HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 13 stu 2019, 3:21. Pogledaj neodgovorene postove
Molitva u korizmi - Križni put
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
teta Jeja
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 21 ožu 2009, 7:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klanjamo ti se, Kriste, i blagoslivljamo te.
Jer si po svojem svetom križu otkupio svijet.

12. Smrt
S pijetetom, Gospodine, pristupamo otajstvu koje nam predstavlja ova postaja. PrinoÅ”enjem žrtve vlastitog života ĆØiniÅ” novu Pashu. Otajstvo tvoje smrti uvijek razmatramo s divljenjem gledajuƦi strpljenje kojim uzlaziÅ” na križ. Svi Ʀemo mi proƦi iskustvo smrti, kad nas Otac pozove i od nas zatraži životno svjedoĆØanstvo, u tim nam trenutcima pomozi da budemo pripravni. Tvoja molitva za one koji te progone, molba je Ocu za oproÅ”tenje tuĆ°ih grijeha. Otajstvom smrti i znakovitoÅ”Ć¦u svoga križa obaspi nas mirom i blagoslovom.

Gospodin, koji umiruƦi na križu opraÅ”ta svima i moli za progonitelje neka nam udijeli blaženi konac života.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se Gospodine!
* Smiluj nam se!

Molitva za milost ustrajnosti do kraja

SveviÅ”nji, diĆØni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, ĆØvrstu nadu i savrÅ”enu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvrŔim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: sub 21 ožu 2009, 19:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

13. Spoznaja

RazmatrajuƦi pred ovom postajom, Gospodine, jasno nam se otkriva spoznaja koju u ime svih koji su te razapeli satnik priznaje i ispovijeda: doista, Sin si Božji. Svi mi priznajemo da ĆØesto puta kaskamo u spoznaji tvoje ljubavi. Dok te spuÅ”taju u krilo Marijino da oplemeniÅ” sve majke koje u krilo primaju mrtva tjelesa svoje djece, blagoslovi i osnaži sve roditelje koji niti ne mogu pohoditi grobove svoje djece nestalih u toliko nepravednih ratova.

Gospodin, koji umire za spas svih ljudi, neka nas uĆØvrsti u svim nastojanjima za vlastito spasenje.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: ned 22 ožu 2009, 20:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

14. Nada

TiÅ”ina groba nastala nakon silne grmljavine kojom se i sama priroda pobunila zbog ubojstva Spasitelja svijeta, ocrtava i naÅ”e misli pijetetom. No, nada koja se budi u ĆØovjeku ā€“ vjerniku, nada je u slavu uskrsnuƦa. Nada u bolje sutra ĆØovjeku je uvijek znaĆØila ohrabrenje za hod prema buduƦnosti. Ohrabri nas u spoznaji, Gospodine, da tvoj grob ima smisao jedino u svijetlu uskrsnog jutra, te nas osnaži u nadi da Ʀemo i mi uskrsnuti.

Gospodin, koji umrijevŔi za naŔe grijehe preuzima na se slabosti svijeta, neka nas oslobodi za život kod Oca.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

ZavrŔna molitva:
Razmatrali smo, Gospodine, sramotni ĆØin ĆØovjeka ā€“ greÅ”nika, koji po ovom otajstvu postaje ĆØovjek ā€“ spasenik. Primi ovaj ĆØin naÅ”e molitve kao ruku pomoƦnicu kod pada, kao utjehu danu sa Veronikinim rupcem, kao suƦut prikazan po ĆØinu jeruzalemskih žena. Neka ti naÅ”a vjera bude darom kao hvala za tvoje pashalno otajstvo, po kojem smo spaÅ”eni. Ohrabri nas u dobrim djelima svakodnevice. Koji živiÅ” i kraljujeÅ” u vijeke vjekova. Amen

Magali
mod team

PostanoPostano: pon 23 ožu 2009, 7:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slijedi nam novi križni put u ovoj korizmi
dr. Tomislav IvanĆØiƦ

Ovaj Križni put napisan je u obliku kao da Isusa sluÅ”amo kako nam govori o svom križnom putu. Nije zamiÅ”ljen samo za korizmu. On je svagdaÅ”nji hod. Prvi korak u molitvi ovog križnog puta je odluĆØiti se za molitvu i naƦi slobodno vrijeme Å”utnje i mira. Pustiti da nas natopi kao kiÅ”a žednu zemlju. ƈim prihvatimo konkretnu situaciju koja je oslikana u postaji - susreƦemo se s Isusom, sa sobom u Njemu i s Njim u sebi. On nas ĆØeka tamo gdje je naÅ” križ. Ulazi u svaki naÅ” križ, uzima ga na sebe, ulazi u njega da nas oslobodi. PrihvaƦanje patnje, trpljenja, boli, grijeha jest put oslobaĆ°anja. To je pobjedonosni hod. Patnja nije viÅ”e odlazak u osamu, odlazak u besmisao...

