HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 11 pro 2019, 4:33. Pogledaj neodgovorene postove
[glazba] CRO SACRO
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
SAMUEL

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pet 14 svi 2004, 18:06
PostNaslov : [glazba] CRO SACRO
Citiraj i odgovori

CRO SACRO Exclamation

A zaprav kaj je Rolling Eyes i za kaj je to? Rolling Eyes
Neka mi netko odgovori! Shocked
"Znam da niŔta ne znam!"
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Apolon

PostanoPostano: uto 18 svi 2004, 21:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Cro sacro, ili u zagrebaĆØkim krugovima u Å”ali poznatije kao "Cro Slavko" Smile

-to je bio festival koji je Slavko NediƦ pokrenuo 2000. g. (ja mislim) u maksimiru...
Dva dana je trajao, nažalost malo je podbacio jer od gledatelja su bili samo izvoĆ°aĆØi koji su ĆØekali na svoj red. No svejedno je bio najveƦi festival duhovne glazbe održan u hrvatskoj. Dve godine kasnije trebao je bit održan Cro Slavko 2002, doÅ”li su ĆØak i neki izvoĆ°aĆØi iz drugih zemalja, ĆØak i jedan sastav iz BeĆØa, no zbog velikog nevremena koji se tog vikenda spustio na zagrem festival je otkazan.
Å teta...

A sad?

Koliko sam naĆØuo, netko je progurao da se od sada dosadaÅ”nji termin "popularna duhovna glazba" zamijeni sa terminom "Cro Sacro glazba", Å”to je meni malo blesavo, ali Å”ta ƦeÅ”...

Neznam je li to vezano za zajedniĆØki Label od Croatia Recordsa i HKR-a, ali tako sam naĆØuo.

Trebalo bi pitat Slavka NediƦa, on se bolje razumije u to

"Raffiniert ist Herr Got, aber bosshaft ist er nicht" - -Einstein, 1921.
Gandalf

Spol: muško
PostanoPostano: pon 24 svi 2004, 8:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Koliko sam naĆØuo, netko je progurao da se od sada dosadaÅ”nji termin "popularna duhovna glazba" zamijeni sa terminom "Cro Sacro glazba", Å”to je meni malo blesavo, ali Å”ta ƦeÅ”...

Ma jel ti to ozbiljno? Di si to cuo? Pa to je totalno retardirana ideja, plod kakvog je to bolesnog uma? Ne mogu vjerovati!!!

Jel ovo treba argumentirati uopce

Znas sta...
SAMUEL

PostanoPostano: pon 24 svi 2004, 9:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni se sviĆ°a ono "cro" Laughing , no to je manje važno!
Je li netko zna tko sve izdaje ili priprema izdati CD pod tom etiketom?

"Znam da niŔta ne znam!"
Gandalf

PostanoPostano: pon 24 svi 2004, 13:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma meni je to jadno... crosacro zvuci fakat seljacki, a i zasto bi mjenjali dosadasnji uvrijezen termin?

Znas sta...
SAMUEL

PostanoPostano: sri 26 svi 2004, 9:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ZnaŔ Ŕta Gandalf, imaŔ ti prav! Nema do jezika Lipe naŔe Exclamation jako sretan
Vlatka

PostanoPostano: pet 28 svi 2004, 21:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ZaÅ”to ne? Pa to je sasvim logiĆØan naziv "Cro Sacro", znaĆØi hrvatska duhovna (sakralna) glazba. Meni je isto zgodan jer je kratak, lako pamtljiv i smislen. Wink
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Gandalf

PostanoPostano: pon 31 svi 2004, 14:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne bih se slozio. Ne znam sto tocno prijevod znaci, ali pod "sakralna glazba" se misli na liturgijsku, a ne na onu glazbu koja ima duhovnu tematiku i govori o Bogu a nije nuzno (a ni vecinom) liturgijska. Dakle meni taj naziv bas ne drzi vodu.

