HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 19 srp 2019, 4:39. Pogledaj neodgovorene postove
Gospa Trsatska
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Sanders

Spol: muško
PostanoPostano: pon 10 svi 2004, 9:31
PostNaslov : Gospa Trsatska
Citiraj i odgovori

Dakle svima sretan i blagoslovljen danasnji blagdan!
Inace, Gospa Trsatska je suzastitnica nase franjevacke provincije sv. Cirila i Metoda..
Vise o povijesti Trsata na http://www.ofm.hr/samostan/svi_samostani/trsat.html

Hvalite i blagoslivljajte Gospodina moga, zahvaljujte njemu, služite njemu, svi u poniznosti velikoj!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 10 svi 2004, 12:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gospa Trsatska je i zastitnica Rijeke,ako neki nasi sugradjani nisu jos znali!
Trsatskoj majci,pjevamo pjesmu mi..
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
lil_mo

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pet 14 svi 2004, 8:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo da znas da je Gospa Trsatska tocnije suzastitnica naseg grada, jer je i Sv. Vid zastitnik. Shocked
A sto se tice pjesme, to je pjevamo mi, mislim da je malo preinterno.
Pozdrav
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: pet 14 svi 2004, 12:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

lil,ne mora biti preinterno ako nasi dragi forumasi iskazu zelju da ih naucimo nasu himnu majci Bozjoj Trsatskoj!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 17 svi 2004, 13:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vidjevsi framase tako dobro raspolozeno proteklog vikenda na Trsatu i kad je cula njenu himnu, zasigurno se radovala i Gospa! jako sretan
sike

PostanoPostano: sri 08 ruj 2004, 12:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Opet je nasa draga Gospa u centru.Danas na njen rodjendan,ali ljudi viÅ”e Å”tuju njeno UzaÅ”aÅ”Ć¦e pa je onda bilo nekoliko desetaka tisuƦa viÅ”e svijeƦa nego danas.
InaĆØe,veƦ za idudƦu godinu pripamo predbilježbe za one koji bi htjeli Å”ljakati na svijeƦama
Daniel

PostanoPostano: pet 22 lis 2004, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kada sam prije Å”est godina odlazio na studij u zagreb stavio sam cjeli svoj studij i sve ono Å”to me ĆØeka u nepoznatoj sredini pod zagovor Majke Božje Trsatske i zavjetovao sam se da Ʀu svaki put kada doĆ°em kuƦi otiƦi na Trsat i pomoliti se pred njezinim likom. To sam i ĆØinio svaki put kada sam dolazio u Rijeku, sve do prije godinu dana kada sam se vratio kuƦi. Vjerujem da me ona i dovela u moju zajednicu koja se okuplja baÅ” u njezinu svetiÅ”tu. Hvala joj na tome.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 09 svi 2005, 22:04
PostNaslov : Re: Gospa Trsatska
Citiraj i odgovori

Sanders napisa:
Dakle svima sretan i blagoslovljen danasnji blagdan!
Inace, Gospa Trsatska je suzastitnica nase franjevacke provincije sv. Cirila i Metoda..
Vise o povijesti Trsata na http://www.ofm.hr/samostan/svi_samostani/trsat.html

I ja to kažem!danas Ʀe biti veselo na Trsatu..kardinal nam otkriva Papin kip pred crkvom,dolazi sanader..kad ubuduƦe dolazite na Trsat,Papa Ʀe vas doĆØekati! jako sretan
Marinica-Ri

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 11 sij 2006, 21:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je ovo tu odliĆØna tema da svako od nas kaže kako doživljava naÅ”u Trsatsku majĆØicu.............ako su ikada bili na Trsatu kakvi su dojmovi????????..........ipak o ovoj temi se uvijek može razgovarati,jer ona nas uvijek sluÅ”a kada nam je teÅ”ko i kada smo sretni hej .....meni a vjerujem i mnogim uvijek Ʀe ostati u sijeƦanju posljednji dolazak Svetog Oca u Trsatsko svetiÅ”te osobito pogled koji je uputio naÅ”oj MajĆØici ........... Smile
Srki