UVOD
Isuse, želim te sresti. Povedi me za sobom. Marijo, nauĆØi me stalno pristajati uz Isusovu rijeĆØ, hodajuƦi sve do vrhunca Kalvarije mog života. Pomozi mi da govorim kao i ti: "Neka mi bude" i ĆØinim sve Å”to mi Isus kaže. OĆØe, evo me. Želim uƦi u otajstvo tvoga sina Isusa da me danas prepoznaÅ” kao svoje dijete koje ti se vraƦa. Amen.

PRVI KRIŽ - PRIHVATITI OSUDU
PosluÅ”aj Isusa kako ti govori: Mene su sudili i osudili. Državni i vjerski vladari osudili su me zajedno s narodom koji je sluÅ”ao moje propovijedi, a moji su se prijatelji i apostoli razbježali. Donedavno su me hvalili, divili se ĆØudesima, ĆØeznuli da me dotaknu i obeƦavali mi vjerno prijateljstvo. Sad su se okrenuli protiv mene. Od Pilata traže da me razapne. Pilat, stranac u mojoj zemlji, htjede me osloboditi. No, moji sugraĆ°ani prisiliÅ”e ga da me osudi.

Ljudi oko tebe, pa i tvoji najbolji prijatelji, sudit Ʀe te i osuĆ°ivati. To ne znaĆØi da si uvijek kriv. Neizbježno je da budeÅ” suĆ°en. To ti je samo saznanje da se na ljude nikada ne možeÅ” potpuno osloniti. Sigurni i nerazorivi oslonac samo je Bog. Ovaj te križ zato oslobaĆ°a od ljudi na koje se oslanjaÅ” i poziva te da se osloniÅ” na mene. Kad te ljudi sude, možeÅ” prijeƦi na moju stranu. Jer i mene su sudili i osudili. Ne brani se kad te sude. Osuda te ne može uniÅ”titi, ne ostavlja te samoga, nego te dovodi k meni i vodi u slavu. To je tvoj i moj prvi križ. Ne boj se! Ta osuda - to su tvoja vrata k meni. U toj krivoj osudi susrest ƦeÅ” mene. Tada te viÅ”e nitko neƦe moƦi osuditi.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: uto 24 ožu 2009, 7:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jer si po svojem svetom križu otkupio svijet

DRUGI KRIŽ - PRIHVATITI SVAGDAŠNJICU
Mogao sam se braniti ili tražiti da me brane. Mogao sam reƦi: nevin sam, zaÅ”to bih trpio No, prihvatio sam križ bez mrmljanja.

Križ ti je svaki trenutak života. MožeÅ” ga prihvatiti ili odbaciti. MožeÅ” bježati od njega ili mu poƦi u susret. Ja sam ga prihvatio. Sad znaÅ” gdje me možeÅ” naƦi. Tvoja snaga nije u tome da bježiÅ”. Svaki trenutak traži opredjeljenje, da ostaviÅ” svoje i kreneÅ” za mnom. To je drugi križ. Rijetki ga prepoznaju. Ljudi traže izvanredne križeve, a križ je ovdje - u prihvaƦanju svagdaÅ”njice. Kroz križ koji prihvatiÅ” dobivaÅ” velike milosti i tvoja vjera raste poput nabujalog potoka.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sri 25 ožu 2009, 6:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TREƆI KRIŽ - IMATI HRABROSTI PASTI

TeÅ”ko je padati. Svi žele ostati na nogama i pobijediti. Ja sam Bog, a ipak padam pod križem, nemoƦan. Svi su gledali ĆØudesa koja sam ĆØinio i divili mi se, a sada me gledaju u padu, prezrenog, poraženog.

Imaj hrabrosti pasti i ne prikrivati svoj pad, nego ga priznati. Na zemlji ne možeÅ” biti drukĆØiji. Tu si zato da padaÅ” i umreÅ”. Jer "tko izgubi svoj život, naƦi Ʀe ga". ZaÅ”to se plaÅ”iÅ” svojih padova? ZaÅ”to se bojiÅ” gledati ljudima u oĆØi kada si poražen, kada su drugi pametniji od tebe? ZaÅ”to se bojiÅ” ako te grijesi pritisnu? Ti se boriÅ” da bi ispao dobar. Pogledaj - kad pada, dolaziÅ” k meni. Ne boj se! Pad nije kraj. ZaÅ”to tako tragiĆØno gledaÅ” na padove? Pad je zato da mi postaneÅ” bliži, da te podignem. Kad shvatiÅ” da sam i ja pao, tad ƦeÅ” u svojem padu ugledati moje lice i bit Ʀemo skupa u pobjedi nad padovima i grijesima. Važno je samo da u padu ne ostaneÅ” sam, veƦ da doĆ°eÅ” k meni.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: čet 26 ožu 2009, 10:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈETVRTI KRIŽ - RAŽALOSTITI ONE KOJE LJUBIÅ 

NemoguƦe je ne ražalostiti one koje ljubiÅ”. Mogao sam izbjeƦi taj susret s majkom. ZnaÅ” li Å”to znaĆØi vidjeti ljubljenu osobu koju si razoĆØarao? Bio sam prezren i odbaĆØen od ĆØitavog naroda kao heretik i zavodnik.
Moja je majka sve to znala. Vidjela je fiziĆØku i nutarnju bol i zagledala mi se u oĆØi. To je križ - pogledati u oĆØi najdražem biƦu kad te svi ismijavaju.

