HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 stu 2019, 20:50. Pogledaj neodgovorene postove
Rasizam!
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: čet 06 stu 2008, 20:03
PostNaslov : Rasizam!
Citiraj i odgovori

Svjesni smo da postoje razlike izmeĆ°u provincija, država, regija, kontinenata, rasa, vjera....
Rasizam je jedna predrasuda al i ĆØista mržnja. Ono Å”to mene najviÅ”e Å”okira je kada neki znanstvenici koriste svoje znanje da bi dokazivali superiornost jednih naspram drugih i ponižavali ih!
Zar nismo svi po dostojanstvu stvoreni jednaki?

primjer:
Evo ĆØujem danas kako je jedan Rom u Rimu autom pokupio 13 ljudi... Talijanski mediji naglaÅ”avaju da je porijeklom Hrvat!

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
hilarije

PostanoPostano: čet 06 stu 2008, 22:33
PostNaslov : Re: Rasizam!
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:

Evo ĆØujem danas kako je jedan Rom u Rimu autom pokupio 13 ljudi... Talijanski mediji naglaÅ”avaju da je porijeklom Hrvat!

Jel Rom ili Hrvat?
ja

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 06 stu 2008, 23:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tražila sam malo po internetu. PiÅ”e da se radi o Romu s hrvatskim državljanstvom, ali isto tako i da je roĆ°en u Italiji...
Smile

InaĆØe, po ovom pitanje slažem se s tobom.

Zadnja promjena: ja; pet 07 stu 2008, 9:49; ukupno mijenjano 1 put.

Ljubiti nekog ĆØovjeka znaĆØi vidjeti ga onakvim kakvim ga je Bog zamislio. (F. M. Dostojevski)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: pet 07 stu 2008, 7:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Joj...kako ne volim rasizam u bilo kojem obliku...
Mislim da se svaki ĆØovjek mora poÅ”tovati...
a osuĆ°ivati njegova djela a ne njega samoga...
a pri tom ne smijemo koristiti znakove mržnje...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 07 stu 2008, 16:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈuo sam da je posebmo naglaÅ”avano njegovo hrvatsko porijeklo... U Italiji je popularno da u ztadnje vrijeme za sve probleme optužuju imigrante.
evo danas ĆØitam da je jedan austrijanac dobio otkaz jer je na vrata lokala stavio natpis "zabranjen ulaz slovencima i hrvatima"
...

Kod nas joÅ” uvijek nema mnogo tih primjera al Ʀe vjerojatno i kod nas biti sliĆØno za 10 godina kada bude mnogo viÅ”e imigranata Å”to je realno za oĆØekivati.
Mislim da Ʀe to biti veliki test za nas. U svakom sluĆØaju o tome se ne priĆØa a problem postoji i kod nas.

5rich
mod team

PostanoPostano: pet 07 stu 2008, 17:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neki dan ĆØitam jedan forum,i vidim ovaj post:
Citat:
Danas rasizma nema.Eventualno proturasizma ali sasvim sam siguran da ga nema.

i ostanem
moje miÅ”ljenje, rasizam je ĆØisto Evil or Very Mad djelo, i sve do posljednjeg dana Ʀe ga biti..
samo pitanje u kom obliku..nekad je to bilo prema Afroamerikancima,a danas prema svima..nema pravila..
Å”eƦem ulicom i ĆØujem, klinac,nema viÅ”e od 10 godina govori kak sve Slovence treba pobiti,i takve stvari...i ne mogu vjerovati kuda ovaj svijet ide...žalosno je da su takve stvari postale druÅ”tveno prihvatljive,

Martin Luther King je u svom jednom govoru rekao:"Odbijam prihvatiiti uvjerenje da su se ljudi toliko tragiĆØno upetljali u bezzvjezdanu ponoƦ rasizma, da svijetli dolazak dana mira i bratstva nikada neƦe postati stvarnost.

nažalost, imam osjeƦaj da Ʀe taj dan mira i bratstva doƦi tek onda kad On doĆ°e po nas place place place

usput, legendo, ne bih se složila s tobom da takvih primjera nema kod nas...evo, konkretno,u mojoj blizini,ima onih koji ne žele jesti sladoled u odreĆ°enim slastiĆØarnicama jer su vlasnici Albanci ..to je zbilja jakooo žalosno..ljudima se sudi po nacionalnoj pripadnosti..to je nekaj prestraÅ”noga tuzan tuzan