Znas sta...
Gandalf

PostanoPostano: pon 07 lip 2004, 10:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E da, evo sad bas vidjeh na DS naslov "Sacro na Cvjetnom" i moram priznat da meni to baca na nekakave druge glazbene pravce u duhovnoj glazbi. Iskreno, ne znam ko bi od ljudi koji inace nisu prisutni u crkvenim krugovima dosao na koncert takvog naslova, da ga i pozovem...
Nikako mi nije dobar taj naziv, ali mislim da ce samovoljom pojedinaca on lagano zazivjeti na hvatskoj duhovnoj sceni. Koliko god taj naziv ne valjao i koliko god mi sutjeli o tome...

Znas sta...
SAMUEL

PostanoPostano: pon 07 lip 2004, 11:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni se ĆØini da ti priĆØaÅ” sam sa sobom! Shocked
Ajde ljudi malo se ukljuĆØite!
"Tko ima uÅ”i neka ĆØuje"
Apolon

PostanoPostano: pon 07 lip 2004, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vlatka napisa:
ZaÅ”to ne? Pa to je sasvim logiĆØan naziv "Cro Sacro", znaĆØi hrvatska duhovna (sakralna) glazba. Meni je isto zgodan jer je kratak, lako pamtljiv i smislen. :

Šta da vam kažem...
Meni osobno je CRO Sacro u najmanju ruku idiotski izraz.
ƈemu izmiÅ”ljati toplu vodu, a ionako nije u duhu Hrvatskog jezika.

A i joÅ” jedan razlog je tu:
ƈemu nacionaliziranje tog tipa glazbe?
ƈemu onda ono "cro" u nazivu? Å ta pokuÅ”avamo napraviti, neÅ”to poput "Italodisca"? Confused
Mislim, u glazbenom pogledu, po ĆØemu bi se ta glazba razlikovala od BiH Sacro-a, SLO-sacro, USA-sacro, Italosacro ili Magyar-sacro glazbe, osim Å”to bi bila ptekstualno na hrvatskom jeziku?

Svakome tko malo razmisli bit Ʀe jasno da je taj naziv bezveze.

A opet, ako stavimo samo Sacro, onda je jednostavno možemo prevest na hrvatski, jer nema potrebe za latinskim, kada imamo svoj narodni jezik kojeg nam je podario II vatikanski sabor, pa bi se ta glazba zvala Sakralna glazba.

Å to pak nema smisla, jer to nije sakralna glazba.

Mislim da je opet ovdje u pitanju skupina pojedinaca koje svoje fiks-ideje pokuŔavaju aplicirati na državnom nivou, a to je, ponavljam, u najmanju ruku glupo.

A Ŕto ostali misle?

Question

Edmond_Dantes

PostanoPostano: pon 07 lip 2004, 13:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moram priznati da nemam neko odreĆ°eno miÅ”ljenje o nazivu CroSacro. Nisam iÅ”ao u neku dublju analizu. ƈinjenica je da nam treba jednostavan i prepoznatljiv label. A to je dobro za recimo imena naklada, izdavaĆØkih kuƦa i sl. kako bi se istaknulo da se radi o hrvatskoj duhovnoj glazbi (ne samo popularnoj, nego i klasiĆØnoj i tradicijskoj). Osobno, ne pada mi na pamet nikakvo drugo ime koje bi bilo totalno razliĆØito od predloženog jer ovo viÅ”e vuĆØe na neÅ”to Å”to se naziva TM ili trade mark.
Gandalf

PostanoPostano: pon 07 lip 2004, 15:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bravo Apolone! Ni sam ne bih bolje izrazio to sto si rekao, tako pedantno ulazeci u sam smisao i znacenje rijeci.
Ponavljam, nemam nista protiv da se marka, tj izdavacka kuca tako zove, no totalna mi je bedastoca da se popularna duhovna glazba tako naziva (premda ni to nije najsavrseniji naziv) ali puno bolje odaje sta je u stvari. A ono CRO, stvarno nema smisla.. Kao da imamo cro rock? Nema smisla, ali kako sam cuo jednom na Sacro ritmu "od danas se vise pop.duh.gl. nezove tako vec Cro Sakro" to bi moglo zazivjeti, jer kako znamo, mediji sve diktiraju i ako nam oni kazu da zemlja nije okrugla, to ce se vjerovanje ustaliti... vecini ljudi..