NemoguƦe je ne razoĆØarati ljude koji te vole. Ne možeÅ” ih oĆØuvati od tuge. Nemoj odbijati taj križ. NaƦi ƦeÅ” me kada vidiÅ” da si ražalostio svoje prijatelje i one koji te vole. GledaÅ” kako tvoj pad nanosi njima bol.
I to te razdire. Moja je majka u mojem padu shvatila tko sam. Kad je u njoj umrla i posljednja želja da uspijem, tad je zasjala njena vjera u punom sjsju. Prijatelja ƦeÅ” dobiti kad sve dobro na tebi umre.
Tad vide samo tebe. Prihvati neizbježne sablazni. Prihvati to da smijeÅ” razoĆØarati. NaƦi ƦeÅ” tu mene i moju majku.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: pet 27 ožu 2009, 11:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PETI KRIŽ - DOPUSTI DA TI SE POMOGNE
Svi su me prezreli. Napustili su me oni koje sam ozdravio. I moji najbliži. Krva i izranjen, potresen od susreta s majkom, kad sam oĆØekivao ljubav, jednog su ĆØovjeka prisilili da mi pomogne. OĆØekivao sam pomoƦ iz ljubavi i samilosti, a Å imuna su prisilili da mi ponese križ. To je križ - kad nemaÅ” nikoga tko bi te požalio i volio. Kad to prihvatiÅ”, tad sam ja tu, tad nisi sam.

I joÅ” neÅ”to. Imaj hrabrosti dopustiti da ti drugi pomognu. I ja sam to dopustio, iako sam bio svemoguƦ. Dopusti da su drugi jaĆØi, da te brane, da trebaÅ” druge, da primaÅ” pomoƦ. To je križ i od njega ne možeÅ” pobjeƦi. Shvati, to su vrata k meni. I zato, ne ĆØudi se ako se sve opire tome križu. "Duh žudi protiv tijela, a tijelo protiv duha". Ne zaboravi!
Uzmi svoj križ i poĆ°i za mnom. Susrest Ʀemo se.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: ned 29 ožu 2009, 15:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ŠESTI KRIŽ - ZNATI PRIMATI BEZ UZVRATA
Sve su mi oduzeli. I svi su me napustili. Ostao sam sam, bez iĆØega, na putu u smrt. Tada prilazi Veronika i priža mi rubac. ZnaÅ” li kako je to? Ganut sam, osjeƦam zahvalnost, a nemam ĆØime uzvratiti. I dao sam joj: okrvavljeno lice utisnuto u rupcu.

Križ je dopustiti da ti ljude ĆØine dobro, a nemati ĆØime uzvratiti. Imaj hrabrosti i uĆØini ono Å”to sam ja uĆØinio. Dopusti da ti ljudi ĆØine dobro iako ih nemaÅ” ĆØime nagraditi. Dopusti da smijeÅ” ostati dužan. Ne treba platiti sve, nego kao naplatu dati sebe. NauĆØi primati dugove bez naplaƦivanja. Bez trgovaĆØkog duha. To su vrata k meni. Prihvati stid Å”to nemaÅ” ĆØime uzvratiti. Tad mi dolaziÅ”. Moj Otac daje, a da ne traži plaƦu. On je kao zdenac koji daje bistru, svježu vodu bez naplate i nikad se ne iscrpi. Kad si takav, tad si dijete moga Oca. Evo ti tvog Å”estog križa: da ne možeÅ” Bogu uzvratiti svu njegovu ljubav, nego da budeÅ” dijete koje uživa u oĆØevoj i majĆØinoj dobroti.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: ned 29 ožu 2009, 15:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SEDMI KRIŽ - PONOVNO PASTI
Jednom sam veƦ pao. Svi su oĆØekivali da Ʀu biti jak. A onda sam pao iznova. Znao sam da Ʀe to užasnuti majku, izazvati bujicu rugla mojih neprijatelja, razoĆØarati moje prijatelje. Moja je slabost sablaznila sve ljude. Pitali su: Je li to zaista Bog? Prihvatio sam taj križ. Otac je htio pokazati da je on u meni jaĆØi od svake sablazni.

