HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 19 ruj 2017, 22:33. Pogledaj neodgovorene postove
Molitva u korizmi - Križni put
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
teta Jeja
mod team

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 21 ožu 2009, 7:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klanjamo ti se, Kriste, i blagoslivljamo te.
Jer si po svojem svetom križu otkupio svijet.

12. Smrt
S pijetetom, Gospodine, pristupamo otajstvu koje nam predstavlja ova postaja. Prinošenjem žrtve vlastitog života činiš novu Pashu. Otajstvo tvoje smrti uvijek razmatramo s divljenjem gledajući strpljenje kojim uzlaziš na križ. Svi ćemo mi proći iskustvo smrti, kad nas Otac pozove i od nas zatraži životno svjedočanstvo, u tim nam trenutcima pomozi da budemo pripravni. Tvoja molitva za one koji te progone, molba je Ocu za oproštenje tuđih grijeha. Otajstvom smrti i znakovitošću svoga križa obaspi nas mirom i blagoslovom.

Gospodin, koji umirući na križu oprašta svima i moli za progonitelje neka nam udijeli blaženi konac života.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se Gospodine!
* Smiluj nam se!

Molitva za milost ustrajnosti do kraja

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: sub 21 ožu 2009, 19:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

13. Spoznaja

Razmatrajući pred ovom postajom, Gospodine, jasno nam se otkriva spoznaja koju u ime svih koji su te razapeli satnik priznaje i ispovijeda: doista, Sin si Božji. Svi mi priznajemo da često puta kaskamo u spoznaji tvoje ljubavi. Dok te spuštaju u krilo Marijino da oplemeniš sve majke koje u krilo primaju mrtva tjelesa svoje djece, blagoslovi i osnaži sve roditelje koji niti ne mogu pohoditi grobove svoje djece nestalih u toliko nepravednih ratova.

Gospodin, koji umire za spas svih ljudi, neka nas učvrsti u svim nastojanjima za vlastito spasenje.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vračiš boli,
odbila još nikog nisi, koji za pomoć moli.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: ned 22 ožu 2009, 20:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

14. Nada

Tišina groba nastala nakon silne grmljavine kojom se i sama priroda pobunila zbog ubojstva Spasitelja svijeta, ocrtava i naše misli pijetetom. No, nada koja se budi u čovjeku – vjerniku, nada je u slavu uskrsnuća. Nada u bolje sutra čovjeku je uvijek značila ohrabrenje za hod prema budućnosti. Ohrabri nas u spoznaji, Gospodine, da tvoj grob ima smisao jedino u svijetlu uskrsnog jutra, te nas osnaži u nadi da ćemo i mi uskrsnuti.

Gospodin, koji umrijevši za naše grijehe preuzima na se slabosti svijeta, neka nas oslobodi za život kod Oca.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Završna molitva:
Razmatrali smo, Gospodine, sramotni čin čovjeka – grešnika, koji po ovom otajstvu postaje čovjek – spasenik. Primi ovaj čin naše molitve kao ruku pomoćnicu kod pada, kao utjehu danu sa Veronikinim rupcem, kao sućut prikazan po činu jeruzalemskih žena. Neka ti naša vjera bude darom kao hvala za tvoje pashalno otajstvo, po kojem smo spašeni. Ohrabri nas u dobrim djelima svakodnevice. Koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen

Magali
mod team

PostanoPostano: pon 23 ožu 2009, 7:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slijedi nam novi križni put u ovoj korizmi
dr. Tomislav Ivančić

Ovaj Križni put napisan je u obliku kao da Isusa slušamo kako nam govori o svom križnom putu. Nije zamišljen samo za korizmu. On je svagdašnji hod. Prvi korak u molitvi ovog križnog puta je odlučiti se za molitvu i naći slobodno vrijeme šutnje i mira. Pustiti da nas natopi kao kiša žednu zemlju. Čim prihvatimo konkretnu situaciju koja je oslikana u postaji - susrećemo se s Isusom, sa sobom u Njemu i s Njim u sebi. On nas čeka tamo gdje je naš križ. Ulazi u svaki naš križ, uzima ga na sebe, ulazi u njega da nas oslobodi. Prihvaćanje patnje, trpljenja, boli, grijeha jest put oslobađanja. To je pobjedonosni hod. Patnja nije više odlazak u osamu, odlazak u besmisao...