No da ne bih ja sam se tu borio protiv vjetrenjaca, znam da ce biti kako "gore" odluce, pa bas me briga na kraju krajeva...

Znas sta...
Apolon

PostanoPostano: pon 07 lip 2004, 20:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma nemam niÅ” protiv naziva Labela.
Ali kao i Gandalf, protivim se tako glupim novotarijama poput "prekrÅ”tavanja" odreĆ°enog glazbenog pravca.

Evo, dragi Lenny Kravitz, povodom tvog dolaska u hrvatsku odluĆØili promjenit naziv tvog glazbenog pravca tako da se on viÅ”e ne zove Rock and Roll, nego se od sada zove, nemam pojma, izmislimo neÅ”to kao "USA-supermusic" ili "CRO-2001

ma idiotarija.

Mada je ĆØak netko spomenuo da Ʀe taj isti koji je navodno predložio da se ime promjeni u Cro Sacro, za par godina promjeniti isto ime u Cro Slavko, he he he

Gandalf

PostanoPostano: uto 08 lip 2004, 8:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Ma nemam niÅ” protiv naziva Labela.

Ne znam od kud ti sad to, ali ja imam protiv da se pop.duh.glazba zove "Labela"! Laughing

Ovo s KraviƦem si dobro reko, svaka cast.
"Dakle dragi gospodine KraviƦu, unatoc vasem protivljenju, mi ostajemo pri svom empirijskom nalazu da se vas stil zove USA Supermusic, iliti CRO2001 umjesto dosadasnjeg neprikladnog i nepreciznog (Rock and Roll) to je za vase dobro, vjerujemo da cete s vremenom spoznati kolika je vrijednost ovog naseg naziva i nastaviti ga koristiti i na koncertima izvan Hrvatske.....
SrdaĆØno VaÅ”i, Cro OdborZaDodjeluPrikladnihImena"

e pa ovo je stvarno zakon! belji se Cool Cool Laughing

Znas sta...
Vlatka

PostanoPostano: uto 08 lip 2004, 22:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vidim, stvarno vas "muĆØi" taj termin... Laughing Predlažem da vi pokuÅ”ate dati prijedlog za bolji, lako pamtljiv i kratak naziv za popularnu duhovnu glazbu. Wink Zna li netko kako se to "vani" zove? Gospel? Rolling Eyes
Niko II Poznat

PostanoPostano: sri 09 lip 2004, 9:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma ajmo ju nazvat "PDG"

ne može kraƦe, sve je obuhvaƦeno i zvuĆØi baÅ” dub

i nitko neƦe imat niÅ”ta protiv

"`ko sam pije sam Ʀe i umrijeti"
Gandalf

PostanoPostano: sri 09 lip 2004, 11:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vlatka napisa:
Predlažem da vi pokuŔate dati prijedlog za bolji, lako pamtljiv i kratak naziv za popularnu duhovnu glazbu. Wink Zna li netko kako se to "vani" zove? Gospel? Rolling Eyes

Prvo, sta ce nam "kratak i lako pamtljiv naziv"??? ako treba, evo moj prijedlog (nadovezacu se na Nikoga):
"Dub Confusional Spiritual PopDubSoundSistem 2004 SkaFoundation"
iliti skraceno:
DCSPDSS20004SF!

