HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 20 stu 2017, 13:27. Pogledaj neodgovorene postove
Josemaria Escriva - Brazda
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Anny

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 30 ožu 2009, 16:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

RADOST

82. Mnogi se osjećaju nesretni baš zbog toga što imaju previše svega. Kršćani, ako se doista ponašaju kao djeca Božja, iskusit će neugodnosti, vrućinu, umor, studen... Ali neće im nikada ponestati radosti, jer je to - sve! - odredio i dopustio On, koji je izvor istinske radosti.

83. Pred tolikim ljudima bez vjere, bez nade; pred mozgovima koji uznemireno, na granici tjeskobe, traže smisao života, ti si našao cilj: Njega!
- I to će otkriće trajno ubrizgati u tvoj život novu radost, preobrazit će te, i pružat će ti svaki dan beskrajno mnogo ljepote koja ti je bila nepoznata i koja ti pokazuje radosnu puninu širokog puta koji te vodi Bogu.

84. Tvoja se sreća na zemlji mjeri tvojom vjernošću vjeri, čistoći i putu koji je Gospodin za tebe zacrtao.

85. Zahvali Bogu što si sretan, u dubokoj radosti koja ne buči.

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Jopica, MatejD
Anny

PostanoPostano: uto 07 tra 2009, 5:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

AMBICIJA

612. Kad budeš radio ozbiljno za Gospodina, tvoja će najveća radost biti što se mnogi natječu s tobom.

613. U ovom Božjem trenutku, trenutku tvog prolaska zemljom, odluči se ozbiljno ostvariti nešto vrijedno truda: vrijeme hita, a tako plemenito, tako herojsko, tako slavno je poslanje muškarca - žene - na zemlji kada Kristovom vatrom zapaljuje srca klonula i trula.
- Isplati se donositi drugima mir i sreću jake i radosne križarske borbe.

614. Igraš se životom zbog časti... Igraj se čašću zbog duše.

615. U snazi Općinstva Svetih trebao bi se osjećati veoma povezan sa svojom braćom. Neustrašivo brani to blagoslovljeno jedinstvo!
- Ako se nađeš samo, tvoje će plemenite ambicije biti osuđene na neuspjeh: izolirana ovca je gotovo uvijek izgubljena ovca.

Anny

PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OHOLOST

715. Zar misliš da drugi nikada nisu imali 20 godina? Misliš li da ih u obitelji nikada nisu sputavali zato jer su mlađi? Zar misliš da nisu upoznali probleme - male i ne baš tako male - na koje ti nailaziš?... Ne. I oni su prošli kroz iste okolnosti kroz koje ti sada prolaziš, i postali su zreli - s pomoću Božje milosti - gazeći vlastiti ja velikodušnom ustrajnošću, popuštajući kad se moglo popustiti i ostajući odani, bez drskosti i bez ranjavanja - s vedrom poniznošću - kad se nije moglo popustiti.

716. Ideološki si velik katolik. Sviđa ti se ambijent Studentskog doma... Šteta što sv. Misa nije u podne, a predavanja popodne tako da možeš učiti nakon večere uz čašicu - dvije konjaka!
- To tvoje "katoličanstvo" nije pravo, to je samo obična malograđanština.
- Zar ne shvaćaš da ne možeš misliti na taj način u svojoj dobi? Iziđi iz svoje lijenosti, iz svog obožavanja samoga sebe... prilagodi se zahtijevima drugih, stvarnosti koja te okružuje, i ozbiljno ćeš živjeti svoje katoličanstvo.

Anny

PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ČISTOĆA

831. Čistoća - svakog u njegovu vlastitom staležu: neoženjenog, oženjenog, udovca. svećenika - trijumfalna je potvrda ljubavi.

832. "Čudo" čistoće ima za potporanj molitvu i mrtvljenje.

833. Napast protiv čistoće je tim opasnija što je prikrivenija; dolazeći potajice, bolje zavarava.
- Nemoj popustiti, niti s izlikom da ne "izgledaš čudan"!