UVOD
Isuse, želim te sresti. Povedi me za sobom. Marijo, nauči me stalno pristajati uz Isusovu riječ, hodajući sve do vrhunca Kalvarije mog života. Pomozi mi da govorim kao i ti: "Neka mi bude" i činim sve što mi Isus kaže. Oče, evo me. Želim ući u otajstvo tvoga sina Isusa da me danas prepoznaš kao svoje dijete koje ti se vraća. Amen.

PRVI KRIŽ - PRIHVATITI OSUDU
Poslušaj Isusa kako ti govori: Mene su sudili i osudili. Državni i vjerski vladari osudili su me zajedno s narodom koji je slušao moje propovijedi, a moji su se prijatelji i apostoli razbježali. Donedavno su me hvalili, divili se čudesima, čeznuli da me dotaknu i obećavali mi vjerno prijateljstvo. Sad su se okrenuli protiv mene. Od Pilata traže da me razapne. Pilat, stranac u mojoj zemlji, htjede me osloboditi. No, moji sugrađani prisiliše ga da me osudi.

Ljudi oko tebe, pa i tvoji najbolji prijatelji, sudit će te i osuđivati. To ne znači da si uvijek kriv. Neizbježno je da budeš suđen. To ti je samo saznanje da se na ljude nikada ne možeš potpuno osloniti. Sigurni i nerazorivi oslonac samo je Bog. Ovaj te križ zato oslobađa od ljudi na koje se oslanjaš i poziva te da se osloniš na mene. Kad te ljudi sude, možeš prijeći na moju stranu. Jer i mene su sudili i osudili. Ne brani se kad te sude. Osuda te ne može uništiti, ne ostavlja te samoga, nego te dovodi k meni i vodi u slavu. To je tvoj i moj prvi križ. Ne boj se! Ta osuda - to su tvoja vrata k meni. U toj krivoj osudi susrest ćeš mene. Tada te više nitko neće moći osuditi.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: uto 24 ožu 2009, 7:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jer si po svojem svetom križu otkupio svijet

DRUGI KRIŽ - PRIHVATITI SVAGDAŠNJICU
Mogao sam se braniti ili tražiti da me brane. Mogao sam reći: nevin sam, zašto bih trpio No, prihvatio sam križ bez mrmljanja.

Križ ti je svaki trenutak života. Možeš ga prihvatiti ili odbaciti. Možeš bježati od njega ili mu poći u susret. Ja sam ga prihvatio. Sad znaš gdje me možeš naći. Tvoja snaga nije u tome da bježiš. Svaki trenutak traži opredjeljenje, da ostaviš svoje i kreneš za mnom. To je drugi križ. Rijetki ga prepoznaju. Ljudi traže izvanredne križeve, a križ je ovdje - u prihvaćanju svagdašnjice. Kroz križ koji prihvatiš dobivaš velike milosti i tvoja vjera raste poput nabujalog potoka.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sri 25 ožu 2009, 6:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TREĆI KRIŽ - IMATI HRABROSTI PASTI

Teško je padati. Svi žele ostati na nogama i pobijediti. Ja sam Bog, a ipak padam pod križem, nemoćan. Svi su gledali čudesa koja sam činio i divili mi se, a sada me gledaju u padu, prezrenog, poraženog.

Imaj hrabrosti pasti i ne prikrivati svoj pad, nego ga priznati. Na zemlji ne možeš biti drukčiji. Tu si zato da padaš i umreš. Jer "tko izgubi svoj život, naći će ga". Zašto se plašiš svojih padova? Zašto se bojiš gledati ljudima u oči kada si poražen, kada su drugi pametniji od tebe? Zašto se bojiš ako te grijesi pritisnu? Ti se boriš da bi ispao dobar. Pogledaj - kad pada, dolaziš k meni. Ne boj se! Pad nije kraj. Zašto tako tragično gledaš na padove? Pad je zato da mi postaneš bliži, da te podignem. Kad shvatiš da sam i ja pao, tad ćeš u svojem padu ugledati moje lice i bit ćemo skupa u pobjedi nad padovima i grijesima. Važno je samo da u padu ne ostaneš sam, već da dođeš k meni.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: čet 26 ožu 2009, 10:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ČETVRTI KRIŽ - RAŽALOSTITI ONE KOJE LJUBIŠ

Nemoguće je ne ražalostiti one koje ljubiš. Mogao sam izbjeći taj susret s majkom. Znaš li što znači vidjeti ljubljenu osobu koju si razočarao? Bio sam prezren i odbačen od čitavog naroda kao heretik i zavodnik.
Moja je majka sve to znala. Vidjela je fizičku i nutarnju bol i zagledala mi se u oči. To je križ - pogledati u oči najdražem biću kad te svi ismijavaju.

