HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 19 stu 2017, 21:36. Pogledaj neodgovorene postove
Molitva u korizmi - Križni put
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
5rich
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 26 vel 2009, 15:29
PostNaslov : Molitva u korizmi - Križni put
Citiraj i odgovori

Dragi forumaši,
došla nam je korizma, i, kao svake godine,
molit ćemo križni put.
Ove godine počinjemo s križnim putom
koji smo sastavili sami...

Svi koji će moliti, neka kliknu 'hvala' na ovom postu,
tako da znamo tko sve sudjeluje.

Za današnju molitvu klikni ovdje

Svaki dan, u korizmi, izmoli se i razmatra jedna postaja križnog puta te se na kraju izmoli Molitva za milost ustrajnosti do kraja

Uvodna molitva:
Gospodine,
Doveo si nas ovdje pred svoje lice, da Te još više upoznamo, da se u ovoj korizmi još više pokušamo približiti tvojim sjajnim skutima.
Bio si poput nas ljudi, ali bio si najvjernija slika Božje stvarnosti.
Isuse daj nam da hodamo tvojim stopama svjesni tvojih bolnih rana i najvećeg tajanstvenog otajstva, Uskrsnuća nakon dana patnji, boli, kušnji.
Gospodine, daj nam snage i mudrosti da ustrajemo u molitvi, u našim nastojanjima i budemo vjerni pratitelji na križnom putu.

1. postaja: Isusa osuđuju na smrt
davorseljan

Klanjamo ti se, Kriste, i blagoslivljamo te.
Jer si po svojem svetom križu otkupio svijet.

Isusa osuđuju na smrt. On sluša presudu i priprema se za ono najgore.

Koliko si puta ti Isusa osuđivao radi toga što nije nešto krenulo prema boljem. Nisi dobio ono što si želio? Isus sluša narod koji ga osuđuje. Oko njega je narod koji ga ne razumije.
Koliko su tebe osuđivali i kako ti je bilo? Nije ti bilo ugodno, znam. Stavi se sada na Isusovo mjesto i vrati se u prošlost. Napravio se sve najbolje i nejde kako treba. Kolege te osuđuju da je to loše napravljeno. U takvim trenucima stavi se upravo na njegovo mjesto i trpi.
Mladi često osuđuju Isusa upravo radi toga.
Pokušaj se sjetit ovoga svaki put, kada nekog osuđuješ.

* Smiluj nam se Gospodine!
* Smiluj nam se!

Zadnja promjena: 5rich; pon 06 tra 2009, 17:02; ukupno mijenjano 1 put.

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: davorseljan, Jopica, antea, lucija, mala_ive21, Magali, klara, Lalaith, fratar, terezija.tere, teta Jeja
5rich
mod team

PostanoPostano: pet 27 vel 2009, 14:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

2. postaja: Isus prima na se križ
Magali

Da, reći ću DA. Neću pobjeći. Primit ću ono što će me spasiti. Prihvatit ću odgovornost i zadaću. Primit ću križ koji znači nešto više od tvrdog drveta. Prinjet ću ga svojim umornim, izbičevanim leđima i reći ću da.
Uzimam te kao sredstvo kojim će patnja biti prekinuta, kao svrhu moga života u kojem patnja znači iskupljenje.
Reći ću DA svom vlastitom križu i pružit ću sam sebi drugu šansu, šansu koja vodi do vječnog života...Ti...Ti si mi pružio ovu mogućnost. Daj mi snage da Te slijedim...
Amen

* Smiluj nam se!

Molitva za milost ustrajnosti do kraja

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: mala_ive21, davorseljan
5rich
mod team

PostanoPostano: sub 28 vel 2009, 9:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

3. postaja: Isus pada prvi put pod križem
Lalaith

Padovi. To je naše područje. Tu svi imamo iskustva. Svi znamo što to znači pasti. Možemo reći dasu padovi tipični za nas ljude. I baš zato se sad pitamo: Zašto je i Bog morao pasti?
Dovoljan je samo trenutak nepažnje, krivi korak pa da se spotakneš i padneš. Neopisivo je lako pasti. I onda kad već ležiš na tlu, zašto ne bi tamo i ostao? Kada si jednom na zemlji više ne možeš pasti. To bi te poštedilo teškog napora ustajanja. To bi te poštedilo susreta s podrugljivim, ili još gore, sažaljivim, pogledima ljudi koji te gledaju odozgo. To bi te sasvim sigurno poštedilo novog pada koji je za tebe, ovako oslabljenog, još izgledniji.
Isus je prošao sve to. A on je išao na Kalvariju-u smrt. U ljudskim očima za njega je sve izgubljeno. Pa ipak on ustaje. Pao je zato da mi više nikada ne bismo bili sami u svojim padovima. Više nas nigdje ne ostavlja same, silazi k nama u sve naše mrakove da nam pruži ruku.