PostanoPostano: sri 11 sij 2006, 21:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedinstven je to dogaĆ°aj,pogotovo za naÅ”u crkvu i trebamo biti ponosni i zbog skulpture Svetog oca koji ukraÅ”ava prostor ispred crkve.
sike

PostanoPostano: čet 12 sij 2006, 11:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iskreno,osjeƦam da nedovoljno dobro doživljavam lik i znaĆØaj Gospe Trsatske koju joÅ” nazivaju Kraljicom Jadrana,mornara,svih pomoraca koji joj se stoljeƦima utjeĆØu,pogotovo u trenucima kad ih more "ne sluÅ”a" pa Majci nakon toga dolaze zahvaliti proÅ”tenjem po trsatskim stubama i ostavljajuƦi svoj zavjetni dar koji se ĆØuvaju u Kapeli.

Kako sam neprestano usmjeren na Trsatsko svetiÅ”te,nekako mi prava pobožnost prema Majci Božjoj Trsatskoj uvijek izmakne,ĆØak i u najveƦim marijanskim blagdanima.ViÅ”e Marijin lik doživim kad odem u meĆ°ugorje ili neko drugo njezino svetiÅ”te.U zadnje vrijeme shvaƦam koji je to Božji dar živjeti i rasti u vjeru u okrilju Majke Božje,ĆØiji je dom prema predaji 3 godine boravio na Trsatu dalkeke 1291.godine.
Gledam te silne hodoĆØasnike i divims e njihovoj pobožnosti te poželim da osjetim u svom srcu uvijek i ja to divljenje i one najljepÅ”e osjeƦaje prema onoj koja stalno nad nama bdije i ĆØuva nas

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Daniel

PostanoPostano: ned 15 sij 2006, 11:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SvetiÅ”te Majke Božje Trsatske najstarije je hrvatsko marijansko svetiÅ”te. Stoga se osjeƦam jako sretno Å”to sam dio zajednice koja djeluje u njezinom okrilju i pod njezinom zaÅ”titom. Drugi naziv za majku Božju Trsatsku je i Majka milosti a jedna od najveƦih milosti koje je meni osobno darovala je to Å”to me dovela tu gdje sam sada.
Prije nego sam postaio dio trsatske Frame, puno puno prije, hodoĆØastio sam Majci Božjoj Trsatskoj i molio pred njezinim likom u svetiÅ”tu. Dok sam studirao u Zagrebu imao sam zavjet da svaki puta kada doĆ°em kuƦi, u Rijeku moram obavezno otiƦi na Trsat i moliti krunicu u svetiÅ”tu. U to vrijeme, a i danas, Marija mi je bila izvor velikih milosti ali i snažan oslonac u mome vjerskom rastu.
Sada ono najmanje Å”to mogu uĆØiniti je to da joj svojim radom, angažiranoÅ”Ć¦u i ljubavlju zahvaljujem radeƦi s ljudima koji se okupljaju pod njezinim okriljem, koji se utjeĆØu njezinom zagovoru, traže njezinu pomoƦ, koji kao i upoznaju Isusa u njezinu svetiÅ”tu.A psebna joj hvala na ljudima koje mi je darovala i na prekrasnom prijateljstvu koje sam izgradio s jednom osobom koja joj se kao i ja utjeƦe u mnogo ĆØemu.
Andelic

PostanoPostano: uto 07 ožu 2006, 16:27
PostNaslov : Vela Gospa
Citiraj i odgovori

Svi ste pozvani doƦi 15.08. na blagdan Velike Gospe i prije nego pohodite kapelu zavjetnih darova, zapaliti jednu (ili pak, dvije-tri-ĆØetri-pet-deset) svijeƦa (po moguƦnosti 'malih debelih', ljudi, ne nosite 'komercijalu'), izmoliti nakanu (za žive , mrtva, aute, kuƦe, bijelu tehniku, dobitak na lotu....Å”to god vam srce vaÅ”e želi..) i gledati kak se mi framaÅ”i tam na +40Ā°C topimo...i pjevamo, jer smo RADOSNI...i ne ustruĆØavajte se dati nam 'napojnicu'...