Nemoguće je ne razočarati ljude koji te vole. Ne možeš ih očuvati od tuge. Nemoj odbijati taj križ. Naći ćeš me kada vidiš da si ražalostio svoje prijatelje i one koji te vole. Gledaš kako tvoj pad nanosi njima bol.
I to te razdire. Moja je majka u mojem padu shvatila tko sam. Kad je u njoj umrla i posljednja želja da uspijem, tad je zasjala njena vjera u punom sjsju. Prijatelja ćeš dobiti kad sve dobro na tebi umre.
Tad vide samo tebe. Prihvati neizbježne sablazni. Prihvati to da smiješ razočarati. Naći ćeš tu mene i moju majku.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: pet 27 ožu 2009, 11:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PETI KRIŽ - DOPUSTI DA TI SE POMOGNE
Svi su me prezreli. Napustili su me oni koje sam ozdravio. I moji najbliži. Krva i izranjen, potresen od susreta s majkom, kad sam očekivao ljubav, jednog su čovjeka prisilili da mi pomogne. Očekivao sam pomoć iz ljubavi i samilosti, a Šimuna su prisilili da mi ponese križ. To je križ - kad nemaš nikoga tko bi te požalio i volio. Kad to prihvatiš, tad sam ja tu, tad nisi sam.

I još nešto. Imaj hrabrosti dopustiti da ti drugi pomognu. I ja sam to dopustio, iako sam bio svemoguć. Dopusti da su drugi jači, da te brane, da trebaš druge, da primaš pomoć. To je križ i od njega ne možeš pobjeći. Shvati, to su vrata k meni. I zato, ne čudi se ako se sve opire tome križu. "Duh žudi protiv tijela, a tijelo protiv duha". Ne zaboravi!
Uzmi svoj križ i pođi za mnom. Susrest ćemo se.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: ned 29 ožu 2009, 15:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ŠESTI KRIŽ - ZNATI PRIMATI BEZ UZVRATA
Sve su mi oduzeli. I svi su me napustili. Ostao sam sam, bez ičega, na putu u smrt. Tada prilazi Veronika i priža mi rubac. Znaš li kako je to? Ganut sam, osjećam zahvalnost, a nemam čime uzvratiti. I dao sam joj: okrvavljeno lice utisnuto u rupcu.

Križ je dopustiti da ti ljude čine dobro, a nemati čime uzvratiti. Imaj hrabrosti i učini ono što sam ja učinio. Dopusti da ti ljudi čine dobro iako ih nemaš čime nagraditi. Dopusti da smiješ ostati dužan. Ne treba platiti sve, nego kao naplatu dati sebe. Nauči primati dugove bez naplaćivanja. Bez trgovačkog duha. To su vrata k meni. Prihvati stid što nemaš čime uzvratiti. Tad mi dolaziš. Moj Otac daje, a da ne traži plaću. On je kao zdenac koji daje bistru, svježu vodu bez naplate i nikad se ne iscrpi. Kad si takav, tad si dijete moga Oca. Evo ti tvog šestog križa: da ne možeš Bogu uzvratiti svu njegovu ljubav, nego da budeš dijete koje uživa u očevoj i majčinoj dobroti.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: ned 29 ožu 2009, 15:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SEDMI KRIŽ - PONOVNO PASTI
Jednom sam već pao. Svi su očekivali da ću biti jak. A onda sam pao iznova. Znao sam da će to užasnuti majku, izazvati bujicu rugla mojih neprijatelja, razočarati moje prijatelje. Moja je slabost sablaznila sve ljude. Pitali su: Je li to zaista Bog? Prihvatio sam taj križ. Otac je htio pokazati da je on u meni jači od svake sablazni.

