HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 17 lip 2019, 19:09. Pogledaj neodgovorene postove
Josemaria Escriva - Brazda
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Anny

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 30 ožu 2009, 16:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

RADOST

82. Mnogi se osjeƦaju nesretni baÅ” zbog toga Å”to imaju previÅ”e svega. KrÅ”Ć¦ani, ako se doista ponaÅ”aju kao djeca Božja, iskusit Ʀe neugodnosti, vruƦinu, umor, studen... Ali neƦe im nikada ponestati radosti, jer je to - sve! - odredio i dopustio On, koji je izvor istinske radosti.

83. Pred tolikim ljudima bez vjere, bez nade; pred mozgovima koji uznemireno, na granici tjeskobe, traže smisao života, ti si naŔao cilj: Njega!
- I to Ʀe otkriƦe trajno ubrizgati u tvoj život novu radost, preobrazit Ʀe te, i pružat Ʀe ti svaki dan beskrajno mnogo ljepote koja ti je bila nepoznata i koja ti pokazuje radosnu puninu Å”irokog puta koji te vodi Bogu.

84. Tvoja se sreƦa na zemlji mjeri tvojom vjernoÅ”Ć¦u vjeri, ĆØistoƦi i putu koji je Gospodin za tebe zacrtao.

85. Zahvali Bogu Å”to si sretan, u dubokoj radosti koja ne buĆØi.

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Jopica, MatejD
Anny

PostanoPostano: uto 07 tra 2009, 5:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

AMBICIJA

612. Kad budeÅ” radio ozbiljno za Gospodina, tvoja Ʀe najveƦa radost biti Å”to se mnogi natjeĆØu s tobom.

613. U ovom Božjem trenutku, trenutku tvog prolaska zemljom, odluĆØi se ozbiljno ostvariti neÅ”to vrijedno truda: vrijeme hita, a tako plemenito, tako herojsko, tako slavno je poslanje muÅ”karca - žene - na zemlji kada Kristovom vatrom zapaljuje srca klonula i trula.
- Isplati se donositi drugima mir i sreƦu jake i radosne križarske borbe.

614. IgraÅ” se životom zbog ĆØasti... Igraj se ĆØaÅ”Ć¦u zbog duÅ”e.

615. U snazi OpƦinstva Svetih trebao bi se osjeƦati veoma povezan sa svojom braƦom. NeustraÅ”ivo brani to blagoslovljeno jedinstvo!
- Ako se naĆ°eÅ” samo, tvoje Ʀe plemenite ambicije biti osuĆ°ene na neuspjeh: izolirana ovca je gotovo uvijek izgubljena ovca.

Anny

PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OHOLOST

715. Zar misliÅ” da drugi nikada nisu imali 20 godina? MisliÅ” li da ih u obitelji nikada nisu sputavali zato jer su mlaĆ°i? Zar misliÅ” da nisu upoznali probleme - male i ne baÅ” tako male - na koje ti nailaziÅ”?... Ne. I oni su proÅ”li kroz iste okolnosti kroz koje ti sada prolaziÅ”, i postali su zreli - s pomoƦu Božje milosti - gazeƦi vlastiti ja velikoduÅ”nom ustrajnoÅ”Ć¦u, popuÅ”tajuƦi kad se moglo popustiti i ostajuƦi odani, bez drskosti i bez ranjavanja - s vedrom poniznoÅ”Ć¦u - kad se nije moglo popustiti.

716. IdeoloÅ”ki si velik katolik. SviĆ°a ti se ambijent Studentskog doma... Å teta Å”to sv. Misa nije u podne, a predavanja popodne tako da možeÅ” uĆØiti nakon veĆØere uz ĆØaÅ”icu - dvije konjaka!
- To tvoje "katoliĆØanstvo" nije pravo, to je samo obiĆØna malograĆ°anÅ”tina.
- Zar ne shvaƦaÅ” da ne možeÅ” misliti na taj naĆØin u svojoj dobi? IziĆ°i iz svoje lijenosti, iz svog obožavanja samoga sebe... prilagodi se zahtijevima drugih, stvarnosti koja te okružuje, i ozbiljno ƦeÅ” živjeti svoje katoliĆØanstvo.

Anny

PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈISTOƆA

831. ƈistoƦa - svakog u njegovu vlastitom staležu: neoženjenog, oženjenog, udovca. sveƦenika - trijumfalna je potvrda ljubavi.