"Reknem li:"Nek' me barem tmine zakriju
i nek' me noć umjesto svjetla okruži!"
ni tmina tebi neće biti tamna:
noć sjaji kao dan
i tama kao svjetlost" (Ps 139).

Svojim padom On ljudskim karakteristikama daje božanski odsjaj jer kao što je sasvim ljudski pasti, tako je božanski nakon svakog pada ustati i nastaviti dalje.
Dragi Isuse!
Hvala Ti što si pao kako bi mene, kako bi nas naučio kako ustati nakon svakog pada. Hvala Ti što nam svaki dan strpljivo govoriš da ustanemo jer smo prevrijedni da bismo puzali po prašni. Oslobodi nas licemjerja i podrugljivosti i nauči nas da u svakom čovjeku vidimo brata koji treba našu ruku kako bi ustao i hodao uspravno.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

5rich
mod team

PostanoPostano: ned 01 ožu 2009, 9:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

4. postaja - Isus susreće svoju Svetu Majku
5rich

Nezamisliva je bol koju je Tvoja Majka osjetila vidjevši Te kako nosiš taj križ. No, ona je htjela biti na putu koji Tebe vodi u smrt,ali i putu koji vodi mnoge duše u život vječni.
Zahvaljujem ti, Marijo, na tolikoj ljubavi i poniznosti. Tvoje: ''Neka bude po riječi tvojoj'', je bio samo početak tvoje ljubavi,čije plodove mi još danas osjećamo.
Molim Te za sve mlade, za njihovo obraćenje, da kad pomisle da nemaju roditelja, se sjete Tebe. Također te molim i za sve tvoje sinove i kćeri koji nose težak križ bolesti.
Olakšaj im ga kao što si ga olakšala i Isusu, jer puno je lakše prebroditi životne brige i poteškoće kad imaš pored sebe nekog tko se pozna u dušu.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: pon 02 ožu 2009, 20:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5. postaja: Šimun Cirenac pomaže Isusu nositi križ
anny

Isuse, radnik Šimun prihvatio je dio tereta tvog križa. Ponio ga je, a nije bio ni
svjestan da su to bila vrata k spasenju njegovu.
Gospodine, mladi danas padaju u očaj, sve vijesti su pune oduzimanja života.
Često su to samoubojstva a nerijetko i ubojstva drugih. Što više materijalno imamo to smo sve siromašniji duhom. Nedostaje nam unutarnja blagodat... Sa svih strana reklamiraju se razne metode smirivanja, obogaćenja psihe, svi nude razne terapije... Nije to, Isuse, loše. No nešto nedostaje... nedostaje osoba spremna pomoći bez pitanja i osvrtanja, osoba koja neće pitati za cijenu nego će još platiti očajnima osmjehom i pruženom rukom.
Isuse, blagoslovio si nas prijateljima. Hvala ti! Oni su često naš Šimun Cirenac. Ali nemaju svi taj blagoslov, nisu ga svi prepoznali, nisu uočili da pored njih u tišini stoji onaj što čeka barem pogled pun pouzdanja.
Isuse, molim te pogledaj milosrdno na sve mlade koji su "prazni" i lutaju. Otvori im oči neka hrabro kroče krivudavim stazama. Molim te, pogledaj i ohrabri srca onima što žele nositi križ drugoga. Otvori im uši kako bi čuli tihi vapaj brata u nevolji. Hvala ti za sve redovnike i redovnice, sve misionare koji su otvorenih ruku za svakoga u potrebi. Isuse, i ja želim biti nekome Šimun... pokaži mi brata što križ ne može nositi... pokaži mi ga, Otkupitelju. I ja želim putem Svjetla kročiti.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: uto 03 ožu 2009, 8:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