Kad prvi put padneÅ” - joÅ” imaÅ” izgovor. Ali, kad si i drugi put poražen, onda ti svatko može reƦi da niÅ”ta ne vrijediÅ”. Ti ƦeÅ” se opirati križu. Htjet ƦeÅ” se opravdavati i sve ispraviti. Ali, to te udaljava od mene. Jer time ne svjedoĆØiÅ” mene, nego sebe i svoje snage. Znaj da ƦeÅ” uvijek padati. Ali ja Ʀu te podizati. Tada Ʀe reƦi: Gle, netko ga je podigao. Tvoj je sedmi križ da padaÅ” i to priznaÅ”. Ne plaÅ”i se pada, nego se okreni k meni. Ako taj križ dobro prepoznaÅ”, naƦi ƦeÅ” me u njemu. To je poraz tijela, a pobjeda duha.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: pon 30 ožu 2009, 14:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OSMI KRIŽ - TJEŠITI ONE KOJI TEBE TJEŠE
Žene su me sluÅ”ale, zavoljele su me i povjerovale mi. Blagoslivljao sam im djecu. Gledale su me srcem. I nisu mogle shvatiti da sam osuĆ°en. Plakale su zbog toga. OsjeƦale su da je time osuĆ°en život. Žalost ih je obuzela. Tad sam ih tjeÅ”io.

To je križ - pregorjeti svu muku, nadiƦi je i iznad nje vidjeti osloboĆ°enje. Nikakva bol nije tragiĆØna. Tragedija je sljepoƦa i tvrdoƦa srca. Ne vidjeti da svaka smrt ima uskrsnuƦe, svaka bolest ozdravljenje, svaki odlazak dolazak, dopustiti da padneÅ” u samosažaljenje - to je tragedija. Pobjeda je tamo gdje poĆØneÅ” tjeÅ”iti druge kad i sam trebaÅ” utjehu. Tad sva tvoja utjeha dolazi od Boga. Imaj hrabrosti ne oslanjati se na ljudsku utjehu, nego tražiti Božju snagu. To pobjeĆ°uje svijet. To je put križa, ali put u život. Ne dopustiti samosažaljenje. Kad budeÅ”, izranjan i u bolima, druge tjeÅ”io - tad ƦeÅ” me naƦi. Otvori ta vrata. Jer iza njih te ĆØekam ja, da se na mene osloniÅ”.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: uto 31 ožu 2009, 9:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DEVETI KRIŽ - POTPUNO IZGUBITI

I treƦi put sam pao. Mislili su da je to moj potpuni poraz. I kad su svi pomislili da dalje ne mogu, ustao sam, uzeo križ i iznio ga na Golgotu. Može se i onda kada svi misle da je nemoguƦe.

DoƦi Ʀe trenutak kad Ʀe ti reƦi: "NiÅ”ta viÅ”e od tebe, gotovo je!". I ti ƦeÅ” pomisliti: "Ne mogu viÅ”e". DoƦi Ʀe ĆØas tvoje potpune nemoƦi. To je trenutak tvog potpunog poraza. Saznanje da viÅ”e ne možeÅ”. HoƦeÅ” li tada oĆØajavati? Ne boj se. To su samo vrata da me ponovno naĆ°eÅ”. Kad viÅ”e ne možeÅ” raƦunati na sebe, tad ƦeÅ” me naƦi. Tad ƦeÅ” me zazvati cijelim srcem i ja Ʀu ti se odazvati. To je križ: potpuno izgubiti, do kraja biti napuÅ”ten, kad viÅ”e nitko na tebe ne raĆØuna, kad izgube svaku nadu da od tebe neÅ”to može biti. Taj te križ joÅ” snažnije vodi k meni i osposobljava da te poÅ”aljem do kraja zemlje. HoƦeÅ” lli prihvatiti taj križ? Ne boj se, jer ja sam s tobom. Ja sam pobijedio svijet.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

moli osim danaÅ”nje molitve 9. postaje, odvojimo joÅ” par minuta i pomolimo se za naÅ”u sestricu u Kristu koja, od danas, u bolnici iÅ”ĆØekuje operaciju moli

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sri 01 tra 2009, 7:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DESETI KRIŽ - DOPUSTITI DA TE RAZGOLITE

Dopustio sam da budem gol, da mi ljudi otmu i ono Å”to je na meni najintimnije. Pustio sam da se zloƦa na meni dokraja iskali.

Uvijek ƦeÅ” htjeti imati samo za sebe bar mali komadiƦ života i svijeta, gdje možeÅ” biti sam, neÅ”to Å”to ne želiÅ” da ljudi dodirnu, neÅ”to Å”to je samo tvoje, ĆØega se ĆØak i stidiÅ”. Da imaÅ” neÅ”to Å”to ne smiju vidjeti, jer bi te obeÅ”ĆØastili. ƈuvat ƦeÅ” i skrivati ro. Mislit ƦeÅ” da imaÅ” pravo na to. PlaÅ”it ƦeÅ” se grijeha baÅ” tu. Htjet ƦeÅ” poÅ”to-poto saĆØuvati svoju intimu. Borit ƦeÅ” se za to. No, doĆ°e trenutak kada to viÅ”e ne možeÅ” saĆØuvati. I kroz taj križ moraÅ” proƦi. Ima situacija u kojima sve moraÅ” predati, da viÅ”e niÅ”ta nemaÅ” svoga. I to ti oduzimaju. Daruj Bogu sve. Jedina netaknuta intima bit Ʀemo ti, Otac i ja.

