HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 17 srp 2019, 2:54. Pogledaj neodgovorene postove
Na križnom putu kroz korizmu
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: pet 10 ožu 2006, 14:15
PostNaslov : Na križnom putu kroz korizmu
Citiraj i odgovori

Kako ga doživljavate i koliko sudjelujete tijekom Korizme?
Vjerujem da u svakoj župi bar jednom tjedno se moli Križni put
Na Trsatu je to petkom i nedjeljom prije mise.
Milosno je prolaziti u srcu i mislima kroz patnju i bol naŔeg Spasitelja.. Tako se možemo osjetiti koliko nas Bog ljubi jer nam daje udjela u Isusovim bolima i pokazuje put koji vodi do Kraljevstva Nebeskog..Tim putem nam daje snage za dalje,da i mi budemo poput Šimuna i Veronike

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
fratar

PostanoPostano: pet 10 ožu 2006, 15:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kod nas u franjevaĆØkoj crkvu sv. Križa (sv. Antuna) je križni put pol sata prije mise srijedom, petkom i nedjeljom... trudim se iƦi petkom i nedjeljom redovito, jako volim križni put jer je najbolji naĆØin za doživiti Isusovu muku i zasmisliti o vlastitom životu kroz Njegovu žrtvu jako sretan

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: pet 10 ožu 2006, 20:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A u Dolu na BraĆØu križni put petkom i nedjeljom, vjernici sami vode i to ima viÅ”e djece nego odraslih na križnom putu

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 15 ožu 2006, 0:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Križni put je stvarno neÅ”to posebno, tj. trebalo bi bit za svakog krÅ”Ć¦ana.
PredoĆØiti si put patnje, krvi, boli, nemoƦnosti, a opet put prevelike ljubavi, žrtve, snage, života... Shvatiti kolika je to morala biti ljubav naÅ”ega Gospodina kada nedužan prihvaƦa tako bolan biĆØ na Njegovom svetom tijelu, kada prima oÅ”tru trnovu krunu na svoju presvetu glavu, kada uzima udarce, pogrde, pljuvaĆØke, pljuske, kada prima na svoja sveta leĆ°a tako teÅ”ko breme križa... I znati da je taj biĆØ, da je ta kruna, udarci, pogrde, pljuvaĆØke, pljuske, da je taj teÅ”ki križ zapravo naÅ”a krivnja, naÅ” grijeh...

Bio sam proÅ”li vikend na cjelodnevnom križnom putu, oko 23 km pjeÅ”aĆØilo nas stotinjak po naÅ”im bregima... Razmatrali smo Križni put pape Ivana Pavla II. ... Posebno me se dojmio put izmeĆ°u 12. i 13. postaje: Isus umire na križu - umire radi mojih grijeha i slabosti, umire radi mojeg života i slobode... Taj dio puta bio je hod u tiÅ”ini i molitvi... Kako je posebno vidjeti stotinu ljudi, hoda iza križa, ne ĆØujeÅ” niÅ”ta, nikakav glas, samo korake, i molitvu u srcu... ĆØarobno Smile Nosio sam tada križ... I ĆØvrsto ga držao... I sjetio se kako ga je i Isus ĆØvrsto držao, tako ĆØvrsto i jako je želio spasiti svakoga ĆØovjeka... Nakon križnog puta, noge su bile umorne, ali duh odmoran i ushiƦen! Pogledao sam jedan dio filma Pasije i joÅ” dublje si posvjestio sve ovo Å”to sam upravo napisao...
Križni put je preveliki blagoslov! Preko nesebiĆØne žrtve i neizmjerne ljubavi do vjeĆØne nagrade!!
Hvala Ti, Isuse!

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pon 20 ožu 2006, 11:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JuĆØer je u rijeĆØkoj katedrali bio Križni put za zajednice posveƦenog života. Bilo je jako lijepo, predvodio ga je nadbiskup a postaje su ĆØitali pripadnici zajednica posveƦenog života s podruĆØja grada Rijeke, dakle crkveni redovi, muÅ”ki i ženski, FSR i frame grada Rijeke. Lijepo i dostojnstveno. prije toga bilo je pokorniĆØko bogoslužje, a poslije misa. SlijedeƦe nedjelje Križni put u rijeĆØkoj katedrali predvodi nuncij.