834. Sveta čistoća: poniznost tijela! "Gospodine", molio si ga, "sedam zasuna za moje srca". I savjetovao sam ti da u Njega tražiš sedam zasuna za svoje srce i, također, osamdeset godina ozbiljnosti za svoju mladost...
A zatim, bdij... jer je lakše ugasiti iskru nego požar; bježi... jer je u tim slučajevima jadan kukavičluk biti "hrabar"; ne gledaj oko sebe raspuštenim očima... jer to ne označuje budnu dušu, nego sotonsku zamku.
Ali sva ta revnost ljudska, s mrtvljenjem, kostrijeću, bičevanjem, postom - kako malo vrijedi bez Tebe, moj Bože!

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: mala_ive21
Anny

PostanoPostano: pon 04 svi 2009, 18:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OHOLOST

712. Sve dok budeš podržavao svoje uvjerenje da drugi moraju uvijek živjeti kao da ovise o tebi, sve dok se ne odlučiš služiti - skriti se i iščeznuti - odnos s tvojom braćum, s tvojim kolegama, s tvojim prijateljima, bit će izvor neprestanog nezadovoljstva, zlovolje... - oholosti.

713. Mrzi hvalisanje! - Odbacuj taštinu! - Bori se protiv oholosti, svaki dan, svaki trenutak!

714. Bijedne oholice trpe zbog tisuću sitnica koje njihovo sebeljublje preuveličava, a koje drugi ni ne zapažaju.

Anny

PostanoPostano: pon 04 svi 2009, 18:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PRIJATELJSTVO

731. Ne možeš biti samo pasivni elematn. Trebaš postati pravi prijatelj svojim prijateljima: Pomoći im! Ponajprije primjerom svoga ponašanja. A zatim savjetom i utjecajem što ga rađa intimnost.

732. Oduševio te je onaj duh bratstva i kolegijalnosti koji si neočekivano otkrio...
- Razumije se: To je nešto o čemu si sanjao s toliko žara, ali što nikada nisi vidio. To nisi vidio jer ljudi zaboravljaju biti braća Kristova, tog ljubaznog našeg Brata koji je dao svoj život za druge, za sve i za svakog pojedinca, bezuvjetno.

733. Imao si veliku sreću što si susreo prve učitelje, istinske prijatelje koji su te bez pridržaja poučili o svemu onome što si htio znati; nisu ti bile potrebne zamke da bi "ukrao" njihovo znanje, jer su ti pokazali lakši put, iako ih je stajalo teškoga rada i muke da bi ga otkrili... Sada je na tebi da učiniš isto s ovom osobom, s onom drugom - sa svima!

Anny

PostanoPostano: ned 10 svi 2009, 16:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OSOBNOST

417. Miran i uravnotežen karakter, neslomljiva volja, duboka vjera i žarka pobožnost - sve su to potrebne osobine djeteta Božjeg.

418. Gospodin može i iz kamenja podići djecu Abrahamovu... Ali tako da kamen ne bude loman. Od snažnog živca kamena, pa bio on i bezobličan, može se lakše izvući divan kamen za gradnju.

419. Apostol ne smije ostati na razini nekog osrednjeg stvorenja. Bog ga zove da djeluje kao nositelj humanosti i prenositelj vječne novosti.
- Radi toga apostol treba dušu koja se oblikovala dugo, strpljivo i herojski.

Anny

PostanoPostano: ned 10 svi 2009, 16:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OHOLOST

698. Ne priznaju ono što ti zoveš svojim "pravom" i što sam ti ja preveo kao tvoje "pravo na oholost"...
Jadni mali lakrdijašu! - Osjetio si, jer se nisi mogao braniti - napadač je je bio veoma jak - bol od stotinu zaušnica. - Pa ipak, unatoč svemu, nisi se naučio poniziti.
Sada te tvoja savjest prekorava: naziva ze oholim i kukavicom. - Zahvali Bogu, jer si na putu da nazreš svoju "obvezu poniznosti".

700. Kako možeš umišljati da slijediš Krista, ako se samo vrtiš oko samoga sebe?

701. Nestrpljiva i neuredna briga da bismo se profesionalno istakli može prikriti sebeljublje pod plaštem "služenja dušama". Lažno - doista tako mislim - se opravdavamo kako se neke prilike ne smiju propustiti, neke povoljne okolnosti...
Skreni pogled na Isusa: On je "Put". I za vrijeme Njegovih skrovitih godina bilo je "vrlo povoljnih" prilika i okolnosti da ranije započne svoj javni život. S dvanaest godina, primjerice, kada su se učitelji zakona divili Njegovim pitanjima i odgovorima... Ali, Isus Krist izvršava Volju svoga Oca, i čeka: sluša!
- Ne gubeći tu svoju svetu ambiciju, da dovedeš cijeli svijet Bogu, kada se ukažu određene mogućnosti - priželjkuješ možda da se povučeš - sjeti se da i ti moraš biti poslušan i baviti se ovim nepoznatim, neupadljivim poslom, bez sjaja, dok od tebe Gospodin ne zatraži nešto drugo: On ima svoje vrijeme i svoje staze.

