HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 22 ruj 2017, 18:39. Pogledaj neodgovorene postove
Znanost i vjera
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: pon 03 stu 2008, 16:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

braslav napisa:
Da napomenem da je (a.2) dokazana cinjenica jer u suprotnom to bi postojala teorija skrivenih varijabli sto je eksperimentalno opovrgnuto.

Točno, ako odbaciš Bohmove ideje nelokalnosti. U protivnom ne znamo ništa.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Pink Panther

PostanoPostano: pon 03 stu 2008, 23:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Pink Panther napisa:
Ateist stoga u ovakvoj situaciji mora:
(...)
ili (ii) priznati da postoji jedan prvi, neuzrokovani uzrok, koji, samim time što je neuzrokovan, postoji nužno i vječno te nije ničime ograničen, (a daljnjom analizom pokazuje se da je to Bog);

Recimo da prihvati ovo drugo. Reći će da uređenje svijeta (prirodni zakoni) naprosto postoje i uzrok su svega. Filozofski, on je prirodne zakone proglasio Bogom, i mnogi to doslovce tako iznose.

Tu ću ga dočekati s tezom da ono što nužno postoji (samo po sebi) ne može biti ni na koji način ograničeno, jer kad bi bilo ograničeno, tada bi bilo uvjetovano (u smislu da mora postojati razlog zašto su granice baš tu a ne negdje drugdje), što znači ne-nužno. Tj. nužno bi bilo ne-nužno, što je kontradikcija. A prirodni zakoni jesu "ograničeni", te stoga mora postojati neki još fundamentalniji uzrok zašto su oni baš točno takvi-i-takvi, a ne drukčiji - a to se onda kosi s njegovom tezom da su prirodni zakoni taj prvi, neuzrokovani uzrok koji postoji nužno.

Citat:
Prije si izjednačavao pojam uzroka i pojam znanstvenog uzroka (uzroka u materijalnom svijetu), pa dobro, to je prišlo. Smile

Ne sjećam se da sam to tvrdio (bar ne svjesno), možda se nismo razumjeli (što ne bi bilo nikakvo čudo s obzirom da baratamo različitom terminologijom).

Citat:
U redu. Ali (a.2) može uzrokovati nešto samo ako (a.1) ostavlja prostora, tj. ne opisuje sve.

Ja ni ne tvrdim da (a.1) opisuje apsolutno sve; tvrdim da ono opisuje samo sve ono što istražuje fizika.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Živac

PostanoPostano: ned 09 stu 2008, 14:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pink Panther napisa:
Tu ću ga dočekati s tezom da ono što nužno postoji (samo po sebi) ne može biti ni na koji način ograničeno, jer kad bi bilo ograničeno, tada bi bilo uvjetovano (u smislu da mora postojati razlog zašto su granice baš tu a ne negdje drugdje), što znači ne-nužno.

Pa odgovorit će ti da su ograničeni sami sobom. Prirodni zakoni su takvi ograničeni zato što ti isti prirodni zakoni zadaju ograničenje.

Niti odgovor s Bogom nije imun na ovaj problem. Bog ne može sam sebe uništiti zato što on Jest. Tako Njegova opstojnost ograničava Njega da sebe uništi.

Citat:
Citat:
U redu. Ali (a.2) može uzrokovati nešto samo ako (a.1) ostavlja prostora, tj. ne opisuje sve.

Ja ni ne tvrdim da (a.1) opisuje apsolutno sve

Ok, onda se očito nismo razumjeli. (a.1) ne opisuje sve se znanstvenim jezikom kaže da teorija nije deterministička.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 21 stu 2008, 17:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zivac napisa:
A ti zakoni, ako su deterministički, u potpunosti opisuju ponašanje materije.

opisuju reakciju. Iz reakcije onda mogu zaključivat predradnje....

volja nije deterministička. samo iz reakcija možemo tražiti uzroke.
Dok samo slobodna volja uzrokuje. Ona je pokretač reakcije.
Prirodoslovne znanosti su ograničene jer pokušavaju objasniti samo reakciju i iz nje tražiti uzrok.

Ono što one ne mogu objašnjavati a očito je... "volja je uzrok svega"
Od stvaranja pa na dalje....
Isus je rekao "idi i ne griješi više"
Nije rekao "nećeš više griješiti" Ovo daje do znanja da Bog nije odlučio za nas već je naša volja slobodna a onda je i nedeterministička".

ako idemo dalje onda možemo zaključiti:
determinizam postoji samo u mjeri koliko joj dopusti nedeterministička volja. to znači da daterminizam samo djelomično objašnjava bit..

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
El Pepe

PostanoPostano: pon 24 stu 2008, 12:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Od di si to prepisal? Cool

Tak si ja to mislim
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pon 24 stu 2008, 13:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam nigdje... moje razmišljanje...

Čemu to?