Kad prvi put padneš - još imaš izgovor. Ali, kad si i drugi put poražen, onda ti svatko može reći da ništa ne vrijediš. Ti ćeš se opirati križu. Htjet ćeš se opravdavati i sve ispraviti. Ali, to te udaljava od mene. Jer time ne svjedočiš mene, nego sebe i svoje snage. Znaj da ćeš uvijek padati. Ali ja ću te podizati. Tada će reći: Gle, netko ga je podigao. Tvoj je sedmi križ da padaš i to priznaš. Ne plaši se pada, nego se okreni k meni. Ako taj križ dobro prepoznaš, naći ćeš me u njemu. To je poraz tijela, a pobjeda duha.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: pon 30 ožu 2009, 14:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OSMI KRIŽ - TJEŠITI ONE KOJI TEBE TJEŠE
Žene su me slušale, zavoljele su me i povjerovale mi. Blagoslivljao sam im djecu. Gledale su me srcem. I nisu mogle shvatiti da sam osuđen. Plakale su zbog toga. Osjećale su da je time osuđen život. Žalost ih je obuzela. Tad sam ih tješio.

To je križ - pregorjeti svu muku, nadići je i iznad nje vidjeti oslobođenje. Nikakva bol nije tragična. Tragedija je sljepoća i tvrdoća srca. Ne vidjeti da svaka smrt ima uskrsnuće, svaka bolest ozdravljenje, svaki odlazak dolazak, dopustiti da padneš u samosažaljenje - to je tragedija. Pobjeda je tamo gdje počneš tješiti druge kad i sam trebaš utjehu. Tad sva tvoja utjeha dolazi od Boga. Imaj hrabrosti ne oslanjati se na ljudsku utjehu, nego tražiti Božju snagu. To pobjeđuje svijet. To je put križa, ali put u život. Ne dopustiti samosažaljenje. Kad budeš, izranjan i u bolima, druge tješio - tad ćeš me naći. Otvori ta vrata. Jer iza njih te čekam ja, da se na mene osloniš.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: uto 31 ožu 2009, 9:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DEVETI KRIŽ - POTPUNO IZGUBITI

I treći put sam pao. Mislili su da je to moj potpuni poraz. I kad su svi pomislili da dalje ne mogu, ustao sam, uzeo križ i iznio ga na Golgotu. Može se i onda kada svi misle da je nemoguće.

Doći će trenutak kad će ti reći: "Ništa više od tebe, gotovo je!". I ti ćeš pomisliti: "Ne mogu više". Doći će čas tvoje potpune nemoći. To je trenutak tvog potpunog poraza. Saznanje da više ne možeš. Hoćeš li tada očajavati? Ne boj se. To su samo vrata da me ponovno nađeš. Kad više ne možeš raćunati na sebe, tad ćeš me naći. Tad ćeš me zazvati cijelim srcem i ja ću ti se odazvati. To je križ: potpuno izgubiti, do kraja biti napušten, kad više nitko na tebe ne računa, kad izgube svaku nadu da od tebe nešto može biti. Taj te križ još snažnije vodi k meni i osposobljava da te pošaljem do kraja zemlje. Hoćeš lli prihvatiti taj križ? Ne boj se, jer ja sam s tobom. Ja sam pobijedio svijet.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

moli osim današnje molitve 9. postaje, odvojimo još par minuta i pomolimo se za našu sestricu u Kristu koja, od danas, u bolnici iščekuje operaciju moli

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sri 01 tra 2009, 7:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DESETI KRIŽ - DOPUSTITI DA TE RAZGOLITE

Dopustio sam da budem gol, da mi ljudi otmu i ono što je na meni najintimnije. Pustio sam da se zloća na meni dokraja iskali.

Uvijek ćeš htjeti imati samo za sebe bar mali komadić života i svijeta, gdje možeš biti sam, nešto što ne želiš da ljudi dodirnu, nešto što je samo tvoje, čega se čak i stidiš. Da imaš nešto što ne smiju vidjeti, jer bi te obeščastili. Čuvat ćeš i skrivati ro. Mislit ćeš da imaš pravo na to. Plašit ćeš se grijeha baš tu. Htjet ćeš pošto-poto sačuvati svoju intimu. Borit ćeš se za to. No, dođe trenutak kada to više ne možeš sačuvati. I kroz taj križ moraš proći. Ima situacija u kojima sve moraš predati, da više ništa nemaš svoga. I to ti oduzimaju. Daruj Bogu sve. Jedina netaknuta intima bit ćemo ti, Otac i ja.