702. Varavi i oholi pokazuju se svi oni koji zloupotrebljavaju svoj privilegirani poližaj - stečen po novcu, obitelji, činu, dužnosti, inteligenciji... - da bi ponizili one manje sretne.

Anny

PostanoPostano: uto 12 svi 2009, 18:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VELIKODUŠNOST

16. Kad te tvoj odvodi od opće čežnje za zdravim i svetim blagostanjem ljudi, kad postaneš računđija i kad te ne dira materijalna i moralna bijeda tvoga bližnjega, prisiljavaš me da ti u lice kažem nešto vrlo žestoko, ne bi li reagirao: ako ne osjećaš blagoslovljeno bratstvo prema ljudima, svojoj braći, i živiš na rubu velike kršćanske obitelji - onda si bijedno nahoče.

17. Vrhunac? Za predanu dušu sve se preobraća u vrhunac koji se želi doseći: svaki se dan otkrivaju novi ciljevi, jer se Božjoj ljubavi ne zna i ne želi staviti granica.

18. Koliko velikodušniji budeš prema Bogu, toliko ćeš biti sretniji.

19. Često dođe napast da se želi malo vremena rezervirati samo za sebe... Nauči se jednom i zauvjek izliječiti takvu sitničavost ispravljajući je odmah.

20. Bio si od onih "sve ili ništa". Budući da nisi mogao ništa...koja nesreća!
Počni se ponizno boriti da bi zapalio to svoje jadno i škrto predanje, dok ga ne učiniš "sasvim" učinkovitim.

21. Mi koji smo se posvetili Bogu, nismo izgubili ništa.

22. Želio bih vikati na uho mnogih muškaraca i žena: darivanje djece Bogu u službu nije žrtva nego čast i radost.

Anny

PostanoPostano: uto 12 svi 2009, 18:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OSOBNOST

426. Prije si bio pesimist, neodlučan i apatičan. Sada si posve promijenjen: osjećaš se hrabar, optimističan, siguran u sebe... jer si konačno odlučio tražiti svoj oslonac samo u Bogu.

427. Žalosna je situacija osobe s uzvišenim ljudskim vrlinama, ali s potpunim pomanjkanjem nadnaravnoga pogleda: jer će ove vrline lako upotrijebiti samo za osobne ciljeve.
- Razmatraj o tome!

428. Za tebe, koji želiš oblikovati katolički, univerzalni mentalitet, prepisujem neke osobine:
- širina vidika i snažno produbljivanje u onome što je trajno živo u katoličkoj pravovjernosti;
- čežnja ispravna i zdrava - nikada lakoumnost za obnovom tipičnog nauka tradicionalne misli, u filozofiji i tumačenju povijesti...
- brižna pažnja za suvremena misaona i znanstvena kretanja;
- pozitivan i otvoren stav nasuprot današnjim preoblikovanjima socijalnih struktura i načina života.

429. Treba se naučiti biti drugoga mišljenja - kad je to potrebno - ali s ljubavlju, da ne postaneš odbojan.

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: lucija
Anny

PostanoPostano: pet 15 svi 2009, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PRIRODNOST

554. Krist je uskrsnuo: to najveće čudo vidjeli su samo malobrojni... oni koji su trebali. Prirodnost je oznaka božanskih poduhvata.

555. Kada se radi jedino i isključivo na slavu Božju, radi se sve s prirodnošću, s jednostavnošću, kao onaj kojemu se žuri te se ne može zadržavati u "velikim svečanostima" da ne bi izgubio svoj odnos s Gospodinom - neponovljiv i neusporediv.