832. "ƈudo" ĆØistoƦe ima za potporanj molitvu i mrtvljenje.

833. Napast protiv ĆØistoƦe je tim opasnija Å”to je prikrivenija; dolazeƦi potajice, bolje zavarava.
- Nemoj popustiti, niti s izlikom da ne "izgledaÅ” ĆØudan"!

834. Sveta ĆØistoƦa: poniznost tijela! "Gospodine", molio si ga, "sedam zasuna za moje srca". I savjetovao sam ti da u Njega tražiÅ” sedam zasuna za svoje srce i, takoĆ°er, osamdeset godina ozbiljnosti za svoju mladost...
A zatim, bdij... jer je lakÅ”e ugasiti iskru nego požar; bježi... jer je u tim sluĆØajevima jadan kukaviĆØluk biti "hrabar"; ne gledaj oko sebe raspuÅ”tenim oĆØima... jer to ne oznaĆØuje budnu duÅ”u, nego sotonsku zamku.
Ali sva ta revnost ljudska, s mrtvljenjem, kostrijeƦu, biĆØevanjem, postom - kako malo vrijedi bez Tebe, moj Bože!

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: mala_ive21
Anny

PostanoPostano: pon 04 svi 2009, 18:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OHOLOST

712. Sve dok budeÅ” podržavao svoje uvjerenje da drugi moraju uvijek živjeti kao da ovise o tebi, sve dok se ne odluĆØiÅ” služiti - skriti se i iÅ”ĆØeznuti - odnos s tvojom braƦum, s tvojim kolegama, s tvojim prijateljima, bit Ʀe izvor neprestanog nezadovoljstva, zlovolje... - oholosti.

713. Mrzi hvalisanje! - Odbacuj taŔtinu! - Bori se protiv oholosti, svaki dan, svaki trenutak!

714. Bijedne oholice trpe zbog tisuƦu sitnica koje njihovo sebeljublje preuveliĆØava, a koje drugi ni ne zapažaju.

Anny

PostanoPostano: pon 04 svi 2009, 18:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PRIJATELJSTVO

731. Ne možeÅ” biti samo pasivni elematn. TrebaÅ” postati pravi prijatelj svojim prijateljima: PomoƦi im! Ponajprije primjerom svoga ponaÅ”anja. A zatim savjetom i utjecajem Å”to ga raĆ°a intimnost.

732. OduÅ”evio te je onaj duh bratstva i kolegijalnosti koji si neoĆØekivano otkrio...
- Razumije se: To je neÅ”to o ĆØemu si sanjao s toliko žara, ali Å”to nikada nisi vidio. To nisi vidio jer ljudi zaboravljaju biti braƦa Kristova, tog ljubaznog naÅ”eg Brata koji je dao svoj život za druge, za sve i za svakog pojedinca, bezuvjetno.

733. Imao si veliku sreƦu Å”to si susreo prve uĆØitelje, istinske prijatelje koji su te bez pridržaja pouĆØili o svemu onome Å”to si htio znati; nisu ti bile potrebne zamke da bi "ukrao" njihovo znanje, jer su ti pokazali lakÅ”i put, iako ih je stajalo teÅ”koga rada i muke da bi ga otkrili... Sada je na tebi da uĆØiniÅ” isto s ovom osobom, s onom drugom - sa svima!

Anny

PostanoPostano: ned 10 svi 2009, 16:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OSOBNOST

417. Miran i uravnotežen karakter, neslomljiva volja, duboka vjera i žarka pobožnost - sve su to potrebne osobine djeteta Božjeg.

418. Gospodin može i iz kamenja podiƦi djecu Abrahamovu... Ali tako da kamen ne bude loman. Od snažnog živca kamena, pa bio on i bezobliĆØan, može se lakÅ”e izvuƦi divan kamen za gradnju.

419. Apostol ne smije ostati na razini nekog osrednjeg stvorenja. Bog ga zove da djeluje kao nositelj humanosti i prenositelj vjeĆØne novosti.
- Radi toga apostol treba duŔu koja se oblikovala dugo, strpljivo i herojski.