Bog moj i sve moje.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: sub 01 tra 2006, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ova mi je pobožnost osobito prirasla srcu,jer shvaƦam to kao veliku milost da nam Gospodin daje tu milost da Ga slijedimo na putu Njegovog križa i smijemo proživljavati bar mrvicu boli koje je on pretrpio.

Nekako se uvijek zgrozim na 12.postaji kad se proĆØita: Isus umire na križu.. Ali posebne su mi i postaje gdje Isusu Å imun i Veronika priskaĆØu u pomoƦ,svatko an svoj naĆØin. Zamislite,Bog dopuÅ”ta ĆØovjeku da mu pomogne!Toga ima samog u krÅ”Ć¦anstvu!

sike

PostanoPostano: uto 11 tra 2006, 12:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SinoƦ smo za sve frame upriliĆØili križni put naÅ”om trsatskom kalvarijom i bilo je lijepa atmosfera jer smo iÅ”li za križem s bakljama i svijeƦama u rukama ali i znakovito jer do 11. postaje nije pala ni kap kiÅ”e a na 12. postaji kad Isus umire na križu nebo se otvorilo..

Srki

PostanoPostano: uto 11 tra 2006, 12:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je,bilo je prekrasno! jako sretan

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sri 12 tra 2006, 8:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mi smo u Sigetu po obiĆØaju imali umjesto susreta prije uskrsa križni put u kapeli. Bilo je stvarno prekrasno! Uvijek kad smo u toj kapelici se osjeƦa jedna tak smirena u ugodna atmosfera. UgaÅ”ena svjetla, samo svijeƦe na klupama a u pozadini maestro Matija na gitari. Jako lijepa su bila razmatranja naÅ”ih križeva za svaku postaju, a preko projektora su prikazivane po par slika iz Pasije za svaku postaju.

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
little_angel

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 19 tra 2006, 20:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:
Mi smo u Sigetu po obiĆØaju imali umjesto susreta prije uskrsa križni put u kapeli. Bilo je stvarno prekrasno!

Da, baÅ” je prekrasno bilo, uz slike izmuĆØenog Isusa ĆØitati križni put..posebno je bilo..
BaÅ” sam htjela reƦi da sam ove korizme po prvi puta vjerojatno u životu baÅ” osjetila pravi smisao..i dubinu križnoga puta. Mogu reƦi da mi je to stvarno poseban osjeƦaj, nije bitno da li je to ovaj koji smo organizirali u naÅ”oj kapelici s framaÅ”ima, ili je to pak dvodnevni Planinarski križni put, ili onaj u crkvi.. BaÅ” sam svaki put sluÅ”ajuƦi razmiÅ”ljanja o svakoj postaji ĆØula neke rijeĆØi koje Ʀe mi zauvijek ostati u sjeƦanju, koje su me baÅ” potakle na neka razmiÅ”ljanja, pa ĆØak i na neke postupke, na koje sam mislila da neƦu nikad biti spremna. Uspjele su pobuditi i dar oprosta u meni..i mir, i uvijek osjeƦam tako divnu Njegovu prisutnost, Ljubav.

I ĆØak kad mi je ponekad bilo teÅ”ko, nakon križnoga puta uvijek bi osjetila ponovno mir i radost. Za razliku od proÅ”lih godina, kada je to ĆØesto za mene bilo dosadno i užasno dugaĆØko. Ali treba znati i skupiti hrabrosti i otvoriti svoje srce da i na križnom putu pokažemo Gospodinu da smo uz Njega i u najtežim trenucima, i da On uspije nama pokazati koliko nas ljubi. Naravno, treba i razmiÅ”ljati i pokuÅ”ati shvaƦati tajnu Njegove muke.

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: sri 21 vel 2007, 19:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Križni put je ono Å”to nas dovodi do Uskrslog Krista. Svaka postaja nosi posebno znaĆØenje, koje uvijek možemo dovesti u vezu sa naÅ”im svakodnevnim životom.

Idete li na križne puteve u korizmi? Kako gledate na križni put, Å”to on znaĆØi za vas? Samo spomen na Isusovu muku, ili i neÅ”to Å”to i dan danas dovodi do uskrsnuƦa? Å to vam je najljepÅ”e u križnom putu, Å”to vas najdublje dotakne? Wink

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
davorseljan

PostanoPostano: sub 24 vel 2007, 16:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sada prolazim križni put.
Zbilja zbog ĆØega moram sve ovo prolazit?
Zbog ĆØega??????????????????????????????????????????????????
OsjeĆØam se kao Isus u pustinji.