556. "Zašto", pitao si se s negodovanjem, "okolina i sredstva apostolata moraju biti ružni, prljavi... i komplicirani?" I dodao si:"A trošak je isti!"
- Tvoje negodovanje učinilo mi se vrlo razumno i pomislio sam da se Isus obraćao svima i sve privlačio: siromašne i bogate, mudre i neuke, vesele i žalosne, mlađe i starije... Kako je ljubazna i prirodna - nadnaravna - njegova pojava!

557. Za uspješnost je potrebna prirodnost.
- Što se mpže očekivati od jednog kista - pa i u rukama nekog velikog slikara - ako se omota u svileni omot?

558. Sveci su uvijek "neugodni" za druge.

559. Sveci, nenormalni?... Sad je trenutak da se obori ta predrasuda. Moramo poučavati, s nadnaravnom jednostavnošću kršćanske askeze, da ni mistični fenomeni ne znače abnormalnost: to je priroda takvih fenomena... isto kao što drugi psihički ili fiziološki fenomeni imaju svoju.

Anny

PostanoPostano: pet 15 svi 2009, 13:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VELIKODUŠNOST

23. Došao je za njega trenutak teške kušnje i neutješan te je potražio. Sjećaš li se? Za njega - prijatelja koji ti je davao "mudre" savjete - tvoj način djelovanja nije bio drugo do utopija, plod iskrivljenih ideja, zarobljavanje volje, i... druge "fine" stvari te vrste.
"To predanje Gospodinu," mudrovao je, "abnormalna je pretjeranost vjerskog osjećaja."
I svojom je bijednom logikom mislio da se između tebe i tvoje obitelji umetnuo stranac - Krist. Sada je shvatio ono što si mu često ponavljao: Krist nikada ne razdvaja duše.

24. Evo jedne žurne zadaće: probuditi savjest vjernika i nevjernika - mobilizirati ljude dobre volje da surađuju i pribavljaju materijalna sredstva potrebna za rad s dušam.

25. Pokazuje mnogo zanosa i razumjevanja. Ali kad vidi da je riječ o "njemu", da baš "on" mora ozbiljno doprinijeti, tada se kukavički povlači. Podsjeća me na one koji bi u trenucima velike opasnosti uzvikivali s lažnim žarom: "Rat! Rat!" Ali nisu željeli dati novac i uključiti se u obranu svoje domovine.

Anny

PostanoPostano: čet 21 svi 2009, 7:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SRCE

802. Kada osobe imaju odveć maleno srce, čini se da svoje težnje čuvaju u siromašnom i usamljenom sandučiću.

803. Svaki dan se moraš ponašati, u ophođenju s osobama koje te okružuju, s mnogo razumijevanja, skupa - razumije se - sa svom potrebnom energijom: drugačije, razumijevanje i ljubav pretvaraju se u sukrivnju i sebeljublje.

804. Govorio je - bez hinjene poniznosti - onaj naš prijatelj: "Nisam trebao učiti opraštati, jer me Gospodin naučio ljubiti."

805. Opraštati. Opraštati svomdušom i bez sjenke zlopamćenja! Stav he to uvijek velik i plodan.
- To je bila gesta Kristova u trenutku kada su Ga pribijali na križ: "Oče, oprosti im, jer ne znaju što čine", otkuda je došlo i tvoje spasenje.

806. Jako te je ražalostilo tumačenje, tako malo kršćansko, one osobe: "Oprosti svojim neprijateljima", govorio ti je, "ne možeš zamisliti kako će se razljutiti!"
Nisi se mogao suzdržati i odgovorio si mu: "Ne želim obezvrijediti ljubav ponižavanjem bližnjega.Opraštam jer ljubim, u žaru za nasljedovanjem Učitelja!"

Anny

PostanoPostano: čet 21 svi 2009, 7:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

RAD

510. Žalost i nemir proporcionalni su izgubljenom vremenu. - Kad osjetiš svetu nestrpljivost da iskoristiš svaku minutu, prožet će te radost i mir, jer nećeš mislit na sebe.

511. Brige?... Ja ih nemam, rekoh ti, jer imam mnogo poslova.

512. Prolaziš kroz kritično razdoblje: osjećaš neku neodređenu bojazan; poteškoću u prilagođavanju životnog plana; ubitačan rad, jer ti nisu dovoljna 24 sata na dan da bi ispunio sve svoje dužnosti...
- Jesi li pokušao slijediti Apostolov savjet: "Neka se sve čini dolično i u redu"? To znači u Božjoj prisutnosti, s Njim, za Njega, u Njenu.