Anny

PostanoPostano: ned 10 svi 2009, 16:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OHOLOST

698. Ne priznaju ono Ŕto ti zoveŔ svojim "pravom" i Ŕto sam ti ja preveo kao tvoje "pravo na oholost"...
Jadni mali lakrdijaÅ”u! - Osjetio si, jer se nisi mogao braniti - napadaĆØ je je bio veoma jak - bol od stotinu zauÅ”nica. - Pa ipak, unatoĆØ svemu, nisi se nauĆØio poniziti.
Sada te tvoja savjest prekorava: naziva ze oholim i kukavicom. - Zahvali Bogu, jer si na putu da nazreÅ” svoju "obvezu poniznosti".

700. Kako možeŔ umiŔljati da slijediŔ Krista, ako se samo vrtiŔ oko samoga sebe?

701. Nestrpljiva i neuredna briga da bismo se profesionalno istakli može prikriti sebeljublje pod plaŔtem "služenja duŔama". Lažno - doista tako mislim - se opravdavamo kako se neke prilike ne smiju propustiti, neke povoljne okolnosti...
Skreni pogled na Isusa: On je "Put". I za vrijeme Njegovih skrovitih godina bilo je "vrlo povoljnih" prilika i okolnosti da ranije zapoĆØne svoj javni život. S dvanaest godina, primjerice, kada su se uĆØitelji zakona divili Njegovim pitanjima i odgovorima... Ali, Isus Krist izvrÅ”ava Volju svoga Oca, i ĆØeka: sluÅ”a!
- Ne gubeƦi tu svoju svetu ambiciju, da dovedeÅ” cijeli svijet Bogu, kada se ukažu odreĆ°ene moguƦnosti - priželjkujeÅ” možda da se povuĆØeÅ” - sjeti se da i ti moraÅ” biti posluÅ”an i baviti se ovim nepoznatim, neupadljivim poslom, bez sjaja, dok od tebe Gospodin ne zatraži neÅ”to drugo: On ima svoje vrijeme i svoje staze.

702. Varavi i oholi pokazuju se svi oni koji zloupotrebljavaju svoj privilegirani poližaj - steĆØen po novcu, obitelji, ĆØinu, dužnosti, inteligenciji... - da bi ponizili one manje sretne.

Anny

PostanoPostano: uto 12 svi 2009, 18:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VELIKODUÅ NOST

16. Kad te tvoj odvodi od opƦe ĆØežnje za zdravim i svetim blagostanjem ljudi, kad postaneÅ” raĆØunĆ°ija i kad te ne dira materijalna i moralna bijeda tvoga bližnjega, prisiljavaÅ” me da ti u lice kažem neÅ”to vrlo žestoko, ne bi li reagirao: ako ne osjeƦaÅ” blagoslovljeno bratstvo prema ljudima, svojoj braƦi, i živiÅ” na rubu velike krÅ”Ć¦anske obitelji - onda si bijedno nahoĆØe.

17. Vrhunac? Za predanu duÅ”u sve se preobraƦa u vrhunac koji se želi doseƦi: svaki se dan otkrivaju novi ciljevi, jer se Božjoj ljubavi ne zna i ne želi staviti granica.

18. Koliko velikoduÅ”niji budeÅ” prema Bogu, toliko ƦeÅ” biti sretniji.

19. ƈesto doĆ°e napast da se želi malo vremena rezervirati samo za sebe... NauĆØi se jednom i zauvjek izlijeĆØiti takvu sitniĆØavost ispravljajuƦi je odmah.

20. Bio si od onih "sve ili niÅ”ta". BuduƦi da nisi mogao niÅ”ta...koja nesreƦa!
PoĆØni se ponizno boriti da bi zapalio to svoje jadno i Å”krto predanje, dok ga ne uĆØiniÅ” "sasvim" uĆØinkovitim.

21. Mi koji smo se posvetili Bogu, nismo izgubili niŔta.

22. Želio bih vikati na uho mnogih muÅ”karaca i žena: darivanje djece Bogu u službu nije žrtva nego ĆØast i radost.

Anny

PostanoPostano: uto 12 svi 2009, 18:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OSOBNOST

426. Prije si bio pesimist, neodluĆØan i apatiĆØan. Sada si posve promijenjen: osjeƦaÅ” se hrabar, optimistiĆØan, siguran u sebe... jer si konaĆØno odluĆØio tražiti svoj oslonac samo u Bogu.