Križ nije samo razgolićenost tijela. Još bolnije je kad ti razgolite dušu. Grijesi su te već odavno razgolitili. Uzmi taj križ i nitko te više neće moći ragolititi. Dopusti mom Ocu da ti dade novu haljinu. Daj mu svoju intimu. Uzalud se trudiš sačuvati svoju nevinost. Danas priznaj da si tu slab. To je deseti križ - križ stidljivosti, srama, križ straha da netko ne dozna kad padneš. Tu te čekam. Tada se nećeš bojati. Prihvati to da si slab, da nisi drugačiji nego što jesi. Tu ćemo se susresti.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

moli još uvijek smo molitvom uz Magali moli

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Anny
5rich
mod team

PostanoPostano: čet 02 tra 2009, 15:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JEDANAESTI KRIŽ - BITI PRIBIJEN NA SVOJ KRIŽ

Dok križ nosiš, još imaš mogućnost odbaciti ga. Ali, kada te jednom prikuju na njega, više nema odvajanja od križa.

Sad znaš - križ je tvoja sudbina do smrti. Eto, to je teško. Ti bi se htio osloboditi križeva, ali si pribijen na njih. To je mjesto na kojem se umire. Ljudi će te na njih pribijati. Hoćeš li se prestrašiti ili pouzdati u mene? Uzalud se trudiš da ih se oslobodiš. Na tebi je da napustiš tu uzaludnu bitku i da dođeš k meni. Tad ćeš umrijeti i početi živjeti. Ne boj se! Želim samo da se ne varaš očekujući dolazak nečega drugoga. Križevi ostaju do kraja i što prije umreš, to ćeš prije uskrsnuti, Što se prije prestaneš opirati - to ćeš me prije susresti. Zapamti taj jedanaesti križ. To je naš jedanaesti susret. Ja mu se radujem.
Slava Ocu...
* Smiluj nam se!

moli u svoju molitvu uključimo i našu forumašicu Magali moli

5rich
mod team

PostanoPostano: pet 03 tra 2009, 6:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DVANAESTI KRIŽ - UMRIJETI NA KRIŽU

Smrt. Odlazim sa zemlje. Ali da živim, a ne da nestanem. Moja je smrt ispunjenje Očeve volje. I zato sam rekao: "Oče, u ruke tvoje predajem duh svoj." Dovršio sam Očev plan.

Ti misliš da je smrt kraj i zato se bojiš. Opireš se, dok ne prihvatiš taj križ, bit će ti muka. Kad smrt prihvatiš - tad ćeš pobijediti. Tad ćeš me naći. Daleko sam dokle god se opireš smrti i moliš me da te od nje oslobodim. Shvati, u smrti ćeš me naći. Jer smrt razara sve što je bilo grešno i smrtno u tebi. Smrt te oslobađa križeva, a ja smrti. Danas pogledaj smrti u oči. Uzmi taj križ kao Očev dar. Ti imaš svoj svršetal. To je ono što daje Otac. Dok se opireš smrti, ne nalaziš me. Dvanaesti križ je kao blagdan, vrhunac, završetak svega. Zapravo, to je početak Života.
Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

moli i danas molitvom pratimo i pomažemo Magali moli

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sub 04 tra 2009, 16:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TRINAESTI KRIŽ - NE UŽIVATI PLODOVE SVOGA RADA

Tek kad sam umro, priđoše mi prijatelji. Ti si sjeme za neka buduća vremena. A želiš odmah vidjeti plodove svojih ruku. Moji učenici često umiru u beznađu i sramoti, a drugi beru plodove. Drugi beru radost i život.

Tebe sam postavio da siješ za novi svijet. To je tvoj križ. Dajem ti vjeru, jer za života ćeš jedva vidjeti uspjeha. Tek će te poslije smrti slaviti. Tek tada će te skinuti s križa. Vječnost ćeš živjeti bez križa, jer si imao hrabrosti biti na njemu za života. Raditi i ne uživati plodove svojih ruku - to je trinaesti križ. Hrabrost je to - sijati da bi drugi želi. Ali, to sam ja koji ti idem u susret. To je USKRS.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

moli ne zaboravimo i danas prisjetiti Gospodina da se pobrine za Magalino zdravlje moli

teta Jeja
mod team

PostanoPostano: ned 05 tra 2009, 6:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ČETRNAESTI KRIŽ - OSTATI BEZ LJUDSKE NADE

Moji su prijatelji misli da su mi ukazali najveću počast stavivši moje tijelo u grob. Brinuli su se za tijelo. To je sve što su mogli učiniti. Zaboravili su da sam im rekao: To je samo za tri dana. Smrt ne vlada nada mnom.