513. Kad raspoređuješ svoje vrijeme, moraš misliti i kako iskoristiti slobodne trenutke koji će se nepredviđeno pojaviti.

Anny

PostanoPostano: ned 24 svi 2009, 15:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DISCIPLINA

408. Nisu svi građani dio profesionalne vojske. Ali kad je rat, svi u njemu sudjeluju... A Gospodin je rekao: "Nisam došao donijeti mir, neo rat."

409. "Bio sam gerilac", piše, "i kretao sam se po brdima, pucajući kada me je bila volja. Ali htio sam stupiti u vojsku jer sam shvatio da ratove lakše dobivaju organizirane i disciplinirane vojske. Jedan siroti zaseba gerilac ne može zauzeti čitave gradove, ili osvojiti svijet. Objesih svoju lovačku pušku - tako zastarjelu! - i sada sam bolje naoružan. Osim toga, znam da se više ne mogu ispružiti pod sjenom nekog stabla u planini, i maštati o tome kko ću dobiti rat sam samcat."
- Blažena disciplina i blaženo jedinstvo naše Majke, Svete Crkve!

410. Htio bih reći tolikim buntovnim katolicima da ne izvršavaju svoju dužnost oni koji se, umjesto da prihvate disciplinu i poslušnost prema zakonitim vlastima, pretvaraju u stranku; sitnu sektu; sijače nesloge; urotnike i ogovarače, raspirivače g..pih osobnih prepirki; pletače spletki zavisti i kriza.

Anny

PostanoPostano: ned 24 svi 2009, 15:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VOLJA

773. Promatrajući toliku radost pri teškom radu, onaj prijatelj je zapitao: "Ali, zar se sve to čini iz zanosa?" - I odgovoriše mu s radošću i s vedrinom: "Iz zanosa?... Loše bismo prošli!"; "Per Dominum nostrum Jesum Christum! - Po Gospodinu našem Isusu Kristu koji nas trajno čeka.

774. Svijetu je potrebno da probudimo zaspale, da obodrimo bojažljive, da povedemo zavedene: jednom riječju, da ih uvrstimo u Kristove redove kako se ne bi izgubila tolika energija.

Anny

PostanoPostano: ned 24 svi 2009, 15:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ČISTOĆA

835. Ovako je onaj ispovjednik uništio pohotu jedne osjetljive duše, koja se je optuživala zbog izvjesnih znatiželja: "Ah, instikti mužjaka i ženki!"

836. Čim se dobrovoljno dopusti dijalog s njom, napast nam oduzima mir duše, kao što pristanak na nečistoću uništava milost.

837. Slijedio je put nečistoće čitavim svojim tijelom... i čitavom svojom dušom. - Njegova se vjera unakazila... iako zna dobro da to nije pitanje vjere.

838. "Vi ste mi rekli da se može postati 'drugi' sveti Augustin, s mojom prošlošću. Ne sumnjam u to, i danas više nego jučer nastojim to dokazati."
Ali trebaš hrabro odsjeći, i baš u korijenu, kao sveti biskup iz Hipona.

839. Da, moli za oproštenje kajući se, i čini puno pokore za prijestupe nečistoće u svom minulom životu, ali ne htijući ih se više sjećati.

840. Onaj prljavi razgovor... iz kloake! Nije dostatno ne pristajati na razgovor: jasno pokaži svoju odvratnost!

Anny

PostanoPostano: ned 24 svi 2009, 19:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SRCE

807. Izbjegavaj s obzirnošću sve što bi mohlo raniti srca drugih.

808. Zašto između deset načina da kažeš "ne", moraš izabrati onaj najodbojniji?
- Krepost ne želi ranjavati.

809. Pazi dobro: Trebamo ljubiti Boga ne samo svojim srcem nego i "Njegovim", i onim cijeloga čovječanstva svih vremena... Inače, nikada nećemo uspjeti odgovoriti Njegovoj Ljubavi.

810. Boli me kad oni koji su se predali Bogu ostavljaju dojam ili daju povoda da ih se drži za samce: a Ljubav im je drugo ime! - Samci će postati ako ne budu znali ljubiti Onoga koji toliko ljubi.