Jednostavno, zar ne?
(I onda me netko pita: koju vrstu glazbe svira VIS Rafael??? ---a ja mu kazem da pita Celikovica Laughing )

Citat:
Zna li netko kako se to "vani" zove? Gospel?

gle, vani na dodjeli grammija, a i opcenito u nekim podjelama imas nekoliko kategorija duhovne glazbe, gospel je samo jedna od njih. Kuzis? Cool

Znas sta...
Nikita

PostanoPostano: sri 09 lip 2004, 16:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Duhovna glazba je duhovna glazba! Ne trebaju joj nikakvi drugi nazivi. Može se duhovna glazba koju izvode pojedini izvoĆ°aĆØi svrstati pod odreĆ°eni smjer u glazbi, npr. rock, gospel, funk, jazz..., ali je ona joÅ” uvijek duhovna glazba!!!!!!
Tužno je Å”to neki smatraju da joj se treba dati neki novi, izmiÅ”ljeni naziv (ako postoji i opstaje sve ove godine bez izmiÅ”ljanja "nadimaka", zaÅ”to ne bi i dalje?), i to naziv koji Ʀe stajati i na coverima cd-a nekih izvoĆ°aĆØa kao naziv izdavaĆØa! Ako piÅ”e da je izdavaĆØ Cro-sacro, pa nije onda i vrsta glazbe Cro-sacro!

vjetre s dinareeeeee.... eee...
Vlatka

PostanoPostano: sri 09 lip 2004, 20:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gandalf napisa:
gle, vani na dodjeli grammija, a i opcenito u nekim podjelama imas nekoliko kategorija duhovne glazbe, gospel je samo jedna od njih. Kuzis? Cool

Da, to sam i mislila. Gospel je podvrsta duhovne glazbe. Ali, pitam kako se u eng. terminologiji zove duhovna glazba? Spiritual music?
KužiŔ? Wink
igor

PostanoPostano: čet 10 lip 2004, 0:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gandalf napisa:

Jednostavno, zar ne?
(I onda me netko pita: koju vrstu glazbe svira VIS Rafael??? ---a ja mu kazem da pita Celikovica Laughing )

VIS RAFAEL svira LIJEPU POPULARNU DUHOVNU GLAZBU... Smile

Cool
evo i mene da kazem svoje misljenje.

kao prvo. CRO SACRO ne bi bilo lose za ime tako neke izdavacke kuce, i da mozda taj logo imaju svi oni koji izdaju svoj CD u podrucju DUHOVNE GLAZBE..

ali, nikako se popularna duhovna glazba ne bi smjela nazvati CRO SACRO jer je to u najmanju ruku idiotski. tko god da je to izmislio, mislim da bi trebao dobro razmisliti o tome sto je uradio... i to jako dobro!!!

mislim da nam ne treba nikakav drugi naziv za tu vrstu glazbe, jer POPULARNA DUHOVNA GLAZBA je sasvim nesto ok.. meni se svidja i nije to tesko uopce izgovoriti. nije niti jako dugacko, a opet najbolje opisuje sto to u biti jest. ako bismo nekako drukcije to nazvali, nikad ne bismo bili sigurni na sto se to odnosi...

bas sam razmisljao kako bi to bilo kad rafael dodje u suboticu, i ja pocnem pricati okolo da dolazi jedan BAND koji svira CRO-SACRO glazbu... Smile to bi bila smijurija!!! kao prvo, mnogi ne bi dosli zbog tog CRO predznaka, a ako cuju da je to duhovna glazba dosli bi opet i mnogi koji nemaju neke velike veze sa crkvom. bas kad pustim tu glazbu ljudima koji mozda ni ne obrate toliko paznju na tekst, svima se svidi makar melodija. i mislim da je zbog toga najbolje ostaviti naziv POPULARNA DUHOVNA GLAZBA, jer je to nekako univerzalan i privlacan naziv za tu vrstu glazba koja se sve vise i vise razvija..

jedva cekam kad VIS RAFAEL bude mozda snimio neki spot i poceo se on emitirati na glazbenoj tv. to ne bi uopce bilo lose, a mislio da bi se ljudima i svidjelo...
Tomislav