'sve se mijenja, mi smo isti...!!'
FRAMA TRSAT
'May The Force Be With You..'
YODA
Daniel

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 9:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo nam poĆØinju Marijini dani na Trsatu pred blagdan majke Božje Trsatske, nekako sam posebno sretan ove godine zbog toga jer sam se Trsatskoj Gospi stavio pod zaÅ”titu i njoj se utjeĆØem joÅ” puno prije nego li sam doÅ”ao na framu.

Bog moj i sve moje.
Daniel

PostanoPostano: ned 07 svi 2006, 12:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas je zavjetno hodoĆØaÅ”Ć¦e pomoraca Majci Božjoj Trsatskoj.

Bog moj i sve moje.
Dara

PostanoPostano: ned 07 svi 2006, 20:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, danas je bilo predivno,a najljepse je bilo vidjeti rijeku hodocasnika koja je hodocastila od rive do Gospe Trsatske,a u toj rijeci hodocasnika vidjeti nase framase kako nose zastavu nase zemlje,i nase Majcice i nase Rijeke.....file,andjelo i danco svaka cast-BVB!!!

....Gospodin je moja snaga,moj mir....
sike

PostanoPostano: uto 09 svi 2006, 13:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sutra je blagdan Gospe Trsatske,a do sad su u sklopu Marinih dana na Trsatu bila hodoĆØaÅ”Ć¦a ĆØlanova FSR-a, Vojske BezgreÅ”ne,redovnica, joÅ” i Frame..

Sve u svemu,program mi se jako sviĆ°a!A vidim da se ljudi odazivaju,Å”to znaĆØi da im je stalo do Trsatske MajĆØice..

Nego,jel znate svi legendu o prijenosu te kuƦice iz Nazareta na Trsat 10.svibnja 1291.?

Natty

PostanoPostano: sri 10 svi 2006, 6:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne u potpunosti. IspriĆØaj nam ju, pliz. BaÅ” me kƦer juĆØer pitala.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Dara

PostanoPostano: sri 10 svi 2006, 7:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja ju znam,u 3,razreedu srednje sam imala seminar o tome.....

....Gospodin je moja snaga,moj mir....
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sri 10 svi 2006, 8:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NeÅ”to malo Å”to smo ĆØuli za jednog posjeta Trsatu u prvom mjesecu (Wink), al ne bi Å”kodilo nadogradit to znanje... Wink

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 10 svi 2006, 12:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eto ukratko:

Prema narodnoj tradiciji i pisanim kronikama, na trsatsko brdo je 10. svibnja 1291. godine na ĆØudesan naĆØin iz Nazareta stigla rodna kuƦa Blažene Djevice Marije. Na tome mjestu ona je boravila tri godine i na jednako ĆØudesan naĆØin preÅ”la u talijanski gradiƦ Loretto (10.prosinca 1294.) gdje se i dan danas nalazi. Taj dogaĆ°aj se toliko dojmio ovdaÅ”njeg naroda da su ljudi odmah poĆØeli hodoĆØastiti na trsatsko brdo.
ƈuvÅ”i Å”to se dogodilo, tadaÅ”nji vlasnik ovdaÅ”nje zemlje krĆØki knez Nikola Frankopan, osobno je doÅ”ao na Trsat da se uvjeri u vjerodostojnost onoga Å”to je ĆØuo. Odmah potom izaslao je u Izrael poslanstvo koje ga je nakon povratka izvijestilo Å”to su tamo doznali i vidjeli. Naime, istodobno, Marijina rodna kuƦa u Nazaretu je nestala i nitko nije znao kako.
Nakon Å”to je Marijina kuƦa preÅ”la u Loretto, knez Ivan Frankopan dao je na Trsatu podiƦi kapelicu, a njegov sin Martin dao je sagraditi franjevaĆØki samostan s crkvom Blažene Djevice Marije. Od te crkve saĆØuvani su do danas samo fragmenti.
U kasnije sagraưenoj veƦoj crkvi najveƦu vrijednost ima Marijina slika.

