nisi spreman upotrijebiti onda ti to može biti čak i smetnja u situaciji nekog sukoba, što ako su napadači neki iskusni tipovi koji znaju sa oružjem? Ja svoje izglede za preživljavanje procjenjujem većim bez pištolja Wink Al to je moja osobna procjena.
Ja ta situacija za koju si navela primjer je moguć al zar ti toj curi predlažeš da nosi pištolj sa sobom ( a ta cura može biti svaka cura dakle u globalu jel to prijedlog da od danas sve cure nose sa sobom pištolje? ) Dakle ako baš želi oružje treba ići na obuku itd a možda je bolje da ode trenirati taekwondo pa joj i to može pomoći u eventualnom pokušaju silovanja a ako ne dođe do tog pokušaja možda osvoji i koju medalju na sljedećim Olimpijskim igrama Wink
ja

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 17:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I meni se čini da neke stvari koje su napisane neki potpuno krivo shvaćaju... Rolling Eyes

Nigdje nije napisano da se žrtva mora braniti isključivo pištoljem. Ivoo, ne razumijem kako si uspio iščitati iz mog primjera da ne postoje drugi načini za samoobranu.. Ni ja ne bih koristila pištolj jer sam trenirala taekwondo pa mi pištolj ni ne treba. Ali, djevojci iz primjera ne bi uzela za zlo da se u ovakvoj situaciji ipak odluči obraniti pištoljem... Wink

ivoo

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 18:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A tko bi joj uzeo za zlo?
Čini mi se da ste vi postavili krivu dilemu dali se braniti ili ne pa onda kasnije sve krivo dalje ide, ne kaže narod zaludu da je teško ispravljati krivu Drinu Wink
Franjo je još u svom prvom postu napisao da svatko ima pravo na samoobranu i da je pištolj napravljen da ubije. Mislim da je to ono bitno rečeno.
Poslije idu pitanja kako se obraniti u slučaju prijetnje smrti, pa su navedeni neki a vi uvijek shvaćatze kao da se nekome brani pravo na samoobranu. Ja sam u svom postu iznio svoje razmišljanje i naveo da je to sve do osobnog izbora. Na tvoje pitanje Franji koji je već u prvom postu naveo da svatko ima pravo na samoobranu ( i ne znam zašto o tome uopće raspravljamo) postavljaš pitanje kao da je netko toj djevojci zabranio samoobranu, osim toga što smo zaključili da je pištolj napravljen za ubijanje. Ti čovjeka možeš ubiti i znanjem taekwondo-a, ali je ipak moj dojam da više ljudi koji ne znaju rukovati pištoljem s njime se koriste za navodnu obranu od npr ljudi koji koriste taekwondo za obranu a da ga nisu nikada trrenirali. ( naravno ne računam one koji koriste poteze i ne znajući da je to potez iz taekwondo-a). Gledaj možda netko koristi pištolj samo za samoobranu da bi nekoga zastrašio, ali treba znati da je često i put u pakao popločan dobrim namjerama Wink
ja

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 21:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tko to mi? Ja sam napisala u svom prethodnom postu dilemu: gdje su granice u samoobrani. Pročitaj još jednom coldplayerov zadnji post...

Vaši postovi su skroz zbunjujući... Netko je ovdje rekao da nošenje oružja (ovdje pretpostavljam pištolj, nož, pa u ovom kontekstu i bejzbolsku palicu s obzirom da bi nekome/napadaču nanijela bol) nije u skladu s Isusovim naukom. Onda ti, ivoo, kažeš da i tae kwon do može ubiti čovjeka pa radiš usporedbu sa "šakatanjem", da bi na kraju tvrdio da žrtvi nitko ne osporava pravo na samoobranu... Confused

Natty

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 21:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coldplayer napisa:
Još uvijek čekam da mi netko objasni u čemu je razlika, s moralnog gledišta, koristiš li u samoobrani šake, nož, palicu ili pištolj?

Po meni, ključno pitanje ovdje nije koje sredstvo koristiš, već kako se prema njemu odnosiš. Ako si odgovoran i savjestan čovjek kojemu nije cilj nikoga napadati, već se isključivo braniti u najkrajnijem slučaju nužde, a živiš u strahu za sebe i svoje bližnje, zašto ne bi imao pravo posjedovati pištolj ako ti to doprinosi osjećaju sigurnosti? Po čemu je to "manje kršćanski" od slučaja da se od manijaka obraniš bejzbolskom palicom?

Živjeti u stalnom strahu za sebe i svoje može čovjeka dovesti do strašnih psihoza koje će opet dovesti do upotrebe oružja onda kada to i nije potrebno. Npr. uzmimo da osoba ima pištolj u kući, noć je, spava, slučajno je zaboravio zaključati vrata od stana i čuje otvaraju se vrata. Izlazi s pištoljem iz sobe, ugleda nekog dečka u hodniku i puca iz straha. Rani ga, dečko završi u bolnici i na kraju se sazna da je samo malo previše popio i falio stan. A zbog toga je mogao izgubiti i život.

Ne volim oružje, sama njegova prisutnost me čini nemirnom. Osim toga ma koliko to ludo možda zvučalo, ja stvarno imam povjerenje u Boga, potpuno, neće dopustiti da mi se desi ništa što ne mogu podnijeti. Neće mi dati križ koji ne mogu nositi. I ja to smatram vjerom u stvarnosti, ne u crkvi, vjerom koju živim !

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.