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: pet 07 stu 2008, 18:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

albanci prave najbolje kolaĆØe jako sretan
tako ja mislim. Smile

Jest, ima kod nas takvih primjera, al kao Ŕto rekoh ne tako mnogo kao u zemljama koje imaju mnogo imigranata.
U Hercegovini su 99%albanaca poŔteni i vrijedni ljudi. Bave se uglavnom slasticama i zlatom.

ƈini mi se da je kod nas taj problem rasizma najviÅ”e izražen prema Romima. oni su u jako teÅ”koj situaciji... Nekakav zaĆØarani krug.

spocky

PostanoPostano: pet 07 stu 2008, 23:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ima toga kod nas i to puuuuno...
evo danas sam se baÅ” gadno posvaĆ°ala sa starijim ĆØovjekom, krenuli smo od formule 1, odnosno Hamiltona, i na kraju zavrÅ”ili na Hitleru... nisam mogla vjerovat da neko joÅ” danas može imati takva primitivna stajaliÅ”ta.

na moru sam radila kod albanaca i stvarno ne mogu reƦi po ĆØemu se to oni razlikuju od "nas", a tu ih svi vrijeĆ°aju, oni su ovakvi i onakvi... Å”iptar je uvijek Å”iptar.
isto tak kak govore za Rome, Kineze...
kaj se tiĆØe tih viceva, danas ih ĆØujeÅ” na svakom koraku o crncima, slovencima, srbima, židovima... kad se pobunim zbog njih svi vele ah ne kužiÅ” Å”alu, nemaÅ” smisla za humor, ali djeca to sve upijaju i od malena se uĆØe predrasudama

live long and prosper!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: sub 08 stu 2008, 12:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je. kod nas je laiĆØka kultura na niskom nivou...
ja nedavno ĆØujem od jedne osobe koja ispali ko iz topa "ja mrzim židove"...
Kažem ja zaÅ”to?.... on ne naĆ°e nijednu zdravu.....
Kažem ja "Isus je židov"... i tu prestade ....

nevjerojatno je kako netko može tako neÅ”to reƦi i mrziti a da uopƦe ne postoji nikakav razlog.

andeli apokalipse

Spol: neodrešen
PostanoPostano: ned 12 tra 2009, 23:24
PostNaslov : Svaka medalja ima dvije strane-albanski rasisam
Citiraj i odgovori

sv.Franjo legenda napisa:
albanci prave najbolje kolaĆØe jako sretan
tako ja mislim. Smile

Jest, ima kod nas takvih primjera, al kao Ŕto rekoh ne tako mnogo kao u zemljama koje imaju mnogo imigranata.
U Hercegovini su 99%albanaca poŔteni i vrijedni ljudi. Bave se uglavnom slasticama i zlatom.

ƈini mi se da je kod nas taj problem rasizma najviÅ”e izražen prema Romima. oni su u jako teÅ”koj situaciji... Nekakav zaĆØarani krug.
SvedoĆØenje bivÅ”eg pripadnika OVK
http://www.slobodnaevropa.org/content/article/1606399.html
10.04.2009
Anamari RepiƦ, Branka TriviƦ

Institucije Kosova odbacile su optužbe iznete u izveÅ”taju BBC-ija, u kome se kaže da su pripadnici OslobodilaĆØke vojske Kosova otimali, muĆØili i u nekim sluĆØajevima ubijali civile tokom i nakon sukoba na Kosovu 1999. godine.
Dokumentarni specijal koji je juĆØe emitovao Chanel 4 BBC radija donosi svedoĆØenje bivÅ”eg pripadnika OslobodilaĆØke vojske Kosova (OVK), koji je i sam bio zarobljen u albanskom gradu KukeÅ”u, da su pripadnici ove formacije tokom 1999. godine organizovali mrežu zatvora u Albaniji i na Kosovu u kojima su zlostavljali Srbe, Albance i Rome. Ovaj bivÅ”i kosovsko-albanski gerilac je, pod uslovom anonimnosti, reporteru britanskog radija Michaelu Montgomeriju opisao kako su pripadnici OVK-a muĆØili civile. Prema njegovom svedoĆØenju, u muĆØenju su koriÅ”Ć¦eni noževi, piÅ”tolji i automatske puÅ”ke.