427. Žalosna je situacija osobe s uzviÅ”enim ljudskim vrlinama, ali s potpunim pomanjkanjem nadnaravnoga pogleda: jer Ʀe ove vrline lako upotrijebiti samo za osobne ciljeve.
- Razmatraj o tome!

428. Za tebe, koji želiÅ” oblikovati katoliĆØki, univerzalni mentalitet, prepisujem neke osobine:
- Å”irina vidika i snažno produbljivanje u onome Å”to je trajno živo u katoliĆØkoj pravovjernosti;
- ĆØežnja ispravna i zdrava - nikada lakoumnost za obnovom tipiĆØnog nauka tradicionalne misli, u filozofiji i tumaĆØenju povijesti...
- brižna pažnja za suvremena misaona i znanstvena kretanja;
- pozitivan i otvoren stav nasuprot danaÅ”njim preoblikovanjima socijalnih struktura i naĆØina života.

429. Treba se nauĆØiti biti drugoga miÅ”ljenja - kad je to potrebno - ali s ljubavlju, da ne postaneÅ” odbojan.

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: lucija
Anny

PostanoPostano: pet 15 svi 2009, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PRIRODNOST

554. Krist je uskrsnuo: to najveƦe ĆØudo vidjeli su samo malobrojni... oni koji su trebali. Prirodnost je oznaka božanskih poduhvata.

555. Kada se radi jedino i iskljuĆØivo na slavu Božju, radi se sve s prirodnoÅ”Ć¦u, s jednostavnoÅ”Ć¦u, kao onaj kojemu se žuri te se ne može zadržavati u "velikim sveĆØanostima" da ne bi izgubio svoj odnos s Gospodinom - neponovljiv i neusporediv.

556. "ZaŔto", pitao si se s negodovanjem, "okolina i sredstva apostolata moraju biti ružni, prljavi... i komplicirani?" I dodao si:"A troŔak je isti!"
- Tvoje negodovanje uĆØinilo mi se vrlo razumno i pomislio sam da se Isus obraƦao svima i sve privlaĆØio: siromaÅ”ne i bogate, mudre i neuke, vesele i žalosne, mlaĆ°e i starije... Kako je ljubazna i prirodna - nadnaravna - njegova pojava!

557. Za uspjeŔnost je potrebna prirodnost.
- Å to se mpže oĆØekivati od jednog kista - pa i u rukama nekog velikog slikara - ako se omota u svileni omot?

558. Sveci su uvijek "neugodni" za druge.

559. Sveci, nenormalni?... Sad je trenutak da se obori ta predrasuda. Moramo pouĆØavati, s nadnaravnom jednostavnoÅ”Ć¦u krÅ”Ć¦anske askeze, da ni mistiĆØni fenomeni ne znaĆØe abnormalnost: to je priroda takvih fenomena... isto kao Å”to drugi psihiĆØki ili fizioloÅ”ki fenomeni imaju svoju.

Anny

PostanoPostano: pet 15 svi 2009, 13:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VELIKODUÅ NOST

23. DoÅ”ao je za njega trenutak teÅ”ke kuÅ”nje i neutjeÅ”an te je potražio. SjeƦaÅ” li se? Za njega - prijatelja koji ti je davao "mudre" savjete - tvoj naĆØin djelovanja nije bio drugo do utopija, plod iskrivljenih ideja, zarobljavanje volje, i... druge "fine" stvari te vrste.
"To predanje Gospodinu," mudrovao je, "abnormalna je pretjeranost vjerskog osjeƦaja."
I svojom je bijednom logikom mislio da se izmeĆ°u tebe i tvoje obitelji umetnuo stranac - Krist. Sada je shvatio ono Å”to si mu ĆØesto ponavljao: Krist nikada ne razdvaja duÅ”e.

24. Evo jedne žurne zadaƦe: probuditi savjest vjernika i nevjernika - mobilizirati ljude dobre volje da suraĆ°uju i pribavljaju materijalna sredstva potrebna za rad s duÅ”am.

25. Pokazuje mnogo zanosa i razumjevanja. Ali kad vidi da je rijeĆØ o "njemu", da baÅ” "on" mora ozbiljno doprinijeti, tada se kukaviĆØki povlaĆØi. PodsjeƦa me na one koji bi u trenucima velike opasnosti uzvikivali s lažnim žarom: "Rat! Rat!" Ali nisu željeli dati novac i ukljuĆØiti se u obranu svoje domovine.