811. Netko je usporedio srce s mlinom što ga pokreće vjetar ljubavi, strasti...
- Uistinu, taj "mlin" može samljeti zrno, ječam, balegu... Ovisi o nama!

Anny

PostanoPostano: uto 26 svi 2009, 18:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

MOLITVA

458. Kako je prikladna molitva one duše koja je govorila: "Gospodine, ne napuštaj me; ne opažaš li da me 'neka druga osoba' vuče za noge?"

459. Hoće li se vratiti Gospodin i zapaliti mi dušu?... - Tvoja glava i duboka snaga jedne daleke želje, koja je nožda nada, uvjeravaju te da hoće. - Srce i vilja, naprotiv - previše prvoga i ništa od druge - bacaju na sve paralizirajuću i tešku melankoliju, poput grimase, gorke poruge.
Poslušaj obećanje Duha Svetoga: "Uskoro će doći Onaj koji mora doći, i neće kasniti. U međuvremenu, moj će pravednik živjeti od vjere."

460. Istinska molitva, ona koja prožima čitavog pojedinca, nije toliko uvjetovana osamom pustinje, koliko nutarnjom sabranošću.

Anny

PostanoPostano: pet 29 svi 2009, 11:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

RADOST

52. Nitko nije sretan, na zemlji, dok ne odluči to biti. Ovako se raspetljava put: bol, u kšćanskom smislu! Križ; Božja Volja, Ljubav; sreća ovdje i, poslije, vječno.

53. "Servite Domino in laetita!" - Služit ću Bogu u radosti! U radosti koja će biti posljedica moje Vjere, moje Nade i moje Ljubavi... i koja će uvijek trajati, jer - kao što nas uvjerava Apostol - "Dominus prope est!"... - Gospodin mi je blizu! Koračat ću s Njime, stoga, sasvim siguran, jer Gospodin je moj Otac... i s Njegovom ću pomoću ispuniti Njegovu ljubaznu Volju, iako će me to koštati.

54. Evo savjeta koji sam vam uporno ponavljao: budite radosni, uvijek radosni. Neka budu žalosni oni koji se ne drže sinovima Božjim.

55. "Nastojim prostrijeti svoju kou da bi moja malena braća 'hodala po mekom', kako nam vi kažete.! Ima toliko radosti u tome da ti se "loše piše"!

Anny

PostanoPostano: pet 29 svi 2009, 11:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NUTARNJI ŽIVOT

659. Kad bi bio u Božjoj prisutnosti, kakvim bi sve "nepopravljivim" djelima našao lijeka.

660. Kako ćeš živjeti u Božjoj prisutnosti kad samo gledaš naokolo? - Opijen si ništavnostima.

663. Ako si postojan u svakodnevnom pohađanju škole samo zato što možeš tamo steći neko znanje... veoma ograničeno. Zašto nemaš ustrajnosti u posjećivanju Učitelja, uvijek željnog da te pouči znanju nutarnjeg života koji ima vječni okus i sadržaj?

664. Što vrijedi čovjek ili najvažniji zemaljski zgoditak prema Isusu Kristu koji te uvijek očekuje?

Anny

PostanoPostano: pon 15 lip 2009, 6:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ODVAŽNOST

116. Dok smo razgovarali, tvrdio je da više voli nikada ne izlaziti iz jadnog sobička u kojemu je živio, jer mu je milije brojiti "grede njegove štale" nego zvijezde na nebu.
- Mnogi isto tako nisu u stanju ne obazirati se na svoje male stvari, da bi podigli pogled prema nebu: vrijeme je da usvoje širu viziju!

117. Shvaćam nadnaravnu i ljudsku radost onoga koji je imao sreću biti prethodnik božanske sjetve.
- "Divno je osjetiti se jedinim, koji će pokrenuti cijeli jedan grad i njegovu okolicu", ponavljao je on sam sebi s mnogo uvjerenja.
- Nemoj čekati da imaš više sredstava ili da ti stignu drugi: duše te trebaju danas, sada.

122. Nalaziš se u situaciji koja ti izgleda pomalo čudna: s jedne strane, gledajući sebe iznutra, potišten si; a, s druge strane, gledajući prema gore, siguran si i pokretan.
- Nemoj se brinuti: znak je to da počinješ sebe bolje upoznavati i, a to je važno! da si na putu da bolje Njega upoznaš.