U radu je spas.
Mara

PostanoPostano: sub 24 vel 2007, 19:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na to pitanje Davore nema odgovora. Ali pokuÅ”aj si ga postavit ovako: Å”to mogu nauĆØit iz ovog svog križnog puta. I ipak budi uvjeren da Bog i nemoguƦe ĆØini moguƦim ako mu u sebi damo prostora, samo ne ako mi propisujemo Å”to i kako Bog nama treba.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sneni
iskljuĆØen

PostanoPostano: sub 24 vel 2007, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Davore, nemoj misliti da si sam na križnom putu. Isus je tri puta padao i iÅ”ao do kraja.. Popodne mi reĆØe jedan ĆØovjek kome su nogu odrezali: Don Ivica, ĆØitao sam u Glasniku Srca Isusova i Marijina, da sve Å”to nam Bog daje treba uzeti... I znaj nikome Bog ne daje križ teži nego Å”to ga može nositi. Vjeruj u to i tvoj Uskrs Ʀe doƦi.

Å to da uzvratim Gospodinu za sve Å”to mi je uĆØinio?
ƈaÅ”u spasenja uzet Ʀu i Ime Gospodnje prizvat Ʀu.
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 10 ožu 2007, 20:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zanimala bi me vaÅ”a iskustva i svojevrsna usporedba križnih puteva u polsatnoj pobožnosti i onih planinarskih, biskupijskih, jednodnevnih, dvodnevnih... Koliko dolazi do izražaja duhovnost i svjesnost stvarnosti Križnog puta? Izgubi li se to na viÅ”ednevnim križnim putevima u masi, umanji li to mladenaĆØka zaigranost itd.?

(Iv 13, 35)
Magali
mod team

PostanoPostano: sri 14 ožu 2007, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Krizni put...Nedavno sam bila na jednom prekrasnom...rijeĆØi sam zamisljala u svojoj glavi i shvatila njihovu dubinu...

Svatko ima svoj put, i cijeli naÅ” život je križni put..ali to nije niÅ”ta loÅ”e veƦ dapaĆØe...to je put do naÅ”eg vjeĆØnog spasenja...i trebamo iƦi njime...a ne vrludati razliĆØitim stazama...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
banana

PostanoPostano: čet 15 ožu 2007, 12:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U ovo Korizmeno vrijeme viŔe razmiŔljam o Križu. Muci koju je Isus pretrpio...

Zadnje Å”to mi je ostalo od pobožnosti Križnog puta bila je 12. postaja na pkp-u. Koje sluĆØajnosti, baÅ” na toj postaji bura je bila tako jakaa, vjetar nam je nosio kosu, jedva se ĆØuo govor ĆØitaĆØa postaje..
Poslije, dio koji je bio planiran za Å”utnju, hodanje razmatrajuƦi taj veliki ĆØin..
NiÅ”ta, vjetar se smirio, dapaĆØe i sunce se probijalo kroz grane stabala.. Wink

Meni je nekak guÅ”t iƦi tako meĆ°u mnoÅ”tvom. Hodati za križem sa miÅ”lju da su godinama prije ljudi hodali za Križem, onim kojega je nosio naÅ” Spasitelj. Hodati meĆ°u tolikim ljudima sa željom da ne budem ona koja Ʀe ga sa svojim rijeĆØima, djelima osuditi...
Zanimljiva mi je i draga pobožnost Križnog puta.. Wink

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 30 ožu 2007, 20:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Križni put - Božje upute za moj i tvoj život...
Osudit Ʀe te, navaliti ti križ na leĆ°a, padat ƦeÅ” pod teretom, ali i ustajati, osjetit ƦeÅ” blizinu i snagu duÅ”a koje te ljube, primit ƦeÅ” pomoƦ, ali i davati, bit ƦeÅ” zraka djelotvorne ljubavi, opet ƦeÅ” padat, ali ƦeÅ” se i dizat, sažaljevat Ʀe se nad tobom, i gle, opet ƦeÅ” pasti, ali opet i opet ustat, bit ƦeÅ” posramljen i izvrijeĆ°an, pribit Ʀe tvoje ruke i noge, neƦe ti dat da djelujeÅ”, htjet Ʀe tvoju konaĆØnu smrt i nestanak...
Ali s neizmjernim pouzdanjem u Milost Ljubavi, koja ti je dala blago, strpljivo i ustrajno srce i koja te je svaki put dizala iz blata, ti ƦeÅ” stisnut zube, i gledat u sebi onaj sveti Križ koji daje smisao, a izmrcvareno srce radovat Ʀe se savrÅ”enoj i konaĆØnoj preobrazbi koju Ʀe preko smrti donijeti Život...
Ma nek te pritisnu, udaraju, pljuju, režu... samo gledaj prema Svjetlu... Gledaj prema Svjetlu! Uvijek!