Križ nije samo razgoliƦenost tijela. JoÅ” bolnije je kad ti razgolite duÅ”u. Grijesi su te veƦ odavno razgolitili. Uzmi taj križ i nitko te viÅ”e neƦe moƦi ragolititi. Dopusti mom Ocu da ti dade novu haljinu. Daj mu svoju intimu. Uzalud se trudiÅ” saĆØuvati svoju nevinost. Danas priznaj da si tu slab. To je deseti križ - križ stidljivosti, srama, križ straha da netko ne dozna kad padneÅ”. Tu te ĆØekam. Tada se neƦeÅ” bojati. Prihvati to da si slab, da nisi drugaĆØiji nego Å”to jesi. Tu Ʀemo se susresti.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

moli joÅ” uvijek smo molitvom uz Magali moli

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Anny
5rich
mod team

PostanoPostano: čet 02 tra 2009, 15:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JEDANAESTI KRIŽ - BITI PRIBIJEN NA SVOJ KRIŽ

Dok križ nosiÅ”, joÅ” imaÅ” moguƦnost odbaciti ga. Ali, kada te jednom prikuju na njega, viÅ”e nema odvajanja od križa.

Sad znaÅ” - križ je tvoja sudbina do smrti. Eto, to je teÅ”ko. Ti bi se htio osloboditi križeva, ali si pribijen na njih. To je mjesto na kojem se umire. Ljudi Ʀe te na njih pribijati. HoƦeÅ” li se prestraÅ”iti ili pouzdati u mene? Uzalud se trudiÅ” da ih se oslobodiÅ”. Na tebi je da napustiÅ” tu uzaludnu bitku i da doĆ°eÅ” k meni. Tad ƦeÅ” umrijeti i poĆØeti živjeti. Ne boj se! Želim samo da se ne varaÅ” oĆØekujuƦi dolazak neĆØega drugoga. Križevi ostaju do kraja i Å”to prije umreÅ”, to ƦeÅ” prije uskrsnuti, Å to se prije prestaneÅ” opirati - to ƦeÅ” me prije susresti. Zapamti taj jedanaesti križ. To je naÅ” jedanaesti susret. Ja mu se radujem.
Slava Ocu...
* Smiluj nam se!

moli u svoju molitvu ukljuĆØimo i naÅ”u forumaÅ”icu Magali moli

5rich
mod team

PostanoPostano: pet 03 tra 2009, 6:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DVANAESTI KRIŽ - UMRIJETI NA KRIŽU

Smrt. Odlazim sa zemlje. Ali da živim, a ne da nestanem. Moja je smrt ispunjenje OĆØeve volje. I zato sam rekao: "OĆØe, u ruke tvoje predajem duh svoj." DovrÅ”io sam OĆØev plan.

Ti misliÅ” da je smrt kraj i zato se bojiÅ”. OpireÅ” se, dok ne prihvatiÅ” taj križ, bit Ʀe ti muka. Kad smrt prihvatiÅ” - tad ƦeÅ” pobijediti. Tad ƦeÅ” me naƦi. Daleko sam dokle god se opireÅ” smrti i moliÅ” me da te od nje oslobodim. Shvati, u smrti ƦeÅ” me naƦi. Jer smrt razara sve Å”to je bilo greÅ”no i smrtno u tebi. Smrt te oslobaĆ°a križeva, a ja smrti. Danas pogledaj smrti u oĆØi. Uzmi taj križ kao OĆØev dar. Ti imaÅ” svoj svrÅ”etal. To je ono Å”to daje Otac. Dok se opireÅ” smrti, ne nalaziÅ” me. Dvanaesti križ je kao blagdan, vrhunac, zavrÅ”etak svega. Zapravo, to je poĆØetak Života.
Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

moli i danas molitvom pratimo i pomažemo Magali moli

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sub 04 tra 2009, 16:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TRINAESTI KRIŽ - NE UŽIVATI PLODOVE SVOGA RADA

Tek kad sam umro, priĆ°oÅ”e mi prijatelji. Ti si sjeme za neka buduƦa vremena. A želiÅ” odmah vidjeti plodove svojih ruku. Moji uĆØenici ĆØesto umiru u beznaĆ°u i sramoti, a drugi beru plodove. Drugi beru radost i život.