6. postaja: Veronika pruža Isusu rubac
5rich

Kroz silnu svjetinu,koja je pratila Isusa, uspjela se probiti sitna i ponizna žena, Veronika, puna dobrote i samilosti,sa željom da pomogne i suosjećanjem. Njeno srce zna da su osudili Pravednika,i zato Ti pruža svoj rubac, briše prašinu i znoj sa Tvojeg svetog,ali iznemoglog lica.
Isuse, pomogni nam da budemo Veronike našeg doba. Daj da i ja znam postupati kao ona, da znam prići bližnjemu sa suosjećanjem, podijeliti patnju naše braće i sestara. Daj da ljubim druge kao što si ti nas ljubio i ostvarujem puninu svoje vjere. Daj da to sve uspijem dati i drugima da i oni sve to vide.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Zadnja promjena: Magali; sri 04 ožu 2009, 13:44; ukupno mijenjano 1 put.

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: sri 04 ožu 2009, 13:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

7. postaja: Isus pada drugi put pod križem
terezija.tere

Isuse drugi put padaš pod križ, pao je na zemlji, izmoren si, iscrpljen, tvoje ruke i noge su krvave kako si pao na prašini. Grliš kamenje jer naša srdaca nisi mogao izgrliti, jer naša je nevjera ucinila svoje.
Svjet je uz tebe stajao, urlao je i vikao, prjetili su ti, a samo poneka duša gledala je i šutjela. Nekolicina njih ti govori da ustaneš da Križ nosiš uz puno uvreda i prijetnji...
Majka Marija je uz tebe, zbunjena je i trpi jako u svome srcu jer ne može shvatit koliko te svijet prezire.
Pomozi nam da i ja shvatim kolika je značajna blizina onih koji stoje pored nas...i pomažu mi.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: čet 05 ožu 2009, 11:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

8. postaja: Isus tješi Jeruzalemske žene
Jopica

Gospodine daj mi snage da se tako uzdam u Tebe, da si sva moja snaga i smiraj iz
kojeg ću izranjati utjehu za druge.
Kada me satare težina moga križa, bol paralizira i tuga izbriše, da se iz Tvoje
milosrdne ljubavi osnažim biti za druge utjeha i luka.
Radostan/na sam kad mogu za druge davati, sebe zaboravljati u svojoj boli, jer to
znači da si zaista uz mene, da me baš Ti izbavljaš.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: sub 07 ožu 2009, 8:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9. postaja: Isus pada treći puta pod križem
Jopica

Kako tada dalje živjeti kada čovjek uvijek nanovo pada u svoj grijeh i bol je sve
jača, a mi sve slabiji?
Napušteni, sami sa tim jadom, kako ustati? Sa samoga dna ću ustati poput Tebe, neću tada znati zašto to činim, niti odakle mi snaga. Neka će me topla smirenost voditi da se suočim sa sobom, kada sve drugo blisko meni mine.
Tada kada neću znati zašto živim, a živim, tada ćeš u mome srcu trijumfirati najviše. Gubim sve, ali i tada znam: zauvijek si moj, jedini moj oslonac do kraja!
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Zadnja promjena: Magali; sub 07 ožu 2009, 8:45; ukupno mijenjano 1 put.
Magali
mod team

PostanoPostano: sub 07 ožu 2009, 8:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

10. postaja: Isusa svlače
anny

Isuse, svukli su s tebe odjeću tvoju i mislili kako su te do kraja ponizili. Eh, kako li se prevariše jer ne znadoše da poniziti ti možeš jedino sam sebe.
Isuse, mladi su danas često na "stupu" srama. Ako ne znaju strani jezik ne mogu dobiti posao, ako su informatički neobrazovani to je više nego da pisati ne znaju, ako ne nose markiranu odjeću nisu dostojni pojaviti se u društvu.Osramoćeni i poniženi često bivamo.
Molim te, Isuse, pošalji mladima Duha Jakosti i Razuma kako bi razlučili dobro od zla. Danas se teško nositi sa svime i mnogo mladih se skriva jer se boje "svlačenja". Isuse, pomogni nam svući lažnu masku i obući istinu. Danas je vojnika,koji bacaju kocku na svakom uglu. Daruj nam hrabrost kako bismo im se čista srca i vedra duha suprotstavili.
Hvala ti, Isuse, za sve mlade koji usprkos porugama kroče kroz "sramotu" i ne obaziru se. I ja želim tako ići, želim se osmjehom i molitvom suprotstaviti neprijateljima svojim.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 08 ožu 2009, 14:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