Križni put? Želim da to bude i moj i tvoj put.
Jer Ʀe na kraju tog puta ĆØekati Otac raÅ”irenih ruku...

(Iv 13, 35)
little_angel

PostanoPostano: čet 05 tra 2007, 21:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Na ovogodiÅ”njem križnom putu pokraj Koloseja u Rimu, na 14 postaja, bit Ʀe unesene promjene u meditacije o Isusovoj patnji. Križni put kod Koloseja u Rimu vjernici, naime, pohode od 1750. godine pa Ʀe ove godine zasigurno biti iznenaĆ°eni. Jer, primjerice, neƦe se meditirati o prizorima poput onoga u kojemu Veronika briÅ”e Isusovo lice ili kako Isus pada pod težinom križa, nego o Judi. Meditacije za ovogodiÅ”nji Križni put kod Koloseja, koji Ʀe na Veliki petak predvoditi papa Benedikt XVI., napisao je proĆØelnik Ambrozijanske knjižnice u Milanu mons. Gianfranco Ravasi."

preuzeto sa stranice VeĆØernjeg lista

Tko želi viÅ”e proĆØitati o neÅ”to drugaĆØijim postajama Križnog puta,
ovdje su uz opis postaja priložene i slike koje prikazuju svaku postaju.

prvi znaci su pobjedi
Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 06 ožu 2009, 14:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da oživimo malo temu Wink

Postavljam opet pitanje iz uvodnog posta: Kako doživljavate križni put i koliko sudjelujete u njemu tijekom korizme?

Neka ova tema bude za naŔa iskustva, gotovi tekstovi križnih puteva su na drugoj temi Wink

(Iv 13, 35)
angelous

PostanoPostano: pet 06 ožu 2009, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ove godine joÅ” nisam bio (jer sam imo operaciju,pa se trenutno oporavljam), ali inaĆØe....poÅ”to ministriram, uvijek nosim križ na križnom putu. I svaki put se zamislim na onim pitanjem : A kako ti nosiÅ” svoj križ?
I stvarno. Ako je On primio na se križ, ako ga je nosio, unatoĆØ padovima i izrugivanjima...zaÅ”to je onda nama tako ''teÅ”ko''?
O sretna li Å imuna...
Zaboravljamo li preĆØesto na Å imuna? Zaboravljamo li postupiti kao on? PomoƦi bližnjemu kada pada... Ili se preĆØesto vadimo onom: a tko meni pomaže? ƈovjeĆØe, Krist je umro za tebe na križu da bi imao život vjeĆØni. Zar ima veƦe pomoƦi? ƈovjek je stvoren na Božju sliku. Ako ljubiÅ” Boga, ljubiÅ” i sliku njegovu- ĆØovjeka. A zar ne ljubimo ĆØovjeka kada mu pomažemo? O sretna li Å imuna... Smile

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i ĆØist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Magali
Felicita

PostanoPostano: pet 19 vel 2010, 14:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo nam opet korizme.... JuĆØer je u naÅ”oj župi zapoĆØeo križni put, prvi put ove godine.... Stvarno ta molitva prizemlji ĆØovjeka, opet ga podsjeti Å”to nam je zapravo važno u životu. I nekako nakon tog križnog puta kao da nestanu svi oni problemĆØiƦi koji su te umarali, i shvatiÅ” ono bitno i nakako osjetiÅ” mir u sebi....
Korizma mi je najbolji period godine baŔ zbog toga, to je vrijeme kad kroz križni put stvarno možeŔ proispitat svoju vjeru, obnovit je i uronit u nju opet iznova... Hvala ti Bože na tome molitva

Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore.
Magali
mod team

PostanoPostano: čet 01 tra 2010, 14:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

PRIGODAN TEKST KOJEG DOBIM ZA OVAJ VELIKI TJEDAN:

VELIKI ƈETVRTAK

Ime Veliki ĆØetvrtak (njem. GrĆ¼ndonnerstag) dolazi od plakati (njem. greinen = weinen). PodsjeƦa na suze koje kao pokornici trebamo lijevati jer smo Isusa u svome životu opet i opet izdali. Ali drugi jezici taj dan tumaĆØe drukĆØije. U latinskome stoji: In coena Domini = Dan VeĆØere Gospodnjeā€œ. Francuzi ga nazivaju ā€žJeudi-Saint = Sveti ĆØetvrtakā€œ. Toga se dana u Prvoj crkvi dogaĆ°alo pomirenje pokornika. Ujutro Velikoga ĆØetvrtka posveƦuje i blagoslivlje biskup u vlastitoj crkvi sveta ulja: krizmu, katekumensko i bolesniĆØko ulje. Ova se ulja zatim odnose u sve župe i sveĆØano unose u župnu crkvu na misi VeĆØere Gospodnje. Ipak u srediÅ”tu ovoga dana stoji sveĆØanost VeĆØere Gospodnje koju je ustanovio Isus te veĆØeri prije svoje muke.

Tri su važne teme o kojima toga dana trebamo meditirati: euharistijska gozba koju je ostavio Isus kao oporuku svoje ljubavi, pranje nogu kao izraz ĆØitava njegova života i njegove ljubavi i samoƦa Maslinske gore u kojoj se sam hrva sa svojim Ocem. Zato želimo kratko razmatrati o ove tri teme.

Na Veliki ĆØetvrtak spominjemo se ustanove Euharistije. Isus je sa svojim uĆØenicima održao posljednju gozbu prije svoje smrti, oproÅ”tajnu veĆØeru. Kod ove gozbe na nov je naĆØin protumaĆØio obred pashalne gozbe. Kruh, koji je razlomio uĆØenicima za njega je postao znakom njegove nasilne smrti u kojoj je dao sebe slomiti za nas da se mi u svome životu ne bismo slamali. On svojim uĆØenicima daje ne samo razlomljeni kruh kao znak svoje smrti, nego im i govori: ā€žUzmite i jedite, ovo je tijelo moje.ā€œ On u razlomljenome kruhu daje sama sebe. Daje sebe sa svojom ljubavlju koja svoj vrhunac doseže u njegovoj smrti na križu. I pruža im kalež s rijeĆØima: ā€žPijte iz njega svi; ovo je krv moja, krv saveza koja se prolijeva za otpuÅ”tenje grijehaā€œ (Mt 26,27 i dalje). Vino je za Židove i Grke znak ljubavi. Vino postaje slika Isusove ljubavi kojom se predao za nas na križu. U vinu pijemo njegovu ljubav koja je ĆØovjekom postala, njegovu božansku ljubav. U pijenju vina postajemo jedno s Kristom. Isus poistovjeƦuje vino sa svojom krvlju koju je iz ljubavi za nas prolio. Ljubav je uvijek povezana s krvlju. Mi govorimo o krvi srca onih koji ljube. Isus vidi u krvi kao prvo izraz svoje ljubavi, zatim govori o krvi saveza. PodsjeƦa na savez kojega je Bog sklopio sa svojim narodom. Isus u svojoj smrti na križu obnavlja ovaj savez. Bog se u svome Sinu povezuje zauvijek s nama. Krvlju svoga Sina opeĆØaƦuje ovaj savez. I premda mi ovaj savez uvijek iznova krÅ”imo, Bog ga neƦe krÅ”iti. On se uz nas vezao zauvijek ljubavlju koja nikada ne prestaje.

Gozbu se slavi uvijek s drugim ljudima. Posljednja veĆØera nas sjedinjuje ne samo s Kristom, nego i s vjernicima, koji sa mnom slave Presvetu Euharistiju. Euharistijska gozba je poĆØetak Crkve. Ovdje je oblikovana Crkva. Ovdje se ljudi u Kristu meĆ°usobno povezuju. Ovo je za prve krÅ”Ć¦ane bilo duboko iskustvo: da su u svetoj gozbi Židovi i Grci, muÅ”ko i žensko, siromah i bogataÅ”, gospodari i robovi postali meĆ°usobno jedno. Tako je Posljednja veĆØera Velikoga ĆØetvrtka mjesto na kojemu crkvena zajednica slavi svoj pravi temelj: Sam Krist je spona koja meĆ°usobno povezuje ljude. Ova spona drži bolje od osjeƦajĆ¢ koje meĆ°usobno dijelimo. To je božanska spona koja joÅ” i danas može meĆ°usobno sjediniti najrazliĆØitije ljude.