Daniel

PostanoPostano: čet 11 svi 2006, 22:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo da malko nadopunim. Profesionalna deformacija. Wink Laughing
Papa Urban V., znan u povijesti kao papa koji se vratio u Rim nakon Avignonskog sužanjstva, po svome je povratku hodoĆØastio u Loreto gdje je zatekao veliku grupu hrvatskih hodoĆØasnika koji su tamo jako žalovali za Nazaretskom kuƦicom. Jako dirnut papa je 1367. poslao na Trsat ĆØudotvornu sliku, koju je prema predaju naslikao Sv. Luka EvanĆ°elist, za kojega crkvena predaja kaže da je bio pouzdanik BD Marije o tajni navjeÅ”tenja i Isusova roĆ°enja. Franjevac o. Bonifacije iz Napulja, papinski propovijednik, bio je s ovim papinim darom poslan na Trsat. Slika je izvorno bila postavljena u kapelicu koju je Nikola I. Frankopan podigao na Ravnici ispod Trsatskog brijega, da bude zamjena za neprežaljenu Nazaretsku kuƦicu. Narod je tu sliku prozvao majkom Milosti, a svetiÅ”te je po tome dobilo naziv "SvetiÅ”te Majke Milosti od Svete Nazaretske kuƦe."

Bog moj i sve moje.
Natty

PostanoPostano: pet 12 svi 2006, 5:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma zakoon Daniel jako sretan ƈim vidjeh tvoje ime, pohitah proĆØitati, znala sam da Ʀu saznati neÅ”to Å”to se ne da samo tako saznati. hvala ti ne moram niÅ”ta objaÅ”njavati

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
sike

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 14:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ZavrŔili i ovogodiŔnji Marijini dani..
Sve u svemu,svidjelo mi se,mada s eĆØovjek ĆØesto zapita koliko viÅ”e te procesije imaju smisla kad,kako naÅ” Ivek kaže,na hodoĆØaÅ”Ć¦u pomoraca bilo je najmanje pomoraca,ribara i njihovih obitelji

Daniel

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 14:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja osobno jako volim procesije, u procesiji pomoraca proÅ”le nedjelje bilo je jako puno ljudi, to smo molgli vidjeti mi koji smo iÅ”li od luke do Trsata, gore je to sasvim bilo drugaĆØije jer su se neki brže a neki sporije uspinjali stubama pa se i procesija malo razlomila, ali kada je iÅ”la kroz grad bila je velika i lijepa. Ja gledam na procesije kao na simboliku, svi koraĆØamo iza križa sa raspetim Kristom ili na Tjelovo kada sveƦenik nosi pokaznicu s Presvetim imam osjeƦaj kako cijeli okupljeni puk koraĆØa za svojim Gospodinom, biskup, sveƦenici, redovnici i redovnice, predstavnici vlasti i okupljeni narod.
U vrijeme Austro-Ugarske Tjelovo je bio državni blagdan koji je bio obvezatan za sve državne službenike. Naime u svim mjestima održavale su se Tjelovske procesije u kojima su sudjelovali svi predstavnici državne vlasti. U BeĆØu je sam car koraĆØao iza baldahina sa Presvetim iza njega sveƦenstvo i redovnici, redovnice s malom djecom, visoki dvorski i državni službenici, visoko i niže plemstvo, i sav narod. Dakle svi druÅ”tveni slojevi. To je uvijek bio veliki dojam, simbilika u kojoj je cijelo Carstvo slijedilo Gospodina kojega je nosio u pokaznici beĆØki nadbiskup, poglavar mjesne crkve. Takve procesije održavale su se u svim nadbiskupijama, biskupijama i župama Monarhije, sa istim redosljedom koraĆØanja za Presvetim. Negdje u Muzeju vidio sam fotku Tjelovske procesije u Rijeci negdje iz 1904./05 i jednu iz 1920., lijepo izgleda vidjeti veliku procesiju kako se kreĆØe rijeĆØkim Korzom i Rivom.

Bog moj i sve moje.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.