11. postaja: Isusa pribijaju na križ
fratar

I danas, preko 2000 godina nakon tvoga križnog puta, mi te i dalje pribijamo na križ. Iz dana u dan teškim čekićem udaramo zahrđale čavle u tvoje ruke i tvoje noge. Svojim te grijesima svaki dan iznova pribijamo na taj križ.
Pomozi nam da shvatimo veličinu tvoga križa, te odbacimo čekić i čavle i odlučimo više ne griješiti te punim srcem krenuti putem tvoje ljubavi i dobrote.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

5rich
mod team

PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 20:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

12. postaja:Isus umire na križu
Magali

Koliko puta se zapitam ima li svjetla u tami. Da pao sam, malen sam. Bol je dosegla granicu i moja duša umire sa hladnim željezom. Probodeno je moje srce, guđi me moja stvarnost....umirem od slabosti...I pitam se? Što, što mi preostaje do molitve?
Moja duša gubi se, tinja i gasi poput svijeće. Ima li još života za mene. Ima li nade? Život je usaho, postao je isprazan, ja sada samo osvrćem pogled prema nebu i tiho u šaptu govorim – Milost, milost molim...
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

5rich
mod team

PostanoPostano: pon 09 ožu 2009, 20:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

13. postaja:Isusa skidaju s križa
5rich

Neizmjerna je bol majke koja gleda svoje mrtvo dijete. Ispunilo se pismo: I tebi će samoj mač boli probosti srce.Ono djetešce koje je rodila,s puno ljubavi odgojila sada leži u njenom naručju,potpuno beživotno.

A pošto si ti Marijo,i naša majka, tu bol proživljavaš svaki puta kada tvoje dijete izgubi život svoje duše, kada nas svlada naš grijeh,naša ljudskost i slabost.
Zato te molimo, budi uz nas kad nam je najteže,kao što si bila i uz Isusa, i budi s nama u tren naše smrti,a nakon tjelesnog života privedi našu dušu k svome Sinu i moli za nas

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

5rich
mod team

PostanoPostano: uto 10 ožu 2009, 20:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

14. postaja:Isusa polažu u grob
davorseljan

Dali si kada razmišljao o ovom događaju. Isusa nakon što su ga skinuli sa križa stavlaju u grob kao običnog smrnika. To i nas čeka jednog dana. Ali Isusov grob nam nešto govori. Govori nam da ovo na neki način nije kraj, mada se dolazimo molit na njegov grob kako da je on tamo prisutan. On nam govori da nas čeka gore na nebesima. Kada su položili Isusa u grob nakon nekog vremena nisu našli njegovo tijelo. On je uskrsnuo. Isus na i u ovom trenutku govori da vjerujemo u ono što se dogodilo i da živimo za vječnost. Koji put je to teško. I zato zamolimo Isusa da nam dade život vječni.

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

ZAVRŠNA MOLITVA:
Gospodine, hvala Ti na životu kojeg si nam dao da iskusimo prekrasan svijet naše stvarnosti. Hvala ti što si nas dodirnuo na bezbroj skrivenih načina i dao nam tisuću malih znakova Tvojeg savršenstva.
Gospodine hvala Ti što si nas doveo do kraja našeg puta u ovoj korizmi. Ojaćao si našu dušu i produbio našu vjernost...
Hvala Ti Gospodina, što si nam dao da spoznamo veličinu Isusovih rana i njegovog DA smrti na križu. Hvala Ti što si nam pružio novi život po Kristu, Bogočovjeku.

5rich
mod team

PostanoPostano: sri 11 ožu 2009, 20:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Narednih 14 dana molit ćemo ovo razmatranje Križnog puta:

Znakovi naši svagdanji na putu križa

Gospodine, često sam ti obećao potpuno ti se predati. Još češće obećao sam ti biti vjeran. A, onda, kad si baš to od mene i očekivao – odustao sam, sklonio se i rekao da te ne poznam. Da, takav sam čovjek. Oprosti. No, ipak slijedim te danas – tebe čovjeka i Boga dok nosiš križ, pod njim padaš, dok srećeš majku, primaš Šimunovu pomoć i Veronikinim rupcem brišeš lice, dok imaš hrabrosti i nakon drugog pada podići se, čak i utješiti rasplakane žene, pa ponovno ustati, dok ti razgolićuju tijelo i pribijaju ruke, dok prolaziš kroz iskustvo smrti i na koncu spoznajem: doista, Sin si Božji. Nadajući se u Uskrs, evo Gospodine odmah krećem za tobom.