Anny

PostanoPostano: čet 21 svi 2009, 7:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SRCE

802. Kada osobe imaju odveƦ maleno srce, ĆØini se da svoje težnje ĆØuvaju u siromaÅ”nom i usamljenom sanduĆØiƦu.

803. Svaki dan se moraÅ” ponaÅ”ati, u ophoĆ°enju s osobama koje te okružuju, s mnogo razumijevanja, skupa - razumije se - sa svom potrebnom energijom: drugaĆØije, razumijevanje i ljubav pretvaraju se u sukrivnju i sebeljublje.

804. Govorio je - bez hinjene poniznosti - onaj naÅ” prijatelj: "Nisam trebao uĆØiti opraÅ”tati, jer me Gospodin nauĆØio ljubiti."

805. OpraÅ”tati. OpraÅ”tati svomduÅ”om i bez sjenke zlopamƦenja! Stav he to uvijek velik i plodan.
- To je bila gesta Kristova u trenutku kada su Ga pribijali na križ: "OĆØe, oprosti im, jer ne znaju Å”to ĆØine", otkuda je doÅ”lo i tvoje spasenje.

806. Jako te je ražalostilo tumaĆØenje, tako malo krÅ”Ć¦ansko, one osobe: "Oprosti svojim neprijateljima", govorio ti je, "ne možeÅ” zamisliti kako Ʀe se razljutiti!"
Nisi se mogao suzdržati i odgovorio si mu: "Ne želim obezvrijediti ljubav ponižavanjem bližnjega.OpraÅ”tam jer ljubim, u žaru za nasljedovanjem UĆØitelja!"

Anny

PostanoPostano: čet 21 svi 2009, 7:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

RAD

510. Žalost i nemir proporcionalni su izgubljenom vremenu. - Kad osjetiÅ” svetu nestrpljivost da iskoristiÅ” svaku minutu, prožet Ʀe te radost i mir, jer neƦeÅ” mislit na sebe.

511. Brige?... Ja ih nemam, rekoh ti, jer imam mnogo poslova.

512. ProlaziÅ” kroz kritiĆØno razdoblje: osjeƦaÅ” neku neodreĆ°enu bojazan; poteÅ”koƦu u prilagoĆ°avanju životnog plana; ubitaĆØan rad, jer ti nisu dovoljna 24 sata na dan da bi ispunio sve svoje dužnosti...
- Jesi li pokuÅ”ao slijediti Apostolov savjet: "Neka se sve ĆØini doliĆØno i u redu"? To znaĆØi u Božjoj prisutnosti, s Njim, za Njega, u Njenu.

513. Kad rasporeĆ°ujeÅ” svoje vrijeme, moraÅ” misliti i kako iskoristiti slobodne trenutke koji Ʀe se nepredviĆ°eno pojaviti.

Anny

PostanoPostano: ned 24 svi 2009, 15:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DISCIPLINA

408. Nisu svi graĆ°ani dio profesionalne vojske. Ali kad je rat, svi u njemu sudjeluju... A Gospodin je rekao: "Nisam doÅ”ao donijeti mir, neo rat."

409. "Bio sam gerilac", piÅ”e, "i kretao sam se po brdima, pucajuƦi kada me je bila volja. Ali htio sam stupiti u vojsku jer sam shvatio da ratove lakÅ”e dobivaju organizirane i disciplinirane vojske. Jedan siroti zaseba gerilac ne može zauzeti ĆØitave gradove, ili osvojiti svijet. Objesih svoju lovaĆØku puÅ”ku - tako zastarjelu! - i sada sam bolje naoružan. Osim toga, znam da se viÅ”e ne mogu ispružiti pod sjenom nekog stabla u planini, i maÅ”tati o tome kko Ʀu dobiti rat sam samcat."
- Blažena disciplina i blaženo jedinstvo naŔe Majke, Svete Crkve!

410. Htio bih reƦi tolikim buntovnim katolicima da ne izvrÅ”avaju svoju dužnost oni koji se, umjesto da prihvate disciplinu i posluÅ”nost prema zakonitim vlastima, pretvaraju u stranku; sitnu sektu; sijaĆØe nesloge; urotnike i ogovaraĆØe, raspirivaĆØe g..pih osobnih prepirki; pletaĆØe spletki zavisti i kriza.