Sjeti se da te grob plaši. Kada se zatvori grobni humak - više te nema. Kada iza tebe ne ostane ni najmanji trag - što ćeš tada učiniti? To je križ - izgubiti i posljednju želju: ovdje nešto značiti. Tu ćeš me naći. Ali kako, dok se bojiš leći u grob sebičnosti, biti pokopan? Dok prelaziš k meni, a ne rušiš mostove iza sebe - kako ćemo se naći? A upravo je to trenutak kada ću moći preobraziti tvoj život. To je četrnaesti križ i nad njim lebdi uskrsnuće. Kako da se radujem grobu tvoje oholosti! Ti se još ne daš u taj grob, još se opireš umiranju svog života. Zato si mrtav. Kad bi htio leći u grob oholosti i umrijeti sebi, tad bi uskrsnuo mome životu. Samo mrtav čovjek može uskrsnuti. Ne boj se! Riječ je o mostu između tebe i mene. Smrt grijeha - radost je i zagrljaj mene i tebe. Najveličanstvenija eksplozija ljubavi.
Ja sam prošao taj put i čekam te. Zar ne shvaćaš da nisam otišao sa zemlje? Prije sam bio samo gost na zemlji. Tek sam sada gospodar. Predaj smrti ono što joj i te kako pripada. Nemoj više gledati na grob kao beznađe i kraj, nego kao rađanje i početak. Neka umre tvoja oholost. Uskrsna zora već je na pomolu.

Slava Ocu...

* Smiluj nam se!

ZAVRŠETAK

Oče, hvala ti za ovaj križni put.
Prepoznao sam svoje križeve, koje trebam svaki dan uzeti i poći za tvojim Sinom.
Sad znam kako se prihvaća, odriče, prašta i voli unatoč svemu!
Sad znam kako se umire prije smrti i koraca ususret Životu.

Hvala ti što sad ulazim u tvoje kraljevstvo.
Izlazim iz svoje buntovne volje i ulazim u tvoju.
Postajem dionik tvoje naravi, tvoje dijete, tvoja radost.

Oče, učini da se ostvari već danas i moj USKRS.
Amen.

moli i danas upućujemo Bogu koju molitvicu za Magali moli

Magali
mod team

PostanoPostano: uto 23 ožu 2010, 15:23
PostNaslov : Re: Molitva u korizmi - Križni put
Citiraj i odgovori

Dragi forumaši,
zadnji tjedan korizme moliti ćemo križni put. I to križni put kojeg smo sami sastavili prošle godine.
Nadam se da ćete se odazvati u što većem broju.

Svi koji će moliti, neka kliknu 'hvala' na ovom postu,
tako da znamo tko sve sudjeluje.

Svaki dan, u korizmi, izmoli se i razmatra jedna postaja križnog puta te se na kraju izmoli Molitva za milost ustrajnosti do kraja

Uvodna molitva:
Gospodine,
Doveo si nas ovdje pred svoje lice, da Te još više upoznamo, da se u ovoj korizmi još više pokušamo približiti tvojim sjajnim skutima.
Bio si poput nas ljudi, ali bio si najvjernija slika Božje stvarnosti.
Isuse daj nam da hodamo tvojim stopama svjesni tvojih bolnih rana i najvećeg tajanstvenog otajstva, Uskrsnuća nakon dana patnji, boli, kušnji.
Gospodine, daj nam snage i mudrosti da ustrajemo u molitvi, u našim nastojanjima i budemo vjerni pratitelji na križnom putu.

1. postaja: Isusa osuđuju na smrt
davorseljan

Isusa osuđuju na smrt. On sluša presudu i priprema se za ono najgore.

