HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 17 stu 2019, 0:54. Pogledaj neodgovorene postove
Znanost i vjera
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: pon 03 stu 2008, 16:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

braslav napisa:
Da napomenem da je (a.2) dokazana cinjenica jer u suprotnom to bi postojala teorija skrivenih varijabli sto je eksperimentalno opovrgnuto.

ToĆØno, ako odbaciÅ” Bohmove ideje nelokalnosti. U protivnom ne znamo niÅ”ta.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Pink Panther

PostanoPostano: pon 03 stu 2008, 23:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Pink Panther napisa:
Ateist stoga u ovakvoj situaciji mora:
(...)
ili (ii) priznati da postoji jedan prvi, neuzrokovani uzrok, koji, samim time Å”to je neuzrokovan, postoji nužno i vjeĆØno te nije niĆØime ograniĆØen, (a daljnjom analizom pokazuje se da je to Bog);

Recimo da prihvati ovo drugo. ReƦi Ʀe da ureưenje svijeta (prirodni zakoni) naprosto postoje i uzrok su svega. Filozofski, on je prirodne zakone proglasio Bogom, i mnogi to doslovce tako iznose.

Tu Ʀu ga doĆØekati s tezom da ono Å”to nužno postoji (samo po sebi) ne može biti ni na koji naĆØin ograniĆØeno, jer kad bi bilo ograniĆØeno, tada bi bilo uvjetovano (u smislu da mora postojati razlog zaÅ”to su granice baÅ” tu a ne negdje drugdje), Å”to znaĆØi ne-nužno. Tj. nužno bi bilo ne-nužno, Å”to je kontradikcija. A prirodni zakoni jesu "ograniĆØeni", te stoga mora postojati neki joÅ” fundamentalniji uzrok zaÅ”to su oni baÅ” toĆØno takvi-i-takvi, a ne drukĆØiji - a to se onda kosi s njegovom tezom da su prirodni zakoni taj prvi, neuzrokovani uzrok koji postoji nužno.

Citat:
Prije si izjednaĆØavao pojam uzroka i pojam znanstvenog uzroka (uzroka u materijalnom svijetu), pa dobro, to je priÅ”lo. Smile

Ne sjeƦam se da sam to tvrdio (bar ne svjesno), možda se nismo razumjeli (Å”to ne bi bilo nikakvo ĆØudo s obzirom da baratamo razliĆØitom terminologijom).

Citat:
U redu. Ali (a.2) može uzrokovati neŔto samo ako (a.1) ostavlja prostora, tj. ne opisuje sve.

Ja ni ne tvrdim da (a.1) opisuje apsolutno sve; tvrdim da ono opisuje samo sve ono Ŕto istražuje fizika.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Živac

PostanoPostano: ned 09 stu 2008, 14:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pink Panther napisa:
Tu Ʀu ga doĆØekati s tezom da ono Å”to nužno postoji (samo po sebi) ne može biti ni na koji naĆØin ograniĆØeno, jer kad bi bilo ograniĆØeno, tada bi bilo uvjetovano (u smislu da mora postojati razlog zaÅ”to su granice baÅ” tu a ne negdje drugdje), Å”to znaĆØi ne-nužno.

Pa odgovorit Ʀe ti da su ograniĆØeni sami sobom. Prirodni zakoni su takvi ograniĆØeni zato Å”to ti isti prirodni zakoni zadaju ograniĆØenje.

Niti odgovor s Bogom nije imun na ovaj problem. Bog ne može sam sebe uniÅ”titi zato Å”to on Jest. Tako Njegova opstojnost ograniĆØava Njega da sebe uniÅ”ti.

Citat:
Citat:
U redu. Ali (a.2) može uzrokovati neŔto samo ako (a.1) ostavlja prostora, tj. ne opisuje sve.