Anny

PostanoPostano: ned 24 svi 2009, 15:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VOLJA

773. PromatrajuƦi toliku radost pri teÅ”kom radu, onaj prijatelj je zapitao: "Ali, zar se sve to ĆØini iz zanosa?" - I odgovoriÅ”e mu s radoÅ”Ć¦u i s vedrinom: "Iz zanosa?... LoÅ”e bismo proÅ”li!"; "Per Dominum nostrum Jesum Christum! - Po Gospodinu naÅ”em Isusu Kristu koji nas trajno ĆØeka.

774. Svijetu je potrebno da probudimo zaspale, da obodrimo bojažljive, da povedemo zavedene: jednom rijeĆØju, da ih uvrstimo u Kristove redove kako se ne bi izgubila tolika energija.

Anny

PostanoPostano: ned 24 svi 2009, 15:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈISTOƆA

835. Ovako je onaj ispovjednik uniŔtio pohotu jedne osjetljive duŔe, koja se je optuživala zbog izvjesnih znatiželja: "Ah, instikti mužjaka i ženki!"

836. ƈim se dobrovoljno dopusti dijalog s njom, napast nam oduzima mir duÅ”e, kao Å”to pristanak na neĆØistoƦu uniÅ”tava milost.

837. Slijedio je put neĆØistoƦe ĆØitavim svojim tijelom... i ĆØitavom svojom duÅ”om. - Njegova se vjera unakazila... iako zna dobro da to nije pitanje vjere.

838. "Vi ste mi rekli da se može postati 'drugi' sveti Augustin, s mojom proÅ”loÅ”Ć¦u. Ne sumnjam u to, i danas viÅ”e nego juĆØer nastojim to dokazati."
Ali trebaÅ” hrabro odsjeƦi, i baÅ” u korijenu, kao sveti biskup iz Hipona.

839. Da, moli za oproÅ”tenje kajuƦi se, i ĆØini puno pokore za prijestupe neĆØistoƦe u svom minulom životu, ali ne htijuƦi ih se viÅ”e sjeƦati.

840. Onaj prljavi razgovor... iz kloake! Nije dostatno ne pristajati na razgovor: jasno pokaži svoju odvratnost!

Anny

PostanoPostano: ned 24 svi 2009, 19:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SRCE

807. Izbjegavaj s obzirnoÅ”Ć¦u sve Å”to bi mohlo raniti srca drugih.

808. ZaÅ”to izmeĆ°u deset naĆØina da kažeÅ” "ne", moraÅ” izabrati onaj najodbojniji?
- Krepost ne želi ranjavati.

809. Pazi dobro: Trebamo ljubiti Boga ne samo svojim srcem nego i "Njegovim", i onim cijeloga ĆØovjeĆØanstva svih vremena... InaĆØe, nikada neƦemo uspjeti odgovoriti Njegovoj Ljubavi.

810. Boli me kad oni koji su se predali Bogu ostavljaju dojam ili daju povoda da ih se drži za samce: a Ljubav im je drugo ime! - Samci Ʀe postati ako ne budu znali ljubiti Onoga koji toliko ljubi.

811. Netko je usporedio srce s mlinom Å”to ga pokreƦe vjetar ljubavi, strasti...
- Uistinu, taj "mlin" može samljeti zrno, jeĆØam, balegu... Ovisi o nama!

Anny

PostanoPostano: uto 26 svi 2009, 18:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

MOLITVA

458. Kako je prikladna molitva one duÅ”e koja je govorila: "Gospodine, ne napuÅ”taj me; ne opažaÅ” li da me 'neka druga osoba' vuĆØe za noge?"

459. HoƦe li se vratiti Gospodin i zapaliti mi duÅ”u?... - Tvoja glava i duboka snaga jedne daleke želje, koja je nožda nada, uvjeravaju te da hoƦe. - Srce i vilja, naprotiv - previÅ”e prvoga i niÅ”ta od druge - bacaju na sve paralizirajuƦu i teÅ”ku melankoliju, poput grimase, gorke poruge.
PosluÅ”aj obeƦanje Duha Svetoga: "Uskoro Ʀe doƦi Onaj koji mora doƦi, i neƦe kasniti. U meĆ°uvremenu, moj Ʀe pravednik živjeti od vjere."