ā€œVideo sam mnogo. Video sam ljude koje su tukli, boli noževima, ljude koje su ostavljali bez hrane i 5-6 dana, video sam ljude koje su bacali u grobnice, video sam ljude koje su muĆØili, tukli i ubiliā€, rekao je ovaj svedok BBC radiju.

ā€œNoƦi su bile tihe, tako da ste mogli da ih ĆØujete kako viĆØu dok su ih tukli ili posle toga. Kada nekoga muĆØe, on viĆØe ā€œo, majkoā€œ na svom jezikuā€, ispriĆØao je ovaj svedok britanskom radiju.

Prema izvorima BBC-ija najmanje 18 ljudi je ubijeno i sahranjeno na groblju u KukeŔu.

SliĆØna svedoĆØanstva albanskih anonimnih svedoka objavila je i Balkanska istraživaĆØka mreža, BIRN. KukeÅ” je bio, kako se navodi u njihovom i istraživanju BBC radija, samo jedan od nekoliko zatvorskih centara u Albaniji i na Kosovu, a zatvorenici su ĆØesto bili prebacivani iz jednog zatvora u drugi. ā€œImena nekoliko ljudi koji su moguƦi poĆØinioci veƦ su poznata UNMIK-u. Jedan od njih i dalje se nalazi na visokom položaju u kosovskom pravosuĆ°uā€œ, tvrdi se u dokumentu BIRN-a.

Sean Jones iz Amnesty International izjavila je britanskom radiju da je UNMIK pokazao nedopustivu sporost u procesuiranju bivŔih oficira OVK, Ŕto je rezultiralo izostankom pravde na Kosovu:

ā€œMislim da je za svaku osudu da porodice nestalih veƦ viÅ”e od 10 godina ĆØekaju da se pokrenu mehanizmi pravde. Ta osuda se posebno odnosi na Ujedinjene nacije.ā€

Sean Jones je u razgovoru za BBC izjavila da odgovornost za neuspeh leži i na NATO trupama koje su zapostavile bezbednost civila, posebno pripadnika manjina, na Kosovu posle rata.

KomentariÅ”uƦi svedoĆØanstva oĆØevidaca koja je objavio BBC radio, portparol TužilaÅ”tva za ratne zloĆØine Bruno VekariƦ kaže za naÅ” program da su TužilaÅ”tvu ti podaci poznati:

ā€œZaista puno dokaza, puno izjava i puno svedoka ukazuje na to da se tih godina na prostoru severa Albanije, a u vezi Kosova i Metohije, dogodio straÅ”an zloĆØin. Mi Ʀemo i dalje insistirati da se to istraži i u stalnoj smo komunikaciji sa naÅ”im meĆ°unarodnim kolegama koji mogu da sprovedu jednu takvu istragu i na terenu. Spremni smo da pružimo svaki vid pomoƦi i oĆØekujemo posetu Dika Marfija i nove sastanke sa EULEX-om.ā€

NataÅ”a KandiƦ, predsednica Fonda za humanitarno pravo, kaže za Radio Slobodna Evropa da dokumentaristiĆØki pristup BBC-ija pokazuje pravi put kojim bi trebalo da ide i TužilaÅ”tvo Srbije za ratne zloĆØine. Umesto insistiranja na trgovini ljudskim organima, Å”to je u ovom trenutku veoma teÅ”ko dokumentovati, ona smatra da bi trebalo da se otvori istraga o onome Å”to je dokazivo - o kidnapovanju, muĆØenju i ubijanju Srba i pripadnika drugih etniĆØkih zajednica koji su odvoĆ°eni u Albaniju za vreme i posle dolaska meĆ°unarodnih snaga na Kosovo. Ona ukazuje i na jedan aspekt ovih užasnih dogaĆ°aja o kojem se do sada nije mnogo znalo, a koji bi mogao biti i najneugodniji po kosovsku vladu:

ā€œOno Å”to je tabu tema jeste pitanje tih Albanaca koji se u albanskoj javnosti i zajednici opisuju kao oni koji su pomagali, dakle, bilo je i takozvanih moralnih Albanaca. Nakon svih tih novih podataka i svedoĆØenja pripadnika OslobodilaĆØke vojske Kosova, koji su takoĆ°e bili zatvarani, ne može se dogoditi da kosovska vlada kaže da nije imala kontrolu. Kontrola je postojala zato Å”to su ti logori otvarani na teritoriji druge države i zato Å”to je sve vreme pomagala OslobodilaĆØku vojsku Kosova. Obaveza kosovske vlade je da otvori istragu i sa dolaskom specijalnog izaslanika Dika Marfija mislim da postoji prostor za to, ali i obaveza EULEX-a da pruži svu struĆØnu pomoƦ. Dakle, ovo pitanje mora da se otvori, ali na ovaj naĆØin.ā€

PriŔtina: OVK nije bila kriminalna

UĆØestvovanje OVK u ratu 1999. godine se ne može kriminalizovati, poruĆØili su kosovski lideri, tako reagujuƦi na izveÅ”taj BBC-ija u kome se kaže da su pripadnici OslobodilaĆØke vojske Kosova otimali, muĆØili i u nekim sluĆØajevima ubijali civile tokom i nakon sukoba na Kosovu 1999. godine.

Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu izjavio je da je OslobodilaĆØka vojska Kosova vodila pravedan rat u cilju zaÅ”tite Albanaca.

ā€œOVK je vodila pravdenu borbu za opstanak naÅ”eg biƦa. Sve ostalo Å”to nije argumentovano nije realno, mi se ne možemo baviti spekulacijama jer se neko setio da na razne naĆØine nanese Å”tetu Kosovu. To neƦe uspetiā€, rekao je Sejdiu.

Institucije ocenjuju da je istraživanje BBC-ija na Kosovu i na severu Albanije o zloĆØinima OVK uraĆ°eno na osnovu nepotvrĆ°enih i anonimnih izvora, podržavajuƦi srpsku propagandu. Portparol Vlade Kosova Memlji KrasniƦi kaže da je BBC, i pored ĆØinjenice da je jedan od najpoÅ”tovanijih medija, pogreÅ”io.

ā€œBBC je saopÅ”tio da se radi o izveÅ”taju zasnovanom na viÅ”egodiÅ”njem istraživanju i to je greÅ”ka u onome Å”to su osnove novinarstva. Oni su objavili izveÅ”taj u kome iznose konstatacije zasnovane na anonimnim, nepotvrĆ°enim izvorima, i gledajuƦi samo iz ovog ugla izveÅ”taj je pun sumnjiā€, kaže KrasniƦi.

Kako je objavio BBC, nakon opsežne istrage njihov dopisnik Nik Torp je doÅ”ao do saznanja o odgovornosti OVK. Preneta je i izjava premijer Kosova HaÅ”ima TaĆØija, koji je odbacio takve navode. TaĆØi je rekao da je ā€˜svestan da su pojedinci zloupotrebljavali uniforme OVKā€™ za vreme rata, ali da se ta oružana formacija ā€˜ograĆ°uje od takvih akataā€™, kao i da su ā€˜zloupotrebe bile minimalneā€™. MeĆ°utim Vlada Kosova nije zadovoljna naĆØinom na koji je preneta izjava premijera.

ā€œNovinar je intervjuisao i premijera, ali žalosno je Å”to je on TaĆØijeve izjave izvadio iz kontekstaā€, kaže portparol.

Postavio je i pitanje kako je moguƦe da se jedna takva novinarska priĆØa pojavi nakon Å”to je Hag sproveo svoju istragu.

ā€œĆˆudno je to Å”to su novinari na osnovu svog istraživanja doÅ”li do zakljuĆØaka koje ni Tribunal u Hagu nije uspeo da dokaže i pored angažovanja velikog broja istraživaĆØa i profesonalaca iz te oblasti. Žao nam je Å”to se i na meĆ°unarodnoj sceni nalaze ljudi koji veruju srpskoj propagandi i spekulacijama bivÅ”e tužiteljke Karle del Ponteā€, rekao je KrasniƦi.