1. Čovjek
Uzevši lik čovjeka, postavši ljudima sličan, želiš Gospodine biti blizak onima radi kojih si došao. Čovjeku donijeti i pokazati mu što je ljubav. Ljubav koja se bez ustručavanja daje. Bolest, patnja, teškoće ljudskog bića bliske su ti na ovom putu, tvom putu križa. Ti Gospodine budi čovjeku u problemima utjeha, u radosti , a u nadi za vječnost – nagrada.

Prva postaja poziva nas na ustrajnost do kraja. Gospodin, koji je utjelovivši se postao čovjekom, neka nam u tome i pomogne.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 15 ožu 2009, 10:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

2. Križ
Stvarnost ljudskog života neminovno nameće otajstvo križa kao činjenicu skritu pod tolikim teškoćama i životnim problemima. Gospodine, tek što su te osudili na smrt, navališe ti križ da bi te raspećem još više osramotili. Ta sramota više je i od boli što je nosi sama smrt. Otajstvo tvoga križa uči nas strpljivosti u prihvaćanju svakodnevnih problema.

Gospodin, koji pokoravajući se ljudskim zakonima vrši volju Božju, neka nam bude učitelj u podnošenju teškoća.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 15 ožu 2009, 10:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

3. Pasti
Puka svakodnevica prisila nas ponekad da padnemo. A u odnosu s drugima često se srozamo u očima drugih ljudi. Kriste, tvoj pad i brzo ustajanje uči nas hrabrosti opraštanja u našim međuljudskim odnosima. Tvoj pad opominje nas da nitko ne bi trebao pasti u očima drugih, pasti u svojim djelima. No, ti nam i u takvim prilikama nudiš mogućnost ustajanja. Svakodnevno nas uči da je moguće ustati i iz životnih neprilika na bolji – vječni život.

Gospodin, koji je u ljudskoj slabosti pao na zemlju, neka nam pomogne ustati iz loših ljudskih odnosa.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 15 ožu 2009, 10:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

4. Majka
Susret sa majkom oplemenjuje sve naše majke u poteškoćama odgoja. Marijino iskustvo boli koje je ponijela sa ovog susreta, potiče nas Gospodine na iskrenije poštovanje i ljubav prema majkama – nositeljicama života. Mač boli probada beskrajnu veličinu majčina srca. Proročanstvo se ispunilo. Proročanstvo je to koje nas opominje da majke trpe radi djece. Ti nas Gospodine trajno potiči da što manje nanosimo boli svim onim ljudima koji su nam osigurali život i dobar životni standard te dali da budemo ovo što jesmo.

Gospodin, koji je cijenio Marijino majčinstvo, neka majkama – nositeljicama života bude trajna nagrada.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 15 ožu 2009, 11:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5. Nemoć
Ljudska nemoć rezimirala bi možda novim padom zbog osjećajnog susreta sa majkom da u pomoć nije pritekao Šimun. Gospodine, prihvaćaš Šimunovu pomoć i tim činom oplemenjuješ sve koji olakšavaju drugima trenutke bolesti, nemoći i samoće. Tvoja nemoć osvjetljava nam naše ljudske nemoći, kazuje kako takvo stanje ne može imati zadnju riječ. Šimunov čin ohrabruje sve ljude. Gesta ljubavi prema tebi, trajno nas nadahnjuje u našim nastojanjima iskazivanja ljubavi.

Gospodin, koji prihvaća ljudsku pomoć u nemoći, neka nas trajno podiže u našim nemoćima.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

klara

PostanoPostano: uto 17 ožu 2009, 8:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pozaspali?

ponedjeljak, 16. ožujka

6. Lice
Ljepota ljudskog lica Božji je dar svakom ljudskom biću. no, i taj dar naša ljudska slabost spremna je nagrditi ili uništiti sebi ili drugome. Ne treba nam puno da lošim riječima pljunemo nekome u lice. Gospodine, ovaj trenutak razmatranja zaustavlja nam pogled na tvome licu. Zločinačko srce nanijelo mu je ljagu u koju Veronika nije mogla slobodno i mirno gledati. Rubac s tvojim likom slika nam je ljubavi u kojem promatramo ljepotu lica tvoga i lica brata čovjeka.