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
angelous

PostanoPostano: pon 12 lis 2009, 8:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

http://www.net.hr/webcafe/page/2009/10/12/0065006.html

nije šija nego vrat

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Dubravko

PostanoPostano: čet 22 lis 2009, 8:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Treba razlučiti ovu "popularnu", senzacionalističku znanost od prave znanosti...pa tako ovakvi tekstovu uglavnom nemaju neku veliku težinu. Prava znanost ne dolazi tako lako u medije...što se tiče Crkve i njena odnosa prema znanosti, mjesta za napredak ima napretek.
Lalaith

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 22 lis 2009, 19:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moje je mišljenje da je svaki pokušaj znanstvenog dokazivanja Boga osuđen na propast.
Naime, takvo što bi bilo u suprotnosti sa slikom Boga u kojeg vjerujemo. U cijeloj Bibliji, od samog početka se stavlja naglasak na čovjekovu slobodu. Bog se ne želi nametati čovjeku, On želi da ga svatko slobodno odabere.
U svijetu u kojem smo znanstveno dokazali postojanje Boga takvo nešto je nemoguće. Ako je dokazano da nešto (ili netko) postoji onda nema smisla vjerovati u suprotno i samim time, nema više mjesta za slobodu. Slično kao što je danas potpuno apsurdno "vjerovati" u Zemlju koja je ravna ploča, kada znamo da nije tako.
Zbog toga Bog svakome tko traži daje spoznaju, ali isto tako puštuje slobodu onih koji ne žele da On postoji.

Voli jer samo hrabri vole, a kukavice čekaju da budu voljene Smile
Jopica

PostanoPostano: pet 23 lis 2009, 6:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lalaith napisa:
Moje je mišljenje da je svaki pokušaj znanstvenog dokazivanja Boga osuđen na propast.
Naime, takvo što bi bilo u suprotnosti sa slikom Boga u kojeg vjerujemo. U cijeloj Bibliji, od samog početka se stavlja naglasak na čovjekovu slobodu. Bog se ne želi nametati čovjeku, On želi da ga svatko slobodno odabere.
U svijetu u kojem smo znanstveno dokazali postojanje Boga takvo nešto je nemoguće. Ako je dokazano da nešto (ili netko) postoji onda nema smisla vjerovati u suprotno i samim time, nema više mjesta za slobodu. Slično kao što je danas potpuno apsurdno "vjerovati" u Zemlju koja je ravna ploča, kada znamo da nije tako.
Zbog toga Bog svakome tko traži daje spoznaju, ali isto tako puštuje slobodu onih koji ne žele da On postoji.

Znanost jest dokazala Boga, tj. postoje mnogi fizičari i matematičari i znanstvenici od autoriteta koji se ozbiljno smatraju i tumače mnoge pojave u prirodi (tu mislim na prirodu brojeva i fizikalnih zakona) uz postajenje onoga što čovjek naziva Bogom. Ima jako puno ateista znanstvenika koji vjeruju u dokaze za Boga ali i mnogo znanstvenika vjernika. Jedan naš i svjetski priznati znanstvenik od autoriteta je akademik Vladimir Paar. Imaš u Teoviziji njegove knjige na ovu temu.
Sloboda koju imaš kao vjernik nije ograničena samo na vjeru u prosto postojanje Boga, nego je sveopsežna i jako osobna. Vjera se ne očituje samo u vjerivanju u Boga već u vjerovanju da želiš ići pravim putem svake sekunde svakoga dana. Vjera da si na Božjem putu, vjera u Duha Svetoga, vjera da te ne zavodi u nekom datom momentu neka kriva pretpostavka. Vjera je također odabrati svaki dan živjeti po Božjim zapovjedima, jer to što ja vjerujem u Boga ama baš ništa ne čini za moju volju da radim moralno i ono štoBog od mene traži. Ja prvo moram to htjeti, biti slobodna odabrati ili odbaciti slijediti Božji nagovor u datom monentu, a zatim moram i vjerovati da je neki nagovor pravi nagovor.

"Molitva" je poniznost čovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veličinu Boga kojemu se obraća i kojemu se klanja na način da sve očekuje od Njega, ništa od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
Lalaith

PostanoPostano: pet 23 lis 2009, 8:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Znanost jest dokazala Boga, tj. postoje mnogi fizičari i matematičari i znanstvenici od autoriteta koji se ozbiljno smatraju i tumače mnoge pojave u prirodi (tu mislim na prirodu brojeva i fizikalnih zakona) uz postajenje onoga što čovjek naziva Bogom.

Dokazati, u smislu u kojem tu riječ koriste prirodni znastvenici, znači određenim eksperimentom koji se može ponoviti pokazati postojanje nečega. I tu sam riječ koristila u tom smislu kada sam napisala ovo gore.
A to što neki znanstvenici vjeruju u Bogu, to nije stvar znanosti nego njihovog osobnog opredjeljenja. Znanost je kod njih možda otvorila prostor za spoznavanje Boga, ali da bi čovjek vjerovao, potrebno je nešto više i znanost tu ne presuđuje.
Citat:
Sloboda koju imaš kao vjernik nije ograničena samo na vjeru u prosto postojanje Boga, nego je sveopsežna i jako osobna.

Potpuno se slažem.
Ono što sam napisala gore je samo jedan segment ovoga što si ti napisala.

Voli jer samo hrabri vole, a kukavice čekaju da budu voljene Smile
angelous

PostanoPostano: pet 23 lis 2009, 18:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma još je Mali Princ rekao: Bitno je očima nevidljivo. Very Happy
al koji puta je teško shvatiti nešto nevidljivo, nematerijalno

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Specijalac

PostanoPostano: pet 26 vel 2010, 0:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ej.

dali zna neko neki dobar kolegij na KBF-u koji je povezan sa znanosti i crkvom. Nije bitno dali je izborni ili redoviti predmet.

Hvala

Ko zna (ah, niko, niko ništa ne zna. Krhko je znanje!)

BVB
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.