Podsetimo da su institucije Kosova joÅ” ranije odbacile navode da su na severu Albanije tokom 1999. godine Srbima vaĆ°eni organi radi transplantacije i prodaje. BivÅ”a tužiteljka Karla del Ponte je u knjizi ā€˜Lovā€™ navela da je HaÅ”ki trubunal dobio informacije od ā€˜pouzdanih novinaraā€™ da su kosovski Albanci oteli i transportovali izmedu 100 i 300 osoba s Kosova u severni deo Albanije posle 12. juna 1999, kada su NATO snage doÅ”le na Kosovo. Del Ponte je iznela da je postojala sumnja da su u jednu kuƦu na severu Albanije odvoĆ°eni oteti Srbi i da su im tu vaĆ°eni organi radi prodaje.

Ministarka pravde Nekibe Keljmendi je nedavno podsetila da je tim povodom HaÅ”ki sud sproveo viÅ”e istraga kojima nisu potvrĆ°eni navodi o trgovini ljudskim organima. Pravosudno-policijska misija EU, Euleks, je u meĆ°uvremenu poĆØela istragu oko sluĆØaja ā€˜Å¾uta kuƦaā€™, u Burelu u Albaniji.

Prema procenama vladinih i nevladinih organizacija na Kosovu je tokom 1998. i 1999. godine ubijeno oko 10.000 Albanaca. Podaci kosovskog Odbora za zaÅ”titu ljudskih prava i sloboda govore da je 297 srpskih civila ubijeno za vreme konflikta. JoÅ” uvek nije razjaÅ”njena sudbina oko 2.000 osoba koje se smatraju nestalim. MeĆ°u njima je najveƦi broj Albanaca, dok je oko 500 Srba i pripadnika drugih zajednica.
Kristijan

PostanoPostano: pet 17 tra 2009, 12:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svaki biolog zna da su ljudske "rase" zapravo izmiÅ”ljen pojam. Rase ne postoje. I to govorim s bioloÅ”kog stajaliÅ”ta, ne s moralnog, etiĆØkog, politiĆØkog ili bilo kakvog drugog. Å to bi uopƦe definiralo "rasu"? Boja kože? GenetiĆØko svojstvo odreĆ°eno s nekoliko alela na nekoliko gena, jedina razlika izmeĆ°u mene koji sam "bijelac" i ĆØovjeka iz Afrike koji je "crnac" je to Å”to on ima viÅ”e melanina u koži zahvaljujuƦi kombinaciji gena. Onda bi temelj za "rase" mogli biti i boja oĆØiju, boja kose, duljina srednjeg prsta ili sposobnost uvijanja jezika pa bi se svijet dijelio na "uvijaĆØe" i neuvijaĆØe". I najtamniji i najsvjetliji ĆØovjek na svijetu su Homo sapiens sapiens... Nema podvrsta, rasa, pasmina, varijeteta, kultivara ili bilo kakvih nižih kategorija od vrste. A da ne govorim kako nema apsolutno nikakve poveznice izmeĆ°u inteligencije i boje kože... Kao da povezujete kovrĆØavost svoje kose s talentom u plesu! Shocked

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: sv.Franjo legenda
andeli apokalipse

Spol: neodrešen
PostanoPostano: ned 19 tra 2009, 13:31
PostNaslov : Zadar: U kontejneru preminuo državljanin Srbije
Citiraj i odgovori

ZADAR - Zadarska policija u petak ujutro zaprimila je dojavu da je u mjestu Biljane Donje u kontejneru jednog poduzeƦa preminuo 63-godiÅ”nji državljanin Srbije.
http://www.vecernji.hr/newsroom/blackchronicle/3278447/index.do
On je tamo navodno spavao, a mrtvozornica je utvrdila da je umro prirodnom smrƦu. OĆØevid je u tijeku.c/p Indiferentnost naÅ”eg socijalnog sustava je sliĆØna rasismu,zato Å”to naÅ”e službe nedaju ni svojim gradanima da dostojanstveno prežive a kako se odnose prema strancima uvjerite se sami. tuzan
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.