Koliko si puta ti Isusa osuđivao radi toga što nije nešto krenulo prema boljem. Nisi dobio ono što si želio? Isus sluša narod koji ga osuđuje. Oko njega je narod koji ga ne razumije.
Koliko su tebe osuđivali i kako ti je bilo? Nije ti bilo ugodno, znam. Stavi se sada na Isusovo mjesto i vrati se u prošlost. Napravio se sve najbolje i nejde kako treba. Kolege te osuđuju da je to loše napravljeno. U takvim trenucima stavi se upravo na njegovo mjesto i trpi.
Mladi često osuđuju Isusa upravo radi toga.
Pokušaj se sjetit ovoga svaki put, kada nekog osuđuješ.

* Smiluj nam se!

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Magali
mod team

PostanoPostano: uto 23 ožu 2010, 15:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

2. postaja: Isus prima na se križ
Magali

Da, reći ću DA. Neću pobjeći. Primit ću ono što će me spasiti. Prihvatit ću odgovornost i zadaću. Primit ću križ koji znači nešto više od tvrdog drveta. Prinjet ću ga svojim umornim, izbičevanim leđima i reći ću da.
Uzimam te kao sredstvo kojim će patnja biti prekinuta, kao svrhu moga života u kojem patnja znači iskupljenje.
Reći ću DA svom vlastitom križu i pružit ću sam sebi drugu šansu, šansu koja vodi do vječnog života...Ti...Ti si mi pružio ovu mogućnost. Daj mi snage da Te slijedim...
Amen

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 28 ožu 2010, 19:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

3. postaja: Isus pada prvi put pod križem
Lalaith

Padovi. To je naše područje. Tu svi imamo iskustva. Svi znamo što to znači pasti. Možemo reći dasu padovi tipični za nas ljude. I baš zato se sad pitamo: Zašto je i Bog morao pasti?
Dovoljan je samo trenutak nepažnje, krivi korak pa da se spotakneš i padneš. Neopisivo je lako pasti. I onda kad već ležiš na tlu, zašto ne bi tamo i ostao? Kada si jednom na zemlji više ne možeš pasti. To bi te poštedilo teškog napora ustajanja. To bi te poštedilo susreta s podrugljivim, ili još gore, sažaljivim, pogledima ljudi koji te gledaju odozgo. To bi te sasvim sigurno poštedilo novog pada koji je za tebe, ovako oslabljenog, još izgledniji.
Isus je prošao sve to. A on je išao na Kalvariju-u smrt. U ljudskim očima za njega je sve izgubljeno. Pa ipak on ustaje. Pao je zato da mi više nikada ne bismo bili sami u svojim padovima. Više nas nigdje ne ostavlja same, silazi k nama u sve naše mrakove da nam pruži ruku.

"Reknem li:"Nek' me barem tmine zakriju
i nek' me noć umjesto svjetla okruži!"
ni tmina tebi neće biti tamna:
noć sjaji kao dan
i tama kao svjetlost" (Ps 139).

Svojim padom On ljudskim karakteristikama daje božanski odsjaj jer kao što je sasvim ljudski pasti, tako je božanski nakon svakog pada ustati i nastaviti dalje.
Dragi Isuse!
Hvala Ti što si pao kako bi mene, kako bi nas naučio kako ustati nakon svakog pada. Hvala Ti što nam svaki dan strpljivo govoriš da ustanemo jer smo prevrijedni da bismo puzali po prašni. Oslobodi nas licemjerja i podrugljivosti i nauči nas da u svakom čovjeku vidimo brata koji treba našu ruku kako bi ustao i hodao uspravno.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 28 ožu 2010, 19:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

4. postaja - Isus susreće svoju Svetu Majku
5rich

Nezamisliva je bol koju je Tvoja Majka osjetila vidjevši Te kako nosiš taj križ. No, ona je htjela biti na putu koji Tebe vodi u smrt,ali i putu koji vodi mnoge duše u život vječni.
Zahvaljujem ti, Marijo, na tolikoj ljubavi i poniznosti. Tvoje: ''Neka bude po riječi tvojoj'', je bio samo početak tvoje ljubavi,čije plodove mi još danas osjećamo.
Molim Te za sve mlade, za njihovo obraćenje, da kad pomisle da nemaju roditelja, se sjete Tebe. Također te molim i za sve tvoje sinove i kćeri koji nose težak križ bolesti.
Olakšaj im ga kao što si ga olakšala i Isusu, jer puno je lakše prebroditi životne brige i poteškoće kad imaš pored sebe nekog tko se pozna u dušu.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 28 ožu 2010, 19:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5. postaja: Šimun Cirenac pomaže Isusu nositi križ
anny