Za vrijeme euharistijskoga slavlja na Veliki ĆØetvrtak ĆØita se EvanĆ°elje o pranju nogu (Iv 13,1-17). Za Ivana je to oproÅ”tajni obred kojim Isus sažima joÅ” jednom ĆØitav svoj život i izražava najdublju namjeru svoga djelovanja. Isus je u svome životu postao rob. Prignuo se do ĆØovjeka do u praÅ”inu njegovih nogu. A cilj njegova života bio je oĆØistiti i ozdraviti ĆØovjeka. Izvanjski ĆØin postaje simbolom nutarnje stvarnosti. Isus odlaže haljinu svoje božanske naravi i pojavljuje se s lanenim platnom kao rob. Bog postaje ĆØovjekom i djeluje prema nama ljudski. PeruƦi nam noge iskazuje nam služenje u ljubavi.

Simbolika pranja nogu postaje vidljiva i u Isusovu razgovoru s Petrom. Petar ne želi dopustiti pranje nogu. On to oĆØito razumije kao službu roba. Isus mu odgovara: ā€žÅ to ja ĆØinim ti sada ne znaÅ”, ali shvatit ƦeÅ” kasnijeā€œ (Iv 13,7). Pranje nogu upuƦuje na jedno drugo dogaĆ°anje, naposljetku na Isusovu smrt. Ono je slika posljednjega služenja koje Ʀe Isus iskazati uĆØenicima, njegove prijateljske smrti na križu. Tko odbije ovo služenje, nema dijela na otkupljenju, na Isusovoj slavi: ā€žTko je okupan, sav je ĆØist i ne treba oprati drugo nego nogeā€œ (Iv 13,10). UĆØenici su veƦ oĆØiÅ”Ć¦eni njegovim djelovanjem i njegovim rijeĆØima. Tko vjeruje u Isusa, nad njim svijet svojim mjerilima nema viÅ”e nikakve vlasti. On neƦe biti viÅ”e uprljan igrama moƦi, intrigama i neumjerenim težnjama. Pranje nogu za Isusa je znak njegova joÅ” predstojeƦega djela ljubavi, njegove smrti na križu. U njemu se dovrÅ”ava njegova ljubav. U vjeru spada da uĆØenici vjeruju ne samo Isusovim rijeĆØima, nego prije svega njegovu umiranju. U njemu se dovrÅ”ava vjera krÅ”Ć¦anina da on u toj smrti na križu vidi najveƦi iskaz Isusove ljubavi.

Isus se na križu prigiba najdublje k nama ljudima. Prigiba se do u praÅ”inu smrti. Na križu dodiruje naÅ”e noge i pere ih. Noge su slika naÅ”ega odnosa prema svijetu. Njima stupamo u svijet i prljamo se. Isus nas dodiruje na svjetovnome mjestu, da nas oslobodi vlasti svijeta. Ali noge su i najranjivije mjesto. Grci govore o Ahilovoj peti. Za gnostike su pete zaposjednute demonima i odreĆ°ivane nagonima, prije svega seksualnim nagonom. Za druge narode, recimo za Indijce, noga je sjeciÅ”te izmeĆ°u duha i tijela. Preko nogu duh dospijeva u tijelo. Drugi narodi noge dovode u vezu s darom ozdravljenja. Antikna služba pranja nogu nikada nije bila samo ĆØiÅ”Ć¦enje, nego uvijek i ozdravljenje. BuduƦi da se normalno nisu nosile sandale, noge se ĆØesto pri hodu ozlijedilo. Rob je tražio rane po nogama i utrljao ih uljem da ih ozdravi. Isus u svojoj smrti na križu dodiruje naÅ”e rane i ozdravlja ih svojom ljubavlju. Najranjivije naÅ”e mjesto jest smrt. Da smo smrtni, krhki, prolazni, za Grke je bila najveƦa ugroza ljudskoga dostojanstva. Isus nas svojom smrƦu na križu ozdravlja od naÅ”e smrtne rane. I ĆØisti nas od svega Å”to nas prlja.