460. Istinska molitva, ona koja prožima ĆØitavog pojedinca, nije toliko uvjetovana osamom pustinje, koliko nutarnjom sabranoÅ”Ć¦u.

Anny

PostanoPostano: pet 29 svi 2009, 11:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

RADOST

52. Nitko nije sretan, na zemlji, dok ne odluĆØi to biti. Ovako se raspetljava put: bol, u kÅ”Ć¦anskom smislu! Križ; Božja Volja, Ljubav; sreƦa ovdje i, poslije, vjeĆØno.

53. "Servite Domino in laetita!" - Služit Ʀu Bogu u radosti! U radosti koja Ʀe biti posljedica moje Vjere, moje Nade i moje Ljubavi... i koja Ʀe uvijek trajati, jer - kao Å”to nas uvjerava Apostol - "Dominus prope est!"... - Gospodin mi je blizu! KoraĆØat Ʀu s Njime, stoga, sasvim siguran, jer Gospodin je moj Otac... i s Njegovom Ʀu pomoƦu ispuniti Njegovu ljubaznu Volju, iako Ʀe me to koÅ”tati.

54. Evo savjeta koji sam vam uporno ponavljao: budite radosni, uvijek radosni. Neka budu žalosni oni koji se ne drže sinovima Božjim.

55. "Nastojim prostrijeti svoju kou da bi moja malena braƦa 'hodala po mekom', kako nam vi kažete.! Ima toliko radosti u tome da ti se "loÅ”e piÅ”e"!

Anny

PostanoPostano: pet 29 svi 2009, 11:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NUTARNJI ŽIVOT

659. Kad bi bio u Božjoj prisutnosti, kakvim bi sve "nepopravljivim" djelima naŔao lijeka.

660. Kako ƦeÅ” živjeti u Božjoj prisutnosti kad samo gledaÅ” naokolo? - Opijen si niÅ”tavnostima.

663. Ako si postojan u svakodnevnom pohaĆ°anju Å”kole samo zato Å”to možeÅ” tamo steƦi neko znanje... veoma ograniĆØeno. ZaÅ”to nemaÅ” ustrajnosti u posjeƦivanju UĆØitelja, uvijek željnog da te pouĆØi znanju nutarnjeg života koji ima vjeĆØni okus i sadržaj?

664. Å to vrijedi ĆØovjek ili najvažniji zemaljski zgoditak prema Isusu Kristu koji te uvijek oĆØekuje?

Anny

PostanoPostano: pon 15 lip 2009, 6:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ODVAŽNOST

116. Dok smo razgovarali, tvrdio je da viÅ”e voli nikada ne izlaziti iz jadnog sobiĆØka u kojemu je živio, jer mu je milije brojiti "grede njegove Å”tale" nego zvijezde na nebu.
- Mnogi isto tako nisu u stanju ne obazirati se na svoje male stvari, da bi podigli pogled prema nebu: vrijeme je da usvoje Ŕiru viziju!

117. ShvaƦam nadnaravnu i ljudsku radost onoga koji je imao sreƦu biti prethodnik božanske sjetve.
- "Divno je osjetiti se jedinim, koji Ʀe pokrenuti cijeli jedan grad i njegovu okolicu", ponavljao je on sam sebi s mnogo uvjerenja.
- Nemoj ĆØekati da imaÅ” viÅ”e sredstava ili da ti stignu drugi: duÅ”e te trebaju danas, sada.

122. NalaziÅ” se u situaciji koja ti izgleda pomalo ĆØudna: s jedne strane, gledajuƦi sebe iznutra, potiÅ”ten si; a, s druge strane, gledajuƦi prema gore, siguran si i pokretan.
- Nemoj se brinuti: znak je to da poĆØinjeÅ” sebe bolje upoznavati i, a to je važno! da si na putu da bolje Njega upoznaÅ”.

Anny

PostanoPostano: pon 15 lip 2009, 6:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

LJUDSKI OBZIR

34. Kad je u pitanju obrana istine, kako se može poželjeti ugoditi Bogu, a u isto se vrijeme ne sukobiti s okolinom? To se dvoje iskljuĆØuje: ili jedno ili drugo! Potrebno je da žrtva bude paljenica: treba spaliti sve... ĆØak i ono "Å”to Ʀe ljudi reƦi", ĆØak i takozvani ugled.