Isuse, radnik Šimun prihvatio je dio tereta tvog križa. Ponio ga je, a nije bio ni
svjestan da su to bila vrata k spasenju njegovu.
Gospodine, mladi danas padaju u očaj, sve vijesti su pune oduzimanja života.
Često su to samoubojstva a nerijetko i ubojstva drugih. Što više materijalno imamo to smo sve siromašniji duhom. Nedostaje nam unutarnja blagodat... Sa svih strana reklamiraju se razne metode smirivanja, obogaćenja psihe, svi nude razne terapije... Nije to, Isuse, loše. No nešto nedostaje... nedostaje osoba spremna pomoći bez pitanja i osvrtanja, osoba koja neće pitati za cijenu nego će još platiti očajnima osmjehom i pruženom rukom.
Isuse, blagoslovio si nas prijateljima. Hvala ti! Oni su često naš Šimun Cirenac. Ali nemaju svi taj blagoslov, nisu ga svi prepoznali, nisu uočili da pored njih u tišini stoji onaj što čeka barem pogled pun pouzdanja.
Isuse, molim te pogledaj milosrdno na sve mlade koji su "prazni" i lutaju. Otvori im oči neka hrabro kroče krivudavim stazama. Molim te, pogledaj i ohrabri srca onima što žele nositi križ drugoga. Otvori im uši kako bi čuli tihi vapaj brata u nevolji. Hvala ti za sve redovnike i redovnice, sve misionare koji su otvorenih ruku za svakoga u potrebi. Isuse, i ja želim biti nekome Šimun... pokaži mi brata što križ ne može nositi... pokaži mi ga, Otkupitelju. I ja želim putem Svjetla kročiti.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

6. postaja: Veronika pruža Isusu rubac
5rich

Kroz silnu svjetinu,koja je pratila Isusa, uspjela se probiti sitna i ponizna žena, Veronika, puna dobrote i samilosti,sa željom da pomogne i suosjećanjem. Njeno srce zna da su osudili Pravednika,i zato Ti pruža svoj rubac, briše prašinu i znoj sa Tvojeg svetog,ali iznemoglog lica.
Isuse, pomogni nam da budemo Veronike našeg doba. Daj da i ja znam postupati kao ona, da znam prići bližnjemu sa suosjećanjem, podijeliti patnju naše braće i sestara. Daj da ljubim druge kao što si ti nas ljubio i ostvarujem puninu svoje vjere. Daj da to sve uspijem dati i drugima da i oni sve to vide.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Zadnja promjena: Magali; ned 28 ožu 2010, 19:38; ukupno mijenjano 2 put/a.

Magali
mod team

PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

7. postaja: Isus pada drugi put pod križem
terezija.tere

Isuse drugi put padaš pod križ, pao je na zemlji, izmoren si, iscrpljen, tvoje ruke i noge su krvave kako si pao na prašini. Grliš kamenje jer naša srdaca nisi mogao izgrliti, jer naša je nevjera ucinila svoje.
Svjet je uz tebe stajao, urlao je i vikao, prjetili su ti, a samo poneka duša gledala je i šutjela. Nekolicina njih ti govori da ustaneš da Križ nosiš uz puno uvreda i prijetnji...
Majka Marija je uz tebe, zbunjena je i trpi jako u svome srcu jer ne može shvatit koliko te svijet prezire.
Pomozi nam da i ja shvatim kolika je značajna blizina onih koji stoje pored nas...i pomažu mi.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Magali
mod team

PostanoPostano: ned 28 ožu 2010, 19:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

8. postaja: Isus tješi Jeruzalemske žene
Jopica

Gospodine daj mi snage da se tako uzdam u Tebe, da si sva moja snaga i smiraj iz
kojeg ću izranjati utjehu za druge.
Kada me satare težina moga križa, bol paralizira i tuga izbriše, da se iz Tvoje
milosrdne ljubavi osnažim biti za druge utjeha i luka.
Radostan/na sam kad mogu za druge davati, sebe zaboravljati u svojoj boli, jer to
znači da si zaista uz mene, da me baš Ti izbavljaš.
Amen

Slava Ocu.

* Smiluj nam se!

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.