Tebe sam postavio da sijeÅ” za novi svijet. To je tvoj križ. Dajem ti vjeru, jer za života ƦeÅ” jedva vidjeti uspjeha. Tek Ʀe te poslije smrti slaviti. Tek tada Ʀe te skinuti s križa. VjeĆØnost ƦeÅ” živjeti bez križa, jer si imao hrabrosti biti na njemu za života. Raditi i ne uživati plodove svojih ruku - to je trinaesti križ. Hrabrost je to - sijati da bi drugi želi. Ali, to sam ja koji ti idem u susret. To je USKRS.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

moli ne zaboravimo i danas prisjetiti Gospodina da se pobrine za Magalino zdravlje moli

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: ned 05 tra 2009, 6:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈETRNAESTI KRIŽ - OSTATI BEZ LJUDSKE NADE

Moji su prijatelji misli da su mi ukazali najveƦu poĆØast stavivÅ”i moje tijelo u grob. Brinuli su se za tijelo. To je sve Å”to su mogli uĆØiniti. Zaboravili su da sam im rekao: To je samo za tri dana. Smrt ne vlada nada mnom.

Sjeti se da te grob plaÅ”i. Kada se zatvori grobni humak - viÅ”e te nema. Kada iza tebe ne ostane ni najmanji trag - Å”to ƦeÅ” tada uĆØiniti? To je križ - izgubiti i posljednju želju: ovdje neÅ”to znaĆØiti. Tu ƦeÅ” me naƦi. Ali kako, dok se bojiÅ” leƦi u grob sebiĆØnosti, biti pokopan? Dok prelaziÅ” k meni, a ne ruÅ”iÅ” mostove iza sebe - kako Ʀemo se naƦi? A upravo je to trenutak kada Ʀu moƦi preobraziti tvoj život. To je ĆØetrnaesti križ i nad njim lebdi uskrsnuƦe. Kako da se radujem grobu tvoje oholosti! Ti se joÅ” ne daÅ” u taj grob, joÅ” se opireÅ” umiranju svog života. Zato si mrtav. Kad bi htio leƦi u grob oholosti i umrijeti sebi, tad bi uskrsnuo mome životu. Samo mrtav ĆØovjek može uskrsnuti. Ne boj se! RijeĆØ je o mostu izmeĆ°u tebe i mene. Smrt grijeha - radost je i zagrljaj mene i tebe. NajveliĆØanstvenija eksplozija ljubavi.
Ja sam proÅ”ao taj put i ĆØekam te. Zar ne shvaƦaÅ” da nisam otiÅ”ao sa zemlje? Prije sam bio samo gost na zemlji. Tek sam sada gospodar. Predaj smrti ono Å”to joj i te kako pripada. Nemoj viÅ”e gledati na grob kao beznaĆ°e i kraj, nego kao raĆ°anje i poĆØetak. Neka umre tvoja oholost. Uskrsna zora veƦ je na pomolu.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

ZAVRÅ ETAK

OĆØe, hvala ti za ovaj križni put.
Prepoznao sam svoje križeve, koje trebam svaki dan uzeti i poƦi za tvojim Sinom.
Sad znam kako se prihvaƦa, odriĆØe, praÅ”ta i voli unatoĆØ svemu!
Sad znam kako se umire prije smrti i koraca ususret Životu.

Hvala ti Ŕto sad ulazim u tvoje kraljevstvo.
Izlazim iz svoje buntovne volje i ulazim u tvoju.
Postajem dionik tvoje naravi, tvoje dijete, tvoja radost.

OĆØe, uĆØini da se ostvari veƦ danas i moj USKRS.
Amen.

moli i danas upuƦujemo Bogu koju molitvicu za Magali moli

Magali
mod team

PostanoPostano: uto 23 ožu 2010, 15:23
PostNaslov : Re: Molitva u korizmi - Križni put
Citiraj i odgovori

Dragi forumaŔi,
zadnji tjedan korizme moliti Ʀemo križni put. I to križni put kojeg smo sami sastavili proÅ”le godine.
Nadam se da Ʀete se odazvati u Å”to veƦem broju.

Svi koji Ʀe moliti, neka kliknu 'hvala' na ovom postu,
tako da znamo tko sve sudjeluje.

Svaki dan, u korizmi, izmoli se i razmatra jedna postaja križnog puta te se na kraju izmoli Molitva za milost ustrajnosti do kraja

Uvodna molitva:
Gospodine,
Doveo si nas ovdje pred svoje lice, da Te joŔ viŔe upoznamo, da se u ovoj korizmi joŔ viŔe pokuŔamo približiti tvojim sjajnim skutima.
Bio si poput nas ljudi, ali bio si najvjernija slika Božje stvarnosti.
Isuse daj nam da hodamo tvojim stopama svjesni tvojih bolnih rana i najveƦeg tajanstvenog otajstva, UskrsnuƦa nakon dana patnji, boli, kuÅ”nji.
Gospodine, daj nam snage i mudrosti da ustrajemo u molitvi, u naŔim nastojanjima i budemo vjerni pratitelji na križnom putu.

1. postaja: Isusa osuĆ°uju na smrt
davorseljan

Isusa osuĆ°uju na smrt. On sluÅ”a presudu i priprema se za ono najgore.