Ja ni ne tvrdim da (a.1) opisuje apsolutno sve

Ok, onda se oĆØito nismo razumjeli. (a.1) ne opisuje sve se znanstvenim jezikom kaže da teorija nije deterministiĆØka.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo Ʀe vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 21 stu 2008, 17:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zivac napisa:
A ti zakoni, ako su deterministiĆØki, u potpunosti opisuju ponaÅ”anje materije.

opisuju reakciju. Iz reakcije onda mogu zakljuĆØivat predradnje....

volja nije deterministiĆØka. samo iz reakcija možemo tražiti uzroke.
Dok samo slobodna volja uzrokuje. Ona je pokretaĆØ reakcije.
Prirodoslovne znanosti su ograniĆØene jer pokuÅ”avaju objasniti samo reakciju i iz nje tražiti uzrok.

Ono Å”to one ne mogu objaÅ”njavati a oĆØito je... "volja je uzrok svega"
Od stvaranja pa na dalje....
Isus je rekao "idi i ne grijeŔi viŔe"
Nije rekao "neƦeÅ” viÅ”e grijeÅ”iti" Ovo daje do znanja da Bog nije odluĆØio za nas veƦ je naÅ”a volja slobodna a onda je i nedeterministiĆØka".

ako idemo dalje onda možemo zakljuĆØiti:
determinizam postoji samo u mjeri koliko joj dopusti nedeterministiĆØka volja. to znaĆØi da daterminizam samo djelomiĆØno objaÅ”njava bit..

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: pon 24 stu 2008, 12:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Od di si to prepisal? Cool

Tak si ja to mislim
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 24 stu 2008, 13:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam nigdje... moje razmiŔljanje...

ƈemu to?

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
angelous

PostanoPostano: pon 12 lis 2009, 8:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://www.net.hr/webcafe/page/2009/10/12/0065006.html

nije Ŕija nego vrat

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: čet 22 lis 2009, 8:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Treba razluĆØiti ovu "popularnu", senzacionalistiĆØku znanost od prave znanosti...pa tako ovakvi tekstovu uglavnom nemaju neku veliku težinu. Prava znanost ne dolazi tako lako u medije...Å”to se tiĆØe Crkve i njena odnosa prema znanosti, mjesta za napredak ima napretek.
Lalaith

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 22 lis 2009, 19:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moje je miÅ”ljenje da je svaki pokuÅ”aj znanstvenog dokazivanja Boga osuĆ°en na propast.
Naime, takvo Å”to bi bilo u suprotnosti sa slikom Boga u kojeg vjerujemo. U cijeloj Bibliji, od samog poĆØetka se stavlja naglasak na ĆØovjekovu slobodu. Bog se ne želi nametati ĆØovjeku, On želi da ga svatko slobodno odabere.
U svijetu u kojem smo znanstveno dokazali postojanje Boga takvo neÅ”to je nemoguƦe. Ako je dokazano da neÅ”to (ili netko) postoji onda nema smisla vjerovati u suprotno i samim time, nema viÅ”e mjesta za slobodu. SliĆØno kao Å”to je danas potpuno apsurdno "vjerovati" u Zemlju koja je ravna ploĆØa, kada znamo da nije tako.
Zbog toga Bog svakome tko traži daje spoznaju, ali isto tako puŔtuje slobodu onih koji ne žele da On postoji.

Voli jer samo hrabri vole, a kukavice ĆØekaju da budu voljene Smile
Jopica

PostanoPostano: pet 23 lis 2009, 6:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lalaith napisa:
Moje je miÅ”ljenje da je svaki pokuÅ”aj znanstvenog dokazivanja Boga osuĆ°en na propast.
Naime, takvo Å”to bi bilo u suprotnosti sa slikom Boga u kojeg vjerujemo. U cijeloj Bibliji, od samog poĆØetka se stavlja naglasak na ĆØovjekovu slobodu. Bog se ne želi nametati ĆØovjeku, On želi da ga svatko slobodno odabere.
U svijetu u kojem smo znanstveno dokazali postojanje Boga takvo neÅ”to je nemoguƦe. Ako je dokazano da neÅ”to (ili netko) postoji onda nema smisla vjerovati u suprotno i samim time, nema viÅ”e mjesta za slobodu. SliĆØno kao Å”to je danas potpuno apsurdno "vjerovati" u Zemlju koja je ravna ploĆØa, kada znamo da nije tako.
Zbog toga Bog svakome tko traži daje spoznaju, ali isto tako puŔtuje slobodu onih koji ne žele da On postoji.