Pranje nogu je ne samo slika Isusova djelovanja sve do njegova križa, nego i uzor nama krÅ”Ć¦anima. Isus upuƦuje uĆØenike na svoj ĆØin. On je Gospodin i UĆØitelj. ā€žAko dakle ja Gospodin i UĆØitelj vama oprah noge, treba da i vi jedni drugima perete nogeā€œ (Iv 13,14). I mi se kao i Isus trebamo prignuti k svojoj braƦi i sestrama i dodirnuti ih ondje gdje su uprljani, gdje sami sebe ne mogu prihvatiti. Trebamo ih oĆØistiti svojom ljubavlju. Tko se osjeƦa ljubljen, osjeƦa se besprijekornim i ĆØistim. Prestaje sebe mrcvariti osjeƦajima krivnje. Bezuvjetna ljubav oslobaĆ°a ga od njegova samoobezvrjeĆ°ivanja i samopreziranja. I trebamo jedni druge dodirnuti na naÅ”im ranama. Tko dodirne gnojnu ranu drugoga, uprljat Ʀe svoje ruke. Potreban je ljubeƦi i nježan dodir, pomazanje uljem ljubavi da bi rane mogle zacijeliti. Isus poziva svoje uĆØenike na novo ponaÅ”anje. On želi zajednicu prijatelja u kojoj Ʀe jedni drugima iskazivati prijateljsko služenje pranja nogu. Želi zajednicu braƦe i sestara u kojoj jedni druge bezuvjetno prihvaƦaju i ljube da bi se svatko u ovoj zajednici osjeƦao besprijekornim i ĆØistim.

TreƦa tema na Veliki ĆØetvrtak jest Isusovo usamljeno hrvanje na Maslinskoj gori. Nakon Euharistije oltar se ogoli i euharistijski darovi donesu u kriptu. Matej govori za Isusa: ā€žSpopade ga žalost i tjeskoba. Tada im reĆØe: 'DuÅ”a mi je na smrt žalosna. Ostanite ovdje i bdijte sa mnom!ā€œ (Mt 26,37 i dalje). Ali i uporno Isusovo zaklinjanje ne može uĆØenike dovesti do toga da s njime bdiju. Oni spavaju i ostavljaju Isusa sama u njegovu hrvanju s Ocem. Isus na Maslinskoj gori ispunja molitvu koju nas je sam nauĆØio: da se dogodi OĆØeva volja, premda ga mi ne razumijemo: ā€žOĆØe moj! Ako je moguƦe, neka me mimoiĆ°e ova ĆØaÅ”a. Ali ne kako ja hoƦu, nego kako hoƦeÅ” tiā€œ (Mt 26,39). Isus hoƦe umaknuti trpljenju i smrti. Ali on moli predajuƦi sebe OĆØevoj volji: ā€žOĆØe moj! Ako nije moguƦe da me ĆØaÅ”a mine da je ne pijem, budi volja tvojaā€œ (Mt 26,42). Kao Isus trebamo se i mi u molitvi OĆØenaÅ”a predati Božjoj volji, s povjerenjem da Ʀe njegova volja biti za nas i za druge na spasenje.

Svakomu od nas ĆØini dobro nakon sveĆØanosti VeĆØere Gospodnje iziƦi u tamu noƦi i pitati se Å”to je za njega volja Božja. Ili pak može u crkvi, ako je tijekom ĆØitave noƦi otvorena, bdjeti s Isusom i zajedno s Isusom moliti da se dogodi volja Božja. Tada Ʀe s Isusom usred sukobĆ¢ svoga života iskusiti nutarnju slobodu. Postat Ʀe slobodan od oĆØekivanja ljudi i od svojih vlastitih predodžbi o životu i u volji Božjoj naƦi duboki mir i upokojiti se.