Anny

PostanoPostano: pon 15 lip 2009, 6:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

LJUDSKI OBZIR

34. Kad je u pitanju obrana istine, kako se može poželjeti ugoditi Bogu, a u isto se vrijeme ne sukobiti s okolinom? To se dvoje isključuje: ili jedno ili drugo! Potrebno je da žrtva bude paljenica: treba spaliti sve... čak i ono "što će ljudi reći", čak i takozvani ugled.

35. O kako jasno sada vidim da "sveta bezobzirnost" ima svoj korijen, i to veoma dubok, u Evanđelju! Ispuni Volju Božju... sjećajući se Isusa ozloglašenog, Isusa popljuvanog, ispljuskanog, Isusa dovedenog pred sudište čovječuljaka... i Isusa koji šuti!
- Odluka: sagnuti čelo pred pogrdama, i - računajući također na poniženja, koja će bez sumnje doći - nastaviti u božanskom pothvatu koji nam je povjerila Milosrdna Ljubav našega Gospodina.

36. Zastrašuje šteta koju možemo prouzročiti ako pustimo da nas zahvati strah i stid pokazati se kršćanima u običnom životu.

Anny

PostanoPostano: pon 15 lip 2009, 6:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OSOBNOST

420. "Svaki dan otkrivam u sebi nešto novo", kažeš mi... I odgovaram ti: Sada se počinješ poznavati.
Kada se istinski ljubi... otkrivaju se uvijek nove pojedinosti da bi se moglo ljubiti još više.

421. Bilo bi žalosno da netko, promatrajući djelovanje katolika u društvenom životu, zaključi da se ponašaju plašljivo i s osjećajem manje vrijednosti.
Ne zaboravimo da je naš Učitelj bio - jest! - "perfectus Homo" - savršen Čovjek.

422. Ako ti je Gospodin podario jednu dobru osobinu - ili jednu određenu sposobnost - nije to samo stoga da se raduješ ili se njome šepiriš, nego da je s ljubavlju primjeniš u službi bližnjega.
- A kada ćeš naći bolju prigodu za služenje od ove, sada kada živiš s tolikim dušama koje dijele s tobom isti ideal?

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: lucija
Anny

PostanoPostano: sri 17 lip 2009, 8:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VELIKODUŠNOST

26. Muka je konstatirati kako neki shvaćaju milostinju: malo sitniša i nešto rabljene odjeće. Čini se kao da nisu čitali Evanđelje.
Ne obazirite se: pomognite ljudima da se odgoje u vjeri i snazi koja će dostajati da se znaju u životu velikodušno odreći stvari, pa i onih koje su im potrebne. Upornima protumačite da nije baš otmjeno i fino, ni sa zemaljskog stanovišta, čekati svršetak, kada ni u kojem slučaju neće moći ponijeti ništa sa sobom.

27. "Tko daje u zajam, ne prima natrag; ako prima natrag, onda ne sve; ako i sve, onda ne onakvo kakvo je bilo; ako baš onakvo kakvo je bilo, smrtni je neprijatelj."
Dakle? Daj bez računa, i uvijek radi Boga. Tako ćeš živjeti, i ljudski, bliže ljudima i doprinijet ćeš smanjenju broja nezahvalnika.

28. Vidio sam tog jednostavnog čovjeka zažarena lica, gotovo sa suzama u očima: surađivao je velikodušno u dobrotvornim djelima, sa svojim pošteno zarađenim novcem, i upravo je saznao da su "dobri ljudi" optuživali njegova djela kao dvoličnost.
S bezazlenošću početnika u tim bitkama za Boga, mrmljao je: "Vide kako se žrtvujem... i opet me napadaju."
- Govorio sam s njim mirno: poljubio je moj Križ, i njegov se naravni gnjev pretvorio u mir i radost.

29. Zar ne osjećaš ludu želju učiniti svoje predanje potpunijim i "nepopravljivijim"?

30. Kako je smiješno ponašanje nas jadnih ljudi kada uvijek nanovo odbijamo Gospodinu male stvari! Vrijeme prolazi, stvari počinjemo gledati u njihovu pravom svjetlu... i rađaju se sramota i bol.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.