35. O kako jasno sada vidim da "sveta bezobzirnost" ima svoj korijen, i to veoma dubok, u EvanĆ°elju! Ispuni Volju Božju... sjeƦajuƦi se Isusa ozloglaÅ”enog, Isusa popljuvanog, ispljuskanog, Isusa dovedenog pred sudiÅ”te ĆØovjeĆØuljaka... i Isusa koji Å”uti!
- Odluka: sagnuti ĆØelo pred pogrdama, i - raĆØunajuƦi takoĆ°er na poniženja, koja Ʀe bez sumnje doƦi - nastaviti u božanskom pothvatu koji nam je povjerila Milosrdna Ljubav naÅ”ega Gospodina.

36. ZastraÅ”uje Å”teta koju možemo prouzroĆØiti ako pustimo da nas zahvati strah i stid pokazati se krÅ”Ć¦anima u obiĆØnom životu.

Anny

PostanoPostano: pon 15 lip 2009, 6:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OSOBNOST

420. "Svaki dan otkrivam u sebi neÅ”to novo", kažeÅ” mi... I odgovaram ti: Sada se poĆØinjeÅ” poznavati.
Kada se istinski ljubi... otkrivaju se uvijek nove pojedinosti da bi se moglo ljubiti joŔ viŔe.

421. Bilo bi žalosno da netko, promatrajuƦi djelovanje katolika u druÅ”tvenom životu, zakljuĆØi da se ponaÅ”aju plaÅ”ljivo i s osjeƦajem manje vrijednosti.
Ne zaboravimo da je naÅ” UĆØitelj bio - jest! - "perfectus Homo" - savrÅ”en ƈovjek.

422. Ako ti je Gospodin podario jednu dobru osobinu - ili jednu odreĆ°enu sposobnost - nije to samo stoga da se radujeÅ” ili se njome Å”epiriÅ”, nego da je s ljubavlju primjeniÅ” u službi bližnjega.
- A kada ƦeÅ” naƦi bolju prigodu za služenje od ove, sada kada živiÅ” s tolikim duÅ”ama koje dijele s tobom isti ideal?

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: lucija
Anny

PostanoPostano: sri 17 lip 2009, 8:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VELIKODUÅ NOST

26. Muka je konstatirati kako neki shvaƦaju milostinju: malo sitniÅ”a i neÅ”to rabljene odjeƦe. ƈini se kao da nisu ĆØitali EvanĆ°elje.
Ne obazirite se: pomognite ljudima da se odgoje u vjeri i snazi koja Ʀe dostajati da se znaju u životu velikoduÅ”no odreƦi stvari, pa i onih koje su im potrebne. Upornima protumaĆØite da nije baÅ” otmjeno i fino, ni sa zemaljskog stanoviÅ”ta, ĆØekati svrÅ”etak, kada ni u kojem sluĆØaju neƦe moƦi ponijeti niÅ”ta sa sobom.

27. "Tko daje u zajam, ne prima natrag; ako prima natrag, onda ne sve; ako i sve, onda ne onakvo kakvo je bilo; ako baÅ” onakvo kakvo je bilo, smrtni je neprijatelj."
Dakle? Daj bez raĆØuna, i uvijek radi Boga. Tako ƦeÅ” živjeti, i ljudski, bliže ljudima i doprinijet ƦeÅ” smanjenju broja nezahvalnika.

28. Vidio sam tog jednostavnog ĆØovjeka zažarena lica, gotovo sa suzama u oĆØima: suraĆ°ivao je velikoduÅ”no u dobrotvornim djelima, sa svojim poÅ”teno zaraĆ°enim novcem, i upravo je saznao da su "dobri ljudi" optuživali njegova djela kao dvoliĆØnost.
S bezazlenoÅ”Ć¦u poĆØetnika u tim bitkama za Boga, mrmljao je: "Vide kako se žrtvujem... i opet me napadaju."
- Govorio sam s njim mirno: poljubio je moj Križ, i njegov se naravni gnjev pretvorio u mir i radost.

29. Zar ne osjeƦaÅ” ludu želju uĆØiniti svoje predanje potpunijim i "nepopravljivijim"?

30. Kako je smijeÅ”no ponaÅ”anje nas jadnih ljudi kada uvijek nanovo odbijamo Gospodinu male stvari! Vrijeme prolazi, stvari poĆØinjemo gledati u njihovu pravom svjetlu... i raĆ°aju se sramota i bol.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.