Znanost jest dokazala Boga, tj. postoje mnogi fiziĆØari i matematiĆØari i znanstvenici od autoriteta koji se ozbiljno smatraju i tumaĆØe mnoge pojave u prirodi (tu mislim na prirodu brojeva i fizikalnih zakona) uz postajenje onoga Å”to ĆØovjek naziva Bogom. Ima jako puno ateista znanstvenika koji vjeruju u dokaze za Boga ali i mnogo znanstvenika vjernika. Jedan naÅ” i svjetski priznati znanstvenik od autoriteta je akademik Vladimir Paar. ImaÅ” u Teoviziji njegove knjige na ovu temu.
Sloboda koju imaÅ” kao vjernik nije ograniĆØena samo na vjeru u prosto postojanje Boga, nego je sveopsežna i jako osobna. Vjera se ne oĆØituje samo u vjerivanju u Boga veƦ u vjerovanju da želiÅ” iƦi pravim putem svake sekunde svakoga dana. Vjera da si na Božjem putu, vjera u Duha Svetoga, vjera da te ne zavodi u nekom datom momentu neka kriva pretpostavka. Vjera je takoĆ°er odabrati svaki dan živjeti po Božjim zapovjedima, jer to Å”to ja vjerujem u Boga ama baÅ” niÅ”ta ne ĆØini za moju volju da radim moralno i ono Å”toBog od mene traži. Ja prvo moram to htjeti, biti slobodna odabrati ili odbaciti slijediti Božji nagovor u datom monentu, a zatim moram i vjerovati da je neki nagovor pravi nagovor.

"Molitva" je poniznost ĆØovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veliĆØinu Boga kojemu se obraƦa i kojemu se klanja na naĆØin da sve oĆØekuje od Njega, niÅ”ta od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
Lalaith

PostanoPostano: pet 23 lis 2009, 8:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Znanost jest dokazala Boga, tj. postoje mnogi fiziĆØari i matematiĆØari i znanstvenici od autoriteta koji se ozbiljno smatraju i tumaĆØe mnoge pojave u prirodi (tu mislim na prirodu brojeva i fizikalnih zakona) uz postajenje onoga Å”to ĆØovjek naziva Bogom.

Dokazati, u smislu u kojem tu rijeĆØ koriste prirodni znastvenici, znaĆØi odreĆ°enim eksperimentom koji se može ponoviti pokazati postojanje neĆØega. I tu sam rijeĆØ koristila u tom smislu kada sam napisala ovo gore.
A to Å”to neki znanstvenici vjeruju u Bogu, to nije stvar znanosti nego njihovog osobnog opredjeljenja. Znanost je kod njih možda otvorila prostor za spoznavanje Boga, ali da bi ĆØovjek vjerovao, potrebno je neÅ”to viÅ”e i znanost tu ne presuĆ°uje.
Citat:
Sloboda koju imaÅ” kao vjernik nije ograniĆØena samo na vjeru u prosto postojanje Boga, nego je sveopsežna i jako osobna.

Potpuno se slažem.
Ono Ŕto sam napisala gore je samo jedan segment ovoga Ŕto si ti napisala.

Voli jer samo hrabri vole, a kukavice ĆØekaju da budu voljene Smile
angelous

PostanoPostano: pet 23 lis 2009, 18:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma joÅ” je Mali Princ rekao: Bitno je oĆØima nevidljivo. Very Happy
al koji puta je teŔko shvatiti neŔto nevidljivo, nematerijalno

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Specijalac

PostanoPostano: pet 26 vel 2010, 0:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ej.

dali zna neko neki dobar kolegij na KBF-u koji je povezan sa znanosti i crkvom. Nije bitno dali je izborni ili redoviti predmet.

Hvala

Ko zna (ah, niko, niko niŔta ne zna. Krhko je znanje!)

BVB
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.