POTICAJI ZA DAN

1. Slavljenje Euharistije hoƦe posvetiti i gozbe u obitelji. Isus je ā€“ tako govore trojica evanĆ°elista ā€“ slavio posljednju gozbu kao pashalnu gozbu. Židovi su pashalnu gozbu slavili u obitelji. Gozba u obitelji bila je osvjedoĆØenje da je Bog zaÅ”titni bedem naÅ”ega života, da ondje, gdje je u naÅ”oj sredini Bog, vlada mir. U obitelji se mislilo na to Å”to nam je Bog uĆØinio. Zato možeÅ” pokuÅ”ati ovoga dana kod kuƦe održati jednostavnu gozbu, u kojoj možeÅ” svjesno iskusiti darove stvorenja kao darove Božje. To Å”to u Euharistiji doživljava svoj vrhunac, dogaĆ°a se u svakoj gozbi: mi u darovima kruha i vina primamo Božju ljubav, Božju skrb, Božju blagonaklonost, Božji blagoslov. Gozba je mjesto razmjene. Ali ti možeÅ” gozbi u obitelji na Veliki ĆØetvrtak dati poseban naglasak, da ju blagujeÅ” Å”uteƦi. Netko može ā€“ kao Å”to je uobiĆØajeno u samostanu ā€“ proĆØitati neÅ”to iz Biblije ili neke druge religiozne knjige. Najprikladniji su Isusovi oproÅ”tajni govori u Ivan poglavlja 13 - 17. Kad netko ove rijeĆØi glasno ĆØita, a svi drugi Å”uteƦi uživaju u Božjim darovima, obitelj tada iskusuje neÅ”to od onoga za ĆØime su ĆØeznuli Židovi na Pashi: za prostorom koji Bog Å”titi, za prostorom mira, za prostorom Pashe, prijelaza iz ovoga ĆØisto svjetovnoga svijeta u svijet Božji koji nas veƦ sada okružuje, u kojemu smo zaÅ”tiƦeni od svih prijeteƦih i kaotiĆØnih sila ovoga svijeta.

2. Isus je nakon zajedniĆØke gozbe prekoraĆØio potok Cedron. UÅ”ao je u noƦ. On je ā€“ ispunjen ljubavlju ā€“ zakoraĆØio u vlast tame da ju rasvijetli. MožeÅ” te veĆØeri ā€“ nakon gozbe ili nakon bogoslužja ā€“ svjesno jednom sam iziƦi u noƦ. Pritom te mogu pratiti dvije misli: Prva misao: ti u tamu izlaziÅ” s Kristom u svome srcu. NiÅ”ta te ne može ugroziti. Jer Krist, život je u tebi. On je jaĆØi od svake vlasti tame i smrti. Tada možeÅ” iskusiti neÅ”to od onoga Å”to se dogaĆ°a u Isusovoj muci. On se predaje u ruke moƦnika da ih pobijedi svojom ljubavlju. NiÅ”ta te ne može rastaviti od ljubavi Kristove. Druga misao: Ti s Isusom izlaziÅ” u njegovu osamljenost, u njegovo hrvanje na Maslinskoj gori. PostavljaÅ” si u ovoj osamljenosti pitanje Å”to Bog danas od tebe hoƦe. Je li tvoj život, takav kakav je sada, u redu? Ili bi trebao, kao odgovor na Isusov križ i uskrsnuƦe, promijeniti neÅ”to u svome životu? Možda bi trebao postaviti nove naglaske u svome životu? Zamoli Boga da te prati na tvome putu i da ti ā€“ kao i svomu Sinu Isusu na Maslinskoj gori - poÅ”alje anĆ°ela koji Ʀe te okrijepiti.

MOLITVA

Gospodine Isuse Kriste, ti si nam u Euharistiji ustanovio oporuku svoje ljubavi. U svetoj gozbi smijemo iskusiti da nas ljubiÅ” do kraja. U jedenju i pijenju smijemo ljubav uživati i tjelesno osjetiti. Molim te, daj mi sve dublje spoznavati i iskusiti tajnu Euharistije. Daj mi vjerovati u ozdravljujuƦu snagu tvoje ljubavi koja pretvara moj strah od prikraƦenosti, od premalo ljubljenosti u zahvalnost da u priĆØesti smijem biti potpuno ispunjen tvojom ljubavlju. Daj mi veĆØeras bogoslužje Velikoga ĆØetvrtka doživjeti novim oĆØima i otvorena srca. Daj mi biti nazoĆØan kao i Petar koji je bio posve oĆØaran kad si mu oprao noge. Daj mi biti otvoren kao Ivan, ljubljeni uĆØenik, da u svetoj gozbi uistinu osjetim tvoju ljubav i da tvoja ljubav utoli moju najdublju glad i utaži žeĆ°, da se u tvojoj ljubavi smirim kao Å”to i psalam govori: ā€žJa sam se upokojio i smirio duÅ”u svoju; kao dojenĆØe na grudima majke duÅ”a je moja u meniā€œ (Ps 131,2).

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.