Gospodin, kome na putu križa lice nagrdiše, neka nam pomogne navješćivati ovom svijetu ime Božje i otkrivati ljepotu lica čovjekova.
Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali, 5rich
klara

PostanoPostano: uto 17 ožu 2009, 8:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

7. Hrabrost
Pojam hrabrosti vežemo uz tvoj drugi pad, Gospodine. Čovjeku - vjerniku tvoja hrabrost kojom ustaješ ohrabrenje je u životnim padovima. Hrabrosti da slobodno priznamo sve svoje padove, pogreške i slabosti naučio nas je tvoj drugi pad. Pouči nas ustrajnosti ustajanja iz pada u grijeh i pomozi nam u slabostima da uopće ne upadamo u prilike koje nas udaljuju od tebe. A tvoja milosrdna ljubav neka nam uvijek bude prilika hrabrog ustajanja.

Gospodin, koji je ponovno pao na putu našega spasenja neka nas pouči ustrajnosti obraćenja.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali, 5rich, antea
Magali
mod team

PostanoPostano: sri 18 ožu 2009, 8:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

8. Žena
Gesta suosjećanja jeruzalemskih žena svjedoči o osjetljivosti koju samo žena može pokazati za patnju i bol bližnjega. Ta je gesta uvelike bila prisutna u trenutcima tvoje muke. Žene su se našle na putu križa i suosjećale s tvojom majkom želeći ublažiti tvoju bol. Tvoja ljubav, dajući ženi stvarateljsku mogućnost rađanja novog bića u suradnji s mužem, uzdiže ženino dostojanstvo, koje istini za volju mi ljudi često nepravedno pogazimo. Nauči i nas, Gospodine pokazivati iskrenu ljubav i poštovanje prema ženama i majkama.

Gospodin, koji blagoslivlje žene koje suosjećaju u njegovoj boli, neka i po nama trajno uzdiže njihovo dostojanstvo.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

klara

PostanoPostano: čet 19 ožu 2009, 9:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9. Ustati
Treći pad u sebi krije krajnji cilj svakog pada, a to je; ustati. Ovaj nas pad, Gospodine, ne iznenađuje. Jasna nam je tvoja bol koju sve do sada u sebi nosiš, ali iznenađuje nas tvoja spremnost ustati i nakon ovog najtežeg pada. Konac ovozemnog života i sramotna smrt na križu sve je bliža i potrebno je podnijeti još koji korak i obilje uvreda da se prinese prinos Ocu. Pouči nas ovim padom, Gospodine, da je moguće ustati i iz teškog grijeha i uskrsnuti nad sve padove u koje slabi padamo.

Gospodin, koji pridiže klonule, neka i nas ohrabri da je uvijek nakon pada moguće ustati.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
5rich
mod team

PostanoPostano: čet 19 ožu 2009, 19:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

10. Tijelo
Ova nas je postaja, Gospodine, uspela na Golgotu. Još jednom bacaš pogled na kraj za čiju si sudbinu i suzu ispustio, a sada i krv prolijevaš, njima za svjedočanstvo. Razmatramo ovog trenutka o ljudskom tijelu. Tijelo nas podsjeća na otajstvo tvog utjelovljenja. Ti, Gospodine, uzimaš ovu našu tjelesnost i posvećuješ ju. Učini nas Gospodine blagoslovom za braću koju susrećemo i obdari nas poštovanjem prema tijelu svakog čovjeka. Daj da u njima prepoznajemo tvoju sliku.

Gospodin, koji utjelovljenjem uzima naše ljudsko tijelo, neka nas i po otkupljenju pridruži slavi neba.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

5rich
mod team

PostanoPostano: pet 20 ožu 2009, 20:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

11. Ruke
Promatramo Gospodine mržnju koja doseže svoj vrhunac. Križ koji si nosio jeruzalemskim ulicama uz pogrde postaje sredstvo na koje te razapinju. Ruke, stvorene za kreativan rad, razapinju ih, ne znajući da tako grle i pozivaju svakoga tko iskreno zamoli: Gospodine, sjeti me se kada dođeš u Kraljevstvo svoje. Gospodine, raširenim rukama – tim molitvenim stavom, sve nas pozivaš na žarku molitvu, postojanu vjeru, ustrajniju nadu i djelotvorniju ljubav. Obdari nas spoznajom da je dobro djelo žrtvovati se za druge, po uzoru na otajstvo tvog raspeća.

Gospodin, koji razapetim rukama moli oproštenje, neka nam udijeli snagu trajnog opraštanja jedni drugima.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.