PostanoPostano: čet 10 lip 2004, 8:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Cro sacro - To je difinitivno dobar naziv i da ne bi bilo zabune on svakako potpisuje i ediciju HKR-a i CR-a, meĆ°utim može se primijeniti i na ono Ʀime se mi bavimo: "hrvatska duhovna"(glazba), jer sebi tako mogao prevesti. Slažem se u potpunosti sa svima koji zagovaraju tezu o hrvatskom nazivu jer se veƦ ovaj može interpertirati kao "hrvatska sakralna" glazba Å”to u stvarnosti nije. Sakralna glazba je neÅ”to drugo.
Ja veƦ neko vrijeme razbijam glavu sa terminologijom koju upotrijebiti kad se priĆØa o duhovnoj glazbi.

Osobno smatram da naziv "duhovna glazba" treba ostati kao korijen, a ono ĆØime se mi bavimo trebala bi imati proÅ”iren oblik - nadovezan na tu "duhovnu glazbu". Dakle bavimo se definitivno "duhovnom" glazbom - po tematici, a po glazbenom izriĆØaju bavimo se svim suvremenijim (kako ko belji se ) glazbenim smjerovima. Stoga je termin koji ja volim koristiti "SUVREMENA DUHOVNA GLAZBA".
Termin proizlazi iz onog uvriježenog "Popularna duhovna glazba", koji po meni diskriminira neke glazbene pravce kojim se mi ne bavimo, al to ne znaĆØi da oni nisu "popularni". Moj u biti opisuje glazbu koja nastaje u trenutnom vremenu i u skladu s tim vremenom prati glazbene izriĆØaje. Tu opet dolazimo do problema da termin ipak ne pokriva sve glazbene pravce, jer npr. neke Å”ansone nastale 70-tih nisu "suvremene", a mi bismo ih uzeli pod svoje.
Iz tog razloga smatram da bi možda joÅ” najbolja varijenta bila kad bismo imali termine tipa duhovna XXX glazba, gdje bi se pod ovim XXX nalazio glazbeni smjer - npr. duhovna rock glazba, duhovna pop glazba, duhovna jazz glazba ... Mislim da su neki veƦ na to pucali u ovom forumu, kad su spominjali gospel. HoƦu reĆØi da su i ameri svoju terminologiju vjerojatno isto tako posložili.

Eto to je moje miŔljenje

Tomislav UroiƦ

Glavni urednik stranica:
www.duhovna-scena.com
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Apolon

PostanoPostano: čet 10 lip 2004, 14:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vlatka napisa:
Da, to sam i mislila. Gospel je podvrsta duhovne glazbe. Ali, pitam kako se u eng. terminologiji zove duhovna glazba? Spiritual music? KužiŔ?

Ne razumjem Å”to želiÅ” reƦi?

Kakve to vezew ima Ŕto se u Americi to zove Spiritual music?

JoŔ jedan glas viŔe u prilog tomu da se kod nas to zove Duhovna glazba.
ƈemu Cro sacro?

Nego, dobro, mogli bi mi ovako do besvijesti.
Ja bih vrlo rado ako netko može prizvati Gosp. Slavka nediƦa da se javi, mislim da on o tome puno viÅ”e informacija ima nego mi.

Vlatka

PostanoPostano: čet 10 lip 2004, 22:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Apolon napisa:

Ne razumjem Å”to želiÅ” reƦi?

Kakve to vezew ima Ŕto se u Americi to zove Spiritual music?

Ma samo pitam da li se to vani kaže "Spiritual Music", jer me baŔ zanima (nevezano uz CRO SACRO). Wink
igor

PostanoPostano: čet 10 lip 2004, 23:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne znam da li se kaze spiritual music, ali da li je to uopce bitno?

POPULARNA DUHOVNA GLAZBA... treba tako i ostati, jer je sasvim ok... Cool
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš urešivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.