Koliko si puta ti Isusa osuĆ°ivao radi toga Å”to nije neÅ”to krenulo prema boljem. Nisi dobio ono Å”to si želio? Isus sluÅ”a narod koji ga osuĆ°uje. Oko njega je narod koji ga ne razumije.
Koliko su tebe osuĆ°ivali i kako ti je bilo? Nije ti bilo ugodno, znam. Stavi se sada na Isusovo mjesto i vrati se u proÅ”lost. Napravio se sve najbolje i nejde kako treba. Kolege te osuĆ°uju da je to loÅ”e napravljeno. U takvim trenucima stavi se upravo na njegovo mjesto i trpi.
Mladi ĆØesto osuĆ°uju Isusa upravo radi toga.
PokuÅ”aj se sjetit ovoga svaki put, kada nekog osuĆ°ujeÅ”.

* Smiluj nam se!

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Magali
mod team

PostanoPostano: uto 23 ožu 2010, 15:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

2. postaja: Isus prima na se križ
Magali

Da, reƦi Ʀu DA. NeƦu pobjeƦi. Primit Ʀu ono Å”to Ʀe me spasiti. Prihvatit Ʀu odgovornost i zadaƦu. Primit Ʀu križ koji znaĆØi neÅ”to viÅ”e od tvrdog drveta. Prinjet Ʀu ga svojim umornim, izbiĆØevanim leĆ°ima i reƦi Ʀu da.
Uzimam te kao sredstvo kojim Ʀe patnja biti prekinuta, kao svrhu moga života u kojem patnja znaĆØi iskupljenje.
ReƦi Ʀu DA svom vlastitom križu i pružit Ʀu sam sebi drugu Å”ansu, Å”ansu koja vodi do vjeĆØnog života...Ti...Ti si mi pružio ovu moguƦnost. Daj mi snage da Te slijedim...
Amen

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 28 ožu 2010, 19:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

3. postaja: Isus pada prvi put pod križem
Lalaith

Padovi. To je naÅ”e podruĆØje. Tu svi imamo iskustva. Svi znamo Å”to to znaĆØi pasti. Možemo reƦi dasu padovi tipiĆØni za nas ljude. I baÅ” zato se sad pitamo: ZaÅ”to je i Bog morao pasti?
Dovoljan je samo trenutak nepažnje, krivi korak pa da se spotakneÅ” i padneÅ”. Neopisivo je lako pasti. I onda kad veƦ ležiÅ” na tlu, zaÅ”to ne bi tamo i ostao? Kada si jednom na zemlji viÅ”e ne možeÅ” pasti. To bi te poÅ”tedilo teÅ”kog napora ustajanja. To bi te poÅ”tedilo susreta s podrugljivim, ili joÅ” gore, sažaljivim, pogledima ljudi koji te gledaju odozgo. To bi te sasvim sigurno poÅ”tedilo novog pada koji je za tebe, ovako oslabljenog, joÅ” izgledniji.
Isus je proÅ”ao sve to. A on je iÅ”ao na Kalvariju-u smrt. U ljudskim oĆØima za njega je sve izgubljeno. Pa ipak on ustaje. Pao je zato da mi viÅ”e nikada ne bismo bili sami u svojim padovima. ViÅ”e nas nigdje ne ostavlja same, silazi k nama u sve naÅ”e mrakove da nam pruži ruku.

"Reknem li:"Nek' me barem tmine zakriju
i nek' me noƦ umjesto svjetla okruži!"
ni tmina tebi neƦe biti tamna:
noƦ sjaji kao dan
i tama kao svjetlost" (Ps 139).

Svojim padom On ljudskim karakteristikama daje božanski odsjaj jer kao Ŕto je sasvim ljudski pasti, tako je božanski nakon svakog pada ustati i nastaviti dalje.
Dragi Isuse!
Hvala Ti Å”to si pao kako bi mene, kako bi nas nauĆØio kako ustati nakon svakog pada. Hvala Ti Å”to nam svaki dan strpljivo govoriÅ” da ustanemo jer smo prevrijedni da bismo puzali po praÅ”ni. Oslobodi nas licemjerja i podrugljivosti i nauĆØi nas da u svakom ĆØovjeku vidimo brata koji treba naÅ”u ruku kako bi ustao i hodao uspravno.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 28 ožu 2010, 19:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

4. postaja - Isus susreƦe svoju Svetu Majku
5rich

Nezamisliva je bol koju je Tvoja Majka osjetila vidjevÅ”i Te kako nosiÅ” taj križ. No, ona je htjela biti na putu koji Tebe vodi u smrt,ali i putu koji vodi mnoge duÅ”e u život vjeĆØni.
Zahvaljujem ti, Marijo, na tolikoj ljubavi i poniznosti. Tvoje: ''Neka bude po rijeĆØi tvojoj'', je bio samo poĆØetak tvoje ljubavi,ĆØije plodove mi joÅ” danas osjeƦamo.
Molim Te za sve mlade, za njihovo obraƦenje, da kad pomisle da nemaju roditelja, se sjete Tebe. TakoĆ°er te molim i za sve tvoje sinove i kƦeri koji nose težak križ bolesti.
OlakÅ”aj im ga kao Å”to si ga olakÅ”ala i Isusu, jer puno je lakÅ”e prebroditi životne brige i poteÅ”koƦe kad imaÅ” pored sebe nekog tko se pozna u duÅ”u.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 28 ožu 2010, 19:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5. postaja: Šimun Cirenac pomaže Isusu nositi križ
anny

Isuse, radnik Šimun prihvatio je dio tereta tvog križa. Ponio ga je, a nije bio ni
svjestan da su to bila vrata k spasenju njegovu.
Gospodine, mladi danas padaju u oĆØaj, sve vijesti su pune oduzimanja života.
ƈesto su to samoubojstva a nerijetko i ubojstva drugih. Å to viÅ”e materijalno imamo to smo sve siromaÅ”niji duhom. Nedostaje nam unutarnja blagodat... Sa svih strana reklamiraju se razne metode smirivanja, obogaƦenja psihe, svi nude razne terapije... Nije to, Isuse, loÅ”e. No neÅ”to nedostaje... nedostaje osoba spremna pomoƦi bez pitanja i osvrtanja, osoba koja neƦe pitati za cijenu nego Ʀe joÅ” platiti oĆØajnima osmjehom i pruženom rukom.
Isuse, blagoslovio si nas prijateljima. Hvala ti! Oni su ĆØesto naÅ” Å imun Cirenac. Ali nemaju svi taj blagoslov, nisu ga svi prepoznali, nisu uoĆØili da pored njih u tiÅ”ini stoji onaj Å”to ĆØeka barem pogled pun pouzdanja.
Isuse, molim te pogledaj milosrdno na sve mlade koji su "prazni" i lutaju. Otvori im oĆØi neka hrabro kroĆØe krivudavim stazama. Molim te, pogledaj i ohrabri srca onima Å”to žele nositi križ drugoga. Otvori im uÅ”i kako bi ĆØuli tihi vapaj brata u nevolji. Hvala ti za sve redovnike i redovnice, sve misionare koji su otvorenih ruku za svakoga u potrebi. Isuse, i ja želim biti nekome Å imun... pokaži mi brata Å”to križ ne može nositi... pokaži mi ga, Otkupitelju. I ja želim putem Svjetla kroĆØiti.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

6. postaja: Veronika pruža Isusu rubac
5rich

Kroz silnu svjetinu,koja je pratila Isusa, uspjela se probiti sitna i ponizna žena, Veronika, puna dobrote i samilosti,sa željom da pomogne i suosjeƦanjem. Njeno srce zna da su osudili Pravednika,i zato Ti pruža svoj rubac, briÅ”e praÅ”inu i znoj sa Tvojeg svetog,ali iznemoglog lica.
Isuse, pomogni nam da budemo Veronike naÅ”eg doba. Daj da i ja znam postupati kao ona, da znam priƦi bližnjemu sa suosjeƦanjem, podijeliti patnju naÅ”e braƦe i sestara. Daj da ljubim druge kao Å”to si ti nas ljubio i ostvarujem puninu svoje vjere. Daj da to sve uspijem dati i drugima da i oni sve to vide.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Zadnja promjena: Magali; ned 28 ožu 2010, 19:38; ukupno mijenjano 2 put/a.

Magali
mod team

PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

7. postaja: Isus pada drugi put pod križem
terezija.tere

Isuse drugi put padaŔ pod križ, pao je na zemlji, izmoren si, iscrpljen, tvoje ruke i noge su krvave kako si pao na praŔini. GrliŔ kamenje jer naŔa srdaca nisi mogao izgrliti, jer naŔa je nevjera ucinila svoje.
Svjet je uz tebe stajao, urlao je i vikao, prjetili su ti, a samo poneka duŔa gledala je i Ŕutjela. Nekolicina njih ti govori da ustaneŔ da Križ nosiŔ uz puno uvreda i prijetnji...
Majka Marija je uz tebe, zbunjena je i trpi jako u svome srcu jer ne može shvatit koliko te svijet prezire.
Pomozi nam da i ja shvatim kolika je znaĆØajna blizina onih koji stoje pored nas...i pomažu mi.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 28 ožu 2010, 19:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

8. postaja: Isus tjeŔi Jeruzalemske žene
Jopica

Gospodine daj mi snage da se tako uzdam u Tebe, da si sva moja snaga i smiraj iz
kojeg Ʀu izranjati utjehu za druge.
Kada me satare težina moga križa, bol paralizira i tuga izbriŔe, da se iz Tvoje
milosrdne ljubavi osnažim biti za druge utjeha i luka.
Radostan/na sam kad mogu za druge davati, sebe zaboravljati u svojoj boli, jer to
znaĆØi da si zaista uz mene, da me baÅ” Ti izbavljaÅ”.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.